Kalendarium – Marzec 2019

0

Muzeum Historyczne Krakowa

GŁOSY MIESZKAŃCÓW. UPAMIĘTNIENIE KL PLASZOW JAKO DIALOGI W ŚWIECIE WARTOŚCI
19 marca (wtorek) godz. 17.30
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Zapraszamy na kolejne spotkanie ws. upamiętnienia KL Plaszow. Ze względu na warsztatowy charakter spotkania obowiązują wcześniejsze zapisy (limit: 25 osób).
Zgłoszenia: Centrum Obsługi Zwiedzających (COZ), Rynek Główny 1, info@mhk.pl, tel. 12 426 50 60.
Więcej informacji odnośnie planu warsztatów można znaleźć pod adresem: http://bit.ly/KlPlaszowSpotkanie
W razie dużego zainteresowania odbędzie się kolejne spotkanie.

KRAKOWSKIE KOLOKWIUM: MIESZKAŃCY NOWEJ HUTY. KRAKOWIANIE CZY NOWOHUCIANIE?
19 marca (wtorek) godz. 18.00
Pałac Krzysztofory, sala Miedziana

Zapraszamy Państwa na debatę Mieszkańcy Nowej Huty: Krakowianie czy Nowohucianie?
W rozmowie udział wezmą: dr hab. Jacek Gądecki (Akademia Górniczo-Hutnicza), dr hab. Monika Golonka-Czajkowska (Uniwersytet Jagielloński), Jacek Salwiński (dyrektor Muzeum Krakowa). Spotkanie poprowadzi Michał Niezabitowski (dyrektor Muzeum Krakowa).
Wstęp wolny

BUDOWALI POWOJENNĄ POLSKĘ: WACŁAW KŁYSZEWSKI, JERZY MOKRZYŃSKI, EUGENIUSZ WIERZBICKI
20 marca (środa) godz. 18.00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

20 marca o godz. 18.00 Muzeum Nowej Huty i Instytut Architektury zapraszają do Światowida na wykład dr. Michała Wiśniewskiego Budowali powojenną Polskę: Wacław Kłyszewski, Jerzy Mokrzyński i Eugeniusz Wierzbicki.

OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE
21 marca (czwartek) godz. 14.30
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej Wolność przyszła z Podgórza. Po ekspozycji oprowadzi Państwa Janusza Tadeusz Nowak (Muzeum Krakowa)

Wstęp w cenie biletu na wystawę

KRAKÓW NAPRAWDĘ DLA WSZYSTKICH: AKTORKA „NA WALIZKACH”
23 marca (sobota) godz. 12.00
Rydlówka, ul. W. Tetmajera 28

Zapraszamy osoby z dysfunkcją słuchu na spotkanie Aktorka „na walizkach” w ramach Muzeomanii z cyklu Kraków naprawdę dla wszystkich.
W plejadzie teatralnych gwiazd XX wieku Jadwiga Mrozowska jest postacią niezwykłą. Występowała na najważniejszych polskich scenach, a także odbyła liczne podróże. Zwiedziła Indie, Cejlon, Birmę, Iran, Tybet, Kaszmir i Ladakh. W historii zapisała się jako pierwsza kobieta, która zdobyła dach świata. Ze swoich wypraw przywoziła liczne pamiątki. Pozostawiła też zapiski o dokonanych odkryciach. Podczas warsztatów przyjrzymy się śladom tych wypraw. Spróbujemy je odczytać i zinterpretować.
Spotkanie odbędzie się w Rydlówce (W. Tetmajera 28). Dojazd: linia autobusowa nr 704 spod Teatru Bagatela do przystanku końcowego (Bronowice Małe), następnie pieszo ulicami Zielony Most, Katowicką i Tetmajera.
Spotkanie dla osób z dysfunkcją słuchu z udziałem tłumacza języka migowego.

