Inauguracja 73. sezonu artystycznego w Filharmonii Krakowskiej

0

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie otwiera nowy, 73. sezon artystyczny. W najbliższy piątek, 22 września br. o godz. 19.30 i w sobotę 23 września o godz. 18.00 w Sali koncertowej przy Zwierzynieckiej 1 wykonane zostanie niezwykłe dzieło Gustava Mahlera – II Symfonia c-moll „Zmartwychwstanie”. Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej poprowadzi szef artystyczny instytucji – Charles Olivieri-Munroe, partie solowe wykonają Anna Mikołajczyk-Niewiedział – sopran i Jadwiga Rappé – alt.
„Tristan to przy tym symfonia Haydna” – stwierdził roztrzęsiony Hans von Bülow po usłyszeniu w 1891 roku ówczesnego poematu symfonicznego Todtenfeier, którego muzyka stała się później pierwszą częścią II Symfonii Mahlera. Sam kompozytor w liście do Ryszarda Straussa oceniał: „Moje nowe dzieło   w zestawieniu ze znanym ci [pierwszą Symfonią] jest jak dojrzały człowiek w porównaniu                                       z niemowlęciem.”
Monumentalne dzieło otwiera marsz żałobny, dalej pada pytanie o sens ludzkiego życie i jego znaczenie w szerszym planie dziejów. Na koniec, wraz z rozbudowanym przez Mahlera tekstem chorału Klopstocka,  w potężnym finale przywołana jest wizji Sądu Ostatecznego, bez potępionych i zbawionych, gdyż wszyscy zjednoczeni zostają w nieskończonej miłości.
Wykonanie II Symfonii „Zmartwychwstanie” Gustava Mahlera zawsze staje się artystycznym wydarzeniem. Inauguracja roku koncertowego tak monumentalnym dziełem stać się może dobrą wróżbą udanego sezonu Filharmonii Krakowskiej.

Tekst:: Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie

PLACES WORTH YOUR TIME