Dziedzictwo Pogranicza – seminarium 22 – 31 sierpnia 2018

0

22 sierpnia w Międzynarodowym Centrum Kultury zainagurowana zostanie kolejna, szósta już edycja seminarium objazdowego z cyklu Dziedzictwo Pogranicza, przygotowana z myślą o grupie japońskich badaczy historii i kultury Europy Środkowej. Projekt realizowany jest już od 10 lat we współpracy z Tokyo University of Foreign Studies, stanowiącą kuźnię kadr japońskiej dyplomacji.

Program poświęcony jest pogłębianiu wiedzy o dziedzictwie oraz historii Europy Środkowej. W tym regionie granice krajów zmieniały się częściej niż granice kulturowe, dlatego fenomen pogranicza jest tu tak silnie obecny. Co dwa lata, przez dziesięć dni uczestnicy programu poznają wybrany obszar i związane z nim zagadnienia. Poprzednie edycje odbyły się kolejno w: Ukrainie (2008), Litwie (2010), Białorusi (2012), Słowacji (2014). W 2016 roku seminarium odbyło się w Polsce, pozwalając japońskim badaczom na zapoznanie się z nieznanym im dziedzictwem Śląska, jednak wątki polskie obecne są w każdej edycji.

W tym roku głównym wątkiem seminarium jest dziedzictwo kulturowe pogranicza Czech i Słowacji. Po zwiedzeniu krakowskiego Podgórza kilkunastoosobowa grupa odwiedzi m.in.: Żywiec, Bańską Szczawnicę, Bratysławę, Brno, Telč, Třebič, Ołomuniec, Kroměřiž, Luhačovice i Mikulov.

Dla badaczy z pozaeuropejskiego kręgu kulturowego zrozumienie zagadnień dotyczących pogranicza oraz odwiedzenie miejsc i osób z nim związanych to bezcenne doświadczenie wspierające prowadzone przez nich badania.

Owocem programu są prace naukowe, a także tłumaczenia polskiej literatury na język japoński. Jednym z efektów poprzednich edycji projektu jest pierwszy przekład Ballad i romansów Adama Mickiewicza autorstwa prof. Tokimasy Sekiguchiego. Ten wybitny językoznawca i tłumacz literatury polskiej, a zarazem inicjator i wieloletni koordynator programu Dziedzictwo pogranicza, został w roku 2015 odznaczony srebrnym medalem „Gloria Artis”.

***

Dodatkowe informacje na temat projektu:

dr Michał Wiśniewski, kierownik Ośrodka Edukacji i Akademii Dziedzictwa MCK, tel. 883 304 755; m.wisniewski@mck.krakow.pl

Tekst i foto: Międzynarodowe Centrum kultury









PLACES WORTH YOUR TIME