Kalendarium – Kwiecień 2019

0

Muzeum Historyczne Kraków

GODZINY PRACY MUZEUM W DNIACH 1-3 MAJA
1 maja 2019 (Święto Pracy, środa)
Fabryka Schindlera otwarta w godzinach 9.00 – 20.00
Rynek Podziemny w godzinach 10.00 -18.00
Pozostałe oddziały czynne zgodnie z harmonogramem letnim.
2 maja 2019 (czwartek)
Oddziały czynne zgodnie z harmonogramem letnim.
3 maja (Święto Konstytucji 3 Maja, piątek)
Wszystkie oddziały Muzeum nieczynne.
Szczegóły znajdziesz tu: http://bit.ly/1-3maja

PODWIECZOREK W MUZEUM: CZAS WOLNY – NOWOHUCKI POMYSŁ NA SPĘDZANIE WOLNYCH CHWIL
23 kwietnia (wtorek) godz. 17.00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Cykl spotkań „Podwieczorek w Muzeum” prowadzi dr Agnieszka Chłosta-Sikorska (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie), która przy kawie i herbacie rozmawia z gośćmi na temat ich wspomnień i doświadczeń. Jest to doskonała okazja do spędzenia czasu w miłej atmosferze oraz do uczestnictwa w niezwykle ciekawych i wartościowych dyskusjach. Rozmowy poprzedza 15-minutowy wykład przybliżający temat przewodni.
Na kolejnym spotkaniu będziemy wspominać sposoby spędzania czasu wolnego w Nowej Hucie.
Więcej informacji oraz regulamin spotkań: http://bit.ly/podwieczorek
Wstęp wolny!

GRA MIEJSKA: WSZYSCY JESTEŚMY ŻOŁNIERZAMI
26 kwietnia (piątek) godz. 10.00
START: Ulica Pomorska, ul. Pomorska 2

Gra tematycznie nawiązuje do dziejów konspiracji w Krakowie w czasie okupacji niemieckiej w latach 1939–1945. Skierowana jest do uczniów szkół gimnazjalnych i średnich wraz z nauczycielami oraz uczestników indywidualnych. Uczestnicy będą musieli zmierzyć się z wieloma zadaniami wymagającymi wykazania się dużą wyobraźnią, umiejętnością wyciągania wniosków i praktycznym zastosowaniem uzyskanych informacji. Tłem dla gry jest ponura rzeczywistość okupowanego Krakowa, a biorą w niej udział ludzie młodzi, których rówieśnicy sprzed ponad 75 lat traktowali niebezpieczeństwo jako wyzwanie. Dla najlepszych drużyn przewidziane zostały nagrody rzeczowe i wydawnictwa muzealne.
Gra miejska przygotowana we współpracy z IPN w Krakowie.
Rejestracja 6-osobowych zespołów do gry pod nr. tel. 12 633 14 14 lub na adres gry@mhk.pl

KWIECIEŃ W OBRAZACH… CZYLI SPOTKANIE Z KONSERWATOREM MALARSTWA
27 kwietnia (sobota) godz. 10.00
Thesaurus Cracoviensis, ul. Księcia Józefa 337

Aby przybliżyć słuchaczom, jak złożonym zagadnieniem jest konserwacja poszczególnych kategorii zabytków, oddział Thesaurus Cracoviensis (ul. Księcia Józefa 337) zaprasza na warsztaty z cyklu Klinika dla rzeczy prowadzone przez specjalistów z Pracowni Konserwacji Muzealiów Muzeum Krakowa. Zaproszenie kierujemy szczególnie do osób dorosłych zainteresowanych konserwacją i restauracją dzieł sztuki, a także historią sztuki. Zachęcamy również właścicieli starych, zniszczonych przedmiotów, aby przynieśli je ze sobą i z pomocą naszych specjalistów nauczyli się, jak je ratować.
Kwietniowe spotkanie otworzy prezentacja, podczas której omówione zostaną rożne podłoża malarskie, takie jak papier, karton i płótno, oraz związana z tematem problematyka konserwatorska (na przykładach obrazów ze zbiorów Muzeum Krakowa). Następnie konserwator oprowadzi uczestników po Thesaurusie – ze szczególnym zwróceniem uwagi na profilaktykę i sposób przechowywania obrazów w zależności od podłoża.
W Pracowni Konserwacji Malarstwa zwiedzający zaznajomieni zostaną z pracą konserwatora obrazów – warsztatem pracy i stosowanymi w pracowni narzędziami, np. stołem próżniowym. Spotkanie zakończy wykonanie przez uczestników prostych zabiegów konserwatorskich  uwzględniających  rożne metody naprawcze, w zależności od podłoża.
Na zakończenie zajęć: porady i konsultacje z dziedziny konserwacji malarstwa.
INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
W celu dokonania rezerwacji prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny z Centrum Obsługi Zwiedzających:
tel. 12 426 50 60
e-mail: info@mhk.pl
Koszt: 12 złotych od osoby

POCZUJ KRAKÓW: NOSTALGIA
27 kwietnia (sobota) godz. 12.00
START: Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21

Zapraszamy młodzież na spacer edukacyjny w ramach Muzeomanii z cyklu Poczuj Kraków. Przewodnikiem będzie Grzegorz Szymanowski.
Przeminęło, a mogło być tak pięknie… Podczas wycieczki poznamy Kraków, którego już nie ma. Zaczniemy przy Domu pod Krzyżem, zapoznając się ze śladami Krakowa, który odszedł jako ofiara „modernizacji” miasta. Na miejscu dawnego klasztoru Duchaków będziemy mogli spróbować wirtualnego przewodnictwa oprowadzając grupę po klasztorze. Będziemy też tropić ślady po Duchakach w kościele św. Krzyża. Wzdłuż Plant – odwiedzając baszty miejskie, po których zostały tylko tabliczki – dojdziemy do miejsca po dawnym kościele św. Gertrudy, gdzie można będzie wcielić się w rolę nieszczęśników, których droga życia kończyła się właśnie w tym miejscu. Selfie z mieczem – niewykluczone. Zobaczymy też miejsce po dawnym systemie kontroli miasta – gródku wójtowskim (można wcielić się w żołnierzy królewskich). Stąd udamy się na Plac Marii Magdaleny, by na miejscu kościoła pod tym wezwaniem zadumać się nad zmiennymi losami Fortuny (kościół był przeznaczony do opieki nad paniami lekkich obyczajów). Następnie przejdziemy na miejsce po dawnym kościele p.w. Wszystkich Świętych, a u o.o. Franciszkanów wyśledzimy, co po nim pozostało.
Udział bezpłatny

