Kalendarium – Luty 2020

0

Muzeum Historyczne Kraków

SPOTKANIE WOKÓŁ KATALOGU ZBIORÓW MHK NR 7: MECHANICZNE ZEGARY DOMOWE W ZBIORACH MUZEUM HISTORYCZNEGO MIASTA KRAKOWA, AUTORSTWA ELŻBIETY BŁAŻEWSKIEJ
25 lutego (wtorek) godz. 18.00
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3

Publikacja obejmuje naukowe opracowanie 204 zegarów z różnych epok i krajów, pochodzących głównie ze zbioru krakowskiego kolekcjonera Władysława Miodyńskiego (1899–1972). Zegary zostały zaprezentowane nie tylko w aspekcie artystycznym, ale także jako charakterystyczne wytwory różnych gałęzi rzemiosła. Będzie to także spotkanie wspomnieniowe poświęcone Autorce katalogu – Elżbiecie Błażewskiej.
W spotkaniu udział wezmą:
Tomasz Kalarus (Muzeum Krakowa)
dr Katarzyna Moskal (Muzeum Krakowa)
Wacław Passowicz (były dyrektor Muzeum Krakowa)
Zenon Wołek (konserwator zegarów)
Spotkanie poprowadzi:
Witold Turdza
W trakcie spotkania katalog będzie sprzedawany z 50 % rabatem.
Udział bezpłatny

KLINIKA DLA RZECZY: DREWNIANY LUTY… CZYLI SPOTKANIE Z KONSERWATOREM MEBLI I RZEMIOSŁA
29 lutego (sobota) godz. 10.00
Thesaurus Cracoviensis, ul. Księcia Józefa 337

Konserwacja zabytków korzysta z dorobku wielu dziedzin nauki, a praca konserwatora to zarówno działalność intelektualna, jak i manualna. Każdy obiekt podlegający konserwacji wymaga indywidualnego podejścia i właściwego sposobu postępowania z nim.
By zatem przybliżyć słuchaczom, jak złożonym zagadnieniem jest konserwacja poszczególnych kategorii zabytków, oddział Thesaurus Cracoviensis zaprasza na warsztaty z cyklu Klinika dla rzeczy prowadzone przez specjalistów z Pracowni Konserwacji Muzealiów MHK. Zaproszenie kierujemy szczególnie do osób dorosłych zainteresowanych konserwacją i restauracją dzieł sztuki, a także historią sztuki. Zachęcamy również właścicieli starych, zniszczonych przedmiotów, aby przynieśli je ze sobą i z pomocą naszych specjalistów nauczyli się, jak je ratować.
W ramach spotkania pt. „Drewniany Luty” odbędą się warsztaty połączone z krótkim wykładem na temat rodzaju i zastosowań drewna w rzemiośle i sztuce, uzupełnionym o zajęcia w formie warsztatu podczas którego, uczestnicy będą mieli możliwość spróbować barwić, politurować i złocić elementy drewniane. Na zakończenie zajęć: porady i konsultacje dla słuchaczy z dziedziny konserwacji mebli i rzemiosła.
INFORMACJE ORGANIZACYJNE
W celu dokonania rezerwacji prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny z Centrum Obsługi Zwiedzających – tel. 12 426 50 60, e-mail: info@mhk.pl
Koszt: 20 złotych od osoby

DWORZEC TOWAROWY: INWESTYCJA NA MIARĘ WIELKIEGO KRAKOWA
29 lutego (sobota) godz. 10.00
START: przed bramą dworca towarowego, obok przystanku MPK Dworzec Towarowy, ul. Kamienna 6

Zapraszamy na spacer edukacyjny w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Krakowskie Drogi Żelazne. Przewodnikiem będzie Dominik Lulewicz – kurator wystawy.
W 1910 r. CK Koleje Państwowe rozpoczęły budowę dworca towarowego w Krowodrzy. Nowoczesny zespół magazynów z bocznicami wyeliminował z centrum miasta uciążliwy transport ładunków. Przedsięwzięcie funkcjonalnie wpisywało się w ogłoszony wówczas konkurs na projekt Wielkiego Krakowa. Podczas spaceru wrócimy do lat świetności dworca towarowego – centrum logistycznego modernizującego się miasta.
Udział bezpłatny
PROBLEMY ZANIECZYSZCZENIA ŚRODOWISKA W SĄSIEDZTWIE ZAKŁADÓW METALURGICZNYCH NA PRZYKŁADZIE KOMBINATU W NOWEJ HUCIE
29 lutego (sobota) godz. 15.00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Przemysł metalurgiczny jest gałęzią działalności człowieka o potencjalnie bardzo silnym oddziaływaniu na środowisko naturalne. Niekorzystne wpływy zakładów metalurgicznych nie ograniczają się tylko do problemu zanieczyszczenia powietrza, ale dotyczą: gleb i gruntów, wód powierzchniowych i podziemnych oraz przyrody ożywionej, w tym również oddziaływań na zdrowie i życie pracowników oraz okolicznych mieszkańców. Branża metalurgiczna w krajach rozwiniętych podejmuje wiele działań w celu ograniczenia negatywnych wpływów na środowisko z tytułu bieżącej działalności, często jednak pomijając likwidację skutków wynikających z wyemitowanych w przeszłości zanieczyszczeń. W referacie zostaną przedstawione przykłady oddziaływań na środowisko zakładów metalurgicznych z całego świata, jednak ze szczególnym uwzględnieniem kombinatu w Nowej Hucie.
Prowadzenie: dr hab. inż. Mariusz Czop (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)
Udział bezpłatny

OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE
1 marca (niedziela) godz. 12.00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E1

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Mój drugi dom? Huta im. Lenina”.
Wstęp w cenie biletu

OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE
1 marca (niedziela) godz. 16.00
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul Lipowa 4

Zapraszamy na ostatnie już oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Bitwa, której nie było. W 80. Rocznicę wybuchu II Wojny Światowej”.
Wstęp w cenie  biletu

OSTATNI DZWONEK NA WYKUP PAKIETÓW W NIŻSZEJ CENIE!

Przypominamy, że tylko do końca lutego można zakupić pakiety startowe w promocyjnej cenie 30 zł!
Zapisy: https://zapisy.sts-timing.pl/588/
8. edycja 5 km Biegu Pamiętaj z Nami, odbędzie się w sobotę 4 kwietnia 2020 r. o godzinie 12:00!
W tym roku ponownie ruszamy z ul. Pomorskiej, gdzie pod numerem 2 mieści się jeden z oddziałów Muzeum Krakowa wchodzący w skład Trasy Pamięci!
Opłaty startowe:
– do 28 lutego: 30 zł;
– do 10 marca: 40zł;
– w biurze zawodów w przeddzień i w dniu biegu: 60 zł
Bieg jest jednym z kilkunastu punktów programu dwudniowego wydarzenia Pamiętaj z Nami,na które składają się wykłady, warsztaty, spacery edukacyjne oraz widowisko artystyczne. Szczegółowy program pojawi się już niebawem na naszej stronie internetowej: https://www.muzeumkrakowa.pl/pamietajznami

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.


