JOM RISZON – NIEDZIELA W STAREJ SYNAGODZE

0

Niedziela, 7 października (28 tiszri 5779 wg. kalendarza żydowskiego), godz. 9:00-17:00
Stara Synagoga

Jom Riszon – tak nazwaliśmy święto muzeum w Starej Synagodze, na które zapraszamy każdego roku w październikowy jom riszon, czyli w niedzielę, która jest pierwszym dniem tygodnia według kalendarza żydowskiego. Każdemu, kto do nas wstąpi, proponujemy: zwiedzanie wystaw stałej i czasowej, spacer po żydowskim cmentarzu przy synagodze Remu,  uczestnictwo w interesujących wykładach prowadzonych przez pracowników instytutów Archeologii i Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Udział bezpłatny

Program:
9.00 – 17.00
Zwiedzanie wystawy „Ostoja tradycji” prezentowanej aktualnie w Starej Synagodze
10.00 – 11.30
Krakowski „dom wieczności”: historia, obyczaj, symbolika nagrobna, postacie – spacer po cmentarzu żydowskim przy synagodze Remu.
Prowadzenie: Anna Jodłowiec-Dziedzic (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa)
Miejsce zbiórki: ulica Szeroka 40, przed bramą synagogi Remu.
Spacer po wybitnym zabytku historii i sztuki nagrobnej – najdłużej funkcjonującym cmentarzu gminy krakowskich Żydów, czynnym przez około 300 lat (ca. 1550 – ca. 1850), miejscu spoczynku duchowych i świeckich przywódców wspólnoty. Podczas spaceru poznamy koleje losu tej szczególnej nekropolii, dotrzemy do wszystkich ważnych obiektów, aby przypomnieć o roli i dokonaniach wybitnych osobistości, którym są poświęcone, przyjrzymy się macewom i sarkofagom, aby porozmawiać o cechach stylowych, symbolice, języku i konstrukcji epitafiów, charakterystycznych dla żydowskich nagrobków.

12.00 – 13.00
 „Skarby” wydarte ziemi. Z badań archeologicznych przy Starej Synagodze na Kazimierzu 2014-2018. Wykład, prezentacja zabytków archeologicznych na wystawie i wizja lokalna miejsca wykopalisk w plenerze.
Prowadzenie: Dr Dariusz Niemiec (Instytut Archeologii UJ)

13.30 – 14.30
O żydowskich konwertytach w Krakowie – wykład.
Prowadzenie: Dr hab. Adam Kaźmierczyk (Instytut Judaistyki UJ)

15.00 – 16.00
Kraków – Izrael – Kraków. Powojenna emigracja krakowskich Żydów do Izraela i (sentymentalne?) powroty – wykład.
Prowadzenie: Dr Ewa Węgrzyn (Instytut Judaistyki UJ)

Tekst i foto: Muzeum Historyczne Kraków









PLACES WORTH YOUR TIME