KALENDARIUM – STYCZEŃ 2018

0

Muzeum Historyczne Krakowa

O ROLI KAWALERII W SZTUCE WOJENNEJ

1 lutego (czwartek), godz. 17.00
Dom Zwierzyniecki

Zapraszamy na kolejne spotkanie z 8 Pułkiem Ułanów ks. Józefa Poniatowskiego. W cyklu: Zwierzyniec dla dorosłych wykład poszerzający wiedzę o wybranym aspekcie historii Rakowic, poprowadzi Jakub Czekaj – Prezes Koła Pułkowego i rotmistrz kawalerii ochotniczej.  Wydarzenie towarzyszące wystawie Zwierzyniec zaprasza: Rakowice.
WSTĘP WOLNY

KOBIECE SPOJRZENIE. O AKTORSTWIE ANTONINY HOFFMANN

4 lutego (niedziela), godz. 12:00 i 14:00
Kamienica Hipolitów

Czy znasz już postać Antoniny Hoffman – krakowskiej aktorki z drugiej połowy XIX wieku? Jaki wpływa miała na polski teatr?
To już ostatni tydzień, kiedy będzie można zwiedzać wystawę Kobiece spojrzenie. O aktorstwie Antoniny Hoffmann.  W dzień jej finisażu 4 lutego zapraszamy na kuratorskie oprowadzanie o godz. 12:00 i 14:00. Przewodnikiem będzie Ewelina Radecka (MHK), która przybliży biografię aktorki i nieznane dotychczas fakty z jej życia prywatnego i scenicznej kariery udokumentowane cennymi eksponatami zgromadzonymi na wystawie.
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl
WSTĘP WOLNY

WYSPIAŃSKI – CZWARTY WIESZCZ?

4 lutego (niedziela), godz. 16:00
Pałac Krzysztofory, sala Kupferhaus
Zapraszamy na wykład dr Jacka Olczyka (UJ) w ramach Muzeomanii z cyklu Salon pod Faetonem.
Stanisław Wyspiański był jednym z najwybitniejszych poetów i dramaturgów w historii literatury polskiej. Był twórcą oryginalnym zarówno w dziedzinie języka poetyckiego, jak i poetyckiej wyobraźni. Należał do pokolenia artystów, którzy odkrywali w sztuce nowe perspektywy, a równocześnie nie pozostawali obojętni na bieg dziejów i otaczającą ich rzeczywistość. Dla Wyspiańskiego dramaturga wielkie dylematy ludzkiego ducha i znaczenie jednostkowych wyborów łączyły się w symbolicznej wyobraźni z historią i losem narodu pozbawionego państwowości. W dumnej i tragicznej historii Polski znajdował źródło i siłę swych artystycznych wizji. Był „chory na Polskę”…
WSTĘP WOLNY

MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

HOFFMANN. TRANSFORMACJE

29 stycznia, godz. 16:45
Pałac Krzysztofory, sala edukacyjna

Zapraszamy młodzież licealną oraz studentów na warsztaty teatrologiczne w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Kobiece spojrzenie. O aktorstwie Antoniny Hoffmann.
W czasie zajęć uczestnicy poznawać będą wybrane role z dorobku Antoniny Hoffman, a następnie porównywać je ze współczesnymi realizacjami. Dzięki temu poznają tajniki XIX-wiecznej sztuki aktorskiej, zobaczą, co zmieniło się w sposobie budowania roli na przestrzeni wieków oraz spróbują odpowiedzieć na pytanie, jakie możliwości i ograniczenia dla teatru niosły ze sobą kolejne techniki gry.
29 stycznia  tematem zajęć będzie Analiza ról dramatycznych z repertuaru Antoniny Hoffmann w ich współczesnych interpretacjach scenicznych. (Katarzyna w Poskromieniu złośnicy Williama Szekspira, Klara w Ślubach panieńskich Aleksandra Fredry, Fedra w Fedrze Jean Racine’a, Idalia w Fantazym Juliusza Słowackiego, Balladyna w Balladynie Juliusza Słowackiego).
Prowadzenie: Ewelina Radecka (MHK)
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl
UDZIAŁ BEZPŁATNY

ZAGŁOSUJ NA OSOBOWOŚĆ ROKU 2017


Otwarcie nowego oddziału Thesaurus Cracoviensis zostało docenione! Miło nam poinformować, że Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, znalazł się wśród osób nominowanych do tytułu „Osobowość Roku 2017” w plebiscycie Gazety Krakowskiej. Nominację przyznano „za otwarcie Skarbca Krakowskiego, wielkiego muzeum-magazynu, gdzie eksponowane dla zwiedzających są przedmioty, które nie znalazły miejsca na wystawach w innych oddziałach muzeum. Przy tym zwiedzający mogą się przyglądać pracy konserwatorów. To wielka gratka dla miłośników muzeów”.
Zagłosuj na MHK, zagłosuj na naszego Strażnika Skarbca – Michała Niezabitowskiego. Wyślij SMS pod nr 72355 o treści OK.54 (koszt jednego SMS-a to 2,46 zł z VAT).
Głosowanie będzie trwać do piątku, 2 lutego, do godz. 22.00. Zachęcamy sympatyków naszego muzeum do oddania głosu na kandydaturę dyrektora Michała Niezabitowskiego.

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.mhk.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.


KOBIECE SPOJRZENIE. O AKTORSTWIE ANTONINY HOFFMANN
TYLKO DO  4 LUTEGO 2018
Kamienica Hipolitów


POKONKURSOWA WYSTAWA SZOPEK W CELESTACIE
11 grudnia 2017 – 25 luty 2018
Celestat, ul. Lubicz 16


ZWIERZYNIEC ZAPRASZA: RAKOWICE
23 września 2017 – 25 luty 2018
Dom Zwierzyniecki


BUFET POD KOMBINATEM
26 października 2017 – 8 kwietnia 2018
Dzieje Nowej Huty


ŻEGOTA – UKRYTA POMOC
16 listopada 2017 – 8 lipca 2018
Fabryka Schindlera


OSTOJA TRADYCJI
22 grudnia 2016 – 30 listopada 2018
Stara Synagoga
https://www.youtube.com/watch?v=fVh9IOKU2MA

Muzeum Narodowe w Krakowie
25 stycznia – 1 lutego 2018 w Muzeum Narodowym w Krakowie

Ferie w Muzeum Narodowym w Krakowie. Fot. Mirosław Żak / Pracownia Fotograficzna MNK


Kod Białego Gronostaja – czyli ferie w Muzeum Narodowym w Krakowie

Niektórzy uczniowie (np. z Mazowsza i Śląska) już się nimi cieszą, inni (mieszkańcy Małopolski) nie mogą się ich doczekać. Wszystkich zapraszamy, aby spędzili tegoroczne ferie w Muzeum Narodowym w Krakowie. Na pewno nie będziecie się nudzić! Możecie buszować po wielu naszych budynkach – nie tylko Gmachu Głównym, ale także Sukiennicach, Pałacu Biskupa Erazma Ciołka czy willi „Atma” w Zakopanem – tropem dzieł sztuki, które mają Wam wiele do powiedzenia. Muzealni spece od edukacji przygotowali nie tylko mądre zabawy dla dzieci w wieku szkolnym, ale także pięciodniowe warsztaty teatralne dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz zajęcia grupowe, np. dla uczestników kolonii i półkolonii. Szczegóły można sprawdzić na naszej stronie internetowej:

http://mnk.pl/artykul/ferie-w-muzeum-2018-warsztaty-dla-dzieci

Poprzez stronę także można kupić wejściówkę na zajęcia: https://bilety.mnk.pl/

Więcej informacji w załączonych tekstach

Mniej znany kapista w Pawilonie Józefa Czapskiego

Uczeń Jacka Malczewskiego, Brat Marii Jaremianki, przyjaciel Józefa Czapskiego – Józef Jarema często opisywany jest poprzez inne indywidualności, z którymi połączyło go życie. Czas przypomnieć tego interesującego artystę: malarza, projektanta, założyciela Teatru Artystów Cricot. Okazją do tego będą dwa spotkania „Józef Jarema: głos plastyka” w Pawilonie Józefa Czapskiego, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, przygotowane we współpracy z Sekcją Sztuki Nowoczesnej Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki. W rozmowie o Józefie Jaremie udział wezmą: Karolina Czerska, literaturoznawca, teatrolog; Anna Baranowa, historyczka sztuki, krytyczka, kuratorka wystaw oraz Agnieszka Kosińska, kierownik Muzeum Czapskich. W Pawilonie Józefa Czapskiego zostaną zaprezentowane nieznane zdjęcia autorstwa Christiana Leprette’a z codziennego życia Józefa Jaremy i jego żony Marii Sperling. Pierwsze spotkanie rozpocznie się 30 stycznia o godz. 17.00, drugie – w kolejny wtorek, 6 lutego, o tej samej porze. Wstęp wolny!

Cenne zakupy 2017 w zbiorach Muzeum Narodowego W Krakowie

Najcenniejszym nabytkiem Muzeum Narodowego w Krakowie z roku 2017 były niewątpliwie zbiory Muzeum i Biblioteki Książąt Czartoryskich, które w dniu 21 czerwca 2017 r. zostały przekazane Muzeum na własność przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, działającego i imieniu Skarbu Państwa. Jest to wydarzenie o bezprecedensowej randze w polskim muzealnictwie. W roku 2017 do kolekcji najstarszego polskiego muzeum narodowego trafiło jednak wiele innych cennych dzieł sztuki, pozyskanych na różne sposoby. Muzeum Narodowe w Krakowie przeznaczyło na uzupełnienie kolekcji ponad 360.000 zł. ze środków własnych. Szczególne znaczenie dla zbiorów mają zakupione ikony, tkaniny historyczne oraz meble projektowane przez artystów związanych z reaktywowaną po wojnie spółdzielnią „Ład”. Dzięki finansowemu wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości ponad 570.000 zł, do zbiorów MNK dołączyło osiem cennych dzieł takich znakomitych artystów, jak Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer i August Zamoyski. Wśród nich znalazła się również praca autorstwa Marii Pinińskiej-Bereś – jednej z najważniejszych prekursorek feminizmu w sztuce światowej. Zdecydowana większość nabytków Muzeum Narodowego w Krakowie pochodzi jednak z darowizn. W 2017 roku kolekcję Muzeum wzbogaciło ponad cztery tysiące obiektów z darów osób prywatnych oraz instytucji z kraju i zagranicy.

