„Bursztynowe drzewo” – Art Color Ballet

0

Tu prowadzą ścieżki wydeptane przez ludy ziemi,
pień jest filarem, źródła zasilają korzenie, gałęzie snują własną opowieść, każda ma swój czas i osobliwą historię.
Wiatr i ptaki śpiewają melodię odległych krain,
przybyły stać się opowieścią starych i nowych czasów.

– Agnieszka Glińska

Widowisko inspirowane pradziejami ludów przemierzających Europę, będących protoplastami współczesnych mieszkańców ziem polskich, poruszać będzie zagadnienia związane z naszym pochodzeniem, formowaniem się rodzimej społeczności pod wpływem innych kultur, a także kształtujących się w ten sposób wartości duchowych i materialnych. Tak rozczytywana geneza wymaga sięgania do różnorodnych źródeł, odwołując się zarówno do aspektów historycznych, archeologicznych i etnograficznych, jak również – do współistniejących z nimi od zawsze – mitów, baśni i legend, bez których nie istniałaby kultura i tradycja w swym obecnym kształcie.

W jak wyjątkową podróż zabierze widzów tym razem Agnieszka Glińska? Tych, którzy znają dotychczasowe produkcje Art Color Ballet z pewnością nie trzeba przekonywać, że w wykonaniu tego zespołu połączenie tańca, muzyki na żywo, wizualizacji i bodypaintingu, każdorazowo wprowadza publiczność w niewyobrażalny wprost świat wielowymiarowej sztuki scenicznej, zapierającej dech w piersiach.

Agnieszka Glińska – scenariusz, reżyseria, choreografia

Jan Słowiński – teksty

Stanisław Słowiński – muzyka

Joanna Słowińska – śpiew

Karol Śmiałek – śpiew, recytacje

Gabor Halász, Anna Karabela – współpraca przy choreografii

Joanna Łaksa – współpraca przy scenografii

Szymon Kamykowski, Piotr Słodkowicz – wizualizacje i animacja

charakteryzacja bodypainting:

Joanna Łaksa, Joanna Cieśla, Karolina Sobońska, Kinga Wójtowicz, Eliza Łoboda, Ewa Hojka, Monika Gigier, Natalia Wija, Weronika Tyrpa , Olga Pidgorna , Agnieszka Glińska

tancerze:

Agata Kamykowska, Marta Mietelska-Topór, Piotr Słodkowicz, Katarzyna Kleszcz,

Joanna Czarnecka, Katarzyna Walendowska-Gosek, Anna Turzańska, Stanisław Iwanicki, Joanna Juraszek, Agata Jóźwik , Rafał Matusiak, Karolina Gudz, Szymon Walawender, Jadwiga Krowiak, Maria Jasiczek, Ivanna Chaikovska, Mateusz Miela, Anna Karabela, Gabor Halász, Kaja Będkowska-Klar

muzycy:

Stanisław Słowiński – skrzypce, elektronika, sample

Marta Wajdzik – saksofony, flet

Franciszek Raczkowski – fortepian

Justyn Małodobry – kontrabas, gitara basowa

Adam Stępniowski – perkusja

Krzysztof Katana – skrzypce

Agata Front – skrzypce

Aleksander Frankiewicz – altówka

Mikołaj Pęcherski – wiolonczela

producent spektaklu: Nowohuckie Centrum Kultury

W sprzedaży płyta z muzyką do spektaklu – do nabycia w Kasie NCK, cena – 30 zł

BURSZTYNOWE DRZEWO – Art Color Ballet

10 i 11 maja (piątek, sobota), g19.00, Scena NCK

bilety – 85/80 zł


„Bursztynowe drzewo” – Art Color Ballet

Kolejne widowisko w wykonaniu Art Color Ballet, kolejna wizja Agnieszki Glińskiej, kolejny spektakl malowany tańcem, muzyką, słowem, światłem i projekcjami. Multimedialna podróż przez dzieje, inkrustowana gestem, dźwiękiem, błyskiem i wyobraźnią. Kraje Europy przez wieki falowały granicami, mieszało się dziedzictwo, zmieniały wpływy i pogłębiał kulturowy, eklektyczny charakter społeczeństw. Wszystko to widać, wszystko to słychać.

jest świata opisanie

z okruchów tablic, z kart

są fakty w mit ubrane

i mit, gdzie miał być fakt *

Agnieszka Glińska wraz z artystami Art Color Ballet przeprowadza widzów przez historię w niezwykle sugestywny sposób. Tancerze w coraz to nowych barwach, pulsują rytmami z odległych od siebie krain. Światło panuje nad sceniczną przestrzenią i precyzyjnie wydobywa każdy szczegół.  Stanisław Słowiński stworzył surowe kompozycje, Jan Słowiński napisał pierwotne słowa, a Joanna Słowińska wyśpiewała je w sposób rozdzierający. Z każdą minutą spektaklu było jej coraz więcej, a jej głos brzmiał coraz mocniej.

nic czasu nie odmieni

jest ciemność będzie świt

wystarczy dla nas ziemi

wystarczy dla nas dni *

„Bursztynowe drzewo” to misterium sięgające najwyższych konarów drzewa i schodzące w głąb jego korzeni – korzeni, którymi sięga do pradziejów ludów wędrujących przez Europę. Trzeba dać się porwać tej opowieści, mieszając fakty z mitami, prawdę z pobożnymi życzeniami i nadzieję z rzeczywistością. Skąd przyszliśmy? Gdzie jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Pytania proste i podstawowe. Bez jasnej odpowiedzi. Pozostaje refleksja.

na rozstajach biały głaz

na rozstajach biały głaz

drogę możesz wybrać raz

drogę możesz wybrać raz *

* Autor tekstów – Jan Słowiński









PLACES WORTH YOUR TIME