Muzealne aktualności

0

13 kwietnia (wtorek) godz. 17.00

www.facebook.pl/MuzeumKrakowa

Giovanni Paolo Mucante – mistrz ceremonii dworu papieskiego napisał w 1596 roku:  „Gdyby nie było Rzymu, wtedy by Kraków był Rzymem”. Peregrynację po „świętym mieście” rozpoczniemy od najważniejszych „atrakcji” polecanych przez najstarsze przewodniki przeznaczone dla pielgrzymów. Odwiedzimy zatem krakowskie obiekty sakralne, przechowujące relikwie świętych, poznamy dokumenty zapewniające pątnikom odpusty oraz skupimy się na wybranych legendach związanych ze świętymi patronami miasta.
Prowadzący: Michał Grabowski

Spotkanie odbędzie się na stronie www.facebook.pl/MuzeumKrakowa

 

RELACJA FOLWARCZNA – O RELACJACH WŁADZY W ŻYCIU SPOŁECZNYM (KIEDYŚ I DZIŚ)

14 kwietnia (środa), godz. 18:30

Platforma Zoom

Spotkania dyskusyjne wokół tematów związanych z „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego: krótki wykład, wspólne czytanie scen i dyskusja.
Prowadzenie: Julia Lizurek
Rezerwacja udziału: folklor@muzuemkrakowa.pl, po rezerwacji uczestnik otrzyma link do udziału w spotkaniu.

 

TADEUSZ KANTOR I TEATR CRICOT 2 W KRZYSZTOFORACH

15 kwietnia (czwartek) godz. 17:00

www.facebook.com/PalacKrzysztofory 

Przez stulecia Pałac Krzysztofory pełnił rozmaite funkcje – był m.in. kamienicą mieszczańska, jedną z najważniejszych rezydencji miejskich, miejscem związanym z działaniami niepodległościowymi, koszarami, czy budynkiem użyteczności publicznej. W okresie po drugiej wojnie światowej kojarzony był także z krakowskim środowiskiem awangardowym.
Krzysztoforskie piwnice od drugiej połowy lat 50. stały się siedzibą Stowarzyszenia Artystycznego Grupa Krakowska. Jednym z członków II Grupy Krakowskiej oraz jej współzałożycielem był Tadeusz Kantor. To właśnie w piwnicach Pałacu Krzysztofory miały miejsce premiery spektakli reżyserowanych przez T. Kantora, m.in. „W małym dworku” (1961), „Wariat z zakonnica” (1963), „Kurka wodna” (1967), czy najbardziej znanego spektaklu, czyli „Umarłej klasy” (1975). Także w Galerii Krzysztofory w 1963 r. zrealizowana została przez Tadeusza Kantora słynna Anty-Wystawa, czyli Wystawa Popularna.
Wykład wygłosi Justyna Kasińska (MK)
Wydarzenie będzie transmitowane na stronie

 www.facebook.com/PalacKrzysztofory 

 

NIESPEŁNIONA MIŁOŚĆ

15 kwietnia (czwatek), godz. 17:00

Platforma Zoom

Młodopolskie malarstwo to studium natury i jej zmiennych kształtów, kolorów. Wspólnie poćwiczymy uważność i postaramy się tak jak owi młodopolscy „poławiacze światła” uchwycić piękno ulotnej chwili. Obserwując ogród przed Rydlówką w popołudniowym słońcu stworzymy własne barwne płótna.
Prowadzący: Joanna Zdebska-Schmidt i Ewelina Radecka
Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom.
Bilety w cenie 10 zł dostępne są na stronie https://bilety.muzeumkrakowa.pl

 









PLACES WORTH YOUR TIME