Janda, Lipska, Dzieciuchowicz, Potocka. Debata Kobiety przynoszą nam wolność

0

MOCAK i miesięcznik „Kraków” zapraszają w sobotę 1 czerwca o godzinie 15 na debatę Kobiety przynoszą nam wolność z udziałem Krystyny Jandy, Ewy Lipskiej, Igi Dzieciuchowicz i Marii Anny Potockiej.

Prowadzanie: Andrzej Morozowski (TVN24), Witold Bereś (miesięcznik „Kraków”).

Spotkanie odbędzie się w przestrzeni ekspozycyjnej Kolekcji MOCAK-u (poziom -1).

Liczba miejsc ograniczona. Bezpłatne wejściówki do odbioru w recepcji MOCAK-u (ul. Lipowa 4) w godzinach otwarcia Muzeum od wtorku 28 maja do wyczerpania.

Wydarzenie odbędzie się w związku z uhonorowaniem Krystyny Jandy medalem „Za mądrość obywatelską” przez redakcję miesięcznika „Kraków” oraz Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Wśród laureatów z poprzednich lat są między innymi prof. Andrzej Zoll, red. Jerzy Baczyński, Wiesław Myśliwski, prof. Adam Strzembosz.

Więcej informacji >>

Dodatkowo w tym tygodniu w MOCAK-u:

• W czwartek 23 maja o godzinie 18 zapraszamy na wykład Zielona izba, zielony kąt. O roślinach we wnętrzach dr. Piotra Klepackiego, towarzyszący wystawie Natura w sztuce.

Spotkanie będzie okazją do przyjrzenia się historii roślin we wnętrzach mieszkalnych i biurowych. Jak dobór roślin zmieniał się z czasem? W jakim stopniu zależał od przynależności do klasy społecznej? Co dzisiaj mówią o nas rośliny, którymi się otaczamy? Jakie wartości przypisujemy domowym kwiatom, jak dzisiejsze mody pomagają nam zaspokajać nasze pragnienie harmonii z naturą? I wreszcie – czy rośliny faktycznie walczą ze smogiem w naszym mieszkaniu? Odpowiedzi na te i inne pytania spróbuje sformułować dr Piotr Klepacki.

Wstęp 1 zł. Nie obowiązują zapisy.

Więcej informacji >>

• W sobotę 25 maja o godzinie 11.30 zapraszamy do Galerii Re w MOCAK-u. Po swojej wystawie Pompier, błoto, socrokoko oprowadzi Anna Orłowska.

Wydarzenie odbywa się w ramach festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie.

Więcej informacji >>

• W sobotę 25 maja o godzinie 12 zapraszamy dzieci do 8. roku życia wraz z opiekunami na aktywne czytanie książki Nasza mama czarodziejka autorstwa Joanny Papuzińskiej z ilustracjami Ewy Poklewskiej-Koziełło (Wydawnictwo Literatura).

Na warsztatach Aktywne czytanie wspólną lekturę uzupełniają zabawy angażujące różne zmysły początkujących czytelników. Proces wspólnego czytania jest przeplatany krótkimi działaniami plastycznymi, ruchowymi i sensorycznymi, które pomagają uczestnikom zanurzyć się w lekturze.

Dzięki zajęciom dzieci mają okazję nie tylko zapoznać się z pięknie ilustrowanymi opowieściami, ale także dostrzec w książce możliwość przygody.

Wstęp 10 zł*, liczba miejsc ograniczona. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenia pod adresem edukacja@mocak.pl lub telefoniczne: 12 263 40 36.

* dla posiadaczy Karty Krakowskiej wstęp za 1 zł

Więcej informacji >>

• W sobotę 25 maja o godzinie 18 Biblioteka MOCAK-u zaprasza na spotkanie z cyklu Sztuka opowieści. Książka, o której będziemy rozmawiać, to Kocie oko Margaret Atwood w przekładzie Magdaleny Konikowskiej-Putreszy (Wielka Litera, Warszawa 2018). Lektura jest dostępna w Bibliotece MOCAK-u.

Sztuka opowieści to rozmowy dotyczące książek, które w literacki sposób podejmują temat sztuki. Naszym celem jest swobodna, niehierarchiczna dyskusja o współczesnej kulturze i zawiązanie społeczności czytelników. Podczas pierwszej odsłony cyklu skupiamy się na obrazie artystek w prozie pisanej przez kobiety.

Spotkania odbywają się raz w miesiącu w Bibliotece MOCAK-u. Wstęp 1 zł. Nie obowiązują zapisy.

Kolejne spotkania:
• 22.6.2019: Siri Hustvedt, Świat w płomieniach, przeł. Jerzy Kozłowski, W.A.B, Warszawa 2017
• 13.7.2019: Zadie Smith, O pięknie, przeł. Zbigniew Batko, Znak, Kraków 2011

Więcej informacji >>









PLACES WORTH YOUR TIME