KALENDARIUM WRZESIEŃ 2017

0

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

SPOŁECZNOŚĆ NIEMIECKA W KRAKOWIE W LATACH 1939–1945

27 września 2017, godz. 18:00
Fabryka Schindlera

Zapraszamy na wykład Moniki Szurlej (Studia doktoranckie na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Pedagogicznego): Społeczność niemiecka w Krakowie w latach 1939–1945. Wykład towarzyszy wystawie Okupanci. Niemcy w Krakowie w latach 1939-1945.
Podczas wykładu dowiemy się jak wyglądała codzienność wojenna w stolicy Generalnego Gubernatorstwa z perspektywy okupanta. Niemieccy cywile stanowili obok wojska oraz funkcjonariuszy aparatu SS i policji  duży odsetek mieszkańców Krakowa czasu wojny, o których w zasadzie niewiele wiadomo. Kraków jako stolica Generalnego Gubernatorstwa, miasto poza terenem frontu, był dla nich atrakcyjnym miejscem pracy i robienia interesów. Administracja GG zatrudniała urzędników, nauczycieli, naukowców, bankowców, kupców i przemysłowców.
Udział bezpłatny

W SŁUŻBIE PORZĄDKU I CZYSTOŚCI

28 września 2017, godz. 17:00
Pałac Krzysztofory, Sala Kupferhaus

Zapraszamy na wykład Kamila Stasiaka (MHK) W służbie porządku i czystości. Wykład odbywa się w ramach cyklu Akademia Muzealna 67+/-  (wyjątkowo w czwartek).
W Krakowie w drugiej połowie XIX w. na niewielkiej przestrzeni zamieszkiwała relatywnie duża ilość ludzi. Jednocześnie miasto nie mogło pochwalić się spełnianiem najwyższych standardów sanitarnych. Rozwiązaniem problemów miały być inwestycje w infrastrukturę komunalną, a w dalszej perspektywie poszerzenie granic. Wymagało to powołania nowych służb komunalnych i porządkowych oraz rozbudowy istniejących. Podczas spotkania omówimy najważniejsze z nich m.in. Krakowskie Ochotnicze Towarzystwo Ratunkowe, które można uznać za drugie pogotowie ratunkowe stworzone w Europie. Dowiemy się również co zdecydowało o tym, że gmach straży pożarnej powstał szybciej niż Teatr Miejski i wodociągi, czy w Krakowie żyło się bezpiecznie, z jakimi sprawami mierzyła się krakowska policja, a także kto dbał o czystość ulic i estetykę miasta.
Udział bezpłatny

WYBRANE ASPEKTY DZIAŁALNOŚCI RABINÓW KRAKOWSKICH

28 września 2017, od godz. 17:30
Stara  Synagoga

Zapraszamy na wykład otwarty dla publiczności Wybrane aspekty działalności rabinów krakowskich, w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie  Ostoja tradycji. Elżbieta Długosz – kustosz MHK,  przedstawi omawiane w literaturze aspekty posługi rabinackiej Mojżesza Isserlesa, Joela Sirkesa i Jom Tow Hellera.
Udział bezpłatny

5 WARSZAWSKI FESTIWAL KULTURY BEZ BARIER

29 i 30 września 2017

W dniach 29.09– 9.10 zapraszamy do Muzeum Historyczne Miasta Krakowa na wydarzenia w ramach 5 Warszawskiego Festiwalu Kultury Bez Barier.

29 września g. 15.00
Stara Synagoga, ul. Szeroka 24
Chanuka – słodycz żydowskiego święta
Interaktywne zajęcia z wykorzystaniem pomocy naukowych i zabawy. Pierwsza część zajęć to opowiadanie przypowieści o duszy, zapalanie świec w świeczniku chanukowym przez uczestników zajęć  (kolejno przez osiem osób), opowieść o wydarzeniach historycznych opisanych w Pierwszej Księdze Machabejskiej i legendzie o znalezieniu pojemnika z oliwą, opis święta Chanuki. Drugą  zajmują gry i zabawy chanukowe (do wyboru): gra bączkiem chanukowym – drejdł, gra w karty – kwitlech.
Prowadzący: Anna Jodłowiec-Dziedzic
Grupa: osoby z niepełnosprawnością intelektualną
Wymagana rezerwacja miejsc: info@mhk.pl

