Kalendarium – Listopad 2019

0

Muzeum Historyczne Kraków

KRAKÓW NAPRAWDĘ DLA WSZYSTKICH: RYNEK PODZIEMNY
25 listopada (poniedziałek) godz. 18.00
START: przed wejściem do Rynku Podziemnego (arkady Sukiennic od strony kościoła Mariackiego).

Zapraszamy osoby z dysfunkcją ruchu (poruszających się na wózkach) na spacer po wystawie w podziemiach krakowskiego Rynku. Przewodnikiem będzie Justyna Kutrzeba-Synowiec (MK).
Podczas oprowadzania po rezerwacie archeologiczno-architektonicznym zwiedzający dowiedzą się o historii handlu, o towarach, z których słynął Kraków, odwiedzą relikty osady sprzed Wielkiej Lokacji w 1257 roku, przejdą przez piwnice Kramów Bogatych, a także dowiedzą się, co poprzedziło istnienie krakowskiego Rynku. Wystawa Śladem europejskiej tożsamości Krakowa przystosowana jest dla osób poruszających się na wózkach.
Obowiązuje rezerwacja miejsc info@muzeumkrakowa.pl
Udział bezpłatny

SALON KSIĄŻKI KRAKOWSKIEJ
26 listopada (wtorek) godz. 18.00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Zapraszamy na spotkanie promujące katalog do wystawy Krakowskie drogi żelazne.
Prezentowana w Muzeum Podgórza wystawa, czynna do 15 marca 2020 r., jest pierwszą wystawą w Muzeum Krakowa, pokazującą funkcjonowanie w przestrzeni miasta środka transportu stanowiącego jeden z najważniejszych wynalazków cywilizacyjnych XIX w. Uzupełnieniem wystawy jest wydany katalog, w którym znajdziemy częstokroć mało znane fakty z dziejów kolei. Dzięki wystawie i prezentowanej publikacji możemy się przekonać o istotnym, choć nie zawsze dostrzeganym miejscu kolei w dziejach Krakowa.
W spotkaniu udział wezmą: Dominik Lulewicz (MK), dr hab. Waldemar Komorowski
Katalog wystawy będzie sprzedawany z 50 % rabatem.
Spotkanie poprowadzi Marcin Baran
Udział bezpłatny

DYŻUR EKSPERTÓW WS. UTWORZENIA MUZEUM  – MIEJSCA PAMIĘCI KL PLASZOW
28 listopada (czwartek) godz. 16.00 – 18.00
Miejskie Centrum Dialogu, ul. Bracka 10

Zapraszamy do udziału w cyklu interdyscyplinarnych dyżurów ekspertów, podczas których mieszkańcy będą mieli możliwość skonsultowania uwag, opinii dotyczących konsultacji Muzeum – Miejsca Pamięci KL Plaszow.  Czwartkowy dyżur będzie dotyczył organizacji ruchu zwiedzających w otoczeniu Muzeum Miejsca Pamięci KL Plaszow w Krakowie i regulaminu użytkowania terenu.
Więcej informacji na temat konsultacji Muzeum – Miejsca Pamięci KL Plaszow w Krakowie – konsultacje społeczne wokół zagadnień związanych z powstającym muzeum można znaleźć na stronie Miejskiego Centrum Dialogu.

Z PANEM TWARDOWSKIM NA KOPIEC KRAKA
29 listopada (piątek) godz. 19.00
START: Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Zapraszamy Państwa na nocne spacery na Kopiec Kraka!
Plan wydarzenia obejmuje cykl czterech wieczorno-nocnych spacerów na kopiec. Każdy spacer odbędzie się w innej porze roku, dzięki temu uczestnicy będą mogli zapoznać się z widocznymi nad Krakowem gwiazdozbiorami charakterystycznymi dla poszczególnych pór roku. Oprócz tego spacerowicze dowiedzą się, jak rozpoznawać planety, i poznają wiele ciekawostek z zakresu współczesnej astronomii.
Podczas spaceru przez cały czas „będzie obecny” Mistrz Twardowski. Uczestnicy dowiedzą się, jak można tę postać postrzegać w kontekście jego epoki. Zostaną poruszone takie tematy jak: kim była postać filozofa-maga w Renesansie; jak bardzo w dawnych wiekach astrologia była związana z astronomią; jak postrzegali wszechświat uczeni, zanim teorie Kopernika i następców na trwałe przebiły się do świadomości; i wreszcie, jak wyglądał ptolemejski model wszechświata, który był uważany za prawdziwy w Europie przez ponad 1000 lat.

KLINIKA DLA RZECZY: STANIOLOWY LISTOPAD… CZYLI SPOTKANIE Z KONSERWATOREM SZOPEK KRAKOWSKICH
30 listopad (sobota) godz. 10.00

Thesaurus Cracoviensis, ul. K. Józefa 337



Zapraszamy na spotkanie z cyklu Klinka dla rzeczy. Spotkanie ma na celu prezentację szopki krakowskiej jako szczególnego rodzaju makiety teatralnej, a także naukę praktycznych umiejętności związanych z ich konserwacją.  Rozpoczniemy od zwiedzania ekspozycji szopek prezentowanych w Thesuarusie Cracoviensis. W tej części spotkania, na przykładzie wybranych szopek oraz… makiet teatralnych znajdujących się w zbiorach muzeum, omówione zostaną teoretyczne aspekty związane z ich konserwacją. Uczestnikom przedstawione zostaną metody właściwego zabezpieczania szopek i makiet, a także uzupełniania ubytków i naprawy elementów dekoracyjnych. W części praktycznej, po uprzednim zapoznaniu się z warsztatem pracy konserwatora szopek, uczestnicy wykonają proste zabiegi restauratorskie, takie jak czyszczenie, klejenie i dorabianie elementów ozdobnych.
Na zakończenie zajęć: porady i konsultacje z dziedziny konserwacji szopek i makiet.
Klinika dla rzeczy
Konserwacja zabytków korzysta z dorobku wielu dziedzin nauki, a praca konserwatora to zarówno działalność intelektualna, jak i manualna. Każdy obiekt podlegający konserwacji wymaga indywidualnego podejścia i właściwego sposobu postępowania z nim.
By zatem przybliżyć słuchaczom, jak złożonym zagadnieniem jest konserwacja poszczególnych kategorii zabytków, oddział Thesaurus Cracoviensis zaprasza na warsztaty z cyklu Klinika dla rzeczy prowadzone przez specjalistów z Pracowni Konserwacji Muzealiów MHK. Zaproszenie kierujemy szczególnie do osób dorosłych zainteresowanych konserwacją i restauracją dzieł sztuki, a także historią sztuki. Zachęcamy również właścicieli starych, zniszczonych przedmiotów, aby przynieśli je ze sobą i z pomocą naszych specjalistów nauczyli się, jak je ratować.
Obowiązuje rezerwacja miejsc info@muzeumkrakowa.pl
Wstęp: 20 zł

MUZEUM BEZ GRANIC: NARODOWY STARY TEATR
1 grudnia (uwaga – niedziela!) godz. 12.00
START: ul. Jagiellońska 5

Zapraszamy na spacer edukacyjny w ramach Muzeomanii z cyklu Muzeum bez granic, którego przewodnikiem będzie Ewelina Radecka (MK).
Budynek na rogu placu Szczepańskiego i ulicy Jagiellońskiej od 220 lat mieści w sobie teatralną scenę. Powstała ona z połączenia dwóch kamienic, a przystosowanie ich wnętrz na potrzeby teatru było niemałym wyzwaniem. Budynek na przestrzeni wieków przechodził kilka modernizacji – dotyczyły one zarówno zewnętrznej fasady, jak i samej sceny oraz przestrzeni zakulisowych. Podczas wędrówki po zakamarkach Narodowego Starego Teatru poznamy jego historię i zobaczymy nie tylko scenę, ale również kulisy – garderoby, magazyny kostiumów, butów, kabiny techników i wiele innych miejsc. Zwiedzając kolejne pomieszczenia będziemy odkrywać, jak w ciągu wieków zmieniło się wnętrze teatru i samo funkcjonowanie sceny.
Udział bezpłatny

KONFERENCJA MIASTO – MUZEUM – MIESZCZANIE.
MUZEUM WOBEC WYZWAŃ NOWOCZESNEGO MIASTA

W dniach 3-5 grudnia zapraszamy Państwa do Pałacu Krzysztofory na konferencję Miasto – Muzeum – Mieszczanie. Muzeum wobec wyzwań nowoczesnego miasta.
Konferencja stanowić będzie jedno z ostatnich wydarzeń w ramach Jubileuszu 120 – lecia Muzeum, stąd z jednej strony będzie okazją do podsumowania projektu wystawienniczego przeMieszczanie, jak również cyklu wykładów Muzeum w mieście. Miasto w muzeum i innych wydarzeń odbywających się podczas obchodów Jubileuszu. Ponadto będzie okazją do zaprezentowania wybranych przedsięwzięć realizowanych przez Muzeum na rzecz mieszkańców Krakowa.
Na konferencję obowiązuje rezerwacja miejsc na podstawie wypełnionego FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO
Zapraszamy do zapoznania się z PROGRAMEM

#JESTEMKRAKOW
Muzeum Krakowa obchodzi Jubileusz 120-lecia. Ponieważ hasło obchodów jubileuszowych brzmi „Jestem Kraków”, zadaliśmy znanym i mniej znanym krakowianom pytanie: A Ty kim jesteś?

http://bit.ly/MichalNiezabitowski

Zapraszamy wszystkich do oglądania!

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.

POCHWAŁA KSIĄŻKI. ROBERT
JAHODA – RZEMIEŚLNIK I ARTYSTA

21 listopada 2019 – 30 czerwca 2020
Kamienica Hipolitów

MÓJ DRUGI DOM? HUTA IM. LENINA

8 listopada 2019 – 5 kwietnia 2020
Muzeum Podgórza


KRAKOWSKIE KOLEJE ŻELAZNE
17 października 2019 – 15 marca 2020
Muzeum Podgórza


ZWIERZYNIEC ZAPRASZA GARBARY
21 września 2019 – 17 maja 2020
Dom Zwierzyniecki

BITWA, KTÓREJ NIE BYŁO
31 sierpnia 2019 – 1 marca 2020
Fabryka Emalia Oskara Schindlera

ATOMOWA GROZA
1 marca – 31 grudnia 2019
Muzeum Nowej Huty

KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ


Muzeum Narodowe Kraków

Weekend za pół ceny

„Jan Hrynkowski. Opowieść artysty”, „Wyspiański. Skarby ze Lwowa” a może „Uwaga! Fałszerstwo”? W ten weekend wszystkie wystawy będzie można zobaczyć w wyjątkowej cenie. To też okazja, by zobaczyć Damę z gronostajem Leonarda da Vinci czy Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta tuż przed przeprowadzką do Muzeum Książąt Czartoryskich.

