CZY TURYSTKA ODRODZI SIĘ W KRAKOWIE?

27 kwietnia (wtorek) godz. 18.00

www.facebook.pl/PalacKrzysztofory

Opisujemy, dokumentujemy i opowiadamy Kraków. Słuchamy miasta… – to misja strategiczna Muzeum Krakowa. Dotyczy ona także współczesności – historii, która dzieje się na naszych oczach. Pandemia odcisnęła ogromne piętno na całym świecie. W trakcie trzech kolejnych debat z cyklu „Kolokwium Krakowskie” chcemy porozmawiać o tym, jak Kraków zmienia się pod jej wpływem. Kwietniową rozmowę postanowiliśmy poświęcić branży turystycznej – jednej z najboleśniej dotkniętych skutkami pandemii i towarzyszącymi jej obostrzeniami. Dla Krakowa ostatnie dwie dekady były czasem ciągłego wzrostu liczby turystów w mieście, za czym szła także rewitalizacja dzielnicy śródmiejskiej i jej coraz większa komercjalizacja. Sytuacja Krakowa przed wybuchem pandemii wydawała się stabilna i trudno było sobie wyobrazić nagłe załamanie koniunktury. W 2019 r. odwiedziła Kraków rekordowa liczba turystów, ponad 14 mln, z tego ponad 3,5 mln zagranicznych. Dla porównania, w ubiegłym roku miasto odwiedziło niecałe 8 mln osób, w tym tylko 675 tys. turystów zagranicznych. Przez brak turystów Kraków stracił ponad 4 miliardy złotych. Podczas debaty paneliści postarają się odpowiedzieć m.in. na pytania:

  • Jak się zmieni Kraków po pandemii?
  • Czy i kiedy wrócą do Krakowa turyści?
  • Jaki pomysł ma miasto na odbudowę turystyki po pandemii?
  • Na czym ma polegać strategia zrównoważenia turystyki?

Wydarzenie będzie transmitowane na stronie www.facebook.pl/PalacKrzysztofory

Paneliści:

  • Agata Wąsowska-Pawlik, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie
  • Robert Piaskowski, pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. kultury
  • dr hab. Tomasz Rachwał, prof. UP, prorektor ds. kształcenia Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie
  • dr Bartłomiej Walas, dziekan Wydziału Turystyki i Rekreacji, Wyższa Szkoły Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej

Prowadzący:

  • dr Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie

 

SZEMBEK – NIECO ZAPOMNIANY MALARZ Z BONARKI

28 kwietnia (środa), godz. 17:00

https://www.facebook.com/muzeumpodgorza/

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Wykład z okienka”

Dworku w Bonarce, który kiedyś należał i do naszego bohatera, i do Juliusza Leo, już nie ma. Będzie o tym dworku. Ale głównie będzie o naszym bohaterze – nieco zapomnianym artyście malarzu Stanisławie Szembeku, hrabim, należącym niegdyś do elitarnego krakowskiego „klubu monachijczyków”. Był prekursorem portretowania przedstawicieli chłopstwa i uwieczniania widoków wiejskich okolic Krakowa jeszcze przed Ludwikiem de Laveaux, prototypem postaci Widma z Wesela Stanisława Wyspiańskiego. Portrety mieszkańców Bonarki pędzla Szembeka powstawały niemal 20 lat wcześniej niż rozsławione przez dramat Wyspiańskiego portrety bronowiczan. O twórczości tego zapomnianego, a związanego z Bonarką artysty powstała książka Nasz Monachijczyk. Życie i twórczość Stanisława hr. Szembeka. Z jej autorem Jackiem Malkowskim – historykiem zajmującym się między innymi historią regionalną, genealogią, heraldyką oraz historią ziemiaństwa południowej Wielkopolski – porozmawia Marta Półtorak. Będzie o historii i najnowszych badaniach na temat nieistniejącego dworku, będą obrazy (także Bonarki), a wszystko to na naszym fanpage’u. Link do spotkania podamy wkrótce. Spotkanie realizujemy we współpracy z Muzeum Ostrowa Wielkopolskiego. Zapraszamy!!!!!
Prowadzenie: Marta Półtorak
Wydarzenie będzie transmitowane na stronie

https://www.facebook.com/muzeumpodgorza/

 

CZY TO SMOK? PRAWDA O SMOKU WAWELSKIM

28 kwietnia (środa), godz. 17:30

Platforma ZOOM

Legendę o smoku wawelskim zna dziś prawie każdy, ale czy na pewno wiemy o niej wszystko? W czasie zajęć poznamy różne wersje opowieści o smoku mieszkającym w pieczarze pod Wawelem i wspólnie zastanowimy się, jak taka legenda mogła powstać. Obejrzymy również różne przedstawienia smoków i ich pogromców, a na koniec – sami spróbujemy stworzyć własnego smoka!

Przed zajęciami otrzymają Państwo email z linkiem do spotkania, oraz kartę do wydruku.
Wiek uczestników: 6-10 lat
Miejsce: Platforma zoom
Cena: 10 zł (bilety do nabycia za pośrednictwem strony: www.bilety.muzeumkrakowa.pl)

 

MALARSTWO LUDWIKA DE LAVEAUX

29 kwietnia (czwartek) godz. 17:00

Wydarzenie on-line

Okrzyknięty cudownym dzieckiem malarz Stanisław Ludwik De Laveaux żył krótko, ale bardzo intensywnie. Malarstwo studiował najpierw krakowskiej Szkole pod okiem Jana Matejki a następnie w konserwatywnej Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Jako jeden z pierwszych artystów upodobał sobie bronowickie krajobrazy, by następnie zachwycić się nocnymi widokami Paryża. Zmarł przedwcześnie mając zaledwie 26 lat. Po sobie zostawił wiele dzieł, z których nie wszystkie udało się odnaleźć, a ich ceny na aukcjach stale rosną.
Prelegent: Anna Zeńczak
Czas trwania: 50 min.
Wydarzenie odbędzie się on-line. Link do spotkania znajdą Państwo na stronie: http://muzeumkrakowa.pl/kalendarium/malarstwo-ludwika-de-laveaux

 









PLACES WORTH YOUR TIME