30 września g. 12.00
Kamienica Hipolitów, Plac Mariacki 3
Ogródek w salonie – dekoracje kwiatowe w dawnej kamienicy mieszczańskiej
Prywatny ogród w centrum dawnego Krakowa był luksusem, na który mogli sobie pozwolić tylko nieliczni. Atrakcyjną alternatywą stało się swoiste urządzanie ogrodu w przestrzeni własnego mieszkania. Fajansowe donice, porcelanowe wazony oraz żardyniery o rozmaitych kształtach i rozmiarach stały się częstym elementem wystroju. W XIX- wiecznych czasopismach i poradnikach informowano o atrakcyjnych gatunkach roślin doniczkowych; uczono jak układać bukiety oraz aranżować kompozycje kwiatowe w przestrzeni domu. Dla leniwych pojawiły się kwiaty sztuczne wymagające czasem przetarcia z kurzu oraz kwiaty suszone. Tworzono domowe zielniki- pamiątki z wycieczek poza miasto, dzięki którym uczono się także podstaw biologii Wnętrze mieszkania stawało się wymarzonym i co istotne nie tak uciążliwym w utrzymaniu ogrodem.
Prowadzący: Michał Hankus
Grupa: oprowadzanie i warsztaty dla osób z dysfunkcją słuchu z udziałem tłumacza języka migowego
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl

MIĘDZY BŁĘKITNĄ PRACOWNIA A DRUKARNIĄ „SZTUKI”

30 września 2017, godz. 12.00
START: Ulica Pomorska

Zapraszamy na spacer Między błękitną pracownią a drukarnią „Sztuki”, w ramach cyklu Muzeum bez granic.
Twórcy okresu Młodej Polski byli zazwyczaj niezbyt zamożni i rzadko mogli sobie pozwolić na mieszkanie w centrum miasta. By poszukać ich śladów, trzeba się udać na ówczesne obrzeża Krakowa. Ulice: Krowoderska, Łobzowska, Siemiradzkiego czy Karmelicka to miejsce gdzie toczyło się życie artystycznej bohemy. Podczas spaceru podążymy jej tropem, by zanurzyć się w opary absyntu, sztuki dla sztuki i nieopłaconych rachunków…
Prowadzenie: Maciej Miezian (kustosz MHK).
Udział bezpłatny

MUZEUM DLA DZIECI

FALUJĄCE MIASTO – SZLAKIEM SECESJI

30 września 2017, godz. 11:00
START: Wieża Ratuszowa

Zapraszamy dzieci i rodziców na spacer edukacyjny Falujące miasto – szlakiem secesji w ramach cyklu Mały wielki Kraków. Miejsce zbiórki: Wieża Ratuszowa.
Miasto drży. Miasto faluje. Miasto tańczy… Podczas spaceru wyruszymy w miasto śladem płynnych, falistych linii, śladem bogatej, roślinnej ornamentyki, śladem asymetrii i coraz wyraźniejszej geometrii. Na fasadach budynków i sklepieniach kościołów odkryjemy malowane kwiaty. Pozwolimy oczarować się sztuce Stanisława Wyspiańskiego i jego niezwykłym wizjom. Damy porwać się fantazji i przeniesiemy się w czasie do Krakowa z przełomu XIX i XX wieku, by wspólnie odkrywać piękno krakowskiej secesji.
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl
Udział bezpłatny

O DOBROCZYNNYM DZIAŁANIU MATERII, CZYLI RZECZ O WSPÓŁCZESNEJ RZEŹBIE

1 października 2017, godz. 11.00
Pałac Krzysztofory

Zapraszamy dzieci w wieku 6 – 9 lat na pierwsze jesienne warsztaty edukacyjne O dobroczynnym działaniu materii, czyli rzecz o współczesnej rzeźbie, w ramach programu Akademia Małego Odkrywcy!
Rzeźba to… ciężka sprawa. Często wykonana jest z kamienia albo drewna. Bywa też monumentalna, taka, że musimy wysoko zadzierać głowę, by zobaczyć jej wierzchołek. W trakcie warsztatów pokażemy Wam, że rzeźba wcale taka być nie musi! Może być lekka, puchata, wykonana z delikatnych materiałów. Zapraszamy na fascynującą wyprawę, którą zaczniemy w odległej przeszłości, a skończymy na rzeźbie nowoczesnej i współczesnej w Krakowie.
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl
Wstęp: 5zł od osoby

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.mhk.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.

