KALENDARIUM – LISTOPAD 2017

0

Muzeum Historyczne Krakowa

POMOC POLAKÓW DLA ŻYDÓW W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ W KINIE POLSKIM

28 listopada, godz. 17:00
Fabryka Schindlera, sala kinowa

Zapraszamy na wykład filmoznawcy doktora Romana Włodka Pomoc Polaków dla Żydów w czasie II wojny światowej w kinie polskim. Wystąpienie połączone będzie z krótką projekcją fragmentów filmów fabularnych Ulica graniczna i Świadectwo urodzenia. W czasie wykładu będzie można dowiedzieć się w jaki sposób przedstawiono zagadnienie pomocy dla Żydów w powojennym kinie.
Wydarzenie towarzyszy wystawie Żegota – ukryta pomoc. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
WSTĘP WOLNY

CHORĄGIEW CECHU RYBAKÓW KRAKOWSKICH I KAZIMIERSKICH

28 – 30 listopada, godz. 10:00 – 16:00
Pałac Krzysztofory, sala Kupferhaus

Zapraszamy na wydarzenia związane z udostępnieniem, po gruntownej konserwacji, osiemnastowiecznej chorągwi cechu rybaków krakowskich i kazimierskich.  Zabytek będzie można oglądać w sali audytoryjnej Kupferhaus Pałacu Krzysztofory w dniach od 28 do 30 listopada w godz. 10:00–16:00.
Konserwację umożliwiło dofinansowanie uzyskane w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pt. Wspieranie działań muzealnych.

Pokazowi towarzyszy program edukacyjno-informacyjny:
29 listopada, godz. 17:00 – uroczysty pokaz chorągwi cechu rybaków krakowskich i kazimierskich oraz wykład Osiemnastowieczna chorągiew cechu rybaków w zbiorach MHK. Historia i konserwacja. Prowadzenie dr Katarzyna Moskal  (kustosz MHK) oraz
Anna Per-Żywolewska (główna konserwator MHK).
30 listopada, godz. 11:00 i 13:00 – warsztaty dla dzieci w wieku 6–9 lat . Prowadzenie dr Katarzyna Moskal (kustosz MHK), sala edukacyjna Pałacu Krzysztofory.
Obowiązują wcześniejsze zapisy w Centrum Obsługi Zwiedzających MHK, e-mail: info@mhk.pl
NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP WOLNY

KRYPTONIM ŻEGOTA – UKRYTA POMOC

29 listopada, godz. 18:00
Fabryka Schindlera

Salon książki krakowskiej promocja publikacji towarzyszącej wystawie Kryptonim Żegota – ukryta pomoc, pomoc ukrytym prezentowanej w fabryce Schindlera od
16 listopada.
Wystawa jest poświęcona ludziom zaangażowanym w działalność konspiracyjnej krakowskiej Rady Pomocy Żydom, którzy na rozmaite sposoby pomagali Żydom ukrywającym się po tzw. „stronie aryjskiej”, a także uwięzionym w gettach i obozach koncentracyjnych. Tytuł nawiązuje do kryptonimu, jakim posługiwała się Rada.
Integralną częścią wystawy jest katalog, w którym przedstawiona jest m.in. historia krakowskiej Rady Pomocy Żydom, a także niepublikowane dotąd indywidualne historii ukrywania się i ratowania. Publikacja ma charakter pracy naukowo-badawczej, gdyż działalność krakowskiej RPŻ nie doczekała się dotąd szczegółowego opracowania, a także popularyzatorski.
W spotkaniu wezmą udział: Bartosz Heksel (kurator wystawy, MHK), Katarzyna Kocik (asytent kuratora wystawy, MHK). Spotkanie poprowadzi Marcin Baran.
WSTĘP WOLNY

DAMY SERCA TADEUSZA KOŚCIUSZKI

30 listopada, godz. 17:00
Pałac Krzysztofory, sala audytoryjna Kupferhaus

Wykład otwarty o Tadeuszu Kościuszce w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Rozważny i romantyczny. W 200. Rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki.
Wykład prowadzi Piotr Hapanowicz (kustosz MHK).
WSTĘP WOLNY

ROLA TRADYCJI RELIGIJNEJ I OBYCZAJOWEJ W ŚRODOWISKU ŻYDÓW POSTĘPOWYCH

30 listopada 2017, godz. 17:00
Stara  Synagoga

Zapraszamy na wykład dr Alicji Maślak-Maciejewskiej (UJ), którego  przedmiotem będzie stosunek tzw. Żydów postępowych, którzy modlili się w krakowskiej synagodze postępowej (Tempel) do tradycji i judaizmu. Jakie znaczenie miała dla nich tradycja żydowska? Czy dążyli do zreformowania judaizmu, a jeśli tak, to na jakich zasadach? Chronologicznie wykład będzie obejmował okres od lat 40. XIX w., kiedy powstało środowisko postępowe, do końca jego istnienia w 1939 r.
WSTĘP WOLNY

ZAKLĘTE W EKSPONATACH

2 grudnia, godz. 10.00 – 17:30
Pałac Krzysztofory

Przy okazji wystawy „Rozważny i romantyczny” w 200. rocznice śmierci Tadeusza Kościuszki chcieliśmy po raz pierwszy zaprosić do wysłuchania historii Zaklętych w eksponatach. W każdą sobotę, przy wybranych obiektach na naszej ekspozycji pojawią się osoby, które będą chciały zachęcić Państwa do rozmowy o przedmiotach, ich historii, losach ich twórców, użytkowników, o czasach których stały się symbolicznymi świadkami.
W najbliższą sobotę 2 grudnia wątek udziału w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych przybliży Radosław Faliszewski omawiając szlifę z munduru Tadeusza Kościuszki z naszej kolekcji oraz pistolet skałkowy podarowany Kościuszce przez Jerzego Waszyngtona ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Notatka Tadeusza Kościuszki i Józefa Orłowskiego do króla w sprawie stypendium z Archiwum Głównego Akt Danych posłuży Adamowi Falkiewiczowi na nawiązanie do historii paryskiej edukacji bohatera. Natomiast Magdalena Wilk omówi dla Państwa portret Domingo służącego Tadeusza Kościuszki z Muzeum Wojska Polskiego oraz zapis nutowy dwóch polonezów i walca skomponowanych przez Naczelnika.
Opowieści będzie można wysłuchać przez cały dzień, w godzinach otwarcia wystawy: 10.00-17.30.
Koszt udziału w cenie biletu na wystawę

BUFET POD KOMBINATEM

02.12.2017, godz. 12:00 i 14:00
Dzieje Nowej Huty

Zapraszamy na wydarzenia towarzyszące wystawie Bufet pod kombinatem.
godzina 12.00 – Nigdy nie wiesz, kto stoi za kontuarem – historię kawiarki Eugenii Krutin opowiada Jerzy Karnasiewicz nowohucki artysta fotografik, autor albumu Nowa Huta okruchy życia i meandry historii.
godzina 14.00 – Życie wieczorne w Nowej Hucie – wykład Marii Wąchały-Skindzier (kustosz MHK).
WSTĘP WOLNY
MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

HOFFMANN. TRANSFORMACJE

27 listopada 2017, godz. 16:45
Pałac Krzysztofory, sala edukacyjna

Zapraszamy młodzież licealną oraz studentów na warsztaty teatrologiczne w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Kobiece spojrzenie. O aktorstwie Antoniny Hoffmann.
W czasie zajęć uczestnicy poznawać będą wybrane role z dorobku Antoniny Hoffman, a następnie porównywać je ze współczesnymi realizacjami. Dzięki temu poznają tajniki XIX-wiecznej sztuki aktorskiej, zobaczą, co zmieniło się w sposobie budowania roli na przestrzeni wieków oraz spróbują odpowiedzieć na pytanie, jakie możliwości i ograniczenia dla teatru niosły ze sobą kolejne techniki gry.
Prowadzenie: Ewelina Radecka (MHK)
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl
UDZIAŁ BEZPŁATNY

CHORĄGIEW CECHU RYBAKÓW

30 listopada, godz. 10:00 i 13:00
Pałac Krzysztofory, sala edukacyjna

Zapraszamy dzieci w wieku 6-9 lat na warsztaty, które towarzyszą pokazowi odrestaurowanej chorągwi cechu rybaków z XVIII w. Mają na celu zaznajomienie najmłodszych z obyczajem używania chorągwi przez rzemieślników dawnych krakowskich cechów. Pozwolą im także dostrzec kontynuację tej tradycji dziś oraz zrozumieć zakorzenienie pewnych zjawisk współczesnych w przeszłości (np. godło cechu rzemieślniczego a identyfikacja wizualna firmy). Po spotkaniu przy chorągwi cechu rybaków dzieci zaprojektują i wykonają chorągiewkę z własnym godłem.
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl
UDZIAŁ BEZPŁATNY

OD KLISZY DO ALBUMU

3 grudnia, godz. 10:00 i 12:30
Kamienica Hipolitów
Zapraszamy dzieci w wieku 4-6 lat na warsztaty edukacyjne w ramach Muzeomanii z cyklu Tajemniczy kufer.
Bohater spotkania: aparat fotograficzny. Fotografia stała się naturalnym elementem naszego życia. Już niemal każdy posiada telefon komórkowy, a w nim szybki i prosty w obsłudze aparat fotograficzny. Jednak kiedyś wykonywanie zdjęć nie było takie łatwe… Podczas zajęć zbadamy, czy można malować światłem, dowiemy się czy fotografia może się rozbić i czym jest tajemnicza camera obscura. Zapraszamy na spotkanie, podczas którego poznamy odpowiedzi na wiele pytań związanych z początkami fotografii.
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl
UDZIAŁ BEZPŁATNY

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.mhk.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.


ROZWAŻNY I ROMANTYCZNY. W 200.ROCZNICĘ ŚMIERCI TADEUSZA KOŚCIUSZKI
3 października – 17 grudnia 2017
Pałac Krzysztofory


SOTER JAXA – MAŁACHOWSKI. W 150. ROCZNICĘ URODZIN ARTYSTY.
7 października 2017 – 7 stycznia 2018
Pałac Krzysztofory


KOBIECE SPOJRZENIE. O AKTORSTWIE ANTONINY HOFFMANN
29 czerwca 2017 – 4 luty 2018
Kamienica Hipolitów


ZWIERZYNIEC ZAPRASZA: RAKOWICE
23 września 2017 – 25 luty 2018
Dom Zwierzyniecki


BUFET POD KOMBINATEM
26 października 2017 – 8 kwietnia 2018
Dzieje Nowej Huty


ŻEGOTA – UKRYTA POMOC
16 listopada 2017 – 8 lipca 2018
Fabryka Schindlera


OSTOJA TRADYCJI
22 grudnia 2016 – 30 listopada 2018
Stara Synagoga

Tekst i foto: Muzeum Historyczne Krakowa

Muzeum Narodowe w Krakowie

Stanisław Wyspiański: Macierzyństwo, pastel, 1905. Własność Muzeum Narodowego w Krakowie


Poniedziałek 27 listopada godz. 18.00 – wernisaż wystawy „Wyspiański” w Gmachu Głównym MNK

Nieźle ten śp. Wyspiański mącił tu za życia, nieźle! Pomijam osobiste bóle, (…) ale on mąci stale, wszędzie, wszystkim i każdemu” – pisała Antonina Domańska, pierwowzór Radczyni z „Wesela”, w kilka dni po śmierci Stanisława Wyspiańskiego. Oddała znakomicie jedną z jego najbardziej charakterystycznych cech: sam przenikliwie inteligentny, stale zmuszał innych do rewizji utartych opinii. Namącił w sztuce, literaturze i historiozofii, w zadowolonych z siebie krakowskich duszach i umysłach. Czy potrafi zamącić w nich jeszcze dzisiaj, 110 lat po swojej śmierci? Znakomitą okazją, aby się o tym przekonać, będzie wystawa „Wyspiański”, którą od 28 listopada można oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Kuratorki – Danuta Godyń i Magdalena Laskowska – chcą na niej pokazać Wyspiańskiego jako artystę totalnego: malarza, rysownika, grafika i designera, dramaturga i poetę, scenografa i reformatora teatru. A przy tym człowieka związanego z Krakowem, który czerpał z tego miasta natchnienie i odbił na nim swoje piętno. Na wystawie „Wyspiański” w Gmachu Głównym MNK znajdzie się ponad 500 obiektów – od prac znanych ze szkolnych podręczników, po projekty prezentowane po raz pierwszy. To nie tylko dzieła, obrazujące wszystkie dziedziny twórczości Stanisława Wyspiańskiego, ale także archiwalne fotografie czy przedmioty, których używał: sztaluga, przybory malarskie, a nawet ulubiony medalion z Matką Boską.

Równolegle z prezentacją sylwetki genialnego syna, MNK przypomni postać jego ojca, Franciszka Wyspiańskiego. Na ekspozycji w Domu Józefa Mehoffera, gdzie Stanisław przyszedł na świat i gdzie rodzina Wyspiańskich spędziła szczęśliwe lata przed śmiercią matki, zaprezentowane zostaną m.in. dawne fotografie i dokumenty, a przede wszystkim rzeźby Franciszka Wyspiańskiego.

Wystawy czasowe

Gmach Główny
al. 3 Maja 1

Wyspiański

NOWA WYSTAWA!

28.11.2017 – 20.01.2019

#dziedzictwo

23.06.2016 – 07.01.2017

Legiony Polskie

03.06.2016 – 31.12.2017

Galeria „Broń i barwa”

Robert Kuśmirowski: Tężnia

02.04 – 26.11.2017

Leonardo da Vinci: Dama z gronostajem

19.05 – 17.05.2020

Hotel Cracovia

Odwilż 56 – Cracovia 65. Wystawa architektury Witolda Cęckiewicza w dawnym Hotelu Cracovia

24.11.2017 – 21.01.2018

Wystawa czynna: wtorek – piątek godz.: 15 –19, sobota – niedziela godz.: 11–19

Muzeum Książąt Czartoryskich – Arsenał

Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich

07.04.2017 – 08.04.2018

Muzeum im. Emeryka Hutten – Czapskiego
ul. Piłsudskiego 12

Moneta i imperium. Od Achemenidów po powstanie królestw hellenistycznych

29.06.2016 – 08.04.2018

Szlachetne zdrowie – ziołolecznictwo i medycyna. Starodruki ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

05.09.2017 – 07.01.2018

Pawilon Józefa Czapskiego

ul. Piłsudskiego 12

Pamięć o Czapskim. Stanisław Sobolewski: malarstwo

od 09.11.2017

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego
pl. Szczepański 9

Szuflada Szymborskiej
do 04.02.2018

Dom Jana Matejki

ul. Floriańska 41

Alchemik Sędziwój

NOWA WYSTAWA

17.11.2017 – 18.02.2018

Zamek Królewski w Niepołomicach
ul. Zamkowa 2

Antyk okiem kolekcjonera

20.09.2017 – 31.12.2019

Wybrane wydarzenia edukacyjne

23.11.2017

No a co, Jasiu, jak to uważasz? – No a to. Matejko i Żeleński

Wykład z cyklu: Czwartki u Matejków

prowadzenie: Marta Kłak – Ambrożkiewicz

Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41

godzina: 18.00

wstęp wolny

Dyskusja: krakowiacy i górale

dyskusja nawiązująca do wizerunków kultury ludowej, które znalazły się na wystawie #dziedzictwo

prowadzenie: Ewa Rossal, Stanisława Trebunia-Staszel

Sala audiowizualna „U Samurajów”, Gmach Główny MNK, al. 3 Maja 1

godzina: 18.00

wstęp wolny

Siateczka „toledo”

Warsztaty dla dorosłych i dla dzieci z cyklu: Muzealne ZPT-y

prowadzenie: Karolina Szlęk

Gmach Główny, al. 3 Maja 1

godzina: 18.00

wstęp wolny

Film dokumentalny o Natalii Gorbaniewskiej Nie jestem bohaterką w reżyserii Kseni i Kiriłła Sacharnowów.

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12

godzina: 18.00

wstęp wolny, konieczność rezerwacji: akosinska@mnk.pl

Do dzieła!

spotkania dla dzieci w wieku 6-10 l.

prowadzenie: Anna Grzelak

Pałac Biskupa Erazma Ciołka / Sztuka Cerkiewna

godzina: 16.45

wstęp: 5 zł od dziecka, opiekun – wstęp bezpłatny, obowiązuje rezerwacja (12 43 35 744, rezerwacja@mnk.pl)

24.11.2017

Rozmowy o sztuce: Stanisław Sobolewski

prowadzenie: Barbara Łepkowska

Pawilon Józefa Czapskiego, Piłsudskiego 10 – 12

godzina: 10.15, wstęp: 1 zł

Oprowadzanie po wystawie Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich

Muzeum Książąt Czartoryskich – Arsenał, ul. Pijarska 8

godzina: 16.30

wstęp w cenie biletu na wystawę

Debata: dziedzictwo niechciane

dyskusja Koła Naukowego Studentów Historii Sztuki i Ochrony Dóbr Kultury nawiązująca do wystawy #dziedzictwo

Sala audiowizualna „U Samurajów”, Gmach Główny MNK, al. 3 Maja 1

godzina: 18.00

wstęp wolny

25.11.2017

O sztuce bycia z innymi. Warsztaty rękodzielnicze

warsztaty dla młodzieży w wieku 10-13 l. z cyklu: 10+Sztuka

prowadzenie: Izabela Lechowicz

Gmach Główny, al. 3 Maja 1 / #dziedzictwo

godzina: 10.30

wstęp: 80 zł za cały cykl zajęć, 20 zł za jednorazowy udział w warsztatach (rezerwacja:12 433 57 44, rezerwacja@mnk.pl)

Salon europejski – 110. rocznica śmierci Stanisława Wyspiańskiego

w programie:

słowo wstępne: Łukasz Gaweł – Zastępca Dyrektora MNK

czytanie tekstów Stanisława Wyspiańskiego: Kamila Bestry, Maja Wolska – Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego

wykład „Czy Wyspiański niszczył swe dzieła” : Danuta Godyń, Magdalena Laskowska

koncert: Quartet Antarja – Barbara Mglej (I skrzypce), Elżbieta Mudlaff (II skrzypce), Magdalena Chmielowiec (altówka), Piotr Gach (wiolonczela), Laureaci Trzech Mistrzów

EUROPEUM – Ośrodek Kultury Europejskiej, plac Sikorskiego 6

godz. 16.00

wstęp wolny

Spektakl Zapraszamy do Centrum Szkolenia Kusicieli na podstawie Żywotów Świętych wg Piotra Skargi oraz Listów Starego Diabła do Młodego C.S. Lewis’a

występują: Paulina Puślednik, Maja Luxenberg oraz Sebastiana Grygo

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17

godzina: 20.00

wstęp: 30 zł

28.11.2017

Rzecz o tym jak się Polacy w oriencie rozmiłowali i broni wschodniej

prowadzenie: Michał Dziewulski

Gmach Główny, al. 3 Maja 1, Galeria Broń i Barwa

godzina: 12.00

wstęp w cenie biletu do galerii

29.11.2017

Mit miecza raz jeszcze

Wykład z cyklu: Akademia Bronioznawcy

prowadzenie: Maciej Sztuka

Gmach Główny, al. 3 Maja 1

godzina: 18.00

wstęp wolny

30.11.2017

Spotkanie z Olgą Gitkiewicz, autorką książki Nie hańbi

spotkanie z cyklu #opartenafaktach, organizowanego przez Festiwal Non-Fiction przy pomocy Krakowskiego Biura Festiwalowego

prowadzenie: Michał Olszewski

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego, pl. Szczepański 9, księgarnia Art. Bookstore

Godzina: 18.30

Wstęp wolny!

