Dzień Kobiet w muzycznej atmosferze

0

tylko w piękne melodie, ale i pozamuzyczne atrakcje. W sobotę 9 marca 2019 o godz. 18.00  z dedykacją dla świętujących pań wystąpią instrumentaliści na co dzień grający w Orkiestrze Filharmonii Krakowskiej, ale dzięki swojemu zamiłowaniu do kameralistyki muzykujący także  w węższym składzie. Flecistki Natalia Jarząbek i Maria Gromińska, oboiści Mariusz Pędziałek i Paweł Nyklewicz, klarneciści Janusz Antonik i Andrzej Zając, fagociści Wojciech Turek, Zdzisław Bogacz  i Marcin Krakowski (kontrafagot), a także muzycy z grupy waltorni – Adam Kozłowski, Paweł Dziewoński, Marek Gumiela i Artur Tyński, wykonają serenady Wolfganga  Amadeusa Mozarta i utwory Richarda Straussa.

Koncert otworzy utwór skomponowany na wieść o założeniu przez cesarza Józefa II Habsburga dworskiej orkiestry dętej. Mozartowska Serenadę Es-dur choć nie została włączona do stałego repertuaru cesarskich muzyków, cieszyła się jednak wielkim upodobaniem współczesnej mu publiczności. Dla instrumentalistów dętych pisał również Richard Strauss, syn wybitnego waltornisty. Swoją Serenadę Es-dur Strauss zaczął komponować już jako siedemnastoletni młodzieniec. Trzy lata później po raz pierwszy przed publicznością wykonana została zamówiona przez Hansa von Bülowa Suita B-dur  i  właśnie to dzieło otworzyło młodemu Straussowi drzwi do międzynarodowej kariery.

Artystyczną kulminacją wieczoru z okazji Dnia Kobiet  będzie natomiast Concerto na 6 kotłów  i instrumenty dęte Georga Druschetzky’ego.  Urodzony w Jemnikach (dzisiejsze Czechy) kompozytor tego niezwykłego jak na XVIII wiek utworu, przez wiele lat pełnił funkcję kotlisty w orkiestrach wojskowych w Linzu i Bratysławie. Koncert na sześć kotłów Georga Druschetzky’ego to jeden z pierwszych  koncertów z solową partią instrumentu perkusyjnego. W charakterze solisty wystąpi Ryszard Haba, propagator muzycznej literatury na instrumenty perkusyjne, twórca Spotkań z Muzyką Perkusyjną, które od jedenastu lat przyciągają rzesze melomanów do Filharmonii Krakowskiej oraz kierownik grupy perkusyjnej w tutejszej orkiestrze.

Przybyłe na sobotni koncert panie, będą mogły skorzystać  z zabiegów pielęgnacyjnych dłoni, wziąć udział w losowaniu zestawów kosmetyków naturalnych i bonów do księgarni internetowej, a także uczestniczyć  w konkursie, w którym nagrodą jest kolacja wraz z noclegiem i śniadaniem w Dworze Sieraków lub wyborne wino.


Kasa biletowa:
 wt.-pt. godz. 10-14, 15-19,
soboty i święta – godzinę przed koncertem.
Rezerwacja: widownia@filharmonia.krakow.pl
tel. +48 12 429 13 45

PLACES WORTH YOUR TIME