Kalendarium – Sierpień 2019

0

 

Muzeum Historyczne Kraków

WERNISAŻ WYSTAWY
30 sierpnia (piątek) godz. 18.00
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4

Zapraszamy na otwarcie wystawy czasowej Bitwa, której nie było. W 80. rocznicę zajęcia Krakowa przez Wermacht. Wystawa dotyczy wydarzenia fundamentalnego, które pomimo upływu 80 lat wciąż jest dla nas, krakowian, Polaków, Europejczyków oraz mieszkańców innych kontynentów wydarzeniem ważnym. Dotyczy daty, którą  pamięta się pośród wielu innych, ważnych dat – 1 września 1939 roku, czyli dnia wybuchu II wojny światowej, która rozpoczęła się od ataku Niemiec na Polskę.

Z PANEM TWARDOWKSIM NA KOPIEC KRAKA
30 sierpnia (piątek) godz. 21.00
START: Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Fot. F. Rekucki-Szczurek

Zapraszamy na kolejny, nocny spacer na Kopiec Kraka! Podczas spaceru przez cały czas „będzie obecny” Mistrz Twardowski. Uczestnicy dowiedzą się, jak można tę postać postrzegać w kontekście jego epoki. Zostaną poruszone takie tematy jak: kim była postać filozofa-maga w Renesansie; jak bardzo w dawnych wiekach astrologia była związana z astronomią; jak postrzegali wszechświat uczeni, zanim teorie Kopernika i następców na trwałe przebiły się do świadomości; i wreszcie, jak wyglądał ptolemejski model wszechświata, który był uważany za prawdziwy w Europie przez ponad 1000 lat.

SPOTKA
31 sierpnia 2019 (sobota) godz. 11.00 – 17.00
Park Bednarskiego

Fot. I. Wilczyńska

„Spotka” to cykl artystyczno-społecznych warsztatów i spotkań Muzeum Krakowa z mieszkańcami, których celem jest twórcze i aktywne spojrzenie na otaczające nas miasto i wydobycie z niego ukrytego potencjału, który drzemie także w nas samych.
W tym miesiącu przygotowaliśmy dla Państwa:
Warsztaty artystyczno-społeczne z Mikołajem Rejsem Malowany Kraków
Jak narysować w jednym miejscu historie Krakowa? Czy możliwe jest stworzenie wielkiego obrazu, który połączy w sobie przeszłość, przyszłość i teraźniejszość Krakowa? Co powinno się na nim znaleźć? Budynki? Tradycje? A może postaci historyczne? Albo Ty i ja? Zapraszamy na wspólne malowanie wielkiego obrazu, którego tematem będzie Kraków. Wraz z artystą Mikołajem Rejsem spróbujemy namalować wielką historię Krakowa, którą opowiedzą mieszkańcy.
Warsztaty artystyczno-społeczne z Igą Wilczyńską Łąka na głowie
Ostatnie dni wakacji pachną jeszcze ciepłym słońcem i wibrującym lekko słodkim zapachem kwiatów. Takie chwile chciałoby się zatrzymać na dłużej, by potem – gdy przyjdzie jesień – móc zamknąć oczy i wrócić na chwilę do stanu błogiego lenistwa. Chodząc po łąkach, lasach, ale także po parkach miejskich możemy gdzieniegdzie zauważyć kwiaty – małe stokrotki, albo ciężkie od mięsistych płatków piwonie. Z takich pięknych kwiatów, ale też ziół, traw, piórek można wykonać wianki, które ozdobią nie tylko pełne od marzeń głowy, ale będą przypominać o wakacyjnych przygodach. Wraz z Igą Wilczyńską poznamy techniki wyplatania wianków. W trakcie warsztatów zapoznamy się nie tylko z tą niezwykłą umiejętnością, ale także będziemy mieli okazję poznać symbolikę kwiatów i ich sekrety.
UWAGA! Wymagana rezerwacja miejsc. Prosimy o zgłaszanie się osób dorosłych lub dzieci z opiekunami w Centrum Obsługi Zwiedzających: tel. 12 426 50 60, Rynek Główny 1 (Sukiennice) e-mail: info@mhk.pl. W razie niestawienia się w terminie rezerwacja będzie anulowana.

KORPORACJA OD ŚRODKA
31 sierpnia (sobota) godz. 12.00
START: al. Powstańców Wielkopolskich 13 G (budynek E)

Wokół warunków panujących w biurach korporacji narosło wiele mitów. Jak naprawdę wyglądają przestrzenie nowych, krakowskich firm i jak się w nich pracuje? Okazją do sprawdzenia może być wizyta w budynku firmy Aon, w którym spełnione są różnorodne oczekiwania i potrzeby pracowników a rozwiązania aranżacyjne i technologiczne umożliwiają pracę w zgodzie z własnymi preferencjami oraz aktualnie realizowanymi zadaniami.
Rezerwacja przez Centrum Obsługi Zwiedzających info@muzeumkrakowa.pl
Udział bezpłatny

OPROWADZANIE KURATORSKIE
31 sierpnia (sobota) godz. 13.00
Muzeum Teatralne, ul. Szpitalna 21

Zapraszamy na ostatnie już oprowadzanie kuratorskie po wystawie 120/120 – prezentacja muzealnych artefaktów.
Udział w cenie biletu wstępu

ŚREDNIOWIECZE DA SIĘ LUBIĆ!
31 sierpnia (sobota) godz. 13.00-21.00
Barbakan

To już ostatnie spotkanie ze średniowieczem w tym roku! Na pożegnanie wakacji przygotowaliśmy dla Państwa szkółkę fechtunku i musztry średniowiecznej dla najmłodszych, naukę strzelania z łuku, prezentacje rzemiosła (szewstwo, tkactwo, kowalstwo) oraz koncert zespołu Daj Ognia!
Udział w cenie biletu

FINISAŻ WYSTAWY
1 września (niedziela) godz. 9.00-17.00
Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41

To już ostatnia szansa, żeby zobaczyć naszą wystawę „Przedmieszczanin”!
W programie:
Dodaj przedmieściom barw! – pan Brodowski rysował przedmieścia w swoim szkicowniku, ale zapomniał użyć kolorowych farb. Zapraszamy dzieci do uzupełnienia rysunków o dodatkowe elementy i wspólnego kolorowania. Starszych zachęcamy do sprawdzenia swojej wiedzy w przedmiejskiej krzyżówce. W zajęciach pod okiem Ambrożego Grabowskiego można wziąć udział przez cały dzień.
Z kolei o godzinie 10:00 i 14:00 zachęcamy do wzięcia udziału w ostatnich oprowadzaniach kuratorskiech po wystawie.
Przez cały dzień wydawnictwa muzealne będzie można nabyć z 50% zniżką!
Zapraszamy, wstęp na wystawę i udział w wydarzeniach bezpłatny!

LATO W MIEŚCIE

Nie masz pomysłu jak spędzić ten ostatni tydzień wakacji? Chcesz dowiedzieć się czegoś nowego? Jeśli tak, to zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą wakacyjnych spotkań!
Program znajduje się na stronie: http://bit.ly/latoWMiescie

ZBIÓRKA PAMIĄTEK

Fot. J. Podolecki

Muzeum Nowej Huty przygotowuje wystawę na temat pomnika Lenina z alei Róż. Będzie prezentowana w dawnym kinie Światowid między majem o październikiem 2020 r. W związku z tym bardzo prosimy osoby posiadające zdjęcia, gadżety, dokumenty lub przedmioty z nim związane o pomoc. Chętnych prosimy o informację na adres nowahuta@mhk.pl albo kontakt przez fanpage: https://www.facebook.com/MuzeumNowejHuty

PRZEMIESZCZANIE
Kim jest i jaki jest współczesny krakowianin – mieszczanin XXI wieku? Zobacz, co mieszkańcy Krakowa mówią o sobie i o swoim mieście w naszej ulicznej sondzie „przeMieszczanie”. Odcinki można zobaczyć na muzealnym kanale Youtube.

http://bit.ly/przeMieszczanie3
Zapraszamy wszystkich do oglądania!

