Czerwiec, w kalendarzu kulturalnych działań Nowohuckiego Centrum Kultury.

0

Czerwiec, w kalendarzu kulturalnych działań Nowohuckiego Centrum Kultury, to przede wszystkim pokazowe występy naszych zespołów artystycznych – podsumowujące rok twórczej pracy. Ale nie tylko. Na Scenie NCK wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” i popłyną z niej niezapomniane pieśni barda „Solidarności” Przemysława Gintrowskiego. Zapraszamy również na Dni Nowej Huty, koncert z okazji 40 rocznicy pierwszej wizyty Jana Pawła II w Polsce oraz noce pełne teatru i tańca. A potem… wakacje

1 czerwca (sobota), g. 17.00, Scena NCK 

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „ŚLĄSK” – „A to Polska właśnie”

bilety – 70/60 zł

Koncert muzyki, pieśni i tańców ludowych oraz narodowych. Przeważającą część tego programu stanowią kompozycje lub opracowania muzyczne Stanisława Hadyny wraz układami choreograficznymi Elwiry Kamińskiej. W programie znajdują się popularne piosenki Stanisława Hadyny takie jak: „Kaczyce”, „Karlik”, „Karolinka”, „Hej te nasze góry”, „Helokanie”, „Ondraszek”, Piekła baba chleb” i „Starzyk” oraz opracowania muzyczne do wielu tańców: „Kołomajek”, „Kujawiaka”, „Krakowiaka”, „Oberka”, „Szota Madziara”, „Tańca chustkowego”, „Tańców górali podhalańskich” i „Trojaka”. Autorem twórczych opracowań choreograficznych, które wciąż zaskakują swoim kunsztem jest Elwira Kamińska.

Koncert dwuczęściowy – 120 minut.

2 czerwca (niedziela), g.19.00, Scena NCK

WIECZÓR PREMIER – koncert Grupy Tańca Współczesnego FORMA

bilety – 20 zł

Wieczór Premier to cykl premierowych koncertów Grupy Tańca współczesnego FORMA, odbywających się w Nowohuckim Centrum Kultury nieprzerwanie od 2001 r.

3, 5 czerwiec (poniedziałek, środa), g. 17.00, Studio KCC 

POKAZ MAŁEGO TEATRU RUCHU I HARTOWNI

bilety – 15 zł

Podsumowanie pracy i działań artystycznych najmłodszych uczestników zajęć Krakowskiego Centrum Choreograficznego. Na scenie wystąpią wszystkie grupy pracujące pod okiem Anny Chmiel-Kowalskiej oraz Karoliny Gracy.

3 czerwca (poniedziałek), g.19.00, Scena NCK

MUTE – JANUSZ ORLIK

spektakl w ramach Polskiej Sieci Tańca

bilety – 25 zł

w stanie ciągłego strachu, niepewności, zagrożenia, potrzeby i wykluczenia … otoczeni przez wydarzenia, którym staramy się nadać jakiś sens i ludzi, z którymi chcemy, ale nie potrafimy się porozumieć … prowokowani fizycznie, emocjonalnie, mentalnie – wyczerpani … w świecie, w którym czyny zdają się mówić głośniej niż słowa, a słowa już nie są słyszane … gdzie nie chcemy widzieć i boimy się patrzeć

reżyseria, choreografia, wykonanie, scenografia: Janusz Orlik

koprodukcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, Michał Łuczak
zrealizowano w ramach stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Janusz Orlik – tancerz, choreograf, pedagog tańca. Absolwent warszawskiej szkoły baletowej, studiował w Brucknerkonservatorium Linz (Austria). Podczas studiów rozpoczął pracę w zespole młodych tancerzy x.IDA Dance Co. Od 2002 r. jest stałym członkiem Vincent Dance Theatre (Wielka Brytania). Poza pracą sceniczną Janusz prowadzi warsztaty choreograficzne w szkołach tańca oraz innych placówkach edukacyjnych w kraju i za granicą.

4 czerwca (wtorek), g. 20.00, Scena NCK

GINTROWSKI – A JEDNAK COŚ PO NAS ZOSTANIE – koncert

bilety – 60/50 zł

„Gintrowski – a jednak coś po nas zostanie” to wyjątkowy projekt, który upamiętnia postać legendarnego barda „Solidarności”, kompozytora, pieśniarza, autorytetu artystycznego i moralnego, autora niezapomnianych pieśni – songów stanu wojennego, Przemysława Gintrowskiego.