Szczegóły w załączonym tekście

A już w przyszłym tygodniu – zaprosimy do MNK na Karnawał z Wyspiańskim

Unikalna instalacja świetlna, przedłużone godziny otwarcia, tańsze bilety i zwiedzanie wystawy „Wyspiański” z przewodnikiem – to tylko niektóre atrakcje Karnawału w MNK. Zapraszamy do Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Krakowie od 2 do 4 lutego. Karnawał z Wyspiańskim będzie szansą na zwiedzenie wystawy tego artysty dla wszystkich, którzy rozpoczynają życie towarzyskie późnym popołudniem. W pierwszy lutowy weekend ekspozycja będzie otwarta do godz. 21, a bilety na zwiedzanie w godzinach 16.00-21.00 można będzie kupić w promocyjnej cenie 5 zł (cena regularna to 20 zł za bilet normalny i 10 za ulgowy).

Gmach Główny MNK będzie w tych dniach widoczny z daleka za sprawą unikalnej instalacji świetlnej, prezentowanej po zmroku na jego fasadzie. Po raz pierwszy w tej części Krakowa będzie można oglądać mapping – pokaz świetlny inspirowany motywami z twórczości plastycznej i cytatami z dramatów Stanisława Wyspiańskiego. Wielbiciele jego sztuki mogą liczyć także na zwiedzanie wystawy z przewodnikiem (w cenie biletu) od piątku do niedzieli o godzinach 16:00, 17:30 i 19:00. W sobotę 3 lutego o godz. 17.30 po ekspozycji oprowadzi Łukasz Gaweł, wicedyrektor MNK, autor książki „Stanisław Wyspiański. Na chęciach mi nie braknie”.

Wystawy czasowe

Gmach Główny
al. 3 Maja 1

Wyspiański

28.11.2017 – 20.01.2019

Leonardo da Vinci: Dama z gronostajem

19.05 – 17.05.2020

Dom Józefa Mehoffera

Ul. Krupnicza 26

Franciszek Wyspiański – krakowski rzeźbiarz

28.11.2017 – 30.07.2018

Muzeum Książąt Czartoryskich – Arsenał

Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich

07.04.2017 – 25.02.2018

Muzeum im. Emeryka Hutten – Czapskiego
ul. Piłsudskiego 12

Moneta i imperium. Od Achemenidów po powstanie królestw hellenistycznych

29.06.2016 – 08.04.2018

Najjaśniejszym. Panegiryki i utwory pochwalne poświęcone królom i królowym polskim

09.01. – 06.05.2018

Pawilon Józefa Czapskiego

ul. Piłsudskiego 12

Józef Czapski: malarstwo

19.12.2017 – 16.09.12.2018

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego
pl. Szczepański 9

Szuflada Szymborskiej

Dom Jana Matejki

ul. Floriańska 41

Alchemik Sędziwój

17.11.2017 – 18.02.2018

Galeria Kordegarda

Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 15

Czartoryscy. Historia kolekcji

7.12.2017 – 14.01.2018

Wybrane wydarzenia edukacyjne

25.01.2018

Michał Sędziwój i siarka, a co przedtem?

Wykład z cyklu: Czwartki u Matejków

prowadzenie: dr Adam Wójcik

Dom Jana Matejki

godzina: 18:00

wstęp wolny

Konserwatorska interpretacja dzieła: Pieta z Biecza i Pejzaż górski z jeziorem Aleksandra Kotsisa

Wykład z cyklu: Konserwatorskie czwartki

prowadzenie: Monika Tarnowska-Reszczyńska

Pałac Biskupa Erazma Ciołka

godzina:16:30

wstęp wolny

26.01.2018

Ślady na pięciolinii

Ferie w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem

Prowadzenie: Agnieszka Gąsienica-Giewont

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem, ul. Kasprusie 19

godzina: 10.00 i 11.30

wstęp: 5 zł, wymagana rezerwacja: agiewont@mnk.pl

Rozmowy o sztuce. Legendy o świętych, część 3

Wykład z cyklu: Rozmowy o

prowadzenie: Barbara Łepkowska

Pałac Biskupa Erazma Ciołka

godzina: 10:15

cena:  bilet 1 zł

Oprowadzanie dla osób indywidualnych

prowadzenie: Ewelina Krawczyk

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM

godzina: 16.30

cena: bilet wstępu na wystawę

Co to jest portret?

Wykład z cyklu: W świecie Damy z gronostajem

prowadzenie: prof. Jan K. Ostrowski

Gmach Główny

godzina: 18:00

wstęp wolny

27.01.2018

Kobiety Wyspiańskiego

Oprowadzanie tematyczne z cyklu oprowadzanie dla osób indywidualnych

prowadzenie: Marta Witoń

Gmach Główny, wystawa Wyspiański

godzina: 12:00

cena: bilet wstępu na wystawę

Historia w twórczości Wyspiańskiego

Oprowadzanie tematyczne z cyklu oprowadzanie dla osób indywidualnych

prowadzenie: Joanna Świtała

Gmach Główny, wystawa Wyspiański

godzina: 14:00

cena: bilet wstępu na wystawę

Wspólne kolędowanie w Domu Józefa Mehoffera

Prowadzenie: Małgorzata Janicka-Słysz

Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26

Godz. 16.00-17.30

Wstęp wolny, konieczna rezerwacja: (12) 4335 744, rezerwacja@mnk.pl

28.01.2018

Krakowskie jasełka w Domu Józefa Mehoffera

Wystąpi: rodzina Malików

Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26

Godz. 16.00-17.30

Wstęp wolny, konieczna rezerwacja: (12) 4335 744, rezerwacja@mnk.pl

30.01.2018

Józef Jarema: głos plastyka I

Prowadzenie: Karolina Czerska, Anna Baranowa i Agnieszka Kosińska

Pawilon Józefa Czapskiego, ul. J. Piłsudskiego 12

Godz. 17.00

Wstęp wolny!

31.01.2018

Buławy marszałkowskie II RP w świetle polskiej tradycji hetmańskiej

Wykład z cyklu: Akademia bronioznawcy

prowadzenie: Michał Dziewulski

Gmach Główny

godzina: 18:00

wstęp wolny

01.02.2018

Fenomen Kościuszki

Wykład z cyklu: Fenomen Tadeusza Kościuszki

prowadzenie: prof. Mieczysław Rokosz

Galeria Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach

godzina: 18.00

wstęp wolny!

Pełne kalendarium wydarzeń w MNK na stronie internetowej: www.mnk.pl/aktualnosci/wszystkie. Informacje na temat ewentualnych zmian terminów bądź odwołania spotkań i wykładów zaistniałe z przyczyn niezależnych od Muzeum będą zamieszczone na stronie internetowej Muzeum Narodowego w Krakowie: www.mnk.pl

Muzeum Historyczne Krakowa

THESAURUS CRACOVIENSIS A OSOBOWOŚĆ ROKU 2017


Ul. Księcia Józefa 337
(wejście i wjazd od ul. W. Oszustowskiego)
Czy zwiedziłeś już SKARBIEC Muzeum Historycznego Miasta Krakowa? Chcesz zobaczyć muzealia, których do tej pory nikt nie pokazał? A wiesz na czym polega praca i jak pracują konserwatorzy zabytków?
Zapraszamy do zwiedzania naszego nowego oddziału Thesaurus Cracoviensis – Centrum Interpretacji Artefaktów. Zobaczycie nowoczesne magazyny muzealiów oraz pracownie konserwatorskie.
Oddział Thesaurus Cracoviensis czynny od 13 stycznia 2018:
Sobota, godz: 10:00 – 16:00
Otwarcie nowego oddziału Thesaurus Cracoviensis zostało docenione! Miło nam poinformować, że Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, znalazł się wśród osób nominowanych do tytułu „Osobowość Roku 2017” w plebiscycie Gazety Krakowskiej. Nominację przyznano „za otwarcie Skarbca Krakowskiego, wielkiego muzeum-magazynu, gdzie eksponowane dla zwiedzających są przedmioty, które nie znalazły miejsca na wystawach w innych oddziałach muzeum. Przy tym zwiedzający mogą się przyglądać pracy konserwatorów. To wielka gratka dla miłośników muzeów”.
Zagłosuj na MHK! Zachęcamy sympatyków naszego muzeum do oddania głosu na kandydaturę dyrektora Michała Niezabitowskiego. Wyślij SMS pod nr 72355 o treści OK.54 (koszt jednego SMS-a to 2,46 zł z VAT).
Głosowanie będzie trwać do piątku, 2 lutego, do godz. 22.00.
MUZEALNE AKTUALNOŚCI 22-28 STYCZNIA 2018

DRĄŻENIE MIASTA

23 stycznia (wtorek), godz. 17:30
27 stycznia (sobota), godz. 10.00-19.00
28 stycznia (niedziela), godz. 10:30
Rynek Podziemny