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.


KAZIMIERZANIN
3 lipca – 10 października 2019
Stara Synagoga

PODGÓRZANIN
12 czerwca – 22 września 2019
Muzeum Podgórza

MIESZCZANIN
15 maja – 27 października 2019
Kamienica Hipolitów

NOWOHUCIANIN
28 marca – 13 października 2019
Muzeum Nowej Huty


PRZEMIESZCZANIE. PRZEDMIESZCZANIN
15 lutego – 1 września 2019
Dom Zwierzyniecki

WIEŻA SMAKÓW
19 czerwca – 13 października 2019
Wieża Ratuszowa

ATOMOWA GROZA
1 marca – 31 grudnia 2019
Muzeum Nowej Huty

NASZ JEST TEN DZIEŃ
7 czerwca – 27 września 2019
Muzeum Nowej Huty

120/120 – PREZENTACJA MUZEALNYCH ARTEFAKTÓW
7 czerwca – 31 sierpnia 2019
Muzeum Teatralne


 
KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ
Tekst i foto: Muzeum Historyczne Kraków


Muzeum Narodowe w Krakowie

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku Sukiennice, fot. Bartosz Cygan, Pracownia Fotograficzna MNK

140 lat MNK – koncert rocznicowy w Sukiennicach

Karol Szymanowski, Feliks Nowowiejski, Bolesław Raczyński to kompozytorzy, których utwory zostały wybrane specjalnie na koncert rocznicowy z okazji 140-lecia Muzeum Narodowego w Krakowie. Śmierć Ellenai Feliksa Nowowiejskiego na orkiestrę smyczkową, klarnet oraz recytatora do poematu Juliusza Słowackiego to utwór inspirowany obrazem Śmierć Ellenai Jacka Malczewskiego znajdującym się w Sali Siemiradzkiego Galerii Sztuki Polskiej XIX w Sukiennicach. Natomiast okładka Pieśni autorstwa Stanisława Wyspiańskiego eksponowana była w ramach wystawy Wyspiański. Nieznany w Muzeum Narodowym w Krakowie. Podczas koncertu odbędzie się premiera utworu w instrumentacji na baryton i orkiestrę smyczkową, autorstwa Jana Stańczyka.

Ten wyjątkowy, jubileuszowy koncert odbędzie się 24 sierpnia o godzinie 19.00 w Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach.

Wykonawcy:

Michał Janicki – baryton

Jakub Kosiniak – recytator

Maciej Lulek – koncertmistrz, kierownictwo artystyczne

Sinfonietta Cracovia

Program:

Karol Szymanowski – Pieśń Roksany z opery Król Roger na skrzypce solo i orkiestrę smyczkową (opr. Rafał Kłoczko)

Bolesław Raczyński – Pieśni *

Feliks Nowowiejski – Śmierć Ellenai na orkiestrę smyczkową, klarnet oraz recytatora do poematu Juliusza Słowackiego **

Karol Szymanowski – Etiuda b-moll op. 4 nr 3 na orkiestrę smyczkową (opr. Agnieszka Duczmal) Mieczysław Karłowicz – Serenada na orkiestrę smyczkową op. 2

Wstęp na koncert jest wolny. Bezpłatne wejściówki będą do odebrania w kasie Gmachu Głównego i Sukiennic od 16 sierpnia 2019.

WAJDA: oprowadzanie w języku angielskim

WAJDA – niekonwencjonalną, multimedialną i narracyjną wystawę poświęconą życiu i twórczości Andrzeja Wajdy można zobaczyć w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie tylko do 15 września.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom zwiedzających, MNK zaprasza na cykl oprowadzań po wystawie w języki angielskim. Andrzej Wajda, laureat m.in. Oscara za całokształt twórczości, Złotej Palmy w Cannes, Złotego Niedźwiedzia w Berlinie czy Złotego Lwa w Wenecji, był reżyserem znanym i docenianym na całym świecie, stąd duże zainteresowanie wystawą wśród obcokrajowców.

Oprowadzania odbywają się w soboty o godzinie 16.30 od 24 sierpnia do 7 września.

Wystawa została dofinansowana ze środków: Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Gminy Miejskiej Kraków.

Prezentacja film w ramach projektu MAMBA, fot. Tomasz Markowski, Pracownia Fotograficzna MNK

MNK nominowane do Słoneczników 2019

Ogólnopolski portal CzasDzieci.pl ogłosił nominacje do nagród Słoneczniki 2019. Dwa wydarzenia organizowane przez Muzeum Narodowe w Krakowie znalazły się w drugim etapie konkursu na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci.

Pierwsza doceniona inicjatywa to MAMBA – Mała Ambasada Muzealna dla dzieci w wieku od 6 do 13 lat. W jej ramach Mali Ambasadorzy każdego roku realizują jedno główne wydarzenie mające za zadanie popularyzować zbiory i działalność muzeum. W celu realizacji tego zadania spotykają się oni na cyklicznych warsztatach projektowych, odbywających się od września do czerwca danego roku szkolnego. W sezonie 2018/2019 działania „Małej Ambasady Muzealnej – MAMBY” towarzyszyły wystawie „Wajda”.

Natomiast „W 80 dni dookoła Krakowa – Dzień Dziecka w Muzeum” to edukacyjna gra muzealna połączona z prostymi działaniami plastycznymi. W tym roku zabawa towarzyszyła wystawie „Kraków 1900”, a uczestnicy mogli dowiedzieć się jak żyli mieszkańcy naszego miasta sto lat temu, czym się interesowali, gdzie najchętniej bywali. Akcja realizowana wspólnie z Przedszkole nr 90 im. św. Mikołaja w Krakowie

Swoje głosy można oddawać na stronie portalu CzasDzieci.pl. Oba wydarzenia MNK nominowane zostały w kategorii „Sztuki wizualne”. Głosowanie potrwa do 9 września.

Wystawy czasowe

 

Gmach Główny

  1. 3 Maja 1

Wyspiański. Posłowie

17.05.2019 – 29.09.2019

WAJDA

06.04.2019 – 15.09.2019

Leonardo da Vinci: Dama z gronostajem

19.05 – 30.11.2019

Sytuacja się zmieniła. Sztuka polska XX i XXI wieku

20.04.2018 – 27.10.2019

Czarno na białym – 200 lat rysunku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych

26.04.2019 – 29.09.2019

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM

  1. Sikorskiego 6

Rembrandt: Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem

do 1.12.2019

Cudowna moc sztuki – Pełne tajemnic… Krakowskie „Zwiastowanie” Mistrza Jerzego

14.08.2019 – 13.10.2019

Muzeum im. Emeryka Hutten – Czapskiego

  1. Piłsudskiego 12

A ślady zasypał piasek… Numizmatyczne i archeologiczne skarby żołnierzy 2. Korpusu Polskich Sił Zbrojnych

04.10.2018 – 08.09.2019

Fata Libelli – losy ksiąg i ich właścicieli

30.07.2019 – 12.01.2020

Pawilon Józefa Czapskiego

Józef Czapski: Malarstwo, rysunek, dzienniki

02.07.2019 – 13.04.2020

Dom Józefa Mehoffera

  1. Krupnicza 26

Józef Mehoffer – Św. Sebastian i św. Maurycy

20.07.2019 – 12.01.2020

Wstęp bezpłatny

Dawny Hotel Cracovia

  1. Focha 1

Mozaika Polskiego Plakatu

11.07 – 31.08.2019

Dom Jana Matejki

  1. Floriańska 41

Jan Matejko. Kreska – kompozycja – kunszt

13.06 – 15.09.2019

Portret syna Jerzego na koniu

30.05.2019 –30.08.2019

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego
pl. Szczepański 9

Szuflada Szymborskiej

Do 31.12.2019

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma”

Ul. Kasprusie 19

Tatrzańskie pejzaże Stanisława Witkiewicza i Walerego Eljasza-Radzikowskiego

11.12.2018 – 01.09.2019

Pałac Prezydencki

Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 46/48

Oblicza Polski – oblicza Polaków

20.02.2019 – 09.02.2020

Godziny otwarcia MNK (15.06.2019-31.08.2019)

Gmach Główny, Sukiennice, Kamienica Szołayskich

  1. – nieczynne

wt.-sob.: 10:00-18:00

nie.: 10:00-16:00

 

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, Pawilon Józefa Czapskiego, Dom Józefa Mehoffera, Dom Jana Matejki, Pałac Biskupa Erazma Ciołka

  1. – nieczynne

wt.-pt.: 10:00-16:00

sob.: 10:00-18:00

nie.: 10:00-16:00

Ważniejsze wydarzenia

23-08-2019 (pt.)

