KALENDARIUM – KWIECIEŃ 2018

0

Muzeum Historyczne Krakowa

STALE O NOWEJ HUCIE

25 kwietnia (środa), godz. 17:00
Dzieje Nowej Huty, os. Słoneczne 16

Kolejna, trzecia już odsłona wystawy o Nowej Hucie w oddziale MHK Dzieje Nowej Huty, opowiada w fotograficznym skrócie o kluczowych momentach
w historii tej dzielnicy i jej mieszkańców. Subiektywnie wybrane zostały tematy według następującego klucza: Kombinat – Miasto – Obrona Krzyża – Pomnik Lenina – Arka Pana – Opozycja antykomunistyczna – Życie i kultura – Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty – historia nowohuckich wsi.
25 kwietnia, w pierwszym dniu otwarcia wystawy o godz. 17:00, kurator Piotr Kapusta (MHK) oprowadzi nas po wystawie Stale o Nowej Hucie i przybliży tematykę m.in. strajku w Hucie im. Lenina wiosną 1988 r. Następnie wspólnie przejdziemy do Muzeum PRL (os. Centrum E1), gdzie o godz. 18:00 nastąpi oficjalne otwarcie wystawy opowiadającej o tym wydarzeniu – Huta stanęła. Strajk w Hucie im. Lenina 26 kwietnia – 5 maja 1988, a której kuratorem jest Agata Klimek (Muzeum PRL).
W dniu 25 kwietnia można bezpłatnie zwiedzać wystawę w godzinach 9:30 – 18:00 oraz nabyć katalog wystawy z 50% rabatem.
UDZIAŁ BEZPŁATNY

KOLEJE (W) ROZWOJU GALICYJSKICH MIAST

25 kwietnia (środa), godz. 17:00
Pałac Krzysztofory, sala audytoryjna Kupferhaus

Zapraszamy na wykład Dominika Lulewicza (kustosz MHK): Koleje (w) rozwoju galicyjskich miast w ramach Muzeomania z cyklu Muzealna Akademia 67+/-
W 1914 r. sieć kolejowa w Galicji miała długość ponad 3300 km. Jej przebieg na ogół związany był z istniejącymi ośrodkami miejskimi – potencjalnym źródłem rozwoju gospodarczego, przemysłu i wymiany handlowej. Kolej znacząco wpływała na transformację tych miast, zarówno ośrodków
o ugruntowanej pozycji, takich jak Lwów czy Kraków, jak i tych mniejszych, położonych w głębi Beskidów, otwierając je tym samym na szeroki świat. Rozwój wysokonakładowych gałęzi przemysłu, dalekosiężna wymiana handlowa, migracje ludności, nowa architektura i urbanistyka, wymiana informacji nie byłyby możliwe bez skutecznego „narzędzia”, jakim były stalowe szlaki i mknące po nich pociągi.
UDZIAŁ BEZPŁATNY

NIENARUSZALNOŚĆ GROBU A PRZEPISY JUDAIZMU

25 kwietnia (środa), godz. 18:00
Fabryka Schindlera

Zapraszamy do rozmowy o sposobie traktowania miejsc pochówków zgodnie z zasadami judaizmu. Punktem wyjścia będzie wspólne doświadczenie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i Komisji Rabinicznej do spraw Cmentarzy Żydowskich, które zrodziło się w trakcie prac nad upamiętnieniem obozu Plaszow. W spotkaniu udział weźmie Aleksander Schwarz z Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy Żydowskich przy Naczelnym Rabinie Polski.
Rozpoczniemy od objaśnienia czym jest halacha – zbiór zasad judaizmu. Zaprezentowane zostaną jej ogólne reguły i sytuacje gdy stosuje się je
w praktyce. Odniesiemy się także do tradycji judaizmu by wyjaśnić m. in. dlaczego podczas badań archeologicznych w przestrzeniach poobozowych (miejscach pamięci) – i na cmentarzach żydowskich konieczna jest współpraca z Komisją Rabiniczną ds. Cmentarzy Żydowskich.
Na konkretnych przykładach wyjaśnione zostaną sytuacje zarówno najbardziej typowe jak i wymagające szczególnej uważności i troski.
Serdecznie zapraszamy do udziału i rozmowy.
UDZIAŁ BEZPŁATNY

CZAS PODGÓRZA – WEEKEND OTWARCIA MUZEUM PODGÓRZA

26-29 kwietnia
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Weekend zaczynamy już w czwartek!
Serdecznie zapraszamy na Czas Podgórza, czyli weekend otwarcia Muzeum Podgórza – nowego oddziału Muzeum Historycznego Miasta Kraków, które tworzymy z inicjatywy
i wspólnie ze społecznością lokalną mieszkańców Podgórza!
Już 26 kwietnia o godz. 17:00 nastąpi uroczyste otwarcie z udziałem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, Przewodniczącego Dzielnicy XIII Jacka Bednarza oraz Prezesa Stowarzyszenia Podgorze.pl Pawła Kubisztala.
A w kolejnych dniach 27 – 29 kwietnia przygotowaliśmy wiele imprez towarzyszących. Oprócz zwiedzania nowej wystawy stałej Miasto pod Kopcem Kraka w towarzystwie kuratora i współautorów, przygotowaliśmy dla Państwa wiele imprez towarzyszących.
W sobotę i niedzielę (28–29 kwietnia) w godz. 11.00–15.00 zapraszamy na przejazd zabytkowym tramwajem, w którym będzie można posłuchać ciekawych podgórskich historii, anegdot oraz krakowsko-podgórskich opowieści o miejscach i ludziach w wykonaniu Teatru „TO” i Emila Bajorka ze Stowarzyszenia PODGORZE.PL. Tramwaj będzie kursował na trasie obejmującej Podgórze i centrum Krakowa: od pętli Łagiewniki, przez Kazimierz, wokół Rynku Głównego, ul. Starowiślną, ul Limanowskiego pod Muzeum Podgórza w Zajeździe pod św. Benedyktem. Wyjazd co godzinę z przystanku Łagiewniki (11.05, 12.05, 13.05, 14.05) oraz Mały Płaszów (12.01, 13.01, 14.01, 15.01)
Szczegółowy PROGRAM znajdziesz tu: http://www.mhk.pl/aktualnosci/czas-podgorza-czyli-weekend-otwarcia-muzeum-podgorza
Przez cały weekend otwarcia Muzeum Podgórza będzie dostępne dla zwiedzających BEZPŁATNIE!
Inwestycja została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej i EFRR w ramach RPO WM 2014-2020 oraz środków Gminy Miejskiej Kraków.
Nie może Cię zabraknąć!

KONSERWATORSKI PRZEKŁADANIEC

28 kwietnia, godz. 11:00
Thesaurus Cracoviensis, ul. Ks. Józefa 337

Soboty w Thesaurus Cracoviensis upływać będą pod znakiem warsztatów z cyklu Muzeokreacja. Zajęcia prowadzone będą przez specjalistów z Pracowni Konserwacji MHK. Zapoznają oni uczestników ze specyfiką swojej pracy i zaproszą w miejsca, gdzie dokonują prawdziwych cudów, naprawiając dzieła sztuki.
Od 28 kwietnia zapraszamy na Konserwatorski przekładaniec czyli kurs edukacyjny dla seniorów poświęcony teoretycznym i praktycznym aspektom konserwacji metalu i papieru. Każde z trzech zaplanowanych spotkań rozpocznie się krótkim wykładem z prezentacją, po którym nastąpi część praktyczna.
Spotkanie I, 28 kwietnia
Prezentacja poświęcona będzie problematyce obróbki metalu. Po niej uczestnicy kursu samodzielnie przygotują formę medalu lub medalionu, która posłuży im do wykonania gipsowego odlewu.
Kolejne spotkania odbędą się : 26 maja i 23 czerwca
Zajęcia dla grup min 5 osobowych. Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl
Koszt 12zł/os.

SPORT NA ŚWIEŻYM POWIETRZU, CZYLI HISTORIA PARKU JORDANA

28 kwietnia (sobota), godz. 12:00
START: przy bramie głównej Parku Jordana (wejście od strony al. 3 Maja)

Zapraszamy na spacer po parku Jordana osoby z dysfunkcją ruchu. Spotkanie odbędzie się
w ramach Muzeomanii z cyklu Kraków naprawdę dla wszystkich. Przewodnikiem będzie Elżbieta Lang (MHK).
Park Jordana to jedne z najstarszych parków w mieście stworzonym z myślą o dzieciach i młodzieży. Poznamy historię jego założyciela dr. Henryka Jordana oraz ideę wychowania poprzez sport i zabawę na świeżym powietrzu. Zaznajomimy się też z historią parkowych pomników.

UDZIAŁ BEZPŁATNY

MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
ROK 1918. WETERANI

28 kwietnia, godz. 12:00
START: Pałac Krzysztofory

Zapraszamy młodzież do wspólnej gry miejskiej Rok 1918. Weterani w ramach Muzeomanii
z cyklu Zagraj w Kraków.
Gra poświęcona historii walk polskich formacji zbrojnych w ostatnim roku Wielkiej Wojny oraz działalności niepodległościowej w strukturach armii zaborczych. Jej celem jest przybliżenie różnorodnych dróg, jakimi polscy żołnierze i konspiratorzy dążyli do celu – wymarzonej niepodległości.
Uczestnicy gry wcielą się w rolę dziennikarzy, którzy starają się odszukać weteranów tych formacji i zebrać ich relacje. Wiarusi nie uczynią jednak dla dziennikarzy nic, jeśli wcześniej nie upewnią się, że mają oni jakiekolwiek pojęcie o opisywanym temacie. Dlatego też uczestnicy gry będą musieli wykazać się wiedzą, sprawnością fizyczną, sprytem, charyzmą,
a nawet talentami aktorskimi.
Na terenie Starego Miasta ulokowanych zostanie pięć punktów obsługiwanych przez animatorów w odpowiednich mundurach i kostiumach. Uczestnicy otrzymają plan miasta (stylizowany), a realizując kolejne zadania, zbierać będą karty zadań z fragmentami wspomnień historycznych postaci (m.in. Hallera, Żeligowskiego, Dowbóra-Muśnickiego, Romera).
Grę poprowadzi Łukasz Wrona
UWAGA! W grze może wziąć udział max. 10 zespołów (3-5 osób). Wymagany e-mail i tel. do kapitanów poszczególnych drużyn. Kapitanem zespołu musi być osoba pełnoletnia. Osoby niepełnoletnie muszą posiadać oświadczenie rodzica/opiekuna o zgodzie na samodzielny udział w wydarzeniu.
Rezerwacje przyjmowane są przez COZ: info@mhk.pl do 24.04.2018

UDZIAŁ BEZPŁATNY

MIASTO DŹWIĘKÓW

29 kwietnia (niedziela), godz. 11:00
START: Pałac Krzysztofory

Zapraszamy dzieci w wieku 9-12 lat na spacer Miasto dźwięków w ramach Muzeomanii
z cyklu Mały wielki Kraków. Przewodnikiem będzie Grzegorz Szymanowski.
Gdzie w Krakowie ukrywa się… muzyka? Nie wiecie? W trakcie naszego spaceru postaramy się ją odnaleźć! Odwiedzimy najważniejsze w mieście związane z nią miejsca. Zajrzymy też krakowskich kościołów. Śpiewająco opowiemy Wam również o wybitnych krakowskich muzykach i słynnych festiwalach.
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl
UDZIAŁ BEZPŁATNY

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.mhk.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.