MAŁE MIASTO IDEALNE, WIELKIE DZIEDZICTWO

30 sierpnia – 30 września 2017
Wieża Ratuszowa
Wystawa opowiada o Żółkwi – historycznym ośrodku sztuki, życia religijnego Ukraińców i Polaków, żydowskiej myśli filozoficznej i drukarstwa. To jedyny na Ukrainie wzór zachowanego prywatnego miasta „idealnego”, prawdziwa perła narodowego dziedzictwa architektonicznego.
Ekspozycja jest efektem prac realizowanych przy projekcie „Muzea bez granic”, który powstał dzięki wsparciu finansowym województwa małopolskiego w ramach współpracy międzyregionalnej pomiędzy Małopolską a Obwodem Lwowskim.
Bilet wstępu w cenie biletu do Wieży Ratuszowej


STALE O NOWEJ HUCIE
18 lipiec – 8 października 2017
Dzieje Nowej Huty


OKUPANCI. NIEMCY W KRAKOWIE 1939 – 1945
27 kwiecień – 29 października 2017
Fabryka Schindlera


OSTOJA TRADYCJI
22 grudnia 2016 – 30 listopada 2017
Stara Synagoga


KOBIECE SPOJRZENIE. O AKTORSTWIE ANTONINY HOFFMANN
29 czerwca 2017 – 4 luty 2018
Kamienica Hipolitów


ZWIERZYNIEC ZAPRASZA: RAKOWICE
23 września 2017 – 25 luty 2018

Tekst i foto: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Muzeum Narodowe w Krakowie

Romuald Oramus, Uczta-gra, olej i tempera na płótnie, 1984

Nowa wystawa: Pamięć o Czapskim. Romuald Oramus. Malarstwo

Od 21 września w Muzeum Narodowym w Krakowie, w Pawilonie Józefa Czapskiego przy ul. Piłsudskiego 12, można oglądać wystawę malarstwa współczesnego artysty Romualda Oramusa. Ta kameralna ekspozycja ogranicza się do 22 prac wybranych z kilku cykli tworzonych w latach 1981 – 2017. Poczynając od obrazów z początku lat 80. XX wieku, a kończąc na tych ostatnich, z pierwszej dekady XXI wieku, można prześledzić to, w jaki sposób artysta poszukuje coraz to nowych środków wyrazu.

Antyk na zamku w Niepołomicach za 1 zł tylko w weekend

Na wystawie Znajduję starożytności bardzo piękne. ANTYK OKIEM KOLEKCJONERA w Zamku Królewskim w Niepołomicach, można podziwiać zabytki kultury egipskiej, greckiej, etruskiej i rzymskiej, z których najmłodsze mają tysiąc siedemset lat, a najstarsze pochodzą sprzed czterech tysięcy lat. Są wśród nich marmurowe posągi, sarkofagi, wyroby rzemiosła artystycznego (m. in. figurki kultowe, biżuteria, przedmioty kosmetyczne, elementy uzbrojenia) ze zbiorów MNK i Kolekcji Książąt Czartoryskich. W dniach 23-24 września bilet na wystawę kosztuje tylko 1 zł.

Zapraszamy do dyskusji

Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich – Oddział SARP zapraszają do dyskusji pokonkursowej na opracowanie projektu nowej ekspozycji i aranżacji wnętrz Pałacu Muzeum Książąt Czartoryskich. Na spotkaniu zostaną zaprezentowane narodzone prace. Dyskusja odbędzie się w dniu 26 września 2017 roku o godz.18.00 w Stowarzyszeniu Architektów Polskich – Oddział Kraków, Plac Szczepański 6.

