MOCAK | Najbliższe wydarzenia

0

Klub Czytelniczy Sztuka Opowieści #10. Książeczka o człowieku

sobotę 19 września o godzinie 18 zapraszamy na dziesiąte spotkanie dyskusyjnego Klubu Czytelniczego Sztuka Opowieści. Będziemy rozmawiać o Książeczce o człowieku autorstwa Romana Ingardena. Przy okazji lektury zastanowimy się nad związkami między sztuką i filozofią w kontekście trwającej w Muzeum wystawy Romana Ingardena Filozof i fotograf.

Więcej informacji tutaj.

 

O Romanie Ingardenie rozmawiają: Stróżewski, Tarnowski, Zagajewski i Potocka

We wtorek 22 września o godzinie 18 MOCAK zaprasza na spotkanie poświęcone Romanowi Ingardenowi, towarzyszące wystawie Filozof i fotograf oraz publikacji o tym samym tytule. W wydarzeniu wezmą udział: Władysław StróżewskiKarol Tarnowski i Adam Zagajewski. Rozmowę poprowadzi Maria Anna Potocka.

Więcej informacji tutaj.

 

Kuratorskie wprowadzenie do wystawy Romana Ingardena Filozof i fotograf

czwartek 24 września o godzinie 18 zapraszamy na na kuratorskie wprowadzenia do wystawy Romana Ingardena Filozof i fotograf.

Krótki (20-minutowy) wstęp ma na celu przybliżenie zwiedzającym postaci Romana Ingardena oraz omówienie tematów poruszanych na wystawie. Jest to również okazja to rozmowy na temat pracy związanej z przygotowaniem wystawy, w tym archiwum liczącego blisko pięć tysięcy fotografii Romana Ingardena.

Więcej informacji tutaj.

 

Sztuka uważnego patrzenia. Spotkanie w języku ukraińskim

niedzielę 27 września 2020 o godzinie 16 zapraszamy młodzież i dorosłych na wspólne zwiedzanie wystaw Kolekcji MOCAK-u w języku ukraińskim.

Spotkanie będzie łączyło oprowadzanie przez przewodnika z elementami warsztatów na wystawach: Dialog z przestrzenią, Stanisław Dróżdż Pojęciokształty oraz Krystian Lupa Live Factory 2: Warhol by Lupa.

Więcej informacji tutaj.

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu XX/XXI wiek. Historia, sztuka, edukacja
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Kultura – Interwencje 2020”

 

Ostatni tydzień z wystawami Papież oraz Ekspozycja prywatna

Przypominamy, że do niedzieli 20 września można zwiedzić wystawy Papież oraz Ekspozycję prywatną Mikołaja Smoczyńskiego.

Więcej informacji tutaj.

 

Studio MOCAK. Roman Ingarden. Filozof i fotograf

MOCAK i RMF Classic zapraszają na cykl rozmów poświęconych Romanowi Ingardenowi towarzyszący wystawie Filozof i fotograf. Wzięły w nich udział osoby, które w różny sposób są związane z postacią tego wybitnego myśliciela.

Każdy odcinek będzie dostępny na Instagram TV @mocak_krakow, profilu Facebook oraz kanale YouTube MOCAK-u. Czas trwania odcinka to około 10 minut.

Odcinek pierwszy: Krzysztof Ingarden
W pierwszym odcinku znajdziemy się w biurze architektonicznym profesora Krzysztofa Ingardena. Przywoła on wspomnienia z dzieciństwa związane z dziadkiem oraz opowie, które jego zdjęcia wzbudzają w nim największy sentyment.

Odcinek drugi: Sebastian Stankiewicz
W drugim odcinku filozof i historyk sztuki Sebastian Stankiewicz podzieli się spostrzeżeniami na temat tego, co o Romanie Ingardenie można wyczytać z jego zdjęć. Odpowie też na pytanie, czy filozofia oraz fotografia Ingardena łączą się ze sobą – a jeśli tak, to w jaki sposób.

Odcinek trzeci: Wojciech Wilczyk
W trzecim odcinku fotograf, poeta i eseista Wojciech Wilczyk przyjrzy się zdjęciom oraz warsztatowi fotograficznemu Romana Ingardena. Zastanowi się, czy filozof potrafił obserwować rzeczywistość i zamykać ją w dobrze skomponowanym kadrze. Wspomni również o przyjemności patrzenia na zdjęcia Ingardena.

Odcinek czwarty: Marlena Nikody
W czwartym odcinku kuratorka Marlena Nikody wskaże, według jakiego klucza były dobierane zdjęcia na ekspozycję oraz opowie o stylu twórczym Ingardena. Wspomni także o wyzwaniach związanych z konstruowaniem wystawy fotograficznej.

Odcinek piąty: Leszek Sosnowski
W piątym odcinku znajdziemy się w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Profesor Leszek Sosnowski [1], filozof, opowie o tym, jakim dydaktykiem był Roman Ingarden. Wspomni również o osobach oraz krakowskich miejscach związanych z myślicielem.
[1] Kierownik projektu badawczego „Cyfrowe Archiwum Romana Ingardena”

Odcinek szósty: Maria Anna Potocka
W szóstym, ostatnim odcinku, dyrektor MOCAK-u Maria Anna Potocka opowie, dlaczego fotografie Romana Ingardena znalazły się na wystawie w Muzeum. Przybliży również intencję Muzeum, to jest ukazanie filozofa jako wybitnego fotografa.

Przypominamy, że wystawa Romana Ingardena Filozof i fotograf jest czynna do 27 września.

Więcej informacji tutaj.

PLACES WORTH YOUR TIME