STALE O NOWEJ HUCIE
25 kwietnia – 23 września 2018
Dzieje Nowej Huty


TRASA OBRONNOŚCI
6 kwietnia – 31 października 2018
Mury Obronne, Barbakan, Celestat


PRAWIE WSZYSTKO O ZWIERZYŃCU. ODSŁONA DRUGA
16 marca – 15 lipca 2018
Dom Zwierzyniecki


KORONKA – TRADYCJA – REAKTYWACJA
22 lutego – 10 czerwca 2018
Kamienica Hipolitów


ŻEGOTA – UKRYTA POMOC
16 listopada 2017 – 8 lipca 2018
Fabryka Schindlera


OSTOJA TRADYCJI
22 grudnia 2016 – 30 listopada 2018
Stara Synagoga


KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką

Tekst i foto Muzeum Historyczne Krakowa

Muzeum Historyczne Krakowa

KRAKOWSKIE KOLOKWIUM: CZY PRZED 1918 r. POLSKA MOGŁA WYBIĆ SIĘ NA NIEPODLEGŁOŚĆ?

17 kwietnia (wtorek), godz. 18:00
Pałac Krzysztofory, sala Kupferhaus

Zapraszamy na debatę Czy przed 1918 r. Polska mogła wybić się na niepodległość? z cyklu Krakowskie kolokwium. W debacie udział wezmą: prof. Andrzej Chwalba (Uniwersytet Jagielloński) oraz prof. Kazimierz Karolczak (Uniwersytet Pedagogiczny). Prowadzenie Michał Niezabitowski (dyrektor MHK).
W 1918 r. rozstrzygnięcie Wielkiej Wojny i rewolucja w Rosji wytworzyły sytuację międzynarodową, która dla wielu państw stała się szansą na odzyskanie niepodległości. Skorzystała z niej m.in. Polska. Odzyskanie wolności w 1918 roku nie było owocem jedynie naszych wysiłków z okresu Wielkiej Wojny. Był to właściwie efekt polskich dążeń niepodległościowych oraz przedsięwzięć mających poprawić los ojczyzny, rozpoczętych jeszcze na samym początku XIX wieku.
Już kilka lat po ostatnim rozbiorze Rzeczypospolitej Józef Pawlikowski, sekretarz Tadeusza Kościuszki, zatytułował swoją broszurę Czy Polacy mogą wybić się na niepodległość, wyrażając w niej poglądy samego Naczelnika. Współczesny historyk, prof. Stefan Kieniewicz w artykule Drogi do niepodległości wyliczył osiem sposobów, jakimi Polacy dążyli do restytucji własnego państwa. Były to: postawa ugodowa wobec jednego z zaborców, dyplomacja, opozycja legalna, działania orężne idei legionowej poza granicami kraju, rewolucja społeczna, tzw. „walka za naszą i waszą wolność”, walka powstańcza, szeroko pojęta praca organiczna.
W trakcie dyskusji zastanowimy się, czy powstania narodowe miały szansę powodzenia, czy też z góry były skazane na niepowodzenie? Czy w dziejach XIX-wiecznej Europy był takim moment na arenie międzynarodowej, w którym sprawa polska mogła mieć szansę na pozytywne rozstrzygniecie? Co zadecydowało o „wybiciu się” Polski na niepodległość?
Serdecznie zapraszamy!

KORONKA-TRADYCJA-REAKTYWACJA

19 kwietnia (czwartek), godz. 16:00
Kamienica Hipolitów

Zapraszamy na wyjątkowe kuratorskie oprowadzanie po wystawie Koronka-tradycja-reaktywacja przez Michała Hankusa (MHK). Specjalnymi gośćmi spotkania będą artystki koronczarki, których prace pojawiły się na ekspozycji: Magdalena Cięciwa (rekonstrukcja kołnierza Heleny Modrzejewskiej) i Monika Dąbrowa (koronka klockowa metalowa we współczesnej interpretacji).
Udział w cenie biletu wstępu

TAJEMNICE ZWIERZYNIECKICH ŚWIĄTYŃ

21 kwietnia (czwartek), godz. 10:00
Dom Zwierzyniecki

Zapraszamy na zwiedzanie kościoła Najświętszego Salwatora, kościoła św. Augustyna i Jana Chrzciciela (norbertanek) oraz kaplicy św. Małgorzaty. Przewodnikiem będzie Dorota Jasińska.
Spotkanie w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Prawie wszystko o Zwierzyńcu. Odsłona druga.
Udział bezpłatny

KRAKOWIANIE W II RP

21 kwietnia (sobota), godz. 11:00,
Pałac Krzysztofory, sala audytoryjna Kupferhaus
Sesja naukowa, cykliczna organizowana w ramach Kraków w dziejach Narodu przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oraz Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Temat sesji ” Krakowianie w II RP”.
W programie wykłady oraz dyskusje. Szczegółowe informacje znajdziesz tu:
http://www.mhk.pl/aktualnosci/1641

Udział bezpłatny

WOJNA I MEDYCYNA. ORGANIZACJA OPIEKI MEDYCZNEJ W KRAKOWIE PODCZAS I WOJNY ŚWIATOWEJ

22 kwietnia (niedziela), godz. 11:00
Pałac Krzysztofory, sala audytoryjna Kupferhaus

Zapraszamy na wykład Wojna i medycyna. Organizacja opieki medycznej w Krakowie podczas I wojny światowej, który wygłosi dr hab. Ryszard Gryglewski, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego. Spotkanie w ramach Muzeomanii z cyklu Salon pod Faetonem.
Kraków w planach wojennych Austrii miał odgrywać kluczową rolę. Rozbudowywany przez dziesięciolecia system umocnień uczynił miasto twierdzą z licznym garnizonem i magazynami. Ponadto jego położenie sprawiło, że był ważnym węzłem komunikacyjnym. Spodziewano się, że przypadku mobilizacji jednym z najważniejszych problemów stanie się zorganizowanie tu służb medycznych i sanitarnych zarówno dla wojska, jak i ludności cywilnej. Tym bardziej, że Kraków dysponował szeregiem szpitali i zespołem klinik uniwersyteckich, które stosunkowo niewielkim staraniem można było zmilitaryzować. Znakomicie zorganizowana była tzw. grupa chirurgiczna pod kierownictwem prof. Maksymiliana Rutkowskiego, prowadzone były tu przez prof. Jana Piltza i jego asystentów pionierskie na ziemiach polskich badania nad psychozami wojennymi. Postępowała także walka z chorobami zakaźnymi i produkcja opracowanych przez prof. Odo Bujwida skutecznych szczepionek. Powstawały ponadto służba sanitarna i pierwsze szpitale na potrzeby organizowanych Legionów Polskich. Organizacja opieki medycznej w Krakowie w latach 1914–1918 to fragment historii kształtowania się idei niepodległego państwa polskiego.
Udział bezpłatny

MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
WARSZTATY PASSE – PARTOUT


22 kwietnia, godz. 11:00
Thesaurus Cracoviensis, ul. Ks. Józefa 337

Soboty w Thesaurus Cracoviensis upływać będą pod znakiem warsztatów z cyklu Muzeokreacja. Zajęcia prowadzone będą przez specjalistów z Pracowni Konserwacji MHK. Zapoznają oni uczestników ze specyfiką swojej pracy i zaproszą w miejsca, gdzie dokonują prawdziwych cudów, naprawiając dzieła sztuki.
W najbliższą sobotę 22 kwietnia zapraszamy młodzież i dorosłych na Warsztaty passe – partout.
Co skrywa się za tajemniczą nazwą passe-partout? W jaki sposób dobrać kolor, wielkość i kształt ramki, by najefektowniej zaprezentować fotografię, grafikę lub rysunek? W trakcie warsztatów uczestnicy zapoznają się z funkcją i różnymi rodzajami passe-partout, a także znaczeniem doboru kolorów i materiałów, jakie stosować można w tej technice. Na końcu uczestnicy będą mieli okazję sprawdzić w praktyce nabytą wiedzę – samodzielnie wykonają oprawę do własnej fotografii lub rysunku, tworząc w ten sposób wyjątkową ozdobę na prywatne pamiątki.
Zajęcia dla grup min 5 osobowych. Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl
Koszt 12zł/os.

CERAMIKA Z GORĄCEGO PIECA

22 kwietnia (niedziela), godz. 11:00
Pałac Krzysztofory

Zapraszamy dzieci w wieku 6-9 lat na warsztaty artystyczne w ramach Muzeomanii z cyklu Akademia Małego Odkrywcy.
Ceramika to niezwykle praktyczna dziedzina sztuki! Z gliny można ulepić kubki, talerze, a także biżuterię i ozdoby, które idealnie nadadzą się na prezent. Zapraszamy na warsztaty podczas których przedstawimy prosty lecz fascynujący proces produkcji wyrobów ceramicznych. Następnie, pod okiem artysty, każdy będzie mógł wykonać własne – piękne i użyteczne – dzieło sztuki. Spotkanie poprowadzi: Andrzej Wrona
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl
Koszt 5zł/osoba

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.mhk.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.