16:30     Oprowadzanie po Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach

prowadzenie: Martyna Majsterek / Sukiennice, Rynek Główny 3  / udział w cenie biletu do galerii

24-08-2019 (sob.)

140-lecie Muzeum Narodowego w Krakowie / Ośrodek Kultury Europejskiej „Europeum”, pl. Sikorskiego 6 / wstęp wolny

12:00 O scenie satyryczno-rodzajowej z XVII wieku w kolekcji „Europeum”. Ciekawostki z dzienniczka pracy konserwatora / spotkanie z konserwatorem / prowadzenie: Anna Grochowska-Angelus

16:00     Oprowadzanie tematyczne: Wajda o Polsce

prowadzenie: Joanna Kołek / Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „Wajda” / udział w cenie biletu do galerii

16:30     Oprowadzanie po wystawie WAJDA w języku angielskim

Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „Wajda” / udział w cenie biletu do galerii

140-lecie Muzeum Narodowego w Krakowie / Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 3

19:00 Koncert rocznicowy / wstęp wolny / bezpłatne wejściówki będą do odebrania w kasie Gmachu Głównego i Sukiennic od 16 sierpnia 2019.

20:15     Pawilon Kina Letniego: Ponette (1996) / Jacques Doillon

kino plenerowe / wybór i opracowanie tekstów:  Rafał Abramciow, Karol Kapelko, prelekcja: Karol Kapelko / Pawilon Józefa Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12 / w razie deszczu seanse będą się odbywać w sali multimedialnej w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego / wstęp wolny

25-08-2019 (niedz.)

140-lecie Muzeum Narodowego w Krakowie / Ośrodek Kultury Europejskiej „Europeum”, pl. Sikorskiego 6 / wstęp wolny

11:00-15:00 Stwórz dzieło dla Muzeum. Złóż życzenia Muzeum – otwarte warsztaty na 140 lecie MNK / prowadzenie: Anna Pomykalska-Marczuk / dorośli, młodzież, dzieci

11:00     Spotkanie z kustoszem w „Europeum” / prowadzenie: Dorota Dec

Aktorzy Wajdy: Pawilon Kina Letniego

pokaz filmu i spotkanie / prowadzenie: Łukasz Maciejewski / Pawilon Józefa Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12 / wstęp wolny

19:00 goście: Maja Komorowska, Anna Seniuk, Krystyna Zachwatowicz-Wajda

20:30 film: Panny z Wilka

28-08-2019 (śr.)

12:00     Dzieci mamy i zwiedzamy!

oprowadzanie: Magdalena Schuster / dorośli, rodzicie i opiekunowie małych dzieci / Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „Sytuacja się zmieniła” / wstęp w cenie biletu do galerii

13:30, 15:00, 16:30          Środy w cieniu sztuki

oprowadzanie: Magdalena Schuster / dorośli / Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „Sytuacja się zmieniła” / wstęp w cenie biletu do galerii

30-08-2019 (pt.)

10:15     Rozmowy o sztuce: Nowości w Muzeum

spotkanie: Barbara Łepkowska / seniorzy / Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „Sytuacja się zmieniła” / wstęp: 1zł

16:30     Oprowadzanie po Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach

prowadzenie: Martyna Majsterek / Sukiennice, Rynek Główny 3  / udział w cenie biletu do galerii


Muzeum Narodowe Kraków

Pawilon Józefa Czapskiego, fot. Tomasz Markowski, pracownia fotograficzna MNK

Wakacje w MNK – Pamiętajcie o ogrodach

O ogrodach, budynkach, zabytkach, miejscach, które warto odwiedzić i takich, których już nie ma… Podczas wakacji mądrze jednak także pamiętać o plecaku, kanapce i plasterku na rozbite kolano. I najważniejsze – o dobrym humorze i uśmiechu. Kto to wszystko spamięta? Czy są osoby, które pamiętają wszystko? A może są takie, które potrafią sprawić, że innym łatwiej zapamiętać. I takie, o których nie wypada zapomnieć.

Podczas warsztatów, które odbędą się 20 sierpnia w Pawilonie Czapskiego Muzeum Narodowego w Krakowie, uczestnicy porozmawiają o sposobach na pamiętanie i zapominanie (ta umiejętność też się w życiu przydaje) i stworzą dla siebie wyjątkowe „niezapominajki”. Oczywiście pomoże nam w tym piękny ogród w środku miasta. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci od 5 do 10 lat, a poprowadzi je Aleksandra Nicewicz.

Liczba uczestników jest ograniczona, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja: bilety.mnk.pl, Centrum Informacji i Rezerwacji MNK: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 433 57 44.

Aktorzy Wajdy: W gąszczu tataraku. Przekraczając granice fikcji

WAJDA w Muzeum Narodowym w Krakowie to nie tylko niestandardowa ekspozycja, ale także wiele wydarzeń towarzyszących. Jednym z nich są „Aktorzy Wajdy” – cykl projekcji filmowych i spotkań z najbliższymi współpracownikami Andrzeja Wajdy. 18 sierpnia widzowie będą mogli spotkać się z Krystyną Jandą i Krystyną Zachwatowicz-Wajdą. Po spotkaniu, które poprowadzi Łukasz Maciejewski, odbędzie się pokaz filmu „Tatarak”.

Udział w spotkaniach i projekcjach w Ogrodzie Pawilonu Józefa Czapskiego, jest bezpłatny.

Program:
19:00, spotkanie z Krystyną Jandą i Krystyną Zachwatowicz-Wajdą
prowadzenie: Łukasz Maciejewski
20:30, Pokaz filmu Tatarak
Patronem cyklu jest PKO Bank Polski.

Wystawa WAJDA została dofinansowana ze środków: Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Gminy Miejskiej Kraków.

Idziesz na koncert? Chodź do MNK!

Muzeum Narodowe w Krakowie po raz kolejny zaprasza uczestników Kraków Live Festival do skorzystania z oferty MNK w specjalnych cenach. W dniach 16-17 sierpnia zwiedzanie wystaw stałych będzie możliwe w cenie 1 zł, a w niedzielę, 18 sierpnia wystawy stałe będzie można odwiedzić bezpłatnie! Natomiast wystawy czasowe „Wyspiański. Posłowie” oraz „WAJDA” będą dostępne w cenie 1zł od 16 do 18 sierpnia.

Wstęp na wystawy MNK po okazaniu w kasie muzeum opaski festiwalowej lub ważnego biletu.

