Bortkiewicz – podwójny debiut

0

W programie najbliższych koncertów symfonicznych w Filharmonii Krakowskiej – w piątek 1 grudnia o godz. 19.30 i w sobotę 2 grudnia o godz. 18.00 znajduje się utwór kompozytora, którego historia jest odzwierciedleniem niezwykle skomplikowanych losów naszego narodu w obliczu braku swojego państwa. Mowa o Siergieju Bortkiewiczu, którego II Koncert fortepianowy na lewą rękę wykona występujący po raz pierwszy w naszej instytucji fiński pianista Henri Sigfridsson. Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Charles Olivieri-Munroe, szef artystyczny i I dyrygent Filharmonii.

Bortkiewicz napisał swój II Koncert w 1923 roku na zamówienie austriackiego pianisty Paula Wittgensteina, który w pierwszej wojnie światowej stracił prawą rękę. Z myślą o tym wybitnym pianiście koncerty na lewą rękę napisali również Ravel, Korngold, Hindemith czy Prokofiew. Sam kompozytor – urodzony w Charkowie w 1877 roku, zmarły w Wiedniu w 1952 jako obywatel austriacki – posiada polskie korzenie szlacheckie, ale jego nazwisko po dziś dzień znaleźć można w spisach kompozytorów rosyjskich. Jako pianista, kompozytor i dyrygent niesłusznie zapomniany przez historię, dzięki m.in. Filharmonii Krakowskiej wraca do repertuaru instytucji muzycznych.

Zanim jednak zaprezentowane zostanie to dzieło, zabrzmi uwertura Rob Roy Hectora Berlioza, francuskiego romantyka kolorysty, zafascynowanego Szekspirem i angielskimi romansami grozy. Koncerty otwarte uwerturą skomponowaną na kanwie powieści Waltera Scotta zamknie natomiast I Symfonia g-moll Piotra Czajkowskiego zatytułowana Zimnije griozy (Marzenia zimowe). Dzieło powstałe z inspiracji wycieczką kompozytora po zamarzniętym, malowniczym jeziorze Ładoga, niech będzie dla nas muzyczna inauguracją zimy.

Bilety: 50-30 zł
Kasa biletowa:
 wt.-pt. godz. 10-14, 15-19,
soboty i święta – godzinę przed koncertem.
Rezerwacja: widownia@filharmonia.krakow.pl
tel. +48 12 429 13 45

PLACES WORTH YOUR TIME