PRAWIE WSZYSTKO O ZWIERZYŃCU. ODSŁONA DRUGA
16 marca – 15 lipca 2018
Dom Zwierzyniecki


KORONKA – TRADYCJA – REAKTYWACJA
22 lutego – 10 czerwca 2018
Kamienica Hipolitów


ŻEGOTA – UKRYTA POMOC
16 listopada 2017 – 8 lipca 2018
Fabryka Schindlera


OSTOJA TRADYCJI
22 grudnia 2016 – 30 listopada 2018
Stara Synagoga


KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką

Tekst i foto: Muzeum Historyczne Krakowa

MOCAK – Muzeum Sztuki Współczesnej

Nadchodzące wystawy:

Ojczyzna w sztuce

[27.04-30.09]

Dietrich Helms W poszukiwaniu rysunku totalnego

[27.04-17.06]

Nowa odsłona Kolekcji MOCAK-u

Krystian Lupa Live Factory 2: Warhol by Lupa

W ramach Miesiąca Fotografii:

Salvatore Vitale Nieuchwytny dźwięk. Odkrywanie wirtualnego (2014-2018)

[27.04-17.06]

Michał Łuczak Wydobycie (2017-2018)

[27.04-17.06]

W dniu 26.04.2018 o godzinie 18 zapraszamy na wernisaż, a o godzinie 12 na godziny prasowe.

Muzeum jest otwarte dla zwiedzających:

1 maja (wtorek)

3 maja (czwartek)

20 maja (niedziela)

31 maja (czwartek)

Muzem Narodowe w Krakowie

12-18 kwietnia 2018 w MNK

Henryk Siemiradzki, zdjęcie archiwalne

Siemiradzki jakiego nie znacie

W dniach 12-13 kwietnia Muzeum Narodowe w Krakowie wraz z Polskim Instytutem Studiów nad Sztuką Świata organizują konferencję The Henryk Siemiradzki that we do not know. Otwartych odczytów można będzie wysłuchać w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie (12.04) oraz w Galerii Malarstwa XIX wieku w Sukiennicach (13.04). Obrady w języku angielskim będą podzielone na dwa panele: tematów z zakresu historii sztuki oraz technologiczny.

W pierwszej części mamy nadzieję poznać nieznane dotąd aspekty życia i twórczości Henryka Siemiradzkiego. Natomiast podczas panelu związanego z kwestiami technologicznymi zaprezentowane zostaną wyniki badań sposobu pracy, technologii i materiałów stosowanych przez autora Pochodni Nerona. Celem tej części konferencji jest spotkanie i po raz pierwszy podzielenie się efektami dociekań badaczy analizujących różne aspekty warsztatu sławnego artysty – mówi Dominika Sarkowicz z Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Sukiennicach.

W zorganizowanej w 175. rocznicę urodzin artysty konferencji biorą udział naukowcy  z ośrodków badawczych z kilku krajów Europy. Spotkanie towarzyszy projektowi „Korpus dzieł malarskich Henryka Siemiradzkiego”, realizowanemu przez Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Warszawie i Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata i finansowanemu przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.

Dzieła Henryka Siemiradzkiego wciąż pojawiają się w sprzedaży w ofercie największych domów aukcyjnych w Europie i osiągają tam wysokie ceny. Dla MNK postać malarza ma wyjątkowe znaczenie: w roku 1879 artysta postanowił przekazać płótno „Pochodnie Nerona” jako zaczątek kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Obraz został zapisany pod numerem 1. w księgach inwentarzowych nowo powstałej instytucji.

Zakończenie wystawy „Sztuka teraz” oraz aukcja prac

Prace artystów, które przez ponad dwa miesiące wystawione były w Muzeum Narodowym w Krakowie, trafiają na aukcję. Poprowadzi ją Wojciech Śladowski z Polskiego Domu Aukcyjnego, a wśród gości znajdzie się m.in. aktorka Joanna Kulig. Dochód z wylicytowanych dzień zostanie przeznaczony na działania „Szlachetnej Paczki”. Aukcja uświetniająca tegoroczną edycję projektu „Sztuka Teraz” odbędzie się 12 kwietnia o godz. 19.00 w Pałacu Czeczotki w Krakowie. Będą na niej prezentowane fotografie licytowanych dzieł sztuki, natomiast oryginały prac można oglądać do niedzieli 15 kwietnia w Kamienicy Szołayskich, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie przy placu Szczepańskim 9. Więcej informacji na stronie internetowej: www.sztukateraz.pl


Czapscy – Herbertowie. Niezwykła książka, niezwykłe spotkanie

Kierownik Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, oddziału MNK przy ul. J. Piłsudskiego 12, Agnieszka Kosińska oraz Redaktor Naczelna „Zeszytów Literackich” Barbara Toruńczyk zapraszają na prezentację najnowszych publikacji: książki „Józef i Maria Czapscy. Katarzyna i Zbigniew Herbertowie. Korespondencja”, wydanej przez Fundację Zeszytów Literackich oraz 141. numeru „Zeszytów Literackich”, poświęconego Józefowi Czapskiemu. Malarz i pisarz, któremu poświęcony jest najnowszy budynek Muzeum Narodowego w Krakowie, był starszy od swojego korespondenta o pokolenie. Stanowił dla niego ucieleśnienie artysty i ważnego świadka XX wieku; Herbert był z kolei dla Czapskiego najzdolniejszym poetą swego pokolenia, a także oddanym przyjacielem. W trwającej ponad trzydzieści lat korespondencji poruszają problemy sztuki, literatury i wiary, są w niej także opisy codzienności i klimat łączącej jej autorów przyjaźni. Wydane przez Fundację Zeszytów Literackich listy pozwalają spojrzeć na nowo na historię Polski, jej kulturę i sztukę. Są też wyjątkowym wskazaniem jak z godnością szukać piękna i zachować siły twórcze, i jak związać te poszukiwania z poczuciem odpowiedzialności za los współczesnych.

Podczas spotkania wokół ,,Korespondencji” Marii i Józefa Czapskich z Katarzyną i Zbigniewem Herbertami pokażemy reprodukcje rękopisów listów Czapskich i Herbertów. Będziemy się mogli przekonać, czy słuszne są legendy o tym, iż pismo Czapskiego jest niemal nieczytelne i ile trudu trzeba włożyć w jego odczytanie. Zobaczymy też, jak piękne są listy autora „Oka”, to właściwie swoiste palimpsesty, pokryte rysunkami i szkicami, studiami ludzi, natury i obrazów. Zobaczymy także listy Herberta, które poeta często ilustrował zabawnymi autoportretami, rysunkami przedstawiającymi zwiedzane miasta czy ukochane dzieła sztuki. Czy Herbert miał zadatki na prawdziwego malarza? Jego przyjaciel, malarz Jan Lebenstein, twierdził, że autor ,,Pana Cogito” miał świetną kreskę.

Spotkanie rozpocznie się w czwartek 12 kwietnia o godz. 18.00. Poprowadzi je Agnieszka Kosińska, a w rozmowie udział wezmą: Barbara Toruńczyk, Jan Strzałka (edytor listów) i Mikołaj Nowak-Rogoziński. Wstęp wolny!

Nowa wystawa – studenckie notatniki na wystawie w Pawilonie Józefa Czapskiego

Na wystawie pokonkursowej NOTO 2018 w Pawilonie Józefa Czapskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie od 17 do 29 kwietnia można będzie oglądać 80 notatników młodych artystów nie tylko z Polski, nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie NOTO organizowanym przez Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Ideą konkursu jest upowszechnianie tradycji ręcznych notacji, szkiców i koncepcji twórczych w dobie powszechnego stosowania mediów cyfrowych jako narzędzia natychmiastowego zapisu. Intymność współczesnego, ręcznego notowania na papierze współgra ze spuścizną Józefa Czapskiego, szczególnie z jego dziennikami, przechowywanymi przez Muzeum Narodowe w Krakowie.

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy połączony z wręczeniem nagród Międzynarodowego Studenckiego Konkursu NOTO we wtorek 17 kwietnia o godz. 18.00. Wstęp wolny!

Wystawy czasowe

Gmach Główny

al. 3 Maja 1

Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989

06.04 – 19.08.2018

Wyspiański

28.11.2017 – 20.01.2019

Leonardo da Vinci: Dama z gronostajem

19.05 – 17.05.2020

Teraz komiks!

02.03 – 22.07 2017

Dom Józefa Mehoffera

Ul. Krupnicza 26

Franciszek Wyspiański – krakowski rzeźbiarz

28.11.2017 – 30.07.2018

Muzeum im. Emeryka Hutten – Czapskiego
ul. Piłsudskiego 12

Najjaśniejszym. Panegiryki i utwory pochwalne poświęcone królom i królowym polskim

09.01. – 06.05.2018

Pawilon Józefa Czapskiego

ul. Piłsudskiego 12

Józef Czapski: malarstwo

19.12.2017 – 16.09.12.2018

Wystawa Międzynarodowego Studenckiego Konkursu NOTO

17.04 – 29.04.2018

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego
pl. Szczepański 9

Szuflada Szymborskiej
do 31.12.2018

Sztuka teraz

03.02 – 15.04.2018

Pałac Prezydencki

Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 46/48

Polska w pejzażach

01.02.2018 – 05.02.2019

Wybrane wydarzenia edukacyjne

czwartek 12.04.2018

W świecie Damy

warsztaty dla osób z niepełnosprawnością intelektualną z cyklu: Muzeum Przyjazne

prowadzenie: Ewelina Krawczyk

GDZIE: Gmach Główny, al. 3 Maja 1, pokaz Dama z gronostajem

GODZINA: 11:00 -12:30

CENA I WARUNKI UCZESTNICTWA: wstęp 2 zł

(rezerwacja:12 433 57 44, rezerwacja@mnk.pl)

Jak sprawić, żeby Bąbelek i Kudłaczek znaleźli źródła wody sodowej?

Spotkanie z cyklu: Konserwatorskie czwartki

prowadzenie: Karolina Budkowska, Joanna Sobczyk (LANBOZ)

Gmach Główny MNK, al. 3 Maja 1, wystawa „Teraz komiks!”

godzina: 16.30

wstęp w cenie biletu na wystawę

Portret podwójny Władysława IV i Cecylii Renaty (?), oraz francuskie wizerunki Marii i Stanisława Leszczyńskich ze zbiorów MNK

Spotkanie z cyklu: Dyskusja nad obrazem i nie tylko

prowadzenie: prof. dr hab. Juliusz A. Chrościcki, Filip Chmielewski, Jerzy T. Petrus

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM, pl. Sikorskiego 6

godzina: 17:30

wstęp wolny!