Wystawy czasowe

Gmach Główny
al. 3 Maja 1

#dziedzictwo

23.06.2016 – 07.01.2017

Legiony Polskie

03.06.2016 – 31.12.2017

Galeria „Broń i barwa”

Robert Kuśmirowski: Tężnia

02.04 – 29.10.2017

Leonardo da Vinci: Dama z gronostajem

19.05 – 31.12.2017

Muzeum Książąt Czartoryskich – Arsenał

Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich

07.04.2017 – 08.04.2018

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach

Rynek Główny 3

Twarze bohatera. Wybrane wizerunki Tadeusza Kościuszki ze zbiorów MNK

23 marca – 19 listopada 2017

Muzeum im. Emeryka Hutten – Czapskiego
ul. Piłsudskiego 12

Moneta i imperium. Od Achemenidów po powstanie królestw hellenistycznych

29.06.2016 – 08.04.2018

Szlachetne zdrowie – ziołolecznictwo i medycyna. Starodruki ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

05.09.2017 – 07.01.2018

Pawilon Józefa Czapskiego

ul. Piłsudskiego 12

Pamięć o Czapskim. Romuald Oramus. Malarstwo

NOWA WYSTAWA

21.09 – 22.10.2017

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego
pl. Szczepański 9

Twarzą w Twarz. Sztuka w Auschwitz

WSTĘP WOLNY

07.07-19.11.2017

Szuflada Szymborskiej
do 04.02.2018

Dom Jana Matejki

ul. Floriańska 41

Podróże dalekie i bliskie Mistrza Matejki

05.07 – 01.10.2017

Zamek Królewski w Niepołomicach
ul. Zamkowa 2

Antyk okiem kolekcjonera

NOWA WYSTAWA

20.09.2017 – 31.12.2019

Wybrane wydarzenia edukacyjne

sobota 23.09.2017

Kino Letnie w Pawilonie Józefa Czapskiego. Kleber Mendonça Filho: Aquarius

Słowo wstępne: Ewa Szponar

Pawilon Józefa Czapskiego, ul. J. Piłsudskiego 12

Godz. 19.45

Wstęp wolny!

środa 27.09.2017

Poznajcie nas! –  cykl spotkań dotyczący postaci historycznych

Spotkanie dla dorosłych

Prowadzenie: Michał Liana

Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich, wystawa „Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Godzina: 17.00

Cena: 5 zł.

Regiment – zapomniane insygnium władzy wojskowej w dawnej Rzeczpospolitej

Spotkanie dla dorosłych z cyklu: Akademia bronioznawcy

Prowadzenie: Michał Dziewulski

Gmach Główny, Sala Audiowizualna

Godzina: 18.00

Cena: wstęp wolny

Pełne kalendarium wydarzeń w MNK na stronie internetowej: www.mnk.pl/aktualnosci/wszystkie 

Tekst i foto: Muzeum Narodowe w Krakowie

Galeria „Krypta u Pijarów”

Galeria Krypta u Pijarów w Krakowie   wraz z Artystami serdecznie
zapraszają na wystawę stowarzyszenia „Ceramika bez granic”

”Kulturowe ślady – kapliczki”

Barbara Arabska Marita Benke-Gajda Maria Bieńkowska-Kopczyńska „Pestka”

Jan Biczysko Krzysztof Brzuzan Magdalena Cisło Bogdan Czesak Barbara Gajda

Weronika Gajda Zbyszek Gierczak Agata Kardas Beata Kopek Marek Nagraba

Jakub Niewdana  Elżbieta Rydzewska Małgorzata Stańczyk Ewa Wróbel

Krystyna Zaboklicka Barbara Zgoda

Wernisaż we wtorek  26 września 2017 o godz. 18

W nowym miejscu Kraków, ul. Pijarska 17, bliżej Bramy Floriańskiej
w piwnicach Hotelu Polski

Wystawa czynna od 27 września do 16 października  2017

od wtorku do soboty   w godz. 13-17

Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków

ww.ngo.krakow.pl    www.krakow.pl

oraz ze środków powiatu krakowskiego.

Wystawa ”Kulturowe ślady – kapliczki” to efekt projektu o tym samym tytule zrealizowanego przez stowarzyszenie „Ceramika bez granic”, w którym udział wzięli jego członkowie oraz zaproszeni goście.