POCHWAŁA KSIĄŻKI. ROBERT JAHODA  
– RZEMIEŚLNIK I ARTYSTA
21 listopada 2019 – 30 czerwca 2020
Kamienica Hipolitów


MÓJ DRUGI DOM? HUTA IM. LENINA
8 listopada 2019 – 5 kwietnia 2020
Muzeum Nowej Huty


KRAKOWSKIE KOLEJE ŻELAZNE
17 października 2019 – 15 marca 2020
Muzeum Podgórza


ZWIERZYNIEC ZAPRASZA GARBARY
21 września 2019 – 17 maja 2020
Dom Zwierzyniecki


BITWA, KTÓREJ NIE BYŁO
31 sierpnia 2019 – 1 marca 2020
Fabryka Emalia Oskara Schindlera


ATOMOWA GROZA
1 marca – 31 grudnia 2020
Muzeum Nowej Huty

 
KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ
Tekst i foto: Muzeum Historyczne Kraków


Muzeum Historyczne Kraków

EEE…TAM, TAKIEGO OBOZU NIE BYŁO – WSPOMNIENIA GENOWEFY KOWALCZUK, BYŁEJ WIĘŹNIARKI OBOZU PRZY ULICY PRZEMYSŁOWEJ W ŁODZI
17 lutego (poniedziałek) godz. 18.00
Ulica Pomorska, ul. Pomorska 2

Fot. własność IPN

Zapraszamy na promocję książki pt. Eee… tam, takiego obozu nie było – wspomnienia Genowefy Kowalczuk, byłej więźniarki obozu przy ulicy Przemysłowej w Łodzi, autorstwa Urszuli Sochackiej.
Książka jest pierwszą, współczesną publikacją na temat dawnego niemieckiego nazistowskiego obozu dla polskich dzieci i młodzieży przy ulicy Przemysłowej w Łodzi. Jej podstawę stanowią wywiady z byłą, wówczas 12 letnią więźniarką Genowefą Kowalczuk, przeprowadzone przez autorkę w latach 2009 – 2011. Jest to wstrząsająca relacja z perspektywy dziecka
i dorosłego już człowieka. Książka przybliża czytelnikom bardzo ważny, a pomijany do tej pory fragment polskiej historii dotyczący martyrologii polskich dzieci z czasów II wojny światowej.
Naszymi gośćmi będą:
Urszula Sochacka – autorka oraz producentka reportaży i filmów dokumentalnych. Przez wiele lat pracowała dla TVP S.A., Telewizji TVN i instytucji oświatowo-kulturalnych. Aktualnie jako doktorantka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotowuje rozprawę na temat pamięci o obozie przy ulicy Przemysłowej w Łodzi.

Artur Ossowski – naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi, autor prac poświęconych okupacji niemieckiej w Łodzi i germanizacji polskich dzieci podczas II wojny światowej.
Wstęp wolny

SZOPKA KRAKOWSKA – WYJĄTKOWY KALENDARZ SPOŁECZNY I KULTURALNY
19 lutego (środa) godz. 16.00
Celestat, ul. Lubicz 16

Zapraszamy na wykład Izabeli Okręglickiej, w ramach realizacji projektu Fenomen szopkarstwa krakowskiego – od tradycji do listy UNESCO.
W krakowskiej szopce obok głównej sceny Bożego Narodzenia można odnaleźć przeróżne postaci. Twórcy szopek żywo reagują na ważne wydarzenia krakowskie i narodowe, umieszczając w swoich budowlach wyraźne odnośniki do aktualnych tematów społeczno-kulturalnych.
Podczas wykładu przyjrzymy się jak od początku trwania konkursów na najpiękniejszą szopkę przez lata zmieniały się akcenty społeczne i kształtowała wrażliwość szopkarzy na otaczającą ich rzeczywistość. W konkursowych szopkach odbijają się powojenne czasy stalinowskiej represji, trudne lata stanu wojennego, wejście Polski do Unii Europejskiej, wybór Polaka Karola Wojtyły na papieża, ale także zanieczyszczenie powietrza czy strajki.  Dzięki dodaniu figurek, symbolicznych ornamentów i haseł, twórca szopki zwraca naszą uwagę na pewne sytuacje, które budują narrację i nasuwają skojarzenia. Szopkarze przypominają o ważnych rocznicach państwowych, jubileuszach znanych Polaków czy … ulubionych klubach sportowych.
Udział w cenie biletu na wystawę

NOWE HUTY NA ŚWIECIE: EISENHÜTTENSTADT
19 lutego (środa) godz. 18.00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Zapraszamy na kolejny wykład z cyklu „Nowe Huty na świecie” prowadzony przez dra Michała Wiśniewskiego.
Udział bezpłatny

SPOTKANIE WSPOMNIENIOWE: HUTA IM. LENINA W PAMIĘCI JEJ PRACOWNIKÓW
20 lutego (czwartek) godz. 18.00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Zapraszamy na rozmowę z pracownikami Huty im. Lenina – bohaterami filmu wspomnieniowego nakręconego na potrzeby wystawy Mój drugi dom? Huta im. Lenina.
Prowadzenie: dr hab. Monika Golonka-Czajkowska (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego).
W spotkaniu wezmą udział Bogusław Müller (pracownik Walcowni Taśm, Zakładu Walcowniczego „Profil”, wieloletni działacz Hutniczo-Miejskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego), Ewa Pietsch (socjolog badający warunki pracy w Hucie im. Lenina i Hutniczym Przedsiębiorstwie Remontowym od końca lat 60. XX wieku do początku lat 80. XX wieku), Henryk Kazimierski (pracownik Aglomerowni, Wydziału Wodnego, Wydziału Mechanicznego, Wydziału Remontów Elektrycznych i Dyrekcji Ekonomicznej Huty im. Lenina, dyrektor Stowarzyszenia na Rzecz powołania Muzeum Huty)
Udział bezpłatny

KRAKÓW NAPRAWDĘ DLA WSZYSTKICH: Z HISTORII ŚREDNIOWIECZNYCH KOŚCIOŁÓW – KOŚCIOŁY FRANCISZKANÓW I DOMINIKANÓW
22 lutego (sobota) godz. 12.00
START: przed wejściem głównym do kościoła oo. Dominikanów (ul. Stolarska 12)

Zapraszamy na spacer dla osób z dysfunkcją wzroku, w ramach Muzeomanii z cyklu Kraków naprawdę dla wszystkich.Przewodnikiem będzie Elżbieta Lang (MK).
Zwiedzanie placu Wszystkich Świętych i dwóch gotyckich kościołów, podczas którego poznamy ich historię oraz najciekawsze zabytki.
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl
Wstęp wolny

POCZET SZOPKARZY KRAKOWSKICH Z LAT 1937 -1990
22 lutego (sobota) godz. 14.00
Celestat, ul. Lubicz 16

Podczas wykładu przedstawione zostaną sylwetki szopkarzy krakowskich, którzy rozpoczynali swoją działalność jeszcze przed drugą wojną światową lub zaraz po jej zakończeniu. Wśród nich byli twórcy wielokrotnie nagradzani, których szopki wzbogacają zbiory muzealne. Jednak tym razem wykład skoncentruje się na biografiach tych szopkarzy, którzy już od nas odeszli, a nie na samych ich dziełach. Skąd pochodzili? Jakie zawody wykonywali? Co skłoniło ich do wykonywania szopek? Jak odnosili się do innowacji technicznych w szopkach? Jak wyglądała rywalizacja między poszczególnymi szopkarzami? Dzięki materiałom zgromadzonym w Muzeum, zwłaszcza wywiadom przeprowadzonym przed kilkudziesięciu laty, możliwe jest znalezienie odpowiedzi na te pytania.
Wykład zorganizowany jest w ramach realizacji projektu Fenomen szopkarstwa krakowskiego – od tradycji do listy UNESCO.

Udział w cenie biletu na wystawę

FINISAŻ WYSTAWY SZOPKI W CELESTACIE
23 lutego (niedziela) godz. 9.00 – 18.00
Celestat, ul. Lubicz 16

To już ostatnia szansa, żeby odwiedzić tegoroczną wystawę szopek krakowskich!
W programie:
13.00 – Oprowadzanie kuratorskie – kurator wystawy pokonkursowej szopek krakowskich i wystawy „Fenomen szopkarstwa krakowskiego od tradycji do listy UNESCO” Małgorzata Niechaj
14.00 – Spotkanie z szopkarzami na wystawie pokonkursowej szopek krakowskich – możliwość spotkania i poznania twórców szopek, rozmowy prezentacji poszczególnych dzieł – szopek poszczególnych szopkarzy

ŚWIĘTO MUZEUM PODGÓRZA: PODGÓRZE+KOMUNIKACJA
23 lutego (niedziela) godz.: 9.30 – 17.00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

