78. konkurs szopek tym razem on-line

0
  1. konkurs szopek tym razem on-line

Po raz pierwszy w historii konkursu szopek krakowskich, nie licząc lat okupacji niemieckiej, szopkarze nie zaprezentowali swoich dzieł u stóp pomnika Adama Mickiewicza. Pandemia koronawirusa zmusiła Muzeum Krakowa do przeniesienia konkursu do cyberprzestrzeni.

O naszych corocznych konkursowych zwyczajach przypomniał nam dzisiaj o godz. 12.05 dźwięk dzwonu Bolesław, bijącego z Wieży Ratuszowej. W tym samym czasie na profilu Muzeum Krakowa na Facebooku http://www.facebook.com/muzeumkrakowa opublikowany został reportaż o tegorocznym, wyjątkowym konkursie.

W tym roku jury, które zbierze się 3 grudnia wybierze najpiękniejsze szopki spośród 87 kandydatek. Prace zgłoszono w następujących kategoriach:

seniorzy powyżej 18 lat – 50 szopek

młodzież 15-18 lat – 6 szopek

dzieci 12-14 lat – 8 szopek

dzieci 9-11 lat – 5 szopek

dzieci do 8 lat – 7 szopek

rodzinne – 11 szopek

W 2019 roku do konkursu zgłoszono 131 szopek – 48 szopek w kategorii seniorów, 11 szopek w kategorii szopek młodzieżowych, 52 szopki dziecięce oraz 20 szopek rodzinnych.

Tegoroczny werdykt jury poznamy w niedzielę 6 grudnia o godz. 14.00. Ogłoszenie wyników będzie można śledzić na żywo poprzez muzealnego Facebooka: www.facebook.com/muzeumkrakowa. Pokonkursową wystawę nagrodzonych szopek będzie można oglądać za pośrednictwem strony internetowej www.muzeumkrakowa.pl. To, czy i kiedy wystawa będzie dostępna dla zwiedzających, zależeć będzie od decyzji dotyczących dalszych obostrzeń sanitarnych.
Jak co roku najpiękniejsze szopki z poprzednich edycji konkursu pojawią się jednak na krakowskich ulicach i placach oraz w witrynach sklepowych. To wspólna inicjatywa Krakowskiego Biura Festiwalowego i Muzeum Krakowa.

Zachęcamy do obejrzenia materiału o tegorocznym konkursie szopek na www.facebook.com/muzeumkrakowa.

 

  1. Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa Szopki w Celestacie uzyskały honorowy patronat Polskiego Komitetu do spraw UNESCO.

Projekt dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

PLACES WORTH YOUR TIME