„Idzie młodość! I Grupa Krakowska” już w MNK

0

Wystawa „Idzie młodość! I Grupa Krakowska” to opowieść o młodzieńczej żarliwości, bezkompromisowości i buncie. W Kamienicy Szołayskich, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, zostaną zaprezentowane dzieła m.in. Aleksandra (Saszy) Blondera, Blimy (Berty) Grünberg czy  Marii Jaremy. Ekspozycja, którą będzie można zwiedzać od 27 września 2019 r., pokazuje historię i twórczość artystów, których nazywano ostatnią polską przedwojenną awangardą.

Muzeum Narodowe w Krakowie po raz pierwszy prezentuje w swoich murach  spuściznę artystyczną członków I Grupy Krakowskiej – dzieła z czasów ich młodzieńczych prób, gdy dopiero zaczynali swoją przygodę ze sztuką. Po raz pierwszy pokazuje tak szerokie spektrum ich artystycznych zmagań, trudów, bojów. Pokazuje odwagę, pewność siebie, niekiedy butę. Dowcip, radość i zabawę. Pokazuje MŁODOŚĆ w całej złożoności i pięknie tego słowa – mówi kuratorka wystawy Anna Budzałek z Muzeum Narodowego w Krakowie.

Członkami I Grupy Krakowskiej byli Aleksander (Sasza) Blonder (ps. André Blondel), Blima (Berta) Grünberg, Maria Jarema, Franciszek Jaźwiecki, Leopold Lewicki, Adam Marczyński, Stanisław Osostowicz, Szymon Piasecki, Bolesław Stawiński, Jonasz Stern, Mojżesz Schwannenfeld, Eugeniusz Waniek, Henryk Wiciński czy Aleksander Winnicki. Wystawa „Idzie młodość!…” pokazuje ich pierwsze artystyczne dokonania, które powstały w bardzo krótkim, ale niezwykle intensywnym okresie – od 1929 do 1937 roku.

Choć nazwa „I Grupa Krakowska” zaczęła obowiązywać w 1933 roku, grupa nieformalnie działała już od 1929 roku. Jej członkami byli studenci krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. To, co ich łączyło, to zainteresowanie sztuką awangardową, zaangażowanie polityczne oraz bunt: przeciwko klasowemu podziałowi konserwatywnej krakowskiej cyganerii. To, co ich dzieliło, to artystyczna różnorodność: w ich twórczości pojawiają się inspiracje kubizmem, konstruktywizmem, ekspresjonizmem czy koloryzmem.

Wystawa jest de facto pierwszym po wielu latach krytycznym spojrzeniem na jakże różnorodną działalność artystów ważnych dla panoramy sztuki polskiej. Nie była to grupa stanowiąca zespół monolityczny, nie kierowała się też określonym „dekalogiem estetycznym”. Kilka lat funkcjonowania tego ugrupowania pozwoliło jednak, aby do dorobku i osiągnięć jego twórców odwoływano się w kolejnych dekadach – mówi dr. hab. Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Na wystawie w Kamienicy Szołayskich zostanie zaprezentowanych ponad 300 dzieł I Grupy Krakowskiej. Będą to zarówno rysunki, grafiki, rzeźby i obrazy, jak i projekty kostiumów i scenografii teatralnych.

I Grupa Krakowska w czasie swojej aktywności doczekała się trzech wystaw: we Lwowie w 1933 roku, w Liceum Krzemienieckim w 1934 roku oraz w Domu Plastyków w Krakowie w 1935 roku. W grudniu 2018 roku bogaty zbiór prac artystów można było oglądać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, na wystawie przygotowanej we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie, a teraz ekspozycję można podziwiać w Krakowie.

Informacje dla zwiedzających:

Wystawa
Idzie młodość! I Grupa Krakowska

Kamienica Szołayskich

27 września 2019  – 5 stycznia 2020

Pon.: nieczynne

Wt. – sob.: 10.00–18.00

Niedz.: 10.00–16.00

Kurator: Anna Budzałek

Koordynator: Katarzyna Pawłowska

Aranżacja: Luiza Berdak

Organizator: Muzeum Narodowe w Krakowie

Współorganizator: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego

Mecenas Muzeum Narodowego w Krakowie: PZU

Partner Strategiczny Muzeum Narodowego w Krakowie: LOTTO

Partnerzy wystawy: Narodowe Centrum Kultury, Kärcher Sp. z o.o., Wacom









PLACES WORTH YOUR TIME