Pełne kalendarium wydarzeń w MNK na stronie internetowej: www.mnk.pl/aktualnosci/wszystkie

Muzeum Historyczne Krakowa

WYSPIAŃSKI. RESTART

20-22 listopada 2017
Pałac Krzysztofory
Kraków jest miastem Stanisława Wyspiańskiego, zagarniętym przez jego literaturę, malarstwo, myśl i ducha. W tym roku obchodzimy bowiem 110. rocznicę śmierci tego twórcy. Zapraszamy w dniach 20 – 22 listopada 2017 do Pałacu Krzysztofory na konferencję performatywną Wyspiański. Restart.
Stanisław Wyspiański należy do najbardziej znanych i cenionych polskich artystów. Działając w wielu różnych dziedzinach: literaturze, teatrze, sztukach plastycznych stworzył oryginalne, do dziś inspirujące i frapujące dzieła. Dlaczego więc Wyspiański. Restart? Skąd pomysł, że
o Wyspiańskim trzeba mówić na nowo? Jego twórczość jest o wiele bardziej złożona
i wielowymiarowa, zaś walka, którą toczył całe swoje zbyt krótkie życie, o wiele nam bliższa, niż to się wydaje. Chcielibyśmy uświadomić, że Stanisław Wyspiański nie tylko jest bliski współczesności, ale że jego postawa, jego wymykające się prostym podziałom twórcze myślenie jest czymś (w) dzisiejszej Polsce niezwykle potrzebnym.
W programie wykłady mistrzowskie, debaty oraz pokazy artystyczne.
Pełen program konferencji znajdziesz tu: http://www.mhk.pl/aktualnosci/wyspianski-restart

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny. Dla tych, którzy nie będą mogli dotrzeć na miejsce, będą relacje na żywo w Internecie.
Już dziś dołącz do wydarzenia na naszym fanpage’u i bądź na bieżąco: http://bit.ly/WyspiańskiWydFacebook
Serdecznie zapraszamy!

NIEMATERIALNE DZIEDZICTWO KRAKOWA

25 listopada 2017, od godz. 13:00
Celestat, ul. Lubicz 16

Bogactwo kulturowe Krakowa to nie tylko materialne rzeczy, historyczna architektura czy obiekty przechowywane w muzealnych magazynach. Wielką wartością Krakowa jest dziedzictwo niematerialnego mieszkańców miasta: przekazywane ustnie legendy (w tym także te powstające współcześnie), opowieści, tradycyjna muzyka i taniec, zwyczaje doroczne, do których zaliczany jest pochód Lajkonika i ryty Bractwa Kurkowego, ubiór lokalny, godka krakowska, folklor dziecięcy i studencki, odpusty (Emaus i Rękawka), wiedza i umiejętności związane z rzemiosłem tradycyjnym, takim jak szopkarstwo krakowskie. Muzeum miasta ma z pewnością za zadanie zajmować się też tymi niematerialnymi skarbami Krakowa, badać je, chronić, uświadamiać o ich wartości. Wszystkie te działania wymagają jednak spotkanie z żywym człowiekiem, wysłuchaniem jego opowieści, zrozumiem, co jest jego osobistym, lokalnym dziedzictwem.
Spotkajmy się 25 listopada w Celestacie, aby poznać niematerialne dziedzictwo krakowian i porozmawiać o nim w miejscu, które tak silnie związane jest z krakowskim folklorem. Tutaj znajduje się siedziba krakowskich braci kurkowych, a orszak Lajkonika przygotowuje się każdego roku do wymarszu na ulice miasta. W końcu właśnie w Celestacie 10 grudnia tego roku otwieramy pokonkursową wystawę szopek krakowskich.
W programie prezentacje zjawisk krakowskiego dziedzictwa niematerialnego takich tradycji jak: szopka krakowska, obrzędy Bractwa Kurkowego, czy pochód Lajkonika. Zapraszamy również depozytariuszy krakowskich tradycji oraz wszystkich krakowian na debatę poświęconą niematerialnemu dziedzictwu Krakowa. Będziemy starali odpowiedzieć na pytania, jak chronić tego rodzaju dziedzictwo, upowszechniać wiedzę na jego temat i uświadamiać społeczeństwo, zwłaszcza lokalne o jego wartości?
Pełny program znajdziesz tu: www.mhk.pl/aktualnosci/niematerialne-dziedzictwo-krakowa-spotkanie-i-debata

III AUKCJA SZOPEK KRAKOWSKICH

25 listopada 2017, godz. 16.30
Celestat, ul. Lubicz 16

Już po raz trzeci organizujemy aukcję szopek krakowskich. W tym roku zapraszamy do siedziby krakowskiego Bractwa Kurkowego – Celestacie, przy ul. Lubicz 16, gdzie 10 grudnia otwarta zostanie pokonkursowa wystawa szopek krakowskich.
Na sprzedaż wystawionych zostanie około 20 szopek krakowskich, które brały udział w konkursach i były nagradzane w poprzednich latach. Są one własnością szopkarzy, którzy pragną, żeby ich prace były postrzegane podobnie, jak inne dzieła na rynku sztuki i znajdowały swoich nabywców. Na aukcji będzie można zakupić zarówno szopki małe jak i duże. Wszystkie bajecznie kolorowe, wiele z nich zmechanizowanych i oświetlonych.
Szopkarstwo krakowskie zostało wpisane na krajową Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.
Aukcję poprowadzi Łukasz Wojtusik, dziennikarz Radia TOK FM i Radia Złote Przeboje.
Miło nam poinformować, że w tym roku 10% przychodu od każdej sprzedanej szopki przekazanych zostanie na rzecz partnera akcji – Polskiej Misji Medycznej.

ZAKLĘTE W EKSPONATACH

18 listopada, godz. 10.00 – 17:30
Pałac Krzysztofory

Przy okazji wystawy „Rozważny i romantyczny” w 200. rocznice śmierci Tadeusza Kościuszki chcieliśmy po raz pierwszy zaprosić do wysłuchania historii Zaklętych w eksponatach. W każdą sobotę, przy wybranych obiektach na naszej ekspozycji pojawią się osoby, które będą chciały zachęcić Państwa do rozmowy o przedmiotach, ich historii, losach ich twórców, użytkowników, o czasach których stały się symbolicznymi świadkami.
W najbliższą sobotę 25 listopada Wiktoria Jochymek będzie snuć wspomnienia o jesieni życia Tadeusza Kościuszki przy szachownicy, której używał bohater w Szwajcarami, użyczonej na wystawę przez Muzeum Narodowe w Raperswilu i „portrecie Tadeusza Kościuszki w podeszłym wieku” autorstwa Stefana Kozakiewicza ze zbiorów Komitetu Kopca Kościuszki
Marta Drużba zabierze nas na pole bitwy racławickiej opowiadając o kulach armatnich zebranych po potyczce, należących do Komitetu Kopca Kościuszki i polskiej czapce generalskiej, tzw. krakusce należącej do Tadeusza Kościuszki, użyczonej przez Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie
Opowieści będzie można wysłuchać przez cały dzień, w godzinach otwarcia wystawy: 10.00-17.30.
Koszt udziału w cenie biletu na wystawę.

KOBIECE SPOJRZENIE. O AKTORSTWIE ANTONINY HOFFMANN

25 listopada 2017, godz. 16:00
Kamienica Hipolitów

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie poświęconej wybitnej aktorce krakowskiej z drugiej połowy XIX wieku – kobiecie silnej, niezależnej i niezwykłej pod każdym względem, która miała odwagę iść pod prąd i zmienić polski teatr. Podczas zwiedzania kuratorka – Ewelina Radecka, przybliży biografię Antoniny Hoffmann i przedstawi kobiecą perspektywę historii teatru krakowskiego. Będzie to opowieść o przeobrażaniu się obowiązujących na scenie konwencji, o rodzeniu się świadomości roli aktora oraz o kształtowaniu się nowego sposobu gry. Opowieść, której główną bohaterką będzie właśnie Antonina Hoffmann – matka nowoczesnego aktorstwa polskiego.
Koszt udziału w cenie biletu na wystawę.

ŻYWA TRADYCJA – MIESZCZAŃSKI STRÓJ ŻYWIECKI

26 listopada,  od godz. 10:00
Kamienica Hipolitów

Zapraszamy na finisaż wystawy Żywa tradycja – mieszczański strój żywiecki. W programie:
Godz. 10:00 Dumny mieszczanin – rzecz o strojach dawnych mieszkańców miast – warsztaty dla dzieci w wieku 10-13lat. W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się czym jest tradycyjny, „obywatelski” strój mieszczan żywieckich i poszukają odpowiedzi, jak mógł wyglądać strój mieszczanina krakowskiego. Podczas spotkania będzie można się dowiedzieć jak zakładano ogromną suknię i harfowane kołnierze; komu wolno było nosić tak ozdobne ubrania; oraz czy było w nim wygodnie. Podczas zajęć plastycznych wykonane zostaną projekty ozdób i ubiorów, które elegancka mieszczanka mogłaby założyć współcześnie.
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl
WSTĘP WOLNY

godz. 12.30 – Pokaz tradycyjnych strojów mieszczan żywieckich z udziałem Stowarzyszenia Asysta Żywiecka. W trakcie spotkania zostanie przedstawiona po krótce historia stroju „obywatelskiego” mieszczan z Żywca. Widzowie będą mogli obejrzeć reprezentacyjne ubiory, które do dziś noszone są przez tzw. Asystę Żywiecką podczas ważniejszych uroczystości państwowych i religijnych, a także będą świadkami ubierania panny w wielowarstwowy, reprezentacyjny ubiór. Spotkanie będzie okazją do zastanowienia się, czy w Krakowie istniał ubiór „obywatelski” podkreślający dumę z przynależności do grona zamożnych obywateli mogących godnie reprezentować całą miejską społeczność.
WSTĘP WOLNY

„JA CHCĘ STWORZYĆ TO, CZEGO NIE MA…” – TEATR STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO

26 listopada 2017, godz. 16.00
Pałacu Krzysztofory

Zapraszamy na  wykład „Ja chcę stworzyć to, czego nie ma…” – teatr Stanisława Wyspiańskiego w ramach Muzeomanii z cyklu Salon pod Faetonem. Wykład wygłosi Małgorzata Palka – starszy kustosz MHK.
Teatralne dzieła Stanisława Wyspiańskiego, w jego autorskich inscenizacjach na scenie krakowskiej początku XX wieku, były wielki krokami ku nowoczesnemu teatrowi. Teatralna pasja i aktywność Wyspiańskiego na tym polu to – obok inscenizacji własnych dramatów (Wesele, Wyzwolenie) oraz Dziadów A. Mickiewicza – także publikacja Studium o „Hamlecie”, starania o dyrekcję Teatru Miejskiego w Krakowie oraz wizjonerskie plany wawelskiego Akropolis. Dzięki zachowanej dokumentacji ikonograficznej, wizerunkom aktorów, które sam wykonywał, a także ocalałym szkicom scenograficznym oraz notatkom, możemy poznać jego warsztat pracy inscenizatora.
WSTĘP WOLNY

MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

DRAMAT – MIĘDZY PRAWDĄ A FIKCJĄ

25 listopada 2017,  godz. 12:00
Pałac Krzysztofory

Zapraszamy młodzież na warsztaty teatralne Dramat – między prawda a fikcją w ramach Muzeomanii z cyklu Zagraj w teatr!
Stanisław Wyspiański swój dramat oparł na kanwie prawdziwego wydarzenia, w którym brał udział. W Weselu wiele jest odniesień do ówczesnego Krakowa i jego mieszkańców, co nie kłóci się z symboliczną warstwą sztuki. Przymierzając się do wystawienia dramatu, koniecznie należy postawić pytania o ponadczasowe i uniwersalne przesłanie utworu oraz umiejętne rozróżnienie sensów dosłownych od metafory. Podczas warsztatów przyjrzymy się, jak wyglądało to podczas prapremiery, a jak we współczesnych wstawieniach Wesela.
Prowadzenie: Ewelina Radecka (MHK)
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl
UDZIAŁ BEZPŁATNY

ZACZAROWANY KRAKÓW, CZYLI CZYTANIE NA ŚNIADANIE

26 listopada 2017, godz. 11:00
Pałac Krzysztofory, sala Kupferhaus

Zapraszamy dzieci w wieku 4 – 9 lat  do Zaczarowanego Krakowa, czyli czytanie na śniadanie. W najbliższą niedzielę Urszula Grabowska przeczyta nam Krakowscy święci i ich cuda.
Nasz Kraków to miasto wyjątkowe pod każdym względem. Z Krakowem związanych jest wielu świętych, a co za tym idzie, także piękne legendy mówiące o tych niezwykłych ludziach i cudach, które czynili. Aby poznali te niezwykłe postaci, zapraszamy Was na spotkanie z piękną i utalentowaną aktorka teatralną i filmową Urszulą Grabowską. W tym dniu dowiecie się również, dlaczego kilkaset lat temu pewien człowiek powiedział „Gdyby nie było Rzymu, wtedy by Kraków był Rzymem”. Czy jesteście ciekawi odpowiedzi?
Dla dzieci został przewidziany również mały poczęstunek.
UDZIAŁ BEZPŁATNY

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.mhk.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.


OSTOJA TRADYCJI
JESZCZE DO 30 LISTOPADA 2018 ROKU
Stara Synagoga

Miło nam poinformować, że specjalnie dla zwiedzających wystawa będzie czynna jeszcze kolejny rok 2018.


ROZWAŻNY I ROMANTYCZNY. W 200.ROCZNICĘ ŚMIERCI TADEUSZA KOŚCIUSZKI
3 października – 17 grudnia 2017
Pałac Krzysztofory


SOTER JAXA – MAŁACHOWSKI. W 150. ROCZNICĘ URODZIN ARTYSTY.
7 października 2017 – 7 stycznia 2018
Pałac Krzysztofory


KOBIECE SPOJRZENIE. O AKTORSTWIE ANTONINY HOFFMANN
29 czerwca 2017 – 4 luty 2018
Kamienica Hipolitów


ZWIERZYNIEC ZAPRASZA: RAKOWICE
23 września 2017 – 25 luty 2018
Dom Zwierzyniecki


BUFET POD KOMBINATEM
26 października 2017 – 8 kwietnia 2018
Dzieje Nowej Huty


ŻYWA TRADYCJA – MIESZCZAŃSKI STRÓJ ŻYWIECKI
8 – 26 listopada 2017
Kamienica Hipolitów


ŻEGOTA – UKRYTA POMOC
16 listopada 2017 – 8 lipca 2018
Fabryka Schindlera

Tekst i foto: Muzeum Historyczne Krakowa

Muzeum Narodowe w Krakowie

Fot: Bartosz Cygan/Pracownia Fotograficzna MNK

Milion widzów w MNK!

Już tyle – ponad milion widzów –odwiedziło Gmach Główny i wszystkie oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie w roku 2017! To najlepszy wynik w historii naszego muzeum i prawdopodobnie wszystkich muzeów narodowych w Polsce. Bardzo dziękujemy wszystkim gościom, że znaleźli dla nas czas.

Spośród wystaw największym zainteresowaniem cieszy się #dziedzictwo, które zobaczyło dotychczas ponad 50 tys. widzów. To tyle, ile osób w ubiegłym roku odwiedziło naszą wystawę „Maria Mater Misericordiae” . Wystawa #dziedzictwo potrwa do 14 stycznia 2018 roku mamy więc nadzieję, że stanie się hitem podobnie jak wystawa „Olga Boznańska” (64,5 tys. odwiedzin), a może nawet „Turner. Malarz żywiołów” (67 tys. odwiedzin). Wielkim sukcesem jest także pokaz „Damy z gronostajem” Leonarda da Vinci” (108 tys. odwiedzin) oraz instalacja „Tężnia” Roberta Kuśmirowskiego, przez którą przeszło 106 tys. widzów. Tylko w ostatni weekend odwiedziło nas ponad 10 tys. gości. W MNK liczymy odwiedziny osób w określonym czasie na poszczególnych wystawach, a także ich udział w warsztatach, wykładach oraz innych wydarzeniach. Drzwi Muzeum Narodowego Krakowie są zawsze otwarte dla wszystkich. Zapraszamy!

Nowa wystawa w Domu Jana Matejki: Alchemik Sędziwój (1867) – od realium do obrazu

W czwartek 16 listopada o godz. 18.00 serdecznie zapraszamy na wernisaż kameralnej wystawy „Alchemik Sędziwój (1867) – od realium do obrazu” w Domu Jana Matejki, Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie przy ul. Floriańskiej 41. Tytułowy alchemik, Michał Sędziwój (1566–1646), zajmował się naukami przyrodniczymi i eksperymentami alchemicznymi, przebywał na dworze króla Zygmunta III, który interesował się „wiedzą tajemną”. Na obrazie malarz przedstawił chwilę, w której Sędziwój prezentuje królowi wyniki swoich doświadczeń. Dzieło po namalowaniu zakupił kolekcjoner z Wiednia. W 1938 roku zostało przekazane przez Harrego Eeiserta Radzie Miejskiej Miasta Łodzi. Od 1939 roku należy do zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi, obecnie oddziału Pałac Herbsta, skąd zostało wypożyczone na pokaz w Muzeum Narodowym w Krakowie. Do obrazu utrzymanego w tonacji cynobru i ochry Matejko wykorzystał kaftany, biżuterię, tkaniny, buty i nakrycia głowy z własnej bogatej kolekcji. Towarzyszące „Alchemikowi” szkice i rekwizyty ze zbiorów Domu Jana Matejki pozwolą zrozumieć, w jaki sposób pracował krakowski artysta. Wystawę można oglądać do 18 lutego 2018 roku.

Pożegnanie z wystawą „Twarzą w twarz. Sztuka w Auschwitz” w Kamienicy Szołayskich. Wstęp na wystawę wolny!

Nie ukrywam, że decyzji o zorganizowaniu tej wystawy od początku towarzyszyły kontrowersje – mówił podczas otwarcia ekspozycji „Twarzą w twarz. Sztuka w Auschwitz” dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie dr hab. Andrzej Betlej. – Z wielu stron padały pytania: dlaczego pokazywać rysunki i obrazy, które z racji czasu i miejsca powstania stanowią temat szokujący i przerażający. Czy to rzeczywiście dzieła sztuki? Dziś wiemy, że wystawa spotkała się z pozytywnym i bardzo emocjonalnym odbiorem publiczności. Ściana, na której można zostawić swój odcisk palca, nawiązując do pracy Józefa Szajny, bardzo szybko zapełniła się świadectwami pamięci o Auschwitz. W księdze pamiątkowej ekspozycji widzowie wpisali dziesiątki poruszających komentarzy w kilku językach. W niedzielę 19 listopada pokaz prac więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz w Muzeum Narodowym w Krakowie dobiegnie końca. W ramach finisażu w sobotę 18 listopada o godz. 15.00 zapraszamy na spotkanie „Auschwitz – między czernią a bielą”. Wspólnie z Aleksandrą Wójcik i Maciejem Zdziarskim, autorami książki „Dobranoc, Auschwitz”, będziemy rozmawiać o mniej znanych aspektach rzeczywistości obozowej: o tym, że za ogrodzeniem z drutu kolczastego istniały przyjaźń i miłość, które pomagały przetrwać, że więźniowie pisali listy do najbliższych, a ilustrowanie ich pozwalało uciec od koszmaru, o orkiestrze obozowej i lagermuzeum, o wigiliach, ale także o ucieczkach. Spotkanie poprowadzi Paweł Sawicki z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wstęp wolny, podobnie jak na samą wystawę.

Zobaczcie jak krakowianie czytali „Wesele” Wyspiańskiego

Cóż tam, panie, w polityce? Niech na całym świecie wojna, byle polska wieś spokojna. Miałeś, chamie, złoty róg… Trza być w butach na weselu! – 2 września, w dniu Narodowego Czytania „Wesela”, wyruszyliśmy z kamerą na ulice Krakowa, aby sprawdzić, jak „zwykli ludzie” odbierają dziś najsłynniejszy dramat Stanisława Wyspiańskiego. Czytali go z nami starsi i młodsi, Polacy i obcokrajowcy, a w efekcie powstał film „Krakowianie czytają Wesele”. Będzie miał swoją premierę w mediach elektronicznych MNK 20 listopada, w 117. rocznicę wesela Jadwigi Mikołajczykówny i Lucjana Rydla. 18 listopada o godz. 13.00 zapraszamy naszych aktorów oraz miłośników twórczości Stanisława Wyspiańskiego na przedpremierowy pokaz filmu w sali kinowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki, Kraków, ul. Rajska 12. Specjalną atrakcją będzie prezentacja bazujących na filmie spotów, zapowiadających wystawę Wyspiański, którą otworzymy w MNK 27 listopada bieżącego roku. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w kinie prosimy o potwierdzenie uczestnictwa w pokazie po adresem mailowym: mbosak@mnk.pl

Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich

19 listopada to Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich. W godzinach 10.00 – 16.00 wszystkie galerie stałe oraz wystawy czasowe MNK będzie można zwiedzać za darmo, nie zabraknie także specjalnych atrakcji.