W salonie Bronisławy Rychter-Janowskiej

Wykład z cyklu: Czwartki u Matejków

prowadzenie: dr Piotr Gryglaszewski

Dom Jana Matejki, Floriańska 41

godzina: 18:00

wstęp wolny

Czapscy – Herbertowie – Zeszyty Literackie
spotkanie wokół książki i korespondencji

prowadzenie: Agnieszka Kosińska

Pawilon Józefa Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12

godzina: 18.00

wstęp wolny!

piątek 13.04.2018

O różnych sposobach definiowania komiksu i tym, co z tego wynika

Wykład towarzyszący wystawie „Teraz komiks!”

prowadzenie: prof. dr hab. Jerzy Szyłak

Gmach Główny MNK, al. 3 Maja 1, sala u Samurajów

godzina: 18.00

wstęp wolny!

Leonardo da Vinci’s Lady with an Ermine

Oprowadzanie w języku angielskim

Gmach Główny MNK, al. 3 Maja 1

godzina: 17.00

wstęp w cenie biletu na wystawę

Oprowadzanie po Pawilonie Józefa Czapskiego

prowadzenie: Justyna Majewska

Pawilon Józefa Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12

godzina: 16.30

wstęp w ramach biletu wstępu na wystawę

sobota 14.04.2018

Historia jerzyka zwyczajnego

warsztaty plastyczne dla nastolatków (10-13 l.) z cyklu: 10+Sztuka / Z natury rzeczy

prowadzenie: Izabela Lechowicz

Gmach Główny, al. 3 Maja 1/wystawa „Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989”

godzina: 10.30

wstęp: 80 zł za cały cykl zajęć, 20 zł za jednorazowy udział w warsztatach (rezerwacja:12 433 57 44, rezerwacja@mnk.pl)

W pracowni Jana Matejki

spotkania dla dzieci w wieku 5-10 lat z cyklu: Zawód: Artysta

prowadzenie: Jagoda Gumińska-Oleksy

Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41

godzina: 10.30

wstęp: 5 zł od dziecka, opiekun – wstęp bezpłatny, obowiązuje rezerwacja (12 43 35 744, rezerwacja@mnk.pl)

Wyspiański kontra Matejko – starcie mistrzów, spacer muzealny z cyklu: Pod rękę z Muzą

prowadzenie: Jolanta Bobala

wyruszamy spod Gmachu Głównego MNK, al. 3 Maja 1 o godz. 10.30

czas trwania: 10:30-13:00

wstęp: 10 zł (rezerwacja:12 433 57 44, rezerwacja@mnk.pl)

niedziela 15.04.2018

Zwiedzanie z przewodnikiem wystawy „Wyspiański”

prowadzenie: Katarzyna Tumułka (godz. 12.00) i Martyna Majsterek (godz. 14.00)

Gmach Główny, al. 3 Maja 1,

godzina: 12:00 i 14.00

wstęp w cenie biletu na wystawę

wtorek 17.04.2018

Od wzornictwa do dizajnu

Wykład kuratorki wystawy „Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989

prowadzenie: prof. Czesława Frejlich

Gmach Główny MNK, al. 3 Maja 1, sala U Samurajów

godzina: 18.00

wstęp wolny

 

środa 18.04.2018

W poszukiwaniu szlachetnej prostoty. Thorvaldsen i winckelmannowski ideał estetyczny

Wykład z cyklu: Arcydzieła kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie

prowadzenie: Agata Małodobry

Ośrodek Kultury Europejskiej – EUROPEUM, Pl. Sikorskiego 6

godzina: 16:30

wstęp wolny

Dziennik Anny Frank i jego wpływ na edukację o Holokauście w świecie

Wykład z cyklu: Oblicza dziennika

prowadzenie: dr Piotr Trojański

Pawilon Józefa Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12

godzina: 18:00

wstęp wolny

Pełne kalendarium wydarzeń w MNK na stronie internetowej: www.mnk.pl/aktualnosci/wszystkie

Muzeum Historyczne Krakowa

HELENA MODRZEJEWSKA – IKONA MODY I ZAKOPIAŃSKA KRAJOWA SZKOŁA KORONKARSTWA

12 kwietnia (czwartek), godz. 16:00
Kamienica Hipolitów
Zapraszamy na wykład naukowy Michała Hankusa (MHK) oraz osoby reprezentującej Fundację Badań nad Życiem i Twórczością Heleny Modrzejewskiej. Przedstawimy dzieje
i artystyczny dorobek Krajowej Szkoły Koronkarskiej w Zakopanem – tzw. „Szpulkarni”, przez pryzmat Heleny Modrzejewskiej jako ikony mody, lubującej się w koronkowych aplikacjach strojów. Światowej sławy aktorka a stała się wpływową patronką i propagatorką zakopiańskiej szkoły. Czar owej postaci przyczynił się do ocalenia tradycyjnego rękodzieła w okresie triumfu maszynowej produkcji tekstyliów.
Wstęp wolny

PAMIĘTAJ Z NAMI 2018

13, 14 kwietnia (piątek, sobota)
Fabryka Schindlera, Apteka pod Orłem
Ulica Pomorska, Miejsce Pamięci KL Plaszow

Pamiętaj z nami to święto oddziałów Trasy Pamięci Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, którą tworzą Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Apteka pod Orłem, Ulic Pomorskiej oraz Miejsce Pamięci KL Plaszow. Tegoroczna, szósta edycja wydarzenia poświęcona jest pamięci krakowskich Żydów i 75. rocznicy likwidacji getta w Krakowie.
W programie m.in. dyskusja panelowa, zwiedzanie wystaw w oddziałach tworzących Trasę Pamięci, spotkanie ze świadkiem historii Januszem Warenicą, synem Józefa – księgowego krakowskiej Rady Pomocy Żydom „Żegota, warsztaty dla dzieci na pl. Bohaterów Getta, wykład prof. Marka Mączyńskiego (UJ) Organizacja policji w okupowanym Krakowie oraz jej funkcjonowanie w tzw. Dzielnicy żydowskiej oraz na terenie obozu Plaszow, spacery edukacyjne, Marsz Pamiętaj z nami, Bieg Pamiętaj z nami oraz warsztaty kulinarne.
Na zakończenie zaprosimy na koncert akustyczny w wykonaniu OCTAVA ensemble Ad Lucem. Muzyczne medytacje.
Uczestnicy wydarzenia, będą mieli również okazję wesprzeć datkami do puszek naszą akcję pomocy ofiarom wojny w Syrii, do czego gorąco zachęcamy razem z Polską Akcją Humanitarną.
Rezerwacja na poszczególne wydarzenia: info@mhk.pl
Szczegółowy program znajdziesz tu: http://www.mhk.pl/aktualnosci/pamietaj-z-nami
Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018 (ERDK 2018).

GLORIA VICTORIBUS!

14 kwietnia (sobota), godz. 12:00
START: Cmentarz Rakowicki – wejście główne od strony ul. Rakowickiej

Zapraszamy na wspólny spacer w ramach Muzeomania z cyklu Muzeum bez granic.
Wędrując po Cmentarzu Rakowickim, przypomnimy spoczywających tam bohaterów polskich walk o niepodległość, których wysiłki po latach zmagań przyniosły Polakom upragnioną wolność. Pamięć o tych, którzy byli uczestnikami tych zbrojnych zrywów, zaklęta jest w kamiennych nagrobkach, mogiłach i kapliczkach, gdzie pochowani zostali legioniści polegli na polach bitew I wojny światowej, weteranów legionowych, a także polityków i działaczy zaangażowanych w tworzenie Legionów Polskich.
Przewodnikiem będzie Piotr Kapusta (MHK).
Udział bezpłatny

ŻEGOTA – UKRYTA POMOC: SPOTKANIE ZE ŚWIADKIEM JANUSZEM WARENICĄ

14 kwietnia (sobota), godz. 14:30
Fabryka Schindlera, sala kinowa

W sobotę 14 kwietnia zapraszamy na wydarzenia towarzyszące wydarzeniu Pamiętaj z Nami oraz wystawie Żegota – ukryta pomoc:
godz. 14:30 – spotkanie ze świadkiem p. Januszem Warenicą, synem Józefa Warenicy współpracownika krakowskiej „Żegoty”, Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, w ramach wydarzenia Pamiętaj z Nami.
godz. 15:45 – kuratorskie oprowadzanie po wystawie
Udział bezpłatny

KRAKOWSKI HEJNAŁ WOLNOŚCI – ZAPRASZAMY DO WSPÓŁTWORZENIA WYSTAWY „KOPIEC PAMIĘCI”

15 kwietnia (niedziela), godz. 14:00–16:00
Dom Zwierzyniecki

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa organizuje wystawę Kopiec pamięci poświęconą historii kopca Józefa Piłsudskiego na Sowińcu. Zwiedzający wystawę dowiedzą się o największej akcji patriotycznej dwudziestolecia międzywojennego. Niezwykły entuzjazm towarzyszący tworzeniu ziemnego monumentu upamiętniającego trud odzyskania niepodległości zostanie skontrastowany z jego powojenną historią.
Wszystkich Państwa, którzy zechcieliby podzielić się z nami wspomnieniami, pamiątkami związanymi z sypaniem kopca oraz którzy mieli swój udział w ratowaniu go przed dewastacją w czasach PRL-u, zapraszamy do Domu Zwierzynieckiego przy ul. Królowej Jadwigi 41 na spotkanie z kuratorką wystawy w dniach: 15 kwietnia, 27 maja, 24 czerwca br. w godzinach 14.00–16.00.
Wszelkich informacji udziela kuratorka wystawy Justyna Kutrzeba (tel. 12 619 23 48, e-mail: j.kutrzeba@mhk.pl).
Wystawa czynna od 6 sierpnia 2018 roku do 27 stycznia 2019 r.

MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
WARSZTATY MALOWANIA FARBAMI DO TKANIN


14 kwietnia, godz. 11:00
Thesaurus Cracoviensis, ul. Ks. Józefa 337

Soboty w Thesaurus Cracoviensis upływać będą pod znakiem warsztatów z cyklu Muzeokreacja. Zajęcia prowadzone będą przez specjalistów z Pracowni Konserwacji MHK. Zapoznają oni uczestników ze specyfiką swojej pracy i zaproszą w miejsca, gdzie dokonują prawdziwych cudów, naprawiając dzieła sztuki.
W najbliższą sobotę 14 kwietnia zapraszamy dzieci w wieku 6-12 lat wraz z rodzicami/opiekunami na Warsztaty malowania farbami do tkanin
Jaka jest różnica pomiędzy kolorem a barwą? Jaka jest ich rola w życiu każdego człowieka? Jaka jest symbolika kolorów w kulturze i tradycji poszczególnych krajów? W trakcie warsztatów uczestnicy zapoznają się z tradycyjnymi technikami farbowania tkanin oraz ich dekorowania, takimi jak batik czy malowanie na materiale. Na koniec uczestnicy staną przed wyzwaniem: z pomocą gotowych szablonów i specjalnych farb do tkanin samodzielnie „pomalują” koszulkę bądź torbę ekologiczną.
Zajęcia dla grup min 5 osobowych. Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl
Koszt 12zł/os.

KLEKSOGRAFIA

15 kwietnia (niedziela), godz. 10:30 i 12:30
Pałac Krzysztofory

Zapraszamy dzieci w wieku 4-6 lat na warsztaty Kleksografiaw ramach Muzeomanii z cyklu Tajemniczy kufer.
Bohaterowie spotkania: pióro i kałamarz
Czy wiecie, że jeszcze nie tak dawno na każdej szkolnej ławce stał mały słoiczek z atramentem, zwany kałamarzem? Było to w czasach, kiedy nie znano jeszcze wiecznych piór, a tym bardziej długopisów, a narzędziem służącym do pisania było pióro – najpierw gęsie, a z czasem drewniane zakończone metalową stalówką. Musicie nam wierzyć na słowo, że w tamtych czasach ciężko było wrócić ze szkoły z czystą koszulą! Zapraszamy na spotkanie poświęcone niezwykłej historii zgranej trójki: pióra, kałamarza i atramentu. Postaramy się nie ubrudzić!
Spotkanie poprowadzi Olga Jasionek (MHK).
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl
Udział bezpłatny

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.mhk.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.


PRAWIE WSZYSTKO O ZWIERZYŃCU. ODSŁONA DRUGA
16 marca – 15 lipca 2018
Dom Zwierzyniecki


KORONKA – TRADYCJA – REAKTYWACJA
22 lutego – 10 czerwca 2018
Kamienica Hipolitów


ŻEGOTA – UKRYTA POMOC
16 listopada 2017 – 8 lipca 2018
Fabryka Schindlera


OSTOJA TRADYCJI
22 grudnia 2016 – 30 listopada 2018
Stara Synagoga


KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką

Tekst i foto: Muzeum Historyczne Krakowa

Muzeum Narodowe w Krakowie

5-11 kwietnia 2018 w MNK. Nowa wystawa

Ekspozycja „Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989”. Fot. Agata Jabłońska / MNK

Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989”. Nowa wystawa w MNK

Banknot 50-złotowy (kto nie ma go dziś w portfelu?), kultowa maszynka do mięsa, sygnalizator miejski, na który patrzymy w oczekiwaniu „na zielone”. Ale również siedzisko w kształcie pnia, które pokochali kuratorzy wystaw, czy wzorowany na ludowej wycinance dywan Mohohej!/DIA pokazywany na ekspozycjach w Mediolanie, Paryżu czy Kolonii. To wszystko prace polskich projektantów. Możne je oglądać wśród ponad 160 innych eksponatów, prezentowanych na wystawie „Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989”, czynnej od 6 kwietnia w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie.

Spotkanie z mediami: 5 kwietnia godz. 12.00

Wernisaż wystawy: 5 kwietnia godz. 18.00


Poetycki wieczór w Domu Jana Matejki

Razem z Konfraternią poetów serdecznie zapraszamy w najbliższą niedzielę do Domu Jana Matejki, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie przy ul. Floriańskiej 41, na 30. spotkanie poetycko-muzyczne „Chleb Nadziei”. Związani z Konfraternią poeci zaprezentują publiczności wiersze z przygotowanego specjalnie na tę okazję tomiku „Powroty do Matejki”, ilustrowanego reprodukcjami rysunków mistrza. Spotkanie poprowadzą Jacek Lubart-Krzysica oraz kustosz Marta Kłak-Ambrożkiewicz. O oprawę muzyczną zadba Crazy Accordion Trio w składzie: Paweł Murzyn, Piotr Wilk i Marcin Wilk. Słuchacze mogą spodziewać się także niespodzianek.


Ostatnie dni wystawy „
Moneta i Imperium”

Tylko do niedzieli 8 kwietnia w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego – oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie – można oglądać wystawę „Moneta i Imperium. Od Achemenidów po królestwa hellenistyczne”. Prezentujemy na niej 470 starożytnych monet. Najstarsza, lidyjska, datowana jest na lata 610-560 p.n.e, a najmłodsza pochodzi z czasów Kleopatry VII, ostatniej władczyni ptolemejskiego Egiptu, której rządy kończą się w roku 30 p.n.e. – To jedyna tego typu ekspozycja, na której można zobaczyć monety ze zbiorów MNK, Kolekcji Książąt Czartoryskich, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Okręgowego w Toruniu oraz prywatnych kolekcjimówi kurator wystawy dr Jarosław Bodzek.


Marka
Radia Kraków dla wystawy Teraz komiks!”

Po raz kolejny Marka Radia Kraków wędruje do Muzeum Narodowego w Krakowie. Tym razem otrzymaliśmy ją za wystawę „Teraz komiks!”. – Ekspozycja doskonale ujmuje fenomen komiksu – argumentował jeden z jurorów nagrody, Łukasz Gazur z „Dziennika Polskiego”. A Justyna Nowicka z Radia Kraków dodała: – Komiks to także opowieść o czasach, w których powstawał. Dziś bardziej niż kiedykolwiek bawi, ale także uczy. Wystawę można oglądać w Gmachu Głównym MNK do 22 lipca 2018.

Wystawy czasowe

Gmach Główny

al. 3 Maja 1

Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989

NOWA WYSTAWA

06.04 – 19.08.2018

Wyspiański

28.11.2017 – 20.01.2019

Leonardo da Vinci: Dama z gronostajem

19.05 – 17.05.2020

Teraz komiks!

02.03 – 22.07 2017

Dom Józefa Mehoffera

Ul. Krupnicza 26

Franciszek Wyspiański – krakowski rzeźbiarz

28.11.2017 – 30.07.2018

Muzeum im. Emeryka Hutten – Czapskiego
ul. Piłsudskiego 12

Moneta i imperium. Od Achemenidów po powstanie królestw hellenistycznych

29.06.2016 – 08.04.2018

Najjaśniejszym. Panegiryki i utwory pochwalne poświęcone królom i królowym polskim

09.01. – 06.05.2018

Pawilon Józefa Czapskiego

ul. Piłsudskiego 12

Józef Czapski: malarstwo

19.12.2017 – 16.09.12.2018

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego
pl. Szczepański 9

Szuflada Szymborskiej
do 31.12.2018

Sztuka teraz

03.02 – 15.04.2018

Pałac Prezydencki

Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 46/48

Polska w pejzażach

01.02.2018 – 05.02.2019

Wybrane wydarzenia edukacyjne

piątek 06.04.2018

Zwiedzanie z przewodnikiem wystawy „Teraz komiks!”

prowadzenie: Ewelina Krawczyk

Gmach Główny MNK, al. 3 Maja 1

godzina: 16.30

wstęp w cenie biletu na wystawę

sobota 07.04.2018

Torby pełne pomysłów

warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6-9 lat z rodzicami z cyklu: Mamy, działamy

prowadzenie: Agnieszka Fluder

Gmach Główny, al. 3 Maja 1/wystawa Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989

godzina: 10.30

wstęp: 10 zł (rezerwacja: 12 433 57 44, rezerwacja@mnk.pl)

Pierścionek z błękitnym oczkiem. O tym, że najcenniejszy skarb czasem najłatwiej przeoczyć.

spotkanie z aktorem dla dzieci w wieku 4-7 l. i rodzin z cyklu: Latający dywan. Opowieści przedmiotów.

prowadzenie: Cieszka Żółtko

Gmach Główny, al. 3 Maja 1

godzina: 12.00

wstęp: 10 zł od osoby, rezerwacja i zakup biletów: www.bilety.mnk.pl

niedziela 08.04.2018

Jubileusz Domu Jana Matejki. Misterium poetycko-muzyczne Konfraterni Poetów „Powroty do Matejki”

Prowadzenie: Jacek Lubart-Krzysica, Marta Kłak-Ambrożkiewicz

Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41

godzina: 15.00

wstęp wolny!

Paleta debiutanta

warsztaty dla dzieci w wieku 0-1 l. (z rodzicami)

prowadzenie: Weronika Baracz

Galeria Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach, Rynek Główny 3

godzina: 10.30

wstęp: 100 zł karnet na cały cykl zajęć, obowiązuje rezerwacja (12 43 35 744, rezerwacja@mnk.pl)

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Franciszek Wyspiański – krakowski rzeźbiarz

prowadzenie: Beata Studziżba-Kubalska

Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26

godzina: 12:00

wstęp w cenie biletu na wystawę

Oprowadzanie po nowej wystawie Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989

prowadzenie: Katarzyna Oczkowska

Gmach Główny MNK, al. 3 Maja 1

godzina: 14.00

wstęp w cenie biletu na wystawę

Do zakochania jeden krok

warsztaty weekendowe dla dzieci w wieku 4-7 l. (z rodzicami) z cyklu: Konik muzealny

prowadzenie: Weronika Moskwa, Martyna Majsterek

Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26

godzina: 11.00-14.00

wstęp: bilet 15 zł od dziecka (dla opiekuna wstęp bezpłatny). Uczestnicy mogą dołączyć w każdej chwili do godziny  13.00

poniedziałek 09.04.2018

Święcone u Księcia – o zwyczajach wielkanocnych w rodzinie Czartoryskich

Wykład z cyklu: Kolekcja Czartoryskich – zbiory i ludzie

prowadzenie: dr hab. Janusz Pezda

Biblioteka Książąt Czartoryskich, ul. św. Marka 17

godzina: 18:00

wstęp wolny

wtorek 10.04.2018

Rozmowy o literaturze. Chusta św. Weroniki w malarstwie i poezji

spotkanie dla seniorów

prowadzenie: Katarzyna Szczygieł

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, Kanonicza 17

godzina: 10:15

wstęp: 1 zł

Droga ku jasności: historia lampy

Oprowadzanie tematyczne po Galerii Rzemiosła Artystycznego oraz wystawie Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989

prowadzenie: Anna Sokulska

Gmach Główny MNK, al. 3 Maja 1, Galeria Rzemiosła Artystycznego / wystawa Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989

godzina: 16.30

wstęp: 5 zł

Co można było za nią kupić?