Projekt ma na celu zwrócenie uwagi odbiorcy na nieco zapomniany już element naszego krajobrazu, jakim jest przydrożna kapliczka – niemy świadek dziejów, miejsce kultu tworzone z potrzeby serca przez tych, którzy byli tu przed nami. Wiele z tych obiektów zbudowanych z nietrwałych materiałów znika powoli z naszego krajobrazu. Chcąc zachować o nich pamięć stowarzyszenie stworzyło wystawę fotografii kapliczek napotkanych przy drogach powiatu krakowskiego. Towarzyszy jej ekspozycja prac – autorskich interpretacji tematu, które także znajdą swoje miejsce w przestrzeni powiatu krakowskiego i mamy nadzieję wpiszą się na stałe w jego krajobraz.

Galeria „Krypta u Pijarów”, Kraków

Ideą Galerii jest prezentacja wybitnych osobowości i istotnych zjawisk współczesnej sztuki, podejmujących w swym doświadczeniu – praktyce artystycznej myśli i pytania obecne w chrześcijańskiej przestrzeni duchowej.

„Niezwykła Galeria” Wojciech Skrodzki

„Krakowska galeria „Krypta u Pijarów” jest galerią ze wszechmiar niezwykłą – poczynając od samej jej przestrzeni, poprzez program, aż po sposób działania.

Działalność

W latach 1998-2017 galeria zorganizowała 140  prezentacji i wystaw  sztuki współczesnej, artystów polskich i europejskich.

Nowa lokalizacja-ul. Pijarska 17. Piwnica Hotelu Polski, „Donimirski Boutique Hotels”

Kamienica ta  znajduje się w  urokliwym  zakątku Krakowa, w samym sercu miasta, przy Drodze Królewskiej, w pobliżu Bramy Floriańskiej. Kamienica należy do zespołu budynków Fundacji Książąt Czartoryskich. Obecnie kolekcja Książąt Czartoryskich eksponowana w krakowskim Arsenale (będą- cym częścią murów miejskich.)

Wspólna historia-powiązania

W 1876 roku książę Władysław Czartoryski zdecydował o przeniesieniu zbiorów do Krakowa. Muzealne zbiory początkowo zostały umieszczone w Arsenale Miejskim, przekazanym na cele muzealne przez władze miejskie. Następnie ks. Władysław Czartoryski zakupił wschodnią część klasztoru Pijarów (tzw. klasztorek pijarski) i trzy kamienice na rogu ulic Pijarskiej i św. Jana, które zostały scalone i przekształcone w jednolitą budowlę pałacową. Zaprojektowano fasadę od strony      ul. Pijarskiej i od strony baszty Pasamoników ;ozdobiono herbami kryty ganek przerzucony nad ul.Pijarską, łączący budynek główny pałacu z „klasztorkiem. Pamiątki puławskie zostały złożone w mieszczących się w Klasztorku tzw. „Ciekawościach”.

Plany, projekty, artystyczne klimaty

W budynkach tych splata się historia , tradycja i kultura Polski, miasta Krakowa i regionu a także rodziny Książąt Czartoryskich, wspaniałych kolekcjonerów dziel sztuki. Wydarzenia kulturowe to przywrócenie pamięci o tej kolekcji i o miejscu . O najcenniejszych dziełach sztuki i pamiątkach historycznych ze zbiorów najstarszego polskiego muzeum.

Z wielu powodów zapraszamy

Mamy nadzieję, że galeria jest miejscem szczególnym. Miejscem, którego charakter oraz atmosfera pozwalają na odnalezienie wszelkich odcieni sztuki, architektury, jak również zachwytu estetycznym detalem oraz kolorytem kultury, tak bardzo właściwym dla naszego miasta – Krakowa.

Chcemy, aby galeria nadal  potwierdziła  i wzmocniła swoje znaczenie na mapie miasta Krakowa jako miejsce wyjątkowe, a dla naszych Gości  nowe wystawy będą  zawsze wyczekiwaną chwilą a galeria miła  przystanią.

BO GDZIEŻ JAK NIE W KRAKOWIE?