23 lutego 2020 roku zapraszamy na święto Muzeum Podgórza: Podgórze + komunikacja/ communication/ Ńďłëęóâŕíí˙.
Myślą przewodnią drugiego już święta naszego oddziału Muzeum Krakowa jest komunikacja, którą rozumiemy dwojako. Zarówno jako komunikację drogową, jak i komunikację językową. W trakcie wspólnego świętowania będą mogli Państwo zobaczyć wystawę Krakowskie koleje żelazne i posłuchać o tym, jak dawniej podróżowało się przez Podgórze.
Komunikacja to także: język, rozmowy, dyskusje, opowiadanie, wypowiadanie się, pisanie. Mamy zatem nadzieję, że przyjdą Państwo i posłuchają naszych opowieści, ale będą też z nami rozmawiać, a w specjalnym miejscu zostawią swoje opowieści na zasugerowane przez nas tematy. Prawdziwe porozumiewanie się to otwarcie na drugiego człowieka, dialog, przełamywanie swoich ograniczeń. W tym dniu zatem oddajemy Państwu głos, a mając świadomość, że wśród nas żyją osoby mówiące w innym języku niż polski, wychodzimy im naprzeciw. Przygotowaliśmy specjalne oprowadzanie w języku ukraińskim dla największej w Krakowie mniejszości narodowej, a także w języku angielskim dla licznych pracowników korporacji pochodzących ze wszystkich stron świata, dla których język angielski jest współczesną łaciną.
Szczegółowy program wydarzenia: http://bit.ly/PodgorzeKomunikacja

RUSZYŁY ZAPISY NA BIEG PAMIĘTAJ Z NAMI!

Zapisy: https://zapisy.sts-timing.pl/588/
Drodzy biegacze i sympatycy biegów miejskich, z przyjemnością anonsujemy 8. edycję 5 km Biegu Pamiętaj z Nami,która odbędzie się w sobotę 4 kwietnia 2020 r. o godzinie 12:00!
W tym roku ponownie ruszamy z ul. Pomorskiej, gdzie pod numerem 2 mieści się jeden z oddziałów Muzeum Krakowa wchodzący w skład Trasy Pamięci!
Opłaty startowe:
– do 28 lutego: 30 zł;
– do 10 marca: 40zł;
– w biurze zawodów w przeddzień i w dniu biegu: 60 zł

Bieg jest jednym z kilkunastu punktów programu dwudniowego wydarzenia Pamiętaj z Nami, na które składają się wykłady, warsztaty, spacery edukacyjne oraz widowisko artystyczne. Szczegółowy program pojawi się już niebawem na naszej stronie internetowej: https://www.muzeumkrakowa.pl/pamietajznami

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowekiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.

SZOPKI W CELESTACIE
TYLKO DO 23 lutego 2020
Celestat

POCHWAŁA KSIĄŻKI. ROBERT JAHODA
– RZEMIEŚLNIK I ARTYSTA
21 listopada 2019 – 30 czerwca 2020
Kamienica Hipolitów

MÓJ DRUGI DOM? HUTA IM. LENINA

8 listopada 2019 – 5 kwietnia 2020
Muzeum Nowej Huty

KRAKOWSKIE KOLEJE ŻELAZNE
17 października 2019 – 15 marca 2020
Muzeum Podgórza

ZWIERZYNIEC ZAPRASZA GARBARY
21 września 2019 – 17 maja 2020
Dom Zwierzyniecki

BITWA, KTÓREJ NIE BYŁO
31 sierpnia 2019 – 1 marca 2020
Fabryka Emalia Oskara Schindlera

ATOMOWA GROZA
1 marca – 31 grudnia 2020
Muzeum Nowej Huty

 
KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ

Tekst i foto: Muzeum Historyczne Kraków


Muzeum Narodowe Kraków

Miłość w cieniu awangardy

Od 27 września 2019 do 15 marca br. w Kamienicy Szołayskich MNK przy pl. Szczepańskim 9 ma miejsce wystawa pt. „Idzie młodość! I Grupa Krakowska”, która jest opowieścią o krótkim, aczkolwiek niezwykle intensywnym momencie z życia pierwszej krakowskiej awangardy. Wielowymiarowość wystawy pozwala przyjrzeć się bohaterom z różnych perspektyw, dzięki czemu odwiedzający mają okazję poznać prywatne losy młodych i zaangażowanych artystów wplecione w historie XX-wiecznego Krakowa.

15 lutego (sobota) o godz.: 16:30 odbędzie się oprowadzanie tematyczne po wystawie „Idzie młodość! I Grupa Krakowska”, które poprowadzi Anna Budzałek. Oprócz obejrzenia ponad 300 prac, tj. rysunków, grafik, a także rzeźb i obrazów, odwiedzający będą mogli jeszcze bliżej poznać bohaterów wystawy, w tym ich zawiłe i skomplikowane historie miłosne pełne namiętności i pasji.

Udział w ramach biletu wstępu do galerii. Liczba miejsc jest ograniczona, rezerwacja
e-mailowa: rezerwacja@mnk.pl lub telefoniczna: 12 433 57 44.

Skrzydła z Trzebuni. Nowe spojrzenie

Dzieje polskiej sztuki dawnej wciąż skrywają wiele tajemnic. Historycy sztuki i konserwatorzy niczym detektywi odkrywają fascynujące wątki i zapomniane tematy uwiecznione w dziełach nieznanych autorów. Z tej okazji Muzeum Narodowy w Krakowie zaprasza do Pałacu Biskupa Erazma Ciołka przy ul. Kanoniczej 17 na wyjątkowy wykład poświęcony Tryptykowi z Trzebuni.

Wykład odbędzie się w Sali Cnót, Galerii „Sztuki Dawnej Polski. XII-XVIII wieku” 18 lutego
o godz.: 18:00, a
wygłosi go dr Monika Tarnowska-Reszczyńska oraz dr Wojciech Marcinkowski. Prelegenci przedstawią rezultaty prowadzonych przez siebie studiów nad ważnym dziełem malarstwa tzw. pięknego stylu około 1400 roku. Skrupulatne dochodzenie konserwatorskie dało podstawę do przewartościowania opinii powtarzanych bezkrytycznie w literaturze przedmiotu. Rezultatem jest nowa teoretyczna rekonstrukcja przepadłej struktury dzieła, uwzględniająca – do tej pory praktycznie nieznaną – rewersową stronę skrzydeł.

Wstęp na wykład wolny.

Więcej informacji: https://mnk.pl/oddzial/palac-biskupa-erazma-ciolka

 

Wystawy czasowe:

 

 

Gmach Główny

  1. 3 Maja 1

Wyspiański. Skarby ze Lwowa

11.10.2019 – 1.03.2020

Skarbiec Wyspiańskiego

11.10.2019 – 1.03.2020

Jan Hrynkowski. Opowieść artysty

8.11.2019 – 8.03.2020

Prawie jak oryginały. Kopie galwanoplastyczne dzieł rzemiosła artystycznego w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie

28.01.2020 – 10.05.2020

Muzeum im. Emeryka Hutten – Czapskiego

  1. Piłsudskiego 12

Uwaga! Fałszerstwo

20.09.2019 – 31.05.2020

Wizerunki ludzi piszących – autorzy i ich dzieła

14.01.2020 – 31.05.2020

Pawilon Józefa Czapskiego

Józef Czapski: Malarstwo, rysunek, dzienniki

02.07.2019 – 13.04.2020

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego

  1. Szczepański 9

Szuflada Szymborskiej

Do 3.01.2021

Idzie młodość! I Grupa Krakowska

27.09.2019 – 15.03.2020

Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi Atma w Zakopanem

Zakopane, ul. Kasprusie 19

Zofia Stryjeńska z wizytą u Karola Szymanowskiego

14.11.2019 – 30.09.2020

Pałac Prezydencki

Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 46/48

Oblicza Polski – oblicza Polaków

20.02.2019 – 09.02.2020

 

Godziny otwarcia MNK:

 

Gmach Główny, Sukiennice, Kamienica Szołayskich

  1. – nieczynne

wt.-pt.: 9:00-17:00

sob.: 9:00-18:00

nie.: 10:00-16:00

 

Muzeum Książąt Czartoryskich

  1. – nieczynne

wt.-pt.: 9:00-19:00

sob.: 10:00-20:00

nie.: 10:00-18:00

 