Wykład z cyklu:  Numizmatyka, czyli co?

prowadzenie: Mateusz Woźniak

Muzeum im. E. Hutten-Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12

godzina:  18:00

wstęp wolny

środa 11.04.2018

Zabytkowe ramy. Popatrz!

Wykład z cyklu: Arcydzieła kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie

prowadzenie: Anna Grochowska-Angelus

EUROPEUM – Ośrodek Kultury Europejskiej, Pl. Sikorskiego 6

godzina: 16:30

wstęp wolny

Osobliwości językowe Stanisława Wyspiańskiego

Wykład towarzyszący wystawie: Wyspiański

prowadzenie: dr Jakub Bobrowski, dr Malwina Jabczuga-Gębalska, dr Małgorzata Kosińska-Zagajewska, dr Magdalena Niemczyk-Jacek

Gmach Główny, al. 3 Maja 1

godzina: 18:00

wstęp wolny

Pełne kalendarium wydarzeń w MNK na stronie internetowej: www.mnk.pl/aktualnosci/wszystkie

FUNDACJA JUDAICA
Centrum Kultury Żydowskiej

PROGRAM

K W I E C I E Ń 2 0 1 8Kraków – Kazimierz
Wtorek, 10 kwietnia, godz. 18.00*
Holocaust Memorial Day.
Recital fortepianowy w wykonaniu Solomona Eichnera, USA. W programie m.in. utwory J. Brahmsa, C. Debussy’ego, F. Chopina, I.J. Paderewskiego

Środa, 11 kwietnia, godz. 18.00
Rektor Zbójnik – spotkanie z Prof. Stanisławem Hodorowiczem, z udziałem Red. Jerzego Sadeckiego oraz promocja książki pod tym samym tytułem, wydana przez UNIVERSITAS, 2017.

75. ROCZNICA WYBUCHU
POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM
(1943-2018)

Czwartek, 12 kwietnia, godz. 18.00
Kronika Powstania w Getcie Warszawskim, według Marka Edelmana – pokaz filmu dokumentalnego, w reżyserii Joanny Dylewskiej, 115 min.

Poniedziałek, 16 kwietnia, godz. 18.00
Pokaz archiwalnych materiałów filmowych o Powstaniu w Getcie Warszawskim.

Wtorek, 17. kwietnia, godz. 18.00
Jeszcze tylko ten las – film fabularny
w reżyserii Jana Łomnickiego, 1991r, 86 min.

Środa, 18 kwietnia, godz. 18.00
Dowódca Edelman – film dok. o
Dr. Marku Edelmanie, zrealizowany przez W. Beresia i K. Burnetkę,
55 min.

**********************************
Niedziela, 22 kwietnia, godz. 19.00 *
70 LAT PAŃSTWA IZRAEL
(1948-2018)
Koncert w wykonaniu Ari Ereva, pianisty i kompozytora z Izraela. W programie znajdą się jego własne utwory, w tym jazzowe oraz utwory współczesnych kompozytorów izraelskich w nowych opracowaniach.

Wtorek, 24 kwietnia, godz. 18.00
70 lat istnienia Państwa Izrael – wykład Michała Sobelmana
**********************************

Środa, 25 kwietnia, godz. 18.00
Samson– pokaz filmu fabularnego w reżyserii Andrzeja Wajdy, 1961r, 110 min.

Czwartek,26 kwietnia, godz. 18.00
Koncert Jazzowy z Lincoln Center w Nowym Jorku, z okazji 7. rocznicy Dnia Jazzu ustanowionego przez UNESCO w 2011r. Obchodzony jest
w 190 państwach na całym świecie
i służy promocji międzykulturowego dialogu i porozumienia między narodami.
****
XIII Dni
Muzyki Feliksa Mendelssohna
odbędą się w terminie
od 11 do 19 maja 2018r.
Szczegóły na facebooku
facebook.com/judaica.krakow

*obowiązują bilety i zaproszenia

Muzeum Historyczne Krakowa

KORONKA-TRADYCJA-REAKTYWACJA

5 kwietnia (czwartek), godz. 16:00
Kamienica Hipolitów

Zapraszamy na kuratorskie oprowadzanie po wystawie Koronka-tradycja-reaktywacja przez Michała Hankusa (MHK). Opowie on historię koronkarstwa – rzemiosła artystycznego nierozerwalnie związanego z dawnym krakowskim domem mieszczańskim.
Odwiedzający będą mogli zapoznać się z bogactwem mody z XIX i pocz. XX w., gdzie koronkowe wstawki i aplikacje stanowiły ozdobę codziennego i odświętnego ubioru mieszczan krakowskich. W zbiorach MHK znajdują się liczne koronkowe dodatki do strojów, a Dział Historii Fotografii Krakowskiej MHK dysponuje bogatym zbiorem rozmaitych fotografii portretowanych, dzięki którym można opowiedzieć historię przemian w modzie.
Udział w cenie biletu wstępu

ZWIERZYNIEC I OKOLICE NA STARYCH WIDOKÓWKACH

5 kwietnia (czwartek), godz. 17:00
Dom Zwierzyniecki

Zapraszamy na wykład z cyklu Zwierzyniec dla dorosłych: Zwierzyniec i okolice na starych widokówkach, który poprowadzi Krzysztof Jakubowski (publicysta, członek TMHiZ). Spotkanie w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Prawie wszystko o Zwierzyńcu. Odsłona druga.
Wstęp wolny

SZTUKA W SŁUŻBIE LEGIONÓW POLSKICH

8 kwietnia (niedziela), godz. 16:00
Pałac Krzysztofory, sala audytoryjna Kupferhaus

Zapraszamy na wykład Sztuka w służbie Legionów Polskich, który wygłosi Maria Zientara. Wykład odbędzie się w ramach Muzeomanii z cyklu Salon pod Faetonem
Wykład dotyczy twórczości artystów związanych z Legionami Polskimi, służbą wojskową i polityką. W latach 1914–1918 w Legionach służyło około stu osiemdziesięciu twórców. Sympatycy Legionów i niepodległościowej myśli politycznej Józefa Piłsudskiego to kolejnych kilkudziesięciu twórców. W ich sztuce z lat I wojny światowej prześledzić można historię kampanii wojennej Legionów i dalsze, burzliwe losy tej formacji przekształconej przez Niemców i Austriaków w podległe sobie Polski Korpus Posiłkowy i Polnische Wehrmacht. Sztuka legionowa poruszała także tematy związane z aktualnymi wydarzeniami politycznymi dotyczącymi sprawy polskiej. Wykład będzie ilustrowany dziełami artystów-żołnierzy i sympatyków Legionów, m.in.: Stanisława Janowskiego, Józefa Piotrowskiego, Leopolda Gottlieba, Wojciecha Kossaka, Leona Wyczółkowskiego, Włodzimierza Tetmajera, Jana Raszki i Konstantego Laszczki.
WSTĘP WOLNY

MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
DIZAJNER – ZAPROJEKTUJ UBIÓR DLA MAMY

7 kwietnia (sobota), godz. 11:00
Kamienica Hipolitów

Zapraszamy dzieci w wieku 10-13 lat na warsztaty artystyczne, podczas których będą okazją do twórczego wykorzystania rozmaitych kawałków tkanin i starych koronek. Powstałe projekty będą interesującym nawiązaniem do ubiorów i elementów strojów z wystawy Koronka- tradycja- reaktywacja oraz zabawą zarówno dla dzieci, jak i rodziców.
Konieczna rezerwacja miejsc: info@mhk.pl
Koszt udziału 5 zł/osoba

WIELKA SCENA

8 kwietnia (niedziela), godz. 11:00
START: Dom Pod Krzyżem

Zapraszamy dzieci w wieku 9-12 lat na spacer Wielka scena w ramach Muzeomanii z cyklu Mały wielki Kraków. Przewodnikiem będzie Ewelina Radecka (MHK).
Kraków to miasto o bogatych tradycjach teatralnych. Mamy tu scenę narodową, ale też liczne teatry eksperymentalne, muzyczne i te przeznaczone dla dzieci. Co je łączy, a co różni? Jakie były początki krakowskiego teatru? Czy Kraków to miasto festiwali teatralnych? Podczas naszego spaceru wyruszymy szlakiem głośnych premier, utalentowanych aktorek i odważnych reżyserów, którzy na stałe wpisali się do historii polskiej kultury.

Konieczna rezerwacja miejsc: info@mhk.pl
UDZIAŁ BEZPŁATNY
AUKCJA DRZEWKA EMAUSOWEGO

Tylko do 7 kwietnia 2018

Zapraszamy Państwa do udziału w pierwszej charytatywnej aukcji drzewek emausowych. Całość wylicytowanej kwoty przeznaczymy na potrzeby Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt przy ul. Rybnej prowadzonego przez Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, z którego przybył do nas mieszkający obecnie w Domu Zwierzynieckim kot Włodek.
Na aukcji będzie można wylicytować drzewko emausowe autorstwa Anny Kowalskiej, za które jury w ubiegłym roku przyznało 1 nagrodę w kategorii wiekowej „dorośli”. Aukcja prowadzona będzie za pośrednictwem strony internetowej krakowskiego schroniska.
Aukcja trwa do 7 kwietnia 2018 r.
Więcej informacji: facebook/DomZwierzyniecki
www.schronisko.krakow.pl
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!

