Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich w MOCAK-u

0

Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich w MOCAK-u

8.11.2018 godz. 11–19

Jak co roku zapraszamy do MOCAK-u na Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich. W niedzielę 18 listopada przez cały dzień można zwiedzać wszystkie wystawy bezpłatnie. Muzeum będzie otwarte jak zwykle w godzinach 11–19. Ostatni goście proszeni są o przybycie do 18.30.

O godzinie 16 zapraszamy na oprowadzanie po ekspozycjach: Ranny, który może chodzić duetu Muntean/Rosenblum i Język kwiatów Akiry Inumaru. Opowie o nich Katarzyna Wincenciak z Działu Sztuki MOCAK-u. Przewidywany czas oprowadzania po wszystkich wystawach to 60 minut.

O godzinie 17 zapraszamy na oprowadzanie po wystawie Karol Marks vs Moby Dick. Analiza formy i rozbiórka idei Krzysztofa M. Bednarskiego z udziałem artysty oraz performans w jego wykonaniu.

O godzinie 18 zapraszamy na pokaz filmu w reżyserii Brunona Colelli Moje Włochy. Wydarzenie towarzyszy wystawie Karol Marks vs Moby Dick. Analiza formy i rozbiórka idei Krzysztofa M. Bednarskiego. W pokazie wezmą udział artysta oraz reżyser filmu. Miejsce: sala audiowizualna. Wstęp wolny. Więcej informacji >>

Na zwiedzających będą także czekać zeszyty edukacyjne z cyklu Twórcza Kolekcja, dzięki którym można się bliżej zapoznać z dziełami ze zbiorów MOCAK-u oraz aktywnie spędzić czas w Muzeum.

Zeszyty będą dostępne za darmo:
– w sali audiowizualnej MOCAK-u (budynek główny, poziom 0),
– w Bibliotece Mieczysława Porębskiego (budynek B),
– na wystawie Kolekcji MOCAK-u (budynek główny, poziom -1).

Tego dnia po raz pierwszy zaprezentujemy 11. zeszyt edukacyjny poświęcony pracom Jarosława Kozłowskiego, Małgorzaty Markiewicz, Józefa Robakowskiego i Jadwigi Sawickiej. Z tej okazji w sali audiowizualnej Muzeum w godzinach 11–18 będzie wyświetlany film Józefa Robakowskiego Z mojego okna (1978–1999) z Kolekcji MOCAK-u.

Tak jak w przypadku poprzednich wydawnictw z tej serii, zeszyt składa się z zadań, które mają przybliżyć odbiorcy znaczenie dzieła, a także pobudzić go do refleksji, skłonić do wyrażenia własnego zdania i rozwijać kreatywność.

Zeszyty 1.–9. są przeznaczone dla dzieci, natomiast 10. i 11. – dla osób dorosłych i młodzieży.


Fantazje krakowskie. Premiera. Spotkanie z Ryszardem Horowitzem

19.11.2018 godz. 18

W poniedziałek 19 listopada o godzinie 18 zapraszamy do MOCAK-u na spotkanie z Ryszardem Horowitzem, znanym artystą i twórcą metaforycznych kolaży fotograficznych. Horowitz jako dziecko był więźniem Auschwitz. Ocalał dzięki interwencji Oskara Schindlera, na którego liście znajdowali się również inni członkowie jego rodziny.

Spotkanie będzie poświęcone nowej serii fotograficznej pod tytułem Fantazje krakowskie Ryszarda Horowitza. Zobaczymy w niej różne miejsca Krakowa, ukazane z niezwykłej perspektywy. Fotograf wykorzystał w swojej pracy specjalistyczny sprzęt oraz drony.

Spotkanie rozpocznie krótkie wystąpienie Marii Anny Potockiej na temat wcześniejszej twórczości Horowitza. Następnie zaprezentujemy film wykonany przez żonę artysty, Annę Bogusz, pokazujący artystę w czasie pracy nad Fantazjami krakowskimi. Główną część spotkania, czyli rozmowę z artystą, poprowadzi Katarzyna Zimmerer.

Wystawa Fantazji krakowskich zostanie zaprezentowana w ramach Open Eyes Economy Summit (OEES) w dniach 20–21 listopada 2018 roku w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Wstęp wolny.


Targi Książki o Sztuce w MOCAK-u

08.12.2018 godz. 11–19

Opublikowano: 05.11.2018

W weekend 8–9 grudnia 2018 w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK odbędzie się pierwsza edycja Targów Książki o Sztuce. Wstęp wolny.

Zapraszamy do hallu Muzeum, gdzie można odwiedzić stoiska ponad 20 wydawców z Polski i zagranicy. Zachęcamy skorzystania ze specjalnej oferty MOCAK Bookstore oraz Biblioteki MOCAK-u.