WIOSENNA PRZEPROWADZKA – FINISAŻ WYSTAWY „OSIEDLENI. TEATRALNE”
24 marca (niedziela), godz. 11.00
Dzieje Nowej Huty, os. Słoneczne 16

24 marca zapraszamy wszystkich naszych sympatyków na finisaż ostatniej wystawy na os. Słonecznym 16 – Osiedleni. Teatralne połączony z przeprowadzką do nowej siedziby muzeum na os. Centrum E 1 w dawnym kinie Światowid.
Wraz z nadchodzącą wiosną wspólnie pożegnajmy „stare” i radośnie przywitajmy „nowe”!
Program finisażu dostępny jest na stronie: http://bit.ly/WiosennaPrzeprowadzka

MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

MAŁY WIELKI KRAKÓW: BUTY OD TAŃCA PRZETARTE
24 marca (niedziela) godz. 11.00
START: Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Zapraszamy dzieci w wieku 9-12 lat na wspólny spacer Buty od tańca przetarte.  Przewodnikiem będzie Grzegorz Szymanowski
Istnieje takie powiedzenie, że ktoś tanecznym krokiem idzie przez życie. Jedno jest pewne: taniec ma niezwykłą moc, która uwalnia się wraz z każdym gestem tańczącego. Podczas spaceru spróbujemy wytyczyć taneczny szlak przez Kraków. Gdzie potajemnie tańczyła królowa Jadwiga? Gdzie tańcowali mieszczanie krakowscy z okazji ślubu siostrzenicy Stefana Batorego? Kto organizował najlepsze potańcówki na Wawelu? Jak płynnie walca tańczyli nasi pradziadkowie w hotelu Grand? Gdzie bawiła się krakowska awangarda? Zapraszamy na spacer, podczas którego zwiedzimy Kraków tanecznym krokiem.
Obowiązuje rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających: info@mhk.pl

RUSZYŁY ZAPISY NA BIEG PAMIĘTAJ Z NAMI!

ZAPISY: https://zapisy.sts-timing.pl/453/
Drodzy biegacze i sympatycy biegów miejskich, z przyjemnością anonsujemy 7. edycję 5 km Biegu Pamiętaj z Nami, która odbędzie się w sobotę 13 kwietnia 2019 r.
W tym roku ruszamy wyjątkowo z ul. Lipowej 4, gdzie znajduje się oddział Muzeum Krakowa – Fabryka Emalia Oskara Schindlera. Znak do startu da olimpijczyk, wicemistrz Europy i brązowy medalista mistrzostw świata Grzegorz Sudoł.
Opłaty startowe:
– marzec: 35 zł;
– w biurze zawodów w przeddzień i w dniu biegu: 50 zł
Pamiętaj z Nami to święto oddziałów Trasy Pamięci Muzeum Krakowa, którą tworzą Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Apteka pod Orłem, Ulica Pomorska oraz Miejsce Pamięci KL Plaszow. Wydarzenie ma na celu popularyzację historii Krakowa i jego mieszkańców w latach 1939–1945 poprzez edukację historyczną, sport i partycypację.
Więcej informacji: http://bit.ly/ZapisyPamietajZNami

MUZEALNE OPOWIEŚCI

Czy widziałeś już na TVP KRAKÓW nasze wspólne dzieło Muzealne opowieści?
Dla mniej wtajemniczonych…Działo się w Krakowie sezon 2, w nowej – bardziej dynamicznej odsłonie.
Mrożące krew w żyłach historie, krakowskie tradycje i zwyczaje, miejsca, których w Krakowie już nie ma… historie zaklęte w eksponatach…
Odcinki można zobaczyć na muzealnym kanale Youtube.

O listach i sztuce kaligrafii opowiada Katarzyna Bury, pracownik Muzeum Krakowa.
http://bit.ly/MuzealneOpowiesci208
Zapraszamy wszystkich do oglądania!

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE

Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.

