Białoruś – punkt zwrotny?, spotkanie z cyklu „Złap dystans” w MCK

0

Białoruś – punkt zwrotny? – spotkanie z cyklu Złap dystans

Białoruś jest nam znacznie bliższa, niż to się na pierwszy rzut oka wydaje, nie tylko ze względu na wspólną historię. Być może jednak o żadnym z naszych sąsiadów nie wiemy tak mało. 

Postrzegana jako brzydkie kaczątko postradzieckiej transformacji, Białoruś często jest odbierana nieprzychylnie, a niekiedy wręcz niesprawiedliwie. W Polsce Białorusini pozostają zagadką, choć przecież od wielu miesięcy kibicujemy ich demokratycznemu zrywowi. Jednak kraj naszych sąsiadów to znacznie więcej niż tylko ostatnia europejska dyktatura w starym stylu. 

W trakcie odbywającej się w ramach cyklu Złap dystans rozmowy dr Nelly Bekus i prof. Jacek Purchla będą szukać odpowiedzi na pytania o to, jak w ciągu ostatnich 30 lat zmieniała się Białoruś i czy wyłącznie na niekorzyść? Jak opowiadać o wspólnym polsko-białoruskim dziedzictwie i czy w trakcie protestów i rewolucji można nie zajmować się włącznie polityką? Jakiego języka używać w mówieniu o współczesnej Białorusi i jej mieszkańcach? Jaka jest dominująca wizja historii Białorusi? Intencją organizatorów spotkania jest, aby ta rozmowa stała się swoistym przewodnikiem po współczesnej Białorusi i jednoczesną zachętą do dalszego jej poznawania na własną rękę.

Białorusi będzie poświęcony również najbliższy numer kwartalnika Herito, który ukaże się 11 maja. 

Na spotkanie zapraszamy w czwartek, 6 maja 2021 r., o godz. 19.00 na profil MCK na Facebooku. 

dr Nelly Bekus – absolwentka Szkoły Nauk Społecznych w Warszawie, wykłada na Uniwersytecie Exeter w Wielkiej Brytanii, autorka książki Struggle over Identity the Official and the Alternative Belarusianness.

prof. Jacek Purchla – wykładowca, jeden z czołowych światowych ekspertów zajmujących się tematyką dziedzictwa kulturowego. Prowadzi badania nad rozwojem miast, historią społeczną i historią sztuki XIX i XX wieku, jak również teorią i ochroną dziedzictwa kulturowego. Autor ponad czterystu prac naukowych, w tym wielu książek. Założyciel i wieloletni dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury, gdzie do dziś kieruje Instytutem Dziedzictwa Europejskiego. W latach 2015–2020 przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO, a w latach 2016–2017 przewodniczący Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Spotkanie prowadzi Bartosz Sadulski, sekretarz redakcji Herito.

 


Projekt współfinansowany ze środków MKDNiS.









PLACES WORTH YOUR TIME