Od 22 do 24 listopada Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza do skorzystania z weekendowej akcji zniżkowej, w ramach której można zwiedzić wystawy w oddziałach MNK w promocyjnych cenach. Wstęp dla biorących udział w akcji wyniesie 50% ceny cennikowej – bilety dostępne w kasach MNK (zniżka obejmuje bilety normalne, ulgowe, rodzinne, grupowe ulgowe).

24 listopada wstęp do galerii stałych bezpłatny – jak w pozostałe niedziele.

Leonardo. Dzieła wszystkie – MNK na dużym ekranie

Już od tego weekendu w wybranych kinach w całej Polsce można oglądać film Leonardo. Dzieła wszystkie Phila Grabsky’ego, zrealizowany z okazji 500. rocznicy śmierci Leonarda da Vinci. Film nie tylko pokazuje dzieła artysty tj. Mona Lisa czy Ostatnia wieczerza, ale także przedstawia jego życie, wynalazki czy umiejętności rzeźbiarskie.

W filmie nie mogło zabraknąć obrazu Dama z gronostajem, który prezentowany jest w MNK. Zdjęcia realizowano w Gmachu Głównym, a o dziele opowiada dr hab. Andrzej Betlej, prof. UJ, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Film jest szansą, by poszerzyć swoją wiedzę na temat twórczości Leonarda da Vinci, a także samej Damy z gronostajem, którą od 20 grudnia 2019 roku będzie można zobaczyć w Muzeum Książąt Czartoryskich.

Najbliższe pokazy:

24.11.2019, niedziela, 16:00 Radom, Kino Elektrownia
24.11.2019, niedziela, 16:00 Wrocław, Nowe Horyzonty
24.11.2019, niedziela, 14:00, 16:00 Kraków, Kino Mikro
28.11.2019, czwartek, 12:00 Elbląg, Kino Światowid
28.11.2019, czwartek, 18:00 Elbląg, Kino Światowid
12.12.2019, czwartek, 18:20 Kutno, Kino Kutnowskiego Domu Kultury

15.12.2019, niedziela, 16:00 Wadowice, Wadowickie Centrum Kultury

Więcej informacji o pokazach znajduje się na stronie dystrybutora nazywowkinach.pl

Wystawy czasowe

 

Gmach Główny

  1. 3 Maja 1

Leonardo da Vinci: Dama z gronostajem

19.05 – 8.12.2019

Klejnoty i akcesoria ubioru z XVII wieku

27.08.2019 – 19.01.2020

Wyspiański. Skarby ze Lwowa

11.10.2019 – 1.03.2020

Skarbiec Wyspiańskiego

11.10.2019 – 1.03.2020

Jan Hrynkowski. Opowieść artysty

8.11.2019 – 8.03.2020

18 listopada 2019 r. w Gmachu Głównym MNK przy al. 3 Maja 1 rozpoczęła się wymiana windy wewnętrznej. Dostęp do pokazu „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci i Galerii Rzemiosła Artystycznego na I piętrze oraz wystaw  „Skarbiec Wyspiańskiego” i „Wyspiański. Skarby ze Lwowa” na II piętrze jest możliwy jedynie schodami. Wystawy i galerie na parterze są dostępne bez ograniczeń. Prace potrwają do ostatniego tygodnia grudnia. Bardzo przepraszamy widzów, którzy mają trudności w poruszaniu się. Mamy nadzieję, że nowa winda poprawi komfort zwiedzania.

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM

  1. Sikorskiego 6

Rembrandt: Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem

do 1.12.2019

Muzeum im. Emeryka Hutten – Czapskiego

  1. Piłsudskiego 12

Fata Libelli – losy ksiąg i ich właścicieli

30.07.2019 – 12.01.2020

Uwaga! Fałszerstwo

20.09.2019 – 31.05.2020

Pawilon Józefa Czapskiego

Józef Czapski: Malarstwo, rysunek, dzienniki

02.07.2019 – 13.04.2020

Dom Józefa Mehoffera

  1. Krupnicza 26

Józef Mehoffer – Św. Sebastian i św. Maurycy

20.07.2019 – 12.01.2020

Wstęp bezpłatny

Dom Jana Matejki

  1. Floriańska 41

Wit Stwosz w twórczości Jana Matejki

7.03.2019 – 12.01.2020

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego
pl. Szczepański 9

Szuflada Szymborskiej

Do 31.12.2019

Idzie młodość! I Grupa Krakowska

27.09.2019 – 5.01.2020

Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi Atma w Zakopanem

Zakopane, ul. Kasprusie 19

Zofia Stryjeńska z wizytą u Karola Szymanowskiego

14.11.2019 – 30.09.2020

Pałac Prezydencki

Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 46/48

Oblicza Polski – oblicza Polaków

20.02.2019 – 09.02.2020

Godziny otwarcia MNK

Gmach Główny, Sukiennice, Kamienica Szołayskich

  1. – nieczynne

wt.-pt.: 9:00-17:00

sob.: 9:00-18:00

nie.: 10:00-16:00

 

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, Pawilon Józefa Czapskiego, Dom Józefa Mehoffera, Dom Jana Matejki

  1. – nieczynne

wt.-pt.: 9:00-16:00

sob.: 10:00-18:00

nie.: 10:00-16:00

Pałac Biskupa Erazma Ciołka w związku z remontem dziedzińca będzie nieczynny od 9 września do 1 grudnia 2019 roku.

Ważniejsze wydarzenia

 

22-24-11-2019

WEEKEND ZA PÓŁ CENY

Od 22 do 24 listopada zapraszamy do skorzystania z weekendowej akcji zniżkowej, w ramach której można zwiedzić wystawy w oddziałach MNK w promocyjnych cenach. Wstęp dla biorących udział w akcji wyniesie 50% ceny cennikowej – bilety dostępne w kasach MNK od 30.10.2019 (zniżka obejmuje bilety normalne, ulgowe, rodzinne, grupowe ulgowe). 24 listopada wstęp do galerii stałych bezpłatny – jak w pozostałe niedziele.

22-11-2019

18:00 Grupa Krakowska – sztuka pośród „tysiąca batalii”

wykład: Barbara Ilkosz / Kamienica Szołayskich, pl. Szczepański 9, wystawa „Idzie młodość! I Grupa Krakowska” / wstęp wolny

23-11-2019

10:30 10+ Sztuka: Duch awangardy

warsztaty dla dzieci w wieku 10–13 lat / 10+ Sztuka, cykl 1: „Puzzle” / prowadzenie Izabela Lechowicz / Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „Jan Hrynkowski. Opowieść artysty” / udział: 100 zł karnet na cały cykl zajęć, 25 zł pojedyncze zajęcia

11:00 Zawód: Artysta. Jonasz Stern

warsztaty dla dzieci w wieku 5–10 lat / prowadzenie Anna Michalik / Kamienica Szołayskich, pl. Szczepański 9, wystawa „Idzie młodość! I Grupa Krakowska” / udział 10 zł

12:00 Towarzyskość. Jan Hrynkowski – zwiedzanie specjalne

oprowadzanie kuratorskie: Światosław Lenartowicz dla Krakowskiego Salonu Sztuki / Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „Jan Hrynkowski. Opowieść artysty” / udział w cenie biletu do galerii

18:00 Koncert piosenki francuskiej – od Edith Piaf do Garou

koncert Izabeli Staruch, akompaniament Walentyn Dubrowskij / Kawiarnia Pawilonu Józefa Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12 / wstęp wolny

24-11-2019

12:00 Wariacje taneczne. Od klasyki do awangardy

pokaz taneczny i oprowadzanie / prowadzenie Anna Budzałek, występują: Ewa Kalita, Justyna Łopata, Natalia Milewska, Julia Strylska / Kamienica Szołayskich, pl. Szczepański 9, wystawa „Idzie młodość! I Grupa Krakowska” / wstęp w cenie biletu do galerii

18:00 Kameralny salon Moniuszki – wybrane pieśni

MNK i Fundacja Piano Forte zapraszają na koncert z cyklu „Od kantat Bacha do pieśni Moniuszki” / Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 3 /wstęp wolny

26-11-2019

10:00 Muzeum przyjazne: Spotkanie z Wyspiańskim

oprowadzanie / dorośli niepełnosprawni intelektualnie, maks. 15 osób / Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „Skarbiec Wyspiańskiego” / udział 1 zł / konieczna rezerwacja: rezerwacja@mnk.pl lub 12 43 35 744

11:15 Muzeum przyjazne: Spotkanie z Wyspiańskim

oprowadzanie / dorośli niepełnosprawni intelektualnie, maks. 15 osób / Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „Skarbiec Wyspiańskiego” / udział 1 zł / konieczna rezerwacja: rezerwacja@mnk.pl lub 12 43 35 744

27-11-2019

18:00 Nóż to narzędzie

wykład: Maciej Sztuka / z cyklu „Akademia bronioznawcy” / Gmach Główny, al. 3 Maja 1 / wstęp wolny

28-11-2019

18:00 Problem z tzw. kanonem ikony i teologią ikony

wykład: dr Magdalena Ludera / Gmach Główny, al. 3 Maja 1 / wstęp wolny

 


Muzeum Historyczne Kraków
KOMUNIKAT:
W dniach 18 – 20 listopada Rynek Podziemny będzie nieczynny dla zwiedzających

KONSULTACJE SPOŁECZNE DOTYCZĄCE POWSTANIA MUZEUM – MIEJSCA PAMIĘCI KL PLASZOW
18 listopada (poniedziałek) godz. 17.30
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Prezydent Miasta Krakowa zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących powstawania Muzeum – Miejsca Pamięci KL Plaszow w Krakowie.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: http://bit.ly/CentrumDialogu

KRAKOWSKIE KOLOKWIUM: SPRAWA POLSKA NA KONFERENCJI PARYSKIEJ. W 100-LECIE WYDARZEŃ
19 listopada (wtorek) godz. 18.00
Pałac Krzysztofory, wejście od ul. Szczepańskiej 2

W nowym ładzie, jaki miał się ustalić po zakończeniu I wojny światowej, kwestia polska stanowiła jeden z wielu ważnych elementów układanki politycznej. Alianci, opracowując zasady nowego porządku europejskiego, dużo miejsca poświęcili sprawom polskim. Najbardziej znanymi jej reprezentantami w Paryżu byli Roman Dmowski i Ignacy Paderewski. Problemem, który utrudniał sformułowanie rozwiązań w kwestii polskiej, a zarazem wpływał na sytuację delegacji, był niekorzystny układ sił politycznych i rozbieżność interesów państw decydujących o losach powojennego świata. Francja zasadniczo była ambasadorem polskich interesów w Wersalu, ale tylko w zakresie ukształtowania granicy zachodniej. Chodziło o osłabienie państwa niemieckiego, w związku z tym Francja gotowa była poprzeć wszystkie polskie roszczenia dotyczące Górnego Śląska, Pomorza, Prus Wschodnich. Mniej chętnie odnosiła się do oczekiwań Polaków co do granicy wschodniej. Licząc na wygraną w wojnie domowej „białej” Rosji, w niej przede wszystkim widziała sojusznika. Te poglądy zmieniły się, kiedy okazało się, że carscy generałowie zostali pokonani przez bolszewików. Natomiast Wielka Brytania obawiała się zachwiania równowagi europejskiej. Nie chciała więc zbyt dużego osłabienia Niemiec, a tym samym wzrostu znaczenia Francji popieranej przez nowo powstałe państwa europejskie. Postanowienia traktatu wersalskiego w sprawie polskiej różnie są oceniane. Bez względu jednak na kontrowersje należy pamiętać, że sankcjonowały fakt istnienia suwerennego państwa polskiego i wyznaczały jego miejsce na mapie Europy. Podczas debaty uczeni będą szukać odpowiedzi na m.in. pytania, jak ustalenia konferencji paryskiej zdeterminowały losy II Rzeczpospolitej i czy Polska mogła uzyskać więcej.
Paneliści:
prof. dr hab. Andrzej Chwalba (Uniwersytet Jagielloński)
dr. hab. Łukasz T. Sroka, prof. UP (Uniwersytet Pedagogiczny).
Prowadzący:
Michał Niezabitowski, dyrektor MK.
Patronat honorowy:
Konsul Generalny Francji w Krakowie Frédéric de Touchet
Wstęp bezpłatny

OTWARCIE WYSTAWY
20 listopada (środa) godz. 17.00
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3

Zapraszamy na wernisaż wystawy Pochwała książki. Robert Jahoda – artysta czy rzemieślnik, której kuratorem jest Leszek Sibila.