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, Pawilon Józefa Czapskiego, Dom Józefa Mehoffera, Dom Jana Matejki, Pałac Biskupa Erazma Ciołka

  1. – nieczynne

wt.-pt.: 9:00-16:00

sob.: 10:00-18:00

nie.: 10:00-16:00

Ważniejsze wydarzenia:

 

14-02-2020

10:00, 11:30 Ferie w Muzeum: Historia przyjaźni Józefa Mehoffera i Stanisława Wyspiańskiego

warsztaty dla dzieci 5–10 lat / Klucze do kolekcji. Ferie zimowe w MNK / Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma”, ul. Kasprusie 19, Zakopane / prowadzenie: Agnieszka Gąsienica-Giewont / udział: 5 zł / liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja w systemie internetowym: www.bilety.mnk.pl, mailowo: rezerwacja@mnk.pl lub telefonicznie: 12 4335 744

17:30 Poznaj z nami Muzeum: otwarte oprowadzania po Muzeum Książąt Czartoryskich

prowadzenie: Kamil Gibas / Muzeum Książąt Czartoryskich, ul. Pijarska 6 / udział w ramach biletu wstępu do galerii /  liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja w systemie internetowym: www.bilety.mnk.pl, mailowo: rezerwacja@mnk.pl lub telefonicznie: 12 4335 744

18:00 „… nie jestem mu tym, czym ja myślałem, że on mi jest…”

wykład: Danuta Godyń / Z Pegazem w tle / Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26 / wstęp wolny

 

15-02-2020

16:30 Miłość w cieniu awangardy

oprowadzanie tematyczne: Anna Budzałek / Kamienica Szołayskich, pl. Szczepański 9, wystawa „Idzie młodość! I Grupa Krakowska” / udział w ramach biletu wstępu do galerii

 

16-02-2020

12:00 Oprowadzanie kuratorskie: Cud światła

prowadzenie: Dobrosława Horzela / Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „Cud światła. witraże średniowieczne w Polsce” / udział w ramach biletu wstępu do galerii

 

18-02-2020

10:00 Spotkanie z kolekcją – spotkanie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną oprowadzanie / Muzeum przyjazne / prowadzenie: / Muzeum Książąt Czartoryskich,
ul. Pijarska 6 / udział: 5 zł / liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja w systemie internetowym: www.bilety.mnk.pl, mailowo: rezerwacja@mnk.pl lub telefonicznie: 12 4335 744, możliwość zakupu biletu w kasie

10:15 Prywatny skarbiec Wyspiańskiego

spotkanie tematyczne / Rozmowy o literaturze / prowadzenie: Filip Skowron / Gmach Główny, al. 3 Maja 1 / udział: 1zł

17:30 Poznaj z nami Muzeum: otwarte oprowadzania po Muzeum Książąt Czartoryskich

prowadzenie: Michał Markieta / Muzeum Książąt Czartoryskich, ul. Pijarska 6 / udział
w ramach biletu wstępu do galerii /  liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja
w systemie internetowym: www.bilety.mnk.pl, mailowo: rezerwacja@mnk.pl lub telefonicznie: 12 4335 744

18:00 Skrzydła z Trzebuni. Nowe spojrzenie

wykład: dr Monika Tarnowska-Reszczyńska, dr Wojciech Marcinkowski / Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17 / wstęp wolny

 

19-02-2020

17:30 Poznaj z nami Muzeum: otwarte oprowadzania po Muzeum Książąt Czartoryskich

prowadzenie: Michał Markieta / Muzeum Książąt Czartoryskich, ul. Pijarska 6 / udział
w ramach biletu wstępu do galerii /  liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja
w systemie internetowym: www.bilety.mnk.pl, mailowo: rezerwacja@mnk.pl lub telefonicznie: 12 4335 744

18:00 Muzeum po godzinach: Galeria Rzemiosła Artystycznego

oprowadzanie: Magdalena Schuster / Muzeum po godzinach – Gmach Główny, Galeria Rzemiosła Artystycznego, al. 3 Maja 1 / udział w ramach biletu wstępu do galerii

 

20-02-2020

17:30 Poznaj z nami Muzeum: otwarte oprowadzania po Muzeum Książąt Czartoryskich

prowadzenie: Martyna Majsterek / Muzeum Książąt Czartoryskich, ul. Pijarska 6 / udział
w ramach biletu wstępu do galerii /  liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja
w systemie internetowym: www.bilety.mnk.pl, mailowo: rezerwacja@mnk.pl lub telefonicznie: 12 4335 744

17:30 Poznajemy techniki suche – ołówek, gumka

warsztaty / Kurs rysunku / prowadzenie: Anna Pomykalska-Marczuk / Gmach Główny,
al. 3 Maja 1 / karnet obejmujący cykl zajęć: 275 zł

18:00 Jak to jest zrobione: pieczęcie

warsztaty / prowadzenie: Tadeusz Grajpel / Muzeum Książąt Czartoryskich, ul. Pijarska 6
/ udział: 60 zł / liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja w systemie internetowym: www.bilety.mnk.pl, mailowo: rezerwacja@mnk.pl lub telefonicznie: 12 4335 744


Muzeum Historyczne Kraków


KAMERA NA NOWOHUCIAN: JERZY KUJAWSKI (SZPINAK)
11 lutego (wtorek) godz. 17.00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Bohaterem kolejnego spotkania z cyklu Kamera na nowohucian będzie Jerzy Kujawski (Szpinak) – nowohucianin z krwi i kości. Harcerz, pedagog, dziennikarz, Kawaler Orderu Uśmiechu, znawca zwyczajów chłopskich. Zbieracz i właściciel niezliczonych przedmiotów pochodzących z bardziej lub mniej odległej przeszłości.
Prowadzenie: dr Agnieszka Chłosta-Sikorska (Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego)
Udział bezpłatny


KRAKOWSKIE KOLOKWIUM: TRANSPORT PUBLICZNY W KRAKOWIE – PRZESZŁOŚĆ, TERAŹNIEJSZOŚĆ, PRZYSZŁOŚĆ
11 lutego (wtorek) godz. 18.00
Pałac Krzysztofory, ul. Szczepańska 2

Prawie 140 lat temu pojawiły się pod Wawelem pierwsze tramwaje konne. W rozrastającym się Krakowie przełomu XIX i XX wieku transport publiczny stał się wymogiem koniecznym dla zapewnienia powszechnego środka przemieszczania się mieszkańców miasta. Obecnie debata o komunikacji zbiorowej nabrała szczególnego znaczenia wobec wyzwań, przed którymi stoi prawie milionowe współczesne miasto, jakim jest Kraków. Uważa się, że przesiadka z prywatnych samochodów do sprawnie zorganizowanej komunikacji miejskiej jest remedium na korki i sposobem na ograniczenie zanieczyszczenia środowiska. W ostatnich latach podjęto szereg inwestycji mających na celu zwiększenie komfortu podróżujących przy jednoczesnym zmniejszeniu negatywnego wpływu na otoczenie. W czasie debaty porozmawiamy m.in. o przyszłości transportu publicznego w Krakowie: czy w naszym mieście powstanie metro, czy rozbudowana zostanie sieć połączeń tramwajowych oraz szybkiej kolei aglomeracyjnej.
Paneliści:
prof. dr hab. inż. Krzysztof Stypuła (Politechnika Krakowska)
dr inż. Marek Bauer (prodziekan Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej)
Łukasz Franek, dyrektor Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie;
Robert Salisz, zastępca dyrektora ds. rozwoju Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie
Prowadzenie:
Jacek Salwiński – wicedyrektor Muzeum Krakowa.
Wstęp wolny


MUZEALNA AKADEMIA 67+/-: DWIE ESTETYKI RENESANSU
12 lutego (środa), godz. 17.00
Pałac Krzysztofory, ul. Szczecińska 2