MUZEUM PODGÓRZA KOŃCZY ROK!
27 kwietnia (sobota) godz. 11.00 i 13.00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

W tę sobotę świętujemy pierwszy rok Muzeum Podgórza!
Tego dnia zapraszamy o godzinie 11.00 i o 13.00 na wydarzenie Opowiem Wam moją historię – będzie  to unikalna możliwość zwiedzania wystawy głównej w Muzeum Podgórza w towarzystwie darczyńców Muzeum Podgórza.  Będziemy odkrywać historię Podgórza z zupełnie nowej, osobistej perspektywy, łączącej w najlepszy z możliwych sposobów przeszłość z teraźniejszością. Opowieść kuratorów uzupełni opowieść podgórzan, a połączy je  w jedną narrację historia i nadana i rozbudzona opowieścią energią przedmiotu.
Obowiązuje rezerwacja przez Centrum Obsługi Zwiedzających: Rynek Główny 1, tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@mhk.pl

KRAKÓW NAPRAWDĘ DLA WSZYSTKICH: KL PLASZOW – PRZESTRZEŃ (NIE)PAMIĘCI
27 kwietnia (sobota)  godz. 12.00
START: przystanek tramwajowy  „Dworcowa” (od strony miasta)

Spacer z dla osób z dysfunkcją wzroku (audiodeskrypcja, oglądanie dotykowe) w ramach
Muzeomanii z cyklu Kraków naprawdę dla wszystkich. Przewodnikiem będzie Kamil Karski (MK) i Elżbieta Lang (MK).
Teren obozu Plaszow jest obecnie obszarem zielonym. Przeszłość zdaje się być odległa, tym bardziej, że skrywa ją warstwa współczesności i niepamięci. O historii miejsca świadczą jednak liczne pozostałości terenowe: dwóch żydowskich cmentarzy, ruiny hali przedpogrzebowej, niwelacje terenu, relikty architektoniczne, ale także liczne upamiętnienia. Podczas spaceru postaramy się odkryć subtelne ślady wydarzeń, które z tej przestrzeni uczyniły ważne miejsce w historii Krakowa okresu II wojny światowej oraz poszukamy odpowiedzi na pytanie dlaczego pamięć o KL Plaszow jest ważna dzisiaj.
Udział bezpłatny

MUZEALNE OPOWIEŚCI

Czy widziałeś już na TVP KRAKÓW nasze wspólne dzieło Muzealne opowieści?
Dla mniej wtajemniczonych…Działo się w Krakowie sezon 2, w nowej – bardziej dynamicznej odsłonie.
Mrożące krew w żyłach historie, krakowskie tradycje i zwyczaje, miejsca, których w Krakowie już nie ma… historie zaklęte w eksponatach…
Odcinki można zobaczyć na muzealnym kanale Youtube.

O kopcu Krakusa w dzielnicy Podgórze opowiada Melania Tutak, pracownik Muzeum Krakowa.
http://bit.ly/MuzealneOpowiesci147
Zapraszamy wszystkich do oglądania!

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE

Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.

NOWOHUCIANIN
28 marca – 13 października 2019
Muzeum Nowej Huty

ATOMOWA GROZA
1 marca – 31 grudnia 2019
Muzeum Nowej Huty

PRZEMIESZCZANIE. PRZEDMIESZCZANIN
15 lutego – 1 września 2019
Dom Zwierzyniecki


 
POMYŚL O PSEUDONIMIE DLA SIEBIE
13 września 2018 – 7 lipca 2019
Fabryka Schindlera
https://www.youtube.com/watch?v=kCDO29XJo0M

KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ
Tekst i foto: Muzeum Historyczne Kraków


Muzeum Narodowe w Krakowie

Pokaz nowych nabytków MNK na wystawie „Sytuacja się zmieniła”. Fot. Agata Jabłońska/MNK

Środa ze sztuką współczesną z kolekcji MNK

Wszystkich, którzy obawiają się umysłowego rozleniwienia po świętach, zapraszamy w środę 24 kwietnia na wystawę „Sytuacja się zmieniła” w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie prezentowane są nowe nabytki do kolekcji sztuki współczesnej MNK. To prace m.in. m.in. Wilhelma Sasnala, Zbigniewa Libery, Józefa Robakowskiego, Natalii Lach-Lachowicz, Doroty Nieznalskiej i Joanny Rajkowskiej. O godz. 14.30 rozpocznie się oprowadzanie po ekspozycji (wstęp w cenie biletu), a o godz. 18.00 – wykład kustosz Anny Budzałek o twórczości Wilhelma Sasnala.

Henry Moore: Carving a Reputation – zobacz film o jednym z najbardziej znaczących artystów XX wieku

W piątek 26 kwietnia o godz. 18.00 w sali audiowizualnej MNK będzie można obejrzeć drugi odcinek dwuczęściowego filmu dokumentalnego o życiu Henry’ego Moore’a, przygotowanego przez telewizję BBC z okazji stulecia jego urodzin. Emisję filmu Henry Moore: Carving a Reputation, prezentowanego w Polsce dzięki  uprzejmości BBC, poprzedzi wstępem Agata Małodobry, kuratorka wystawy „Moc natury. Henry Moore w Polsce”, którą można oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie do końca czerwca br. Seans jest bezpłatny.

