Co nowego w MNK?

0

Muzeum Książąt Czartoryskich, fot. Studio PION

Znamy już zwycięzców XIII edycji konkursu organizowanego przez miesięcznik „Builder”. Wśród laureatów znalazło się Muzeum Książąt Czartoryskich. Projekt został doceniony za wysoką jakość architektoniczną i ponadczasową formę.

TopBuilder to prestiżowy tytuł przyznawany wyróżniającym się inwestycjom, usługom i produktom. W tym roku jury nagrodziło w sumie 62 projekty i rozwiązania, jednocześnie rekomendując je branży. Jak podkreślają organizatorzy, najważniejsze znaczenie w tegorocznym konkursie miała wysoka jakość. Doceniono rozwiązania materiałowe, technologiczne i konstrukcyjne.

Za projekt modernizacji Muzeum Książąt Czartoryskich odpowiedzialne jest Biuro Projektów Lewicki Łatak, a nowej aranżacji – ART FM. Architekci mają już na swoim koncie Nagrodę Roku SARP i Property Design Award. Po raz kolejny trud włożony w przebudowę Muzeum Książąt Czartoryskich przyniósł rezultaty. Samo Muzeum zostało wcześniej wyróżnione w konkursach Lider Dostępności i Kraków bez barier, za rozwiązania związane z dostępnością i uhonorowane prestiżową nagrodą polskiego muzealnictwa – Grand Prix konkursu Sybilla.

Trwają prace nad Muzeum Stanisława Wyspiańskiego

Budynek EUROPEUM, fot. Pracownia MNK

28 marca została zamknięta wystawa stała w EUROPEUM dedykowana zbiorom sztuki europejskiej. Budynek zostanie przekształcony w Muzeum Stanisława Wyspiańskiego. Otwarcie planowane jest w listopadzie 2021.

 

Przestrzeń zabytkowego, zbudowanego w XVII wieku Spichlerza wypełnią dzieła Stanisława Wyspiańskiego. Muzeum zostanie podzielone na trzy główne wątki: „Wawel – dramat królów”, „Apollo – Chrystus” oraz „Żywioły”. W najniższej kondygnacji planowana jest przestrzeń edukacyjna. W salach znajdą się zarówno eksponaty jak i nowoczesne stanowiska komputerowe dostępne dla zwiedzających.

 

Muzeum Narodowe w Krakowie zgromadziło największą kolekcję dzieł Stanisława Wyspiańskiego. W jej skład wchodzą m. in.: malarstwo, projekty dekoracji, rysunki, rzemiosło artystyczne, rzeźby, grafiki oraz książki. Prace były prezentowane w MNK od 2017 do wiosny 2020 roku na pięciu wystawach, które obejrzało w sumie około 400 tys. widzów. Już jesienią kolekcja artysty zostanie zaprezentowana ponownie, tym razem na wystawie stałej!

Czasowe zamknięcie MNK dla publiczności

Szanowni Państwo, z przykrością informujemy, że ze względu na pandemię, od 20 marca oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie są zamknięte do odwołania.

Serdecznie zapraszamy do oglądania naszej kolekcji online, księgarni internetowej oraz śledzenia mediów społecznościowych i strony internetowej. Mamy nadzieję, że spotkamy się ponownie już wkrótce. Do zobaczenia!

PLACES WORTH YOUR TIME