W Sukiennicach będą to np. warsztaty dla dzieci z elementami sensoplastyki „Wyklejamy obrazy”. Konieczne rezerwacje (rezerwacja@mnk.pl) i strój, który można pobrudzić! W Kamienicy Szołayskich żegnamy się z wystawą „Twarzą w twarz. Sztuka w Auschwitz” i z tej okazji zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie Agnieszki Sieradzkiej z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. W EUROPEUM zapraszamy na pokaz „Polskie orły wojskowe 1914 – 1918” oraz koncert pieśni patriotycznych i spotkanie z grupą rekonstrukcji historycznej 1. Pułku Piechoty 1 Brygady Legionów Polskich. Natomiast o godz. 14.00 odbędzie się tam spotkanie z Bettiną Bereś, córką Marii Pinińskiej-Bereś i artystyczną kontynuatorką jej sztuki performance, oraz z Oskarem Hanuskiem, wnukiem artystki.

Z Domu Józefa Mehoffera o 12.00 rusza spacer Szlakiem Stanisława Wyspiańskiego po ulicach Krakowa. Konieczna wcześniejsza rezerwacja (rezerwacja@mnk.pl) .

Szczegółowy program Dnia Otwartych Drzwi w MNK można sprawdzić na stronie: http://mnk.pl/aktualnosci/dzien-otwartych-drzwi-muzeow-krakowskich-w-mnk-1

oraz w osobnym załączniku.

Wystawy czasowe

Gmach Główny
al. 3 Maja 1

#dziedzictwo

23.06.2016 – 07.01.2017

Legiony Polskie

03.06.2016 – 31.12.2017

Galeria „Broń i barwa”

Robert Kuśmirowski: Tężnia

02.04 – 26.11.2017

Leonardo da Vinci: Dama z gronostajem

19.05 – 17.05.2020

EUROPEUM – Ośrodek Kultury Europejskiej

plac Sikorskiego 6

Maria Pinińska-Bereś: Płonąca żyrafa

OSTATNIE DNI WYSTAWY

29.09 – 19.11.2017

Muzeum Książąt Czartoryskich – Arsenał

Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich

07.04.2017 – 08.04.2018

Muzeum im. Emeryka Hutten – Czapskiego
ul. Piłsudskiego 12

Moneta i imperium. Od Achemenidów po powstanie królestw hellenistycznych

29.06.2016 – 08.04.2018

Szlachetne zdrowie – ziołolecznictwo i medycyna. Starodruki ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

05.09.2017 – 07.01.2018

Pawilon Józefa Czapskiego

ul. Piłsudskiego 12

Pamięć o Czapskim. Stanisław Sobolewski: malarstwo

od 09.11.2017

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego
pl. Szczepański 9

Twarzą w Twarz. Sztuka w Auschwitz

OSTATNIE DNI WYSTAWY

WSTĘP WOLNY

07.07-19.11.2017

Szuflada Szymborskiej
do 04.02.2018

Dom Jana Matejki

ul. Floriańska 41

Alchemik Sędziwój

NOWA WYSTAWA

17.11.2017 – 18.02.2018

Zamek Królewski w Niepołomicach
ul. Zamkowa 2

Antyk okiem kolekcjonera

20.09.2017 – 31.12.2019

Wybrane wydarzenia edukacyjne

16.11.2017

Archeolog i śmierć

spotkanie dla seniorów z cyklu: Rozmowy o archeologii

prowadzenie: dr Dorota Gorzelany

wystawa „Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”, Arsenał

godzina: 10.15

wstęp: 1 zł

17.11.2017

Oprowadzanie po Pawilonie Józefa Czapskiego

Pawilon Józefa Czapskiego, ul. Piłsudskiego 10 – 12

godzina: 16.30

wstęp w cenie biletu

Moda w czasach Cecylii Gallerani (ok. 1470 – 1536)

Wykład z cyklu: W świecie Damy z gronostajem

prowadzenie: Joanna Regina Kowalska

Gmach Główny, al. 3 Maja 1

godzina: 18.00

wstęp wolny

18.11.2017

Dama i halogenki srebra. Warsztaty fotografii portretowej

warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 10-13 l. z cyklu: 10+Sztuka

prowadzenie: Izabela Lechowicz

Gmach Główny, al. 3 Maja 1 / Dama z gronostajem

godzina: 10.30

wstęp: 80 zł za cały cykl zajęć, 20 zł za jednorazowy udział w warsztatach (rezerwacja: 12 433 57 44, rezerwacja@mnk.pl)

Kraków Józefa Mehoffera

Spacer z cyklu: Pod rękę z Muzą

prowadzenie: Anna Warzecha

początek spaceru: Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26

godzina: 10.30-13.00

wstęp: opłata 10 zł, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja (12 43 35 744, rezerwacja@mnk.pl)

Zaczarowana kusza. O leśnych ścieżkach, miejskich ulicach i o tym, że zawsze warto iść za głosem serca

Spotkanie dla dzieci w wieku 4-7 lat z cyklu: Latający dywan. Opowieści przedmiotów.

prowadzenie: Maja Luxenberg

Muzeum Książąt Czartoryskich – Arsenał, ul. Pijarska 8 / Najcenniejsze

godzina: 12.00

wstęp: bilet 10 zł, rezerwacja od 6 listopada (12 433 57 44, rezerwacja@mnk.pl)

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie #dziedzictwo

prowadzenie: kurator Andrzej Szczerski

Gmach Główny, al. 3 Maja 1

godzina: 10.15

wstęp w cenie biletu

Auschwitz – między czernią a bielą

spotkanie towarzyszące wystawie „Twarzą w Twarz. Sztuka w Auschwitz”

prowadzenie: Paweł Sawicki z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau

udział wezmą: Aleksandra Wójcik, Maciej Zdziarski, autorzy książki „Dobranoc, Auschwitz”

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego, pl. Szczepański 9

Godzina: 15.00

Wstęp wolny!

Muzyczna podróż od renesansu do współczesności

Koncert z cyklu „Pianoforte u Ciołka”

wystąpią: ClaveDuo – Anna Huszczo i Joanna Solecka oraz Karolina Wróbel

W programie: Tomas Tomkins, Nicolas Carlton, Gaspard La Roux, Louis Couperin, Bernardo Pasquini, Padre Antonio Soler, Carl Philipp Emanuel Bach, Johann Christian Bach, Luigi Boccherini oraz Edwin McLean

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17

Godzina: 18.00

Wstęp wolny!

19.11.2017

Dzień Otwartych Drzwi Muzeów w MNK

GMACH GŁÓWNY, al. 3 Maja 1
godz. 10.00-16.00

  • Galeria „Broń i Barwa w Polsce”
    – Wystawa czasowa Sztuka Legionów Polskich
    – Pokaz munduru, w którym został pochowany Marszałek Józef Piłsudski, ze zbiorów Muzeum J. Piłsudskiego w Sulejówku (hol)

  • Galeria Rzemiosła Artystycznego

  • Wystawa czasowa #dziedzictwo
    – godz. 10.15: Porozmawiajmy o dziedzictwie, oprowadzanie po wystawie
    – godz. 12.00: Spotkanie u Kowalskich. Ikonografia PRL-u, Agata Małodobry, MNK

  • Ekspozycja obrazu Leonarda da Vinci Dama z gronostajem, I piętro

  • Wystawa czasowa Tężnia Roberta Kuśmirowskiego, plac przed budynkiem
    – godz. 15.00: Oprowadzanie po Tężni, Katarzyna Bik, MNK


GALERIA SZTUKI POLSKIEJ XIX WIEKU W SUKIENNICACH, Rynek Główny 3
godz. 10.00-16.00

  • Jedna z największych, stałych wystaw XIX-wiecznego polskiego malarstwa i rzeźby. W Galerii znajdują się dzieła m.in. Henryka Siemiradzkiego, Piotra Michałowskiego, Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Artura Grottgera, Józefa Chełmońskiego, Leona Wyczółkowskiego.
    – godz. 10.15: Zwiedzanie wystawy z przewodnikiem

  • godz. 14.30: Wyklejamy obrazy – warsztaty dla dzieci z elementami sensoplastyki.
    Konieczna wcześniejsza rezerwacja: tel. 12 433 57 44 (w dni powszednie, w godz. 9:00 – 16:00) lub rezerwacja@mnk.pl
    Uczestnicy pracują w ubraniu przeznaczonym do ubrudzenia. Mile widziany strój na zmianę


PAŁAC BISKUPA ERAZMA CIOŁKA, ul. Kanonicza 17
godz. 10.00-16.00

  • Galeria „Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej”

  • Galeria „Sztuka Dawnej Polski. XII–XVIII wiek”

  • Kolekcja studyjna rzeźby architektonicznej „Kraków na wyciągnięcie ręki”

  • godz. 11.00-14.00: Niestworzone historie! warsztaty weekendowe dla dzieci w wieku 4–7 l. (z rodzicami) z cyklu: Konik muzealny, prowadzenie: Weronika Moskwa, Martyna Majsterek. Uczestnicy mogą dołączyć w każdej chwili do godziny 13.00

  • godz. 15.00: Koncert Z pieśnią ku niepodległości od Chopina do Paderewskiego w wykonaniu: Iwona Kowalkowska – sopran, Dariusz Pietrzykowski – tenor, Robert Adamczak – fortepian, Sala Cnót


MUZEUM IM. EMERYKA HUTTEN-CZAPSKIEGO, ul. Piłsudskiego 10-12
godz. 10.00-16.00

  • Zbiór starych druków i rękopisów

  • Gabinet Numizmatyczny

  • Wystawa czasowa Szlachetne zdrowie – ziołolecznictwo i medycyna, I piętro

  • Wystawa czasowa Moneta i imperium. Od Achemenidów po królestwa hellenistyczne, I piętro
    – godz. 12.00: Oprowadzanie kuratorskie, Jarosław Bodzek, MNK


PAWILON JÓZEFA CZAPSKIEGO, ul. Piłsudskiego 12
godz. 10.00-16.00

  • Stała ekspozycja wchodząca w skład kompleksu Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego poświęcona została wnukowi twórcy najcenniejszej kolekcji numizmatycznej w Polsce – wybitnemu polskiemu intelektualiście, pisarzowi, malarzowi i krytykowi
    • Wystawa czasowa Pamięć o Czapskim. Stanisław Sobolewski. Malarstwo, I piętro
    – godz. 11.00: Oprowadzanie kuratorskie, Anna Budzałek, MNK


KAMIENICA SZOŁAYSKICH IM. FELIKSA JASIEŃSKIEGO, pl. Szczepański 9
godz. 10.00-16.00

  • Wystawa czasowa Szuflada Szymborskiej, parter

  • Wystawa czasowa Twarzą w twarz. Sztuka w Auschwitz, II piętro
    – 13.00: Oprowadzanie kuratorskie, Agnieszka Sieradzka, Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau


DOM JANA MATEJKI, ul. Floriańska 41
godz. 10.00-16.00

  • Stała ekspozycja mieszcząca się w domu rodzinnym artysty prezentująca sylwetkę najwybitniejszego polskiego malarza nurtu historyzmu, kolekcjonera, miłośnika zabytków, w szczególności Krakowa

  • Pokaz obrazu Jana Matejki Wit Stwosz jako dziecko, II piętro

  • Wystawa czasowa „Alchemik Sędziwój” Jana Matejki. Od realium do obrazu, III piętro

  • godz. 11.00: Oprowadzanie kuratorskie po oddziale, Marta Kłak-Ambrożkiewicz, MNK


DOM JÓZEFA MEHOFFERA, ul. Krupnicza 26
godz. 10.00-16.00

  • Stała ekspozycja reprezentuje formułę muzeum-dom artysty z bogatym autentycznym wyposażaniem

  • godz. 11.00-15.00: Koncerty muzyki klasycznej w wykonaniu uczniów szkół muzycznych

  • godz. 12.00: Spacer Szlakiem Stanisława Wyspiańskiego po ulicach Krakowa.
    Konieczna wcześniejsza rezerwacja: tel. 12 433 57 44 (w dni powszednie, w godz. 9:00-16:00) lub rezerwacja@mnk.pl


OŚRODEK KULTURY EUROPEJSKIEJ – EUROPEUM, pl. Sikorskiego 6
godz. 10.00–16.00

  • Stała ekspozycja mieszcząca się w starym spichlerzu prezentuje kolekcję sztuki europejskiej od XII w do XX wieku

  • Wystawa Polskie orły wojskowe 1914 – 1918 ze zbiorów MNK

  • godz. 11.00: Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów szkoły muzycznej I i II stopnia im. B. Rutkowskiego w Krakowie

  • godz. 11.00: Spotkanie z grupą rekonstrukcji historycznej I Pułku Piechoty I Brygady Legionów Polskich

  • Pokaz pracy Marii Pinińskiej-Bereś Płonąca żyrafa
    – godz. 14.00: Spotkanie z Bettiną Bereś, córką Marii Pinińskiej-Bereś i artystyczną kontynuatorką jej sztuki performance, oraz z Oskarem Hanuskiem, wnukiem artystki, sala multimedialna, Agata Małodobry, MNK

  • Pokaz multimedialny Legiony polskie w fotografii ze zbiorów MNK – plac przed wejściem do budynku

    * Zakup dzieła dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Regionalne kolekcje sztuki współczesnej”.


MUZEUM KSIĄŻĄT CZARTORYSKICH – ARSENAŁ, ul. Pijarska 8
godz. 10.00-16.00

  • Wystawa czasowa Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich
    – godz. 13.00: Zwiedzanie wystawy z przewodnikiem

22.11.2017

O czym pisała Olga Boznańska?

Wykład z cyklu: Oblicza dziennika

prowadzenie: Urszula Kozakowska – Zaucha

Pawilon Józefa Czapskiego, ul. Piłsudskiego 10 – 12

godzina: 18.00

wstęp wolny

Pełne kalendarium wydarzeń w MNK na stronie internetowej: www.mnk.pl/aktualnosci/wszystkie

Tekst i fot: Muzeum narodowe w Krakowie

Muzeum Historyczne Krakowa

STANISŁAW WYSPIAŃSKI – ARTYSTA TOTALNY?

14 listopada, godz. 18:00
Pałac Krzysztofory, sala audytoryjna Kupferhaus

Zapraszamy na debatę Stanisław Wyspiański – artysta totalny? z cyklu Krakowskie kolokwium. W debacie prowadzonej przez Michała Niezabitowskiego, dyrektora MHK, udział wezmą: prof. dr hab. Magdalena Popiel (Uniwersytet Jagielloński), dr hab. Łukasz Gaweł (zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński), Janusz Wałek (autor książki Świat Wyspiańskiego, emerytowany starszy kustosz Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie).
Mimo iż Stanisław Wyspiański żył w latach 1869–1907, można go nazwać człowiekiem renesansu. To swoim wszechstronnym zainteresowaniom i uzdolnieniom zasłużył sobie na taki tytuł. Podobnie jak ludzie tamtej epoki, tak i Wyspiański interesował się wieloma dziedzinami sztuki. Trudno dziś jednoznacznie określić, czy był on lepszym dramaturgiem, architektem, czy może malarzem. Co spowodowało, że był on twórcą tak uniwersalnym, wręcz totalnym? I czy jego praca w każdym obszarze wykazywała się tak samo wysoką jakością? W końcu mimo uwielbienia, jakim się cieszy, miał też swoich krytyków…
UDZIAŁ BEZPŁATNY

KL PLASZOW

15 listopada, godz. 12:00
Pałac Krzysztofory, sala audytoryjna Kupferhaus

Zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy plenerowej KL PLASZOW. Gośćmi honorowymi wydarzenia będą: Sekretarz stanu Jarosław Sellin i Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie prezentacja zakresu i odkryć w ramach badań archeologicznych na terenie KL Plaszow, prowadzonych w latach 2016–2017.
Po spotkaniu goście udadzą się na teren dawnego obozu gdzie nastąpi otwarcie ekspozycji plenerowej.
Transport we własnym zakresie.
UDZIAŁ BEZPŁATNY

ŻEGOTA – UKRYTA POMOC

15 listopada, godz. 18.00
Fabryka Schindlera

Zapraszamy do Fabryki Schindlera na wernisaż nowej wystawy Żegota – ukryta pomoc. Wystawa podejmuje wciąż aktualny i budzący wiele emocji temat pomocy zorganizowanej jak i indywidualnej dla  ludności żydowskiej. Tytuł nawiązuje do kryptonimu, jakim posługiwała się Rada Pomocy Żydom, która na rozmaite sposoby pomagała Żydom ukrywającym się po tzw. „stronie aryjskiej”, a także uwięzionym w gettach i obozach koncentracyjnych.
Projekt dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
WSTĘP WOLNY

MODA CODZIENNA I ODŚWIĘTNA MIESZCZAN W DAWNEJ EUROPIE – NOWOŻYTNE KATALOGI KOSTIUMÓW

16 listopada,  godz. 17:00
Kamienica Hipolitów

Zapraszamy na wykład Michała Hankusa (MHK): Moda codzienna i odświętna mieszczan w dawnej Europie  –  nowożytne katalogi kostiumów.  Tematyka dotyczy ubiorów mieszczan europejskich, opisanych w nowożytnych trachtenbuchach – katalogach encyklopedycznych opisujących stroje mieszkańców Europy i innych, ówcześnie znanych kontynentów.
Wykład w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Żywa tradycja – mieszczański strój żywiecki, prezentowanej w Kamienicy Hipolitów w dniach 8 – 26 listopada.
Wstęp wolny

ZAKLĘTE W EKSPONATACH

18 listopada, godz. 10.00 – 17:30
Pałac Krzysztofory

Przy okazji wystawy „Rozważny i romantyczny” w 200. rocznice śmierci Tadeusza Kościuszki chcieliśmy po raz pierwszy zaprosić do wysłuchania historii Zaklętych w eksponatach. W każdą sobotę, przy wybranych obiektach na naszej ekspozycji pojawią się osoby, które będą chciały zachęcić Państwa do rozmowy o przedmiotach, ich historii, losach ich twórców, użytkowników, o czasach których stały się symbolicznymi świadkami.
W najbliższą sobotę 18 listopada Kinga Krzysztofik odtworzy historię insurekcji kościuszkowskiej posługując się „Aktem powstania obywatelów, mieszkańców województwa krakowskiego w Krakowie 24 marca 1794”, wypożyczonym z Biblioteki Kórnickiej oraz obrazem ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa pt.: „Przysięga Tadeusza Kościuszki na Rynku Krakowskim” pędzla Michała Stachowicza.
Historię nieszczęśliwej miłości oraz wyprawy Tadeusza Kościuszki do Stanów Zjednoczonych nakreśli Barbara Jaguś przy „Portrecie Ludwiki Sosnowskiej”, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Pomocny będzie też Fragment drewna z fregaty Stanów Zjednoczonych, Dar Polonii Amerykańskiej, będący własnością Komitetu Kopca Kościuszki.
O udziale chłopów w powstaniu kościuszkowskim snuć będzie opowieść Agnieszka Opioła przy obrazie autorstwa Jana Styki należącym do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa pt.: „Bartosz Głowacki”. Poruszy też wątek darowania wolności Tadeuszowi Kościuszce przez cara Pawła I posługując się dziełem środowiska wileńskiego ”Uwolnienie Tadeusza Kościuszki z twierdzy pietropawłowskiej 26 X 1796”, które jest własnością Komitetu Kopca Kościuszki. Opowieści można wysłuchać w godzinach otwarcia wystawy 10.00 – 17.30.
Koszt udziału w cenie biletu na wystawę.