Renesansowy Kraków powszechnie kojarzy się z przebudową zamku na Wawelu, budową kaplicy zygmuntowskiej – inwestycjami królewskimi. Brak w powszechnym odbiorze tej epoki miejsca dla krakowskiego mieszczanina, którego gusta estetyczne, przynajmniej w 1. połowie XVI wieku, były zgoła odmienne od stylu dworu Jagiellonów, stylu renesansu florenckiego, przefiltrowanego i importowanego na ziemie polskie z dworu w Budzie. Bogatemu mieszkańcowi Krakowa, prowadzącemu interesy handlowe z miastami niemieckimi i niderlandzkimi, a bardzo często z tych miast się wywodzącemu, bliżej było do estetyki Europy Północnej, swoistego humanizmu sztuki niderlandzkiej i niemieckiej. Szersze zmiany w miejskiej estetyce pojawiły się z czasem, kiedy w mieście częściej osiedlali się pochodzący z Italii kupcy. Jednak i oni bardzo często ulegali modzie na sztukę Północy. Nie było to niczym dziwnym, skoro włoski renesans zawdzięcza sztuce Niderlandów impuls do ewolucji malarstwa portretowego, pejzażowego etc. W trakcie wykładu poznamy przykłady mieszczańskiego mecenatu epoki renesansu, które na co dzień odnaleźć można m.in. we wnętrzach kościoła Mariackiego, a także w zbiorach Muzeum Krakowa.
Wykład poprowadzi Michał Hankus.
Wstęp wolny


ROLA KOLEI W PROCESIE INTEGRACJI II RZECZPOSPOLITEJ
13 lutego (czwartek) godz. 17.00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Zapraszamy na wykład w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Krakowskie drogi żelazne. Prowadzenie:  dr Dawid Keller (Muzeum Śląskie).
Poważnym wyzwaniem odrodzonej Polski była konieczność zintegrowania sieci dróg żelaznych złożonej z części trzech systemów państw zaborczych. Jakie podjęto wyzwania, by ją zintegrować, co z tych planów wcielono w życie oraz co (i dlaczego) pozostało jedynie „na papierze”.
Wstęp wolny
OBRAZY WRZEŚNIA 1939 R. W KINIE POLSKIM
13 lutego (czwartek) godz. 18.00
Fabryka Schindlera, ul. Lipowa 4

Zapraszamy na wykład dr Moniki Maszewskiej- Łupiniak (Uniwersytet Jagielloński). Wydarzenie towarzyszące wystawie Bitwa, której nie było.
Tematem wykładu będą filmy polskie poświęcone wydarzeniom z września 1939 r. Wiele z tych obrazów, zarówno fabularnych, jak i dokumentalnych, jest utworami nie tylko o dużym znaczeniu artystycznym, ale też historycznym. Refleksja nad filmowym wizerunkiem Września 1939 roku pozwala zarazem przyjrzeć się zjawisku ich wpływu na kształtowanie polskiej tożsamości i pamięci kulturowej.
Wstęp wolny
MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

TAJEMNICZY KUFER: ZWIERCIADEŁKO, POWIEDZ PRZECIE… LUSTRO
16 lutego (niedziela) godz. 10.30
Rynek Podziemny, Rynek Główny 1

Lustro to nie tylko zwyczajny przedmiot codziennego użytku czy dekoracja pomieszczenia. Bez luster nie potrafilibyśmy dojrzeć naszych twarzy, obserwować własnych zachowań. Są narzędziami pracy oraz elementami wielu przyrządów badawczych. Zwierciadła pojawiają się również w bajkach i krakowskich legendach. Są bardzo cenione przez artystów różnych dziedzin. Podczas zajęć poznamy historię lustra i jego funkcje. Opowiemy o tych najbardziej znanych, cieszących się sławą. Poznamy także legendę, w której zwierciadło odgrywa ważną rolę. W części warsztatowej każdy wykona swoje własne magiczne zwierciadło, które zabierze ze sobą do domu.
Zapraszamy dzieci w wieku od 4 do 6 lat na spotkanie warsztatowe w ramach Muzeomanii
 z cyklu Tajemniczy kufer. Zajęcia poprowadzi Katarzyna Winiarczyk (MK).
Obowiązuje rezerwacja miejsc info@muzeumkrakowa.pl
Wstęp: 10 zł od dziecka (jeden opiekun – wstęp bezpłatny)


SZTUKA ZDOBIENIA DAWNYCH KSIĄG – WARSZTATY DLA PRZEDSZKOLI I SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
16 lutego (niedziela) godz. 11.00
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3

Zapraszamy wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (1-3 klasa) za zajęcia o sztuce zdobienia dawnych ksiąg! Na warsztaty zapraszamy 16 lutego (niedziela) o godz. 11:00 do Kamienicy Hipolitów.
W dawnych wiekach powstanie książki było procesem długotrwałym i pracochłonnym. Wszystkie elementy wykonywano ręcznie z wielką starannością. Podczas prowadzenia zajęć o historii książek pomija się jednak często aspekty związane z ich zdobieniem. Zupełnie niesłusznie, gdyż to właśnie do dekoracji ksiąg przykładano od czasów antycznych ogromną wagę! Zajęcia mają przybliżyć dzieciom nie tylko sposoby pracy dawnych ilustratorów, ale także cały szereg motywów pojawiąjący się na kartach wiekowych dzieł. Do najpopularniejszych należały motywy ze świata fauny i flory. Konkretne gatunki roślin przeplatały się z przedstawieniami fantastycznych zwierząt. Dzieci będą miały okazję poznać cały wachlarz stworzeń ze średniowiecznych bestiariuszy i zobaczyć jak wyobrażenia te wpłynęły na pracę krakowskich introligatorów.
Zajęciom będą towarzyszyły warsztaty plastyczne. Dzieci w wieku przedszkolnym będą miały za zadanie pokolorować wybrane fantastyczne zwierzę, a dzieci starsze ) wykonać projekt inicjału.
Obowiązkowa rezerwacja miejsc: Centrum Obsługi Zwiedzających, info@mhk.pl, tel. 12 426 50 60
Limit: 17 osób
Koszt: 5 zł/os.
RUSZYŁY ZAPISY NA BIEG PAMIĘTAJ Z NAMI!

Zapisy: https://zapisy.sts-timing.pl/588/
Drodzy biegacze i sympatycy biegów miejskich, z przyjemnością anonsujemy 8. edycję 5 km Biegu Pamiętaj z Nami, która odbędzie się w sobotę 4 kwietnia 2020 r. o godzinie 12:00!
W tym roku ponownie ruszamy z ul. Pomorskiej, gdzie pod numerem 2 mieści się jeden z oddziałów Muzeum Krakowa wchodzący w skład Trasy Pamięci!
Opłaty startowe:
– do 28 lutego: 30 zł;
– do 10 marca: 40zł;
– w biurze zawodów w przeddzień i w dniu biegu: 60 zł

Bieg jest jednym z kilkunastu punktów programu dwudniowego wydarzenia Pamiętaj z Nami,na które składają się wykłady, warsztaty, spacery edukacyjne oraz widowisko artystyczne. Szczegółowy program pojawi się już niebawem na naszej stronie internetowej: https://www.muzeumkrakowa.pl/pamietajznami
#JESTEMKRAKOW
Muzeum Krakowa obchodzi Jubileusz 120-lecia. Ponieważ hasło obchodów jubileuszowych brzmi „Jestem Kraków”, zadaliśmy znanym i mniej znanym krakowianom pytanie: A Ty kim jesteś?

http://bit.ly/JanRydel

Zapraszamy wszystkich do oglądania!

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.


SZOPKI W CELESTACIE
9 grudnia 2019 – 23 lutego 2020
Celestat


POCHWAŁA KSIĄŻKI. ROBERT JAHODA  
– RZEMIEŚLNIK I ARTYSTA
21 listopada 2019 – 30 czerwca 2020
Kamienica Hipolitów


MÓJ DRUGI DOM? HUTA IM. LENINA
8 listopada 2019 – 5 kwietnia 2020
Muzeum Podgórza


KRAKOWSKIE KOLEJE ŻELAZNE
17 października 2019 – 15 marca 2020
Muzeum Podgórza


ZWIERZYNIEC ZAPRASZA GARBARY
21 września 2019 – 17 maja 2020
Dom Zwierzyniecki

BITWA, KTÓREJ NIE BYŁO
31 sierpnia 2019 – 1 marca 2020
Fabryka Emalia Oskara Schindlera


ATOMOWA GROZA
1 marca – 31 grudnia 2020
Muzeum Nowej Huty

 
KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ


Muzeum Narodowe Kraków

 

Muzeum Książąt Czartoryskich, fot. Tomasz Markowski, Pracownia Fotograficzna MNK

 

Oprowadzanie kuratorskie: Muzeum Czartoryskich

Odnowiony niemal po dekadzie budynek Muzeum Książąt Czartoryskich pod koniec ubiegłego roku w końcu powrócił na mapę kulturalną Krakowa. Z tej okazji Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowało dla Państwa szereg wydarzeń i spotkań związanych
z kolekcją przy ul. Pijarskiej 15.