Tekst i foto: Galeria Krypta u Pijarów

Międzynarodowe Centrum Kultury

21 września, czwartek

18.00 Historia Chorwatów. Wykład Macieja Czerwińskiego

Wstęp wolny

Maciej Czerwiński – filolog slawista, tłumacz, krytyk literacki, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się językami, kulturami i literaturami byłej Jugosławii, a także pograniczem teorii języka i literatury, w tym problematyką dyskursu historycznego. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdzie zdobył tytuł doktora nauk humanistycznych, a następnie habilitację. Część studiów doktoranckich odbył na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Yale w USA, gdzie pełnił funkcję Visiting Assistant Researcher (2003). Był stypendystą Imre Kertesz Koleg w Jenie (2015). Jest autorem kilku książek opublikowanych w Polsce i Chorwacji, a także wielu artykułów i esejów, które publikował w „Studiach z Filologii Polskiej i Słowiańskiej”, „Pamiętniku Literackim”, „Pamiętniku Słowiańskim”, „Stylistyce” oraz w licznych czasopismach południowosłowiańskich. Publicystykę i krytykę literacką zamieszczał w „Tygodniku Powszechnym”, „Znaku” i „Herito”. Współredagował dwujęzyczny reprint albumu z 1881 r. Kraków Zagrzebiowi (2011) oraz tomy poświęcone postaci biskupa Josipa Juraja Strossmayera i związkom polsko-chorwackim. Jest członkiem redakcji chorwackiego czasopisma filologicznego „Fluminesia”.

23 września, sobota

10.00–14.00 MCK na Pikniku krakowskim

Planty krakowskie

W programie plenerowe warsztaty dla dzieci i dorosłych.

Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy, informacje: warsztaty@mck.krakow.pl, tel. 12 424 28 60

24 września, niedziela

11.00 – 19.00 CHORWACKA NIEDZIELA W MCK

Przez cały dzień wstęp wolny do Galerii MCK!!

Program:

12.00, 14.00, 16.15 – zwiedzanie wystawy z przewodnikiem

16.00 – zwiedzanie wystawy z przewodnikiem w języku angielskim

11.00 – warsztaty akwarelowe dla dorosłych (wstęp wolny, nie obowiązują zapisy – zapewniamy materiały dla pierwszych 20 osób)

12.00 – Warsztaty dla dzieci z książką „Podróżownik. Chorwacja”

Komu Chorwaci ukradli Dalmację? Kto mieszka na dnie Adriatyku? Skąd wzięła się nazwa „krawat”? Te i inne ciekawostki o Chorwacji poznacie na warsztatach z „Podróżownikiem”. Dzieci w czasie warsztatów będą miały okazję wykonać pracę plastyczną inspirowaną chorwackimi legendami. Praca weźmie udział w konkursie, w którym można wygrać książkę „Podróżownik. Chorwacja” Anny i Krzysztofa Kobusów wydawnictwa MAC Edukacja. (wstęp wolny, nie obowiązują zapisy)

17.00 – Degustacja win chorwackich, połączona z prelekcją. Wstęp wolny, obowiązują bezpłatne wejściówki do pobrania w internecie https://chorwackaniedziela.evenea.pl/ lub w kasie galerii od 18 września.

28 września, czwartek

18.00 Starożytna i średniowieczna sztuka adriatyckiego wybrzeża Chorwacji. Wykład Sławomira Skrzyniarza

Wstęp wolny

Ivan Meštrović urodził się w Dalmacji – regionie, którego sztuka i kultura kształtowały się pod wpływem wielu kultur: greckiej, rzymskiej i bizantyńskiej. Meštrović świadomie czerpał z dalmatyńskiego bogactwa tradycji artystycznych, biegle łącząc je z wpływami wiedeńskiej i paryskiej secesji. Jednak to sztuka Dalmacji leży u podstaw jego rzeźbiarskiej drogi. Wykład przybliży najważniejsze zabytkach sztuki starożytnej i średniowiecznej Istrii i Dalmacji, bez których zrozumienie sztuki Meštrovića będzie niepełne.