STARE MIASTO, NOWA SZTUKA

18 listopada, godz. 12:00
START: Pałac Krzysztofory

Zapraszamy na spacer  w ramach Muzeomanii z cyklu Muzeum bez granic. Przewodnikiem będzie Kamila Twardowska (MHK).
Kraków słynie z architektury secesyjnej, ale co tak naprawdę oznacza termin „secesja”? Pałac Sztuki, Dom Pod Globusem, Kamienica Pod Śpiewającą Żabą to tylko kilka z najbardziej znanych jej przykładów. Co je łączy, a co różni? Jakie były źródła nowej sztuki przełomu XIX i XX wieku? Uczestnicy spaceru poznają różnorodne inspiracje architektów i artystów tworzących pod Wawelem w czasach Stanisława Wyspiańskiego. Dowiedzą się, które dzieła literackie i koncepcje filozoficzne były im bliskie, jaką rolę odegrała w ich twórczości historia i tradycja oraz co sprawiło, że budynki powstałe w tym czasie tak często porasta roślinna dekoracja.
UDZIAŁ BEZPŁATNY

OSADZANIE CHOCHOŁA

18 listopada, godz. 15:00
Dworek Rydlówka, ul. Tetmajera 28

Zapraszamy na uroczyste Osadzanie Chochoła, na pamiątkę wesela Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny. To tradycja upamiętniająca wydarzenie z dnia 20 listopada 1900 roku jakim był ślub i wesele Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną. Zdarzenie to stało się dla Stanisława Wyspiańskiego inspiracją do napisania dramatu Wesele a dla ówczesnych mieszkańców Krakowa i Bronowic było wielkim świętem dającym początek długoletniej już tradycji.
Centralnym punktem uroczystości przed Rydlówką jest symboliczne Osadzanie Chochoła, czyli obrzęd okrywania krzaka róży słomą. W programie m.in. występy artystów krakowskich teatrów oraz młodzieży, a także krótki wykład.
Po uroczystości wszyscy zgromadzeni goście posilają się kołaczem bronowickim oraz tak zwaną mądrą herbatką.
Współorganizatorami są: Rodzina Rydlów, Rada Dzielnicy VI Bronowice, Towarzystwo Przyjaciół Bronowic, Szkoły podstawowe nr 50 i 93.
Wstęp wolny

ANATOMIA SZOPKA

19 listopada, godz. 10:00
START: Celestat, ul. Lubicz 16

Jubileuszowy 75. Konkurs Szopek Krakowskich za pasem, a my już dziś serdecznie zapraszamy na drugą edycję gry Anatomia Szopki.
Gra terenowa dla wszystkich grup wiekowych lub rodzin z dziećmi, podczas której uczestnicy poznają zabytki Krakowa stanowiące inspirację do tworzenia szopek krakowskich oraz dowiedzą się, jakie elementy patriotyczne i dlaczego się w nich znajdują. Podsumowanie wyników gry, rozdanie nagród i upominków o godz. 15.00
Prowadzenie: Małgorzata Niechaj (kustosz MHK) wraz z szopkarzami: Filipem Fotomajczykiem i Jakubem Zawadzińskim.
Nasza gra rozpocznie się i zakończy w Celestacie (ul. Lubicz 16) – oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, w którym w tym roku prezentowana będzie pokonkursowa wystawa szopek krakowskich.
Zapraszamy zespoły w składzie od 4 do 10 osób, w dowolnym wieku.
Zgłoszenia: tel. 12 429 37 91 lub celestat@mhk.pl.
W zgłoszeniu prosimy podać: imiona i nazwiska uczestników gry, nazwę grupy oraz numer kontaktowy.
UDZIAŁ BEZPŁATNY

ROMAN FLORER I INNI CZYLI LOTNICZE RAKOWICE

19 listopada 2017, godz. 13.00
START: kasa gmachu Muzeum Lotnictwa Polskiego

Zapraszamy na wspólny spacer: Roman Florer i inni, czyli lotnicze Rakowice – współorganizowany przez Radę Dzielnicy III Prądnik Czerwony oraz Młodzieżowy Dom Kultury przy al. 29 Listopada 102 w Krakowie. Naszym przewodnikiem będzie dr Krzysztof Mroczkowski (Dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego).
Spacer w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Zwierzyniec zaprasza: Rakowice,  prezentowanej w Domu Zwierzynieckim do 25 lutego 2018.
UDZIAŁ BEZPŁATNY

DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI MUZEÓW KRAKOWSKICH

19 listopada
Oddziały MHK

Zapraszamy do wszystkich oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa na Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich. Tegoroczny temat przewodni to: Na ścieżkach do niepodległości.
W programie m.in. zwiedzanie wystaw z przewodnikiem, spacery edukacyjne, warsztaty dla dzieci, czy gry terenowe. Przez cały dzień można samodzielnie zwiedzać wystawy stałe i czasowe. Wstęp na wystawy i imprezy towarzyszące jest bezpłatny.
SUPER RABAT! Tylko 19 listopada 2017 we wszystkich oddziałach Muzeum będzie można nabyć wydawnictwa MHK z 20% rabatem!
Pełny program znajdziesz tu: www.mhk.pl/aktualnosci/dzien-otwartych-drzwi-muzeow-krakowskich-4
Szczegółowe informacje i rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających (COZ)
poniedziałek–niedziela 10.00–19.00, info@mhk.pl

MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

HOFFMANN. TRANSFORMACJE
13 listopada 2017, godz. 16:45
Pałac Krzysztofory, sala edukacyjna

Zapraszamy młodzież licealną oraz studentów na warsztaty teatrologiczne w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Kobiece spojrzenie. O aktorstwie Antoniny Hoffmann.
W czasie zajęć uczestnicy poznawać będą wybrane role z dorobku Antoniny Hoffman, a następnie porównywać je ze współczesnymi realizacjami. Dzięki temu poznają tajniki XIX-wiecznej sztuki aktorskiej, zobaczą, co zmieniło się w sposobie budowania roli na przestrzeni wieków oraz spróbują odpowiedzieć na pytanie, jakie możliwości i ograniczenia dla teatru niosły ze sobą kolejne techniki gry.
Prowadzenie: Ewelina Radecka (MHK)
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl
UDZIAŁ BEZPŁATNY

PRZERWANE DZIECIŃSTWO. ŻYCIE DZIECI W CZASIE WOJNY
18 listopada,  godz. 12:00
Fabryka Schindlera

Zapraszamy na warsztaty dla młodzieży gimnazjalnej Przerwane dzieciństwo. Życie dzieci w czasie wojny w ramach programu edukacyjnego wystawy Żegota-ukryta pomoc.
W trakcie zajęć przeniesiemy się w czasie do okresu okupacji Krakowa 1939-1945. Przyjrzymy się historii dzieci żydowskich, które trafiły do getta krakowskiego oraz do obozu Plaszow. Poznamy również historie najmłodszych będących ofiarami współczesnych konfliktów zbrojnych (Syria, Ukraina, Somalia). W trakcie interaktywnych warsztatów uczestnicy będą mieli za zadanie stworzyć 3 albumy fotograficzne. Każdy z uczestników powinien przynieść ze sobą swoja ulubioną fotografię z dzieciństwa. Prowadzenie: Katarzyna Odrzywołek.
Ilość miejsc ograniczona. Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl
UDZIAŁ BEZPŁATNY

DOMEK Z KART
19 października, godz. 10:00 i 12:30
Pałac Krzysztofory

Zzapraszamy dzieci w wieku 4−6 lat na warsztaty Domek z kart w ramach Muzeomanii z cyklu Tajemniczy kufer.
Bohater spotkania: talia kart do gry.  Rozrywki, a wśród nich wszelkiego rodzaju gry są stałym elementem naszego życia. Grają dorośli i grają dzieci. Im więcej wolnego czasu, tym więcej możliwości i pomysłów! A jedną z najstarszych zabaw są gry w karty. Dlaczego ich bohaterami są królowie i królowe, damy i walety? I jakie gry karciane szczególnie upodobali sobie nasi przodkowie? Zapraszamy w magiczną podróż do Krainy Kier…
Prowadzenie: Klaudia Kaczmarczyk (MHK), Marta Kudelska (MHK)
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl
UDZIAŁ BEZPŁATNY

LINIO – TWORY, CZYLI HISTORIA I PRAKTYKA SZTUKI GRAFICZNEJ
19 listopada, godz. 11.00 i 15.00
Pałacu Krzysztofory

Zapraszamy dzieci w wieku 6−9 lat na warsztaty Linio-twory, czyli historia i praktyka sztuki graficznej w ramach Muzeomanii z cyklu Akademia małego odkrywcy.
Grafika towarzyszy nam wszędzie! W gazetach, w książkach, na plakatach, ale także w muzeach i galeriach sztuki. Podczas naszych warsztatów zapoznamy się z historią tej niezwykłej dziedziny sztuki i przybliżymy Wam wybrane techniki graficzne. Czy wiedzieliście na przykład, że grafiki wykonuje się z użyciem kamienia albo linoleum? Czym różni się druk wklęsły od wypukłego? I czy każda grafika to dzieło sztuki? Zapraszamy na warsztaty, gdzie każdy z nas będzie miał wyjątkową okazję, by zostać prawdziwym artystą grafikiem!
Prowadzenie: Olga Jasionek (MHK).
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl
Koszt 5zł/osoby

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.mhk.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.


OSTOJA TRADYCJI
TYLKO DO 30 listopada 2017
Stara Synagoga


ROZWAŻNY I ROMANTYCZNY. W 200.ROCZNICĘ ŚMIERCI TADEUSZA KOŚCIUSZKI
3 października – 17 grudnia 2017
Pałac Krzysztofory


SOTER JAXA – MAŁACHOWSKI. W 150. ROCZNICĘ URODZIN ARTYSTY.
7 października 2017 – 7 stycznia 2018
Pałac Krzysztofory


KOBIECE SPOJRZENIE. O AKTORSTWIE ANTONINY HOFFMANN
29 czerwca 2017 – 4 luty 2018
Kamienica Hipolitów


ZWIERZYNIEC ZAPRASZA: RAKOWICE
23 września 2017 – 25 luty 2018
Dom Zwierzyniecki


BUFET POD KOMBINATEM
26 października 2017 – 8 kwietnia 2018
Dzieje Nowej Huty


ŻYWA TRADYCJA – MIESZCZAŃSKI STRÓJ ŻYWIECKI
8 – 26 listopada 2017
Kamienica Hipolitów


ŻEGOTA – UKRYTA POMOC
16 listopada 2017 – 8 lipca 2018
Fabryka Schindlera

Tekst i foto: Muzeum Historyczne Krakowa

Nowohuckie Centrum Kultury

16-19 listopada 2017, Nowohuckie Centrum Kultury

BalletOFFFestival

Rezydencyjny Festiwal Tańca Współczesnego

BalletOFFFestival to stworzona przez Krakowskie Centrum Choreograficzne nowa formuła dla odbywającego się od 1991 roku w Nowohuckim Centrum Kultury festiwalu Krakowskie Spotkania BaletOFFowe, który prezentował i promował w Krakowie sztukę tańca.

BalletOFFFestival to festiwal rezydencyjny, którego misją jest stymulowanie procesu twórczego.

Wybrane projekty otrzymują od Krakowskiego Centrum Choreograficznego wsparcie promocyjne i organizacyjne w realizacji spektaklu z zakresu szeroko rozumianego tańca współczesnego czy teatru tańca w postaci udostępnienia przestrzeni do prób oraz szeregu działań promocyjnych, promujących zorganizowaną w ramach festiwalu premierę. Pełen proces obejmuje kilkutygodniową rezydencję, w ramach której wyłonionym artystom udostępniona jest przestrzeń do prób i scena wraz z zapleczem technicznym i konieczną infrastrukturą.

Kulminację Festiwalu stanowi prezentacja powstałych spektakli w postaci wieczoru premier.

Krakowskie Centrum Choreograficzne poprzez Festiwal stwarza warunki do twórczej konfrontacji myśli, do pracy studyjnej, oferuje pomoc w realizacji spektakli oraz, często, pierwszej premiery wraz z jej promocją.

Festiwalowi co roku towarzyszą warsztaty taneczne z międzynarodowymi pedagogami.

Spektakle:

16 listopada (czwartek), g. 19.00, Scena NCK

AURA Dance Theatre „Godos” (Litwa)

17 listopada (piątek), g. 19.00, SCENA NCK

Akademia Sztuk Teatralnych Wydział Teatru Tańca w Bytomiu „Bezdech” (Polska)

18 listopada (sobota), g. 18.00, STUDIO KCC

Wieczór premier rezydentów Krakowskiego Centrum Choreograficznego (Polska)

18 listopada (sobota), g. 21.00, Scena NCK

Marcin Janus, Grzegorz Kaliszuk oraz Grupa Wokół Centrum „spectral layers of movement” PREMIERA (Polska)

Bilety na wszystkie spektakle w cenie 25 zł.

Program:

16 listopada 2017 (czwartek) g. 19.00, Scena NCK

GODOS”, Aura Dance Theatre (Litwa)

Dwuczęściowy spektakl taneczny

bilety: 25 zł

 

Choreografia: I część – Anne Ekenes, Pia Holden (Panta Rei dance theatre, Norwegia) II część – Birutė Letukaitė (Litwa)

Kompozytor: Antanas Jasenka

Konsultacja dramaturgiczna: Silvija Čižaitė-Rudokienė

Reżyseria światła: Vladimiras Šerstabojevas

Projekt kostiumów: Thom Bara, Coal Design Studio

Wizualizacje: Saulius Paliukas

Tancerze: Clara Giambino, Marine Fernandez, Mei Chen, Chiara Corbetta

Czas trwania:  70 minut (I część – 25 min., 20 min. przerwy, 2 część– 25 min.)

Premiera:  2016

Przy wsparciu: EEA Grants*

 

Słowo “godos” zniknęło ze współczesnej litewszczyzny, ale wciąż żyją w nim nasze doświadczenia i uczucia. Spektakl GODOS, stworzony przez słynną litewską choreografkę Birutė Letukaitė oraz dwie choreografki z Norwegii, Anne Ekenes i Pię Holden, ukazuje świat, w którym splatają się przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, gdzie spotykają się kobieca zmysłowość, tajemnicze mityczne stworzenia i futurystyczne wizje. Artystki z zespołu Panta Rei czerpią inspirację z interpretacji GODOS jako pieśni serca. Tymczasem natchnienie dla litewskiej choreografki stanowi elementarna przeszłość i jej odzwierciedlenie w ludziach współczesnych.

 

Co kryje się w futrze zaczarowanego wilkołaka? Jakie czary rzucają współczesne wiedźmy? Kto przynosi ludziom szczęście, skoro już nie wierzymy w skrzaty?

 

W subtelnym nawiązaniu do litewskich klechd i legend, tancerze poruszają się we wzorcach, formach i rytmach, które przywodzą na myśl stukot tkających krosien. Zasiada do nich współczesny człowiek i tka pasmo barwne jak nasze życie – pełne myśli o tym, kim jesteśmy dzisiaj i kim staniemy się jutro.

 

GODOS prezentowano w następujących miejscach:

LITWA — Kowno, Wilno, Kłajpeda, Święciany, Możejki, Nerynga, Rakiszki

NORWEGIA — Oslo, Moss, Fredrikstad

WŁOCHY — Florencja

USA — Seattle

TURCJA – Trabzon

NIEMCY – Bielefeld, Kolonia, Münster

INDIE – Kalkuta

WŁOCHY – Turyn

 

*Spektakl GODOS, wspólna produkcja Aura Dance Theatre oraz Panta Rei Dance Theatre, powstał w ramach programu „Promocja różnorodności w kulturze i sztuce w obszarze europejskiego dziedzictwa kulturowego”, współfinansowanego przez mechanizm ekonomiczny Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Ministerstwo Kultury Litwy i norweską Radę Sztuki. 

 

AURA Dance Theatre (LITWA) to teatr, który promuje taniec współczesny na Litwie. Studio tańca Aura, założone w roku 1980 z inicjatywy Birutė Letukaitė, zostało zarejestrowane jako Kowieński Teatr Miejski w roku 1995 i do dziś pozostaje pod dyrekcją wybitnej choreografki. W czasie swojego istnienia, teatr stworzył i ukształtował oblicze litewskiego tańca współczesnego oraz wyszkolił wielu zawodowych tancerzy, cieszących się obecnie światową sławą.

AURA pracuje nieprzerwanie nad różnymi międzynarodowymi projektami, współpracuje z zagranicznymi i litewskimi choreografami i artystami z różnych dziedzin. AURA reprezentuje litewski taniec współczesny w wielu krajach i nieustająco dzieli się innowacyjnymi pomysłami ze światem tańcem.

Zespół jest laureatem około 50 miejskich, państwowych i międzynarodowych nagród. Poza wieloma wyróżnieniami i dwoma nagrodami państwowymi, Birutė Letukaitė, założycielka i dyrektor artystyczna teatru, otrzymała dwie nagrody Golden Stage Crosses (państwowa nagroda dla teatrów przyznawana przez litewskie Ministerstwo Kultury) – jeden za choreografię, a drugi za znaczący wkład w rozwój litewskiego tańca współczesnego. 

International dance festival “Aura” organizowany w Kownie od 27 lat, jest najstarszą i jedną z największych tego typu imprez tanecznych na Litwie, i z czasem wpisał się na stałe w kulturę miasta. Festiwal stanowi wielkie wydarzenie nie tylko dla lokalnej publiczności, ale również widzów, tancerzy i producentów z całego kraju, obszaru bałtyckiego i zagranicy. Impreza jest finansowana przez litewskie Ministerstwo Kultury i Urząd Miasta Kowna.

 

17 listopada (piątek), godz. 19.00, Scena NCK

Bezdech”, Akademia Sztuk Teatralnych Wydział Teatru Tańca w Bytomiu (Polska)

bilety: 25 zł

Dyplomowy spektakl taneczny w wykonaniu studentów IV roku Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu

Premiera: 17.12.201 Bytomskie Centrum Kultury „Becek”

Reżyseria i choreografia: Sylwia Hefczyńska-Lewandowska

Asystenci choreografa: Paweł Urbanowicz, Natalia Dinges

Muzyka/kompozytor: Patrycja Hefczyńska

Kostiumy i charakteryzacja: Marta Wieczorek, Kamila Zabłocka

Reżyseria światła: Kamil Rogański

Realizacja dźwięku: Mariusz Michalik

Projekt scenografii: Sara Sudoł

Realizacja scenografii: Jacek Wichrowski

Występujący: Jacobina Blüm, Agnieszka Borkowska, Mateusz Lisiecki, Marek Bula, Maria Bijak, Ewelina Sobieraj, Mikołaj Wnęt, Sabina Romańczak, Bartłomiej Gąsior, Jarek Mysona, Klaudia Gryboś, Aleksandra Grącka, Daniel Leżoń, Mateusz Ulczok, Patryk Gnaś, Michał Czorny, Wiktoria Zawadzka

BEZDECH

Może zdarzyć się zawsze i wszędzie.

W uniesieniu, roztargnieniu, zderzeniu, przerażeniu.

W tańcu, we śnie, na dnie.

Pęknięcie…

„Bezdech” to taneczny spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Jest zwieńczeniem procesu edukacji i momentem sprawdzenia się w profesjonalnym działaniu scenicznym. Punktem wyjścia przy tworzeniu spektaklu było odnalezienie sytuacji, w których czujemy się bezradni. Kiedy pojawia się BEZdech? Czy jesteśmy BEZradni tylko wobec ostateczności? Jak uchronić się przed BEZwładem, BEZmiarem, BEZdźwiękiem? Czy jesteśmy skazani na BEZbronność wobec BEZwzględności? Kiedy zaczyna się BEZdomność? I czy nasze życie ma polegać na BEZustannym ponawianiu zmagań w osiąganiu nieosiągalnego?

 

18 listopada 2017 (sobota), g. 18.00, Studio KCC

Wieczór premier rezydentów Krakowskiego Centrum Choreograficznego

bilety: 25 zł

 

18 listopada 2017 (sobota), g. 21.00, Scena NCK

spectral layers of movement – PREMIERA  

ruch / muzyka / wizualizacje

bilety: 25 zł

 

idea: Marcin Janus, Grzegorz Kaliszuk

choreografia: Grupa Wokół Centrum – Agata Moląg, Monika Świeca, Marta Wołowiec

media design: Grzegorz Kaliszuk

muzyka: Marcin Janus

Uwaga! W spektaklu używany jest stroboskop.

