78. Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa Szopki w Celestacie

0

Krakowski zwyczaj „chodzenia” z szopką po domach sięga XIX wieku. Jednak po I wojnie światowej zaczął powoli zanikać. By szopkarskie tradycje zachować dla następnych pokoleń, Jerzy Dobrzycki, kierujący magistrackim działem propagandy, w 1937 roku zorganizował pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich. Po II wojnie światowej konkursy wznowiono, a ich organizacji podjęło się Muzeum Krakowa, kontynuujące tę tradycję do dziś. Celem konkursu jest zachowanie i rozwijanie szopkarskich tradycji Krakowa, których wykrystalizowany w ciągu kilkudziesięciu lat efekt – szopka krakowska – stał się światowym fenomenem o ustalonej międzynarodowej renomie i popularności. Konkurs ma wielkie znaczenie dla promocji i popularyzacji tego wyjątkowego wytworu tradycji niematerialnego dziedzictwa.

Szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę. To smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla, skonstruowana z lekkich, nietrwałych materiałów. Charakteryzuje się nagromadzeniem fantazyjnie przetworzonych i połączonych ze sobą zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, w których scenerię przeniesiona została scena Bozego Narodzenia.

Co roku w pierwszy czwartek grudnia szopkarze przynoszą swoje prace na Rynek Główny i ustawiają je na stopniach pomnika Adama Mickiewicza. Szopki ocenia jury składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów, plastyków. Wyjątkowość zjawiska podkreśla wpisanie go w 2014 roku na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ponadto od roku 2018 tradycja wykonywania szopek jest pierwszym wpisem z Polski na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Rok 2020 jest rokiem szczególnym ze względu na trwający stan epidemii koronawirusa (COVID-19). W trosce o bezpieczeństwo Muzeum Krakowa zdecydowało się na wprowadzenie zmian w zasadach konkursu. Twórcy dostarczą gotowe szopki w dniach 

16–30 listopada 2020 r. wprost do Celestatu (ul. Lubicz 16). Jednak aby uczcić tę niezwykłą krakowską tradycję oraz szopkarzy w dniu konkursu, w tym roku wypadającym 3 grudnia, o godz. 12.05, gdy zwyczajowo rozpocząłby się korowód szopkarzy wokół Rynku, zabrzmi dźwięk dzwonu Bolesław. 

Prace złożone w Celestacie zostaną ocenione przez Sąd Konkursowy i nagrodzone. Szopki ocenia jury składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów i plastyków.

Ogłoszenie laureatów konkursu nastąpi 6 grudnia 2020 o godzinie 14.00 poprzez transmisję na kanale Facebook: www.facebook.com/muzeumkrakowa.

 

Jak każe tradycja, nagrodzone szopki zostaną pokazane publiczności na wystawie pokonkursowej, odbywajacej się w Celestacie W związku z zamknięciem Muzeum do 27.12.2020 nagrodzone szopki będzie można oglądać od 7 grudnia na stronie www.muzeumkrakowa.pl. Publiczność zaprosimy na wystawę w momencie, kiedy możliwe będzie otwarcie muzeów.

 

  1. Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa Szopki w Celestacie uzyskały honorowy patronat Polskiego Komitetu do spraw UNESCO.

 

Projekt dofinansowany został ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

 

Partnerzy wystawy: Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, Lotto.

Sponsorzy wystawy: ARTIM Sp. z o.o., IMAGO CENTRUM SZTUKI LUDOWEJ Sp. z o.o.

 

Więcej informacji: www.muzeumkrakowa.pl.

 

Wstępny przegląd prac 78. Konkursu Szopek Krakowskich:

3.12.2020, godz. 12.00: reportaż na www.facebook.com/muzeumkrakowa.

3.12.2020, godz. 12.05: dźwięk dzwonu Bolesław upamiętni tradycyjny korowód szopkarzy.

Obrady Sądu Konkursowego rozpoczną się w dniu konkursu o godz. 16.00. Jury oceni wszystkie szopki i przyzna zwycięzcom nagrody.

 

Ogłoszenie wyników konkursu: 

6.12.2020, godz. 14.00: transmisja online na www.facebook.com/muzeumkrakowa.

7.12.2020: otwarcie wystawy – do czasu zamknięcia muzeów prezentacja on-line na www.muzeumkrakowa.pl

 

Wystawa Szopki w Celestacie 

Kurator: Małgorzata Niechaj, tel. 796-322-483, m.niechaj@muzeumkrakowa.pl

Miejsce: Celestat, Kraków, ul. Lubicz 16

Czas trwania: 7.12.2020 – 28.02.2021 

(do czasu zamknięcia muzeów prezentacja on-line na www.muzeumkrakowa.pl)

 

PLACES WORTH YOUR TIME