76. KONKURS SZOPEK KRAKOWSKICH ORAZ POKONKURSOWA WYSTAWA W CELESTACIE

0

6 grudnia 2018, od godz. 10:00
Rynek Główny, Kraków
Pomnik Adama Mickiewicza

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza, jak co roku w pierwszy czwartek grudnia, do udziału w 76. Konkursie Szopki Krakowskiej.
Przyjdź 6 grudnia o godz. 10.00 pod pomnik Adama Mickiewicza, gdzie spotkają się krakowscy szopkarze, by zaprezentować swoje niezwykłe prace. W tym roku konkurs będzie miał szczególny charakter, bowiem tradycja budowy wyjątkowych w skali świata szopek została rekomendowana do wpisu na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Decyzja zapadnie pod koniec listopada podczas obrad Komitetu międzyrządowego ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Wniosek o wpis na tę prestiżową listę został pozytywnie zaopiniowany przez zespół ekspertów UNESCO. Do tej pory pozytywna ocena zespołu ekspertów nie została zakwestionowana przez Komitet. Wszystko wskazuje więc na to, że krakowscy szopkarze i Kraków będą mieć powód do wielkiej radości.
Tradycja „chodzenia” z szopką sięga swoją historią XIX wieku. Po I wojnie światowej zaczęła powoli zanikać. Jednak znaleźli się w Krakowie jej wielbiciele, którzy postanowili ją zachować dla następnych pokoleń. Głównym animatorem stał się Jerzy Dobrzycki kierujący magistrackim działem propagandy. To właśnie on, w 1937 roku, zorganizował pierwszy konkurs na najpiękniejszą szopkę. Po II wojnie światowej konkursy wznowiono, a kiedy Dobrzycki został dyrektorem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, to właśnie muzeum przejęło tę tradycję, którą kultywuje do dziś.
Po prezentacji i uroczystym pochodzie wokół Rynku Głównego szopki zostaną poddane ocenie jury, które wyłoni te najpiękniejsze w kilku kategoriach. Oceniany będzie kunszt wykonania i oryginalność, ale przede wszystkim to czy szopka spełnia kryteria „krakowskości”, tzn. czy jej architektura nawiązuje do budowli starego Krakowa.
Jak każe tradycja, nagrodzone szopki zostaną pokazane szerokiej publiczności na specjalnej wystawie. Tegoroczna wystawa zostanie otwarta 9 grudnia o godz. 16.00 w Celestacie, a zainauguruje ją uroczyste zaświecenie szopki w Ogrodzie Strzeleckim.

Wstępny przegląd prac: 6.12.2018, godz. 10.00-12.00, Rynek Główny obok pomnika Adama Mickiewicza

Ogłoszenie wyników konkursu:

9.12.2018, godz. 14.00, Pałac Krzysztofory, sala audytoryjna Kupferhaus (kategoria dorośli)

16.12.2018, godz. 12.00 Pałac Krzysztofory, sala audytoryjna Kupferhaus (kategoria dzieci)

Otwarcie wystawy pokonkursowej: 9.12.2018, godz. 16.00, Celestat, ul. Lubicz 16

Więcej o KONKURSIE oraz REGULAMIN znajdziesz tu: https://www.mhk.pl/aktualnosci/konkurs-szopek-krakowskich-1

Już dziś dołącz do wydarzenia na naszym fanpage’u:

http://bit.ly/2KFSszm

Serdecznie zapraszamy!

PLACES WORTH YOUR TIME