Cztery pory roku po amerykańsku

0

Podczas najbliższych koncertów symfonicznych – w piątek 6 października o godz. 19.30 i w sobotę 7 października 2017 r. o godz. 18.00 wystąpi ceniony w świecie wirtuoz skrzypiec, zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Wieniawskiego w 1991 roku, a obecnie także dyrygent – Piotr Pławner. Podczas obu wieczorów artysta zaprezentuje się nie tylko jako wybitny interpretator muzyki skrzypcowej i popularyzator dzieł najnowszych, ale także poprowadzi Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej od pulpitu dyrygenckiego.

Piotr Pławner, jak i wcześniej bywało, szykuje dla krakowskiej publiczności repertuarowa niespodziankę. Tym razem będzie to niewykonywany dotąd w Filharmonii Krakowskiej II Koncert skrzypcowy „The American Four Seasons” Philipa Glassa – utwór, którego światowa premiera miała miejsce zaledwie osiem lat temu. Amerykańskie cztery pory roku, powstały specjalnie dla amerykańskiego wirtuoza skrzypiec i wieloletniego przyjaciela kompozytora – Roberta McDuffiego jako uzupełnienie popisowych wykonań Czterech pór roku Vivaldiego. Ostatecznie drugi koncert skrzypcowy zyskał charakter dzieła niezależnego, cenionego zarówno przez krytyków, jak i fanów autora, a sam McDuffie wykonał go dotychczas ponad siedemdziesiąt razy.

W drugiej części koncertu zabrzmi VI Symfonia C-dur Franza Schuberta, kolejna symfonia tego kompozytora interpretowana przez Pior Pławner w jego karierze dyrygenckiej. VI Symfonia Schuberta była ostatnią, jaką jej twórca usłyszał (dwie kolejne wykonano dopiero po jego śmierci); trwająca niewiele ponad pół godziny, przepełniona jest pozytywną energią zgodną z obraną dla niej przez kompozytora tonacją.

Piątkowy koncert poprzedzi prelekcja z serii „Przed koncertem o koncercie”. Wykład w Sali Złotej o godz. 18.30 wygłosi dr Piotr Lityński, aktywny animator kultury polskiej w Szwajcarii. Wstęp na podstawie biletu na koncert.

Bilety: 50-30 zł
Kasa biletowa:
 wt.-pt. godz. 10-14, 15-19,
soboty i święta – godzinę przed koncertem.
Rezerwacja: widownia@filharmonia.krakow.pl
tel. +48 12 429 13 45


Tekst i foto: Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie

PLACES WORTH YOUR TIME