Wystawy czasowe

 

Gmach Główny

3 Maja 1

Wyspiański. Posłowie

17.05.2019 – 29.09.2019

WAJDA

06.04.2019 – 15.09.2019

Leonardo da Vinci: Dama z gronostajem

19.05 – 30.11.2019

Sytuacja się zmieniła. Sztuka polska XX i XXI wieku

20.04.2018 – 27.10.2019

Czarno na białym – 200 lat rysunku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych

26.04.2019 – 29.09.2019

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM

Sikorskiego 6

Rembrandt: Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem

do 1.12.2019

Cudowna moc sztuki – Pełne tajemnic… Krakowskie „Zwiastowanie” Mistrza Jerzego

14.08.2019 – 13.10.2019

Muzeum im. Emeryka Hutten – Czapskiego

Piłsudskiego 12

A ślady zasypał piasek… Numizmatyczne i archeologiczne skarby żołnierzy 2. Korpusu Polskich Sił Zbrojnych

04.10.2018 – 08.09.2019

Fata Libelli – losy ksiąg i ich właścicieli

30.07.2019 – 12.01.2020

Pawilon Józefa Czapskiego

Józef Czapski: Malarstwo, rysunek, dzienniki

02.07.2019 – 13.04.2020

Dom Józefa Mehoffera

Krupnicza 26

Józef Mehoffer – Św. Sebastian i św. Maurycy

20.07.2019 – 12.01.2020

Wstęp bezpłatny

Dawny Hotel Cracovia

Focha 1

Mozaika Polskiego Plakatu

11.07 – 31.08.2019

Dom Jana Matejki

Floriańska 41

Jan Matejko. Kreska – kompozycja – kunszt

13.06 – 15.09.2019

Portret syna Jerzego na koniu

30.05.2019 –30.08.2019

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego
pl. Szczepański 9

Szuflada Szymborskiej

Do 31.12.2019

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma”

Ul. Kasprusie 19

Tatrzańskie pejzaże Stanisława Witkiewicza i Walerego Eljasza-Radzikowskiego

11.12.2018 – 01.09.2019

Pałac Prezydencki

Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 46/48

Oblicza Polski – oblicza Polaków

20.02.2019 – 09.02.2020

Godziny otwarcia MNK (15.06.2019-31.08.2019)

Gmach Główny, Sukiennice, Kamienica Szołayskich

– nieczynne

wt.-sob.: 10:00-18:00

nie.: 10:00-16:00

 

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, Pawilon Józefa Czapskiego, Dom Józefa Mehoffera, Dom Jana Matejki, Pałac Biskupa Erazma Ciołka

– nieczynne

wt.-pt.: 10:00-16:00

sob.: 10:00-18:00

nie.: 10:00-16:00

Ważniejsze wydarzenia

17-08-2019 (sob.)

16:30     Oprowadzanie po wystawie „Wajda” w języku angielskim

Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „Wajda” / wstęp w cenie biletu na wystawę

20:15     Pawilon Kina Letniego: Oddychaj, reż. Mélanie Laurent

kino plenerowe / wybór i opracowanie tekstów:  Rafał Abramciow, Karol Kapelko, prelekcja: Karol Kapelko / Pawilon Józefa Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12 / w razie deszczu seanse będą się odbywać w sali multimedialnej w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego / wstęp wolny

18-08-2019 (niedz.)

12:00     Oprowadzanie z przewodnikiem: „Wajda”

prowadzenie: Anna Sokulska / dorośli, młodzież / Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „Wajda” / wstęp w cenie biletu na wystawę

Aktorzy Wajdy: Pawilon Kina Letniego

pokaz filmu i spotkanie / prowadzenie: Łukasz Maciejewski / Pawilon Józefa Czapskiego, ul.  Piłsudskiego 12 / wstęp wolny

19:00 goście: Krystyna Janda, Krystyna Zachwatowicz-Wajda

20:30 film: Tatarak

2019-08-20 (wt.)

10:30     Pamiętajcie o ogrodach. Widoki na lato. Wakacje w Muzeum

warsztaty dla dzieci: Aleksandra Nicewicz / dzieci 5-10  Pawilon Józefa Czapskiego         5zł

21-08-2019 (śr.)

12:00     Dzieci mamy i zwiedzamy!

oprowadzanie: Magdalena Schuster / dorośli, rodzicie i opiekunowie małych dzieci / Gmach Główny, al. 3 Maja 1, Galeria Rzemiosła Artystycznego / wstęp w cenie biletu do galerii

13:30, 15:00, 16:30          Środy w cieniu sztuki

oprowadzanie: Magdalena Schuster / dorośli / Gmach Główny, al. 3 Maja 1, galeria Rzemiosła Artystycznego / wstęp w cenie biletu do galerii

22-08-2019 (czw.)

10:30     Pocztówka z miejskich wakacji. Widoki na lato. Wakacje w Muzeum

warsztaty dla dzieci: Magda Schuster / dzieci     5–10 lat / Kamienica Szołayskich, pl. Szczepański 9, wystawa „Szuflada Szymborskiej” / udział: 5 zł / liczba uczestników ograniczona, konieczna rezerwacja: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 433 57 44 (czynne w godz. 9.00–16.00 w dni powszednie) / w razie rezygnacji z udziału w działaniu edukacyjnym koszty biletów zakupionych przez internet nie podlegają zwrotowi / osoby, którym przysługują ulgi z tytułu „Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem”, zobowiązane są do okazania stosownego dokumentu przed rozpoczęciem zajęć

23-08-2019 (pt.)

16:30     Oprowadzanie po Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach            

prowadzenie: Martyna Majsterek / Sukiennice, Rynek Główny 3 / wstęp w cenie biletu na wystawę

Tekst i foto: Muzeum Narodowe Kraków

 


Muzeum Historyczne Krakowa

NOWA HUTA 40 LAT TEMU…
23 sierpnia (piątek) godz. 11.00
START: restauracja „Stylowa” w alei Róż (os. Centrum C 3)

Muzeum Nowej Huty zaprasza młodzież (i nie tylko) na spacer edukacyjny.
Czy jesteście gotowi na odkrywanie nowohuckich tajemnic? Zabierzemy Was na wyjątkowy spacer, podczas którego odwiedzimy miejsca, w których w 1979 roku działy się rzeczy ważne, niekiedy dramatyczne, ale niezmiennie ciekawe. Był to rok, który obfitował w niezwykle wydarzenia – Hutnik został mistrzem Polski w piłce ręcznej, kombinat im. Lenina osiągnął apogeum swojego zatrudnienia i produkcji, na pomnik Lenina w al. Róż w kwietniu przeprowadzono zamach, a czerwcu do Mogiły przyjechał Ojciec Święty Jan Paweł II. Przewodnikiem będzie Maciej Miezian.
Wydarzenie bezpłatne

MIĘDZY SCHRONAMI
24 sierpnia (sobota) godz. 11.00
START: Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Zapraszamy do poznania dwóch nowohuckich schronów przeciwlotniczych z czasów Zimnej Wojny. Korzystając z letniej pogody przespacerujemy się między schronami znajdującymi się pod budynkiem Muzeum Nowej Huty (dawnym kinem Światowid) do schronu pod ZSM na os. Szkolnym 37 i zapoznamy się z ich tajemniczą zawartością.
Oprowadzanie w cenie biletu
UWAGA! OBOWIĄZKOWA REZERWACJA

PODGÓRZE – PRZESTRZEŃ TRANSFORMACJI
24 sierpnia (sobota) godz. 12.00
START: Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Miasto to… proces. Kształtowane m.in. przez ewoluującą strukturę społeczną czy warunki ekonomiczne zmienia się w czasie. Nowe budynki powstają w miejscu starych, a wraz z ich znikaniem zaciera się pamięć – niematerialny budulec miasta. Podczas spaceru przyjrzymy się przemianom Podgórza zapoczątkowanym przez transformację systemową 1989 roku i trwającym do dzisiaj. Zobaczymy jak przestrzeń przemysłu została zastąpiona przestrzenią biznesu i jakie miejsce odgrywa sztuka w procesie gentryfikacji. Zastanowimy się wreszcie w jaki sposób współczesne Podgórze pamięta o swojej przeszłości – także tej najbardziej dramatycznej.
Wydarzenie bezpłatne

ŚREDNIOWIECZE DA SIĘ LUBIĆ!
24 sierpnia (sobota) godz. 13.00 – 21.00
Barbakan

W programie: pokazy walk, zabawy z machinami oblężniczymi, tor łuczniczy, szycie lalek i motanek, prezentacje rzemiosła (garncarstwo), średniowieczne środki czystości, koncert zespołu Daj Ognia!
Udział w cenie biletu

ZAGROŻENIE ZEWNĘTRZNE I SYSTEM OBRONNY ŚREDNIOWIECZNEGO KRAKOWA
25 sierpnia (niedziela) godz. 13.00
Celestat, ul. Lubicz 16

Zapraszamy na wykład Zagrożenie zewnętrzne i system obronny średniowiecznego Krakowa, który wygłosi dr Jacek Zinkiewicz.
Udział w cenie biletu