Świętuj z nami! Zapraszamy na ostatnie już wydarzenia w ramach Drążenia miasta – cykliczne święto naszego oddziału Rynek Podziemny. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest SYMBOL, przedstawiany z trzech perspektyw: heraldyki, historii sztuki oraz historii antropologicznej. Zapraszamy do wspólnej fascynującej podróży do świata średniowiecznej wyobraźni. Ile z jej elementów pozostało w nas do dziś? Postaramy się znaleźć odpowiedź i na to pytanie…
23 stycznia, godz. 17.30 zapraszamy na wykład Czytanie średniowiecznego miasta: tożsamość i pamięć, prof. Haliny Manikowskiej i dr Piotra Oknińskiego (PAN).
W poświęconym ideologii miasta komunalnego wykładzie będziemy poznawać narzędzia, jakimi ono dysponowało, budując swoją tożsamość. Będziemy sięgać m.in. do wielkiej księgi przywilejów Krakowa – Kodeksu Behema, by zagłębić się w lekturze symbolicznej przestrzeni i topografii miejskiej i uchwycić fundamenty ładu ustrojowego i społecznego średniowiecznego miasta.
27 stycznia, godz. 10.00–19.00 nie zabraknie emocji podczas Turnieju szachowego organizowanego przy współpracy z Krakowskim Klubem Szachistów.
„W średniowieczu znano wiele zajęć towarzyskich, ale szachy stały się czymś znacznie ważniejszym, niż zwykła gra, jako że tworzyły swój własny świat. […] graczom, którzy zasiadali do gry, niejednokrotnie wydawało się, że na szachownicy sterują losami bitwy czy swego ludu, że są królami, którzy potrafią zapanować nad rzeczywistością” (Robert Bubczyk, Szachy i Rycerze, o grach planszowych w angielskiej kulturze wyższej późnego średniowiecza).
28 stycznia, godz. 10.30 podczas warsztatów rodzinnych Blazonujemy, czyli poznajemy tajniki języka heraldyki! Będziemy projektować herby i poznawać historie rodzin i ich herbów. Zajęcia poprowadzą Katarzyna Winiarczyk oraz Justyna Kutrzeba (MHK). Zapraszamy Państwa na lekcję rodzinnego patriotyzmu!
Pełny program wydarzeń znajdziesz tu: www.mhk.pl/aktualnosci/drazenie-miasta-symbol-swieto-rynku-podziemnego
WSTĘP WOLNY

ARCHIWUM RINGELBLUMA – SPOTKANIE Z PROF. PAWŁEM ŚPIEWAKIEM

24 stycznia (piątek), godz. 18:00
Fabryka Schindlera, sala kinowa

Zapraszamy na spotkanie z prof. Pawłem Śpiewakiem, który zaprezentuje zbiór dokumentów i artefaktów tworzący Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego (Archiwum Ringelbluma).
Unikalna kolekcja – świadectwo potrzeby zachowania i dokumentowania tragicznej codzienności warszawskiego getta i okupacji znajduje się w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie.
Przewodnikiem po Archiwum Ringelbluma będzie prof. Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego i kurator nowej wystawy stałej ŻIH „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu.
WSTĘP WOLNY

ŻEGOTA – UKRYTA POMOC

26 stycznia (piątek), godz. 12:00
Fabryka Schindlera

Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie Żegota – ukryta pomoc, która podejmuje wciąż aktualny i budzący wiele emocji temat pomocy zorganizowanej jak i indywidualnej dla  ludności żydowskiej. Tytuł nawiązuje do kryptonimu, jakim posługiwała się Rada Pomocy Żydom, która na rozmaite sposoby pomagała Żydom ukrywającym się po tzw. „stronie aryjskiej”, a także uwięzionym w gettach i obozach koncentracyjnych.
Przewodnikiem będzie Katarzyna Kocik (MHK).
WSTĘP WOLNY

MODA – NA CO DZIEŃ I OD ŚWIĘTA

27 stycznia (sobota), godz. 12:00
Kamienica Hipolitów

Muzeomania z cyklu  Kraków naprawdę dla wszystkich. Spotkanie dla osób z dysfunkcją słuchu z udziałem tłumacza języka migowego.
Podobnie jak współcześnie, i w przeszłości moda stanowiła ważny element codzienności. Okazją do pochwalenia się nową suknią, wachlarzem lub eleganckim frakiem i spinkami do mankietów były uroczyste bale i kolacje. Także dzień powszedni dawał sposobność do pokazania się na mieście w eleganckim kapeluszu, nowych rękawiczkach lub w dopiero co zakupionym meloniku. Spotkanie w Kamienicy Hipolitów będzie okazją do obejrzenia różnorodnych akcesoriów modowych, bez których nie mogli się obejść dawni mieszczanie. Uczestnicy dowiedzą się także jak radzono sobie z czyszczeniem ubrań, prasowaniem koronek i jaki los czekał zużyte elementy garderoby.
Prowadzenie: Michał Hankus (MHK)
UDZIAŁ BEZPŁATNY
MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

HOFFMANN. TRANSFORMACJE

22 stycznia, godz. 16:45
Pałac Krzysztofory, sala edukacyjna

Zapraszamy młodzież licealną oraz studentów na warsztaty teatrologiczne w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Kobiece spojrzenie. O aktorstwie Antoniny Hoffmann.
W czasie zajęć uczestnicy poznawać będą wybrane role z dorobku Antoniny Hoffman, a następnie porównywać je ze współczesnymi realizacjami. Dzięki temu poznają tajniki XIX-wiecznej sztuki aktorskiej, zobaczą, co zmieniło się w sposobie budowania roli na przestrzeni wieków oraz spróbują odpowiedzieć na pytanie, jakie możliwości i ograniczenia dla teatru niosły ze sobą kolejne techniki gry.
22 stycznia na trzecim spotkaniu Teatr – co zostało z tamtych lat? – prezentacja teatru krakowskiego tle realiów epoki i analiza śladów dziewiętnastowiecznej instytucji teatru we współczesności.
Prowadzenie: Ewelina Radecka (MHK)
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl
UDZIAŁ BEZPŁATNY

AKTOR – MIĘDZY GRĄ A ŻYCIEM

27 stycznia (sobota), godz. 12:00
Pałac Krzysztofory

Muzeomania z cyklu Zagraj w teatr. Warsztaty dla uczniów klas gimnazjalnych oraz  szkół średnich.
W Weselu Stanisława Wyspiańskiego pojawia się kilkanaście różnorodnych postaci stanowiących przekrój niemal całego społeczeństwa. Do obsady potrzeba właściwie pełnego zespołu teatralnego. Ważna jest umiejętna gra zespołowa i jednolitość konwencji aktorskiej. Z perspektywy ponad stu lat możemy na przykładzie Wesela prześledzić zmiany sposobu gry aktorskiej i jej wpływ na wymowę sztuki. Zdobytą wiedzę sprawdzimy w praktyce, próbując wcielić się w postaci dramatu i przyjmując wybrane konwencje gry aktorskiej.
Prowadzenie: Ewelina Radecka.
Prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc: info@mhk.pl
WSTĘP WOLNY

RAZ, DWA, TRZY TERAZ GRASZ TY – ZABAWY Z WYSPIAŃSKIM

28 stycznia (niedziela), godz. 11:00
Pałac Krzysztofory

Muzeomania z cyklu Akademia Małego Odkrywcy ekstra! Warsztaty dla dzieci w wieku 6-9 lat.
Twórczość Stanisława Wyspiańskiego pokazuje, że inspiracją dla artysty mogą być najróżniejsze miejsca i sytuacje, spotkane osoby, przeprowadzone rozmowy, oglądane przedmioty. Opierając się na dorobku poety i na eksponatach oddziału teatralnego Muzeum – Domu Pod Krzyżem – chcemy przybliżyć dzieciom samego artystę, opowiedzieć o jego fascynacjach, zainteresowaniach, marzeniach. Podczas warsztatów zaprosimy dzieci, aby wcieliły się w rolę scenografa, i stworzyły własne dzieło w postaci makiety dekoracji, projektu scenograficznego lub kostiumu do wybranego fragmentu Wesela.
Prowadzenie: dr Agnieszka Kowalska (MHK), Paulina Krajewska
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl
UDZIAŁ BEZPŁATNY

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.mhk.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.


POKONKURSOWA WYSTAWA SZOPEK W CELESTACIE
11 grudnia 2017 – 25 luty 2018
Celestat, ul. Lubicz 16


KOBIECE SPOJRZENIE. O AKTORSTWIE ANTONINY HOFFMANN
29 czerwca 2017 – 4 luty 2018
Kamienica Hipolitów


ZWIERZYNIEC ZAPRASZA: RAKOWICE
23 września 2017 – 25 luty 2018
Dom Zwierzyniecki


BUFET POD KOMBINATEM
26 października 2017 – 8 kwietnia 2018
Dzieje Nowej Huty


ŻEGOTA – UKRYTA POMOC
16 listopada 2017 – 8 lipca 2018
Fabryka Schindlera


OSTOJA TRADYCJI
22 grudnia 2016 – 30 listopada 2018
Stara Synagoga

Tekst i foto: Muzeum Historyczne Krakowa

Muzeum Narodowe w Krakowie

Wystawa Sztuka Teraz w holu Gmachu Głównego MNK


19 stycznia, godz. 17.00 – wernisaż wystawy „Sztuka Teraz”

Szlachetna Paczka po raz drugi wspólnie z Muzeum Narodowym w Krakowie, a także nowym partnerem strategicznym – Fundacją Lotto, zaprasza do zaangażowania się w projekt SZTUKA TERAZ, którego celem jest odkrywanie współczesnej, wartościowej sztuki, a także pokazanie, że sztuka może zagościć w każdym domu. Chcemy budować modę na kupowanie sztuki, tak by Polska stawała się krajem ludzi tworzących, takich, którzy pięknem chcą zmieniać świat. Dlatego zapraszamy wszystkich do udziału w aukcji charytatywnej, która odbędzie się za pośrednictwem platformy Allegro Charytatywni. Dochód z licytacji dzieł będzie przeznaczony na cele Szlachetnej Paczki, która od 16 lat pomaga najbardziej potrzebującym.

SZTUKA TERAZ połączyła w tym roku blisko 30 kuratorów i 160 artystów. Do akcji zaprosiliśmy także grono ekspertów ze świata sztuki, designu i kolekcjonerstwa, do którego należą między innymi: Beata Bochińska – kreatorka trendów we wzornictwie, autorka bestsellerowego poradnika „Zacznij kochać dizajn”, Jacek Kołodziejski – jeden z najbardziej cenionych polskich fotografów czy Łukasz Radwan – dziennikarz, krytyk i promotor sztuki.