Godziny Otwarcia Muzeum Narodowego w Krakowie w dni świąteczne

20 kwietnia (Wielka Sobota) – Gmach Główny, Galeria Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach, Kamienica Szołayskich czynne w godz. 10.00-14.00, pozostałe oddziały zamknięte

21 kwietnia (Wielkanoc), 22 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny) – wszystkie oddziały i galerie MNK będą nieczynne

1 maja (Święto Pracy) –  wszystkie oddziały czynne w godz. 10.00-16.00

3 maja (Święto Konstytucji 3 Maja) – wszystkie oddziały czynne w godz. 10.00-16.00

 

Wystawy czasowe

 

Gmach Główny

3 Maja 1

WAJDA

06.04.2019–08.09.2019

Wyspiański

28.11.2017 – 5.05.2019

Wyspiański. Nieznany

15.01.2019 – 5.05.2019

Leonardo da Vinci: Dama z gronostajem

19.05 – 30.11.2019

Nowa wystawa:

Czarno na białym. 200 lat rysunku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych

26.04.2019 – 29.09.2019

Sytuacja się zmieniła. Galeria sztuki polskiej XX i XXI wieku

12.04.2019 – 22.12.2019

Pokaz nowych dzieł do galerii XX i XXI wieku

20.04.2018 – 22.12.2019

Moc natury. Henry Moore w Polsce

22.02.2019-30.06.2019

Wystawa plenerowa, również w oddziałach: Muzeum im. Emeryka Hutten – Czapskiego, Pawilon Józefa Czapskiego (ul. Piłsudskiego 12), Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM (pl. Sikorskiego 6), Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego (pl. Szczepański 9).

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM

Sikorskiego 6

Jan van Os: Bukiet kwiatów

20.03 – 12.05.2019

Muzeum im. Emeryka Hutten – Czapskiego

Piłsudskiego 12

Ciężka ręka sprawiedliwości – wina, prawo, kara

05.03.2019  –  28.07.2019

A ślady zasypał piasek… Numizmatyczne i archeologiczne skarby żołnierzy 2. Korpusu Polskich Sił Zbrojnych

04.10.2018 – 26.05.2019

Dom Jana Matejki

Floriańska 41

Wit Stwosz w twórczości Jana Matejki 

07.03 – 09.06 2019

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego
pl. Szczepański 9

Kraków 1900

22.06.2018 – 02.06.2019

Szuflada Szymborskiej

Do 31.12.2019

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma”

Ul. Kasprusie 19

Tatrzańskie pejzaże Stanisława Witkiewicza i Walerego Eljasza-Radzikowskiego

11.12.2018 – 01.09.2019

Pałac Prezydencki

Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 46/48

Oblicza Polski – oblicza Polaków

20.02.2019 – 09.02.2020

Wydarzenia

19 IV PIĄTEK

17:00–20:00 Kurs rysunku dla zaawansowanych: Perspektywa

warsztaty plastyczne dla dorosłych / prowadzenie: Bartłomiej Węgrzyn / Gmach Główny, al. 3 Maja 1 / karnet na cały kurs (obejmujący 11 zajęć): 275 zł

24 IV ŚRODA

14:30 Środy w cieniu sztuki: Sytuacja się zmieniła

oprowadzanie dla dorosłych i młodzieży: Martyna Majsterek/ Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „Sytuacja się zmieniła” / wstęp w cenie biletu na wystawę

16:00 Małe i duże w miniaturze – sztuka użytkowa

wykład: Agnieszka Pociecha / Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26 / wstęp wolny

25 IV CZWARTEK

18:00 W ruchu. Interpretacje taneczne: Stanisław Wyspiański, projekty witraży do katedry na Wawelu

warsztaty taneczne dla dorosłych i młodzieży z cyklu „W ruchu. Interpretacje taneczne” / prowadzenie: Zofia Noworól / Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „Wyspiański” / wstęp: 20 zł / uwaga: zajęcia rozpoczynają się po zamknięciu muzeum, prosimy o wcześniejsze zakupienie biletu przez internet

26 IV PTIĄTEK

17:00 Rozmowy o sztuce. Wokół filmów

spotkanie dla seniorów / prowadzenie: Barbara Łepkowska / Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „Wajda” / udział: 1 zł

17:00–20:00 Kurs rysunku dla zaawansowanych: Anatomia, proporcje ciała

warsztaty plastyczne dla dorosłych / prowadzenie: Bartłomiej Węgrzyn / Gmach Główny, al. 3 Maja 1 / karnet na cały kurs (obejmujący 11 zajęć): 275 zł

18:00 Henry Moore: wykuwać sławę / Henry Moore: Carving a Reputation, cz. 2, 1945–1986

projekcja filmu / słowo wstępne: Agata Małodobry / początek: Gmach Główny, al. 3 Maja 1, sala AV / wstęp wolny

27 IV SOBOTA

12:00 Dzień Wolnej Sztuki: Kraków 1900

spotkanie wokół 5 wybranych dzieł z wystawy „Kraków 1900” / prowadzenie: Uczniowie VII Liceum Ogólnokształcącego im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie / Kamienica Szołayskich, pl. Szczepański 9, wystawa „Kraków 1900” / wstęp wolny

12:00 Oprowadzanie z przewodnikiem: Wyspiański

prowadzenie: Jolanta Bobala / Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „Wyspiański” / wstęp w cenie biletu na wystawę

14:00 Oprowadzanie z przewodnikiem: Wyspiański

prowadzenie: Anna Sokulska / Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „Wyspiański” / wstęp w cenie biletu na wystawę

16:00 Oprowadzanie tematyczne: Wyspiański zwiedza Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego

prowadzenie: Anna Sokulska / Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12 / wstęp w cenie biletu na wystawę

16:00 Koncert kameralny muzyki klasycznej

Ośrodek Kultury Europejskiej Europeum, pl. Sikorskiego 6 / wstęp wolny

28 IV NIEDZIELA

12:00 Oprowadzanie z kuratorskie: Wyspiański

prowadzenie: Danuta Godyń, Magdalena Laskowska / Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „Wyspiański” / wstęp w cenie biletu na wystawę

14:00 Oprowadzanie specjalne: Wyspiański

prowadzenie: uczniowie VII Liceum Ogólnokształcącego im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie / Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „Wyspiański” / wstęp w cenie biletu na wystawę

16:00 Koncert w Domu Józefa Mehoffera

Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26 / wstęp wolny

30 IV WTOREK

18:00 „Gra o dziedzictwo”. Wizerunek husarii w krajach dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów

wykład: Michał Dziewulski / Gmach Główny, al. 3 Maja 1, sala AV / wstęp wolny

Pełne kalendarium wydarzeń w MNK znajduje się na stronie internetowej

www.mnk.pl/aktualnosci/wszystkie

Tekst i foto: Muzeum Narodowe w Krakowie

 


Muzeum Historyczne Krakowa

GODZINY PRACY MUZEUM W OKRESIE ŚWIĄTECZNYM
20 i 22 kwietnia obowiązują skrócone godziny pracy Muzeum.
21 kwietnia – wszystkie oddziały nieczynne.
Pełny harmonogram pracy wszystkich oddziałów Muzeum znajdziesz tu:
http://bit.ly/WielkanocWMuzeumKrakowa

