Czy Polska mogła uniknąć rozbiorów?

0

Muzeu Historyczne Miasta Krakowa
ZAPRASZA NA DEBATĘ W RAMACH KRAKOWSKIEGO KOLOKWIUM

Czy Polska mogła uniknąć rozbiorów?

sala audytoryjna Kupferhaus, Pałac Krzysztofory (Rynek Główny 35)
27 lutego 2017 (wtorek), godz. 18.00

Udział w debacie wezmą:
prof. Bożena Popiołek (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie)
prof. Zofia Zielińska (Uniwersytet Warszawski)
prof. Wojciech Kriegseisen (Polska Akademia Nauk w Warszawie)
Rozmowę poprowadzi Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

5 sierpnia 1772 r. Rosja, Prusy i Austria podpisały w Petersburgu traktat dotyczący podziału ziem Rzeczypospolitej. Nastąpił I rozbiór. Pierwsza próba zaboru ziem Rzeczypospolitej Polski i Litwy miała jednak miejsce znacznie wcześniej – w okresie potopu szwedzkiego. W 1656 r. w Radnot podpisany został traktat, na mocy którego miał się dokonać podział państwa polsko-litewskiego. Układ ten zawarły Szwecja, Brandenburgia, Siedmiogród, Kozacy oraz książę Bogusław Radziwiłł.

W dyskusji o przyczynach rozbiorów nierozstrzygnięte pozostaje wciąż pytanie o to, czy w procesie upadku państwa polskiego większą rolę odegrały czynniki zewnętrzne, czy wewnętrzne.
W polskiej historiografii spory trwają również wokół tezy, według której Polska miała szansę zachować formalną niepodległość, gdyby jej przedstawiciele nie podejmowali prób reformowania państwa i odzyskiwania pełnej suwerenności.

Czy rację ma prof. Norman Davies, pisząc: „Rzeczpospolita została unicestwiona nie z powodu anarchii wewnętrznej, została unicestwiona dlatego, że wielokrotnie próbowała się reformować”?
Czy rację mają historycy uważający, że dla słabej i podzielonej w XVIII w. Rzeczypospolitej jedynym zabezpieczeniem przed rozbiorami było trwanie jako protektorat Rosji?
Czy konfederacja barska, a następnie reformy Sejmu Wielkiego przyśpieszyły upadek Rzeczypospolitej?
A może gdyby nie doszło do wojny polsko-rosyjskiej w 1792 r., a następnie insurekcji kościuszkowskiej Polska miałaby szansę na ocalenie niepodległości?

Krakowskie kolokwium to cykl debat na ważne tematy dotyczące historii i współczesności Krakowa. Nazwa kolokwium pochodzi od łacińskiego wyrazu colloquium, czyli rozmowa. Muzealne kolokwium to miejsce wymiany poglądów na tematy związane z Krakowem, najczęściej w szerszym kontekście ogólnopolskim i europejskim. To forum prezentacji różnorodnych myśli i koncepcji w zabytkowych wnętrzach muzealnych. Uczestnikami debat są znani przedstawiciele świata nauki i kultury Krakowa oraz najważniejszych polskich ośrodków naukowych. Spotkania te popularyzują aktualny stan wiedzy na temat miasta oraz inspirują do samodzielnego odkrywania go na nowo.

Partnerami Krakowskiego kolokwium są Radio Kraków oraz Dziennik Polski.









PLACES WORTH YOUR TIME