9 lutego (niedziela) o godz.: 12:00 odbędzie się oprowadzanie po Muzeum Czartoryskich poprowadzone przez kuratorkę – Natalię Koziarę. Prócz najbardziej znanych dzieł tj. Dama z gronostajem autorstwa Leonarda da Vinci czy Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta, odwiedzający będą mogli zobaczyć część imponującej kolekcji Czartoryskich, będącej prawdziwym skarbcem polskiego dziedzictwa.

Udział w oprowadzaniu kuratorskim odbywa się w ramach biletu wstępu do galerii. Liczba miejsc jest ograniczona, rezerwacja e-mailowa: rezerwacja@mnk.pl lub telefoniczna: 12 433 57 44.

 

Dom Józefa Mehoffera, fot. Piotr Idem, Pracownia Fotograficzna MNK.

Muzeum po godzinach: Dom Józefa Mehoffera

Muzeum to miejsce magiczne, zwłaszcza po godzinach. Wychodząc naprzeciw wszystkim tym, którzy nie mają możliwości odwiedzenia kolekcji muzealnych o „normalnej porze”, Muzeum Narodowe w Krakowie zachęca do zobaczenia dzieł w trakcie cyklicznych spotkań
z przewodnikiem zatytułowanych: Muzeum po godzinach. Tym razem MNK zaprasza do Domu Mehoffera. „Pałacyk pod szyszkami”, jak zwykli mawiać najbliżsi krakowskiego artysty, to miejsce wyjątkowe, które zapisało się w historii Krakowa jeszcze przed wybuchem II wojny światowej.

12 lutego (środa) o godz. 18:00 odbędzie się wspólne zwiedzanie w Domu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej 26.

Udział w zwiedzaniu jest w cenie biletu na wystawę.

 

Oprowadzania w ramach Muzeum po godzinach startują, jeśli uda się zebrać grupę chętnych – zapisy trwają do poniedziałku poprzedzającego zwiedzanie.

 

Więcej informacji znajduje się na stronie: https://mnk.pl/oddzial/dom-jozefa-mehoffera

 

Wystawy czasowe:

 

 

Gmach Główny

  1. 3 Maja 1

Wyspiański. Skarby ze Lwowa

11.10.2019 – 1.03.2020

Skarbiec Wyspiańskiego

11.10.2019 – 1.03.2020

Jan Hrynkowski. Opowieść artysty

8.11.2019 – 8.03.2020

Prawie jak oryginały. Kopie galwanoplastyczne dzieł rzemiosła artystycznego w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie

28.01.2020 – 10.05.2020

Muzeum im. Emeryka Hutten – Czapskiego

  1. Piłsudskiego 12

Uwaga! Fałszerstwo

20.09.2019 – 31.05.2020

Wizerunki ludzi piszących – autorzy i ich dzieła

14.01.2020 – 31.05.2020

Pawilon Józefa Czapskiego

Józef Czapski: Malarstwo, rysunek, dzienniki

02.07.2019 – 13.04.2020

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego

  1. Szczepański 9

Szuflada Szymborskiej

Do 3.01.2021

Idzie młodość! I Grupa Krakowska

27.09.2019 – 15.03.2020

Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi Atma w Zakopanem

Zakopane, ul. Kasprusie 19

Zofia Stryjeńska z wizytą u Karola Szymanowskiego

14.11.2019 – 30.09.2020

Pałac Prezydencki

Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 46/48

Oblicza Polski – oblicza Polaków

20.02.2019 – 09.02.2020

Godziny otwarcia MNK:

Gmach Główny, Sukiennice, Kamienica Szołayskich

  1. – nieczynne

wt.-pt.: 9:00-17:00

sob.: 9:00-18:00

nie.: 10:00-16:00

Muzeum Książąt Czartoryskich

  1. – nieczynne

wt.-pt.: 9:00-19:00

sob.: 10:00-20:00

nie.: 10:00-18:00

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, Pawilon Józefa Czapskiego, Dom Józefa Mehoffera, Dom Jana Matejki, Pałac Biskupa Erazma Ciołka

  1. – nieczynne

wt.-pt.: 9:00-16:00

sob.: 10:00-18:00

nie.: 10:00-16:00

Ważniejsze wydarzenia:

07-02-2020

10:20 Ferie w Muzeum: Kolekcja zapięta na ostatni guzik

warsztaty dla dzieci 5–10 lat / Klucze do kolekcji. Ferie zimowe w MNK / prowadzenie: Joanna Kołek / wstęp: / Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41 / udział: 5 zł / liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja w systemie internetowym: www.bilety.mnk.pl,
e-mailowo: rezerwacja@mnk.pl lub telefonicznie: 12 433 57 44.

17:30 Poznaj z nami Muzeum: otwarte oprowadzania po Muzeum Książąt Czartoryskich

prowadzenie: Kamil Gibas / Muzeum Książąt Czartoryskich, ul. Pijarska 15 / udział w ramach biletu wstępu do galerii /  liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja w systemie internetowym: www.bilety.mnk.pl, e-mailowo: rezerwacja@mnk.pl lub telefonicznie:
12 433 57 44.

18:00 Pamiątki teatralne w zbiorze rękopisów Biblioteki Czartoryskich

wykład: Dorota Otwinowska / Kolekcja Czartoryskich – zbiory i ludzie / Biblioteka Książąt Czartoryskich, ul. św. Marka 17 / wstęp wolny.

08-02-2020

11:00 Młodopolscy celebryci Krakowa

spacer muzealny / prowadzenie: Jolanta Bobala / start: Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26 / udział: 12 zł.

16:30 Oprowadzanie z przewodnikiem: Jan Hrynkowski

prowadzenie: Magdalena Schuster / Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa: „Jan Hrynkowski. Opowieść Artysty”/ udział w ramach biletu wstępu do galerii.

09-02-2020

12:00 Oprowadzanie kuratorskie: Muzeum Czartoryskich

prowadzenie: Natalia Koziara / Muzeum Książąt Czartoryskich, ul. Pijarska 15 / udział
w ramach biletu wstępu do galerii / liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja
w systemie internetowym: www.bilety.mnk.pl, e-mailowo: rezerwacja@mnk.pl
lub telefonicznie: 12 433 57 44.

14:00 Oprowadzanie tematyczne: Małżeństwo (nie) idealne

prowadzenie: Anna Matejska-Gazda / Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41 / wstęp wolny.

10-02-2020

09:00 Muzeum Książąt Czartoryskich. Szkolenie dla przewodników miejskich

szkolenie / prowadzenie: Paulina Chełmecka / Muzeum Książąt Czartoryskich, ul. Pijarska 15 / limit miejsc: 15, udział: 35 zł / konieczna rezerwacja w systemie internetowym: www.bilety.mnk.pl (bilety będą dostępne na miesiąc przed wydarzeniem).

11-02-2020

11:00 Dzieci mamy i zwiedzamy: Wyspiański

oprowadzanie dla opiekunów dzieci do lat 3 / prowadzenie: Joanna Kołek / Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „Wyspiański” / udział w ramach biletu wstępu do galerii.

17:30 Poznaj z nami Muzeum: otwarte oprowadzania po Muzeum Książąt Czartoryskich

prowadzenie: Katarzyna Oczkowska / Muzeum Książąt Czartoryskich, ul. Pijarska 15 / udział
w ramach biletu wstępu do galerii /  liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja
w systemie internetowym: www.bilety.mnk.pl, e-mailowo: rezerwacja@mnk.pl
lub telefonicznie: 12 433 57 44.