Eksperci spośród zgłoszonych 1120 prac wybrali najlepsze, które już niebawem zostaną pokazane w Muzeum Narodowym w Krakowie. Wernisaż wystawy odbędzie się 19 stycznia 2018 roku o godzinie 18.30 w Gmachu Głównym MNK. Od lutego do 15 kwietnia 2018 wystawa będzie prezentowana w Kamienicy Szołayskich. Będą jej towarzyszyć ciekawe wydarzenia edukacyjne, rozpowszechniające wiedzę o sztuce. Więcej informacji:

http://mnk.pl/wystawy/sztuka-teraz-2018

www.szlachetnapaczka.pl/sztuka-teraz

21 stycznia, godz. 17.00 – spektakl „Wyspa Wyspiański”

Szymon Budzyk, absolwent PWST, pracował nad tym spektaklem przez pół roku. Nazwał go instalacją teatralno-dźwiękową, a za materiał twórczy posłużyły mu osobiste przeżycia Stanisława Wyspiańskiego, opisane w listach do rodziny i przyjaciół. – Te listy ukazują wrażliwość i stosunek do otaczającej rzeczywistości prywatnej, artystycznej i społeczno-politycznej. Są świadectwem myślenia. Są dźwiękiem i rytmem życia, którego obrazem jest 12 autoportretów. Ukazują one proces dojrzewania od chłopca do schorowanego mężczyzny. Połączenie tych elementów stanowi analizę „zjawiska Wyspiański”, złożoności jego człowieczeństwa – mówi Szymon Budzyk. Autor zaprosił do swojej instalacji studentów krakowskich: Maria Polańska (AM), Marta Nawrot (ASP), Mateusz Paluch (AST), Łukasz Romaniuk (AST). Darmowe wejściówki można odbierać w kasach Gmachu Głównego MNK przy al. 3 Maja 1 do wyczerpania zapasów.

21 stycznia – ostatni dzień wystawy „Odwilż 56 – Cracovia 65”

Najbliższy weekend to ostatnia szansa na zobaczenie przygotowanej przez kuratorów Instytutu Architektury: Dorotę Jędruch, Martę Karpińską, Dorotę Leśniak-Rychlak i Michała Wiśniewskiego ekspozycji „Odwilż 56 – Cracovia 65. Wystawa architektury Witolda Cęckiewicza”. We wnętrzach dawnego luksusowego hotelu prezentowany jest nie tylko dorobek jednego z najbardziej znanych polskich architektów, to także opowieść pokazująca konteksty kulturowe, polityczne, ekonomiczne i społeczne PRL-u lat 50. i 60. Ekspozycja została nagrodzona Marką Radia Kraków. Zachęcamy do skorzystania z atrakcji finisażowego weekendu:

sobota, 20 stycznia 2018
12:00, przestrzeń wystawy – oprowadzanie kuratorskie: Marta Karpińska
17:00, przestrzeń wystawy – oprowadzanie kuratorskie: Dorota Leśniak-Rychlak
18:00, Forum DesignuMiasto jako dobro wspólne – dyskusja
z udziałem: Witolda Cęckiewicza, Pawła Hałata, Cecylii Malik oraz Beaty Siemieniako, prowadzenie: Dorota Leśniak-Rychlak
niedziela, 21 stycznia 2018
12:00, przestrzeń wystawy – oprowadzanie kuratorskie: Michał Wiśniewski
15:00, Kino Kijów – HIT karnawału! projekcja Wodzireja reż. Feliks Falk
wprowadzenie: Michał Wiśniewski
współorganizator: KIJÓW.CENTRUM (dawne kino Kijów)
17:00, Bazarch, Forum Designu – wykład: A la carte – Le Corbusiera przepis na miasto, Dorota Jędruch
18:00, przestrzeń wystawy – ostatnie oprowadzanie kuratorskie – kuratorzy wystawy

Wystawy czasowe

Gmach Główny
al. 3 Maja 1

Wyspiański

28.11.2017 – 20.01.2019

Leonardo da Vinci: Dama z gronostajem

19.05 – 17.05.2020

Hotel Cracovia

Odwilż 56 – Cracovia 65. Wystawa architektury Witolda Cęckiewicza w dawnym Hotelu Cracovia

24.11.2017 – 21.01.2018

Wystawa czynna: wtorek – piątek godz.: 15 –19, sobota – niedziela godz.: 11–19

Dom Józefa Mehoffera

Ul. Krupnicza 26

Franciszek Wyspiański – krakowski rzeźbiarz

28.11.2017 – 30.07.2018

Muzeum Książąt Czartoryskich – Arsenał

Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich

07.04.2017 – 08.04.2018

Muzeum im. Emeryka Hutten – Czapskiego
ul. Piłsudskiego 12

Moneta i imperium. Od Achemenidów po powstanie królestw hellenistycznych

29.06.2016 – 08.04.2018

Najjaśniejszym. Panegiryki i utwory pochwalne poświęcone królom i królowym polskim

09.01. – 06.05.2018

Pawilon Józefa Czapskiego

ul. Piłsudskiego 12

Józef Czapski: malarstwo

19.12.2017 – 16.09.12.2018

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego
pl. Szczepański 9

Szuflada Szymborskiej
do 04.02.2018

Dom Jana Matejki

ul. Floriańska 41

Alchemik Sędziwój

17.11.2017 – 18.02.2018

Galeria Kordegarda

Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 15

Czartoryscy. Historia kolekcji

7.12.2017 – 14.01.2018

Wybrane wydarzenia edukacyjne

17.01.2018

Wyspiański – dizajner. Według „Raptularza” artysty

Wykład z cyklu: Wykłady towarzyszące wystawie Wyspiański.

prowadzenie: dr Agata Wójcik

Pawilon Józefa Czapskiego

godzina: 18:00

wstęp wolny

19.01.2018

Oprowadzanie dla osób indywidualnych

prowadzenie: Mateusz Chramiec

Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich, wystawa „Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

godzina: 16.30

cena: bilet wstępu na wystawę

20.01.2018

Opowieść o chlebie.

Warsztaty weekendowe z cyklu Latający dywan. Opowieści przedmiotów.

dzieci w wieku 4-7 l.

prowadzenie: Cieszka Żółtko

Gmach Główny, Galeria Rzemiosła Artystycznego

godzina: 12.00

cena: bilet 10 zł, rezerwacja od 4 maja (12 433 57 44, rezerwacja@mnk.pl)

Finisaż wystawy Odwilż 56 – Cracovia 65. Wystawa architektury Witolda Cęckiewicza w dawnym Hotelu Cracovia:

12:00, przestrzeń wystawy – oprowadzanie kuratorskie: Marta Karpińska
17:00, przestrzeń wystawy – oprowadzanie kuratorskie: Dorota Leśniak-Rychlak
18:00, Forum DesignuMiasto jako dobro wspólne – dyskusja
z udziałem: Witolda Cęckiewicza, Pawła Hałata, Cecylii Malik oraz Beaty Siemieniako, prowadzenie: Dorota Leśniak-Rychlak
niedziela, 21 stycznia 2018

Spektakl Wyspa Wyspiański
Gmach Główny, holl

godzina: 17.00

darmowe wejściówki do odebrania w kasie Gmachu Głównego – do wyczerpania zapasu

21.01.2018

Finisaż wystawy Odwilż 56 – Cracovia 65. Wystawa architektury Witolda Cęckiewicza w dawnym Hotelu Cracovia:

12:00, przestrzeń wystawy – oprowadzanie kuratorskie: Michał Wiśniewski
15:00, Kino Kijów – HIT karnawału! projekcja Wodzireja reż. Feliks Falk
wprowadzenie: Michał Wiśniewski
współorganizator: KIJÓW.CENTRUM (dawne kino Kijów)
17:00, Bazarch, Forum Designu – wykład: A la carte – Le Corbusiera przepis na miasto, Dorota Jędruch
18:00, przestrzeń wystawy – ostatnie oprowadzanie kuratorskie – kuratorzy wystawy

25.01.2018

Od rzemiosła do ikony – jak rodziła się moc Bitwy pod Grunwaldem?

Wykład z cyklu: Czwartki u Matejków

prowadzenie: Paulina Adamczyk

Dom Jana Matejki

godzina: 18:00

wstęp wolny

Konserwatorska interpretacja dzieła: Pieta z Biecza i Pejzaż górski z jeziorem Aleksandra Kotsisa

Wykład z cyklu: Konserwatorskie czwartki

prowadzenie: Monika Tarnowska-Reszczyńska

Pałac Biskupa Erazma Ciołka

godzina:16:30

wstęp wolny

Pełne kalendarium wydarzeń w MNK na stronie internetowej: www.mnk.pl/aktualnosci/wszystkie

Tekst i foto: Muzeum Narodowe w Krakowie

Bunkier Sztuki styczeń – luty 2018

Wydarzenia towarzyszące wystawie Naczynia połączone

Oprowadzanie kuratorskie
20.01.2018 (sobota), godz. 12

Podpis: Anya Gallaccio, Preserve ‘Beauty’, 2003, obiekt, praca z Kolekcji British Council w Londynie. Widok fragmentu dzieła na wystawie Naczynia połączone w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, fot. K. Olesiejuk

Dzieło w procesie
24.02.2018 (sobota), godz. 12

Podpis: Wojciech Gilewicz, „Obrazy 2002–”, proces malarski, Kolekcja Bunkra Sztuki. Widok przemalowywania płócien we wrześniu 2017 roku, fot. E. Kina

Oprowadzanie kuratorskie

20.01.2018 (sobota), godz. 12

W specyfikę procesualnych dzieł sztuki prezentowanych na wystawie Naczynia połączone wprowadzą kuratorki wystawy Anna Lebensztejn i Kinga Olesiejuk. Wydarzenie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.

Dzieło w procesie

24.02.2018 (sobota), godz. 12

Wędrówka śladami strategii artystycznych, wykorzystywanych przez autorów procesualnych dzieł, które są prezentowane na wystawie Naczynia połączone, wprowadzi w kolejny etap malarskiego projektu Wojciecha Gilewicza „Obrazy 2002–”. W czasie spotkania płótna przekazane do Kolekcji Bunkra Sztuki przez artystę zostaną przemalowane według podanych przez niego wytycznych.