 

Interdyscyplinarny projekt łączący świat tańca, multimediów i dźwięku w wielowarstwowej instalacji interaktywnej, w której każdy z elementów jest równoznaczny. To spojrzenie na ruch przez pryzmat technologii i zabiegów technologicznych z muzyką i projekcjami interaktywnymi na żywo. Projekt stanowi osobliwe laboratorium zmieniając scenę w przestrzeń badań artystycznych. Motywem przewodnim jest ukazanie jakości ruchowych w warstwach projekcyjnych wypełnionych przetworzeniami, nawiązującymi swoim charakterem do różnych epok technologicznych, a w szczególności do kultury retro lat 80’ i 90’ ubiegłego wieku.

 

Marcin Janus – pochodzi z Krakowa, jest artystą dźwiękowym, multimedialnym, twórcą muzyki elektronicznej i elektroakustycznej. Od wielu lat zajmuje się oryginalnymi projektami artystycznymi. Jest autorem i wykonawcą muzyki do licznych spektakli tanecznych oraz teatralnych. Tworząc na granicach sztuk, kreuje złożone środowiska dźwiękowe. Realizując projekty stawia sobie za zadanie uczynić przedstawienia bardziej wciągającymi, nasycając świat i myślenie osobliwymi zjawiskami dźwiękowymi, dostarcza zmysłom szerokiego spektrum wrażeń. W procesie twórczym koncentruje się na barwie dźwięku, bada jego podstawowe cechy, często szuka odzwierciedlenia w ruchu i obrazie, nadaje zdarzeniom nowych znaczeń, łącząc je w przestrzeniach muzycznych. Pracując w domenie cyfrowej, najczęściej wykorzystuje Ableton Live i Metasynth oraz kontrolery midi, które dostarczają unikalnych możliwości. W świecie analogowym operuje na mocnych brzmieniach Bass Station czy Elektrona w rezultacie jego muzyka charakteryzuje się szeroką paletą dźwiękową. W pracach opartych o technologię można usłyszeć zestawienie nagrań i organicznych dźwięków z syntetycznymi barwami o często motorycznych cechach. Zaczynał jako muzyk eksperymentalnych formacji, by po kilku latach rozpocząć pracę jako niezależny kompozytor. Był stypendystą Art Stations Foundation w programie Solo Projekt, Finalistą na Konkursie kompozytorskim, który odbywał się w ramach roku Johna Cage’a. Doświadczenie zdobywał również jako uczestnik kursów, a w ostatnim czasie GrupLab Studia Muzyki Elektroakustycznej Akademii Muzycznej w Krakowie, z którą wspólnie brał udział w wielu projektach artystycznych. Poza częstymi występami w kraju, gościł również w Londynie, Lizbonie, Turynie i Frankfurcie.

 

Grzegorz Kaliszuk – z wykształcenia informatyk, z zamiłowania twórca i realizator interakcji mutimedialnych. Praca w krakowskich kinach i ośrodkach kultury takich, jak MOCAK czy Małopolski Ogród Sztuki pozwoliła mu na połączenie pasji technicznych i artystycznych. Kreatywnie łączy wizję artystyczną z możliwościami różnorodnych sprzętów i programów komputerowych, tworząc niepowtarzalne instalacje interaktywne. Realizator wideo wielu spektakli i koncertów, współtwórca multimedialnego spektaklu „Digital Garden”.

 

Grupa Wokół Centrum – to kolektyw artystyczny, działający w ramach Krakowskiego Centrum Choreograficznego, którego trzon stanowią tancerki Agata Moląg, Monika Świeca i Marta Wołowiec. Kolektyw produkuje własne spektakle, realizuje projekty artystyczne we współpracy z artystami z Polski i zagranicy, sprawuje opiekę nad wydarzeniami realizowanymi przez Krakowskie Centrum Choreograficzne oraz prowadzi regularne lekcje tańca współczesnego.

Idea powstania grupy wyrosła z głębokiej potrzeby eksperymentu, eksploracji, inspiracji oraz z zamiłowania do różnorodności w budowaniu scenicznego przekazu. Wierzymy, że tylko spotkania, a czasem nawet zderzenia odmiennych estetyk ruchowych, poglądów na sztukę, budują nową jakość. Interesuje nas to, co powstaje na styku. Czerpiemy z tego co prywatne, niesceniczne, parateatralne. Artyzmu szukamy w prostocie, przekazu w cytatach z życia, a smaku i waloru w ruchu. Nigdy nie zapominamy o tym, że jesteśmy tancerzami, a więc ruch jest naszym głównym narzędziem. Pierwszą deklaracją artystyczną była premiera spektaklu „Makia” w wykonaniu Marty Wołowiec i Moniki Świecy w choreografii Agaty Moląg. Obecnie w repertuarze Grupy znajdują się również spektakle „Płaczki” i „38°”, prezentowane w wersji scenicznej i ulicznej.

Warsztaty:

Zapraszamy wszystkich tancerzy na poziomie średnio zaawansowanym i zaawansowanym w technice tańca współczesnego na warsztaty taneczne z Katarzyna Ustowską oraz Marco Di Nardo w ramach tegorocznej edycji BalletOFFFestival. 

16-19 listopada 2017 (czwartek-niedziela)

Grafik:
10:00-13:00 moving patterns z Katarzyną Ustowską

14:30-17:30 floating movements z Marco Di Nardo

Cena promocyjna do 3 listopada:

4 dni (24 h) – 340 zł

1 dzień (6h) – 110 zł

Cena regularna po 3 listopada:

4 dni (24 h) – 400 zł

1 dzień (6h) – 125 zł

MARCO DI NARDO

Zobacz film – https://vimeo.com/218767150

Rozpoczął podróż w świat breakdance’u w roku 2004 w Neapolu. Po wielu latach ciężkiej pracy, stał się członkiem „Double B Rockers Crew”, legendarnej włoskiej grupy breakdance’owej. W tym samym czasie odbywał tournée z takimi wykonawcami jak Vittorio Toraldo, Laboratories Flegrei, czy Peppe Barra. Brał udział w wielu konkursach, zdobywając nagrody na terenie całej Europy. Berlin odmienił jego życie, to właśnie tu poznał pozostałych członków grupy Frantics, wreszcie dostał szansę zmiany i ewolucji z breakdance’u w taniec eksperymentalny, w którym artysta łączy swój mocny styl z takimi elementami jak trikowanie, power moves, z pracą na podłodze oraz z tańcem współczesnym. W ostatnim czasie współpracuje z Panorama Dance Theater (Szwajcaria), Southpaw Dance Co (Wielka Brytania), Theater Strahl Berlin (Niemcy), Frantics Dance Co. Jako nauczyciel współpracuje z ZAIK (Kolonia), Marameo Profitraining (Berlin), Basel Profitraining (Bazylea), Taiwan Monday Class (Taipei, Tainan), NunOff (Barcelona), Stadttheater Görlitz We dance Company (Görlitz), Stadt Theater Kassel Johannes Wieland (Kassel).

FLOATING MOVEMENTS

 Będziemy pracować nad:

· treningiem kardio, który pomoże nam lepiej zrozumieć naszą fizyczność i anatomię, wzmocni ciało i pomoże uniknąć potencjalnych urazów;

· świadomością własnego ciała oraz zabawą z różnymi rodzajami ruchów, skupimy się na tym, jak ciało potrafi przenosić się w przestrzeni w różnych rytmach i z różną prędkością oraz wykonywać nieskończoną ilość ruchów w trakcie improwizowanego zadania;

· technicznymi oraz pojedynczymi, dynamicznymi ruchami z zakresu akrobatyki, a także elementami pracy na podłodze.

KATARZYNA USTOWSKA

Absolwentka Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku (2008), Northern School of Contemporary Dance w Leeds, Wielka Brytania (Bachelor in Performing Arts, 2011) oraz Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem (M.A. in Contemporary Dance Education, 2017).

 

Współpracowała m.in. z: Roberto Zappalà, Roberto Olivan, Ivgi&Greben, oraz z Lea Anderson, Milan Kozánek, Jordan Massarella i Akram Khan (Verve’12). Równolegle tworzy autorskie projekty, we współpracy z Alicją Hoppel, Aina Gargallo-Sanchez i Danielem Speer.

Od 2013 roku współpracuje z Teatrem Dada von Bzdülöw, przy spektaklach: „Enclave 4/7” (2013), „Intro” (2015) i „Dzisiaj, wszystko” (2017).

 

Jest laureatką nagród m.in: „Sopocka Muza” i „Dolina Kreatywna” (TVP Kultura). 

MOVING PATTERNS

 Warsztat koncentruje się na świadomym korzystaniu z ciała, czasu, siły i przestrzeni w tańcu. Lekcje skupiają się wokół pracy nad własnym ciałem, jako punktem wyjścia do pracy nad relacją z innymi osobami w przestrzeni. Uczestnicy będą pracowali nad pogłębieniem świadomości w tańcu, złożoności, jakości i dynamiki ruchu. Improwizacja dopełni pracę nad wypracowanym materiałem ruchowym, dając przestrzeń dla wykorzystania indywidualnych możliwości i preferencji. 

 

Kontakt/zapisy: kcc@nck.krakow.pl

Muzeum Narodowe w Krakowie

Aleksander Krawczyk, Portret Józefa Piłsudskiego, 1933 r., MNK. Fot: Pracownia Fotograficzna MNK

6 listopada: O smaku ze smakiem: spróbujemy dziczyzny i posłuchamy anegdot o Matejce

To już, niestety, ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu „O smaku ze smakiem” w Domu Jana Matejki, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. Za to dania, jakie przygotowuje do degustacji partner cyklu, Stowarzyszenie Małopolskie Dziedzictwo Smaku, będą naprawdę wyjątkowe. 6 listopada spróbujemy gęsiny, która według znawców kuchni najlepsza jest na świętego Marcina (11 listopada) oraz dań z dziczyzny, zgodnie z tradycją serwowanych na polskich stołach na święto myśliwych – hubertusa (3 listopada).

Czy były to smaki znane Janowi Matejce? – To się okaże podczas spotkania. Natomiast mogę obiecać, że słuchając opowieści o Czarnym Strzelcu przeniesiemy się do lasów Państwa Osmańskiego i dowiemy się, kim bym tajemniczy myśliwy, zaprzyjaźniony z Janem Matejką – mówi kustosz Domu Jana Matejki Marta Kłak-Ambrożkiewicz.

Spotkanie rozpocznie się w poniedziałek 6 listopada o godz. 18.00 w Domu Jana Matejki przy ul. ul. Floriańskiej 41. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego prosimy o rezerwację pod adresem mailowym: rezerwacja@mnk.pl lub telefonem: 12 43 35 744 (w godz. 9:00–15:00 w dni powszednie).

10-12 listopada. Świętuj stulecie odzyskania niepodległości z MNK

Trzy dni wolnego wstępu do Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Krakowie, w tym do galerii „Broń i barwa w Polsce” z ekspozycją „Sztuka Legionów Polskich” oraz na wystawę #dziedzictwo, a 11 listopada także darmowe oglądanie „Damy z gronostajem” Leonarda da Vinci – taki prezent chce podarować swoim widzom MNK z okazji stulecia odzyskania niepodległości. Na listopadowy weekend przygotowaliśmy też specjalne atrakcje: m.in. po raz pierwszy w Polsce pokażemy razem wszystkie trzy zachowane mundury Józefa Piłsudskiego, w tym kurtę i spodnie, w których Marszałek został pochowany. Więcej na ich temat będzie można się dowiedzieć podczas oprowadzań 10 listopada o godz. 16.30 oraz 11 listopada o 14.00. Zapraszamy także naszych widzów do wzięcia udziału w grze muzealnej „Stwórz sobie państwo”. Będzie ona okazją nie tylko do rozrywki, ale również do spojrzenia pod innym kątem na zbiory MNK zgromadzone w Gmachu Głównym. Pomoże w tym specjalny numer „Kuryera nieCodziennego” – gazety okolicznościowej przygotowanej przez muzealnych edukatorów. Wydarzenia są częścią oficjalnych obchodów miejskich, inaugurujących stulecie odzyskania niepodległości i 150. rocznicę urodzin Marszałka Piłsudskiego. Dofinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”. Szczegóły na stronie internetowej mnk.pl

11 listopada wszystkie galerie stałe i wystawy czasowe MNK będą otwarte w godzinach 10.00-16.00.

Utrudnienia dla niepełnosprawnych w Gmachu Głównym MNK

W  grudniu bieżącego roku osoby niepełnosprawne i rodziny z dziećmi w wózkach zyskają pełen dostęp do wszystkich powierzchni wystawienniczych oraz  sali audiowizualnej w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. W miejsce starych podnośników, umożliwiających osobom na wózkach pokonanie nieuniknionych w zabytkowym budynku schodów, zamontujemy urządzenia nowe, łatwiejsze w obsłudze, wymiarami dostosowane do obecnie panujących standardów  i co najważniejsze – nieawaryjne w przeciwieństwie do obecnych, mocno już wyeksploatowanych. Wymianie podlega także podnośnik na zewnątrz Gmachu, umożliwiający dostanie się na parteru budynku, do holu oraz sklepiku i kawiarni MNK.

Niestety, planowane prace spowodują pewne utrudnienia, związane z dostępem osób niepełnosprawnych do budynku. Zapewniamy jednak, że zrobimy co w naszej mocy, aby sytuacja przejściowa trwała jak najkrócej. Nowe podnośniki zostaną oddane do użytku w połowie grudnia. Wszystkich naszych widzów korzystających z wózków serdecznie przepraszamy za niedogodności i zapraszamy do odwiedzenia Gmachu po zakończeniu modernizacji. Informujemy także, że przez cały czas można korzystać z windy osobowej w budynku. 

We wtorek, 7 listopada Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku będzie zamknięta dla zwiedzających. Przepraszamy za niedogodność.

Wystawy czasowe

Gmach Główny
al. 3 Maja 1

#dziedzictwo

23.06.2016 – 07.01.2017

Legiony Polskie

03.06.2016 – 31.12.2017

Galeria „Broń i barwa”

Robert Kuśmirowski: Tężnia

02.04 – 26.11.2017

Leonardo da Vinci: Dama z gronostajem

19.05 – 17.05.2020

EUROPEUM – Ośrodek Kultury Europejskiej

plac Sikorskiego 6

Maria Pinińska-Bereś: Płonąca żyrafa

29.09 – 19.11.2017

Muzeum Książąt Czartoryskich – Arsenał

Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich

07.04.2017 – 08.04.2018

Muzeum im. Emeryka Hutten – Czapskiego
ul. Piłsudskiego 12

Moneta i imperium. Od Achemenidów po powstanie królestw hellenistycznych

29.06.2016 – 08.04.2018

Szlachetne zdrowie – ziołolecznictwo i medycyna. Starodruki ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

05.09.2017 – 07.01.2018

Pawilon Józefa Czapskiego

ul. Piłsudskiego 12

Pamięć o Czapskim. Stanisław Sobolewski: malarstwo

od 09.11.2017

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego
pl. Szczepański 9

Twarzą w Twarz. Sztuka w Auschwitz

WSTĘP WOLNY

07.07-19.11.2017

Szuflada Szymborskiej
do 04.02.2018

Dom Jana Matejki

ul. Floriańska 41

Podróże dalekie i bliskie Mistrza Matejki

05.07 – 12.11.2017

Zamek Królewski w Niepołomicach
ul. Zamkowa 2

Antyk okiem kolekcjonera

20.09.2017 – 31.12.2019

Wybrane wydarzenia edukacyjne

06.11.2017

O smaku ze smakiem. Dziczyzna i gęsina na świętego Marcina

spotkanie z degustacją w Domu Jana Matejki

prowadzenie: Marta Kłak-Ambrożkiewicz, Jerzy Poznański

Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41

godzina: 18.00

wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja (12 43 35 744, rezerwacja@mnk.pl)

07.11.2017

Epitafium w sztuce barokowej i poezji Tadeusza Gajcego

spotkanie dla seniorów z cyklu: Rozmowy o literaturze

prowadzenie: Katarzyna Szczygieł

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17

godzina: 10.15

wstęp: 1 zł

Kraków Józefa Mehoffera

wykład z cyklu: Z Pegazem w tle

prowadzenie: Urszula Kozakowska – Zaucha

Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza

godzina: 18.00

wstęp wolny

Spotkanie z dziedzictwem. Wydarzenie z cyklu: Muzeum przyjazne – spotkania dla osób z niepełnosprawnością

prowadzenie: Barbara Łepkowska

wystawa #dziedzictwo, Gmach Główny , al. 3 Maja 1

godzina: 11.00, 12.15

wstęp 1 zł, obowiązuje rezerwacja (12 43 35 744, rezerwacja@mnk.pl)

08.11.2017

Sztuka wczesnochrześcijańska

wykład z cyklu: Sztuka i piękno w średniowieczu

prowadzenie: dr hab. Marek Walczak

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17

godzina: 18.00

wstęp wolny

Polskie pieśni patriotyczne ze śpiewnika Franciszka Matejki

spotkanie w Domu Jana Matejki

prowadzenie: Marta Kłak-Ambrożkiewicz

wykonanie: chór Vox Coelestis i orkiestra Szkoły Muzycznej I stopnia w Dobczycach.

Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41

godzina: 18.00

wstęp wolny

09.11.2017

Historia konserwacji kobierca z motywami „czintamani”

spotkanie z cyklu: Konserwatorskie czwartki

prowadzenie: Anna Olkuśnik-Tabisz

Gmach Główny, al. 3 Maja 1/ #dziedzictwo

godzina: 16.30

wstęp w cenie biletu na wystawę

Artysta Kościuszko

wykład z cyklu: Fenomen Tadeusza Kościuszki

prowadzenie: prof. dr hab. Waldemar Okuń

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 3

godzina: 18.00

wstęp wolny.

10-12 listopada – świętujemy stulecie odzyskania niepodległości

10.11.2017

Oprowadzanie po galerii „Broń i Barwa w Polsce”

Gmach Główny, al. 3 Maja 1

godzina: 16.30

wstęp w cenie biletu na wystawę

11.11.2017

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie #dziedzictwo. Temat: #obywatele

Gmach Główny, al. 3 Maja 1

godzina: 12.00-13.30

wstęp wolny

Oprowadzanie dla osób indywidualnych po wystawie Sztuka Legionów Polskich”

Gmach Główny, al. 3 Maja 1

godzina: 14.00

wstęp wolny

14.11.2017

O początkach monety

Wykład z cyklu: Numizmatyka czyli co?

PROWADZENIE: dr hab. Jarosław Bodzek

Muzeum im. E. Hutten – Czapskiego, ul. Piłsudskiego 10 – 12

godzina: 18.00

wstęp wolny

Spotkanie z dziedzictwem dla osób dorosłych i młodzieży z niepełnosprawnością słuchu

wydarzenie towarzyszące wystawie #dziedzictwo z cyklu: Muzeum przyjazne – spotkania dla osób z niepełnosprawnością

prowadzenie: Marta Witoń, Bożena Nowak – tłumaczka polskiego języka migowego

wystawa #dziedzictwo, Gmach Główny , al. 3 Maja 1

godzina: 16.00

wstęp 1 zł, spotkanie tłumaczone na polski język migowy

15.11.2017

Spotkanie ze średniowieczną rzeźbą

spotkanie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną z cyklu: Muzeum przyjazne

prowadzenie: Marta Graczyńska

Wystawa Kraków na wyciągnięcie ręki, Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17

godzina: 11.00

wstęp 1 zł, obowiązuje rezerwacja (12 43 35 744, rezerwacja@mnk.pl)

Od i do. Wolność sztuki w kropli wody

Wykład z cyklu: Sztuka jako przestrzeń wolności

prowadzenie: Aneta Szyłak

Pawilon Józefa Czapskiego, ul. Piłsudskiego 10 – 12

godzina: 18.00

wstęp wolny

Pełne kalendarium wydarzeń w MNK na stronie internetowej: www.mnk.pl/aktualnosci/wszystkie

Tekst i foto: Muzeum Narodowe w Krakowie

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

WIELKA INŻYNIERIA W MAŁYM MIEŚCIE

8 listopada, godz. 17:00
Pałac Krzysztofory, sala audytoryjna Kupferhaus

Zapraszamy na wykład Konrada Myślika (TMHZK) w ramach Muzeomanii z cyklu Muzealna Akademia 67+/-.
Przełom XIX i XX wieku to czas dynamicznych zmian w dziedzinie techniki, które możemy określić mianem kamieni milowych w dziejach rozwoju Krakowa. Na lata 80. XIX wieku przypada moment pierwszych eksperymentów z wykorzystaniem energii elektrycznej jako źródła światła. Kilkanaście lat później powstają miejskie elektrownie – w Podgórzu i Krakowie; natomiast w 1901 r. zostaje oddany do użytku nowoczesny wodociąg, będący jedną z najkosztowniejszych inwestycji owych lat. Podczas wykładu spróbujemy wyobrazić sobie technikę miejską minionych czasów i przeanalizować próbę dogonienia przez Kraków i Podgórze świata uciekającego na wzburzonych falach rewolucji przemysłowej.
WSTĘP WOLNY

KOBIECE SPOJRZENIE. O AKTORSTWIE ANTONINY HOFFMANN

Zapraszamy na wydarzenia towarzyszące wystawie Kobiece spojrzenie. O aktorstwie Antoniny Hoffmann,  prezentowanej w Kamienicy Hipolitów.