18:00 Medale lane i problem „oryginału” w medalierstwie

wykład: Agnieszka Smołucha-Sładkowska / Numizmatyka czyli co? / Muzeum Emeryka Hutten – Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12 / wstęp wolny.

12-02-2020

17:00 Spotkanie z kolekcją – spotkanie dla osób z niepełnosprawnością wzroku

oprowadzanie / Muzeum przyjazne / Muzeum Książąt Czartoryskich, ul. Pijarska 15 / udział: 1 zł / liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja w systemie internetowym: www.bilety.mnk.pl, e-mailowo: rezerwacja@mnk.pl lub telefonicznie: 12 433 57 44.

17:30 Poznaj z nami Muzeum: otwarte oprowadzania po Muzeum Książąt Czartoryskich

prowadzenie: Kamil Gibas / Muzeum Książąt Czartoryskich, ul. Pijarska 15 / udział w ramach biletu wstępu do galerii /  liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja w systemie internetowym: www.bilety.mnk.pl, e-mailowo: rezerwacja@mnk.pl lub telefonicznie:
12 433 57 44.

18:00 Muzeum po godzinach: Dom Mehoffera

oprowadzanie: Magdalena Schuster / Muzeum po godzinach / dorośli / Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26 / udział w ramach biletu wstępu do galerii.

18:00 Zagraj w muzeum: Tajniki muzealnego flirtu

gra muzealna, prowadzenie: Martyna Majsterek / Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku
w Sukiennicach, Rynek Główny 3 / limit miejsc: 20 zajęcia odbywają się w galerii, całość trwa ok. 2,5 h / konieczna rezerwacja w systemie internetowym: www.bilety.mnk.pl, e-mailowo: rezerwacja@mnk.pl lub telefonicznie: 12 433 57 44.

18:00 Spotkanie pt. Swoboda tajemna. Czapski w Akademii. Wokół serii Wspominając Akademię. Napisane, wysłuchane, zapisane

Spotkanie z Autorami Małej antologii. Wspominając Akademię: napisane, wysłuchane, zapisane/ prowadzenie Agnieszka Kosińska/ Kawiarnia La Petite France w Pawilonie Józefa Czapskiego, ul. Józefa Piłsudskiego 12/wstęp wolny.

13-02-2020

17:30 Poznaj z nami Muzeum: otwarte oprowadzania po Muzeum Książąt Czartoryskich

prowadzenie: Martyna Majsterek / Muzeum Książąt Czartoryskich, ul. Pijarska 15 / udział
w ramach biletu wstępu do galerii /  liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja
w systemie internetowym: www.bilety.mnk.pl, e-mailowo: rezerwacja@mnk.pl
lub telefonicznie: 12 433 57 44.

18:00  Długa pauza: Opowiedz mi swoją historię

warsztaty relaksacyjne dla  dorosłych i młodzieży / prowadzenie: Maja Luxenberg/ Muzeum Książąt Czartoryskich, ul. Pijarska 15 / udział: 20 zł / liczba miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja w systemie internetowym: www.bilety.mnk.pl, e-mailowo: rezerwacja@mnk.pl  lub telefonicznie: 12 433 57 44.

18:00 Osobistość lwowskiego Ossolineum. Sylwetka Władysława Bełzy – biografia, twórczość, działalność, edycje dzieł

wykład: Beata Dębowska / Czwartki u Matejków / Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41/ wstęp wolny.



Muzeum Historyczne Kraków

SPOTKANIA Z SZOPKARZAMI
3-7 lutego (poniedziałek – piątek) godz. 10.00
Celestat, ul. Lubicz 16

W czasie ferii zapraszamy na spotkania z budowniczymi szopek krakowskich. W zaaranżowanym na wystawie warsztacie szopkarza będzie można wysłuchać wykładów nt. tradycji szopkarstwa i poznać tajniki budowania szopki.
SPOTKANIE WOKÓŁ ALBUMU „KL PLASZOW. ARCHEOLOGIA MIEJSCA PAMIĘCI”
6 lutego (czwartek) o godz. 18:00
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4

Podczas spotkania porozmawiamy o reliktach historii KL Plaszow jako o materialnych świadectwach Zagłady, pozwalających rekonstruować historię obozu. Spojrzymy na nie również jako na dowody istnienia więźniów, ich obozowej egzystencji i przerwanego przedwojennego życia.
Tematem spotkania będzie także refleksja na temat roli i znaczenia badań archeologicznych w XX i XXI w., o tym, jak zmieniło się postrzeganie tej dyscypliny nauki w przeciągu ostatnich lat.
W spotkaniu udział wezmą:
Kamil Karski – autor wydawnictwa, archeolog w Muzeum Krakowa, odpowiedzialny na badania terenu KL Plaszow
dr Dawid Kobiałka  – archeolog i antropolog kulturowy, autor publikacji z dziedziny archeologii XX w.
Prowadzenie: Jolanta Drużyńska (Radio Kraków)
Wstęp wolny

SEKRETY TEATRU GROTESKA
8 lutego (sobota) godz. 12.00
START: wejście główne Teatru Groteska, ul. Skarbowa 2

Zapraszamy na spotkanie w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Zwierzyniec zaprasza: Garbary. Celem spotkania jest przybliżenie historii Teatru Groteska oraz oprowadzanie po zakamarkach jego gmachu.
Obowiązkowa rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl
Udział bezpłatny

POCZET SZOPKARZY KRAKOWSKICH Z LAT 1937 -1990
8 lutego (sobota) godz. 14.00
Celestat, ul. Lubicz 16

Zapraszamy na wykład dr Andrzeja Szoki, w ramach realizacji projektu Fenomen szopkarstwa krakowskiego – od tradycji do listy UNESCO.
Przedstawione zostaną sylwetki szopkarzy krakowskich, którzy rozpoczynali swoją działalność jeszcze przed drugą wojną światową lub zaraz po jej zakończeniu. Wśród nich byli twórcy wielokrotnie nagradzani, których szopki wzbogacają zbiory muzealne. Jednak tym razem wykład skoncentruje się na biografiach tych szopkarzy, którzy już od nas odeszli, a nie na samych ich dziełach. Skąd pochodzili? Jakie zawody wykonywali? Co skłoniło ich do wykonywania szopek? Jak odnosili się do innowacji technicznych w szopkach? Jak wyglądała rywalizacja między poszczególnymi szopkarzami? Dzięki materiałom zgromadzonym w Muzeum, zwłaszcza wywiadom przeprowadzonym przed kilkudziesięciu laty, możliwe jest znalezienie odpowiedzi na te pytania.
Udział w cenie biletu na wystawę

POROZMAWIAJMY O SCENACH Z „WESELA” – SPOTKANIE II
8 lutego (sobota) godz. 14:30
Rydlówka, ul. W. Tetmajera 28

Zapraszamy Państwa do dyskusji i wspólnych poszukiwań dotyczących „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego i jego kontekstów: historycznych, politycznych, artystycznych. Tym razem dyskusja toczyć się będzie wokół drugiego aktu dramatu i pojawiających się w nim symboli.
Spotkanie poprowadzi Julia Lizurek

SALON POD FAETONEM: BEZPIECZEŃSTWO KRAKOWA NA PRZEŁOMIE XVIII I XIX WIEKU
9 lutego (niedziela) godz. 16.00
Pałac Krzysztofory, ul. Szczepańska 2

Burzliwe czasy panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego (1764–1795), insurekcja kościuszkowska (1794), ostateczny rozbiór i unicestwienie Rzeczypospolitej Obojga Narodów (1795), a następnie utworzenie Wolnego Miasta Krakowa (1815) powodowały narażanie mieszkańców na różnego rodzaju niebezpieczeństwa niesione zarówno przez najeźdźców, jak i wojska polskie walczące najpierw w obronie państwowości, a później o jej odzyskanie. W trakcie spotkania dowiemy się, jak władze miasta radziły sobie z zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańcom Krakowa w tym trudnym, ale ważnym okresie naszej historii. Jakie formacje chroniły dawną stolicę królów polskich, przez kogo były powoływane i jaki miały stosunek do nadchodzących zawirowań politycznych.
Wykład poprowadzi dr Walery Bubień.
Wstęp wolny
MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
SOBOTNI KĄCIK DLA DZIECI W RYDLÓWCE
8 lutego (sobota), godz.9:30 – 17.00
Rydlówka, ul. W. Tetmajera