LATO W MIEŚCIE

Nie masz pomysłu jak spędzić wakacje w mieście? Chcesz dowiedzieć się czegoś nowego? Jeśli tak, to zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą wakacyjnych spotkań!
Program znajduje się na stronie: http://bit.ly/latoWMiescie

ZBIÓRKA PAMIĄTEK

Fot. J. Podolecki

Muzeum Nowej Huty przygotowuje wystawę na temat pomnika Lenina z alei Róż. Będzie prezentowana w dawnym kinie Światowid między majem o październikiem 2020 r. W związku z tym bardzo prosimy osoby posiadające zdjęcia, gadżety, dokumenty lub przedmioty z nim związane o pomoc. Chętnych prosimy o informację na adres nowahuta@mhk.pl albo kontakt przez fanpage: https://www.facebook.com/MuzeumNowejHuty

PRZEMIESZCZANIE
Kim jest i jaki jest współczesny krakowianin – mieszczanin XXI wieku? Zobacz, co mieszkańcy Krakowa mówią o sobie i o swoim mieście w naszej ulicznej sondzie „przeMieszczanie”. Odcinki można zobaczyć na muzealnym kanale Youtube.

http://bit.ly/przeMieszczanie2
Zapraszamy wszystkich do oglądania!

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.


KAZIMIERZANIN
3 lipca – 10 października 2019
Stara Synagoga


PODGÓRZANIN
12 czerwca – 22 września 2019
Muzeum Podgórza


MIESZCZANIN
15 maja – 27 października 2019
Kamienica Hipolitów


NOWOHUCIANIN
28 marca – 13 października 2019
Muzeum Nowej Huty


PRZEMIESZCZANIE. PRZEDMIESZCZANIN
15 lutego – 1 września 2019
Dom Zwierzyniecki


WIEŻA SMAKÓW
19 czerwca – 13 października 2019
Wieża Ratuszowa


ATOMOWA GROZA
1 marca – 31 grudnia 2019
Muzeum Nowej Huty


NASZ JEST TEN DZIEŃ
7 czerwca – 27 września 2019
Muzeum Nowej Huty


120/120 – PREZENTACJA MUZEALNYCH ARTEFAKTÓW
7.06 – 31.08.2019
Muzeum Teatralne

 

KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ
Tekst i forto: Muzeum Historyczne Krakowa


KOMUNIKAT
15 sierpnia – wszystkie oddziały Muzeum Krakowa będą nieczynne

ŚREDNIOWIECZE DA SIĘ LUBIĆ!
17 sierpnia (sobota) godz. 11.00 – 17.30
Barbakan

W programie: obóz pielgrzymów do Ziemi Świętej, szkółka rycerska, pokazy średniowiecznych walk i rzemiosła (krawiectwo), koncert zespołu Illi.
Udział w cenie biletu

PROJEKCJA FILMU
18 sierpnia (niedziela) godz. 13.00
Celestat, ul. Lubicz 16

W programie: projekcja filmu niemego Męczeństwo Joanny D’arc w reżyserii Carla Theodora Dreyera (1928)
Udział w cenie biletu

Nie masz pomysłu jak spędzić wakacje w mieście? Chcesz dowiedzieć się czegoś nowego? Jeśli tak, to zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą wakacyjnych spotkań!
Program znajduje się na stronie: http://bit.ly/latoWMiescie

ZBIÓRKA PAMIĄTEK

Fot. J. Podolecki

Muzeum Nowej Huty przygotowuje wystawę na temat pomnika Lenina z alei Róż. Będzie prezentowana w dawnym kinie Światowid między majem o październikiem 2020 r. W związku z tym bardzo prosimy osoby posiadające zdjęcia, gadżety, dokumenty lub przedmioty z nim związane o pomoc. Chętnych prosimy o informację na adres nowahuta@mhk.pl albo kontakt przez fanpage: https://www.facebook.com/MuzeumNowejHuty

PRZEMIESZCZANIE
Kim jest i jaki jest współczesny krakowianin – mieszczanin XXI wieku? Zobacz, co mieszkańcy Krakowa mówią o sobie i o swoim mieście w naszej ulicznej sondzie „przeMieszczanie”. Odcinki można zobaczyć na muzealnym kanale Youtube.

http://bit.ly/przeMieszczanie1
Zapraszamy wszystkich do oglądania!

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać , by zdążyć przed ich końcem.


KAZIMIERZANIN
3 lipca – 10 października 2019
Stara Synagoga


PODGÓRZANIN
12 czerwca – 22 września 2019
Muzeum Podgórza


MIESZCZANIN
15 maja – 27 października 2019
Kamienica Hipolitów


NOWOHUCIANIN
28 marca – 13 października 2019
Muzeum Nowej Huty


PRZEMIESZCZANIE. PRZEDMIESZCZANIN
15 lutego – 1 września 2019
Dom Zwierzyniecki


WIEŻA SMAKÓW
19 czerwca – 13 października 2019
Wieża Ratuszowa


ATOMOWA GROZA
1 marca – 31 grudnia 2019
Muzeum Nowej Huty


NASZ JEST TEN DZIEŃ
7 czerwca – 27 września 2019
Muzeum Nowej Huty


120/120 – PREZENTACJA MUZEALNYCH ARTEFAKTÓW
7.06 – 31.08.2019
Muzeum Teatralne

 
KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ


Muzeum Narodowe Kraków

Cudowna moc sztuki w EUROPEUM – pokaz obrazu i warsztaty zielne

Od 14 sierpnia w Ośrodku Kultury Europejskiej EUROPEUM można oglądać wyjątkowy obraz Mistrza Jerzego „Zwiastowanie” z Muzeum Książąt Czartoryskich. Pokaz odbędzie się w ramach cyklu „Cudowna moc sztuki”, tradycyjnie już przygotowywanego przez Muzeum Narodowe w Krakowie z okazji święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w Polsce znanego także jako święto Matki Boskiej Zielnej.

Cykl pokazów „Cudowna moc sztuki” to wynik współpracy Muzeum Narodowego w Krakowie ze Stowarzyszeniem Instytut Dziedzictwa, organizatorem wydarzenia „Cudowna moc bukietów” – konkursu na najpiękniejszy bukiet zielny.

14 sierpnia o 10.30 odbędą się warsztaty tradycyjnego bukietu zielnego. Podczas zajęć przeznaczonych zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, uczestnicy wykonają tradycyjny bukiet zielny, a także dowiedzą się jak przed laty układano zioła i kwiaty. Poznają też symbolikę, właściwości użytych roślin. Warsztaty poprowadzi Natalia Batko z Galerii Sztuki Batko. Natomiast o 13.30 goście będą mogli wziąć udział w warsztatach „zielnika w torebce”, prowadzonych przez Bernadettę Walczak.

Ptasi Kraków – muzealny spacer

Jaki związek ma Olga Boznańska i paw? Kto jest indykiem, a kto kogutem na fasadzie Sukiennic? Ile gatunków gołębi ma swoje gniazda w Krakowie? 10 sierpnia Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza do odkrywania ptasiego oblicza miasta. Uczestnicy odnajdą pierzaste skrzydła w dziełach sztuki w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, odkryją ptasie motywy na fasadach kamienic Starego Miasta, a także zajrzą na Planty w poszukiwaniu prawdziwych, żywych ptaków. Mimo że wydają się one na pierwszy rzut oka niewidoczne, w Krakowie mieszka ich prawie 50 gatunków!

Spacer rozpocznie się w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka o godzinie 11.00, poprowadzi go Filip Skowron.

