Awangarda dla opornych – wykład dr. Jakuba Kornhausera

0

19 marca 2019 r.,  Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25,  godz. 18.00

Zapraszamy na wykład dr. Jakuba Kornhausera towarzyszący wystawie Czas przełomu. Sztuka awangardy w Europie Środkowej 1908–1928 prezentowanej w Galerii MCK,
który będzie próbą zrewidowania najważniejszych awangardowych pojęć i prezentacją najciekawszych artystów – malarzy, rzeźbiarzy, performerów i pisarzy – kojarzonych z tym nurtem. Wykład będzie tłumaczony na polski język migowy. Wstęp wolny.

Do czego odnosi się awangarda w kontekście historycznym, a co oznacza dla nas dziś i co może oznaczać w przyszłości? Czy zasadne jest mówienie o awangardzie w liczbie pojedynczej,
czy raczej powinniśmy traktować ją jako ogólne określenie szeregu rozmaitych,
często konkurujących ze sobą, zjawisk w kulturze, sztuce i praktyce społecznej? Jak ma się Wielka Awangarda międzywojnia do późniejszej sztuki konceptualnej i szeroko rozumianego eksperymentalizmu? Jakie relacje łączące awangardy zachodnioeuropejskie i awangardy krajów naszego regionu?

Dr Jakub Kornhauser (1984) – poeta, tłumacz, eseista, redaktor, literaturoznawca, wykładowca akademicki. Współzałożyciel i pracownik Ośrodka Badań nad Awangardą przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, adiunkt na Wydziale Filologicznym UJ. Opublikował trzy tomy wierszy, za Drożdżownię (2015) otrzymał Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej. Ostatnio wydał monografię Awangarda. Strajki, zakłócenia, deformacje (2017), tom esejów Wolność krzepi oraz przekład prozy Gherasima Luki Bierny wampir (oba 2018). Redaktor prowadzący serii wydawniczych awangarda/rewizje (Wydawnictwo UJ), Rumunia Dzisiaj (Universitas) i wunderkamera (Instytut Mikołowski). Redaktor pism „Nowa Dekada Krakowska” i „Romanica Cracoviensia”, były redaktor „Literatury na Świecie”.
Mieszka
w Krakowie.









PLACES WORTH YOUR TIME