134 zgłoszenia w konkursie na projekt Muzeum Stanisława Wyspiańskiego

0

Na konkurs na projekt Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, ogłoszony przez Muzeum Narodowe
w Krakowie we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Kraków,
wpłynęły 134 wnioski o dopuszczenie do udziału. Propozycje spłynęły od pracowni architektonicznych z Polski i całej Europy, jednak według regulaminu konkursu zgłoszenia muszą pozostać niejawne do ogłoszenia wyników.

Muzeum Wyspiańskiego ma być częścią większej całości, nowego Kwartału Muzealnego w Krakowie. Ma stanowić nowoczesną, narracyjną placówkę, która zaprezentuje sylwetkę, dorobek artystyczny i spuściznę Stanisława Wyspiańskiego w szerokim kontekście epoki oraz sztuki europejskiej i światowej. – Ma spełniać zadania o wiele szerzej zakrojone, niźli tylko galeria dzieł wybitnego twórcy. Ma być to instytucja w formule centrum nauki i wiedzy, pozwalająca korzystać z dorobku i dziedzictwa Stanisława Wyspiańskiego. Powinno pokazywać jak bardzo różnorodny i uniwersalny, nowoczesny i europejski charakter ma jego twórczość, w której przenikają się sztuki piękne, literatura, teatr, a nawet architektura oraz konserwacja zabytków – wyjaśnia prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Kraków arch. Bohdan Lisowski.

Pula nagród w konkursie to 275 tysięcy złotych. Zwycięzca otrzyma 90 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej Muzeum Wyspiańskiego. Uczestnicy II etapu otrzymają nagrody w wysokości 30 tys. złotych.

Termin składania gotowych opracowań studialnych dla pracowni architektonicznych, które zakwalifikują się do pierwszego etapu, to 26 lipca 2019. Pierwszy etap konkursu zostanie rozstrzygnięty do 12 sierpnia 2019 r., a prace konkursowe w drugim etapie można będzie składać do 4 października. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na 11 października 2019 roku.

Sąd Konkursowy:
1. arch. Maciej Miłobędzki, KSK SARP Oddział Kraków, Sędzia konkursowy Przewodnicząc
2. arch. Marcin Brataniec, KSK SARP Oddział Warszawa, Sędzia konkursowy Referent
3. prof. arch. Rainer Mahlamäki, Finlandia, Sędzia konkursowy zagraniczny
4. arch. Jacob Kurek, Dania, Sędzia konkursowy zagraniczny
5. arch. Jacek Droszcz, KSK SARP Oddział Wybrzeże
6. arch. Olaf Jasnorzewski, przedstawiciel MPOIA RP
7. dr hab. Łukasz Gaweł, MNK, Zastępca Dyrektora ds. Strategii, Rozwoju i Komunikacji
8. Magdalena Czubińska, MNK, Pełnomocnik Dyrektora ds. działalności wystawienniczej
9. Daniel Hankus, MNK, Kierownik Działu Technicznego

Więcej informacji: mnk.pl/artykul/konkurs-na-opracowanie-koncepcji

PLACES WORTH YOUR TIME