Wystawy czasowe

 

Gmach Główny

  1. 3 Maja 1

Wyspiański. Posłowie

17.05.2019 – 29.09.2019

WAJDA

06.04.2019 – 15.09.2019

Leonardo da Vinci: Dama z gronostajem

19.05 – 30.11.2019

Sytuacja się zmieniła. Sztuka polska XX i XXI wieku

20.04.2018 – 27.10.2019

Czarno na białym – 200 lat rysunku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych

26.04.2019 – 29.09.2019

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM

Sikorskiego 6

Rembrandt: Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem

do 1.12.2019

Cudowna moc sztuki – Pełne tajemnic… Krakowskie „Zwiastowanie” Mistrza Jerzego

14.08.2019 – 13.10.2019

Muzeum im. Emeryka Hutten – Czapskiego

Piłsudskiego 12

A ślady zasypał piasek… Numizmatyczne i archeologiczne skarby żołnierzy 2. Korpusu Polskich Sił Zbrojnych

04.10.2018 – 08.09.2019

Fata Libelli – losy ksiąg i ich właścicieli

30.07.2019 – 12.01.2020

Pawilon Józefa Czapskiego

Józef Czapski: Malarstwo, rysunek, dzienniki

02.07.2019 – 13.04.2020

Dom Józefa Mehoffera

Krupnicza 26

Józef Mehoffer – Św. Sebastian i św. Maurycy

20.07.2019 – 12.01.2020

Wstęp bezpłatny

Dawny Hotel Cracovia

Focha 1

Mozaika Polskiego Plakatu

11.07 – 31.08.2019

Dom Jana Matejki

Floriańska 41

Jan Matejko. Kreska – kompozycja – kunszt

13.06 – 15.09.2019

Portret syna Jerzego na koniu

30.05.2019 –30.08.2019

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego
pl. Szczepański 9

Szuflada Szymborskiej

Do 31.12.2019

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma”

Ul. Kasprusie 19

Tatrzańskie pejzaże Stanisława Witkiewicza i Walerego Eljasza-Radzikowskiego

11.12.2018 – 01.09.2019

Pałac Prezydencki

Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 46/48

Oblicza Polski – oblicza Polaków

20.02.2019 – 09.02.2020

Godziny otwarcia MNK (15.06.2019-31.08.2019)

Gmach Główny, Sukiennice, Kamienica Szołayskich

– nieczynne

wt.-sob.: 10:00-18:00

nie.: 10:00-16:00

 

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, Pawilon Józefa Czapskiego, Dom Józefa Mehoffera, Dom Jana Matejki, Pałac Biskupa Erazma Ciołka

  1. – nieczynne

wt.-pt.: 10:00-16:00

sob.: 10:00-18:00

nie.: 10:00-16:00

15 sierpnia (Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny)

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM czynny w godz. 10.00-16.00,

pozostałe oddziały zamknięte

Ważniejsze wydarzenia

09-08-2019 (pt.)

Aktorzy Wajdy: Pawilon Kina Letniego

pokaz filmu i spotkanie / prowadzenie: Magda Miśka-Jackowska / Pawilon Józefa Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12 / wstęp wolny

19:00 gość: Olgierd Łukaszewicz

20:30 film: Brzezina

10-08-2019 (sob.)

11:00     Spacer: Ptasi Kraków

prowadzenie: Filip Skowron / początek: Pałac bp. Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17 / udział 10 zł

16:00    Oprowadzanie po wystawie WAJDA w języku angielskim

Gmach Główny al. 3 maja 1

20:15     Pawilon Kina Letniego: Piękne lato, reż. Catherine Corsini

kino plenerowe / wybór i opracowanie tekstów:  Rafał Abramciow, Karol Kapelko, prelekcja: Karol Kapelko / Pawilon Józefa Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12 / w razie deszczu seanse będą się odbywać w sali multimedialnej w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego / wstęp wolny

11-08-2019 (niedz.)

11:00-14:30 Rysunek z natury

akcja artystyczna: studenci Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie wykonują portrety odwiedzających galerie / Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „Czarno na białym. 200 lat rysunku na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych / udział bezpłatny

13-08-2019 (wt.)

11:00     Dzieci mamy i zwiedzamy!

oprowadzanie: Katarzyna Oczkowska / dorośli, rodzicie i opiekunowie małych dzieci / Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „Wajda”/ wstęp w cenie biletu do galerii

14-08-2019 (śr.)

10:30 Cudowna moc sztuki: Warsztaty Tradycyjnego Bukietu Zielnego

prowadzenie: Natalia Batko – Galeria Sztuki Batko / Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM  pl. Sikorskiego 6 / wstęp wolny

13:30 Cudowna moc sztuki: Warsztat Zielnika w Torebce

Prowadzenie: Bernadetta Walczak / Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM  pl. Sikorskiego 6 / wstęp wolny

Tekst i foto: Muzeum Narodowe Kraków


Muzeum Historyczne Kraków

OPROWADZANIE KURATORSKIE
7 sierpnia (środa) godz. 16:15
Muzeum Teatralne, ul. Szpitalna 21

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie 120/120 – prezentacja muzealnych artefaktów.
Wstęp w cenie biletu

OPROWADZANIE KURATORSKIE
10 sierpnia (sobota) godz. 12:00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie Nowohucianin.
Wstęp w cenie biletu

ŚREDNIOWIECZE DA SIĘ LUBIĆ!
10 sierpnia (sobota) godz. 13.00 – 21.00
Barbakan

W programie: szkółka fechtunku i musztra średniowieczna dla najmłodszych, pokazy walk, nauka strzelania z łuku, prezentacje rzemiosła (garncarstwo, tkactwo, kowalstwo), koncert zespołu Daj Ognia!
Udział w cenie biletu

PROJEKCJA FILMU
11 sierpnia (niedziela) godz. 13.00
Celestat, ul. Lubicz 16

Zapraszamy na projekcję filmu niemego „Faust” (reż. F.W. Murnau) z 1926 roku.
Udział w cenie biletu

LATO W MIEŚCIE

Nie masz pomysłu jak spędzić wakacje w mieście? Chcesz dowiedzieć się czegoś nowego? Jeśli tak, to zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą wakacyjnych spotkań!
Program znajduje się na stronie: http://bit.ly/latoWMiescie

JEDEN BILET – PIĘĆ WYSTAW!

Zachęcamy do odwiedzenia naszych wystaw z cyklu „PrzeMieszczanie” korzystając z biletu łączonego. Bilet uprawnia do jednorazowego wstępu na każdą z pięciu wystaw w wymienionych oddziałach Muzeum Krakowa w okresie od 1 lipca 2019 do 31 sierpnia 2019:
„Przedmieszczanin”
Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41, 30-209 Kraków
„Nowohucianin”
Muzeum Nowej Huty (dawne kino Światowid), os. Centrum E 1, 31- 934 Kraków
„Mieszczanin”
Kamienica Hipolitów, plac Mariacki 3, 31-042 Kraków
„Podgórzanin”
Muzeum Podgórza, ul. Powstańców Wielkopolskich 1 / ul. Limanowskiego 51, 30-553 Kraków
„Kazimierzanin”
Stara Synagoga, ul. Szeroka 24, 31-053 Kraków

Bilety normalne dostępne w cenie 30 zł od osoby, ulgowe w cenie 20 zł. Do zakupienia w kasach biletowych wystaw oraz Centrum Obsługi Zwiedzających.

MUZEALNE OPOWIEŚCI
Czy widziałeś już na TVP KRAKÓW nasze wspólne dzieło Muzealne opowieści?
Dla mniej wtajemniczonych…Działo się w Krakowie sezon 2, w nowej – bardziej dynamicznej odsłonie.
Mrożące krew w żyłach historie, krakowskie tradycje i zwyczaje, miejsca, których w Krakowie już nie ma… historie zaklęte w eksponatach…
Odcinki można zobaczyć na muzealnym kanale Youtube.

O krakowskiej firmie „Skład papieru. R. Aleksandrowicz i Synowie” opowiada Krzysztof Żyra, pracownik Muzeum Krakowa.
http://bit.ly/MuzealneOpowiesci54
Zapraszamy wszystkich do oglądania!

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.