ANTONINA HOFFMANN – KRAKOWIANKA Z WYBORU
9 listopada 2017, godz. 14:00
START: Oddział Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21
Spacer towarzyszący wystawie Kobiece spojrzenie. O aktorstwie Antoniny Hoffmann.
Antonina Hoffmann – wybitna aktorka, która zrewolucjonizowała polskie aktorstwo. Spacerując w obrębie Starego Miasta poznamy niezwykłą historię teatru krakowskiego drugiej połowy XIX wieku pełną plotek i legend. Odwiedzimy miejsca, które były bliskie Antoninie Hoffmann i przyjrzymy się jej wpływowi na dzieje Krakowa i jego sceny. Przewodnikiem będzie Ewelina Radecka (MHK).
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl
Udział bezpłatny

OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE
9 listopada 2017,  godz. 16:00
Kamienica Hipolitów
Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie Kobiece spojrzenie. O aktorstwie Antoniny Hoffmann, przedstawiającej postać Antoniny Hoffmann, krakowskiej aktorki z drugiej połowy XIX wieku – kobiety silnej, niezależnej i niezwykłej pod każdym względem, która miała odwagę iść pod prąd i zmienić polski teatr.
Podczas oprowadzania kuratorskiego zaprezentowana zostanie biografia Antoniny Hoffmann i nieznane dotychczas fakty z jej życia prywatnego i scenicznej kariery udokumentowane cennymi eksponatami zgromadzonymi na wystawie.
Oprowadza Ewelina Radecka (MHK). Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl
Udział w cenie biletu

KRAKOWSKIM SZLAKIEM TADEUSZA KOŚCIUSZKI

9 listopada, godz. 17:00
Pałac Krzysztofory, sala audytoryjna Kupferhaus

Wykład otwarty o Tadeuszu Kościuszce w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Rozważny i romantyczny. W 200. Rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki.
Wykład prowadzi Kamil Stasiak (MHK).
WSTĘP WOLNY

MEMORIALIZING THE HOLOCAUST IN THE ORTHODOX JEWISH  LITURGY

9 listopada 2017, godz. 17:00
Stara  Synagoga

Zapraszamy na wykład otwarty dla publiczności dr hab. Jonathan Webber (UJ) – Memorializing the Holocaust in the Orthodox Jewish liturgy. [Upamiętnienie Holokaustu w ortodoksyjnej liturgii żydowskiej].
Przypada on w 79. rocznicę tzw. Kryształowej Nocy (Kristallnacht), pogromu Żydów w Niemczech przeprowadzonego na wielką skalę w nocy z 9 na 10 listopada 1938 r.
Wykład w j. angielskim z tłumaczeniem na j. polski.
WSTĘP WOLNY

PIERWSZE LOTNISKO II RP. ROMAN FLORER CZY ANTONI STAWARZ – KTO ZACZĄŁ WYZWALANIE KRAKOWA?

9 listopada 2017, godz. 17.00
Dom Zwierzyniecki

Wykład z cyklu: Zwierzyniec dla dorosłych w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Zwierzyniec zaprasza: Rakowice. Mateusz Drożdż opowie o wybranym aspekcie historii Rakowic.
WSTĘP WOLNY

ŻYWA TRADYCJA – MIESZCZAŃSKI STRÓJ ŻYWIECKI

9 listopada 2017,  godz. 17:00
Kamienica Hipolitów

Wydarzenie towarzyszące wystawie Żywa tradycja – mieszczański strój żywiecki, prezentowanej w Kamienicy Hipolitów w dniach 8 – 26 listopada.
Zapraszamy na oprowadzanie i prezentację ubiorów mieszczan żywieckich.
Udział w cenie biletu na wystawę stałą

MUZEUM DLA DZIECI

HOFFMANN. TRANSFORMACJE

6 listopada 2017, godz. 16:45
Pałac Krzysztofory, sala edukacyjna

Zapraszamy młodzież licealną oraz studentów na warsztaty teatrologiczne w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Kobiece spojrzenie. O aktorstwie Antoniny Hoffmann.
W czasie zajęć uczestnicy poznawać będą wybrane role z dorobku Antoniny Hoffman, a następnie porównywać je ze współczesnymi realizacjami. Dzięki temu poznają tajniki XIX-wiecznej sztuki aktorskiej, zobaczą, co zmieniło się w sposobie budowania roli na przestrzeni wieków oraz spróbują odpowiedzieć na pytanie, jakie możliwości i ograniczenia dla teatru niosły ze sobą kolejne techniki gry.
Prowadzenie: Ewelina Radecka (MHK)
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl
UDZIAŁ BEZPŁATNY

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.mhk.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.


OSTOJA TRADYCJI
TYLKO DO 30 listopada 2017
Stara Synagoga


ROZWAŻNY I ROMANTYCZNY. W 200.ROCZNICĘ ŚMIERCI TADEUSZA KOŚCIUSZKI
3 października – 17 grudnia 2017
Pałac Krzysztofory


SOTER JAXA – MAŁACHOWSKI. W 150. ROCZNICĘ URODZIN ARTYSTY.
7 października 2017 – 7 stycznia 2018
Pałac Krzysztofory


KOBIECE SPOJRZENIE. O AKTORSTWIE ANTONINY HOFFMANN
29 czerwca 2017 – 4 luty 2018
Kamienica Hipolitów


ZWIERZYNIEC ZAPRASZA: RAKOWICE
23 września 2017 – 25 luty 2018
Dom Zwierzyniecki


BUFET POD KOMBINATEM
26 października 2017 – 8 kwietnia 2018
Dzieje Nowej Huty


ŻYWA TRADYCJA – MIESZCZAŃSKI STRÓJ ŻYWIECKI
8 – 26 listopada 2017
Kamienica Hipolitów

Tekst i foto: Muzeum historyczne Krakowa

Międzynarodowe Centrum Kultury

5.11 Niedziela

11.00–19.00 Finisaż wystawy Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović.

Wstęp wolny

7.11 Wtorek

18.00 Wykład w ramach Dni Austrii: prof. Stanisław Grodziski – Maria Teresa i terezjanizm.

W tym roku obchodzona jest 300. rocznica urodzin Marii Teresy „z Bożej łaski cesarzowej rzymskiej, królowej Niemiec, Węgier, Czech, Galicji i Lodomerii, arcyksiężnej Austrii, księżnej Burgundii, Styrii, Karyntii, Krainy, wielkiej księżnej Siedmiogrodu etc.” To dzięki przeprowadzonym przez nią reformom administracji, sądownictwa, oświaty, armii i finansów, Austria stała się mocarstwem europejskim, a Wiedeń drugim w Europie (po Paryżu) ośrodkiem sztuki, kultury, mody oraz życia towarzyskiego skupionego na dworze wiedeńskim.

Wstęp wolny

Organizatorzy: Konsulat Generalny Austrii w Krakowie oraz MCK

Prof. Stanisław Grodziski – profesor emeritus, kierownik Katedry Historii Prawa i Państwa Polskiego (1968-1978), dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (1968–1971), prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego (1987–1990), doktor honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego. Studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczęte w 1947 ukończył cztery lata później. Stopień doktora nauk prawnych uzyskał w 1959, a habilitację w zakresie historii prawa w 1963. Mianowany profesorem nadzwyczajnym w 1972, po ośmiu latach uzyskał profesurę zwyczajną. Członek PEN-Clubu oraz Societe d’Histoire de Droit.

Przyczynił się do reaktywowania Polskiej Akademii Umiejętności, której był wiceprezesem (1994-2000). Jest autorem wielu dzieł o tematyce historyczno-prawnej. Uczestnik prac Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych Solidarności. Za książkę „Rzeczpospolita Krakowska, jej lata i ludzie” uhonorowany został w kwietniu 2012 nagrodą „Krakowska Książka Miesiąca” (wydawnictwo Universitas). Przewodniczący komitetu redakcyjnego „Czasopisma Prawno-Historycznego”.

10.11 Piątek

11.00 Dojrzali do sztuki – Nowoczesność i eksperyment.

Spotkanie dla seniorów przybliżające tematykę wystawy Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm. Wykład poświęcony będzie pozycji architektury mieszkaniowej w dwudziestoleciu międzywojennym, z jednej strony silnie naznaczonej eksperymentami artystycznymi, z drugiej wyrastającej z potrzeby bliższego zaangażowania twórców w kształtowanie otoczenia człowieka. Zostaną również przeanalizowane decyzje architektów, którzy poszukiwali nowych punktów odniesienia, zasad konstruowania oraz rozwiązań technicznych.

Po wykładzie oprowadzanie przez artystę po wystawie Balkan Playground. Michał Korta.

Prowadzenie: Małgorzata Jędrzejczyk. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy, informacje: warsztaty@mck.krakow.pl, tel. 12 424 28 60.

12.11 Niedziela

12.30 MINIspotkania ze sztuką – Lwów.

Godzinne zajęcia dla dzieci w wieku 4–8 lat, których tematem jest jedno wybrane pojęcie związane z tematyką wystawy Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm.

Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy, informacje: warsztaty@mck.krakow.pl, tel. 12 424 28 60.

21.11 Wtorek

18.00 Muzeum – konserwatywny innowator – wykład prof. Michaiła Borisowicza Piotrowskiego, Dyrektora Generalnego Państwowego Ermitażu w Sankt Petersburgu.

Wstęp wolny, wykład w jęz. rosyjskim z tłumaczeniem symultanicznym na jęz. polski.

Prof. Michaił Borisowicz Piotrowski – Dyrektor Generalny Państwowego Ermitażu w Sankt Petersburgu, syn Borysa Borisowicza Piotrowskiego, wybitnego archeologa, który pełnił obowiązki dyrektora Państwowego Ermitażu w latach 1964–1990. Absolwent orientalistyki (katedra arabistyki) Leningradzkiego Uniwersytetu Państwowego (1967). W latach 1967–1991 pracownik naukowy Leningradzkiego Oddziału Instytutu Studiów Orientalnych. Od 1991 r. pierwszy zastępca dyrektora Państwowego Ermitażu, od lipca 1992 r. dyrektor generalny Państwowego Ermitażu. Uczestnik ekspedycji archeologicznych na Kaukazie, w Azji Centralnej i w Jemenie. Autor ponad 250 prac naukowych, z dziedziny historii i kultury krajów arabskich, w tym katalogu rękopisów arabskich. Członek prezydium Rosyjskiej Akademii Nauk i członek rzeczywisty Rosyjskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 2001–2011 zastępca przewodniczącego Rady ds. Kultury i Sztuki przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej. Dziekan Wydz. Orientalistyki Sankt Petersburskiego Uniwersytetu Państwowego. Doktor honoris causa uniwersytetów w Kazaniu i Saratowie, przewodniczący Rady Uniwersytetu Europejskiego w Sankt Petersburgu. Przewodniczący Związku Muzeów Rosyjskich. Autor cyklu Mój Ermitaż w rosyjskiej telewizji publicznej oraz kolumny Widziane z Ermitażu w gazecie „Sankt Petersburgskije Wiedomosti”.

23.11 Czwartek

18.00 Spotkanie z Miljenką Jergoviciem wokół książki Cytryna, muszkat i kurkuma. Spojrzenie z Zagrzebia. Prowadzenie: Maciej Jakubowiak.

Wstęp wolny, spotkanie w jęz. chorwackim z tłumaczeniem symultanicznym na jęz. polski.

Miljenko Jergović (ur. 1966 w Sarajewie) – powieściopisarz, poeta, eseista. Jego proza i poezja są tłumaczone na wiele języków. W Polsce ukazało się dziewięć jego książek: siedem powieści (trzy „samochodowe” Buick Rivera, Freelander i Wołga, Wołga oraz Ruta Tannenbaum, Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki, Wilimowski i Psy nad jeziorem), zbiór opowiadań Ostatni pocałunek Gity Danon i powieść-esej Ojciec. Laureat kilkunastu nagród bośniackich i chorwackich, a także Nagrody im. E.R. Remarque’a i Premio Napoli. Za powieść Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki otrzymał w 2012 roku Literacką Nagrodę Europy Środkowej „Angelus”.

25.11 Sobota

17.00 Polskie wzornictwo międzywojenne – wykład dr. Huberta Bilewicza.

Wydarzenie w ramach programu towarzyszącego wystawie Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm.

Wstęp wolny.

26.11 Niedziela

12.30 MINIspotkania ze sztuką – Miasto.

Godzinne zajęcia dla dzieci w wieku 4–8 lat, których tematem jest jedno wybrane pojęcie związane z tematyką wystawy Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm.

Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy, informacje: warsztaty@mck.krakow.pl, tel. 12 424 28 60.

30.11 Czwartek

18.00 Wernisaż wystawy Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm.

Wstęp wolny.

WYSTAWY:

A driatycka epopeja. Ivan Meštrović

do 5 listopada 2017

Galeria MCK, Kraków, Rynek Główny 25

To pierwsza w Polsce prezentacja prac Ivana Meštrovicia i zarazem sztuki chorwackiej tej klasy. Meštrović jest największym chorwackim artystą XX wieku i jednym z najważniejszych artystów środkowoeuropejskich. W wyjątkowy sposób łączył rzeźbę z architekturą i urbanistyką, dziedzictwo antyczne i bizantyńskie z modernizmem, Słowiańszczyznę i Bałkany z cywilizacją śródziemnomorską. W Galerii MCK prezentowanych jest 30 prac genialnego rzeźbiarza, ukazujących całe bogactwo i różnorodność jego artystycznej działalności.

W biografii Meštrovicia (1883–1962) sztuka splata się z polityką i odzwierciedla wiele dramatycznych wyzwań, jakim musieli stawić czoła artyści środkowoeuropejscy w XX wieku. Urodzony w chłopskiej rodzinie, nie uczęszczał do żadnej szkoły aż do wstąpienia do Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, ale już w wieku 28 lat zdobył Grand prix na wystawie światowej w Rzymie (1911 r.), co rozpoczęło jego wielka karierę. Sędziwy Rodin ujrzał w nim swojego genialnego kontynuatora. W dwudziestoleciu międzywojennym był profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Zagrzebiu. Po drugiej wojnie światowej wyemigrował do USA (gdzie został profesorem rzeźby na Uniwersytecie Syracuse, a następnie Notre Dame). Był pierwszym żyjącym artystą, który miał indywidualną wystawę w Metropolitan Museum w Nowym Jorku (1947).

Wystawa przygotowywana we współpracy z Muzeji Ivana Meštrovicia: Galerija Meštrović w Splicie i Atelijer Meštrović w Zagrzebiu.

Godziny otwarcia Galerii MCK: wtorek–niedziela 11:00–19:00 (ostatnie wejście 18:30)

Ceny biletów: 12 zł (pełnopłatny), 7 zł (ulgowy), 20 zł (rodzinny)

W każdy wtorek i środę w godzinach 11.00–12.00 HAPPY HOUR – wstęp na wystawę za 1 zł.

W każdą niedzielę, w cenie biletu zwiedzanie wystawy z przewodnikiem: godz. 12.00 w języku polskim i godz. 16.00 w języku angielskim.

Balkan Playground. Michał Korta

25 października– 3 grudnia 2017

MCK, średniowieczne piwnice, Kraków, Rynek Główny 25

Bałkany są miejscem szczególnym, charakteryzuje je różnorodność kultur, religii, narodowości, stanowiąca rodzaj pomostu między Azją i Europą, cywilizacją wschodu i zachodu, chrześcijaństwem i islamem. Wystawa w Międzynarodowym Centrum Kultury prezentuje 37 prac z cyklu fotograficznego, będącego efektem podróży Michała Korty na Bałkany.

Wystawa czynna: wtorek–niedziela 10.00–18.00 (ostatnie wejście 17.30)

Wstęp wolny

Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm

1 grudnia 2017 – 8 kwietnia 2018

Wernisaż 30 listopada, godz. 18.00

Galeria Międzynarodowego Centrum Kultury, Kraków, Rynek Główny 25

Wystawa Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm będzie obszerną prezentacją osiągnięć lwowskich architektów na tle innych dziedzin życia kulturalnego w mieście. Opracowana na podstawie kolekcji publicznych i prywatnych z Polski i Ukrainy jest wielowymiarowym portretem modernistycznego miasta i podkreśla rolę Lwowa jako centrum nowoczesności w czasach II Rzeczypospolitej.

Tytuł wystawy – zwyczajny dzień 24 czerwca 1937 roku – sugeruje, iż chodzi o pokazanie zbiorczego obrazu codzienności, kiedy nie wydarzyło się nic szczególnego, a jednocześnie działo się wszystko, co najbardziej istotne.

Wystawa czynna: wtorek–niedziela 10.00–18.00 (ostatnie wejście 17.30)

***

Międzynarodowe Centrum Kultury, www.mck.krakow.pl

Serwis internetowy Art and Heritage in Central Europe, www.ahice.net

Kwartalnik HERITO, www.herito.pl

Fundacja im. Anny Lindh, www.alfpolska.org

Księgarnia internetowa www.mck.krakow.pl/ksiegarnia

Biblioteka Naukowa MCK i Czytelnia Rolanda Bergera

poniedziałek 10.00–16.00 wtorek 10.00–19.00 środa 10.00–19.00 czwartek 10.00–19.00 piątek 10.00–16.00 sobota 10.00–14.00 tel.: 1242-42-833, 1242-42-835

Recepcja MCK (II piętro)

poniedziałek–piątek 8.00–18.00 tel.: 1242-42-811

Tekst i Foto : Międzynarodowe Centrum Kultury

Nowohuckie Centrum Kultury

Listopad ze Zdzisławem Beksińskim

Malarstwo w wydaniu scenicznym i wirtualna podróży przez niezwykłe przestrzenie wyobraźni Zdzisława Beksińskiego. A na koniec spotkanie z Piotrem Dmochowskim – marszandem i przyjacielem malarza. Zapraszamy.

4, 5 listopada (sobota, niedziela), godz. 19.00, Scena NCK

Kryptonim 27 – Art Color Ballet

Widowisko muzyczne inspirowane twórczością Zdzisława Beksińskiego.

Spektakl przenosi niezwykłe wizje malarza na scenę i próbuje rozczytać ukryte znaczenia jego dzieł. Widz wnika w przestrzeń stworzoną z ruchomych obrazów, baletowych ciał, hologramów i żywej muzyki. Między jawą i snem, w niejasnym planie fantastycznych wizji, nadwrażliwej wyobraźni i ukrytych lęków.

Spektakl prezentowany w ramach OPEN EYES FESTIVAL 2017.

reżyseria, choreografia, projekt plastyczny: Agnieszka Glińska

muzyka: Nikola Kołodziejczyk

bilet – 80 zł

3, 4, 5 listopada (piątek, sobota, niedziela), godz. 11.00 – 19.00, NCK

De Profundis –  Beksiński VR

Głównym zamysłem projektu jest udostępnienie miłośnikom malarstwa Beksińskiego nowej formy interakcji ze sztuką.

Okulary VR pozwalają na osobistą podróż w głąb obrazów, przeprowadzając zwiedzającego poprzez cztery surrealistyczne światy z pogranicza jawy i snu. Elementy otoczenia oraz animacje postaci z oryginalnych obrazów Beksińskiego potęgują wrażenie przeniesienia do innego miejsca. Podróż poprzedza spacer po wirtualnej galerii zawierającej najbardziej znane dzieła malarza.