Hide-and-seek. Absence, Invisibility, and Contemporary Art Practices. Konferencja naukowa
15–16.03.2018 (czwartek–piątek)

Problematyka konferencji skupi się na niewidoczności i niewidzialności sztuki w szeroko pojmowanej sferze publicznej. Kwestie dotyczyć będą zarówno przestrzeni miejskiej, niemiejskiej, internetu, jak i instytucji wystawienniczych, publicznych kolekcji sztuki współczesnej, a także festiwali i przeglądów sztuki. Podczas konferencji przyjrzymy się (niewidocznym) praktykom artystycznym i instytucjonalnym. Kwestią wartą uwydatnienia będzie również (nie)obecność dzieł o efemerycznym i zdematerializowanym charakterze w publicznych kolekcjach sztuki.

Wydarzenia towarzyszące wystawie The Trouble with Value

Sarah Van Lamsweerde, Gadaj/Sprzedaj – pospolita historia

19.01.2018 (piątek), godz. 18

Fot. Studio FilmLOVE

Oprowadzanie kuratorskie: Kris Dittel
20.01.2018, (sobota), godz. 13

Fot. Studio FilmLOVE

Sarah Van Lamsweerde, Gadaj/Sprzedaj – pospolita historia

19.01.2018 (piątek), godz. 18

Wydarzenie ma formę klasycznej aukcji dzieł sztuki. Podczas tego wyjątkowego wieczoru goście Galerii będą mieli szansę zakupić fragmenty opowieści napisanej przez Sarah van Lamsweerde. Fabuła inspirowanej Księgą kolekcji Galerii Bunkier Sztuki historii składa się ze 102 słów, które będą licytowane w kolejności alfabetycznej, w 33 częściach, słowo po słowie lub w niektórych przypadkach jako seria. Sprzedaż jest ograniczona do 10 słów na osobę celem wykluczenia kumulacji udziałów w historii w jednych rękach. Po zakończeniu aukcji nabywcy otrzymają certyfikat potwierdzający oryginalność nabytego słowa wraz z numerem wskazującym jego chronologiczną pozycję w historii.

Gadaj/Sprzedaj – pospolita historia jest kolejną odsłoną performatywnego projektu Sarah van Lamsweerde, pokazanego m.in. w ramach wystawy Father, can’t you see I’m burning w de Appel arts centre w Amsterdamie (2014).

Oprowadzanie kuratorskie: Kris Dittel

20.01.2018, (sobota), godz. 13

Podczas oprowadzania kuratorskiego po wystawie The Trouble with Value Kris Dittel opowie o głównych tezach przyświecających konstrukcji ideowej projektu oraz o współpracy z artystami, którzy postanowili sprostać wyzwaniu formułowania refleksji o wytwarzaniu wartości symbolicznych w obrębie świata współczesnych sztuk wizualnych.

Wydarzenie towarzyszące 10. rocznicy powstania MKBS-u

10 lat później – portret w epoce selfie
3.02.2018 (sobota), godz. 12

Wiadomości z 7 grudnia 2007 roku:

Zderzenie tankowców u wybrzeży Korei Południowej spowodowało wyciek do morza około 15 tys. ton ropy naftowej; w wieku 79 lat zmarł niemiecki kompozytor Karlheinz Stockhausen; zespół U.N.K.L.E. ogłasza konkurs na teledysk; w Galerii Bunkier Sztuki odbyły się pierwsze warsztaty Małego Klubu Bunkra Sztuki…

Przeszło 10 lat temu, 7 grudnia 2007 roku, warsztatami Proszę o uśmiech – portret w fotografii towarzyszącymi wystawie fotografii szwajcarskiej PHOTOsuisse, zainicjowaliśmy działalność Małego Klubu Bunkra Sztuki.

Z okazji rocznicy powstania MKBS-u zapraszamy na warsztaty nawiązujące do tego pierwszego spotkania. Do ich poprowadzenia zaprosiliśmy ówczesnych uczestników warsztatu, obecnie młodzież licealną: Milenę Bujnowską, Brunona Dziadkiewicza, Urszulę Dziurdzię i Tytusa Materkę.

Wydarzenie jest skierowane do dzieci w wieku 5–12 lat oraz ich opiekunów.

Obowiązują wcześniejsze zapisy na warsztaty: Mikołaj Spodaryk (edukator), spodaryk@bunkier.art.pl. Zgłoszenia są przyjmowane do piątku 2.02.2018 do godz. 16.

Tekst i foto: Bunkier Sztuki

Muzeum Historyczne Krakowa

DRĄŻENIE MIASTA

16 stycznia (wtorek), godz. 17:30
Rynek Podziemny

Świętuj z nami! Zapraszamy na Drążenie miasta – cykliczne święto naszego oddziału Rynek Podziemny. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest SYMBOL, przedstawiany z trzech perspektyw: heraldyki, historii sztuki oraz historii antropologicznej. Zapraszamy do wspólnej fascynującej podróży do świata średniowiecznej wyobraźni. Ile z jej elementów pozostało w nas do dziś? Postaramy się znaleźć odpowiedź i na to pytanie…
Dzięki bogatej ofercie styczniowych wydarzeń towarzyszących: wykłady, warsztaty, spacery edukacyjne oraz zajęcia dla rodziców z dziećmi, czy turniej szachowy, każdy znajdzie ulubioną formę aktywności!
16 stycznia o 17:30 zapraszamy na wykład Król w mieście. O symbolach monarszej obecności w przestrzeni Krakowa, który wygłosi dr hab. Marek Walczak (UJ). Kraków jako królewskie miasto rezydencjonalne, a później stolica Królestwa Polskiego był główną siedzibą monarchów. Nawet pod ich nieobecność, w przestrzeni miejskiej można było napotkać widome znaki i symbole ich panowania. Poprzez wspaniałe fundacje artystyczne starano się podkreślać ciągłość dynastyczną, czemu służyły zarówno dostępne na co dzień dzieła, takie jak nagrobki w katedrze na Wawelu z wizerunkami dawno zmarłych monarchów, jak i dekoracje okolicznościowe przygotowywane z wielką starannością z okazji koronacji i królewskich pogrzebów. Zwierzchność króla nad Krakowem symbolizowały „miejsca władzy”, czyli budowle związane z władzą wkomponowane w przestrzeń miejską, jak domniemany pałac królewski przy Rynku Głównym 17 albo kaplica „królewska” po południowej stronie fasady kościoła Dominikanów. Zwierzchność ta była akcentowana nawet w ratuszu, gdzie w izbie pańskiej wymalowany był poczet władców Polski, i w kościele Mariackim, gdzie herby miasta znajdowały się niemal zawsze w towarzystwie Orła Białego.
20 stycznia, godz. 20.00 – W świecie symboli i gestów średniowiecznych tańców dworskich, Romana Agnel, Dyrektor Baletu Dworskiego Cracovia Danza – wykład połączony z warsztatami tanecznymi.
Pełny program wydarzeń znajdziesz tu: www.mhk.pl/aktualnosci/drazenie-miasta-symbol-swieto-rynku-podziemnego
WSTĘP WOLNY

UCZNIOWIE ESKULAPA

17 stycznia (środa), godz. 17:00
Pałac Krzysztofory, sala Kupferhaus

Muzeomania z cyklu Muzealna Akademia 67+/-
Wiek XIX to okres głębokich przemian w medycynie i przyspieszonego rozwoju nauk podstawowych. Nowoczesne kliniki w niewielkim tylko stopniu przypominały dawne szpitale, zaś rozkwit nowych dyscyplin lekarskich zmieniał oblicze nauki o chorobie i sztuce jej leczenia. Był to też czas sprzyjający dla samego miasta i uniwersytetu, który przyciągał wiele znakomitości – w tym uczniów Eskulapa. Ludwik Rydygier, Napoleon Nikodem Cybulski czy Walery Jaworski to jedni z wielu, których osiągnięcia były na miarę nie tylko polskiej, ale i światowej medycyny.
dr hab. Ryszard Gryglewski, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego
WSTĘP WOLNY

SALON KSIĄŻKI KRAKOWSKIEJ: BUFET POD KOMBINATEM

17 stycznia (środa), godz. 18:00
Dzieje Nowej Huty

Podczas kolejnego spotkania z cyklu Salon Książki Krakowskiej zaprezentujemy Państwu katalog towarzyszący wystawie Bufet pod Kombinatem, którą można zwiedzić w oddziale Dzieje Nowej Huty, os. Słoneczne 16 do 8 kwietnia 2018 roku.
Wystawa opowiada o historii życia codziennego nowohucian, pokazanego przez pryzmat lokali gastronomicznych – począwszy od barów mlecznych, barów szybkiej obsługi i typu szwedzkiego, poprzez stołówki hutnicze, Kasyno Huty im. Lenina czy kawiarnie i restauracje.
Integralną częścią wystawy jest katalog, będący kompendium wiedzy na temat nowohuckich lokali gastronomicznych, ich historii, anegdot z nimi związanych, a także wystroju wnętrz.
W spotkaniu, które poprowadzi Marcin Baran (MHK) wezmą udział:
dr hab. Błażej Brzostek (Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego)
Maria Wąchała – Skindzier  (kurator wystawy, MHK)
WSTĘP WOLNY

RAKOWICKIE WĘDRÓWKI

21 stycznia (niedziela), godz. 14.00
Dom Zwierzyniecki

Zapraszamy na kuratorskie oprowadzanie po wystawie Zwierzyniec zaprasza Rakowice.
Koszt udziału w zwiedzaniu w cenie biletu na wystawę.

UWAGA!
KONKURS WIEDZY O RAKOWICACH
Specjalnie dla Państwa Rada Dzielnicy III Prądnik Czerwony, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oraz Młodzieżowy Dom Kultury przy al. 29 Listopada 102 przygotowały konkurs w ramach promocji wystawy Zwierzyniec zaprasza Rakowice, która jest prezentowana do 25 lutego 2018 r. w Domu Zwierzynieckim przy ul. Królowej Jadwigi 41 w Krakowie od wtorku do niedzieli w godz. 9.30-17.00.
Odpowiedzi na pytania konkursowe można znaleźć m.in. na wystawie Zwierzyniec zaprasza: Rakowice oraz w folderze pod tym samym tytułem przygotowanym przy okazji wystawy.
Więcej szczegółów znajdziesz tu: www.mhk.pl/aktualnosci/wielki-konkurs-wiedzy-o-rakowicach
Zapraszamy do wspólnej zabawy!

MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

HOFFMANN. TRANSFORMACJE

15 stycznia, godz. 16:45
Pałac Krzysztofory, sala edukacyjna

Zapraszamy młodzież licealną oraz studentów na warsztaty teatrologiczne w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Kobiece spojrzenie. O aktorstwie Antoniny Hoffmann.
W czasie zajęć uczestnicy poznawać będą wybrane role z dorobku Antoniny Hoffman, a następnie porównywać je ze współczesnymi realizacjami. Dzięki temu poznają tajniki XIX-wiecznej sztuki aktorskiej, zobaczą, co zmieniło się w sposobie budowania roli na przestrzeni wieków oraz spróbują odpowiedzieć na pytanie, jakie możliwości i ograniczenia dla teatru niosły ze sobą kolejne techniki gry.
Na drugim spotkaniu 15 stycznia zwiedzimy wystawę w kontekście aktorstwa XIX-wiecznego i zmieniających się konwencji gry.
Prowadzenie: Ewelina Radecka (MHK)
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl
UDZIAŁ BEZPŁATNY

PO NITCE DO KŁĘBKA, CZYLI KRÓTKA HISTORIA TKACTWA

21 stycznia (niedziela), godz. 11:00 i 15:00
Pałac Krzysztofory

Muzeomania z cyklu Akademia Małego Odkrywcy.  Warsztaty dla dzieci w wieku 6-9 lat.
Według greckiej mitologii mistrzynią tkactwa i haftu była księżniczka o imieniu Arachne. Pewna swych umiejętności, stanęła do rywalizacji z boginią Ateną, ale współzawodnictwo to zakończyło się dla niej tragicznie – została przemieniona w pająka. Brzmi strasznie? Nie ma się czego bać! Podczas naszych warsztatów, idąc jak po nitce do kłębka, prześledzimy historię krakowskiego tkactwa, poznamy tradycyjne techniki, narzędzia i materiały tkackie, a potem sami spróbujemy swoich sił w tej pozornie prostej dziedzinie.
Prowadzenie: dr Katarzyna Moskal (MHK).
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl
WSTĘP 5zł OD OSOBY

JASEŁKA

20 stycznia (sobota), godz. 18:00
21 stycznia (niedziela), godz. 18:00
Celestat, ul. Lubicz 16

Zapraszamy najmłodszych wraz z rodzicami oraz wszystkich, dla których ważne jest kultywowanie dawnych tradycji, na przedstawienie jasełkowe w wykonaniu rodziny Malików ze Zwierzyńca.
Tradycyjna szopka krakowska wykonana na konkurs przez Annę i Rozalię Malik, to sceneria do Jasełek. Szopka ta została zakupiona przez MHK do zbiorów, na co dzień jest prezentowana w sali edukacyjnej w Pałacu Krzysztofory.
Przedstawieniu towarzyszą grane i śpiewane na żywo kolędy i pastorałki.
Przedstawienie odbędzie się 23 i 26 grudnia w oddziale Celestat, ul. Lubicz 16, gdzie możesz zwiedzić Pokonkursową Wystawę Szopek Krakowskich.
WSTĘP 5zł

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.mhk.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.

POKONKURSOWA WYSTAWA SZOPEK W CELESTACIE
11 grudnia 2017 – 25 luty 2018
Celestat, ul. Lubicz 16

KOBIECE SPOJRZENIE. O AKTORSTWIE ANTONINY HOFFMANN
29 czerwca 2017 – 4 luty 2018
Kamienica Hipolitów

ZWIERZYNIEC ZAPRASZA: RAKOWICE
23 września 2017 – 25 luty 2018
Dom Zwierzyniecki

BUFET POD KOMBINATEM
26 października 2017 – 8 kwietnia 2018
Dzieje Nowej Huty

ŻEGOTA – UKRYTA POMOC
16 listopada 2017 – 8 lipca 2018
Fabryka Schindlera

OSTOJA TRADYCJI
22 grudnia 2016 – 30 listopada 2018
Stara Synagoga

Muzeum Historyczne Krakowa

DRĄŻENIE MIASTA

9 stycznia (wtorek), godz. 17:30, Rynek Podziemny
13 stycznia (sobota), godz. 10:00, (START: Wieża Ratuszowa)

Świętuj z nami! Zapraszamy na Drążenie miasta – cykliczne święto naszego oddziału Rynek Podziemny. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest SYMBOL, przedstawiany z trzech perspektyw: heraldyki, historii sztuki oraz historii antropologicznej. Zapraszamy do wspólnej fascynującej podróży do świata średniowiecznej wyobraźni. Ile z jej elementów pozostało w nas do dziś? Postaramy się znaleźć odpowiedź i na to pytanie…
Dzięki bogatej ofercie styczniowych wydarzeń towarzyszących: wykłady, warsztaty, spacery edukacyjne oraz zajęcia dla rodziców z dziećmi, czy turniej szachowy, każdy znajdzie ulubioną formę aktywności!
Już 9 stycznia o 17:30 zapraszamy na wykład Czytanie znaków – herb Krakowa, który wygłosi dr hab. Zenon Piech, prof. UJ. Żyjemy w świecie znaków, starych i nowych, przemawiają do nas, komunikują pewne treści. Czy potrafimy poprawnie je odczytać? Podczas wykładu zaproponujemy odczytanie treści najważniejszego krakowskiego znaku – herbu miasta. Przedstawione zostaną jego geneza, etapy rozwoju, treści i funkcje, a także to, jak mocno przez niemal siedem stuleci był związany z historią miasta i państwa.
A 13 stycznia o godz. 10:00 prof. Zenon Piech będzie przewodnikiem podczas spaceru W poszukiwaniu herbu i pieczęci z krakowskich Sukiennic. Krakowskie zabytki, nawet te znane, kryją tajemnie. W hali krakowskich Sukiennic znajduje się duży zespół herbów i pieczęci miejskich i cechowych. Ile ich jest i co wiemy na ich temat? W czasie wycieczki poznamy historię tego zespołu, jego pierwotne przesłanie ideowe i zmiany, jakim uległ po II wojnie światowej.
Pełny program wydarzeń znajdziesz tu: www.mhk.pl/aktualnosci/drazenie-miasta-symbol-swieto-rynku-podziemnego
WSTĘP WOLNY

KRAKÓW – METROPOLIA. DYLEMATY ROZWOJU, t. II

10 stycznia (środa), godz. 18:00
Pałac Krzysztofory, sala Kupferhaus

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa wspólnie z Wydawnictwem Księgarnia Akademicka zapraszają na spotkanie promujące książkę Kraków – Metropolia. Dylematy rozwoju, t. II pod red. prof. Jacka Purchli. W dyskusji udział wezmą: prof. dr hab. Jerzy Hausner, architekt Janusz Sepioł, dr hab. Łukasz T. Sroka, prof. UP. Spotkanie poprowadzi Michał Niezabitowski – dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Książka stanowi zbiór interesujących studiów naświetlających temat rozwoju Krakowa z uwzględnieniem zarówno perspektywy historycznej, jak też wyzwań współczesności. Każdy z tekstów powstał na podstawie ambitnych i bardzo zaawansowanych badań naukowych. Dzięki temu czytelnik otrzymuje sporą dawkę nowej wiedzy na temat Krakowa, a dotyczącej przede wszystkim takich zagadnień jak rozwój gospodarczy i terytorialny miasta oraz kształtowanie się jego społeczeństwa obywatelskiego (z recenzji profesora Łukasza Tomasza Sroki).
WSTĘP WOLNY

BUFET PO D KOMBINATEM

13 stycznia (sobota), godz. 14:00
14 stycznia (niedziela), godz. 12:00
Dzieje Nowej Huty

Zapraszamy na wydarzenia towarzyszące wystawie Bufet pod kombinatem, którą można zwiedzać w naszym nowohuckim oddziale do 8 kwietnia 2018 roku.
13 stycznia (sobota), godz. 14:00
BARY MLECZNE I STOŁÓWKI – ŻYWICIELKI LUDZI PRACY
Zapraszamy na wykład kuratorki wystawy – Marii Wąchały-Skindzier (kustosz MHK).
WSTĘP WOLNY

14 stycznia (niedziela), godz. 12:00
KURATORSKIE OPROWADZANIE PO WYSTAWIE
Zapraszamy do podróży po historii życia codziennego nowohucian, pokazanego przez pryzmat lokali gastronomicznych – począwszy od barów mlecznych, barów szybkiej obsługi i typu szwedzkiego, poprzez stołówki hutnicze, Kasyno Huty im. Lenina czy kawiarnie i restauracje. W podróż zabierze nas kuratorka wystawy Bufet pod kombinatem – Maria Wąchała-Skindzier (kustosz MHK).
UDZIAŁ W CENIE BILETU WSTĘPU

KOLĘDY STANIĄTECKIE

14 stycznia (niedziela), godz. 15:00
Dom Zwierzyniecki

Świąteczny klimat nas nie opuszcza. Zapraszamy do Domu Zwierzynieckiego, gdzie słychać będzie dawne, XVI-wieczne polskie kolędy. Specjalnie dla was wystąpi zespół Żacy Krakowscy, działający przy Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Krakowie. Koncert poprowadzi Barbara Siklucka.
WSTĘP WOLNY

„MAM TEN DAR BOWIEM; PATRZĘ SIĘ INACZEJ”