HUTA STANĘŁA. STRAJK W HUCIE IM. LENINA 26 KWIETNIA – 5 MAJA 1988
1 – 31 marca 2019
Muzeum Nowej Huty

ATOMOWA GROZA
1 marca – 31 grudnia 2019
Muzeum Nowej Huty

PRZEMIESZCZANIE. PRZEDMIESZCZANIN
15 lutego – 1 września 2019
Dom Zwierzyniecki

MYŚLENIE MIASTEM. ARCHITEKTURA JANA ZAWIEJSKIEGO
28 listopada 2018 – 22 kwietnia 2019
Kamienica Hipolitów

KRAKOWSKI HEJNAŁ WOLNOŚCI: WOLNOŚĆ PRZYSZŁA Z PODGÓRZA
2 listopada 2018 – 24 marca 2019
Muzeum Podgórza
https://www.youtube.com/watch?v=gaPZl3EJbQE


 
OSIEDLENI. TEATRALNE
11 października 2018 – 24 marca 2019
Dzieje Nowej Huty
https://www.youtube.com/watch?v=7Gc_aLyV65c


 
POMYŚL O PSEUDONIMIE DLA SIEBIE
13 września 2018 – 7 lipca 2019
Fabryka Schindlera
https://www.youtube.com/watch?v=kCDO29XJo0M


 
KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ
Z wyrazami szacunku,
dr Magdalena H. Rusek-Karska

Tekst i foto: Muzeum Historyczne Krakowa


Muzeum Narodowe w Krakowie

140 urodziny MNK – weekend Domu Jana Matejki

Kolejny, po zakopiańskiej „Atmie”, oddział Muzeum Narodowego w Krakowie otwiera szeroko drzwi z okazji 140. rocznicy powstania tej instytucji. W weekend 9-10 marca Dom Jana Matejki będzie można zwiedzić za złotówkę (a w niedzielę stałe ekspozycje jak zwykle gratis). Atrakcją dla zwiedzających będzie otwarta w czwartek 7 marca wystawa Wit Stwosz w twórczości Jana Matejki, oparta na dwóch matejkowskich przedstawieniach średniowiecznego rzeźbiarza: jako chłopca i starca. Całości dopełniają szkice, rekwizyty oraz fragmenty strojów, wykorzystywane przez Jana Matejkę przy pracy nad obrazem. W niedzielę 10 marca o godz. 12.00 po ekspozycji oprowadzi jej kurator, kustosz Marta Kłak-Ambrożkiewicz. Wstęp wolny! Atrakcją sobotniego wieczoru będzie koncert zespołu ReVerb Ensamble „Pieśń w przestrzeni domu Matejki. Historia kobiet”. W programie m.in. „Kwartet smyczkowy nr 2” Aleksandra Borodina, popularne pieśni Stanisława Moniuszki oraz pieśni z archiwum Domu Jana Matejki.

Nowe ekspozycje w oddziałach MNK. Nie tylko dla prawników!

Dom Jana i Matejki oraz Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego zapraszają na nowe wystawy.
W czwartek 7 marca w Domu Jana Matejki odbędzie się wernisaż ekspozycji Wit Stwosz w twórczości Jana Matejki. Natomiast od wtorku 5 marca w pełnej uroku bibliotece Emeryka Hutten-Czapskiego można oglądać zbiór starodruków związanych z tematyką prawa, winy i kary. Wystawę tworzy 79 ksiąg, od najstarszych inkunabułów wydanych jeszcze w końcu XV wieku aż po książki z pierwszej połowy XIX wieku, a także 19 map i atlasów, ukazujących świat i Europę od końca XVI do połowy XIX wieku. Wśród zebranych dzieł znalazły się traktaty i rozprawy prawnicze, kodeksy, ustawy konstytucyjne oraz podręczniki do nauki prawa, w tym słynny „Młot na czarownice” z 1614 r. Prawo kościelne reprezentują zbiory: „Dekret Gracjana” z XII wieku, wydany w Paryżu w 1516 roku, oraz „Klementyny” papieża Klemensa V z roku 1313, wydrukowane w Lyonie w 1548 roku.