KAZIMIERZANIN
3 lipca – 10 października 2019
Stara Synagoga

PODGÓRZANIN
12 czerwca – 22 września 2019
Muzeum Podgórza

MIESZCZANIN
15 maja – 27 października 2019
Kamienica Hipolitów

NOWOHUCIANIN
28 marca – 13 października 2019
Muzeum Nowej Huty

PRZEMIESZCZANIE. PRZEDMIESZCZANIN
15 lutego – 1 września 2019
Dom Zwierzyniecki

WIEŻA SMAKÓW
19 czerwca – 13 października 2019
Wieża Ratuszowa

ATOMOWA GROZA
1 marca – 31 grudnia 2019
Muzeum Nowej Huty

NASZ JEST TEN DZIEŃ
7 czerwca – 27 września 2019
Muzeum Nowej Huty

120/120 – PREZENTACJA MUZEALNYCH ARTEFAKTÓW
7.06 – 31.08.2019
Muzeum Teatralne

 
KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ

Tekst i foto: Muzeum Historyczne Kraków


Muzeum Narodowe Kraków

Kino plenerowe w Ogrodzie Pawilonu Józefa Czapskiego

W najbliższy weekend Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na dwa filmowe pokazy plenerowe w Ogrodzie Pawilonu Józefa Czapskiego. W sobotę, 3 sierpnia, widzowie będą mogli zobaczyć „Grand Central” w reżyserii Rebecci Zlotowski. To kolejne wydarzenie z cyklu Pawilon Kina Letniego, podczas którego prezentowane są dzieła kina francuskiego – klasyczne, nowe i komediowe.

Natomiast w niedzielę, 4 sierpnia, odbędzie się projekcja filmu „Pan Tadeusz” Andrzeja Wajdy, poprzedzony spotkaniem z Andrzejem Sewerynem, które poprowadzi Łukasz Maciejewski. Pokaz jest kolejną odsłoną cyklu „Aktorzy Wajdy”, podczas którego najbliżsi współpracownicy reżysera opowiadają o jego życiu i twórczości. Wydarzenie towarzyszy wystawie WAJDA, prezentowanej w Gmachu Głównym MNK.

Wstęp na projekcje plenerowe jest bezpłatny. W razie deszczu seanse będą się odbywać w sali multimedialnej w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego.

Wystawa „Czarno na białym. 200 lat rysunku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych” w MNK, fot. Piotr Idem

Portret z muzeum – rysunek z natury w ramach wystawy „Czarno na białym”

W wybrane dni, w czasie trwania wystawy „Czarno na białym. 200 lat rysunku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych”, studenci ASP w Krakowie będą wykonywać rysunki z natury. Ich modelami stanie się architektura galerii i holu Gmachu Głównego MNK, dzieła sztuki, a także zwiedzający.

Tym z nich, którzy zechcą pozować artyści wykonają portret lub karykaturę. Model jednak nie będzie miał wpływu ani na technikę, ani na format pracy ani także na rodzaj czy formę przestawienie. Będzie musiał zaufać artyście.

Kolejna odsłona wydarzenia obędzie się 4 sierpnia między 11.00 a 14.30. Przestrzeń oraz widzów MNK rysować będzie Jagoda Tokarczyk.

Finał programu 42 Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem

Tegoroczny program 42 Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem został zbudowany wokół postaci Grażyny Bacewicz, Mieczysława Wajnberga i Krzysztofa Pendereckiego. Ta trójka wielkich kompozytorów polskich obchodzi w tym roku swoje okrągłe rocznice urodzin. Muzyka Karola Szymanowskiego również nie została zapomniana – zamówione zostały specjalne aranżacje jego utworów.

W ramach wydarzenia w najbliższą sobotę w Willi Atma odbędzie się recital skrzypcowy, a w niedzielę o 12.00 Poranek Młodych. Dni zakończą się finałem orkiestrowym w Kościele pw. Św Krzyża. W wykonaniu orkiestry AUKSO zabrzmią działa tegorocznych jubilatów i patrona Towarzystwa.

Wystawy czasowe

 

Gmach Główny

3 Maja 1

Wyspiański. Posłowie

17.05.2019 – 29.09.2019

WAJDA

06.04.2019 – 15.09.2019

Leonardo da Vinci: Dama z gronostajem

19.05 – 30.11.2019

Sytuacja się zmieniła. Sztuka polska XX i XXI wieku

20.04.2018 – 27.10.2019

Czarno na białym – 200 lat rysunku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych

26.04.2019 – 29.09.2019

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM

Sikorskiego 6

Rembrandt: Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem

do 1.12.2019

Muzeum im. Emeryka Hutten – Czapskiego

Piłsudskiego 12

A ślady zasypał piasek… Numizmatyczne i archeologiczne skarby żołnierzy 2. Korpusu Polskich Sił Zbrojnych

04.10.2018 – 08.09.2019

Fata Libelli – losy ksiąg i ich właścicieli

30.07.2019 – 12.01.2020

Pawilon Józefa Czapskiego

Józef Czapski: Malarstwo, rysunek, dzienniki

02.07.2019 – 13.04.2020

Dom Józefa Mehoffera

Krupnicza 26

Józef Mehoffer – Św. Sebastian i św. Maurycy

20.07.2019 – 12.01.2020

Wstęp bezpłatny

Dawny Hotel Cracovia

Focha 1

Mozaika Polskiego Plakatu

11.07 – 31.08.2019

Dom Jana Matejki

Floriańska 41

Jan Matejko. Kreska – kompozycja – kunszt

13.06 – 15.09.2019

Portret syna Jerzego na koniu

30.05.2019 –30.08.2019

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego
pl. Szczepański 9

Szuflada Szymborskiej

Do 31.12.2019

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma”

Ul. Kasprusie 19

Tatrzańskie pejzaże Stanisława Witkiewicza i Walerego Eljasza-Radzikowskiego

11.12.2018 – 01.09.2019

Pałac Prezydencki

Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 46/48

Oblicza Polski – oblicza Polaków

20.02.2019 – 09.02.2020

Godziny otwarcia MNK (15.06.2019-31.08.2019)

Gmach Główny, Sukiennice, Kamienica Szołayskich

  1. – nieczynne

wt.-sob.: 10:00-18:00

nie.: 10:00-16:00

 

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, Pawilon Józefa Czapskiego, Dom Józefa Mehoffera, Dom Jana Matejki, Pałac Biskupa Erazma Ciołka

  1. – nieczynne

wt.-pt.: 10:00-16:00

sob.: 10:00-18:00

nie.: 10:00-16:00

Ważniejsze wydarzenia

03-08-2019 (sob.)

20:15     Pawilon Kina Letniego: Grand Central, reż. Rebecca Zlotowski

kino plenerowe / wybór i opracowanie tekstów:  Rafał Abramciow, Karol Kapelko, prelekcja: Karol Kapelko / Pawilon Józefa Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12 / w razie deszczu seanse będą się odbywać w sali multimedialnej w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego / wstęp wolny

04-08-2019 (niedz.)

11:00-14:30 Rysunek z natury

akcja artystyczna: studenci Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie wykonują portrety odwiedzających galerie / Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „Czarno na białym. 200 lat rysunku na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych / udział bezpłatny

12:00     Oprowadzanie z przewodnikiem: Pawilon Józefa Czapskiego

prowadzenie: Katarzyna Oczkowska / Pawilon Józefa Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12 / udział bezpłatny

Aktorzy Wajdy: Pawilon Kina Letniego

pokaz filmu i spotkanie / prowadzenie: Łukasz Maciejewski / Pawilon Józefa Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12 / wstęp wolny

19:00 gość: Andrzej Seweryn

20:30 film: Pan Tadeusz

06-08-2019 (wt.)

10:30     Lato z widokiem na… sukces. Widoki na lato. Wakacje w Muzeum

warsztaty dla dzieci: Tomasz Kida / dzieci 5-10 / Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, ul. Piłsudskiego 10–12 / udział: 5 zł / liczba uczestników ograniczona, konieczna rezerwacja: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 433 57 44 (czynne w godz. 9.00–16.00 w dni powszednie) / w razie rezygnacji z udziału w działaniu edukacyjnym koszty biletów zakupionych przez internet nie podlegają zwrotowi / osoby, którym przysługują ulgi z tytułu „Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem”, zobowiązane są do okazania stosownego dokumentu przed rozpoczęciem zajęć

16:30     Oprowadzanie tematyczne: Droga do wolności

prowadzenie: Joanna Kołek / Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „Wajda” / udział w cenie biletu do galerii

07-08-2019 (śr.)