Wstęp bezpłatny

RODZINA MIKOŁAJCZYKÓW – ROZMOWA Z MONIKĄ ŚLIWIŃSKĄ
21 listopada (czwartek) godz. 17.00
Rydlówka, ul. W. Tetmajera 28

Zapraszamy do Rydlówki na rozmowę z Moniką Śliwińską, która opowie o rodzinie Mikołajczyków i trzech pięknych dziewczynach, które skradły serca artystów.
Wstęp wolny

POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ: WEEKEND ZA PÓŁ CENY
22-24 listopada (piątek – niedziela)
Oddziały Muzeum Krakowa

W dniach 22–24 listopada 2019 zapraszamy do udziału w siódmej edycji akcji „POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ – WEEKEND ZA PÓŁ CENY”. W tych dniach bilety wstępu dla rodzin i turystów indywidualnych do wybranych oddziałów Muzeum Krakowa będą sprzedawane z 50% rabatem. Projekt realizują dwa razy w roku Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polska Organizacja Turystyczna.
W ramach akcji zapraszamy do dziesięciu oddziałów Muzeum Krakowa: Pałac Krzysztofory, Apteka pod Orłem, Ulica Pomorska, Kamienica Hipolitów, Wieża Ratuszowa, Muzeum Nowej Huty, Podziemna Nowa Huta, Dom Zwierzyniecki, Thesaurus Cracoviensis (turyści indywidualni), Muzeum Podgórza.

KRAKÓW NAPRAWDĘ DLA WSZYSTKICH: KATEDRA WAWELSKA I PONAD 1000 LAT JEJ HISTORII
23 listopada (sobota) godz. 9.00
START: przed głównym wejściem do katedry (Wawel 3)

Zapraszamy na spacer dla osoby z dysfunkcją wzroku w ramach Muzeomanii z cyklu Kraków naprawdę dla wszystkich. Przewodnikiem będzie Elżbieta Lang (MK).
Zwiedzanie katedry wawelskiej, podczas którego poznamy historię jednej z najważniejszych i najpiękniejszych krakowskich i polskich świątyń – miejsce koronacji i pochówków polskich władców, rezydencję krakowskich biskupów, miejsce pielgrzymek do grobu św. Stanisława oraz narodowy panteon.
Udział bezpłatny

OSADZANIE CHOCHOŁA I 50-LECIE RYDLÓWKI
23 listopada (sobota) godz. 12.00
Rydlówka, ul. Tetmajera 28

Osadzanie Chochoła to tradycja wywodząca się z ludowych zwyczajów, a przede wszystkim sięgająca do niepowtarzalnego wydarzenia, jakim był ślub Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną. Uroczystość ta odbyła się 20 listopada 1900 roku w Krakowie, a dzień później, w trakcie hucznego wesela, celebrowano moment ludowego obrzędu czepin, czyli wprowadzenia panny młodej w krąg kobiet zamężnych. To te wydarzenia stały się dla Stanisława Wyspiańskiego inspiracją do napisania arcydramatu Wesele, a dla ówczesnych mieszkańców Krakowa i Bronowic stanowiły jedyne w swoim rodzaju przeżycie, którego rangę podkreśliła krakowska prapremiera sztuki. Co więcej, zdarzenia te współczesnym mieszkańcom Rydlówki oraz krakowianom dały impuls do corocznego, uroczystego wspominania samego ślubu, jak i scenicznego Wesela. Centralnym punktem tych uroczystości jest symboliczne Osadzanie Chochoła, czyli obrzęd okrywania krzaka róży słomą.
W tym roku wydarzenie to będzie miało wyjątkowy charakter. Związane jest to z 50. rocznicą otwarcia muzeum w Rydlówce. Świętowanie okrągłego jubileuszu rozpocznie się 23 listopada 2019 roku o godzinie 12.00. Bronowickie gospodynie oraz dzieci z miejscowych szkół podstawowych, ubrane w krakowskie stroje ludowe, przy dźwiękach melodii ludowych i przy wtórze przyśpiewek nałożą na krzak róży słomiane okrycie, tańcząc w wokół niego jak w ostatniej scenie dramatu Wyspiańskiego. Następnie odbędą się występy artystów krakowskich teatrów oraz młodzieży. W tym roku wydarzenie to będzie połączone z możliwością performatywnego zwiedzania wystawy.
Performatywne zwiedzanie od 13.30 do 16.30 konieczna rezerwacja miejsc:  info@muzeumkrakowa.pl
Dopełnieniem tego święta będzie planowana 7 grudnia (sobota) II tura konkursu recytatorskiego dla dzieci i młodzieży Rzekłbym dwa słowa… za dużo dotycząca poezji okresu Młodej Polski i Bronowic.

MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

GRA PLANSZOWA 111
23 listopada (sobota) godz.11.00
Fabryka Schindlera, ul. Lipowa 4, sala kinowa

Zapraszamy do wzięcia udziału w grze planszowej dla dzieci w wieku 10–13 lat w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Bitwa, której nie było. Akcja gry toczy się we wrześniu 1939 r. i odtwarza walkę w obronie polskiego nieba, jaką toczyła m.in. 111 eskadra myśliwska.
Prowadzenie: Grzegorz Jeżowski (MK).
Wstęp bezpłatny

TAJEMNICZY KUFER: DLA ZDROWIA I DLA URODY: LEKI
24 listopada (niedziela) godz. 10.30
Apteka pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18

Zapraszamy dzieci w wieku od 4 do 6 lat na spotkanie warsztatowe w ramach Muzeomanii z cyklu Tajemniczy kufer. Zajęcia poprowadzi Anna Surma (MK).
Tabletki, syropy, zioła, napary, krople, maści, witaminy… To tajemnicze substancje, które od setek lat pomagają ludziom w przywracaniu i zachowaniu zdrowia. Skąd się one wzięły? Kto je wymyślił i skąd wiedział, na jakie dolegliwości pomagają? W czasie zajęć dowiemy się, jak leczyli się dawni krakowianie, gdzie szukali leków, gdzie je produkowano i sprzedawano. Odkryjemy również, jak 100 lat temu wyglądała apteka i co miała wspólnego z laboratorium chemicznym. Niczym prawdziwi aptekarze będziemy ważyć, przesypywać, mieszać i znakować różne składniki, realizując w ten sposób receptę na dobrą i mądrą zabawę!
Obowiązuje rezerwacja miejsc info@muzeumkrakowa.pl
Wstęp: 10 zł od dziecka (jeden opiekun – wstęp bezpłatny)

KONFERENCJA MIASTO – MUZEUM – MIESZCZANIE.
MUZEUM WOBEC WYZWAŃ NOWOCZESNEGO MIASTA

W dniach 3-5 grudnia zapraszamy Państwa do Pałacu Krzysztofory na konferencję Miasto – Muzeum – Mieszczanie. Muzeum wobec wyzwań nowoczesnego miasta.
Konferencja stanowić będzie jedno z ostatnich wydarzeń w ramach Jubileuszu 120 – lecia Muzeum, stąd z jednej strony będzie okazją do podsumowania projektu wystawienniczego przeMieszczanie, jak również cyklu wykładów Muzeum w mieście. Miasto w muzeum i innych wydarzeń odbywających się podczas obchodów Jubileuszu. Ponadto będzie okazją do zaprezentowania wybranych przedsięwzięć realizowanych przez Muzeum na rzecz mieszkańców Krakowa.
Na konferencję obowiązuje rezerwacja miejsc na podstawie wypełnionego FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO
Zapraszamy do zapoznania się z PROGRAMEM

#JESTEMKRAKOW
Muzeum Krakowa obchodzi Jubileusz 120-lecia. Ponieważ hasło obchodów jubileuszowych brzmi „Jestem Kraków”, zadaliśmy znanym i mniej znanym krakowianom pytanie: A Ty kim jesteś?

http://bit.ly/MarcinBaran

Zapraszamy wszystkich do oglądania!

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.


MÓJ DRUGI DOM? HUTA IM. LENINA

8 listopada 2019 – 5 kwietnia 2020
Muzeum Podgórza

KRAKOWSKIE KOLEJE ŻELAZNE
17 października 2019 – 15 marca 2020
Muzeum Podgórza


ZWIERZYNIEC ZAPRASZA GARBARY
21 września 2019 – 17 maja 2020
Dom Zwierzyniecki


BITWA, KTÓREJ NIE BYŁO
31 sierpnia 2019 – 1 marca 2020
Fabryka Emalia Oskara Schindlera


ATOMOWA GROZA
1 marca – 31 grudnia 2019
Muzeum Nowej Huty


KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ


MNK na Krakowskim Salonie Sztuki

Krakowski Salon Sztuki, organizowany po raz drugi przez Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundację Artyści Innowacja Teoria, to przede wszystkim okazja do spotkania dla wszystkich, którzy czują się częścią krakowskiego środowiska artystycznego. Na czas trwania wydarzenia, Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowało specjalne promocje.

W dniach 15-16 listopada bilety na wystawę „Idzie młodość! I Grupa Krakowska” w Kamienicy Szołayskich będzie można zakupić w cenie 5zł, natomiast tydzień później, w dniach 22-24 listopada bilety w promocyjnej cenie będą obowiązywały na wystawie „Jan Hrynkowski. Opowieść artysty”. Bilety w niższej cenie dostępne są tylko w sprzedaży stacjonarnej i ważne w dniach obowiązywania promocji. Bilet nie upoważnia do dodatkowego wstępu na wystawy stałe w MNK (w przeciwieństwie do biletów w standardowej cenie).