NA GRANICY UBÓSTWA – MIĘDZY POSPÓLSTWEM A PLEBSEM
17 kwietnia (środa) godz. 17.00
Pałac Krzysztofory, wejście od ul. Szczepańskiej 2

Zapraszamy na wykład dr Katarzyny Moskal (MK) w ramach Muzeomanii z cyklu Muzealna Akademia 67 +/-.
Pośród konglomeratu różnych narodowości, przedstawicieli kościoła, szlachty oraz wysoko sytuowanych obywateli, swoją przestrzeń w realiach miasta, miały też średniozamożne i ubogie warstwy społeczeństwa. Jak wyglądało ich życie codzienne? Gdzie i w jakich warunkach mieszkali, co jedli, w co się ubierali? Jakie mieli prawa i obowiązki? Na powyższe pytania, spróbujemy znaleźć odpowiedź podczas wykładu.
Udział bezpłatny

PRZYSTANEK EMAUS
22 kwietnia (poniedziałek) godz. 9.00-17.00
Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41

Przez wieki, drugiego dnia Świąt Wielkanocnych, krakowianie pielgrzymowali poza mury miasta do pobliskich kościołów. W Krakowie tradycja emausowego odpustu, którego największą atrakcją były stragany wypełnione zabawkami, przetrwała na Zwierzyńcu do dziś, w nieco tylko zmienionej formie.
W Poniedziałek Wielkanocny w Domu Zwierzynieckim przypomnimy, jak kiedyś wyglądał Emaus.  Będzie można zobaczyć  stare fotografie, odbędą się także pokazy dawnego rękodzieła. Poznamy również nowe formy towarzyszące tej tradycji – emausowe drzewka, które już po raz szósty zostaną pokazane na pokonkursowej wystawie.  Dzieci zapraszamy na warsztaty, w trakcie których wykonają odpustowe zabawki, zaś dorosłych – na wystawę czasową Przedmieszczanin oraz na pokonkursową wystawę Najpiękniejsze Drzewko Emausowe. Z kolei w naszym wiosennym ogrodzie będzie można odpocząć w cieniu drzew i podpatrzyć, jak artyści rękodzielnicy wykonują niezwykłe przedmioty.

Program
9.00–17.00 – zwiedzanie wystaw: Przedmieszczanin oraz plenerowej wystawy fotografii Emaus na Zwierzyńcu
9.00–17.00 – wystawa konkursowych drzewek emausowych i głosowanie publiczności
Pokazy rzemiosła artystycznego w ogrodzie Domu Zwierzynieckiego:
10.00–15.00 – stragan twórcy tradycyjnych drewnianych zabawek emausowych (Tadeusz Leśniak)
10.00–13.00 – stragan krakowskich koronkarek (Barbara Toffel i Anna Krzanik)
12.00–15.00 – stragan z wyrobami filcowymi (Krystyna Drożdżowska)
10.00–15.00 – Zabawka emausowa – warsztaty dla dzieci
12.00 – ogłoszenie wyników VI Konkursu na Najpiękniejsze Drzewko Emausowe i wręczenie nagród

Zapraszamy również na muzealny kram z książkami przy klasztorze Norbertanek
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

MUZEALNE OPOWIEŚCI

Czy widziałeś już na TVP KRAKÓW nasze wspólne dzieło Muzealne opowieści?
Dla mniej wtajemniczonych…Działo się w Krakowie sezon 2, w nowej – bardziej dynamicznej odsłonie.
Mrożące krew w żyłach historie, krakowskie tradycje i zwyczaje, miejsca, których w Krakowie już nie ma… historie zaklęte w eksponatach…
Odcinki można zobaczyć na muzealnym kanale Youtube.

O zwyczajach związanych z zaślubinami opowiada dr Alicja Soćko – Mucha.
http://bit.ly/MuzealneOpowiesci59
Zapraszamy wszystkich do oglądania!

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE

Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.

NOWOHUCIANIN
28 marca – 13 października 2019
Muzeum Nowej Huty

ATOMOWA GROZA
1 marca – 31 grudnia 2019
Muzeum Nowej Huty

PRZEMIESZCZANIE. PRZEDMIESZCZANIN
15 lutego – 1 września 2019
Dom Zwierzyniecki

MYŚLENIE MIASTEM. ARCHITEKTURA JANA ZAWIEJSKIEGO
28 listopada 2018 – 22 kwietnia 2019
Kamienica Hipolitów


 
POMYŚL O PSEUDONIMIE DLA SIEBIE
13 września 2018 – 7 lipca 2019
Fabryka Schindlera
https://www.youtube.com/watch?v=kCDO29XJo0M

 

KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ
Tekst i foto: Muzeum Historyczne Krakowa


11-18 kwietnia w MNK

Nowe dzieła w Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku

W 2020 roku Muzeum Narodowe w Krakowie planuje otwarcie nowej stałej Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku. – Chcemy, aby była ona panoramą wszystkich ważnych zjawisk artystycznych tego czasu – mówi Magdalena Czubińska, kurator galerii, pełnomocnik dyrektora MNK ds. działalności wystawienniczej. Pokażemy artystów związanych z symbolizmem, Młodą Polską, formizmem, koloryzmem i innymi kierunkami początku XX wieku. Zaprezentujemy sztukę powojenną, przede wszystkim ze środowiska krakowskiego. Lata 80. to głównie sztuka zorientowana politycznie i społecznie, świadek pełnego napięć czasu. Podobnie jak ostatnie trzydziestolecie, które w nowej galerii będą ilustrować nie tylko prace pokazywane w poprzednich latach, ale też wiele nowych, reprezentujących sztukę zaangażowaną w problemy społeczne, feministyczne, związane z wolnością jednostki w opresyjnym otoczeniu.

Taka właśnie sztuka to większość nowych zakupów Muzeum Narodowego w Krakowie. Od 12 kwietnia pokaz wybranych nabytków do kolekcji sztuki współczesnej MNK można oglądać na wystawie „Sytuacja się zmieniła” w Gmachu Głównym. Znalazły się tam prace m.in. Wilhelma Sasnala, Zbigniewa Libery, Józefa Robakowskiego, Natalii Lach-Lachowicz, Doroty Nieznalskiej, Joanny Rajkowskiej i Stanisława Dróżdża. Większość tych dzieł krakowska publiczność zobaczy po raz pierwszy.