Podczas koncertu w Nowohuckim Centrum Kultury widzowie usłyszą najbardziej znane pieśni legendarnego barda. Wybrzmią m.in. „Psalm o nożu”, „Bal u Pana Boga”, „Kantyczka z lotu ptaka”, „Przesłuchanie Anioła”, „Cesarz”, „Modlitwa o wschodzie słońca”,  oraz „Dokąd nas zaprowadzisz Panie?”. Nie zabraknie brawurowego wykonania „Murów” w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Publiczność w Krakowie będzie miała także okazje wysłuchać premierowych aranżacji pieśni Przemysława Gintrowskiego do wiersza Zbigniewa Herberta.

Na Scenie NCK wystąpią m.in.: Renata Przemyk, Aleksandra Gintrowska, Marek Piekarczyk, Łukasz Drapała, Adam Szerszeń, Rafał Bartmiński, Julia Gintrowska.

Kierownikiem muzycznym i autorem wszystkich aranżacji pieśni Gintrowskiego jest Jan Stokłosa, który również poprowadzi tego wieczoru krakowska orkiestrę i band. Artystom będzie towarzyszył chór pod kierownictwem Zuzanny Falkowskiej. Reżyserem koncertu jest Gabriela Gusztyn-Popławska. Koncert poprowadzi Paweł Sztompke.

7 czerwca (piątek), g. 18.00, Scena plenerowa NCK

Koncert w ramach Dnia Wolności Praw Obywatelskich

wstęp wolny

Koncert organizowany przez Stowarzyszenie „Sieć Solidarności”, z udziałem Leszka Wójtowicza oraz Kwartetu Proforma z repertuarem Przemysława Gintrowskiego i Jacka Kaczmarskiego.

Leszek Wójtowicz – związany od lat z Piwnicą pod Baranami poeta, pieśniarz, gitarzysta i kompozytor, w latach 80. bard podziemnej „Solidarności”.

Kwartet ProForma to wyjątkowy, pięcioosobowy kwartet. Zainteresowania i temperament muzyczny sytuują zespół gdzieś pomiędzy krainą łagodności, a  ciężkim rockiem, z uwzględnieniem wszystkich odcieni pośrednich.

8 czerwca (sobota), g. 10.30, sala 006

NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy

Dzień dziecka

Niespodzianka dla całej rodziny! Zapraszamy wszystkich: Rodziców, Dziadków, Rodzeństwo do wspólnej zabawy. Jeżeli pogoda pozwoli to poszalejemy również przed budynkiem!

bilety – 30 zł

8 czerwca (sobota), g. 14.00-22.00, Plener

DNI NOWEJ HUTY

wstęp wolny

Kolejna edycja plenerowego święta „najmłodszej siostry Krakowa” – Nowej Huty!

Na pięknej łące w sercu dzielnicy będą czekać atrakcje dla dużych i małych: wesołe miasteczko, prezentacje służb mundurowych, gry i konkursy z nagrodami, stoiska nowohuckich instytucji kultury oraz strefa gastronomiczna.

Na scenie plenerowej wystąpią nowohuckie zespoły wokalne i taneczne oraz GWIAZDY WIECZORU – m.in. Urszula!

Nowohucianie – spotkajmy się na kolejnym święcie naszej dzielnicy, świętujmy razem 70-lecie!

Organizator: Dzielnica XVIII Nowa Huta

9 czerwca (niedziela), g. 19.00, klasztor Cystersów, Kraków-Mogiła

„MIŁOŚĆ MI WSZYSTKO WYJAŚNIŁA”  – Lubelska Federacja Bardów

koncert z okazji 40. rocznicy wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Krakowie-Mogile oraz 70. rocznicy powstania dzielnicy Nowa Huta

wstęp wolny

W programie koncert utworów wg poezji Ojca Świętego Jana Pawła II w wykonaniu Lubelskiej Federacji Bardów nazywanej w skrócie Federacją. Grupę tworzą laureaci najważniejszych festiwali piosenki artystycznej (literackiej, kabaretowej, poetyckiej) – jest w niej wielu autorów, kompozytorów, wykonawców.