W niedzielę, 17 listopada 2019 roku o godzinie 17.30, w ramach Sympozjum organizowanego przez Krakowski Salon Sztuki, odbędzie się wykład Anny Budzałek, kuratorki wystawy „Idzie młodość! I Grupa Krakowska” pt. „Towarzyskość i awangarda”

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku Sukiennice, fot. Mirosław Żak, Pracownia Fotograficzna MNK

Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich w MNK

Już w niedzielę, 17 listopada odbędzie się kolejna edycja Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich. Z tej okazji wstęp na wszystkie wystawy stałe w MNK będzie bezpłatny, a na wystawy czasowe bilet kosztować będzie tylko 1zł.  W tym dniu Muzeum zaprasza także na specjalnie przygotowane wydarzenia: oprowadzania kuratorskie po wystawach, zwiedzania z przewodnikiem, pokaz filmowy, spotkanie z konserwatorem oraz warsztaty dla dzieci. W ramach wydarzenia odbędzie się także akcja społeczna Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku „Mamy Niepodległą!”, polegająca na wysyłaniu bezpłatnych pocztówek inspirowanych nowoczesnymi prawami obywatelskimi i reformami społecznymi przyjętymi w latach 1918–1919. Pocztówki będzie można nadać w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.

PROGRAM

GMACH GŁÓWNY
al. 3 Maja 1, godz. 10.00–16.00 (winda na I i II piętro czasowo nieczynna)
• Galeria „Broń i Barwa w Polsce”, parter
• Galeria Rzemiosła Artystycznego, I piętro
Pokaz: „Klejnoty i akcesoria ubioru z XVII wieku”
• Wystawa czasowa Jan Hrynkowski, parter
11.30 – zwiedzanie z przewodnikiem, Anna Sokulska
• Wystawa czasowa: Pokaz obrazu Leonarda da Vinci Dama z gronostajem, I piętro
• Wystawa czasowa: Skarbiec Wyspiańskiego, II piętro
• Wystawa czasowa: Wyspiański. Skarby ze Lwowa, II piętro
• 16.00 – pokaz filmowy Animacja jest sztuką plastyczną. Laureaci międzynarodowego konkursu animacji Etiuda&Anima 2018, słowo wstępne Dyrektor Artystyczny MFF Etiuda & Anima Bogusław Zmudziński, sala „U Samurajów”

GALERIA SZTUKI POLSKIEJ XIX WIEKU W SUKIENNICACH
Rynek Główny 3, godz. 10.00–16.00
Galeria polskiego XIX-wiecznego malarstwa i rzeźby – dzieła m.in. Henryka Siemiradzkiego, Piotra Michałowskiego, Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Artura Grottgera, Józefa Chełmońskiego, Leona Wyczółkowskiego
• 11.00, 13.00 – spotkania z konserwatorem w Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby (obowiązuje rezerwacja miejsc., tel.: +48 12 433 57 44 w godz. 9.00–16.00 lub email: rezerwacja@mnk.pl)
• 10.00–16.00 – Mamy Niepodległą! Akcja społeczna Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku polegająca na wysyłaniu bezpłatnych pocztówek inspirowanych nowoczesnymi prawami obywatelskimi i reformami społecznymi przyjętymi w latach 1918–1919, I piętro, westybul

MUZEUM IM. EMERYKA HUTTEN-CZAPSKIEGO
ul. Piłsudskiego 10–12, godz. 10.00–16.00
Ekspozycja ponad 2500 najcenniejszych monet, medali i banknotów z kolekcji Gabinetu Numizmatycznego oraz bezcennych starodruków i map z kolekcji Emeryka Hutten-Czapskiego
• Wystawa czasowa Uwaga! Fałszerstwo!, I piętro
12.00 – oprowadzanie kuratorskie, Anna Bochnak i Mateusz Woźniak
• Wystawa czasowa „Fata libelli. Losy ksiąg i ich właścicieli”, I piętro

PAWILON JÓZEFA CZAPSKIEGO
ul. Piłsudskiego 12, godz. 10.00–16.00
Stała ekspozycja wchodząca w skład kompleksu Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego poświęcona wnukowi Emeryka Hutten-Czapskiego, wybitnemu polskiemu intelektualiście, pisarzowi, malarzowi i krytykowi
13.30 – zwiedzanie z przewodnikiem, Joanna Świtała
• Wystawa czasowa „Józef Czapski. Malarstwo, rysunek, dzienniki”, I piętro

KAMIENICA SZOŁAYSKICH IM. FELIKSA JASIEŃSKIEGO
pl. Szczepański 9, godz. 10.00–16.00
• Wystawa czasowa: Idzie młodość! I Grupa Krakowska
13.00 – zwiedzanie z przewodnikiem, Magdalena Schuster
• Wystawa czasowa „Szuflada Szymborskiej”, parter
14.00 – oprowadzanie po wystawie, Michał Rusinek, Prezes Fundacji Wisława Szymborska

DOM JANA MATEJKI
ul. Floriańska 41, godz. 10.00–16.00
Dom biograficzny artysty
• Wystawa czasowa „Wit Stwosz w twórczości Jana Matejki”
12.00 – oprowadzanie kuratorskie, Marta Kłak-Ambrożkiewicz

DOM JÓZEFA MEHOFFERA
ul. Krupnicza 26, godz. 10.00–16.00
Dom biograficzny artysty
• Pokaz nowego nabytku MNK: Józef Mehoffer, św. Sebastian i św. Maurycy *, parter
• 11.00 – oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji Domu Józefa Mehoffera i pokazie kartonu fryburskiego Św. Sebastian i św. Maurycy, Beata Studziżba-Kubalska

* Zakup dofinansowany w ramach programu „Kolekcje muzealne” ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

OŚRODEK KULTURY EUROPEJSKIEJ – EUROPEUM
pl. Sikorskiego 6, godz. 10.00–16.00
Kolekcja sztuki europejskiej od XII do XX wieku
• 11.30 – zwiedzanie z przewodnikiem, Joanna Świtała
• Pokaz obrazu Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta Harmenszoona van Rijna, I piętro
• Pokaz obrazu w cyklu „Cudowna moc sztuki: Pełne tajemnic… krakowskie Zwiastowanie Mistrza Jerzego, I piętro
• 11.00–14.00 – Konik muzealny: „Fakty i mity z czasów Afrodyty”, warsztaty dla dzieci (zajęcia mają charakter otwarty, uczestnicy mogą w każdej chwili włączyć się do zabawy lub ją zakończyć)
• 16.00 – Koncert kameralny w wykonaniu studentów Akademia Muzyczna w Krakowie

MUZEUM KAROLA SZYMANOWSKIEGO W WILLI „ATMA” W ZAKOPANEM
ul. Kasprusie 19, Zakopane, godz. 10.00–17.00

• 15.00 – zwiedzanie z przewodnikiem w języku polskim
• 16.00 – zwiedzanie z przewodnikiem w języku angielskim

PAŁAC BISKUPA ERAZMA CIOŁKA
ul. Kanonicza 17
Oddział zamknięty z powodu remontu

Informacje o dostępności oddziałów MNK znajdują się na stronie https://mnk.pl/udogodnienia-dla-niepelnosprawnych — Osoby z niepełnosprawnościami, które mają szczególne potrzeby w zakresie zwiedzania (w tym wymagające specjalnej asysty), proszone są o zgłaszanie ich mailowo do 11 listopada na adres: iparzynska@mnk.pl.

 

Wystawy czasowe

 

Gmach Główny

  1. 3 Maja 1

Leonardo da Vinci: Dama z gronostajem

19.05 – 8.12.2019

Klejnoty i akcesoria ubioru z XVII wieku

27.08.2019 – 19.01.2020

Wyspiański. Skarby ze Lwowa

11.10.2019 – 1.03.2020

Skarbiec Wyspiańskiego

11.10.2019 – 1.03.2020

Jan Hrynkowski. Opowieść artysty

8.11.2019 – 8.03.2020

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM

  1. Sikorskiego 6

Rembrandt: Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem

do 1.12.2019

Cudowna moc sztuki – Pełne tajemnic… Krakowskie „Zwiastowanie” Mistrza Jerzego

14.08.2019 – 17.11.2019

Muzeum im. Emeryka Hutten – Czapskiego

  1. Piłsudskiego 12

Fata Libelli – losy ksiąg i ich właścicieli

30.07.2019 – 12.01.2020

Uwaga! Fałszerstwo

20.09.2019 – 31.05.2020

Pawilon Józefa Czapskiego

Józef Czapski: Malarstwo, rysunek, dzienniki

02.07.2019 – 13.04.2020

Dom Józefa Mehoffera

  1. Krupnicza 26

Józef Mehoffer – Św. Sebastian i św. Maurycy

20.07.2019 – 12.01.2020

Wstęp bezpłatny

Dom Jana Matejki

  1. Floriańska 41

Wit Stwosz w twórczości Jana Matejki

7.03.2019 – 12.01.2020

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego
pl. Szczepański 9

Szuflada Szymborskiej

Do 31.12.2019

Idzie młodość! I Grupa Krakowska

27.09.2019 – 5.01.2020

Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi Atma w Zakopanem

Zakopane, ul. Kasprusie 19

Zofia Stryjeńska z wizytą u Karola Szymanowskiego

14.11.2019 – 30.09.2020

Pałac Prezydencki

Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 46/48

Oblicza Polski – oblicza Polaków

20.02.2019 – 09.02.2020

Godziny otwarcia MNK

Gmach Główny, Sukiennice, Kamienica Szołayskich

  1. – nieczynne

wt.-pt.: 9:00-17:00

sob.: 9:00-18:00

nie.: 10:00-16:00

 

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, Pawilon Józefa Czapskiego, Dom Józefa Mehoffera, Dom Jana Matejki

  1. – nieczynne

wt.-pt.: 9:00-16:00

sob.: 10:00-18:00

nie.: 10:00-16:00

Pałac Biskupa Erazma Ciołka w związku z remontem dziedzińca będzie nieczynny od 9 września do 1 grudnia 2019 roku.