Wydarzenie realizowane w ramach OPEN EYES FESTIVAL 2017.

bilet – 10 zł

11 listopada (sobota), godz. 13.00, Biała Galeria CENTRUM

Beksiński-Dmochowski. Listy 1999-2003

Spotkanie z Piotrem Dmochowskim, osobą, która odkryła sztukę Zdzisława Beksińskiego dla szerokiej publiczności i od ponad 30 lat upowszechnia jego malarstwo na całym świecie.

Wstęp wolny

Spotkanie poprzedzi kuratorskie oprowadzenie po Galerii Zdzisława Beksińskiego.

bilet – 12 zł

Tekst i foto: Nowohuckie Centrum Kultury

Kryptonim 27

widowisko muzyczne inspirowane twórczością Zdzisława Beksińskiego

Muzyczny spektakl inspirowany twórczością Zdzisława Beksińskiego w wykonaniu Art Color Ballet można było ponownie oglądnąć w NCK w ostatni weekend stycznia. Wyreżyserowane przez Agnieszkę Glińską przedstawienie to niezwykle spójne połączenie baletu, muzyki, śpiewu i koloru – tak by plastyczne wizje Zdzisława Beksińskiego przełożyć na język sceny.

Spektakl, który towarzyszył otwarciu Galerii poświęconej twórczości zmarłego w 2005 roku artyście to pieczołowicie skomponowane widowisko – kilkudziesięciu artystów, muzyka grana na żywo, hologramy i układy choreograficzne. Wszystko po to, by oddać atmosferę tego niezwykłego malarstwa, odczytać ukryte w nim znaczenia i poruszyć wyobraźnię.

Ten siedemdziesięciominutowy spektakl to swoista podróż przez świat artysty, którego twórczość inspiruje kolejne pokolenia twórców z bardzo różnych obszarów sztuki.

(…) Artyści zespołu Art Color Ballet kreują przestrzeń zawieszoną gdzieś między jawą a snem, oscylującą wokół fantastycznych wizji, wyobraźni i lęków. Świat przedstawiony to świat ponadczasowy, mieszający elementy przeszłości i przyszłości, które nie wpisują się w żadne klarowne ramy czasowe. Podobnie jak dzieła Beksińskiego, które wyprzedzały swoją epokę, jak niegdyś malarstwo symbolistów i surrealistów: najpierw niezrozumiane, wyśmiane i odrzucone, później docenione i uwielbiane.

Kryptonim 27 skoncentrowany jest na bliskiej Beksińskiemu tematyce ludzkiego ciała. Ciała za więziennymi kratami oraz ciała jako celi. Celi, w której egzystuje człowiek uwięziony w człowieku, skazaniec i więzień własnej cielesnej powłoki. Nie tyle zmysłowym, co biologicznym nazwać by można ruch tancerzy Art Color Balletu. Tak jak i biologiczna, a wręcz anatomiczna była sztuka Zdzisława Beksińskiego.

Anna Rouveure

Beksińskiego można lubić lub nie, doceniać lub negować ale przejść obok tego malarstwa obojętnie chyba się nie da. Warto sprawdzić czy ze scenicznym projektem Agnieszki Glińskiej dzieje się podobnie.

Spektakle zostaną zaprezentowane podczas wydarzenia Open Eyes Festival, towarzyszącego drugiej edycji kongresu Open Eyes Economy Summit, która odbędzie się w listopadzie 2017 roku w Krakowie. Podczas Festivalu prezentowane będą wydarzenia kulturalne (koncerty, spektakle, wystawy itd.) realizowane przez polskich artystów. W swoim założeniu bowiem, Festival ma pełnić dwojaką funkcję – prezentowanie ciekawych wydarzeń artystycznych wśród międzynarodowej publiczności kongresu (jest więc ukierunkowany na promocję polskiej kultury), oraz przybliżenie mieszkańcom Krakowa i Małopolski oraz odwiedzających je turystom wydarzeń, które do tej pory nie gościły na krakowskiej scenie artystycznej, bądź nie były prezentowane szerokiej publiczności.

4 i 5 listopada, g. 19.00, Scena NCK

OPEN EYES FESTIVAL

ART COLOR BALLET – KRYPTONIM 27

choreografia, reżyseria, projekt plastyczny: Agnieszka Glińska / Art Color Ballet

współpraca przy choreografii: Małgorzata Popławska-Warelis

muzyka: Nikola Kołodziejczyk

animacja: Paweł Kamykowski, Szymon Kamykowski / Kamyk Production

sound design: Marek Smok Rajss / Wataha Drums

premiera: 7 października 2016 r.

bilet – 80 zł

Scena NCK – balet, taniec, muzyka

Zapraszamy na dwa widowiska sceniczne i doroczny festiwal baletowy. Zapowiada się duża dawka energii, muzyki i fantastycznych wizji. To trzeba zobaczyć!

29 października (niedziela), g. 19.00, Scena NCK

Archipelag – spektakl Teatru Tańca Caro

Nowy spektakl Macieja Kuźmińskiego to złożony z okruchów wspomnień kalejdoskop obrazów, który ukazuje człowieka zawieszonego w przestrzeni, gdzie czas nie płynie linearnie. Powracające i pozornie niezwiązane ze sobą sceny nawiązują do współczesnego, fragmentarycznego świata, którego wirtualne i rzeczywiste sfery zlewają się między sobą. Pięcioro tancerzy tworzy pięć scenicznych postaci, każda ze swoją historią i pragnieniami.

4, 5 listopada (sobota, niedziela), g. 19.00, Scena NCK

Kryptonim 27 – Art Color Ballet

widowisko muzyczne inspirowane twórczością Zdzisława Beksińskiego

Spektakl przenosi niezwykłą wizję malarza na scenę i próbuje rozczytać ukryte znaczenia jego dzieł. Widz wnika w przestrzeń stworzoną z ruchomych obrazów, baletowych ciał, hologramów i żywej muzyki. Między jawą i snem, w niejasnym planie fantastycznych wizji, nadwrażliwej wyobraźni i ukrytych lęków.

Choreografia, reżyseria, projekt plastyczny: Agnieszka Glińska

Spektakl prezentowany w ramach OPEN EYES FESTIVAL

16-19 listopada (czwartek- niedziela)

BalletOFFFestival 2017

BalletOFFFestival to stworzona przez Krakowskie Centrum Choreograficzne nowa formuła dla odbywającego się od 1991 roku w Nowohuckim Centrum Kultury festiwalu Krakowskie Spotkania BaletOFFowe, który prezentował i promował sztukę tańca.

Kulminację Festiwalu stanowi wieczór premier.

Festiwalowi towarzyszą warsztaty taneczne z międzynarodowymi pedagogami.

Muzeum Historyczne Krakowa

ZAKLĘTE W EKSPONATACH
4 listopada 2017,  od godz. 10:00
Pałac Krzysztofory

Przy okazji wystawy „Rozważny i romantyczny” w 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki chcieliśmy po raz pierwszy zaprosić do wysłuchania historii Zaklętych w eksponatach. W każdą sobotę, przy wybranych obiektach na naszej ekspozycji pojawią się osoby, które będą chciały zachęcić Państwa do rozmowy o przedmiotach, ich historii, losach ich twórców, użytkowników, o czasach których stały się symbolicznymi świadkami.
W najbliższą sobotę 4 listopada historię Kościuszki podejmującego próby utrzymania niepodległości przybliży Aleksandra Rajchel. Pomoże jej w tym obraz „Grób Ojczysty” namalowany przez Franciszka Smuglewicza, należący do Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

O wczesnej edukacji Tadeusza Kościuszki w Lubieszowie i Warszawie opowie Tomasz Karban, nawiązując do zeszytu do nauki religii Tadeusza Kościuszki oraz traktatu „O bagażach woyska w polu będącego części dwie to iest o powozach i konwoiach opisane przez Antoniego Leopolda d’Oelsnitz” ze zbiorów Biblioteki Kórnickiej.
Jakub Pawlak zrelacjonuje wydarzenia związane z powstaniem Kopca Kościuszki, a pomoże mu w tym łopata, którą zaczęto sypanie Kopca z Muzeum Narodowego w Krakowie oraz obraz autorstwa Jana Nepomucena Bizańskiego „Sypanie mogiły Kościuszki”, który jest własnością Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Opowieści można wysłuchać w godzinach otwarcia wystawy 10:00 – 17:30.
Udział w cenie biletu

BUFET POD KOMBINATEM

5 listopada, godz. 12:00
Dzieje Nowej Huty

Serdecznie zapraszamy na pierwsze z cyklu oprowadzanie kuratorskie po nowej wystawie Bufet pod Kombinatem.  Ekspozycja nowohuckiego oddziału MHK to swoista podróż do historii życia codziennego nowohucian, pokazanego przez pryzmat lokali gastronomicznych – począwszy od barów mlecznych, barów szybkiej obsługi i typu szwedzkiego, poprzez stołówki hutnicze, Kasyno Huty im. Lenina czy kawiarnie i restauracje. Wystawę wzbogacają opowieści i pamiątki pracowników tychże lokali. Będziemy też mogli wstąpić do kawiarni Mozaika, której odtworzone wnętrze stanowi element ekspozycji.
Przewodnikiem będzie Maria Wąchała – Skindzier (MHK).
Udział w cenie biletu

MUZEUM DLA DZIECI
HOFFMANN. TRANSFORMACJE

30 października 2017, godz. 16:45
Pałac Krzysztofory, sala edukacyjna

Zapraszamy dzieci i młodzież na warsztaty edukacyjne w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Kobiece spojrzenie. O aktorstwie Antoniny Hoffmann.  
Kolejny z cyklu warsztatów teatrologicznych dla młodzieży licealnej oraz studentów. W czasie zajęć uczestnicy poznawać będą wybrane role z dorobku Antoniny Hoffman, a następnie porównywać je ze współczesnymi realizacjami. Dzięki temu poznają tajniki XIX-wiecznej sztuki aktorskiej, zobaczą, co zmieniło się w sposobie budowania roli na przestrzeni wieków oraz spróbują odpowiedzieć na pytanie, jakie możliwości i ograniczenia dla teatru niosły ze sobą kolejne techniki gry.
Prowadzenie: Ewelina Radecka (MHK)
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl
UDZIAŁ BEZPŁATNY

DRAMAT – MIĘDZY PRAWDĄ A FIKCJĄ

4 listopada 2017,  godz. 12:00
Pałac Krzysztofory

Zapraszamy młodzież na warsztaty teatralne Dramat – między prawda a fikcją w ramach Muzeomanii z cyklu Zagraj w teatr!
Stanisław Wyspiański swój dramat oparł na kanwie prawdziwego wydarzenia, w którym brał udział. W Weselu wiele jest odniesień do ówczesnego Krakowa i jego mieszkańców, co nie kłóci się z symboliczną warstwą sztuki. Przymierzając się do wystawienia dramatu, koniecznie należy postawić pytania o ponadczasowe i uniwersalne przesłanie utworu oraz umiejętne rozróżnienie sensów dosłownych od metafory. Podczas warsztatów przyjrzymy się, jak wyglądało to podczas prapremiery, a jak we współczesnych wstawieniach Wesela.
Prowadzenie: Ewelina Radecka (MHK)
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl
UDZIAŁ BEZPŁATNY

JAŚNIEJSZE OD ŚWIATŁA – SZLAKIEM MOZAIKI

5 listopada, godz. 11:00
START: Pałac Krzysztofory

Muzeomania z cyklu Mały wielki Kraków.
Zapraszamy dzieci w wieku 9-12 lat na spacer Jaśniejsze od świtała – szlakiem mozaiki. Czasem, kiedy spacerujemy po mieście, naszą uwagę przykuwają kolorowe kamyczki i szkiełka umieszczone na budynkach. To mozaiki – technika, którą ozdabiano fasady ważnych budynków publicznych, a czasem również prywatnych domów i mieszkań. W Polsce była szczególnie popularna w latach 50. i 80. XX wieku. Podczas spaceru będziemy podziwiać urokliwe piękno tych niezwykłych zdobień. Udamy się z wizytą do miejsc, gdzie odkryjemy tajemnice powstawania mozaik. Dowiemy się także, dlaczego współcześnie powinniśmy o nie dbać i jak zachować je dla przyszłych pokoleń.
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl
UDZIAŁ BEZPŁATNY

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.mhk.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.

OSTOJA TRADYCJI
TYLKO DO 30 listopada 2017
Stara Synagoga
https://www.youtube.com/watch?v=fVh9IOKU2MA

ROZWAŻNY I ROMANTYCZNY. W 200.ROCZNICĘ ŚMIERCI TADEUSZA KOŚCIUSZKI
3 października – 17 grudnia 2017
Pałac Krzysztofory
https://www.youtube.com/watch?v=3S_EMBKDXyE

SOTER JAXA – MAŁACHOWSKI. W 150. ROCZNICĘ URODZIN ARTYSTY.
7 października 2017 – 7 stycznia 2018
Pałac Krzysztofory
https://www.youtube.com/watch?v=f1U4uzKmlvU

KOBIECE SPOJRZENIE. O AKTORSTWIE ANTONINY HOFFMANN
29 czerwca 2017 – 4 luty 2018
Kamienica Hipolitów
https://www.youtube.com/watch?v=Kg7ZzGaK78M

ZWIERZYNIEC ZAPRASZA: RAKOWICE
23 września 2017 – 25 luty 2018
Dom Zwierzyniecki
https://www.youtube.com/watch?v=7WI7gAu4lF4

BUFET POD KOMBINATEM
26 października 2017 – 8 kwietnia 2018
Dzieje Nowej Huty

Tekst i foto : Muzeum Historyczne Krakowa

Centrum Kultury Żydowskiej

PROGRAM BAJIT CHADASZ

Spotkania z Kulturą Żydowską, 2017r.

(1996-2017)

DZIEDZICTWO, PAMIĘĆ

WSPÓLNOTA OBYWATELSKA

20 września – 30 listopada, 2017

29 Elul 5777 – 12 Kislev, 5778

Poniedziałek, 6 listopada, godz. 18.00*

Jankiele – spektakl muzyczny w wykonaniu Teatru Żydowskiego w Krakowie Teatru Midraszowego.

Wtorek, 7 listopada, godz. 18.00

500 lat Reformacji(1517-2017)

Luteranie w Polsce – wykład Pastora Dr. Romana Prackiego.

Środa, 8 listopada, godz. 18.00

500 lat Reformacji(1517-2017)

Luter i Żydzi – wykład Dr. Jerzego Sojki (Chrześcijańska Akademia Teologiczna).

Czwartek, 9 listopada, godz. 18.00

Rok Tadeusza Kościuszki (1746-1817), 2017

Kościuszko i Żydzi – wykład Prof. Mieczysława Rokosza (Uniwersytet Jagielloński).

Poniedziałek, 13 listopada, godz.18.00

Rewolucja bolszewicka 1917– ukryte znaczenia i publiczna pamięć 2017 – wykład Prof. Andrzeja Nowaka (Uniwersytet Jagielloński).

Wtorek, 14 listopada, godz. 18.00*

Samotne tango Wiery Gran – spektakl w wykonaniu Teatru Żydowskiego

w Krakowie Teatru Midraszowego.

Środa, 15 listopada, godz. 18.00

Wątki żydowskie w twórczości filmowej Andrzeja Wajdy – wykład Prof. Tadeusza Lubelskiego (Uniwersytet Jagielloński).

Czwartek, 16 listopada, godz. 18.00

Korczak – projekcja filmu fabularnego Andrzeja Wajdy, 94 min. 1990.

Piątek, 17 listopada, godz. 18.00

500 lat Reformacji(1517-2017)

LUTER – film o Marcinie Lutrze, 118 min, 2003, lektor polski.

Niedziela, 19 listopada, godz. 15.00

Odnaleźć obrazy – pokaz filmu Benjamina Geisslera (Niemcy) o Bruno Schulzu (1892-1942), wersja polska, 118 minut, 2003r. Kino Kijów, Al. Zygmunta Krasińskiego 34 w Krakowie, Wstęp wolny.

Niedziela, 19 listopada, godz. 18.00

500 lat Reformacji(1517-2017)

Koncert muzyki organowej w wykonaniu Michała Białko, w kościele ewangelickim św. Marcina w Krakowie, ul. Grodzka 58.

Poniedziałek, 20 listopada, godz. 18.00

Fritz Bauer kontra państwo– projekcja niemieckiego filmu historycznego

w reżyserii Larsa Kraume, wersja niemiecka i polskie napisy,105 min.,2015.

Wtorek, 21 listopada, godz. 18.00

Rozważania o państwie prawa – spotkanie z Prof. Stanisławem Biernatem, byłym wiceprezesem Trybunału Konstytucyjnego.

Środa, 22 listopada

Bruno Schulz (1892-1942) – wykład Prof. Jerzego Jarzębskiego (Uniwersytet Jagielloński).

Czwartek, 23 listopada, godz. 18.00

500 lat Reformacji(1517-2017)

Katharina von Bora, żona Marcina Lutra – film dokumentalny, 45 min. w wersji niemieckiej.

Wtorek, 28 listopada, godz. 18.00

Realizm magiczny– wernisaż wystawy fotograficznej Piotra Kłoska, inspirowanej książka Sto lat samotności Gabriela Garci Marqueza.

Czwartek, 30 listopada, godz. 18.00

Pamięci Sulamitki. Zuzanna Ginczanka i jej twórczość (1917-1944) – wykład Prof. Wojciecha Ligęzy (Uniwersytet Jagielloński).

Niedziela, 3 grudnia, godz. 18.00*

24. ROCZNICA OTWARCIA CENTRUM KULTURY ŻYDOWSKIEJ

KONCERT KROKE w składzie: Tomasz Kukurba (altówka, skrzypce), Jerzy Bawoł (akordeon), Tomasz Lato (kontrabas).

http://www.judaica.pl/index1.php?zmien_jezyk=PL

*bilety

** bilety albo zaproszenia

Tekst : Centrum Kultury Żydowskiej

Muzeum Narodowe w Krakowie


Nowe wystawy

Listopad w Muzeum Narodowym w Krakowie zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie. W ciągu czterech tygodni w jego oddziałach otwartych zostanie aż pięć nowych wystaw, w tym długo oczekiwana monograficzna ekspozycja „Wyspiański” w Gmachu Głównym. Ambicją kuratorów MNK jest zaprezentowanie Stanisława Wyspiańskiego jako artysty totalnego: malarza, designera, scenografa, dramatopisarza, poety, literata i krytyka, a przy tym człowieka zachłannie chłonącego życie, interesującego się nauką i techniką, historią i współczesnością, snującego śmiałe wizje i zatroskanego o zapewnienie bytu rodzinie.

Równolegle z prezentacją sylwetki genialnego syna, MNK przypomni postać jego ojca, Franciszka Wyspiańskiego. Na ekspozycji w Domu Józefa Mehoffera, gdzie Stanisław przyszedł na świat i gdzie rodzina Wyspiańskich spędziła szczęśliwe lata przed śmiercią matki, zaprezentowane zostaną dawne fotografie i dokumenty oraz rzeźby Franciszka Wyspiańskiego, w tym figura Matki Bożej z Dzieciątkiem z roku 1867 uznawanej za rzeźbiarski portret Marii Rogowskiej, żony Franciszka i matki Stanisława. Obie wystawy będą dostępne dla publiczności od 28 listopada.

Od 7 listopada za sprawą wystawy „Staropolskie malarstwo portretowe ze zbiorów MNK” ze ścian Pałacu Biskupa Erazma Ciołka patrzyć będą na widzów dumni, butni, zawadiaccy Sarmaci. Nowy pokaz szykuje także Dom Jana Matejki. Od 16 listopada będzie można tam oglądać obraz „Alchemik Sędziwój i Zygmunt III”, wypożyczony z Pałacu Herbsta, Oddziału Muzeum Sztuki w Łodzi. Towarzyszące „Alchemikowi” szkice i rekwizyty ze zbiorów Domu Jana Matejki pozwolą zrozumieć, w jaki sposób pracował krakowski artysta.