Sławomir Skrzyniarz – doktor historii sztuki, wykładowca w Instytucie Historii Sztuki UJ. W śród jego zainteresowań badawczych leżą sztuka późnoantyczna i bizantyńska, sztuka wczesnośredniowieczna w Europie Zachodniej oraz tradycje antyczne w średniowieczu. Autor książki „Hades. Recepcja, sens ideowy i przemiany obrazu pogańskiego boga w sztuce bizantyńskiej”

30 września, sobota

10.00–14.00 MCK na Pikniku krakowskim

Planty krakowskie

W programie plenerowe warsztaty dla dzieci i dorosłych.

Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy, informacje: warsztaty@mck.krakow.pl, tel. 12 424 28 60

WYSTAWY:

A driatycka epopeja. Ivan Meštrović

do 5 listopada 2017

Galeria MCK, Kraków, Rynek Główny 25

To pierwsza w Polsce prezentacja prac Ivana Meštrovicia i zarazem sztuki chorwackiej tej klasy. Meštrović jest największym chorwackim artystą XX wieku i jednym z najważniejszych artystów środkowoeuropejskich. W wyjątkowy sposób łączył rzeźbę z architekturą i urbanistyką, dziedzictwo antyczne i bizantyńskie z modernizmem, Słowiańszczyznę i Bałkany z cywilizacją śródziemnomorską. W Galerii MCK prezentowanych jest 30 prac genialnego rzeźbiarza, ukazujących całe bogactwo i różnorodność jego artystycznej działalności.

W biografii Meštrovicia (1883–1962) sztuka splata się z polityką i odzwierciedla wiele dramatycznych wyzwań, jakim musieli stawić czoła artyści środkowoeuropejscy w XX wieku. Urodzony w chłopskiej rodzinie, nie uczęszczał do żadnej szkoły aż do wstąpienia do Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, ale już w wieku 28 lat zdobył Grand prix na wystawie światowej w Rzymie (1911 r.), co rozpoczęło jego wielka karierę. Sędziwy Rodin ujrzał w nim swojego genialnego kontynuatora. W dwudziestoleciu międzywojennym był profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Zagrzebiu. Po drugiej wojnie światowej wyemigrował do USA (gdzie został profesorem rzeźby na Uniwersytecie Syracuse, a następnie Notre Dame). Był pierwszym żyjącym artystą, który miał indywidualną wystawę w Metropolitan Museum w Nowym Jorku (1947).

Wystawa przygotowywana we współpracy z Muzeji Ivana Meštrovicia: Galerija Meštrović w Splicie i Atelijer Meštrović w Zagrzebiu.

Godziny otwarcia Galerii MCK: wtorek–niedziela 11:00–19:00 (ostatnie wejście 18:30)

Ceny biletów: 12 zł (pełnopłatny), 7 zł (ulgowy), 20 zł (rodzinny)

W każdy wtorek i środę w godzinach 11.00–12.00 HAPPY HOUR – wstęp na wystawę za 1 zł.

W każdą niedzielę, w cenie biletu zwiedzanie wystawy z przewodnikiem: godz. 12.00 w języku polskim i godz. 16.00 w języku angielskim.

Tekst: Międzynarodowe Centrum Kultury

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

ZWIERZYNIEC ZAPRASZA: RAKOWICE

22 września 2017, godz. 17:00
Dom Zwierzyniecki

Zapraszamy na wernisaż wystawy Zwierzyniec zaprasza: Rakowice.
Gdzie są Rakowice? Wydawać by się mogło, że Rakowice są znane chyba każdemu mieszkańcowi Krakowa, ale czy na pewno? Jeśli zapytamy Krakusa jak dostać się „na Rakowice”, to większość wskaże nam cmentarz lub ul. Rakowicką. A to błędne mniemanie,  bo ani cmentarz nie leży w Rakowicach, ani ul. Rakowicka nie prowadzi do Rakowic!
Odpowiedzi na te pytania, jak i charakterystykę Rakowic znajdziemy na nowej wystawie Zwierzyniec zaprasza: Rakowice.
Zapewniamy bezpłatny autobus: odjazd o godz. 16.00 z ul. Dzielskiego przy kościele Najświętszego Imienia Maryi OO Pijarów.
Udział bezpłatny

I TY MOŻESZ ZOSTAĆ OBROŃCĄ MIASTA!