Ważniejsze wydarzenia

 

15-11-2019

10:00–17:00 Warsztaty Loesje – Idzie młodość! / Kamienica Szołayskich, pl. Szczepański 9, wystawa „Idzie młodość! I Grupa Krakowska” / udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona / zapisy: idziemlodosc@mnk.pl

                10:00 – Oprowadzanie kuratorskie / prowadzenie Anna Budzałek

11:15–14:15 Warsztaty Loesje cz. 1 – kreatywne pisanie / prowadzenie Emilia Skiba, Loesje Polska / Kamienica Szołayskich, sala edukacyjna

15:00–17:00 Warsztaty Loesje cz. 2 – redakcja końcowa / prowadzenie Emilia Skiba, Loesje Polska / Kamienica Szołayskich, sala edukacyjna

18:00 Koncert piosenki francuskiej – od Edith Piaf do Garou

koncert Izabeli Staruch, akompaniament Walentyn Dubrowskij / Kawiarnia Pawilonu Józefa Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12 / wstęp wolny

16-11-2019

10:30 10+ Sztuka: Wystawa dobrze opowiedziana

warsztaty dla dzieci w wieku 10–13 lat / 10+ Sztuka, cykl 2: „Pomysł – dzieło – wystawa” / prowadzenie Magdalena Szczepaniak-Tabor / Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41 / udział: 100 zł karnet na cały cykl zajęć, 25 zł pojedyncze zajęcia

12:00 Latający dywan. Opowieści przedmiotów: Słońce w kałuży

spotkanie dla dzieci w wieku 4–7 lat / prowadzenie Tadeusz Dylawerski / Gmach Główny, al. 3 Maja 1, Galeria Rzemiosła Artystycznego / udział 10 zł / zakup biletu jest możliwy na dwa tygodnie przed terminem spotkania

19:00 Wieczór ze zbrodnią – kryminalna gra fabularna

gra dla dorosłych i młodzieży powyżej 16 lat / Kamienica Szołayskich, wystawa „Idzie młodość! I grupa krakowska” / udział 15 zł

17-11-2019

DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI MUZEÓW KRAKOWSKICH

Zapraszamy do Muzeum Narodowego w Dniu Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich! Wstęp do galerii stałych bezpłatny, na wystawy czasowe bilet kosztuje tylko 1 zł! Program zostanie podany w osobnych materiałach oraz na stronie internetowej i Facebooku MNK.

18-11-2019

18:00 / 19:00 Boznańska. Non finito

oprowadzanie i spotkanie autorskie wokół książki Angeliki Kuźniak / udział: Angelika Kuźniak, Urszula Kozakowska-Zaucha, Aleksandra Klich / Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 3 /

19-11-2019

10:00 Muzeum przyjazne: Kolor i kreska. Świat, jaki widzę

oprowadzanie / dorośli niepełnosprawni intelektualnie, maks. 15 osób / Kamienica Szołayskich, pl. Szczepański 9, wystawa „Idzie młodość! I Grupa Krakowska” / udział 2 zł / konieczna rezerwacja: rezerwacja@mnk.pl lub 12 43 35 744

16:00 Spotkanie dla nauczycieli: Jan Hrynkowski

Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „Jan Hrynkowski. Opowieść” / udział bezpłatny, konieczna rezerwacja: rezerwacja@mnk.pl lub 12 43 35 744

21-11-2019

18:00 Polska twórczość pieśniarska XX wieku

wykład: Agnieszka Draus / Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41 / wstęp wolny

koncert: Magdalena Molendowska (sopran) i Julia Samojło (fortepian) / w programie pieśni Grażyny Bacewicz, Mieczysława Wajnberga, Tadeusza Bairda oraz Zygmunta Stojowskiego / sala koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie, ul. Basztowa 9 / wstęp wolny

18:00 Teraźniejsze i ponadczasowe. Pamięć o Czapskim

spotkanie wokół książki Stanisława Sobolewskiego i Romualda Oramusa / udział: Anna Budzałek, Agnieszka Kosińska, Stanisław Sobolewski, Romuald Oramus / Pawilon Józefa Czapskiego, ul. Piłsodskiego 12 / wstęp wolny

 


Muzeum Historyczne Krakowa

MUZEALNA AKADEMIA 67+/-: W HARMONII Z PIĘKNEM
13 listopada (środa) godz. 17.00
Pałac Krzysztofory, ul. Szczepańska 2

Renesans w Krakowie pojawił się na początku XVI wieku. Wówczas to przebudowano zamek na Wawelu, jak również niektóre z gotyckich kamienic. We Włoszech, gdzie narodził się ów styl, oprócz znakomitych rezydencji przetrwało też wiele wspaniałych ogrodów. Niestety nie można tego powiedzieć o Krakowie. Nasza burzliwa historia nie była łaskawa dla ich delikatnego, wymagającego ustawicznej pielęgnacji tworzywa. Niewielka liczba ogrodów utrzymanych we wspomnianym stylu to współczesne rekompozycje, które jednak doskonale uzupełniają renesansowe budowle tworząc założenia przenoszące nas w klimat tamtej, odległej przeszłości. Czy ogrody polskiego i krakowskiego renesansu różniły się od ogrodów włoskich z tego okresu? Jakie były kryteria, na których oparto ich układy kompozycyjne? Jakie występowały w nich rośliny? Na przytoczone powyżej pytania, poszukamy odpowiedzi podczas wykładu, który wygłosi dr inż. Zofii Malinowska.
Udział bezpłatny

NOWE HUTY NA ŚWIECIE – MILTON KEYNES
13 listopada (środa) godz. 18.00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Zapraszamy na kolejny wykład z serii Nowe Huty na świecie. Tym razem, dr Michał Wiśniewski opowie o Milton Keynes.

Wstęp bezpłatny

CO Z TYM KAZIMIERZEM?!
13 listopada (środa) godz. 18.00
Centrum Kultury Żydowskiej, ul. Meiselsa 17

W ostatnich trzech dekadach Kazimierz przeszedł ogromną metamorfozę: od zaniedbanej dzielnicy kojarzonej z patologią i biedą mieszkańców, po centrum imprezowo-turystyczne miasta i raj dla deweloperów przy jednoczesnym exodusie mieszkańców. Co dzieje się obecnie na Kazimierzu? Czy można tu jeszcze normalnie mieszkać? Czy na Kazimierzu można odpoczywać? Jakie korzyści Kazimierz odnosi z dużego ruchu turystycznego, a jakie są zagrożenia? Co robi miasto i miejscy aktywiści, aby było to miejsce przyjazne mieszkańcom, a nie tylko turystom i przedstawicielom dużych firm? Jakie są możliwe perspektywy zmiany niepojących zjawisk? W debacie wezmą udział przedstawiciele instytucji miejskich, urbaniści i naukowcy.
Wstęp wolny

MUZEUM BEZ GRANIC: GRAND HOTEL
16 listopada (sobota) godz. 12.00
START: ul. Sławkowska 5/7

Historia krakowskiego Grand Hotelu rozpoczyna się w roku 1887. Wtedy to właśnie, jak pisała prasa, dokonano otwarcia „największego, najbardziej nowoczesnego i luksusowego hotelu w mieście”. Wkrótce powstało przedsiębiorstwo hotelowe o światowej randze! Hotel rozbłysnął światłem elektrycznym, pokoje wyposażono w łazienki z bieżącą wodą, powstała legendarna, nakryta szklanym dachem restauracja od belgijskich luster nazwana Salą Lustrzaną. Z tego okresu pochodzi również zachowana do dziś główna brama od ulicy Sławkowskiej, nakryta przepiękną secesyjną markizą oraz witraże zdobiące korytarze i restaurację. Świetności i sławy temu miejscu dodatkowo przysporzyli wyjątkowi goście, których długą i imponującą listę otwierają amatorzy hotelowej kawy – Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad czy Jan Kiepura. W kolejnych latach miejsce to stało się punktem spotkań świata arystokracji, finansjery, elit politycznych, wybitnych osobistości ze sfer artystycznych i naukowych. Uczestnicy spaceru wraz z przewodniczką zwiedzą hotelowe wnętrza: hall, restaurację, kawiarnię, a także apartamenty i sale bankietowe. Będzie to z całą pewnością niezapomniana podróż w czasie i prawdziwa uczta dla zmysłów. Przewodnikiem będzie Marta Kostyk-Konik.
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl
Udział bezpłatny

KRAKÓW NAPRAWDĘ DLA WSZYSTKICH: CMENTARZ RAKOWICKI – HISTORIA MIASTA ZAPISANA W KAMIENIU
16 listopada (sobota) godz. 12.00
START: przed główną bramą cmentarza Rakowickiego od strony ul. Rakowickiej (ul. Rakowicka 26)

Zapraszamy na spacer dla osoby z dysfunkcją wzroku w ramach Muzeomanii z cyklu Kraków naprawdę dla wszystkich. Przewodnikami będą Elżbieta Lang i Katarzyna Bury (MK).
Sentymentalny spacer po cmentarzu Rakowickim śladami niezwykłych krakowian, krakowianek i artystów. Odkryjemy historię ludzi, którzy na trwałe zapisali się w dziejach Krakowa, oraz galerię rzeźby na wolnym powietrzu, czyli najpiękniejsze nagrobki i grobowce autorstwa wybitnych polskich rzeźbiarzy.
Udział bezpłatny

OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE
17 listopada (niedziela) godz. 10.00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Zapraszamy na kuratorskie oprowadzanie po wystawie czasowej Krakowskie drogi żelazne.
Wstęp w cenie biletu

DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI MUZEÓW KRAKOWSKICH
17 listopada (niedziela) godz. 10-18
oddziały Muzeum Krakowa

Zapraszamy do zapoznania się z programem wydarzenia, który dostępny jest na naszej stronie internetowej: http://bit.ly/DzieńOtwartychDrzwi
Wstęp bezpłatny

RADIOKOMUNIKACJA RĘKOJMIĄ BEZPIECZEŃSTWA NA KOLEI
17 listopada (niedziela) godz. 13.00-15.00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Zapraszamy młodzież i dorosłych na wykład połączony z praktycznym pokazem działania urządzeń łączności kolejowej. Prowadzenie: Jakub Wiśnicki (Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Wrzesień ’39). W trakcie spotkania przekonamy się, jak wiele zależy od szybkiego i sprawnego porozumiewania się personelu kolejowego na stacjach z maszynistami prowadzącymi pociągi na szlaku.
Wstęp wolny

SALON POD FAETONEM: TRANSPORT PUBLICZNY W KRAKOWIE NA PRZEŁOMIE XIX I XX WIEKU
17 listopada (niedziela) godz. 16.00
Pałac Krzysztofory, wejście od ul. Szczepańskiej 2

Zapraszamy na wykład Jacka Kołodzieja w ramach Muzeoamnii z cyklu Salon pod Faetonem.