Do częstych zmian eskpozycji przyzwyczajeni są zapewne goście Pawilonu Józefa Czapskiego. Po prezentacji prac twórców z kręgu II Grupy Krakowskiej oraz Romualda Oramusa od 9 listopada w pawilonie zawisną prace Stanisława Sobolewskiego z lat 70., 80. i 90. XX wieku.


10-12 listopada. Świętuj
stulecie odzyskania niepodległości z MNK

Trzy dni wolnego wstępu do galerii „Broń i barwa w Polsce” z ekspozycją „Sztuka Legionów Polskich” oraz na wystawę #dziedzictwo – taki prezent chce podarować swoim widzom Muzeum Narodowe w Krakowie z okazji stulecia odzyskania niepodległości. Na listopadowy weekend przygotowaliśmy też specjalne atrakcje: m.in. pokaz munduru, w którym został pochowany Marszałek Józef Piłsudski, prezentacja jednego z najpiękniejszych rękopisów w Polsce, pontyfikału Erazma Ciołka na wystawie #dziedzictwo i gra rodzinna „Utwórz swoje państwo”. Wydarzenia są częścią oficjalnych obchodów miejskich inaugurujących stulecie odzyskania niepodległości i 150 rocznicę urodzin Marszałka Piłsudskiego. 11 listopada wszystkie galerie stałe i wystawy czasowe MNK będą otwarte w godzinach 10.00-16.00.

Na ścieżkach niepodległości – Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich

19 listopada to Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich, w tym roku odbywający się pod hasłem „Na ścieżkach niepodległości”. W godzinach 10.00 – 16.00 wszystkie galerie stałe oraz wystawy czasowe MNK będzie można zwiedzać za darmo.

„Odwilż 56 – Cracovia 65”. Wystawa architektury Witolda Cęckiewicza w dawnym Hotelu Cracovia

Po wydarzeniach Października 1956 roku, które wyniosły do władzy Władysława Gomułkę, architekci z ulgą zerwali z estetyką socrealizmu i zwrócili się w stronę form nowoczesnych. Ten przełom jest punktem wyjścia wystawy zorganizowanej przez Instytut Architektury we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie oraz Muzeum Inżynierii Miejskiej w gmachu dawnego hotelu Cracovia (obecnie oddział Muzeum Narodowego w Krakowie). Osią pokazu będą dokonania Witolda Cęckiewicza – jednego z najważniejszych architektów polskiego powojennego modernizmu – z okresu dwóch dekad następujących po odwilży. Cęckiewicz w 1965 roku zaprojektował hotel Cracovia zaliczany – wraz z towarzyszącym mu kinem Kijów – do czołowych osiągnięć polskiej architektury lat 60. Twórczość Cęckiewicza zostanie pokazana za pomocą makiet architektonicznych i nie publikowanych dotąd materiałów archiwalnych – rysunków technicznych i fotografii. Historię Cracovii chcemy także pokazać poprzez pamiątki zgromadzone przez kilka dekad funkcjonowania hotelu przez jego pracowników, gości i mieszkańców Krakowa Wystawa będzie otwarta dla publiczności od 24 listopada.

Wystawy czasowe

Gmach Główny
al. 3 Maja 1

Wyspiański

NOWA WYSTAWA

28.11.2017 – 20.01.2019

#dziedzictwo

23.06.2016 – 07.01.2017

Legiony Polskie

03.06.2016 – 31.12.2017

Galeria „Broń i barwa”

Robert Kuśmirowski: Tężnia

02.04 – 05.11.2017

Leonardo da Vinci: Dama z gronostajem

19.05 – 31.12.2017

Hotel Cracovia

Odwilż 56 – Cracovia 65. Wystawa architektury Witolda Cęckiewicza w dawnym Hotelu Cracovia NOWA WYSTAWA

24.11.2017-21.01.2018

EUROPEUM – Ośrodek Kultury Europejskiej

plac Sikorskiego 6

Maria Pinińska-Bereś: Płonąca żyrafa

29.09 – 19.11.2017

Muzeum Książąt Czartoryskich – Arsenał

Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich

07.04.2017 – 08.04.2018

Muzeum im. Emeryka Hutten – Czapskiego
ul. Piłsudskiego 12

Moneta i imperium. Od Achemenidów po powstanie królestw hellenistycznych

29.06.2016 – 08.04.2018

Szlachetne zdrowie – ziołolecznictwo i medycyna. Starodruki ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

05.09.2017 – 07.01.2018

Pawilon Józefa Czapskiego

ul. Piłsudskiego 12

Hommage a Józef Czapski. Stanisław Sobolewski

NOWA WYSTAWA

09.11 – 10.12.2017

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego
pl. Szczepański 9

Twarzą w Twarz. Sztuka w Auschwitz

WSTĘP WOLNY

07.07-19.11.2017

Szuflada Szymborskiej
do 04.02.2018

Dom Jana Matejki

ul. Floriańska 41

Podróże dalekie i bliskie Mistrza Matejki

05.07 – 12.11.2017

Alchemik Sędziwój Jana Matejki – od realium do obrazu

NOWA WYSTAWA

16.11.2017-18.02.2018

Pałac Biskupa Erazma Ciołka

Ul. Kanonicza 17

Staropolskie malarstwo portretowe ze zbiorów MNK

NOWA WYSTAWA

07.11.2017 – 11.02.2018

Dom Józefa Mehoffera

Ul. Krupnicza 26

Franciszek Wyspiański – krakowski rzeźbiarz

NOWA WYSTAWA

28.11.2017 – 30.07.2018

Zamek Królewski w Niepołomicach
ul. Zamkowa 2

Antyk okiem kolekcjonera

20.09.2017 – 31.12.2019

Wydarzenia edukacyjne

 

03.11.2017

Oprowadzanie po wystawie „Twarzą w twarz. Sztuka w Auschwitz”

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego, pl. Szczepański 9

godzina: 16.30

wstęp w ramach biletu na wystawę

05.11.2017

Abecadło sztuki

warsztaty dla dzieci w wieku 6-9 l z cyklu: 7. dzień tworzenia

prowadzenie: Agnieszka Fluder

Gmach Główny, al. 3 Maja 1 / Dama z gronostajem

godzina: 10.30

wstęp: 100 zł karnet na cały cykl zajęć, obowiązuje rezerwacja (12 43 35 744, rezerwacja@mnk.pl)

BRAK WOLNYCH MIEJSC

07.11.2017

Epitafium w sztuce barokowej i poezji Tadeusza Gajcego

spotkanie dla seniorów z cyklu: Rozmowy o literaturze

prowadzenie: Katarzyna Szczygieł

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17

godzina: 10.15

wstęp: 1 zł

Kraków Józefa Mehoffera

wykład z cyklu: Z Pegazem w tle

prowadzenie: Urszula Kozakowska – Zaucha

Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza

godzina: 18.00

wstęp wolny

Spotkanie z dziedzictwem. Wydarzenie z cyklu: Muzeum przyjazne – spotkania dla osób z niepełnosprawnością

prowadzenie: Barbara Łepkowska

wystawa #dziedzictwo, Gmach Główny , al. 3 Maja 1

godzina: 11.00, 12.15

wstęp 1 zł, obowiązuje rezerwacja (12 43 35 744, rezerwacja@mnk.pl)

BRAK WOLNYCH MIEJSC

08.11.2017

Sztuka wczesnochrześcijańska

wykład z cyklu: Sztuka i piękno w średniowieczu

prowadzenie: dr hab. Marek Walczak

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17

godzina: 18.00

wstęp wolny

Spotkanie ze średniowieczną rzeźbą

spotkanie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną z cyklu: Muzeum przyjazne

prowadzenie: Marta Graczyńska

Wystawa Kraków na wyciągnięcie ręki, Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17

godzina: 11.00

wstęp 1 zł, obowiązuje rezerwacja (12 43 35 744, rezerwacja@mnk.pl)

BRAK WOLNYCH MIEJSC

09.11.2017

Historia konserwacji kobierca z motywami „czintamani”

spotkanie z cyklu: Konserwatorskie czwartki

prowadzenie: Anna Olkuśnik-Tabisz

Gmach Główny, al. 3 Maja 1/ #dziedzictwo

godzina: 16.30

wstęp w cenie biletu na wystawę

Artysta Kościuszko

wykład z cyklu: Fenomen Tadeusza Kościuszki

prowadzenie: prof. dr hab. Waldemar Okuń

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 3

godzina: 18.00

wstęp wolny.

10.11.2017

Oprowadzanie po galerii „Broń i Barwa w Polsce”

Gmach Główny, al. 3 Maja 1

godzina: 16.30

wstęp w cenie biletu na wystawę

11.11.2017

Oprowadzanie dla osób indywidualnych po wystawie Sztuka Legionów Polskich”

Gmach Główny, al. 3 Maja 1

godzina: 12.00

wstęp wolny

12.11.2017

Paleta debiutanta

warsztaty dla dzieci w wieku 0-3 l. (z rodzicami)

prowadzenie: Ewelina Krawczyk

Galeria Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach, Rynek Główny 3

godzina: 10.30

wstęp: 100 zł karnet na cały cykl zajęć, obowiązuje rezerwacja (12 43 35 744, rezerwacja@mnk.pl)

BRAK WOLNYCH MIEJSC

Wokół Wyspiańskiego. Jak ubrać Chochoła i Krasawicę? O projektach strojów.

warsztaty dla dzieci w wieku 6-9 lat z cyklu: 7. dzień tworzenia

prowadzenie: Anna Pomykalska-Marczuk

Gmach Główny, al. 3 Maja 1

godzina: 10.30 oraz 12.30

wstęp: 100 zł karnet na cały cykl zajęć, obowiązuje rezerwacja (12 43 35 744, rezerwacja@mnk.pl)

BRAK WOLNYCH MIEJSC

14.11.2017

O początkach monety

Wykład z cyklu: Numizmatyka czyli co?

PROWADZENIE: dr hab. Jarosław Bodzek

Muzeum im. E. Hutten – Czapskiego, ul. Piłsudskiego 10 – 12

godzina: 18.00

wstęp wolny

Spotkanie z dziedzictwem dla osób dorosłych i młodzieży z niepełnosprawnością słuchu

wydarzenie towarzyszące wystawie #dziedzictwo z cyklu: Muzeum przyjazne – spotkania dla osób z niepełnosprawnością

prowadzenie: Marta Witoń, Bożena Nowak – tłumaczka polskiego języka migowego

wystawa #dziedzictwo, Gmach Główny , al. 3 Maja 1

godzina: 16.00

wstęp 1 zł, spotkanie tłumaczone na polski język migowy

15.11.2017

Spotkanie ze średniowieczną rzeźbą

spotkanie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną z cyklu: Muzeum przyjazne

prowadzenie: Marta Graczyńska

Wystawa Kraków na wyciągnięcie ręki, Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17

godzina: 11.00

wstęp 1 zł, obowiązuje rezerwacja (12 43 35 744, rezerwacja@mnk.pl)

BRAK WOLNYCH MIEJSC

Od i do. Wolność sztuki w kropli wody

Wykład z cyklu: Sztuka jako przestrzeń wolności

prowadzenie: Aneta Szyłak

Pawilon Józefa Czapskiego, ul. Piłsudskiego 10 – 12

godzina: 18.00

wstęp wolny

16.11.2017

Archeolog i śmierć

spotkanie dla seniorów z cyklu: Rozmowy o archeologii

prowadzenie: dr Dorota Gorzelany

wystawa „Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”, Arsenał

godzina: 10.15

wstęp: 1 zł

17.11.2017

Oprowadzanie po Pawilonie Józefa Czapskiego

Pawilon Józefa Czapskiego, ul. Piłsudskiego 10 – 12

godzina: 16.30

wstęp w cenie biletu

Moda w czasach Cecylii Gallerani (ok. 1470 – 1536)

Wykład z cyklu: W świecie Damy z gronostajem

prowadzenie: Joanna Regina Kowalska

Gmach Główny, al. 3 Maja 1

godzina: 18.00

wstęp wolny

18.11.2017

Paleta debiutanta

warsztaty dla dzieci w wieku 0-3 l. (z rodzicami) z cyklu: Paleta debiutanta

prowadzenie: Katarzyna Maziarz

Galeria Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach, Rynek Główny 3

godzina: 10.15

wstęp: 100 zł karnet na cały cykl zajęć, obowiązuje rezerwacja (12 43 35 744, rezerwacja@mnk.pl)

BRAK WOLNYCH MIEJSC

Dama i halogenki srebra. Warsztaty fotografii portretowej

warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 10-13 l. z cyklu: 10+Sztuka

prowadzenie: Izabela Lechowicz

Gmach Główny, al. 3 Maja 1 / Dama z gronostajem

godzina: 10.30

wstęp: 80 zł za cały cykl zajęć, 20 zł za jednorazowy udział w warsztatach (rezerwacja: 12 433 57 44, rezerwacja@mnk.pl)

Zaczarowana kusza. O leśnych ścieżkach, miejskich ulicach i o tym, że zawsze warto iść za głosem serca

Spotkanie dla dzieci w wieku 4-7 lat z cyklu: Latający dywan. Opowieści przedmiotów.

prowadzenie: Maja Luxenberg

Muzeum Książąt Czartoryskich – Arsenał, ul. Pijarska 8 / Najcenniejsze

godzina: 12.00

wstęp: bilet 10 zł, rezerwacja od 6 listopada (12 433 57 44, rezerwacja@mnk.pl)

Wokół Wyspiańskiego. Jak ubrać Chochoła i Krasawicę? O projektach strojów

warsztaty dla dzieci w wieku 6-9 lat z cyklu: 7. dzień tworzenia

prowadzenie: Anna Pomykalska-Marczuk

Gmach Główny, al. 3 Maja 1

godzina: 12.30

wstęp: 100 zł karnet na cały cykl zajęć, obowiązuje rezerwacja (12 43 35 744, rezerwacja@mnk.pl)

BRAK WOLNYCH MIEJSC

Kraków Józefa Mehoffera

Spacer z cyklu: Pod rękę z Muzą

prowadzenie: Anna Warzecha

początek spaceru: Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26

godzina: 10.30-13.00

wstęp: opłata 10 zł, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja (12 43 35 744, rezerwacja@mnk.p)

 

19.11.2017

Paleta debiutanta

warsztaty dla dzieci dla dzieci w wieku 0-3 l. (z rodzicami) z cyklu: Paleta debiutanta

prowadzenie: Hiacynta Sowa

Galeria Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach, Rynek Główny 3

godzina: 10.30 oraz 12.15

wstęp: 100 zł karnet na cały cykl zajęć, obowiązuje rezerwacja (12 43 35 744, rezerwacja@mnk.pl)

BRAK WOLNYCH MIEJSC

Moje miejsce

warsztaty dla dzieci w wieku 6-9 l z cyklu: 7. dzień tworzenia

prowadzenie: Blanka Dudek

Gmach Główny, al. 3 Maja 1 / #dziedzictwo

godzina: 10.30

wstęp: 100 zł karnet na cały cykl zajęć, obowiązuje rezerwacja (12 43 35 744, rezerwacja@mnk.pl)

BRAK WOLNYCH MIEJSC

Niestworzone historie!

warsztaty weekendowe dla dzieci w wieku 4-7 l. (z rodzicami) z cyklu: Konik muzealny

prowadzenie: Weronika Moskwa, Martyna Majsterek

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17

godzina: 11.00-14.00

wstęp: bilet 15 zł od dziecka (dla opiekuna wstęp bezpłatny). Uczestnicy mogą dołączyć w każdej chwili do godziny  13.00

22.11.2017

Spotkanie z monetą

Spotkanie dla osób dorosłych i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną

prowadzenie: Edyta Kuś

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12

godzina: 11.00

wstęp 1 zł, obowiązuje rezerwacja (12 43 35 744, rezerwacja@mnk.pl)

BRAK WOLNYCH MIEJSC

O czym pisała Olga Boznańska?

Wykład z cyklu: Oblicza dziennika

prowadzenie: Urszula Kozakowska – Zaucha

Pawilon Józefa Czapskiego, ul. Piłsudskiego 10 – 12

godzina: 18.00

wstęp wolny

23.11.2017

No a co, Jasiu, jak to uważasz? – No a to

Wykład z cyklu: Czwartki u Matejków

prowadzenie: Marta Kłak – Ambrożkiewicz

Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41

godzina: 18.00

wstęp wolny

Siateczka „toledo”

Warsztaty dla dorosłych i dla dzieci z cyklu: Muzealne ZPT-y

prowadzenie: Karolina Szlęk

Gmach Główny, al. 3 Maja 1

godzina: 18.00

wstęp wolny

Do dzieła!

spotkania dla dzieci w wieku 6-10 l.

prowadzenie: Anna Grzelak

Pałac Biskupa Erazma Ciołka / Sztuka Cerkiewna

godzina: 16.45

wstęp: 5 zł od dziecka, opiekun – wstęp bezpłatny, obowiązuje rezerwacja (12 43 35 744, rezerwacja@mnk.pl)

24.11.2017

Hommage a Józef Czapski

Oprowadzanie po Pawilonie Józefa Czapskiego

Pawilon Józefa Czapskiego, Piłsudskiego 10 – 12

godzina: 10.15, wstęp: 1 zł

Oprowadzanie po wystawie „Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Muzeum Książąt Czartoryskich – Arsenał, ul. Pijarska 8

godzina: 16.30

wstęp w cenie biletu na wystawę

25.11.2017

O sztuce bycia z innymi. Warsztaty rękodzielnicze

warsztaty dla młodzieży w wieku 10-13 l. z cyklu: 10+Sztuka

prowadzenie: Izabela Lechowicz

Gmach Główny, al. 3 Maja 1 / #dziedzictwo

godzina: 10.30

wstęp: 80 zł za cały cykl zajęć, 20 zł za jednorazowy udział w warsztatach (rezerwacja:12 433 57 44, rezerwacja@mnk.pl)

 

Z wizytą u pradziadków

warsztaty dla dzieci w wieku 3-5 l z cyklu: 7. dzień tworzenia

prowadzenie: Rafał Fudala

Gmach Główny, al. 3 Maja 1 / #dziedzictwo

godzina: 10.30

wstęp: 100 zł karnet na cały cykl zajęć, obowiązuje rezerwacja (12 43 35 744, rezerwacja@mnk.pl)

BRAK WOLNYCH MIEJSC

26.11.2017

Paleta debiutanta

warsztaty dla dzieci w wieku 0-3 l. (z rodzicami) z cyklu: Paleta debiutanta

prowadzenie: Hiacynta Sowa

Galeria Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach, Rynek Główny 3

godzina: 10.30

wstęp: 100 zł karnet na cały cykl zajęć, obowiązuje rezerwacja (12 43 35 744, rezerwacja@mnk.pl)

BRAK WOLNYCH MIEJSC

Wokół Wyspiańskiego. Jak ubrać Chochoła i Krasawicę? O projektach strojów.

warsztaty dla dzieci w wieku 6-9 lat z cyklu: 7. dzień tworzenia

prowadzenie: Anna Pomykalska-Marczuk

Gmach Główny, al. 3 Maja 1

godzina: 12.30

wstęp: 100 zł karnet na cały cykl zajęć, obowiązuje rezerwacja (12 43 35 744, rezerwacja@mnk.pl)

BRAK WOLNYCH MIEJSC

29.11.2017

Spotkanie z monetą dla osób dorosłych i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną

Z cyklu: Muzeum przyjazne – spotkania dla osób z niepełnosprawnością

prowadzenie: Edyta Kuś

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12

godzina: 11.00

wstęp 1 zł, obowiązuje rezerwacja (12 43 35 744, rezerwacja@mnk.pl)

BRAK WOLNYCH MIEJSC

Mit miecza raz jeszcze

Wykład z cyklu: Akademia Bronioznawcy

prowadzenie: Maciej Sztuka

Gmach Główny, al. 3 Maja 1

godzina: 18.00

wstęp wolny

Wszelkie informacje na temat ewentualnych zmian terminów bądź odwołania spotkań i wykładów zaistniałe z przyczyn niezależnych od Muzeum będą zamieszczone na stronie internetowej Muzeum Narodowego w Krakowie: www.mnk.pl

Tekst i foto: Muzeum Narodowe w Krakowie









PLACES WORTH YOUR TIME