14 stycznia (niedziela), godz. 16:00
Pałac Krzysztofory, sala Kupferhaus

Zapraszamy na wykład Mam ten dar bowiem; patrze się inaczej, który wygłosi Ewelina Radecka (MHK) w ramach Muzeomanii z cyklu Salon pod Faetonem.
Stanisław Wyspiański zdumiewa skalą swoich kreacyjnych możliwości, które przejawiały się z równą siłą w literaturze, malarstwie, teatrze czy w sztukach użytkowych. Na rozwój jego talentu wpływ miały nie tylko wielka historia, monumentalne dzieła i zabytki Krakowa, ale także podkrakowski folklor, wiejskie krajobrazy i zwyczaje. Wyspiański powiedział o sobie: „Mam ten dar bowiem; patrzę się inaczej” – i rzeczywiście potrafił dostrzec w zwyczajnej codzienności inspirację do tworzenia ponadczasowych dzieł. Podczas wykładu prześledzone zostaną źródła inspiracji w twórczości Stanisława Wyspiańskiego, jego związki z podkrakowską prowincją i wpływ dzieł artysty na przetworzone przez niego tradycje.
WSTĘP WOLNY

MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
HOFFMANN. TRANSFORMACJE

8 stycznia, godz. 16:45
Pałac Krzysztofory, sala edukacyjna

Zapraszamy młodzież licealną oraz studentów na warsztaty teatrologiczne w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Kobiece spojrzenie. O aktorstwie Antoniny Hoffmann.
W czasie zajęć uczestnicy poznawać będą wybrane role z dorobku Antoniny Hoffman, a następnie porównywać je ze współczesnymi realizacjami. Dzięki temu poznają tajniki XIX-wiecznej sztuki aktorskiej, zobaczą, co zmieniło się w sposobie budowania roli na przestrzeni wieków oraz spróbują odpowiedzieć na pytanie, jakie możliwości i ograniczenia dla teatru niosły ze sobą kolejne techniki gry.
Na pierwszym spotkaniu 8 stycznia poznamy XIX-wieczny podręcznik sztuki aktorskiej – budowa podstaw warsztatu aktorskiego z wykorzystaniem ćwiczeń ruchowo-mimicznych.
Prowadzenie: Ewelina Radecka (MHK)
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl
UDZIAŁ BEZPŁATNY

MALOWANA LALA

14 stycznia (niedziela), godz. 10:00 i 12:30,
Kamienica Hipolitów

Muzeomania z cyklu Tajemniczy Kufer. Warsztaty dla dzieci w wieku 4-6 at.
Bohater spotkania: lalka. Czy lalka może być superbohaterem? Rycerzem? Robotem? A może jednak tylko piękną księżniczką? Podczas naszych warsztatów wyruszymy w podróż po krainie lalek, gdzie poznamy zaskakujące fakty z ich historii. Czy wiedzieliście, że dawne lalki były wykonywane z wosku lub porcelany? Albo że początkowo lalka wcale nie służyła do zabawy? I co ciekawe – bardzo długo nie była dzieckiem, tylko dorosłą osobą! Zapraszamy na warsztaty poświęcone przyjaciółce z dzieciństwa, której historia jest stara jak świat i może przypominać baśń!
Prowadzenie Michał Hankus (MHK)
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl
Udział bezpłatny

RAKOWICKA SZOPKA

14 stycznia, godz. 11:00 – 14:00
Dom Zwierzyniecki

Zapraszamy do Domu Zwierzynieckiego na warsztaty dla dzieci (6-12 lat). Oprócz wykonywania szopek (dostosowanych do wieku uczestników), przeniesiesz się w świat dawnych tradycji świątecznych z Rakowic, poprzez opowieść o tych tradycjach i wspólne czytanie ich oryginalnych opisów. W razie zainteresowania można także pokusić się o odegranie jasełek, opisanych w powyższych opisach. Prowadzenie Maria Lempart (kustosz MHK).
Obowiązuje rezerwacja miejsc: tel. 12 427 00 26 lub zwierzyniec@mhk.pl
WSTĘP 6zł OD OSOBY

UWAGA!
KONKURS WIEDZY O RAKOWICACH
Specjalnie dla Państwa Rada Dzielnicy III Prądnik Czerwony, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oraz Młodzieżowy Dom Kultury przy al. 29 Listopada 102 przygotowały konkurs w ramach promocji wystawy Zwierzyniec zaprasza Rakowice, która jest prezentowana do 25 lutego 2018 r. w Domu Zwierzynieckim przy ul. Królowej Jadwigi 41 w Krakowie od wtorku do niedzieli w godz. 9.30-17.00.
Odpowiedzi na pytania konkursowe można znaleźć m.in. na wystawie Zwierzyniec zaprasza: Rakowice oraz w folderze pod tym samym tytułem przygotowanym przy okazji wystawy.
Więcej szczegółów o konkursie znajdziesz tu: www.mhk.pl/aktualnosci/wielki-konkurs-wiedzy-o-rakowicach
Zapraszamy do wspólnej zabawy!

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.mhk.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.
POKONKURSOWA WYSTAWA SZOPEK W CELESTACIE
11 grudnia 2017 – 25 luty 2018
Celestat, ul. Lubicz 16

KOBIECE SPOJRZENIE. O AKTORSTWIE ANTONINY HOFFMANN


29 czerwca 2017 – 4 luty 2018
Kamienica Hipolitów

ZWIERZYNIEC ZAPRASZA: RAKOWICE
23 września 2017 – 25 luty 2018
Dom Zwierzyniecki

BUFET POD KOMBINATEM
26 października 2017 – 8 kwietnia 2018
Dzieje Nowej Huty

ŻEGOTA – UKRYTA POMOC
16 listopada 2017 – 8 lipca 2018
Fabryka Schindlera

OSTOJA TRADYCJI
22 grudnia 2016 – 30 listopada 2018
Stara Synagoga

Tekst i foto: Muzeum Historyczne Krakowa

Nowohuckie Centrum Kultury

Koncert Stanisławy Celińskiej, jubileusz Zespołu Pieśni i Tańca NOWA HUTA, koncert noworoczny Zespołu Góralskiego HAMERNIK, spektakle teatralne, spotkania w Salonie Literacko Muzycznym i Klubie Podróżników – to gorący początek roku 2018 w Nowohuckim Centrum Kultury. Oprócz wydarzeń naszej Sceny zapraszamy do zapisów – ruszają nowe edycje kursów tańca towarzyskiego na wszystkich poziomach zaawansowania, taniec współczesny dla początkujących oraz nowe zajęcia fitness (body shape!).

9 stycznia (wtorek), g. 10.00, sala kameralna 203

Wędrówki przez Polskę- Karkonoski Park Narodowy

Prowadzenie: Sebastian R. Bielak – doktor nauk technicznych, wykładowca, fotograf, autor

bilety – 10 zł

9 stycznia (wtorek), g. 17.00-18.00, sala kameralna 203

Nowohucki Uniwersytet Dzieci – Wydział Turystyki

Afryka bryka – spotkanie z podróżnikiem

Warsztaty dla dzieci w wieku 4-8 lat.

bilety – 25 zł

12 stycznia (piątek), g. 18.00, Scena NCK

13 stycznia (sobota), g. 17.00, Scena NCK

65-lecie Zespołu Pieśni i Tańca NOWA HUTA – koncerty jubileuszowe

bilety – 20 zł

14 stycznia (stycznia), g. 10.00, sala 206

Noworoczny turniej Jiu – jitsu

Pokaz połączony z prezentacją walk reżyserowanych.

Wystąpią adepci ośrodka dalekowschodnich sztuk walki SEIKEN.

bilety – 2 zł

16 stycznia (wtorek), g. 18.00, sala teatralna

94. Salon literacko muzyczny

Wieczór dziewięćdziesiąty czwarty

Stolik Literacki

Wiersze ze świata” – wieczór autorski Anny Wojnarskiej-Maińskiej

Stolik Muzyczny

Jak pięknie przemijać w rytmie walca” – recital Agnieszki Grochowicz

fortepian – Vitaliy Ivanov

prowadzenie: Basia Stępniak-Wilk

bilety – 2 zł

14 stycznia (niedziela),  g. 16.00 – 18.00, Scena NCK

26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – koncert zespołów artystycznych NCK

Bilet wstępu na koncert w postaci datku na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy

21 stycznia (niedziela), g. 17.00, Scena NCK

STANISŁAWA CELIŃSKA „Atramentowo – Świątecznie” – koncert

bilety – 85 zł

22-23 stycznia (poniedziałek, wtorek), g. 9.00, sala kameralna 203

XV Krakowski Konkurs Recytatorski

bilety – 1 zł

23 stycznia (wtorek), g. 18.00, sala kameralna 203

Klub Podróżników Navigator

Wietnam – Niezły Sajgon

Prowadzenie: Kasia Pustelny-Szewczyk  i Marek Szewczyk 

bilety – 2 zł

26, 27 stycznia (piątek, sobota), godz. 19.00, Scena NCK

spectral layers of movement

ruch / muzyka / wizualizacje

pomysł: Marcin Janus, Grzegorz Kaliszuk

choreografia/taniec: Grupa Wokół Centrum

bilety – 35/25 zł

26 stycznia (piątek), studio teatralne 209, godz. 20.00

WITEK – spektakl autorski w wykonaniu Teatru Ab Intra

Scenariusz i reżyseria: Łukasz Hanczakowski

Opieka artystyczna i reżyserska: Marlena Topolska

bilet – 20 zł

28 stycznia (niedziela), g. 16.00, sala kameralna

SPOTKANIE Z PIOSENKĄ

prowadzenie – Wojciech Dąbrowski

bilety – 2 zł

28 stycznia (niedziela), g. 19.00, Scena NCK

ALIBI OD ZARAZ – spektakl komediowy – Teatr Capitol z Warszawy

Obsada: Anna Korcz, Aleksandra Szwed, Wojciech Wysocki, Małgorzata Potocka Marcin Troński, Mateusz Banasiuk, Barbara Kurzaj

bilety – 80 zł

30, 31 stycznia (wtorek, środa), g. 9.00, sala kameralna 203
Finał XV Krakowskiego Konkursu Recytatorskiego

31 stycznia (środa), studio teatralne 209, godz. 19.30

DZIEJBA LEŚNA wg Bolesława Leśmiana

Młodzieżowy Teatr Empiryk i Teatr Ab Intra

Reżyseria: Marlena Topolska

bilet – 20 zł

NCK wystawy – styczeń 2018 r.