Więcej informacji w załącznikach

Wystawa „WAJDA” na mapie Filmowego Krakowa

Dokładnie dziś mijają 93 lata od urodzin Andrzeja Wajdy. Muzeum Narodowe w Krakowie pamięta o Mistrzu nie tylko polskiej, ale i światowej reżyserii, pracując nad otwarciem wystawy „WAJDA” , którą pokażemy zwiedzającym w Gmachu Głównym już 6 kwietnia 2019 roku. Ekspozycja została włączona do projektu Filmowego Krakowa – inicjatywy Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Multimedialna i wielowątkowa ekspozycja w MNK zainauguruje oficjalnie Filmowy Kraków. – Współtworzą ją przede wszystkim rozpoznawalne motywy ikonograficzne z filmów Wajdy, stanowiące o zasobie naszej wyobraźni. Nie mam wątpliwości, że wystawa będzie panoramą jednego z najwybitniejszych reżyserów światowego kina – mówi dr hab. Andrzej Betlej, Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Publiczność będzie miała okazję spędzić jednak czas nie tylko w muzeum, ale również wziąć udział w międzynarodowych festiwalach filmowych – takich jak: OFF CAMERA, Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie oraz 59. Krakowski Festiwal Filmowy.

Więcej informacji w załączniku

Prace uczniów „Kenara” w Muzeum Karola Szymanowskiego

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem zaprasza na wystawę prac uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara, laureatów konkursu plastycznego w dziedzinie malarstwa, rysunku i rzeźby. Tematem przewodnim są inspiracje muzyką i postacią Karola Szymanowskiego. Piątkowe otwarcie uświetni koncert „Niespodzianki… nie tylko dla kobiet…” z muzyką Beetovena, Szymanowskiego i Lutosławskiego na klarnet i fortepian w wykonaniu Oleha Malovichko i Radosława Goździkowskiego. Prace młodych artystów będzie można oglądać do 7 kwietnia 2019. Wystawa jest organizowana w ramach obchodów 140-lecia Muzeum Narodowego w Krakowie.

Wystawy czasowe

 

Gmach Główny

3 Maja 1

Wyspiański

28.11.2017 – 5.05.2019

Wyspiański. Nieznany

15.01.2019 – 5.05.2019

Leonardo da Vinci: Dama z gronostajem

19.05 – 28.04.2019

Sytuacja się zmieniła. Sztuka polska XX i XXI wieku

20.04.2018 – 22.12.2019

Moc natury. Henry Moore w Polsce

22.02.2019-30.06.2019

Wystawa plenerowa, również w oddziałach: Muzeum im. Emeryka Hutten – Czapskiego, Pawilon Józefa Czapskiego (ul. Piłsudskiego 12), Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM (pl. Sikorskiego 6), Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego (pl. Szczepański 9).

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM

Sikorskiego 6

Pokaz obrazu Rembrandta Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem
05.03.2018  – 24.03.2019

Muzeum im. Emeryka Hutten – Czapskiego

Piłsudskiego 12

Ciężka ręka sprawiedliwości – wina, prawo, kara

05.03.2019  –  28.07.2019

NOWA WYSTAWA

A ślady zasypał piasek… Numizmatyczne i archeologiczne skarby żołnierzy 2. Korpusu Polskich Sił Zbrojnych

04.10.2018 – 26.05.2019

Dom Jana Matejki

Floriańska 41

Wit Stwosz w twórczości Jana Matejki 

07.03 – 09.06 2019

NOWA WYSTAWA

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego
pl. Szczepański 9

Kraków 1900

22.06.2018 – 02.06.2019

Szuflada Szymborskiej

Do 31.12.2019

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma”

Ul. Kasprusie 19

Tatrzańskie pejzaże Stanisława Witkiewicza i Walerego Eljasza-Radzikowskiego

11.12.2018 – 31.03.2019

Pałac Prezydencki

Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 46/48

Oblicza Polski – oblicza Polaków

20.02.2019 – 09.02.2020

Wydarzenia

06.03 ŚRODA

14:30 Środy w cieniu sztuki: Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego

oprowadzanie dla dorosłych i młodzieży: Tomasz Kida / Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12 / wstęp w cenie biletu na wystawę

08.03 PIĄTEK

16:30 Oprowadzanie: Moc natury. Henry Moore w Polsce

prowadzenie: Anna Sokulska / Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „Moc natury. Henry Moore w Polsce” / wstęp wolny

18:00 Ogrody średniowiecza

wykład z cyklu „Ogrody średniowiecza, renesansu i baroku” / prowadzenie: dr Zofia Malinowska / Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26 / wstęp wolny