Wydawnictwa biorące udział w Targach

Blow Up Press
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
Contemporary Lynx
Dom Wydawniczy Rebis
Fundacja Bęc Zmiana
Fundacja Sztuk Wizualnych
Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie
Muzeum Historii Fotografii w Krakowie
Muzeum Sztuki w Łodzi
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK

Non/Fiction
Timof Comics
Top Mark Centre
Universitas
Wydawnictwo a5
Wydawnictwo Arkady
Wydawnictwo Bosz
Wydawnictwo Karakter
Wydawnictwo Komiksowe
Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Wytwórnia

Program wydarzeń towarzyszących

Sobota, 8.12.2018

11.00–12.30, sala audiowizualna MOCAK-u
Warsztaty dla dzieci z Aleksandrą Cieślak

Warsztaty dla dzieci w wieku 6–10 lat inspirowane książką Koala disco (Wydawnictwo Dwie Siostry).

Udział w warsztatach jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o rezerwację e-mailową: biblioteka@mocak.pl lub telefoniczną: (12) 263 40 36. O wcześniejszy kontakt prosimy także edukatorów i nauczycieli zainteresowanych obserwowaniem warsztatów.

13.00–14.30, sala audiowizualna MOCAK-u
Czego mogą uczyć książki?

W dyskusji praktyków i teoretyków działań edukacyjnych inspirowanych książką udział wezmą:
Aleksandra Cieślak – artystka, ilustratorka
Anna Pyzik – Dział Wiedzy o Sztuce (MOCAK)
dr Marta Rusek – Katedra Polonistycznej Edukacji Nauczycielskiej, Wydział Polonistyki UJ
prowadzenie: Magdalena Mazik, kierownik Działu Wiedzy o Sztuce (MOCAK)

Podczas spotkania odbędzie się także prezentacja scenariuszy warsztatów z cyklu Aktywne czytanie, pozwalających na samodzielne przeprowadzenie tych zajęć w domu lub w grupie zorganizowanej.

Wstęp wolny, bez konieczności rezerwacji miejsc

16.30–18.00, sala audiowizualna MOCAK-u
Moc sprawcza wydawcy

Jaka jest współczesna rola książek w różnych obiegach kultury? Jak dystrybuować idee? Jak uczyć o sztuce? Czy książki mogą się jeszcze przyczynić do rewolucji?

W dyskusji udział wezmą:
Małgorzata Szczurek – Wydawnictwo Karakter
Bogna Świątkowska – Fundacja Bęc Zmiana
prowadzenie: Magdalena Mazik, kierownik Działu Wiedzy o Sztuce (MOCAK)

Wstęp wolny, bez konieczności rezerwacji miejsc

Niedziela, 9.12.2018

13.00–14.30, sala audiowizualna MOCAK-u
Depresja, trauma, rewolucja. Współczesny komiks feministyczny – spotkanie autorskie

W dyskusji udział wezmą:
Daniel Chmielewski
Anna Krztoń
prowadzenie: Wojciech Szot

Wstęp wolny, bez konieczności rezerwacji  miejsc

12.00–13.30, Biblioteka MOCAK-u
Aktywne czytanie: O chłopcu, który pożerał książki

Wstęp 10 złotych. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o rezerwację e-mailową: biblioteka@mocak.pl lub telefoniczną: (12) 263 40 36.

16.00–17.30, sala audiowizualna MOCAK-u
Spotkanie z prof. Władysławem Plutą

Władysław Pluta (ur. 1949) – twórca wizualny, najbardziej znany jako twórca plakatów. Zajmuje się też projektowaniem graficznym i grafiką artystyczną. Od 1974 roku pracuje w Katedrze Komunikacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie obecnie jest profesorem. Uczestniczył w wielu wystawach w kraju i za granicą. Obok licznych nagród w dziedzinie projektowania plakatu i książki otrzymał również szereg wyróżnień za działalność artystyczną i pedagogiczną.

Wstęp wolny, bez konieczności rezerwacji miejsc

18.00–19.00, Biblioteka MOCAK-u
Spotkanie z Alicją Białą na jej wystawie Wycinanki polskie

Finisaż Wycinanek polskich będzie okazją do spotkania z artystką, wspólnego spaceru po wystawie oraz podsumowania krakowskiej odsłony akcji Polska bez obrazy.

Alicja Biała (ur. 1993) – artystka wizualna, ilustratorka, graficzka. Ukończyła VIA University College oraz Copenhagen School of Design and Technology w Danii. Obecnie kontynuuje edukację w Royal College of Art w Londynie. Jest autorką murali w Warszawie (Cykliści, 2016), Águedzie (Widows and Widowers, 2016), Meksyku (Mexico Dances, 2017) oraz w Kassel (Unknown, 2017).

Wstęp wolny, bez konieczności rezerwacji miejsc









PLACES WORTH YOUR TIME