Tradycje w Małopolsce – wystawa Krakowskiego Klubu Fotograficznego

11 stycznia – 4 marca, Foto-Galeria

wernisaż wystawy w czwartek 11 stycznia o g.18.00

wstęp wolny

Barbara Wroniszewska Wójcik – „Zapis”

12-31 stycznia, Czarna Galeria CENTRUM 

wernisaż wystawy malarstwa w piątek 12 stycznia o g.18.00

wstęp wolny

GRZEGORZ SKAWIŃSKI – Wystawa malarstwa „emocje”

12-31 stycznia, Biała Galeria CENTRUM 

wernisaż w piątek 12 stycznia o g.19.00

wstęp wolny

GALERIA ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO

stała wystawa prac

czynna: wt.-sob. w g. 11-19, nd. 12-19, pon. nieczynna.

bilety – 10/8 zł

A JUŻ W LUTYM…

MAGDA UMER – recital „Wciąż się na coś czeka”

9 lutego, g. 19.00, Scena NCK

JERZY POŁOMSKI – koncert jubileuszowy „Cała sala śpiewa z nami”

10 lutego, g. 17.00, Scena NCK

Festiwal Teatrów Dla Dzieci

12-23 lutego

PAWEŁ DOMAGAŁA – koncert „Opowiem Ci o mnie” – finał trasy

23 lutego g. 19.00, Scena NCK

KABARET POD WYRWIGROSZEM – program „500+”

25 lutego, g. 19.00, Scena NCK

Tekst i foto: Nowohuckie Centrum Kultury

Muzeum Historyczne Krakowa


4 stycznia, godz. 17:00
Dom Zwierzyniecki

Zapraszamy na wspólne kolędowanie przy domowej choince. Prowadzenie Maria Lempart – kustosz MHK.
Spotkanie w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Zwierzyniec zaprasza: Rakowice.
WSTĘP WOLNY

SPACER WOKÓŁ SZOPKI KRAKOWSKIEJ

6 stycznia, godz. 14.00
START: Pałac Krzysztofory

Zapraszamy na spacer wokół szopki krakowskiej Szopkarze dla Miasta i Niepodległej, który poprowadzi dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski. Spacerować będziemy szlakiem witryn krakowskich sklepów, kawiarni i restauracji, w których wstawione są szopki ze zbiorów Muzeum i będziemy w nich poszukiwać wątków niepodległościowych.
Podczas spaceru mogą Państwo podziwiać najpiękniejsze szopki z budowanej przez lata kolekcji Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Dzięki współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz krakowskimi przedsiębiorcami te wyjątkowe muzealne obiekty znalazły właściwe dla siebie miejsce w tętniącej życiem przestrzeni miejskiej.
UDZIAŁ BEZPŁATNY

SOTER JAXA-MAŁACHOWSKI – KRAKOWIANIN Z WYBORU

7 stycznia , godz. 11:00
Pałac Krzysztofory

Zapraszamy na finisaż wystawy Soter Jaxa-Małachowski. W 150. rocznicę urodzin artysty. W tym dniu specjalne oprowadzanie po wystawie przez kuratorkę Katarzynę Łomnicką.
WSTĘP WOLNY

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.mhk.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.

POKONKURSOWA WYSTAWA SZOPEK W CELESTACIE
11 grudnia 2017 – 25 luty 2018
Celestat, ul. Lubicz 16


SOTER JAXA – MAŁACHOWSKI. W 150. ROCZNICĘ URODZIN ARTYSTY.
TYLKO DO 7 stycznia 2018
Pałac Krzysztofory


KOBIECE SPOJRZENIE. O AKTORSTWIE ANTONINY HOFFMANN
29 czerwca 2017 – 4 luty 2018
Kamienica Hipolitów


ZWIERZYNIEC ZAPRASZA: RAKOWICE
23 września 2017 – 25 luty 2018
Dom Zwierzyniecki


BUFET POD KOMBINATEM
26 października 2017 – 8 kwietnia 2018
Dzieje Nowej Huty


ŻEGOTA – UKRYTA POMOC
16 listopada 2017 – 8 lipca 2018
Fabryka Schindlera


OSTOJA TRADYCJI
22 grudnia 2016 – 30 listopada 2018
Stara Synagoga

Tekst i foto. Muzeum Historyczne Krakowa

Międzynarodowe Centrum Kultury

styczeń 2018

7 stycznia, niedziela

12.00 Oprowadzanie w języku polskim po wystawie Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm

Wstęp w cenie biletu na wystawę.

12.30 MINIspotkania ze sztuką – Geometria.

Godzinne zajęcia dla dzieci w wieku 4-8 lat, których tematem jest jedno wybrane pojęcie związane z tematyką wystawy Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm.

Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy, informacje: warsztaty@mck.krakow.pl, tel. 12 424 28 60.

16.00 Oprowadzanie w języku ukraińskim po wystawie Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm

Wstęp w cenie biletu na wystawę.

8 stycznia, poniedziałek

12.00 sMoCzKi – oprowadzanie po wystawie Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm dla opiekunów z dziećmi do lat trzech.

Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy, informacje: warsztaty@mck.krakow.pl, tel. 12 424 28 60.

12 stycznia, piątek

11.00 Dojrzali do sztuki. Miasto, masa, maszyna.

Spotkanie dla osób zainteresowanych sztuką przybliżające tematykę wystawy Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm. Styczniowy wykład będzie poświęcony obrazowym reprezentacjom nowoczesności, obecnych w fotomontażach, fotografiach czy twórczości filmowej. Wynalezienie w XIX wieku maszyny parowej i rozprzestrzeniająca się po całym świecie fala gwałtowanej industrializacji doprowadziły do narodzin nieznanej dotąd rzeczywistości. Świat rewolucyjnych wówczas mediów, takich, jak fotografia czy film stał się obszarem, w którym owe olśnienia i lęki znajdowały swoją wizualną odpowiedź.

Prowadzenie: Małgorzata Jędrzejczyk.

Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy, informacje: warsztaty@mck.krakow.pl, tel. 12 424 28 60

14 stycznia, niedziela

12.00 Oprowadzanie w języku polskim po wystawie Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm

Wstęp w cenie biletu na wystawę.

12.30 Lwowskie baśnie i legendy – warsztaty.

Spotkanie dla dzieci, podczas którego odbędzie się wspólne czytanie baśni i legend oraz warsztaty plastyczne inspirowane poznanymi historiami.

Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy, informacje: warsztaty@mck.krakow.pl, tel. 12 424 28 60.

16.00 Oprowadzanie w języku angielskim po wystawie Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm

Wstęp w cenie biletu na wystawę.

16 stycznia, wtorek

10.00 – 18.00 Dziedzictwo z klasą. Edukacja o dziedzictwie dla grup szkolnych. Seminarium dla nauczycieli i edukatorów

Zapraszamy nauczycieli, zainteresowanych edukacją o dziedzictwie dla grup szkolnych, na bezpłatne seminarium. Wykład inauguracyjny wygłosi o godz. 10.00 dr Leszek Karczewski z Muzeum Sztuki w Łodzi. Po prezentacji idei Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018, przedstawiciele krakowskich instytucji kultury zaprezentują swoją ofertę, odbędą się warsztaty i dyskusje. Zapisy potrwają do 14 stycznia.

Na seminarium obowiązują zapisy.

http://mck.krakow.pl/aktualnosci/dziedzictwo-z-klasa-seminarium-dla-nauczycieli-i-edukatorow

21 stycznia, niedziela

12.00 Oprowadzanie w języku polskim po wystawie Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm

Wstęp w cenie biletu na wystawę.

12.30 MINIspotkania ze sztuką – Plakat. Zabierz babcię i dziadka do MCK

Godzinne zajęcia dla dzieci w wieku 4-8 lat, których tematem jest jedno wybrane pojęcie związane z tematyką wystawy Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm.

Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy, informacje: warsztaty@mck.krakow.pl, tel. 12 424 28 60

16.00 Oprowadzanie w języku ukraińskim po wystawie Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm

Wstęp w cenie biletu na wystawę.

28 stycznia, niedziela

12.00 Oprowadzanie w języku polskim po wystawie Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm

Wstęp w cenie biletu na wystawę.

16.00 Oprowadzanie w języku angielskim po wystawie Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm

Wstęp w cenie biletu na wystawę.

WYSTAWA:

Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm

1 grudnia 2017 – 8 kwietnia 2018

Galeria Międzynarodowego Centrum Kultury, Kraków, Rynek Główny 25

Wystawa Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm będzie obszerną prezentacją osiągnięć lwowskich architektów na tle innych dziedzin życia kulturalnego w mieście. Opracowana na podstawie kolekcji publicznych i prywatnych z Polski i Ukrainy jest wielowymiarowym portretem modernistycznego miasta i podkreśla rolę Lwowa jako centrum nowoczesności w czasach II Rzeczypospolitej.

Tytuł wystawy – zwyczajny dzień 24 czerwca 1937 roku – sugeruje, iż chodzi o pokazanie zbiorczego obrazu codzienności, kiedy nie wydarzyło się nic szczególnego, a jednocześnie działo się wszystko, co najbardziej istotne.

Wystawa czynna: wtorek–niedziela 10.00–18.00 (ostatnie wejście 17.30)

***

Międzynarodowe Centrum Kultury, www.mck.krakow.pl

Serwis internetowy Art and Heritage in Central Europe, www.ahice.net

Kwartalnik HERITO, www.herito.pl

Fundacja im. Anny Lindh, www.alfpolska.org

Księgarnia internetowa www.mck.krakow.pl/ksiegarnia

Biblioteka Naukowa MCK i Czytelnia Rolanda Bergera

poniedziałek 10.00–16.00 wtorek 10.00–19.00 środa 10.00–19.00 czwartek 10.00–19.00 piątek 10.00–16.00 sobota 10.00–14.00 tel.: 1242-42-833, 1242-42-835

Recepcja MCK (II piętro)

poniedziałek–piątek 8.00–18.00 tel.: 1242-42-811

Tekst i foto; Międzynarodowe Centrum Kultury

PLACES WORTH YOUR TIME