Trudno sobie wyobrazić racjonalny rozwój miasta bez komunikacji publicznej, a mimo to rzadko jest ona kojarzona jako element inżynierii miejskiej. Zwykle zaliczane są do niej budynki i urządzenia podnoszące standard życia, kulturę, zapewniające rozrywkę, poprawiające dostęp do osiągnięć techniki. Z transportem publicznym mamy do czynienia niemal codziennie. Korzystamy z niego dojeżdżając do pracy, na zakupy, na spotkania… Dla większości postrzegany jest jako niezbędny środek przemieszczania się, dla innych tworzy element miasta czy aglomeracji świadczący o jego wielkości i stopniu rozwoju. To dzięki komunikacji publicznej mogły powstać duże dzielnice znacznie oddalone od centrum, zakłady zbudowane na obrzeżach miasta zatrudniające tysiące pracowników. Pojazdy komunikacji, zwłaszcza tramwaje, posiadające dużą zdolność przewozową oraz prędkość komunikacyjną mają niebagatelną zaletę – nie potrzebują miejsc parkingowych, a więc terenu tak w centrum miasta deficytowego. W czasie wykładu poznamy historię komunikacji publicznej Krakowa, która od XIX wieku aż po dziś dzień stanowi nieustannie rozwijającą się i chyba najszybciej zmieniającą się gałąź inżynierii miejskiej.
Wstęp bezpłatny

MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

GRA PLANSZOWA 111
14 listopada( czwartek) godz.11.00
Fabryka Schindlera, ul. Lipowa 4, sala kinowa

Zapraszamy do wzięcia udziału w grze planszowej dla dzieci w wieku 10–13 lat w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Bitwa, której nie było. Akcja gry toczy się we wrześniu 1939 r. i odtwarza walkę w obronie polskiego nieba, jaką toczyła m.in. 111 eskadra myśliwska.
Prowadzenie: Grzegorz Jeżowski (MK).
Wstęp bezpłatny

POCZUJ KRAKÓW: SMUTEK

16 listopada (sobota) godz. 12.00
START: Wieża Rauszowa

Zapraszamy młodzież na spacer edukacyjny w ramach Muzeomanii z cyklu Poczuj Kraków. Przewodnikiem będzie Grzegorz Szymanowski.

Często podobny jest do nostalgii, rodzi w nas jednak dużo silniejsze odczucia – np. gdy utracimy coś, co jest dla nas ważne. Ale też smutek może mieć mniej określone źródła. Często jest powiązany z zadumą, z tęsknotą za tymi, którzy odeszli. Wędrując ulicami Krakowa nawet nie zdajemy sobie sprawy, że w wielu miejscach stąpamy po dawnych grobach naszych przodków. W jaki sposób Krakowianie czcili zmarłych? Dowiemy się o tym podczas naszej „smutnej” wyprawy. Rozpoczniemy pod Wieżą Ratuszową, skąd udamy się na cmentarz wokół kościoła św. Wojciecha. Wytropimy ślady po kiedyś największym cmentarzu Mariackim i zobaczymy dzwonek za konających. Stąd ulicą Sienną dotrzemy na dawny cmentarz skazańców, by zakończyć nasze refleksje przy latarni trędowatych pod kościołem św. Mikołaja.
Udział bezpłatny

AKADEMIA MAŁEGO ODKRYWCY: BĄDŹ GWIAZDĄ, CZYLI SZALONA PRZYGODA Z POP ARTEM!
17 listopada (niedziela) godz. 11.00
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3

Zapraszamy na spotkanie warsztatowe dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat w ramach Muzeomanii  z cyklu Akademia Małego Odkrywcy. Prowadzenie Mikołaj Rejs, Michał Hankus (MK).
Za sztuką współczesną czasem trudno nadążyć. Tu artyści kręcą film, a tam nagrywają płyty jak muzycy. A jeszcze gdzie indziej pokazują nam sztukę, która przypomina gry komputerowe! Artyści są trochę jak gwiazdy współczesnej kultury, których plakaty mamy nad łóżkiem. No właśnie! Czy sztuka współczesna może być popularna? Zapraszamy na kolorowe i szalone warsztaty pop artu, gdzie połączymy sztukę z reklamą albo stworzymy własną gwiazdę, albo okładkę płyty, albo komiks, albo… o rany jest tyle możliwości!
Mikołaj Rejs jest wielkim miłośnikiem miasta. Na budynkach, murach umieszcza swoje fantazyjne murale, które wyglądają jak z baśni! Ponadto zajmuje się także edukacją artystyczną, a jego prace znajdziecie w całej Polsce!
Obowiązuje rezerwacja miejsc info@muzeumkrakowa.pl
Wstęp: 10 zł od dziecka (jeden opiekun – wstęp bezpłatny)

MAMY NIEPODLEGŁĄ!

Od 9 do 11 listopada 2019 Muzeum Krakowa bierze udział w „Mamy Niepodległą!”. Wraz z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zapraszamy do optymistycznego świętowania Niepodległości oraz dzielenia się radością z bliskimi i znajomymi poprzez wysłanie okolicznościowej kartki pocztowej. Tegoroczną nowością jest możliwość wysłania pocztówki w wersji papierowej lub elektronicznej. Tematem edycji 2019 są prawa obywatelskie i reformy socjalne z przełomu lat 1918 i 1919.
W tych dniach, w naszym Centrum Obsługi Zwiedzających (Rynek Główny 1, Sukiennice od strony ul. Szewskiej) będzie można otrzymać bezpłatne okolicznościowe kartki. Jeśli chcieliby Państwo wysłać pocztówkę tradycyjną, to po wypisaniu adresata i życzeń będzie można wrzucić ją do urny stojącej w COZ, a po zakończeniu akcji Muzeum przekaże je do punktu Poczty Polskiej. Jeśli wolą Państwo wysłać pocztówkę elektroniczną, można to zrobić poprzez tę stronę.
Zapraszamy do wspólnego świętowania 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości!

KONKURS JESTEM KRAKÓW

Zapraszamy do wzięcia udziału w naszym konkursie, który polega na twórczym przetworzeniu wybranego obiektu ze zbiorów Muzeum Krakowa. Spośród 12 zaproponowanych artefaktów – pochodzących z najcenniejszych muzealnych kolekcji – należy wybrać jeden. Następnie twórczo przetworzyć obiekt – z zachowaniem jego idei, treści, techniki lub formy – i stworzyć własne dzieło sztuki, wykorzystując dowolną technikę artystyczną. Inspiracją może być nawet detal: opowieść związana z obiektem, technika w jakiej został wykonany lub charakterystyczny ornament. Nie ma ograniczeń, króluje wyobraźnia!
Więcej informacji znajdą Państwo na naszej stronie: http://bit.ly/KonkursJestemKrakow

#JESTEMKRAKOW
Muzeum Krakowa obchodzi Jubileusz 120-lecia. Ponieważ hasło obchodów jubileuszowych brzmi „Jestem Kraków”, zadaliśmy znanym i mniej znanym krakowianom pytanie: A Ty kim jesteś?

http://bit.ly/KrzysztofPiatkowski

Zapraszamy wszystkich do oglądania!

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.


MÓJ DRUGI DOM? HUTA IM. LENINA

8 listopada 2019 – 5 kwietnia 2020
Muzeum Podgórza


KRAKOWSKIE KOLEJE ŻELAZNE
17 października 2019 – 15 marca 2020
Muzeum Podgórza


ZWIERZYNIEC ZAPRASZA GARBARY
21 września 2019 – 17 maja 2020
Dom Zwierzyniecki


BITWA, KTÓREJ NIE BYŁO
31 sierpnia 2019 – 1 marca 2020
Fabryka Emalia Oskara Schindlera


ATOMOWA GROZA
1 marca – 31 grudnia 2019
Muzeum Nowej Huty

 
KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ

Muzeum Narodowe Kraków
Jan Hrynkowski w Muzeum Narodowym w Krakowie

Jan Hrynkowski – malarz, grafik, scenograf i animator życia artystycznego to bohater nowej wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie. Od 8 listopada 2019 roku w Gmachu Głównym będzie można oglądać eskpozycję „Jan Hrynkowski. Opowieść artysty”, prezentującą jego bogatą twórczość – od początku pierwszego dziesięciolecia XX wieku do lat sześćdziesiątych oraz działalność innych artystów jego pokolenia.

10 listopada MNK zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie oraz spotkanie z wdową po artyście, panią Bogusławą Hrynkowską. Oprowadzanie rozpocznie się o godzinie 12:00, a spotkanie o 13:30.

10 listopada:

12:00 Oprowadzanie kuratorskie: Jan Hrynkowski

prowadzenie Światosław Lenartowicz / Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „Jan Hrynkowski. Opowieść artysty” / wstęp w cenie biletu do galerii

13:30 Rozmowa o życiu i twórczości ostatniego formisty

udział: żona artysty Bogusława Hrynkowska, kurator wystawy Światosław Lenartowicz;

prowadzenie: Anna Baranowa / spotkanie towarzyszące wystawie „Jan Hrynkowski. Opowieść artysty” / Gmach Główny, al. 3 Maja 1, sala AV / wstęp wolny

Zofia Stryjeńska z wizytą u Karola Szymanowskiego

Od 14 listopada w Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi Atma w Zakopanem można oglądać pokaz trzech obrazów Zofii Stryjeńskiej ze zbiorów MNK. Zofia Stryjeńska (1891–1976) to najbardziej dziś znana malarka okresu dwudziestolecia międzywojennego w Polsce. Dzięki niezwykłemu, jak na lata 20. i 30. XX wieku, masowemu rozpowszechnianiu jej dzieł za pomocą różnego rodzaju reprodukcji – ekskluzywnych wydawnictw albumowych (w tym tek ilustracji), tablic szkolnych, kalendarzy, kart pocztowych, premii czekoladowych i opakowań firmy Wedel, reklam i plakatów – wiele z nich zdołało się utrwalić w świadomości szerokiego grona odbiorców.

Prace Stryjeńskiej prezentowane w „Atmie” to typowe dzieła sztalugowe artystki z połowy lat 30. Ich niezwykłość polega przede wszystkim na tym, że nie powielają schematów kompozycyjnych wypracowanych przez artystkę wcześniej, co było charakterystyczne dla jej ówczesnej twórczości.

Kuratorem pokazu jest Światosław Lenartowicz.

Tekst opracowany na podstawie: Światosław Lenartowicz, Stryjeńska. Malarstwo, [Olszanica 2019].

Makieta konkursowa, I miejsce: Heinle, Wischer und Partner Architekci sp. z o.o., Wrocław, Polska

Debata pokonkursowa – Muzeum Wyspiańskiego

Muzeum Narodowe w Krakowie i Stowarzyszenie Architektów Polskich serdecznie zapraszają na spotkanie poświęcone konkursowi na projekt Muzeum Stanisława Wyspiańskiego.
Muzeum Wyspiańskiego to temat, który zajmuje myśli krakowskich muzealników od bardzo dawna. Wszyscy wierzymy, że Czwarty Wieszcz, jedna z najistotniejszych dla polskiej kultury postaci, zasługuje na miejsce, w którym każdy będzie mógł zapoznać się z jego wielowątkową twórczością. Czy wreszcie udało się opracować optymalne rozwiązanie? Jak to będzie działać?W czwartek, 14 listopada na II piętrze Kamienicy Szołayskich odbędzie się otwarta debata o konkursie, którego wyniki poznaliśmy 11 października, podczas obchodów 140-lecia MNK.
Zapraszamy do zapoznania się z nadesłanymi projektami – wystawa plansz konkursowych i makiet jest czynna w godzinach otwarcia Kamienicy Szołayskich.