17:30 „Inspirowane muzyką Karola Szymanowskiego”

otwarcie wystawy uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, laureatów konkursu plastycznego w dziedzinie malarstwa, rysunku i rzeźby, współorganizowanego przez ZSP im. A. Kenara i Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem / Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem, ul. Kasprusie 19 / wstęp wolny

18:00 Niespodzianki… nie tylko dla kobiet…

koncert: Oleh Malovichko – klarnet, Radosław Goździkowski – fortepian / w programie: Ludwig van Beethoven, Johannes Brahms, Karol Szymanowski, Witold Lutosławski, Marcel Chyrzyński / słowo o muzyce: dr hab. Małgorzata Janicka-Słysz / Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem, ul. Kasprusie 19 / wstęp wolny

09.03 SOBOTA

10:30 Paleta debiutanta, grupa VII

warsztaty dla dzieci w wieku 3–5 lat / prowadzenie: Anna Bartyzel / Galeria Sztuki XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 3 / karnet na cały cykl (obejmujący 4 spotkania): 100 zł

10:30 Rozumienie koloru

warsztaty dla dzieci z cyklu „10+ SZTUKA” (10–13 lat) / prowadzenie: Izabela Lechowicz / Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „Sytuacja się zmieniła” / udział: 80 zł – za cały cykl zajęć; 20 zł – za jednorazowy udział w warsztatach

13:00 Moore. Warsztaty taneczno-improwizacyjne

warsztaty dla dorosłych / prowadzenie: Ewa Kalita / Gmach Główny, al. 3 Maja 1 / udział: pojedyncze zajęcia – 20 zł; karnet na 4 zajęcia – 70 zł / uwaga: na zajęcia prosimy przychodzić w wygodnym, niekrępującym ruchów stroju

18:00 Pieśń w przestrzeni Domu Matejki. Historia kobiet

koncert z cyklu „Muzyka i przestrzeń domu” / wykonawcy: Re Verb Ensamble / Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41 / wstęp: 20 zł / obowiązuje rezerwacja

10.03 NIEDZIELA

10:30 Paleta debiutanta, grupa II

warsztaty dla dzieci w wieku 1–3 lat / prowadzenie: Aleksandra Nicewicz / Galeria Sztuki XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 3 / karnet na cały cykl (obejmujący 4 spotkania): 100 zł

11:00 Konik Muzealny: Dzień Kobiet 1900

warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 4–7 lat / prowadzenie: Weronika Moskwa, Martyna Majsterek / Kamienica Szołayskich, pl. Szczepański 9, wystawa „Kraków 1900” / początek o godz. 11:00; uczestnicy mogą dołączyć w każdej chwili do godz. 13:00; warsztaty kończą się o godz. 14:00 / udział: 15 zł od dziecka (dla opiekuna wstęp bezpłatny); bilet rodzinny: 30 zł (maks. 3 dzieci, dla opiekuna wstęp bezpłatny, zniżki KDR, KKR)

12:00 Oprowadzanie kuratorskie: Wit Stwosz w twórczości Jana Matejki

prowadzenie: Marta Kłak–Ambrożkiewicz / Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41 / wstęp wolny

14:30 Pędzel, wąsik i alimenty

specjalne oprowadzanie tematyczne dla mężczyzn / prowadzenie: Filip Skowron / Kamienica Szołayskich, pl. Szczepański 9, wystawa „Kraków 1900” / wstęp w cenie biletu na wystawę

12.03 WTOREK

11:00 Oprowadzanie: Dzieci mamy i zwiedzamy!

oprowadzanie z cyklu „Ferie dla dorosłych” dla opiekunów dzieci do 3 lat / prowadzenie: Oliwia Kaczmarzewska / Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „Wyspiański” / wstęp w cenie biletu na wystawę

16:00 Muzeum Przyjazne: Spotkanie z rzeźbą

spotkanie dla osób z niepełnosprawnością wzroku/ Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „Moc Natury. Henry Moore w Polsce”/ wstęp wolny