Godzina dla mediów: czwartek 11 kwietnia 2019 r., godz. 12.00
wystawa „Sytuacja się zmieniła” na II piętrze Gmachu Głównego MNK

Wernisaż pokazu (otwarty dla publiczności): czwartek 11 kwietnia 2019 r.,  godz. 18.00

wystawa „Sytuacja się zmieniła” na II piętrze Gmachu Głównego MNK

Spektakl „Figury muzyczne 1900/2019” w Kamienicy Szołayskich

Współcześni krakowscy artyści, muzycy, kompozytorzy i instrumentaliści wejdą w przestrzeń wystawy „Kraków 1900”. Muzyków zainspiruje burzliwy czas przełomu XIX i XX wieku, pełen napięć, inspiracji, wielokulturowości, frywolności, tajemniczości. Stworzona przez nich „figura muzyczna”, wykonana w przestrzeni całej wystawy, będzie przeplatać się z obrazami, rzeźbami, z architekturą i… duchami epoki Młodej Polski. Czasem sztuka wizualna stanie się tłem dla gestu muzycznego, a kiedy indziej to dźwięki i muzyka zejdą na dalszy plan, umożliwiając kontemplację wystawy. Całość „zajścia muzycznego” wydarzy się w niedzielę 14.04 miedzy godz. 14.00 a 16.00. Wstęp w cenie biletu na ekspozycję.

 

MNK na Cracow Art Week KRAKERS 2019

Po raz kolejny Muzeum Narodowe w Krakowie bierze udział w Krakowskim Tygodniu Sztuki KRAKERS. W jego ramach zapraszamy w czwartek 11 kwietnia o godz. 18.00 na wernisaż pokazu nowych dzieł w Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku w Gmachu Głównym; w sobotę 13 kwietnia o godz. 13.00 na otwarte warsztaty taneczno-improwizacyjne towarzyszące wystawie „Moc Natury. Henry Moore w Polsce”; a w niedzielę 14 kwietnia o godz. 10.30 na oprowadzanie-spacer w języku angielskim po wspomnianej wystawie. Szczegóły na stronie internetowej: cracowartweek.pl.

Szczegółowe informacje w załączniku


KRAKOWSKIE KOLOKWIUM: ŚRÓDMIEŚCIE KRAKOWA – MIASTO BEZ MIESZCZAN?
9 kwietnia (wtorek) godz. 18:00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Czy śródmieście Krakowa ma swoich mieszczan? Ilu ich jest? Kim oni są? Z jakimi problemami się borykają? Czy zmiany zachodzące w przestrzeni ścisłego centrum to zjawisko typowo krakowskie, czy podobne problemy dotyczą innych dużych miast w Polsce i za granicą? Na te pytanie postaramy się odpowiedzieć podczas Krakowskiego Kolokwium.
W rozmowie wezmą udział:
dr Andrzej Siwek (Uniwersytet Jagielloński)
dr hab. Monika Murzyn-Kupisz (Uniwersytet Jagielloński)
Krystyna Hubczenko-Łyczakowska (Stowarzyszenie Architektów Polskich)
Rozmowę poprowadzi Jacek Salwiński, zastępca dyrektora Muzeum Krakowa
Wstęp wolny

PAMIĘTAJ Z NAMI 2019
12-13 kwietnia (piątek-sobota)
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Apteka pod Orłem, Ulica Pomorska, Miejsce Pamięci KL Plaszow

Przed nami 7. edycja Pamiętaj z nami –  święta oddziałów Trasy Pamięci Muzeum Krakowa, którą tworzą Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Apteka pod Orłem, Ulica Pomorska oraz Miejsce Pamięci KL Plaszow. Wydarzenie ma na celu popularyzację historii Krakowa i jego mieszkańców w latach 1939–1945 poprzez edukację historyczną, sport i partycypację. W programie m.in. zwiedzanie wystaw w oddziałach tworzących Trasę Pamięci, spacer dźwiękowy na terenie byłego niemieckiego obozu KL Plaszow, wykład prof. Eugeniusza Cezarego Króla (ASP Warszawa) Propaganda Trzeciej Rzeszy wobec ludności okupowanych ziem polskich (1939–1945), spacery edukacyjne, warsztaty oraz Bieg Pamiętaj z Nami.
Na zakończenie zapraszamy na koncert Joanny Słowińskiej Wczoraj wolność mi dali.
Szczegółowy program można znaleźć na naszej stronie internetowej: http://bit.ly/PamietajZNami2019
Rezerwacja na poszczególne wydarzenia: info@mhk.pl
Uczestnicy Pamiętaj z nami, będą mieli również okazję wesprzeć Polską Akcję Humanitarną datkami do puszek kwestarskich, oddać krew w mobilnej stacji krwiodawstwa, a także zarejestrować się do bazy dawców szpiku.

KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZE DRZEWKO EMAUSOWE
13 kwietnia (sobota) od godz. 11.00
skwer przed klasztorem Norbertanek, ul. Kościuszki 88

Zapraszamy na szósty  Konkurs na Najpiękniejsze Drzewko Emausowe! Spotkajmy się w sobotę 13 kwietnia na skwerze przed klasztorem Norbertanek na Zwierzyńcu (ul. Kościuszki 88). To tu od godziny 11:00 będziemy rejestrować konkursowe prace, a o 12:00 wspólnie ruszymy do Domu Zwierzynieckiego przy ul. Królowej Jadwigi 41. Zapraszamy do udziału w czterech kategoriach wiekowych: dzieci (do 12 lat), młodzież (12-18 lat), dorośli (powyżej 18 lat) oraz rodziny. W tym roku po raz pierwszy przyznamy również nagrodę w kategorii „Tradycyjne drzewko życia”.
Jury wybierze najpiękniejsze drzewka, a dodatkowo każdy z naszych gości, w Poniedziałek Wielkanocny, będzie mógł oddać głos na wybrane drzewko z każdej kategorii.

DOOKOŁA PASA STARTOWEGO
13 kwietnia (sobota) godz. 14.00
START: przy wejściu głównym do kościoła im. Brata Alberta przy os. Dywizjonu 303.