Wystawy czasowe

 

Gmach Główny

  1. 3 Maja 1

Leonardo da Vinci: Dama z gronostajem

19.05 – 8.12.2019

Klejnoty i akcesoria ubioru z XVII wieku

27.08.2019 – 19.01.2020

Wyspiański. Skarby ze Lwowa

11.10.2019 – 1.03.2020

Skarbiec Wyspiańskiego

11.10.2019 – 1.03.2020

Jan Hrynkowski. Opowieść artysty

8.11.2019 – 8.03.2020

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM

  1. Sikorskiego 6

Rembrandt: Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem

do 1.12.2019

Cudowna moc sztuki – Pełne tajemnic… Krakowskie „Zwiastowanie” Mistrza Jerzego

14.08.2019 – 17.11.2019

Muzeum im. Emeryka Hutten – Czapskiego

  1. Piłsudskiego 12

Fata Libelli – losy ksiąg i ich właścicieli

30.07.2019 – 12.01.2020

Uwaga! Fałszerstwo

20.09.2019 – 31.05.2020

Pawilon Józefa Czapskiego

Józef Czapski: Malarstwo, rysunek, dzienniki

02.07.2019 – 13.04.2020

Dom Józefa Mehoffera

  1. Krupnicza 26

Józef Mehoffer – Św. Sebastian i św. Maurycy

20.07.2019 – 12.01.2020

Wstęp bezpłatny

Dom Jana Matejki

  1. Floriańska 41

Wit Stwosz w twórczości Jana Matejki

7.03.2019 – 12.01.2020

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego
pl. Szczepański 9

Szuflada Szymborskiej

Do 31.12.2019

Idzie młodość! I Grupa Krakowska

27.09.2019 – 5.01.2020

Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi Atma w Zakopanem

Zakopane, ul. Kasprusie 19

Zofia Stryjeńska z wizytą u Karola Szymanowskiego

14.11.2019 – 30.09.2020

Pałac Prezydencki

Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 46/48

Oblicza Polski – oblicza Polaków

20.02.2019 – 09.02.2020

Godziny otwarcia MNK

Gmach Główny, Sukiennice, Kamienica Szołayskich

  1. – nieczynne

wt.-pt.: 9:00-17:00

sob.: 9:00-18:00

nie.: 10:00-16:00

 

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, Pawilon Józefa Czapskiego, Dom Józefa Mehoffera, Dom Jana Matejki

  1. – nieczynne

wt.-pt.: 9:00-16:00

sob.: 10:00-18:00

nie.: 10:00-16:00

11 listopada (Święto Niepodległości) – wszystkie oddziały czynne będę w godzinach: 10.00-16.00

Pałac Biskupa Erazma Ciołka w związku z remontem dziedzińca będzie nieczynny od 9 września do 1 gru

Ważniejsze wydarzenia

 

8-11-2019

18:00 Śluby Czartoryskich

wykład: dr hab. Janusz Pezda / z cyklu „Kolekcja Czartoryskich – zbiory i ludzie” / Biblioteka Książąt Czartoryskich, ul. św. Marka 17 / wstęp wolny

9-11-2019

10:30 10+ Sztuka: Znaki szczególne

warsztaty dla dzieci w wieku 10–13 lat / 10+ Sztuka, cykl 1: „Puzzle” / prowadzenie Izabela Lechowicz / Kamienica Szołayskich, pl. Szczepański 9, wystawa „Idzie młodość! I Grupa Krakowska” / udział: 100 zł karnet na cały cykl zajęć, 25 zł – pojedyncze zajęcia

11:00 Szlakiem bibliotek i księgarń

spacer / dorośli i młodzież / prowadzenie: Marta Sztwiertnia / start: róg ulic Trynitarskiej i Mostowej / udział 12 zł

10-11-2019

12:00 Oprowadzanie kuratorskie: Jan Hrynkowski

prowadzenie Światosław Lenartowicz / Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „Jan Hrynkowski. Opowieść artysty” / wstęp w cenie biletu do galerii

13:30 Rozmowa o życiu i twórczości ostatniego formisty

udział: żona artysty Bogusława Hrynkowska, kurator wystawy Światosław Lenartowicz;

prowadzenie: Anna Baranowa / spotkanie towarzyszące wystawie „Jan Hrynkowski. Opowieść artysty” / Gmach Główny, al. 3 Maja 1, sala AV / wstęp wolny

12-11-2019

10:00 Muzeum przyjazne: Spotkanie z Wyspiańskim

oprowadzanie / dorośli niepełnosprawni intelektualnie, maks. 15 osób / Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „Skarbiec Wyspiańskiego” / udział 1 zł / konieczna rezerwacja: rezerwacja@mnk.pl lub 12 43 35 744

11:00 Dzieci mamy i zwiedzamy: Dom Mehoffera

oprowadzanie / opiekunowie dzieci do lat 3 / prowadzenie Magdalena Schuster / Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26 / wstęp w cenie biletu do galerii

11:15 Muzeum przyjazne: Spotkanie z Wyspiańskim

oprowadzanie / dorośli niepełnosprawni intelektualnie, maks. 15 osób / Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „Skarbiec Wyspiańskiego” / udział 1 zł / konieczna rezerwacja: rezerwacja@mnk.pl lub 12 43 35 744

18:00 Cienie numizmatyki – fałszerze monet i ich demaskatorzy

wykład: Anna Bochnak / Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12 / wstęp wolny

14-11-2019

16:45 Do dzieła! Idzie młodość!

spotkanie i warsztaty dla dzieci w wieku 6–10 lat / prowadzenie Joanna Zaguła / Kamienica Szołayskich, pl. Szczepański 9, wystawa „Idzie młodość! I Grupa Krakowska” / udział 5 zł

17:00 Muzeum Stanisława Wyspiańskiego – debata pokonkursowa

otwarte spotkanie na wystawie projektów konkursowych Muzeum Stanisława Wyspiańskiego / udział: przedstawiciele MNK i SARP (członkowie Sądu Konkursowego), autorzy projektów zwycięskich i wyróżnionych / Kamienica Szołayskich (II piętro), pl. Szczepański 9 / wstęp wolny

18:00 Długa pauza. Kolory emocji

warsztaty / dorośli, młodzież / prowadzenie Maja Luxenberg / Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „Jan Hrynkowski. Opowieść artysty” / udział 20 zł

18:00 U Karola z Atmy: Siła śpiewu

koncert: Iwona Socha (sopran), Renata Żełobowska-Orzechowska (fortepian) / w programie: Fryderyk Chopin, Mieczysław Karłowicz, Giacomo Puccini, Karol Szymanowski / Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem, ul. Kasprusie 19 / wstęp wolny

 


Muzeum Historyczne Kraków

KOMUNIKAT:
11 listopada wszystkie oddziały Muzeum będą nieczynne

KAMERA NA NOWOHUCIAN: KULTOWE ZAKŁADY FRYZJERSKIE
5 listopada (wtorek) godz. 17.00
START: os. Stalowe 4

Tapir, trwała ondulacja, moptop, a może „na poziomkę”? Na kolejnym spotkaniu z cyklu „Kamera na nowohucian” odwiedzimy kultowe zakłady fryzjerskie na terenie dzielnicy – Zakład Fryzjerski na os. Stalowym 4 i Zakład „Praktyczna Pani” na os. Hutniczym 8. Porozmawiamy z ich pracownikami – o historii miejsc, ciekawostkach związanych z uprawianiem zawodu fryzjera i o zmieniających się przez dziesięciolecia tendencjach w modzie fryzjerskiej. Spotkanie rozpocznie się od wizyty w obu punktach – zaczynamy o godz. 17 w zakładzie na os. Stalowym 4 – a zakończy w Światowidzie, przy kawie i herbacie.
Wstęp bezpłatny

MISJE MUZEÓW A ZMIANY W ZARZĄDZANIU MUZEUM GDAŃSKA
6 listopada (środa) godz. 17.00
Pałac Krzysztofory, ul. Szczepańska 2

Zapraszamy na wykład z cyklu Muzeum w mieście. Miasto w muzeum. Prelegentem będzie dr hab. Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.
Muzeum Gdańska (dawniej Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Muzeum Historii Miasta Gdańska) zostało utworzone w 1970 r. Jako swoją siedzibę otrzymało odbudowany po zniszczeniach wojennych Ratusz Głównego Miasta. W dawnej siedzibie władz miejskich, wznoszonej od XIV w., zaczęto gromadzić zbiory dokumentujące dzieje miasta od średniowiecza do współczesności. Po 50 latach Muzeum liczy obecnie dziewięć oddziałów, usytuowanych w najważniejszych świeckich budowli historycznych w Gdańsku.
Celem wystąpienia będzie próba porównania procesu muzealizacji przestrzeni miejskiej Gdańska z lat 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku z obecnymi wyzwaniami stawianymi przed współczesnymi muzeami miejskimi. Porównanie pokazuje, że muzea historyczne w ostatnim półwieczu pozostają narzędziem tworzenia kanonu wiedzy i kreowania pamięci kulturowej, wciąż odnawiając ofertę tradycyjnych form kulturowej tożsamości. Muzealizowane fragmenty przeszłości pozostają narzędziem do osiągania konkretnych współczesnych celów, przede wszystkim budowania spójnej tożsamości oraz pamięci kulturowej wspólnoty, jak również poczucia dumy z lokalnego i narodowego dziedzictwa.
Wstęp bezpłatny

OTWARCIE WYSTAWY
7 listopada (czwartek) godz. 17.00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Zapraszamy na wernisaż wystawy Mój drugi dom? Huta im. Lenina
Wstęp bezpłatny

GARBARY NA PIASKU
7 listopada(czwartek) godz. 17.00
Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41

Zapraszamy na wykład Krzysztofa Jakubowskiego. Spotkanie w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Zwierzyniec zaprasza: Garbary.
Krakowskie kawiarnie zawsze cieszyły się wielkim uznaniem. Nie brakowało ich również na Piasku, gdzie przy chybotliwych stolikach pełnych filiżanek z kawą, kieliszków z alkoholem i przepełnionych papierośnic toczyło się życie towarzyskie miasta. W tych zadymionych, ale pełnych twórczej energii przestrzeniach wolne chwile spędzali artyści, literaci, muzycy, aktorzy, a także zwykli mieszkańcy. W trakcie wykładu przedstawiona zostanie historia nieistniejących już słynnych kawiarni, jak Bisanza, Esplanada i popularna wśród krakowskiej awangardy kawiarnia w Domu Plastyków przy ulicy Łobzowskiej. Przybliżone zostaną też dzieje takich miejsc jak ogród rozrywkowy Raj, dwór Wodzickich z legendarną basztą Kościuszki czy nieistniejący już dziś hotel Krakowski. Ważnym punktem wykładu będzie próba odpowiedzi na pytanie o to, jaki wpływ miejsca te wywarły na kształt ówczesnego oblicza kulturalnego Krakowa.
Wstęp bezpłatny

PROPAGANDA NIEMIECKA W KAMPANII POLSKIEJ 1939 R.
8 listopada (piątek), godz. 18.00
Fabryka Schindlera, ul. Lipowa 4, sala, kinowa

