Inauguracja jubileuszowego 75. sezonu artystycznego Filharmonii Krakowskiej

0

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie otwiera jubileuszowy sezon artystyczny 2019-2020. Podczas koncertów inauguracyjnych – w piątek, 4 października br. o godz. 19.30 i w sobotę 5 października 2019 roku o godz. 18.00 – wystąpią wszystkie zespoły instytucji, czyli Orkiestra, Chór Mieszany oraz Chór Chłopięcy Filharmonii, poprowadzone przez szefa artystycznego instytucji, Charlesa Olivieri-Munroe’a.

 

Sezon artystyczny 2019-2020 Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie determinują dwa istotne konteksty. Przede wszystkim instytucja jako najstarsza spośród polskich filharmonii obchodzi jubileusz 75-lecia swojej działalności. Pierwszy filharmoniczny koncert odbył się w gmachu przy ulicy Zwierzynieckiej w Krakowie już 3 lutego 1945 roku, główne uroczystości związane z jubileuszem będą zatem mieć miejsce w lutym 2020 roku. Zanim jednak to nastąpi, do końca roku kalendarzowego w macierzystym budynku Filharmonii trwać będą prace remontowe i modernizacyjne, co m.in. wpłynie na lokalizację koncertów w pierwszej połowie sezonu. Otwarcie roku koncertowego Filharmonii będzie miało wobec tego miejsce w Nowohuckim Centrum Kultury, tam też odbywać się będą próby filharmonicznych zespołów. Jak mówi dyrektor artystyczny instytucji „występy poza siedzibą to w jakimś sensie możliwość doświadczania innych przestrzeni, (…) w przypadku sali NCK to dla zespołu szansa na dotarcie do nowej publiczności”.

Podczas inauguracji sezonu, z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej wystąpi znakomita skrzypaczka Aleksandra Kuls. Artystka jest absolwentką klasy prof. Kai Danczowskiej, a pośród wielu jej osiągnięć należy wymienić I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Jozsefa Szigetiego w Budapeszcie w 2012 roku, a także dwie nagrody specjalne na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w roku 2011.  W jej wykonaniu usłyszymy Koncert skrzypcowy A-dur op. 8  Mieczysława Karłowicza, utwór zajmujący ważne miejsce między wirtuozowskimi koncertami Wieniawskiego, a całkiem już nowoczesnym typem koncertów Szymanowskiego. Napisany w 1902 roku przez 26-letniego kompozytora, którego wielki talent miał szansę objawić się w jego zbyt krótkim, tragicznie zakończonym życiu, jako sygnowany numerem 8 na liście dzieł należy do wczesnego okresu jego twórczości. Mimo to jest jednym z najchętniej wykonywanych wirtuozowskich dzieł skrzypcowych, po które sięgnął także Nigel Kennedy wydając płytę Polish Spirit.

Fotografia portretowa; portret; sesja portretowa; kraków, iwaszko fotografia, zdjęcia portretowe, sesja rodzinna, Justyna Danczowska, Ola Kuls, portret skrzypaczki, pianistka, zdjęcie na okładkę płyty, muzyka klasyczna

Wieczory inauguracyjne otworzy uwertura do opery Raymond Ambroise’a Thomasa, jak uznał Charles Olivieri-Munroe – rodzaj „cadeau”, prezentu dla publiczności, który wprowadzić ma słuchaczy w radosny i pozytywny nastrój. Punkt ciężkości zdecydowanie leży jednak w drugiej części programu. W wykonaniu Orkiestry Filharmonii Krakowskiej oraz obu chórów – mieszanego i chłopięcego, zabrzmi monumentalne Te Deum Hectora Berlioza. Kompozytor poświęcił dzieło księciu Albertowi, mężowi królowej Wiktorii, sam też dyrygował licznym zespołem wykonawców podczas jego pierwszej prezentacji przed paryską publicznością w 1855 roku. W krakowskim wykonaniu Te Deum partię tenora solo wykona Erin Caves, wybitny interpretator ról wagnerowskich.

 

Kasa biletowa:  wt.-pt. godz. 10-19
soboty i święta – godzinę przed koncertem
Herbewo International, al. Slowackiego 64, parter
Rezerwacja: + 48 504 856 500, + 48 504 063 337









PLACES WORTH YOUR TIME