W każdą drugą sobotę miesiąca zapraszamy rodziny z dziećmi do zwiedzania Rydlówki i wspólnego przygotowania kartki pamiątkowej w naszym specjalnym kąciku dla dzieci. Kącik będzie dostępny dla wszystkich zwiedzających w godzinach otwarcia muzeum.
FERIE W MUZEUM

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną „Ferie w muzeum”: http://bit.ly/FerieWMuzeum2020 
Liczna miejsc jest ograniczona! Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja w Centrum Obsługi Zwiedzających.
Bilety:
Zajęcia edukacyjne – 5 zł
Strażnicy zaczarowanej księgi – 15 zł (bilet normalny), 12 zł (bilet ulgowy)

W tym tygodniu zapraszamy:
03.02 (poniedziałek)
godz. 10.00 – Titi, Nunu i Klembolo, czyli niespodziewana wyprawa w głąb lasu, Muzeum Teatralne (dzieci 6–10 lat)

04.02 (wtorek)
godz. 10.00 – Wysnute z wyobraźni, Rydlówka (dzieci 6-10 lat)
godz. 12.00 – O zaczarowanych kamieniach i skrzydlatych rycerzach, Rynek Podziemny (dzieci 6–10 lat)
godz. 12.00 – Śladami pamięci XX w. Wzdłuż Ulicy Karmelickiej, Ulica Pomorska (młodzież 13–15 lat)

05.02 (środa)
godz. 10.00 – Propaganda wczoraj i dziś, Fabryka Schindlera (rodziny z dziećmi 13–15 lat)
godz. 12.00 – Niebezpieczna historia, Celestat (dzieci 10–13 lat)

06.02 (czwartek)
godz. 10.00 – Śladami królowej Jadwigi, Dom Zwierzyniecki (dzieci 6–10 lat)
godz. 12.00 – Tadeusz Pankiewicz – kronikarz krakowskiego getta, Apteka pod Orłem (dzieci 11–13 lat)
godz. 13.00 – W rytmie walca, czyli co się działo w karnawale, Kamienica Hipolitów (dzieci 6–10)

07.02 (piątek)
godz. 10.00 – Dada Thesaurus, Thesaurus Cracoviensis (dzieci 5–12 lat)
godz. 12.00 – Miasto ze snów. I ty możesz zostać architektem, Pałac Krzysztofory (dzieci 10–13 lat)

08.02 (sobota)
godz. 11.00 – Podgórskie wycinanki, Muzeum Podgórza (dzieci 6–10 lat)
godz. 15.00 – Strażnicy zaczarowanej księgi – spektakl teatralny dla dzieci w wieku 5–10 lat, Pałac Krzysztofory
#JESTEMKRAKOW
Muzeum Krakowa obchodzi Jubileusz 120-lecia. Ponieważ hasło obchodów jubileuszowych brzmi „Jestem Kraków”, zadaliśmy znanym i mniej znanym krakowianom pytanie: A Ty kim jesteś?

http://bit.ly/AnnaTreter 

Zapraszamy wszystkich do oglądania!

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.


SZOPKI W CELESTACIE
9 grudnia 2019 – 23 lutego 2020
Celestat


POCHWAŁA KSIĄŻKI. ROBERT JAHODA  
– RZEMIEŚLNIK I ARTYSTA
21 listopada 2019 – 30 czerwca 2020
Kamienica Hipolitów


MÓJ DRUGI DOM? HUTA IM. LENINA
8 listopada 2019 – 5 kwietnia 2020
Muzeum Podgórza


KRAKOWSKIE KOLEJE ŻELAZNE
17 października 2019 – 15 marca 2020
Muzeum Podgórza


ZWIERZYNIEC ZAPRASZA GARBARY
21 września 2019 – 17 maja 2020
Dom Zwierzyniecki


BITWA, KTÓREJ NIE BYŁO
31 sierpnia 2019 – 1 marca 2020
Fabryka Emalia Oskara Schindlera


ATOMOWA GROZA
1 marca – 31 grudnia 2020
Muzeum Nowej Huty

 
KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ


Centrum Kultury Żydowskiej

Wtorek, 4 luty, godz. 18.00

Tacy ludzie jak my
– spotkanie inaugurujące z autorami programów i twórcami Festiwalu U SIEBIE – AT HOME redaktorami Waldemarem Jandą, Krzysztofem Krzyżanowskim i Brianem Scottem.

Środa, 5 luty, godz. 18.00

Ukraińcy:
Dwie pamięci (24), Straszna rzecz autentyk (21), Wizyta u siebie (12).

Czwartek, 6 luty, godz. 18.00

Łemkowie:
Łemkowska watra na obczyźnie (21), Ridna Besida (19), Imość i Jegomość (17).

Poniedziałek, 10, luty, godz.18.00

Żydzi:
Witaj Samuel doma (23), Tacy ludzie jak my (18), Czulent wegetariański (20).

Wtorek, 11 luty, godz. 18.00

Mazurzy i Warmiacy:
Mazurskie losy (22), Warmiaczki (22), Losy Mazurów (25).

Środa, 12 luty, godz. 18.00

Niemcy:
Bardziej Niemiec niż Polak (20), Mniejszość większością (23), Steffi spod Ślęzy (12).

Czwartek, 13 luty, godz. 18.00

Ślązacy:
Zrozumieć Śląsk (18), Śląski Heimat (24), Arcyślązak (25).

Sobota, 15 luty, godz. 11.00

Aukcja książek (128)
– zorganizowana przez Antykwariat Rara Avis.
(www.raraavis.krakow.pl).

Poniedziałek, 17 luty, godz. 18.00

Białorusini:
Basowiszcza, taka mała Białoruś (24), Pan Sokrat (18), Zachować tę iskierkę historii (23).

Wtorek, 18 luty, godz. 18.00

Romowie:
Cygańskie dni (17), Nowi Romowie (22), Romowie z Andrychowa (20).
Litwini i nie tylko:
Związani z miejscem (19), Sejneńscy budowniczowie mostów (33), Powroty do siebie (24).

Środa, 19 luty, godz. 18.00

Ormianie:
Polscy Ormianie (25), Tam gdzie osiedli Ormianie (25).

Czwartek, 20 luty, godz. 18.00

Słowacy:
Ostatki w Krempachach (19), Mój Dom-Orawa (20), Razem bez fałszu (24).
Po projekcji spotkanie z przewodniczącym Towarzystwa Słowaków Ludomirem Molitorisem.

Piątek, 21 luty, godz. 18.00

Kurdowie:
Naród bez państwa(20), Ziyad (24).
Po projekcji spotkanie z Ziyadem Raoofem, Kurdem zamieszkałym w Krakowie.

Poniedziałek, 24 luty, godz. 18.00

Nasza różnorodność 1:
Polscy muzułmanie (35), Bolesławiec – mała Europa (25), Warszawscy Rosjanie (25).

Wtorek, 25 luty, godz. 18.00

Nasza rożnorodność 2:
Bolesławiec – mała Europa (25), Kaszubskie odrodzenie (21), Wilamowianie (24).

Środa, 26 luty, godz. 18.00

Rodzaje patriotyzmu:
Moja polskość (22), Szkoła świat (24), Polacy, Berlińczycy (24).

Czwartek, 27 luty, godz. 18.00

Laureaci Festiwalu U SIEBIE – AT HOME:
Moje serce szlocha (81), Leslie Franke, Hermann Lorenz, Niemcy.

XV Dni Muzyki
Feliksa Mendelssohna
odbędą się w terminie
od 8 do 16 maja 2020r.

 

WYSTAWY W CKŻ

VII Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego
– wystawa MDSM w Oswięcimiu.
Czynna do 15 lutego, 2020r.









PLACES WORTH YOUR TIME