PAMIĘTAJ Z NAMI 2018

13-14 kwietnia (piątek-sobota)
Fabryka Schindlera, Apteka pod Orłem, Ulica Pomorska

Święto oddziałów Trasy Pamięci Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, którą tworzą Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Apteka pod Orłem, Ulica Pomorskiej oraz Miejsce Pamięci KL Plaszow. Wydarzenie ma na celu popularyzację historii Krakowa i jego mieszkańców w latach 1939–1945 poprzez edukację historyczną, sport i partycypację.
Szósta edycja Pamiętaj z Nami poświęcona jest pamięci krakowskich Żydów i 75. rocznicy likwidacji getta w Krakowie. W programie m.in. zwiedzanie wystaw w oddziałach MHK, dyskusje, projekcje filmów, spacery edukacyjne, Marsz Pamięci, Bieg Pamiętaj z nami oraz warsztaty kulinarne.
Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018 (ERDK 2018).
Zapisy na Bieg Pamiętaj z Nami trwają tylko do 8 kwietnia: http://bit.ly/2o3Xz2p
Rezerwacja na poszczególne wydarzenia: info@mhk.pl
Szczegółowy program znajdziesz tu: http://www.mhk.pl/aktualnosci/pamietaj-z-nami

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.mhk.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.


POKAZ NABYTKÓW 2017
TYLKO DO 8 kwietnia 2018
Pałac Krzysztofory (skrzydło zachodnie – piwnice)


BUFET POD KOMBINATEM
TYLKO DO 8 kwietnia 2018
Dzieje Nowej Huty


PRAWIE WSZYSTKO O ZWIERZYŃCU. ODSŁONA DRUGA
16 marca – 15 lipca 2018
Dom Zwierzyniecki


KORONKA – TRADYCJA – REAKTYWACJA
22 lutego – 10 czerwca 2018
Kamienica Hipolitów


ŻEGOTA – UKRYTA POMOC
16 listopada 2017 – 8 lipca 2018
Fabryka Schindlera


OSTOJA TRADYCJI
22 grudnia 2016 – 30 listopada 2018
Stara Synagoga


KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką

Tekst i foto: Muzeum Historyczne Krakowa

Międzynarodowe Centrum Kultury

Program Międzynarodowego Centrum Kultury

Kwiecień 2018

W ostatni tydzień prezentacji wystawy

Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm

Bilety wstępu za symboliczną złotówkę!

5.04 Czwartek

  • 13.00 Kwadrans ze sztuką – Sacrum z żelazobetonu (projekty kościoła Matki Boskiej Ostrobramskiej).

Cykliczne spotkania, podczas których można dowiedzieć się czegoś więcej o jednym z eksponatów prezentowanych na wystawie Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm. Wyjątkowe historie pojedynczych obiektów staną się kluczem do odkrycia historii międzywojennego Lwowa.

Wstęp w cenie biletu na wystawę.

  • 18.00 Spotkanie z Agnieszką Partridge wokół książki Potęga ornamentu. Europejska ceramika artystyczna w budownictwie z lat 1840–1939 i jej przykłady w obiektach architektury Krakowa.

Posadzki i okładziny ścienne były nieodłącznym elementem wystroju kamienic z końca XIX i XX wieku. Mnogość wzorów i deseni płytek produkowanych w wielu europejskich fabrykach powodowała, że każde ozdobione taką ceramiką wnętrze było unikatowe. W Krakowie do dziś zachowało się wiele wspaniałych przykładów ceramiki architektonicznej z przełomu wieków, zdobiącej westybule i korytarze budynków publicznych oraz prywatnych.

Agnieszka Partridge – doktor nauk technicznych Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, dziennikarka, publicystka, historyczka sztuki.

Wstęp wolny.

6.04 Piątek

13.00 Kwadrans ze sztuką – U sióstr urszulanek (makieta Gimnazjum Żeńskiego ss. Urszulanek).

Cykliczne spotkania, podczas których można dowiedzieć się czegoś więcej o jednym z eksponatów prezentowanych na wystawie Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm. Wyjątkowe historie pojedynczych obiektów staną się kluczem do odkrycia historii międzywojennego Lwowa.

Wstęp w cenie biletu na wystawę.

8.04 Niedziela

Finisaż wystawy, w programie:

12.00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm z przewodnikiem w języku polskim.

12.30 Lwowskie baśnie i legendy – warsztaty.

Spotkanie dla dzieci, podczas którego odbędzie się wspólnie czytanie lwowskich baśni i legend oraz warsztaty plastyczne inspirowane poznanymi historiami.

Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy, informacje: warsztaty@mck.krakow.pl, tel. 12 424 28 60.

14.00 Zwiedzanie wystawy Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm z przewodnikiem w j. polskim

16.00 Zwiedzanie wystawy Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm z przewodnikiem w języku ukraińskim.

Wstęp do Galerii oraz na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!

13.04 Piątek

11.00 Dojrzali do sztuki – Muzeum przez wieki. O historii muzealnictwa.

Współczesne muzea łączą w sobie wiele funkcji – są miejscami, gdzie można nie tylko obejrzeć wystawę, ale także wysłuchać wykładu, wziąć udział w warsztatach, a także odpocząć w kawiarni. Jednak nie zawsze tak było. Aby muzea mogły wyglądać tak jak dzisiaj, musiały przejść długą drogę ewolucji. Wykład przypomni historie muzeów od początków po czasy współczesne.

Prowadzenie: Helena Postawka-Lech. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy, informacje: warsztaty@mck.krakow.pl, tel. 12 424 28 60.

14.04 Sobota

11.00 12 spacerów na 12 miesięcy: Ogród Botaniczny.

Prowadzenie: Piotr Klepacki – etnobotanik, od 10 lat pracuje w krakowskim Ogrodzie Botanicznym UJ, najbardziej interesują go interakcje ludzi z roślinami.

Wstęp wolny, obowiązują zapisy: warsztaty@mck.krakow.pl.

15.04 Niedziela

12.30 MINIspotkania ze sztuką – Makieta.

Godzinne zajęcia dla dzieci w wieku 4–8 lat, których tematem jest jedno wybrane pojęcie związane z tematyką wystawy Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm.

Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy, informacje: warsztaty@mck.krakow.pl, tel. 12 424 28 60.

21.04 Sobota

Krakers. Cracow Gallery Weekend

Cracow Gallery Weekend KRAKERS to odbywający się od sześciu lat projekt promujący sztukę współczesną w przestrzeni Krakowa. Do udziału w CGW, obok galerii prywatnych, zapraszane są instytucje publiczne, fundacje, stowarzyszenia, projectroomy, nieformalne grupy i inicjatywy. Hasłem tegorocznej edycji jest Zmiana. MCK bierze udział w wydarzeniu współorganizując spotkanie z artystą oraz panel dyskusyjny. Organizatorami CGW KRAKERS są Fundacja Wschód Sztuki oraz Gmina Miejska Kraków.

13.00–14.30 Spotkanie z Łukaszem Surowcem, polskim artystą interdyscyplinarnym, rzeźbiarzem, performerem, twórcą filmów wideo, autorem akcji społecznych.

15.30–17.30 Panel dyskusyjny z udziałem artystów i kuratorów.

Wstęp wolny.

29.04 Niedziela

12.30 MINIspotkania ze sztuką – Orient.

Godzinne zajęcia dla dzieci w wieku 4–8 lat, których tematem jest jedno wybrane pojęcie związane z tematyką wystawy Stambuł. Dwa światy, jedno miasto.

Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy, informacje: warsztaty@mck.krakow.pl, tel. 12 424 28 60.

WYSTAWY:

Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm

do 8 kwietnia 2018

Galeria Międzynarodowego Centrum Kultury, Kraków, Rynek Główny 25

Wystawa czynna: wtorek–niedziela 10.00–18.00 (ostatnie wejście 17.30)

Wystawa Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm będzie obszerną prezentacją osiągnięć lwowskich architektów na tle innych dziedzin życia kulturalnego w mieście. Opracowana na podstawie kolekcji publicznych i prywatnych z Polski i Ukrainy jest wielowymiarowym portretem modernistycznego miasta i podkreśla rolę Lwowa jako centrum nowoczesności w czasach II Rzeczypospolitej.

Tytuł wystawy – zwyczajny dzień 24 czerwca 1937 roku – sugeruje, iż chodzi o pokazanie zbiorczego obrazu codzienności, kiedy nie wydarzyło się nic szczególnego, a jednocześnie działo się wszystko, co najbardziej istotne.

Godziny otwarcia Galerii w okresie wielkanocnym:

31 marca, sobota – Galeria MCK nieczynna

1 kwietnia, niedziela – Galeria MCK nieczynna

2 kwietnia, poniedziałek – Galeria MCK nieczynna

***

Międzynarodowe Centrum Kultury, www.mck.krakow.pl

Serwis internetowy Art and Heritage in Central Europe, www.ahice.net

Kwartalnik HERITO, www.herito.pl

Fundacja im. Anny Lindh, www.alfpolska.org

Księgarnia internetowa www.mck.krakow.pl/ksiegarnia

Biblioteka Naukowa MCK i Czytelnia Rolanda Bergera

poniedziałek 10.00–16.00 wtorek 10.00–19.00 środa 10.00–19.00 czwartek 10.00–19.00 piątek 10.00–16.00 sobota 10.00–14.00 tel.: 1242-42-833, 1242-42-835

Recepcja MCK (II piętro)

poniedziałek–piątek 8.00–18.00 tel.: 1242-42-811

/03.2018/

Stały patronat medialny MCK: TVP Kraków, Tygodnik Powszechny, Radio Kraków Małopolska, Herito, In Your Pocket, Karnet, Polski Portal Kultury O.pl, AHICE

Patron medialni wystawy Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm: New Eastern Europe, Lounge Magazine, SZUM

Partner medialny cyklu Dojrzali do sztuki: Głos seniora

Partner medialny oferty edukacyjnej dla dzieci: Czasdzieci.pl

Nowohuckie Centrum Kultury

7 kwietnia (sobota), g. 19.00, Scena NCK

KORTEZ TRIO – koncert „Mój dom”

Kortez ponownie wyrusza w trasę, promując tym razem swój drugi album „Mój dom”, który dwa tygodnie od premiery osiągnął status Złotej Płyty. Singiel „Dobry moment” dotarł na szczyt Listy Przebojów, między innymi radiowej Trójki, a na YouTube przekroczył już 5 miliony odsłon.  Jesienna trasa koncertowa, w trakcie której Kortez wspólnie z zespołem odwiedził ponad 30 miast, była spektakularnym sukcesem.

bilety – 80 zł

19 kwietnia (czwartek), g. 18.00, Scena NCK

KAYAH Z ORKIESTRĄ WIENIAWA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Koncert charytatywny „Gwiazdy dla Autyzmu”

W charytatywnym koncercie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego „Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych” w Krakowie wystąpi jedna z największych gwiazd polskiej sceny muzycznej. Kayah w nowej odsłonie – z Orkiestrą Wieniawa – zespołem, który przełamuje wszelkie schematy i stereotypy przypisywane orkiestrom dętym, zachowując jednocześnie tradycyjny wizerunek.