12:00     Dzieci mamy i zwiedzamy!

oprowadzanie: Tomasz Kida / dorośli, rodzicie i opiekunowie małych dzieci / Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 3 / wstęp w cenie biletu do galerii

13:30     Środy w cieniu sztuki

oprowadzanie: Tomasz Kida / dorośli / Gmach Główny, al. 3 Maja 1, Galeria „Broń i Barwa w Polsce” / wstęp w cenie biletu do galerii

08-08-2019 (czw.)

10:30     Motylem jestem. Widoki na lato. Wakacje w Muzeum              

warsztaty dla dzieci: Joanna Kołek / dzieci 5-10 / Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26 / udział: 5 zł / liczba uczestników ograniczona, konieczna rezerwacja: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 433 57 44 (czynne w godz. 9.00–16.00 w dni powszednie) / w razie rezygnacji z udziału w działaniu edukacyjnym koszty biletów zakupionych przez internet nie podlegają zwrotowi / osoby, którym przysługują ulgi z tytułu „Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem”, zobowiązane są do okazania stosownego dokumentu przed rozpoczęciem zajęć

18:00     Kształty. Warsztaty taneczne

warsztaty dla dorosłych: Ewa Kalita / dorośli, młodzież / Gmach Główny, al. 3 Maja 1, wystawa „Czarno na białym. 200 lat rysunku w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych” / udział: 20 zł / uwaga: zajęcia rozpoczynają się po zamknięciu muzeum, prosimy o wcześniejsze zakupienie biletu przez internet

09-08-2019 (pt.)

Aktorzy Wajdy: Pawilon Kina Letniego

pokaz filmu i spotkanie / prowadzenie: Magda Miśka-Jackowska / Pawilon Józefa Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12 / wstęp wolny

19:00 gość: Olgierd Łukaszewicz

20:30 film: Brzezina


Nowohuckie Centrum Kultury

KULTURALNY SIERPIEŃ

Dla wszystkich tych, którzy drugi miesiąc wakacji spędzać będą w Krakowie mamy kilkanaście godnych uwagi propozycji. Cztery koncerty na Scenie Letniej NCK – Lidia Jazgar, Agata Ślazyk, Leszek Wójtowicz i Adam Grzanka. Dwa koncerty w Ramach Nocy Cracovia Sacra i tyle samo z muzyką Stanisława Moniuszki. A dodatkowo jubileusz Orkiestry Wieniawa i filmowy seans w Kinie Letnim Navigator. Zapraszamy także na letnie spotkanie w ramach Klubu Super Mama i cztery wystawy w naszych galeriach. Jest w czym wybierać.

Zapraszamy!

4 sierpnia (niedziela), g. 18.00, Scena NCK

JUBILEUSZ ORKIESTRY WIENIAWA

z Kamilem Bednarkiem, Nataszą Urbańską i Sidneyem Polakiem

bilety – 100 zł 

4 sierpnia (niedziela), g. 18.00, scena plenerowa NCK

NUTY Z HUTY – Scena letnia 

ADAM GRZANKA i Goście

wstęp wolny

Pełny niespodzianek koncert na dobry początek sierpnia! Adam Grzanka wraz z gośćmi sprawią, że wieczór przed Nowohuckim Centrum Kultury na pewno nie będzie należał do nudnych. Wystąpią: Bohater, Lajosz, Nowa Huta Mish-Band, Zespół FLUE

6 sierpnia (wtorek), g. 9.30 i 10.30, sala kameralna 203

Klub Super Mama – dzień otwarty

ZAJĘCIA UMUZYKALNIAJĄCE Zajęcia dla niemowląt i małych dzieci

Zajęcia dla niemowląt i małych dzieci (do lat 3) prowadzone metodą prof. E. E. Gordona.

wejściówka – 1 zł

11 sierpnia (niedziela), g. 18.00, scena plenerowa NCK

NUTY Z HUTY – Scena letnia 

LIDIA JAZGAR z zespołem

wstęp wolny

Scenę plenerową przejmuje krakowska grupa muzyczna o ponad 30-letniej tradycji, założona przez Lidię Jazgar i Ryszarda Bączka. Muzyka GALICJI to autorskie propozycje, wsparte także tekstami zaprzyjaźnionych poetów.

14 sierpnia (środa), g. 19.00, Opactwo Cystersów w Mogile

Opactwo Cystersów w Mogile, Kraków – ul. Klasztorna 11

„Koncert dla Maryi” – uroczysta inauguracja Nocy Cracovia Sacra 2019

W programie koncert pieśni Maryjnych w wykonaniu: Krakowskiej Orkiestry Staromiejskiej, Chóru i Orkiestry Bazyliki Ojców Cystersów, Orkiestry Grzegorza Chyca, Orkiestry Nowa Huta Marching Band.

Prowadzenie – Basia Stępniak-Wilk

wstęp wolny

15 sierpnia (czwartek), g.19.00,

Kościół pw. św. Wojciecha w Opactwie Mniszek Benedyktynek w Staniątkach

„Unitatis” – koncert w ramach Nocy Cracovia Sacra 2019

Koncert instrumentalny melodii sakralnych w wykonaniu zespołu The Oneness w składzie: Jarosław Tyrała (skrzypce), Maciej Łacny (wiolonczela), Oleg Dyyak (akordeon, duduk, perkusjonalia), Mikołaj Pospieszalski (kontrabas).

wstęp wolny

18 sierpnia (niedziela), g.12.00, Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej (os. Szklane Domy 7)

ZESPÓŁ PIEŚNI i TAŃCA „ŚLĄSK” im. Stanisława Hadyny

KONCERT SAKRALNY z muzyką Stanisława Moniuszki

w wykonaniu solistów, chóry i orkiestry

wstęp wolny

18 sierpnia (niedziela), g. 18.00, scena plenerowa NCK

NUTY Z HUTY – Scena letnia 

AGATA ŚLAZYK

wstęp wolny

25 sierpnia (niedziela), g. 18.00, scena plenerowa NCK

NUTY Z HUTY – Scena letnia 

LESZEK WÓJTOWICZ – „Moja Litania”- recital

wstęp wolny

28 sierpnia (środa), g. 18.00, Scena NCK

Kino Letnie Navigator

BLUE HEART (USA 2018)

Najlepszy film w kategorii Człowiek i Góry na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich „Lądek Film Tour” im. Andrzeja Zawady.

bilety – 10 zł

30 sierpnia (piątek), g. 19.30, Scena NCK

„Sonety krymskie”  Moniuszki – koncert

Odkrywane po latach zapomnienia niezwykłe dzieło Stanisława Moniuszki zabrzmi 30 sierpnia w Nowohuckim Centrum Kultury, w 200. rocznicę urodzin tego wybitnego polskiego twórcy. Z Chórem Polskiego Radia wystąpi tenor Aleksander Kunach oraz {oh!} Orkiestra Historyczna pod dyrekcją Mortena Schuldt-Jensena.

bilety – 40 i 30 zł

NCK WYSTAWY

WYSTAW UCZESTNIKÓW ZAJĘĆ PRACOWNI PLASTYCZNEJ NCK

5 czerwca – 31 sierpnia, Szara Galeria CENTRUM

wstęp wolny

STANISŁAW SENISSON „Pionierzy Nowej Huty” – wystawa fotografii

1-31 sierpnia, FOTO-GALERIA

wstęp wolny

ZBIORY GALERII CENTRUM NCK – malarstwo, rysunek, grafika

1 lipca – 31 sierpnia, Czarna Galeria CENTRUM

wstęp wolny

GALERIA ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO

stała wystawa malarstwa

czynna: wtorek-sobota w g. 11.00-19.00, niedziela 12.00-19.00

bilety – 10/8 zł oraz 1 zł (25.06-31.08 w g. 11.00-13.00 dla młodzieży do 18 lat)









PLACES WORTH YOUR TIME