Jest to więc oryginalna formacja estradowa proponująca własne rozumienie rozrywki. Zespół koncertował na licznych estradach polskich oraz poza granicami kraju.

skład: Marek Andrzejewski, Jan Kondrak, Piotr Selim, Jola Sip, Tomasz Deutryk, Krzysztof Nowak.

prowadzenie: Basia Stępniak-Wilk

Wydarzenie towarzyszące – wystawa fotografii:

„40. rocznica wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Krakowie-Mogile”

„Kapliczki, figury i krzyże przydrożne”

wystawa czynna: 9 czerwca –  30 września 2019 r.

wstęp wolny

10 czerwca (poniedziałek), g. 18.00, sala kameralna 203

RELIGIA, FILOZOFIA, KULTURA

Jerozolima – miasto trzech religii

Jerozolima stolicą państwa Izrael czy świętym miastem trzech religii?

Wykład dr nauk humanistycznych Elżbiety Wawro

bilety – 2 zł

Konflikty w świętym mieście miedzy wyznawcami trzech religii trwały przez stulecia. Niejednokrotnie miały krwawy charakter, rozwiązywane były jednak względnie kompromisowo.

W okresie mandatu brytyjskiego punktem zapalnym w Jerozolimie stała się Ściana Płaczu, przy której Żydzi coraz głośniej odprawiali swoje modły, co wywoływało agresywne zachowania Palestyńczyków. Dochodziło do wzajemnych ataków i  krwawych ofiar. Po II wojnie światowej, po wytyczeniu granic przez ONZ na terytorium mandatowym  Palestyny i utworzeniu państwa Izrael, doszło do wojny domowej w Palestynie i w Jerozolimie. Oddziały syryjskie i irackie weszły do miasta i zablokowały dostęp do Jerozolimy. W 1948 roku ONZ doprowadziło do zawieszenia broni. Jerozolima została podzielona. Linia graniczna przebiegała wzdłuż zachodniego muru Starego miasta. Wschodnia część miasta pozostawała w rękach Jordanii, zachodnia była zarządzana przez państwo Izrael. Podział ten doprowadził do przesiedleń i rozlewu krwi.

11 czerwca (wtorek), g. 19.00, Scena NCK

ROZTAŃCZONE TENISÓWKI

bilety – 20 zł

Widowisko w stylu tańca nowoczesnego przeplatane scenami teatralnymi. W przedstawieniu biorą udział młodzi artyści będący uczestnikami kursów tańca Disco oraz Zespołów Tańca Nowoczesnego „Klips” i Formacji Tanecznej Flesz Dance.

13, 14 czerwca (czwartek, piątek), g. 10.00 i 19.00, Scena NCK

LEW – KRÓL SAWANNY – spektakl Krakowskiej Akademii Musicalu

bilety – 50 / 40 / 30 zł

Przedstawienie oparte o słynne piosenki z musicalu „Król Lew”, w autorskich, wielogłosowych aranżacjach wokalnych. W trwającym 70 minut spektaklu bierze udział ponad 90 młodych wykonawców, uczniów Krakowskiej Akademii Musicalu. Spektakl realizowany jest przy użyciu profesjonalnego oświetlenia i nagłośnienia.

reżyseria – Paweł Kumięga

choreografia – Natalia Soboń

przygotowanie aktorskie – Artur Wołoch

kierownictwo muzyczne, aranżacje wokalne – Tadeusz Płatek

występują: uczniowie Krakowskiej Akademii Musicalu

15  czerwca (sobota), g. 18.00, sala kameralna 203

NOCE ORIENTU – Gala Tańca Orientalnego

bilety – 20 zł

Zakończenie sezonu tanecznego 2018/ 2019  w odcieniach orientu! Na scenie NCK wieczór pełen pasji i tańca! Tegoroczne Noce Orientu rozpoczną się konkursem w aż trzech kategoriach: na scenie zobaczymy zmagania tancerek początkujących, tych bardziej doświadczonych, a także dzieci!

Tuż po konkursie scena rozkwitnie pełnią kobiecości! Czekaja  Państwa barwne pokazy tańca orientalnego w wykonaniu gospodarzy wieczoru – zespołu „Maram” oraz zaproszonych gości. Gala zakończy się pokazem w wykonaniu gwiazd sceny orientalnej.