Pas startowy jest dla nowohucian miejscem symbolicznym i nasączonym znaczeniami. Spacerując po jego otoczeniu, poznamy najważniejsze obiekty okalające go oraz bogatą historię tego miejsca. Przewodnikiem będzie Maciej Miezian (Muzeum Krakowa).
Udział bezpłatny

OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE
13 kwietnia (sobota)  godz. 16.00
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3

Zapraszamy na kuratorskie oprowadzanie po wystawie Myślenie miastem. Architektura Jana Zawiejskiego. Przewodnikiem będzie Kamila Twardowska (Muzeum Krakowa).
Udział w cenie biletu

JAN ZAWIEJSKI I KAMIENICE KRAKOWA – SPACER EDUKACYJNY
14 kwietnia (niedziela) godz. 11.00
START: Pałac Sztuki, pl. Szczepański 3

Zapraszamy na spacer edukacyjny w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Myślenie miastem. Architektura Jana Zawiejskiego. Przewodnikiem będzie kurator wystawy –  Kamila Twardowska (Muzeum Krakowa).Podczas spaceru uczestnicy poznają architekturę projektowaną przez Jana Zawiejskiego dla krakowskich elit mieszczańskich: m.in. słynny Dom Mojżesza Ohrensteina oraz Jasny Dom – siedzibę architekta. Dowiedzą się m.in., jak wyglądało życie w kamienicy na przełomie XIX i XX wieku oraz jakie są współczesne losy budynków mieszkalnych wznoszonych przed blisko stu laty.
Wstęp wolny

SALON POD FAETONEM: IMIGRANCI, KTÓRZY ZMIENILI KRAKÓW
14  kwietnia godz. 16.00
Pałac Krzysztofory, Sala Miedziana, wejście od ul. Szczepańskiej 2

Zapraszamy na wykład prof. dr hab. Zdzisława Nogi (Muzeum Krakowa) w ramach Muzeomanii z cyklu Salon pod Faetonem.
Kraków średniowieczny był miastem imigrantów. Założyciele miasta czyli Dytmar Wolk z Wrocławia, Gedko Stilwoyt i Jakub sędzia z Nysy, którzy rozmierzyli i zagospodarowali miasto  lokacyjne, pochodzili ze Śląska. Ściągnęli stamtąd pod Wawel pierwszych osadników, którzy kontynuowali ich dzieło, budując przez pokolenia potęgę Krakowa. Jej symbolem był ołtarz dłuta imigranta Wita Stwosza. Inni artyści, głównie z Italii, pozostawili po sobie trwały ślad na wzgórzu wawelskim, a także w samym mieście. Nie wolno też zapominać o setkach rzemieślników z różnych krajów europejskich działających w Krakowie i jego okolicach. O niemieckich i żydowskich drukarzach, którzy wytłoczyli w Krakowie więcej książek, niż na pozostałych ziemiach polskich. O uczonych z Uniwersytetu, z kręgu kapituły katedralnej i klasztorów. Niektórzy z nich, jak Mikołaj Kopernik, zmienili nie tylko Kraków ale i cały świat.
Udział bezpłatny

MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

TKANINA ARTYSTYCZNA, CZYLI PO SŁOWIE
14 kwietnia (niedziela)  godz. 11.00
Pałac Krzysztofory, wejście od ul. Szczepańskiej 2

(fot. M. Drożyńska)
Zapraszamy dzieci w wieku 6-9 lat na warsztaty w ramach Muzeomanii z cyklu Akademia małego odkrywcy. Prowadzenie: Monika Drożyńska.
Co wspólnego ma tkanie i słowo? Jak wyhaftować radość i miłość? A jak głęboko zaszyć smutek i strach? Na naszych warsztatach poznamy nie tylko podstawowe techniki związane z tworzeniem tkanin artystycznych, ale także spróbujemy wyhaftować własną opowieść – krętą jak leśna dróżka, pełną supełków do rozplątania i barwną jak mięciutka mulina.
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl
Wstęp: 5 zł od dziecka (jeden opiekun wstęp bezpłatny)

JAK SMAKOOJE KRAKÓW? – ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W PLEBISCYCIE

Krakowscy Loodomaniacy, wspólnie z Good Lood, który jest partnerem naszego Jubileuszu 120-lecia zapraszamy Was smacznie do wzięcia udziału plebiscycie „Jestem Kraków”.
Razem z nami wybierzcie smak lodów, który najbardziej kojarzy się z naszym miastem.
Na Wasze lodowe goodowe propozycje czekamy w aplikacji „Good Lood App”
Co trzeba zrobić?
– zaproponować lub wybrać smak lodów, który najbardziej kojarzy się z naszym Królewskim Miastem
– wypełnić ankietę w aplikacji.
Każda wypełniona ankieta to dodatkowe punkty.
Koniecznie, pochwalcie się też Waszymi propozycjami na naszym profilu facebookowym.
Na Wasze propozycje czekamy do 14 IV 2019 r.!
Krakowska firma Good Lood, świętuje z nami 120 lat istnienia Muzeum Krakowa i wraz z nowymi smakami „dzielnicowych” lodów pojawiają się na wernisażach cyklu wystaw przeMieszczanie.

MUZEALNE OPOWIEŚCI

Czy widziałeś już na TVP KRAKÓW nasze wspólne dzieło Muzealne opowieści?
Dla mniej wtajemniczonych…Działo się w Krakowie sezon 2, w nowej – bardziej dynamicznej odsłonie.
Mrożące krew w żyłach historie, krakowskie tradycje i zwyczaje, miejsca, których w Krakowie już nie ma… historie zaklęte w eksponatach…
Odcinki można zobaczyć na muzealnym kanale Youtube.

O historii zbrodni w mieszkaniu dr Nussenfelda opowiada Joanna Gellner, pracownik Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
http://bit.ly/MuzealneOpowiesci37
Zapraszamy wszystkich do oglądania!

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE

Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.