Zapraszamy na wykład prof. Eugeniusza Cezarego Króla (ASP w Warszawie) dla młodzieży i dorosłych w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Bitwa, której nie było.
Atak na Polskę we wrześniu 1939 r. był przedstawiany w niemieckiej propagandzie jako „szybka kampania”. Przedstawiano ją jako wojnę obronną i wyrównanie rachunku krzywd. Niemcy dowodzili, że winę za wybuch wojny ponosi Polska.
Wstęp bezpłatny

ZAPOMNIANE BOCZNICE ZABŁOCIA
9 listopada (sobota) godz. 10.00
START: na dziedzińcu Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Zapraszamy na spacer edukacyjny w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Krakowskie Drogi Żelazne. Przewodnikiem będzie Dominik Lulewicz – kurator wystawy.
Podział na „mieszkalne” Podgórze i „przemysłowe” Zabłocie utrwalił się po otwarciu w 1910 r. stacji Podgórze Wisła. Ładownia ta, połączona torem z węzłem w Płaszowie, stała się katalizatorem industrializacji dzielnicy. Niestety, podczas rewitalizacji Zabłocia o tym fakcie niemal zupełnie zapomniano. W trakcie spaceru zostanie odtworzona topografia bocznic kolejowych dzielnicy, co pozwoli zrozumieć, czym było to miejsce jeszcze pół wieku temu.
Udział bezpłatny

MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

MAŁY WIELKI KRAKÓW: TAJNE PRZEZ POUFNE
9 listopada (sobota) godz. 11.00
START: Barbakan

Zapraszamy na spacer miejski dla dzieci w wieku 9–12 lat w ramach Muzeomanii z cyklu Mały wielki Kraków. Przewodnikiem będzie Maciej Miezian (MK).
Historia zna wiele dziwnych opowieści, a Kraków od zawsze przyciągał miłośników najróżniejszych niezwykłych historii. Wiele z tych opowieści nie zostało wyjaśnionych do dziś, bo wymykają się racjonalnemu pojmowaniu świata. Czy zastanawialiście się, jakie niestworzone historię krążą po Krakowie? Co wspólnego ma Barbakan z Wawelem? Czy pod Krzysztoforami ciągną się tajemnicze tunele? Które kamienice mają oczy? I jakie sekrety skrywa fontanna krakowskiego żaka na placu Mariackim? Chodźcie z nami na spacer, tylko ani mru mru, bo miasto też ma uszy…
Obowiązuje rezerwacja miejsc info@muzeumkrakowa.pl
Udział bezpłatny

#JESTEMKRAKOW
Muzeum Krakowa obchodzi Jubileusz 120-lecia. Ponieważ hasło obchodów jubileuszowych brzmi „Jestem Kraków”, zadaliśmy znanym i mniej znanym krakowianom pytanie: A Ty kim jesteś?

http://bit.ly/JuliuszChrzastowski

Zapraszamy wszystkich do oglądania!

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.


KRAKOWSKIE KOLEJE ŻELAZNE
17 października 2019 – 15 marca 2020
Muzeum Podgórza


ZWIERZYNIEC ZAPRASZA GARBARY
21 września 2019 – 17 maja 2020
Dom Zwierzyniecki


BITWA, KTÓREJ NIE BYŁO
31 sierpnia 2019 – 1 marca 2020
Fabryka Emalia Oskara Schindlera


#STOLENMEMORY
3 września – 11 listopada 2019
Pl. Bohaterów Getta


KAZIMIERZANIN
3 lipca – 10 listopada 2019
Stara Synagoga


ATOMOWA GROZA
1 marca – 31 grudnia 2019
Muzeum Nowej Huty


KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ
Tekst i foto: Muzeum Historyczne Kraków


Muzeum Narodowe Kraków

Dom Jana Matejki, fot. Bartosz Cygan, Pracownia Fotograficzna MNK

Muzyka w Domu Jana Matejki

W nadchodzącym tygodniu Dom Jana Matejki zaprasza na dwa koncerty: „Radosna Niepodległa na Jazzowo” oraz „Władysław Żeleński a sprawa polska”. W środę, 6 listopada, odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Muzykowanie u Matejków”, koncertów organizowanych od 2012 roku we współpracy ze Szkołą Muzyczną I stopnia w Dobczycach.

Cykl koncertów ma na celu przywołanie ducha salonu rodziny Matejków sprzed minionych lat. Ojciec Jana Matejki – Franciszek  był nauczycielem muzyki i jego dom rozbrzmiewał muzyką kameralną i lekcjami muzyki. Sam Jan Matejko odebrał staranne wykształcenie muzyczne.

Tym razem w ramach cyklu odbędzie się koncert „Radosna Niepodległa na Jazzowo”, podczas którego zostanie zaprezentowana patriotyczna suita jazzowa kompozycji Konrada Ligasa, w wykonaniu nauczycieli oraz chóru szkolnego „Vox Coelestis” w hołdzie Niepodległej.

Natomiast 7 listopada w Domu Jana Matejki odbędzie się wykład dr Agnieszki Zwierzyckiej połączony z recitalem wokalnym w wykonaniu Urszuli Kryger oraz Krzysztofa Urbaniaka
„Władysław Żeleński a sprawa polska”. W programie m.in. utwory Stanisława Moniuszki oraz Władysława Żeleńskiego.

6 listopada:

18:00 Radosna Niepodległa na Jazzowo – Patriotyczna suita jazzowa kompozycji Konrada Ligasa

koncert w wykonaniu nauczycieli oraz chóru szkolnego „Vox Coelestis” w hołdzie Niepodległej / z cyklu „Muzykowanie u Matejków”

7 listopada:

18:00 Władysław Żeleński a sprawa polska

wykład: dr Agnieszka Zwierzycka / recital wokalny: Urszula Kryger (mezzosopran), Krzysztof Urbaniak (pozytyw) / w programie m.in.: Stanisław Moniuszko, Władysław Żeleński

Wystawa „Idzie młodość! I Grupa Krakowska”, fot. Tomasz Markowski, Pracownia Fotograficzna MNK

Enklawa Awangardy – wykład w Kamienicy Szołayskich

Xawery Dunikowski – rzeźbiarz wyrazisty i niepokorny, w młodości enfant terrible polskiej sztuki, sprawdził się znakomicie jako nauczyciel kilku pokoleń artystów. Na przełomie lat 20. i 30. XX wieku to właśnie jego pracownia rzeźby w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych stała się przestrzenią eksperymentu i wolności myśli. Uczniami Dunikowskiego byli Maria Jarema i Henryk Wiciński, a także Mojżesz Schwanenfeld – wszyscy troje zostali członkami Grupy Krakowskiej, każde z nich w odmienny sposób interpretowało idee rzeźby nowoczesnej. Jak mocno wpłynął na nich sławny nauczyciel?

Czy pozwalał im kroczyć własną drogą, a może starał się narzucić swoją wizję artystyczną? O tym listopada o godz. 18.00 na wykładzie „Enklawa Awangardy. Artyści Grupy Krakowskiej w pracowni Xawerego Dunikowskiego” opowie Agata Małodobry.

Wystawy czasowe

 

Gmach Główny

  1. 3 Maja 1

Leonardo da Vinci: Dama z gronostajem

19.05 – 8.12.2019

Klejnoty i akcesoria ubioru z XVII wieku

27.08.2019 – 19.01.2020

Wyspiański. Skarby ze Lwowa

11.10.2019 – 1.03.2020

Skarbiec Wyspiańskiego

11.10.2019 – 1.03.2020

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM

  1. Sikorskiego 6

Rembrandt: Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem

do 1.12.2019

Cudowna moc sztuki – Pełne tajemnic… Krakowskie „Zwiastowanie” Mistrza Jerzego

14.08.2019 – 17.11.2019

Muzeum im. Emeryka Hutten – Czapskiego

  1. Piłsudskiego 12

Fata Libelli – losy ksiąg i ich właścicieli

30.07.2019 – 12.01.2020

Uwaga! Fałszerstwo

20.09.2019 – 31.05.2020

Pawilon Józefa Czapskiego

Józef Czapski: Malarstwo, rysunek, dzienniki

02.07.2019 – 13.04.2020

Dom Józefa Mehoffera

  1. Krupnicza 26

Józef Mehoffer – Św. Sebastian i św. Maurycy

20.07.2019 – 12.01.2020

Wstęp bezpłatny

Dom Jana Matejki

  1. Floriańska 41

Wit Stwosz w twórczości Jana Matejki

7.03.2019 – 12.01.2020

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego
pl. Szczepański 9

Szuflada Szymborskiej

Do 31.12.2019

Idzie młodość! I Grupa Krakowska

27.09.2019 – 5.01.2020

Pałac Prezydencki

Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 46/48

Oblicza Polski – oblicza Polaków

20.02.2019 – 09.02.2020

Godziny otwarcia MNK

Gmach Główny, Sukiennice, Kamienica Szołayskich

  1. – nieczynne

wt.-pt.: 9:00-17:00

sob.: 9:00-18:00

nie.: 10:00-16:00

 

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, Pawilon Józefa Czapskiego, Dom Józefa Mehoffera, Dom Jana Matejki

  1. – nieczynne

wt.-pt.: 9:00-16:00

sob.: 10:00-18:00

nie.: 10:00-16:00

1 listopada 2019 wszystkie oddziały MNK są nieczynne.

Pałac Biskupa Erazma Ciołka w związku z remontem dziedzińca będzie nieczynny od 9 września do 1 grudnia 2019 roku.

Ważniejsze wydarzenia

 

 

3-11-2019

12:00 Idzie młodość! Oprowadzanie z przewodnikiem

prowadzenie Magdalena Schuster / Kamienica Szołayskich, pl. Szczepański 9, wystawa „Idzie młodość! I Grupa Krakowska” / wstęp w cenie biletu do galerii

5-11-2019

10:15 Rozmowy o literaturze: Czy poezja powinna odpowiednio wyglądać? (Przyboś i Strzemiński)

spotkanie tematyczne / prowadzenie Filip Skowron / Kamienica Szołayskich, pl. Szczepański 9, wystawa „Idzie młodość! I Grupa Krakowska” / udział 2 zł

6-11-2019

18:00 Enklawa awangardy. Artyści grupy krakowskiej w pracowni Xawerego Dunikowskiego

wykład: Agata Małodobry / Kamienica Szołayskich, pl. Szczepański 9, wystawa „Idzie młodość! I Grupa Krakowska” / wstęp wolny

18:00 Radosna Niepodległa na Jazzowo – Patriotyczna suita jazzowa kompozycji Konrada Ligasa

koncert w wykonaniu nauczycieli oraz chóru szkolnego „Vox Coelestis” w hołdzie Niepodległej / z cyklu „Muzykowanie u Matejków” / Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41 / wstęp wolny

7-11-2019

18:00 Władysław Żeleński a sprawa polska

wykład: dr Agnieszka Zwierzycka / recital wokalny: Urszula Kryger (mezzosopran), Krzysztof Urbaniak (pozytyw) / w programie m.in.: Stanisław Moniuszko, Władysław Żeleński / Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41 / wstęp wolny

 









PLACES WORTH YOUR TIME