15 czerwca (sobota), g. 20.00, studio teatralne 209

Noc Teatrów – „Terapia” – spektakl w wykonaniu Sceny Ab Intra

Spektakl inspirowany dramatem Inki Dowlasz pt. „Idź się leczyć” w reżyserii Marleny Topolskiej.

wstęp na podstawie zaproszeń

 

15 czerwca (sobota), g. 19.00, studio KCC 

JESTEM MIŁOŚCIĄ II – spektakl tańca współczesnego

Występują: Barbara Bujakowska, Daria Kubisiak, Sebastian Grygo, Kamil Tuszyński

wstęp na podstawie zaproszeń

16 czerwca (niedziela), g. 14.00, scena plenerowa NCK

NOC TAŃCA

wstęp wolny

Dwie sceny w ramach krakowskiej Nocy Tańca 2019 w NCK!

Na scenie plenerowej: koncert grup i zespołów tanecznych NCK oraz zaproszonych gości. Wystąpią m.in.: Zespół Tańca Irlandzkiego Eriu, Art Color Ballet (z fragmentem spektaklu „Kryptonim 27”), ZPiT „Nowa Huta”, Dziecięcy Zespół Góralski „Mali Hamernicy”, Grupa „Maram”, Grupa Tańca Współczesnego FORMA

W Studiu KCC: warsztaty gaga People i Gaga Dancers z nauczycielką Adi Weinberg-Prejna (Izrael) oraz spektakle tańca współczesnego – wystąpią Grupa Wokół Centrum i Iwona Olszowska.

16 czerwca (niedziela), g. 16.00, sala kameralna 203

SPOTKANIE Z PIOSENKĄ

bilety – 2 zł

prowadzenie – Wojciech Dąbrowski

17 czerwca (poniedziałek), g.18.00, sala kameralna 203

KLUB PRZYJACIÓŁ PSYCHOLOGII

„Kobieta z przeszłością, mężczyzna po przejściach – budowanie nowego związku”

Spotkanie z psychologiem i psychoterapeutą Magdaleną Sękowską.

bilety – 2 zł

Magdalena Sękowska – psycholog, psychoterapeuta, trener, konsultant zarządzania. Założycielka Polskiego  Towarzystwa Organizacyjnej Analizy Transakcyjnej afiliowanego przy Europejskim Towarzystwie Analizy Transakcyjnej. Vice-Prezydent Europejskiego Towarzystwa Analizy Transakcyjnej od 2010 roku. Współautorka książki „Analiza Transakcyjna w zarządzaniu”. W swojej pracy wykorzystuje koncepcję Analizy Transakcyjnej, podejście systemowe i narracyjne. Pracuje z zarządami i managerami, wspomaga organizacje we wzmacnianiu kompetencji relacyjnych oraz przywódczych, specjalizuje się w przeprowadzaniu diagnozy kultury organizacyjnej, w prowadzeniu konsultacji w sytuacjach kryzysowych i konfliktowych.

NCK WYSTAWY

LECH LIPIEC – „Czas utracony” – wystawa fotografii otworkowej

9 maja – 9 czerwca, FOTO-GALERIA

wstęp wolny

DOROTA PIETRZYK – „Notes dla Leonarda da Vinci”. Jubileusz 500-lecia śmierci Mistrza.

23 maja – 17 czerwca, Biała Galeria CENTRUM

wstęp wolny

MARIA PTASZEK – „Żywioł materii” – malarstwo i fotografia

22 maja – 20 czerwca, Czarna Galeria CENTRUM

wstęp wolny

RENATA SZPUNAR-KUBCZYK – wystawa fotografii w ramach festiwalu Krakow Photo Fringe
7-23  czerwca, Biała Galeria CENTRUM (górne foyer)

wernisaż – 7 czerwca (piątek), g.18. 00

wstęp wolny

TRYPTYK (Il trittico) – Circolo Fotografico L’Obiettivo Dolo

13 czerwca – 28 lipca, FOTO-GALERIA

wernisaż – 13 czerwca, g. 18.00

wstęp wolny

WYSTAW UCZESTNIKÓW ZAJĘĆ PRACOWNI PLASTYCZNEJ NCK

5-30 czerwca, Szara Galeria CENTRUM

wernisaż – 15 czerwca, g. 12.30

wstęp wolny

GALERIA ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO

stała wystawa malarstwa

czynna: wtorek-sobota w g. 11.00-19.00, niedziela 12.00-19.00

bilety – 10/8 zł

 









PLACES WORTH YOUR TIME