PRZEMIESZCZANIE. NOWOHUCIANIN
28 marca – 13 października 2019
Muzeum Nowej Huty

ATOMOWA GROZA
1 marca – 31 grudnia 2019
Muzeum Nowej Huty

PRZEMIESZCZANIE. PRZEDMIESZCZANIN
15 lutego – 1 września 2019
Dom Zwierzyniecki


MYŚLENIE MIASTEM. ARCHITEKTURA JANA ZAWIEJSKIEGO
28 listopada 2018 – 22 kwietnia 2019
Kamienica Hipolitów


 
POMYŚL O PSEUDONIMIE DLA SIEBIE
13 września 2018 – 7 lipca 2019
Fabryka Schindlera
https://www.youtube.com/watch?v=kCDO29XJo0M

 
KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ
Tekst i foto: Muzeum Historyczne Krakowa


27 marca – 3 kwietnia w MNK

WAJDA – nowa wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie

Pierwszą na świecie monograficzną wystawę Andrzeja Wajdy będzie można oglądać od 6 kwietnia w Muzeum Narodowym w Krakowie. To multimedialny spektakl nie tylko przypominający, ale także interpretujący twórczość wybitnego reżysera. – Mogliśmy zrobić wystawę biograficzną, mogliśmy na końcu ustawić wielki ekran i wyświetlać filmy w całości – ale po co? Naszym celem było pokazanie geniuszu Andrzeja Wajdy w procesie tworzenia, jego talentu w kierowaniu zespołem uzdolnionych pracowników, umiejętności łączenia różnych sztuk w medium filmowym – mówi kurator ekspozycji dr hab. Rafał Syska.

Do zbudowania imponującej wystawy, którą zaprojektował dr hab. Tomasz Wójcik, wykorzystano pozostawione przez reżysera scenariusze, szkice, rysunki, zapiski i dokumenty produkcyjne. O autentyczności ekspozycji decydują archiwalne dokumenty i fotografie, listy pisane i otrzymywane przez Andrzeja Wajdę, a także kostiumy, fragmenty scenografii i najważniejsze nagrody ze statuetką Oscara na czele. Sztukę reprezentują m.in. polskie
i zagraniczne plakaty. Nie brak multimediów: mappingów, projekcji, wideoesejów. Najsłynniejsze, a czasem zaskakujące sceny z filmów Andrzeja Wajdy wyświetlane są na dużych ekranach, poszczególnym sekcjom towarzyszy odpowiednio dobrana muzyka.

 


Muzeum Historyczne Krakowa

LICZY SIĘ JAK… ZAANGAŻOWANIE I WSPÓŁPRACA W MUZEUM LIVERPOOLU
3 kwietnia (środa) godz. 17.00
Pałac Krzysztofory, Sala Miedziana, wejście od ul. Szczepańskiej 2

Świadome, odpowiednie i znaczące współczesne muzeum musi być zwrócone na zewnątrz, sprawne, przyjazne i otwarte na wszelką współpracę. Prezentacja będzie się starała zilustrować jak te postulaty realizowane są w Muzeum Liverpoolu, które udostępniono publiczności na nowo w 2011 roku. Zaangażowanie, wchodzenie w interakcje, próba rozumienia zmian społecznych stanowią podstawę idei, dzięki której instytucja w krótkim czasie przyciągnęła ponad 5 milionów odbiorców. Janet Dugdale dzięki wykorzystaniu studium przypadku postara się zdefiniować pracę instytucji. Zilustruje  również jak pozytywne podejście wraz  z odpowiednim zestawem wartości pomaga tworzyć wystawy, projekty oraz kolekcje. Te metody pracy łączą się z tworzeniem silnych więzi i partycypacji wpływającej niezwykle na własną publiczność.
Wstęp wolny

MIGRACJE I MOBILNOŚĆ W PODKRAKOWSKICH WSIACH
4 kwietnia (czwartek) godz. 17:00
Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41

Wykład z cyklu Zwierzyniec dla dorosłych. Prelegentem będzie dr Mateusz Wyżga, historyk z Instytutu Historii i Archiwistyki UP zajmujący się historią migracji, demografią historyczną a także historią rozwoju osadnictwa w rejonie Krakowa. Omówi wyniki swoich badań historycznych nad miejscowościami w okolicach Krakowa i przemieszczaniem się poszczególnych jednostek i grup w obrębie szeroko pojętego otoczenia Krakowa.
Wstęp wolny


DEBATA – „DUMNA NOWA HUTA. NOWOHUCIANIN, KIM JEST?”
4 kwietnia (czwartek) godz. 18.30
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Punktem wyjścia do dyskusji jest refleksja o współczesnym nowohucianinie. Dysputanci porozmawiają o tym, jak zmieniła się Nowa Huta w ciągu 70 lat istnienia i kto obecnie tam mieszka. Omówione zostaną też rola historii i wpływ lokalnych działaczy na kształtowanie współczesnej tożsamości nowohucian. Uczestnicy debaty spróbują ponadto odpowiedzieć na pytania: jak w przyszłości może wyglądać życie w Nowej Hucie? Co można zrobić, żeby przyjemnie się tutaj mieszkało? Jaka jest w tym rola kultury? Czy nastąpi gentryfikacja Nowej Huty, a jeśli tak, to kiedy?
W debacie wezmą udział: Małgorzata Szydłowska (Teatr Łaźnia Nowa), Łukasz Sęk (radny Miasta Krakowa), Joanna Urbaniec (dziennikarka Onetu i „Gazety Krakowskiej”) oraz Maria Wąchała-Skindzier (Muzeum Krakowa). Rozmowę poprowadzi Tomasz Pytko (All in UJ)
Organizatorami debaty są Muzeum Krakowa oraz Stowarzyszenie All in UJ

TRENUJ Z MISTRZEM! – PRZYGOTOWANIA DO BIEGU PAMIĘTAJ Z NAMI
6 kwietnia (sobota) godz. 10.00
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4

Grzegorz Sudoł i Muzeum Krakowa zapraszają na treningi przygotowujące amatorów do Biegu Pamiętaj z Nami 2019!
Treningi będą ukierunkowane na start na dystansie 5 km, który jest przewidziany w Biegu Pamiętaj z Nami 2019. Czas trwania treningu to około 60–80 minut.
Będziemy biegać po nawierzchni asfaltowej. Podczas tych kilku spotkań, spróbujemy popracować nad kontrolą tempa biegu, określaniem zmęczenia i pracą nad tolerancją na zakwaszenie.
Koszt: uśmiech + datek do puszki kwestarskiej na rzecz ofiar wojny w Jemenie
Prosimy o wcześniejsze zapoznanie się z REGULAMINEM TRENINGÓW

OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE „NOWOHUCIANIN”
6 kwietnia (sobota) godz. 12.00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Nowohucianin. Prowadzenie: Maciej Miezian (MK).
Udział w cenie biletu

JAN ZAWIEJSKI – ARCHITEKT WIELKIEGO KRAKOWA
7 kwietnia (niedziela) godz. 11.00
START:  Teatr im. J. Słowackiego

Zapraszamy na spacer edukacyjny w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Myślenie miastem. Architektura Jana Zawiejskiego. Przewodnikiem będzie kurator wystawy –  Kamila Twardowska (MK).
Podczas spaceru uczestnicy zobaczą najważniejsze projekty zrealizowane przez Jana Zawiejskiego na polu architektury publicznej, m.in. Teatr im. Juliusza Słowackiego, gmachy szkół publicznych, dawnej Akademii Handlowej czy  dawnej C.K. Szkoły Przemysłowej Żeńskiej. Budynki te opowiadają historię o przemianach modernizacyjnych Krakowa oraz o tym, jak krakowski samorząd starał się pełnić opiekuńczą funkcję wobec mieszkańców.
Wstęp wolny

OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE „PRZEDMIESZCZANIN”

7 kwietnia (niedziela), godz. 14.00
Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41

Zapraszamy na kuratorskie oprowadzanie po wystawie Przedmieszczanin. Przewodnikiem będzie dr Wacław Szczepanik (MK). Wstęp w cenie biletu na wystawę.
Udział w cenie biletu

MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

DO STOŁU PODANO! SZTUĆCE
7 kwietnia (niedziela) godz. 10.30 i 12.30
Pałac Krzysztofory, wejście od ul. Szczepańskiej 2



Zapraszamy dzieci w wieku 4-6 lat na warsztaty w ramach Muzeomanii z cyklu Tajemniczy kufer. Zajęcia poprowadzi Olga Jasionek (MK)
Nóż, widelec, łyżka to przedmioty, bez których nie wyobrażamy sobie życia. Jak powinien wyglądać prawidłowo zastawiony stół? Jak należało się przy nim zachowywać? Co wypadało, a czego pod żadnym pozorem nie wolno było robić przy stole? Na te i inne pytania odpowiemy Wam w iście pałacowym stylu! A przy okazji nauczymy się pięknie zdobić stoły, by już od teraz zawsze zwracać uwagę na piękno i charakter tego czym i jak jemy. Smacznego, tzn. do zobaczenia.. 🙂
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl
Wstęp bezpłatny

MUZEALNE OPOWIEŚCI

Czy widziałeś już na TVP KRAKÓW nasze wspólne dzieło Muzealne opowieści?
Dla mniej wtajemniczonych… Działo się w Krakowie sezon 2, w nowej – bardziej dynamicznej -odsłonie.
Mrożące krew w żyłach historie, krakowskie tradycje i zwyczaje, miejsca, których w Krakowie już nie ma… historie zaklęte w eksponatach…
Odcinki można zobaczyć na muzealnym kanale Youtube.

O burzliwej historii Pomnika Grunwaldzkiego opowiada Maciej Miezian, pracownik Muzeum Krakowa.
https://www.youtube.com/watch?v=jCfAfiGFW8Y

Zapraszamy wszystkich do oglądania!

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE

Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe, kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.

NOWOHUCIANIN
27 marca – 13 października 2019
Muzeum Nowej Huty

ATOMOWA GROZA
1 marca – 31 grudnia 2019
Muzeum Nowej Huty

PRZEMIESZCZANIE. PRZEDMIESZCZANIN
15 lutego – 1 września 2019
Dom Zwierzyniecki

MYŚLENIE MIASTEM. ARCHITEKTURA JANA ZAWIEJSKIEGO
28 listopada 2018 – 22 kwietnia 2019
Kamienica Hipolitów


 
POMYŚL O PSEUDONIMIE DLA SIEBIE
13 września 2018 – 7 lipca 2019
Fabryka Schindlera
https://www.youtube.com/watch?v=kCDO29XJo0M


 
KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ
Tekst I foto: Muzeum historyczne Krakowa
www.muzeumkrakowa.pl


Centrum Kultury Żydowskiej

Poniedziałek, 1 kwietnia, godz. 18.00

Koncert
Ambasadorowie nadziei – Żydowscy artyści w Armii Generała Andresa
– występują Ewa Makomaska, Piotr Bajtlik, Zbigniew Rymarz z Teatru Polskiego w Warszawie, scenariusz i reżyseria Ewa Makomaska.
Zorganizowano wspólnie z TSKŻ, Oddział Kraków.

Sobota, 6 kwietnia, godz. 14.30

Dzieje rodu Estreicherów
– spotkanie z Zbigniewem Witkiem, Prezesem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Willi Prof. Karola Estreichera,
Kraków-Wola Justowska,
ul. Sarnie Uroczysko 15.
(dojazd autobusem nr 152)

Poniedziałek, 8 kwietnia, godz. 18.00

Prof. Antoni Kępiński, genialny psychiatra
– spotkanie z Krystyną Rożnowską oraz promocja jej książki pt. Antoni Kępiński. Gra z czasem, wydana przez WAM, 2018.

Środa, 10 kwietnia, godz. 18.00

Pamiętnik Rutki Laskier z Będzina
– film dokumentalny BBC, 50 min.

Poniedziałek, 15 kwietnia, godz. 18.00

Upamiętnianie społeczności żydowskich w byłych Sztetlach
– wykład Dr Marty Duch-Dyngosz.

Środa, 17 kwietnia, godz. 18.00

Kronika Powstania w Getcie Warszawskim, według Marka Edelmana
– pokaz filmu dokumentalnego, w reżyserii Joanny Dylewskiej, 115 min.

Środa, 24 kwietnia, godz. 18.00

Pokaz archiwalnych materiałów filmowych o Powstaniu w Getcie Warszawskim.

Czwartek, 25 kwietnia, godz. 18.00

Konstytucja – krok po kroku
– spotkanie z Maciejem Pachem, prawnikiem.
Zorganizowano wspólnie z KOD-em w Krakowie.

Poniedziałek, 29 kwietnia, godz. 18.00

71 LAT PAŃSTWA IZRAEL (1948-2019)
O polskich Żydach w Izraelu opowiada Mec. Uri Huppert

– film dokumentalny.

 









PLACES WORTH YOUR TIME