17:30 Perspektywa geometryczna

warsztaty plastyczne dla dorosłych z cyklu „Kurs rysunku” / prowadzenie: Anna Pomykalska-Marczuk / Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „Sytuacja się zmieniła” / karnet na cały kurs (obejmujący 11 zajęć): 275 zł

18:00 Słudzy i władcy – mennictwo mameluckich sułtanów Egiptu i Syrii (1250–1517)

wykład z cyklu „Numizmatyka, czyli co?” / prowadzenie: Dorota Malarczyk / Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12 / wstęp wolny

13.03 ŚRODA

16:00 Piękno według okrzemek

wykład z cyklu „W cieniu wiązu” / prowadzenie: dr hab. Agaty Z. Wojtal, prof. IOP PAN / Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26 / wstęp wolny

Pełne kalendarium wydarzeń w MNK na stronie internetowej: www.mnk.pl/aktualnosci/wszystkie

 


Centrum Kultury Żydowskiej

51-ROCZNICA WYDARZEŃ MARCOWYCH (1968-2019)

Środa, 6 marca, godz. 18.00

Ks. Stanisław Musiał, SJ – in Memoriam (ur.1.05.1938, zm. 5 03.2004)
– spotkanie z okazji 15 rocznicy śmierci ks. Stanisława, z udziałem Red. Janusza Poniewierskiego, Red. Artura Sporniaka i Katarzyny Morstin.

Poniedziałek, 11 marca, godz. 18.00

Wydarzenia Marcowe 1968
– pokaz archiwalnych materiałów filmowych.

************

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU

************

Wtorek, 12 marca, godz. 19.00*

Mazagan. Miasto
– przedstawienie teatralne w reżyserii Beniamina Bukowskiego. Zaprasza Teatr Żydowski w Krakowie.

Środa, 13 marca, 19.00*

Mazagan. Miasto
– przedstawienie teatralne w reżyserii Beniamina Bukowskiego. Zaprasza Teatr Żydowski w Krakowie.

Czwartek, 14 marca, 19.00*

ZIPSERIM
– spektakl muzyczny poświęcony tradycji Żydów dawnego Spisza.

Niedziela, 17 marca, godz. 12.00

  1. ROCZNICA LIKWIDACJI GETTA KRAKOWSKIEGO
    MARSZ PAMIĘCI

    Jak co roku spotykamy się na Placu Bohaterów Getta, aby uczcić pamięć pomordowanych krakowskich Żydów i aby przejść na teren byłego obozu KL Płaszów – drogą, która dla wielu Żydów była drogą ku śmierci.

Poniedziałek, 18 marca, godz. 18.00

Jerzy Turowicz in Memoriam (ur.10.12.1912, zm. 27.01.1999)
– spotkanie z okazji 20. rocznicy śmierci Red. Turowicza, z udziałem ks. Adama Bonieckiego i Anny Mateji.

Środa, 20 marca, godz. 18.00

Jerzy Turowicz in Memoriam
– pokaz archiwalnych materiałów filmowych.

Czwartek, 21 marca, godz. 18.00

Konstytucja – krok po kroku
– spotkanie z Maciejem Pachem, prawnikiem. Zorganizowano wspólnie z KOD-em w Krakowie.

************

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU

************

Środa, 27 marca, godz. 19.00*

Konik kazimierski
– spektakl teatralny w wykonaniu Krakowskiego Teatru Żydowskiego.

Czwartek, 28 marca, godz. 19.00

Konik kazimierski
– spektakl teatralny w wykonaniu Krakowskiego Teatru Żydowskiego.

* (bilety do nabycia w CKŻ)

XIV Dni Muzyki
Feliksa Mendelssohna
odbędą się w terminie
od 10 do 20 maja 2019r.

WYSTAWY W CKŻ

Wystawa malarstwa Rivki Chwoles-Lechtenfeld z Wilna. Ze zbiorów Milij Chwolesa z Paryża.
Czynna do 30 marca 2019r.

Profesorowie żydowskiego pochodzenia w Uniwersytecie Jagiellońskim – wystawa dokumentacyjna wspólnie zorganizowana z TSKŻ w Krakowie.
Czynna do 30 marca 2019r.

 

PLACES WORTH YOUR TIME