Będzie można usłyszeć największe przeboje Kayah takie jak „Muszlo moja”, „Supermenka” czy „Testosteron” w nowych aranżacjach autorstwa Mariusza Dziubka oraz najnowszy singiel artystki. Ukłonem w stronę fanów jazzu jest funkowo-jazzowo-fusionowa aranżacja utworu-niespodzianki na orkiestrę oraz Bit Mad Project autorstwa Mateusza Honisza.

Dochód z koncertu przeznaczony zostanie na cele statutowe Stowarzyszenia Przyszłość, które zostało założone przez rodziców dzieci z autyzmem i nieustannie wspiera działalność Centrum Autyzmu. W tym roku Stowarzyszenie rozpoczęło starania o zabezpieczenie przyszłości dla osób, które kończą szkołę, ponieważ otwarty rynek pracy często nie daje takich możliwości. Wszyscy będą mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach Środowiskowego Domu Samopomocy.

bilety – 80 zł

21 kwietnia (sobota), g. 19.00, Scena NCK

ANDRZEJ PONIEDZIELSKI – wieczór kabaretowy

Andrzej Poniedzielski  to człowiek o wielu twarzach: satyryk, poeta, aktor, twórca teatralny, autor tekstów piosenek m.in. dla Edyty Geppert, Grzegorza Turnaua, Anny Marii Jopek, czy Dawida Podsiadło, do muzyki m.in. Seweryna Krajewskiego, Jerzego Satanowskiego, Włodzimierza Nahornego. Mistrz Mowy Polskiej, Ambasador Polszczyzny 2015. W NCK zaprezentuje swój najnowszy program kabaretowy i nowe piosenki. Bez zmian pozostanie poczucie humoru Artysty.

bilety – 70 zł

23 kwietnia (poniedziałek), g. 10.00, Scena NCK

W DOLINIE MUMINKÓW – Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana

Przedstawienie przypomni znane wielu pokoleniom przygody mieszkańców niezwykłej doliny. Właśnie przyszedł czas przebudzenia się z zimowego snu. Tego dnia w domu Muminka zjawili się serdeczni przyjaciele rodziny, ale także goście, którzy – jak się okazuje – nie zawsze mają dobre zamiary. I pewnie to byłby zwykły dzień spędzony na zabawach przed domem, gdyby nie pewien tajemniczy kapelusz, który spadł z nieba … lub nie wiadomo skąd. Codzienne problemy Muminków są bardzo bliskie dzieciom i ich rodzicom. Prosto skonstruowany świat przedstawiony z wykorzystaniem wielu klasycznych technik teatru lalek, jest niezwykle łatwo przyswajalny przez najmłodsze dzieci. Zaletą widowiska są liczne piosenki oraz wielobarwna scenografia, wierna oryginalnym ilustracjom wydań książkowych i popularnemu serialowi animowanemu.

Tekst: Tove Jansson

Reżyseria: Stanisław Ochmański

bilety – 22/20 zł

25 kwietnia (środa), g. 19.00, Scena NCK

KABARET HRABI – Cyrkuśniki

Najnowszy program kabaretu Hrabi. „Patrzcie, idzie nasz miejscowy cyrkuśnik”! – lata temu usłyszał Dariusz Kamys, wchodząc do sklepu spożywczego. Niech więc tak będzie! Aktorzy na usługach publiczności. Wszystko dla niej. Hrabi do usług.

bilety – 75 zł

6 maja (niedziela), g. 18.00, Scena NCK

KONCERT DLA WOJTKA BELLONA

W koncercie poświęconym pieśniarzowi, poecie, kompozytorowi, liderowi Wolnej Grupy Bukowina udział wezmą:  Lidia Jazgar i Ryszard Brączek z Zespołem Galicja, Adam Ziemianin, Tomek Wachnowski, Ryszard Styła Spectrum Session, Marcin Skrzypczak, a także Wołosatki – harcerski zespół wokalno – instrumentalny, Ryszard Pomorski.

Wieczór poprowadzi znany słuchaczom programu radiowej Trójki „Gitarą i piórem” Janusz Deblessem.

Wojtek Bellon – zapalony turysta, członek PTTK, na każdą wędrówkę zabierał ze sobą gitarę. Swój debiut pieśniarski przeżył latem 1971 r. na Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie, gdzie wraz z Grażyną Kulawik zdobył jedną z głównych nagród, co dało początek Wolnej Grupie Bukowina. Znaczącym sukcesem w karierze Bellona było zdobycie pierwszej nagrody na krakowskim Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w 1974 r. Bardzo zróżnicowana tematyka wierszy i piosenek Bellona sprawia, że każdy może w nich znaleźć poruszający motyw, liryczny tekst poruszający serce. W swoich utworach pieśniarz często nawiązywał do twórczości Jerzego Harsymowicza, przemycał filozoficzne refleksje, nawoływał słuchaczy do bliskości z drugim człowiekiem, ucieczki od pośpiechu wielkiego miasta. „Między nami”, „Kołysanki dla Joanny” to z kolei przykłady bardzo osobistych tekstów o miłości.

bilety – 50 / 40 zł

11 maja (piątek), g.19.00, Scena NCK

KABARET ANI MRU-MRU – Ostatnie takie trio

„Ostatnie takie trio” to program kabaretowy, w którym kabaret Ani Mru-Mru mierzy się z odwiecznym pytaniem… Jak to? Jak to powiedzieć? Jak to działa? Jak to możliwe? Jak to było? Przez ponad 100 minut (o ile publiczność czegoś nie doliczy), artyści w sobie tylko znany sposób unikają odpowiedzi na wszystkie z tych pytań, jednocześnie bawiąc do łez widzów w każdym wieku. Wisienką na tym zabawnym torcie są kreacje aktorskie Waldemara Wilkołka, który powoli wyrasta na drugiego wicelidera tej trupy. Tytuł programu, pozornie zwiastujący zakończenie kariery, jest jedynie zapowiedzią powiększenia składu o grupę brazylijskich tancerek, prestidigitatora i kilku czołowych piłkarzy. „Ostatnie takie trio” to coś czego na pewno nie wolno przegapić…

bilety – 75 zł

12 maja (sobota), g. 19.00, Scena NCK

BYĆ JAK ELIZABETH TAYLOR – spektakl teatralny

Spektakl o najsłynniejszej parze w dziejach Hollywood- która do dzisiaj budzi podziw i fascynuje wielbicieli na całym świecie. Rok 1976. Do apartamentu słynnego hotelu The New York Palace, w którym mieszka wybitny psycholog Tony Slawers przychodzi niespodziewanie jego wieloletnia pacjentka Elizabeth Taylor. Po chwili pojawia się tam również Richard Burton. Także jego pacjent i przyjaciel. Po swoim drugim, spektakularnym małżeństwie postanawiają się rozstać. Autor sztuki podejmuje próbę analizy związku, w którym namiętność miesza się z zazdrością a popularność i sława stają się przeszkodą w budowaniu właściwych relacji. Wyjątkowe kostiumy zaprojektowane przez Tomasza Ossolińskiego za sprawą ekskluzywnych tkanin a także kryształowych elementów i biżuterii znanej na całym świecie firmy Swarovski, oddają klimat epoki i niezwykłość bohaterów dramatu. Kostiumy do przedstawienia zaprojektował jeden z czołowych polskich projektantów Tomasz Ossoliński. Inspirowane latami 60-tymi i 70-tymi kreacje wnoszą klimat epoki oraz styl wielkich gwiazd kina tamtego czasu (wśród kostiumów, w których pojawia się na scenie Małgorzata Foremniak min. jedwabna Dźelaba ręcznie obszyta 117 kryształkami Swarovskiego wykończona strusimi piórami czy płaszcz z organzyny obszyty piórami marabuta i haftowanymi aplikacjami i biżuterią Swarovski).

Być jak Elizabeth Taylor“ to dramat, w którym poznajemy bohaterkę walczącą o samodzielność, wolność wyborów i niezależność kobiet nawet jeśli, tak jak Taylor, płaci się za to wielką cenę. Wielkie emocje, namiętność, dowcip i wzruszenie to atuty tego niezwykłego spektaklu.

Obsada: Małgorzata Foremniak, Paweł Deląg, Sambor Czarnota, Martyna Kliszewska

Scenariusz i reżyseria – Jakub Przebindowski

Kostiumy – Tomasz Ossoliński

bilety – 80 zł

24 maja (czwartek), g. 18.00, Scena NCK

GOŁA BABA – monodram Joanny Szczepkowskiej

Monodram autorstwa Joanny Szczepkowskiej. Sztuka została wystawiona pierwszy raz w teatrze Powszechnym w Warszawie. Premiera odbyła się 05 04 1997 roku. Od tego czasu nieprzerwanie spektakl ogląda publiczność w Polsce i za granicą. Aktorka gra dwie zupełnie różne kobiety rywalizujące ze sobą jako artystki. Każda z nich rozumie swój zawód inaczej – jedna , idealistka, uprawia sztukę „nieskażoną”, czyli koncert gry na ciszy, wymagający specjalnego stanu ducha publiczności, druga to uosobienie szmiry i bezczelności a jej „sztuka” to prymitywne dowcipy i beznadziejny, pośpieszny streaptease. Obie nawiązują kontakt z publicznością, która nie może pozostać bierna. Spektakl dzieje się tu i teraz, publiczność jest istotnym bohaterem, przez co każde przedstawienie nabiera innego wymiaru. Niespodziewana pointa sztuki stawia widza przed pytaniem czy to z czego się zaśmiewał nie jest też ludzkim dramatem.

Tekst: Joanna Szczepkowska

Reżyseria: Agnieszka Glińska

bilety – 45 zł

Po spektaklu zapraszamy na finisaż wystawy prac plastycznych Joanny Szczepkowskiej.

NOWOHUCKIE CENTRUM KULTURY

Al. Jana Pawła II 232, 31-913 Kraków

BILETY I INFORMACJE

Biuro Organizacji Widowni

tel. 12 644 02 66 wew. 55

e-mail:rezerwacja@nck.krakow.pl

www.nck.krakow.pl









PLACES WORTH YOUR TIME