23 września 2017, od godz. 10:00
Planty krakowskie

Zapraszamy na Piknik Krakowski na Plantach. Współczesne Planty przebiegają linią średniowiecznych fortyfikacji Krakowa. W pobliżu dzisiejszej ulicy Mikołajskiej znajdowała się strzelnica zwana Celestatem, gdzie krakowscy mieszczanie ćwiczyli swoje umiejętności strzeleckie. Odwołując się do historii tego miejsca, chcemy zaprezentować oryginalną broń, którą używali w czasie treningów dawni krakowianie, a także zachęcić do sprawdzenia swoich umiejętności strzeleckich z pomocą specjalnie przygotowanych replik.
Odwiedź nasze muzealne stoisko i nauczyć się strzelać z kuszy bojowo – myśliwskiej!

TEATRALNY PIKNIK W PANIEŃSKICH SKAŁACH

24 września 2017, godz. 11:00
START: pętla Salwator

Wydarzenie towarzyszące wystawie Kobiece spojrzenie. O aktorstwie Antoniny Hoffmann.
Teatralne pikniki organizowane w XIX wieku przez Antoninę Hoffmann były prawdziwą ucztą dla ciała i ducha. Chcąc nawiązać do dawnej tradycji zapraszamy do wspólnej zabawy na łonie przyrody. Razem z przewodnikiem zwiedzimy podmiejskie tereny zielone, gdzie organizowała przyjęcia krakowska aktorka i poznamy uroki Panieńskich Skał. Na koniec odpoczniemy w Domu Zwierzynieckim, gdzie będzie można skosztować dawnych przysmaków i wziąć udział w teatralnych tańcach oraz spróbować swoich sił w konkursie na aktora.

11.00 – wycieczka do Rezerwatu Panieńskie Skały i spacer z przewodnikiem.
Wyjazd autobusem z pętli „Salwator”. Po spacerze przejazd do Domu Zwierzynieckiego.
13.00 – Teatralny Piknik Antoniny Hoffmann
Miejsce: Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41.

W programie:
– występ kwartetu smyczkowego
– czytanie fragmentów Nieoszlifowanego diamentu  Antoniny Hoffmann z udziałem Barbary Szałapak i Tadeusza Łomnickiego
– zabawy i konkursy dla dzieci
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl
Udział bezpłatny

AKCJA 60+ KULTURA

23 i 24 września 2017

W pierwszy weekend jesieni  Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza seniorów do odwiedzenia wszystkich oddziałów i filii Muzeum (za wyjątkiem Fabryki Emalia Oskara Schindlera i Rynku Podziemnego) za symboliczną złotówkę. Promocja prowadzona  jest w ramach ogólnopolskiej akcji 60+ Kultura,  skierowanej do osób powyżej 60. roku życia. Mamy nadzieję, że inicjatywa umożliwi seniorom zapoznanie się z ofertą Muzeum, dzięki czemu zostaną naszymi stałymi bywalcami.

MUZEUM DLA DZIECI

TEATRALNE HOCKI – KLOCKI

20 września 2017, godz. 11:00
Kamienica Hipolitów

Wydarzenie towarzyszące wystawie Kobiece spojrzenie. O aktorstwie Antoniny Hoffmann.
Warsztaty dla najmłodszych (od 3 do 5 lat) o dawnym teatrze krakowskim prowadzone na ekspozycji muzealnej. Wspólnie z bohaterką wystawy – Antoniną Hoffmann poznamy kulisy pracy na scenie i przekonamy się, czy łatwo zostać teatralną gwiazdą. Podczas warsztatów poćwiczymy spostrzegawczość, rozbudzimy naszą wyobraźnię, ułożymy ogromne klocki i ożywimy teatralne obrazy z XIX wieku.
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl
Udział bezpłatny

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.mhk.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.

MAŁE MIASTO IDEALNE, WIELKIE DZIEDZICTWO

30 sierpnia – 30 września 2017
Wieża Ratuszowa
Wystawa opowiada o Żółkwi – historycznym ośrodku sztuki, życia religijnego Ukraińców i Polaków, żydowskiej myśli filozoficznej i drukarstwa. To jedyny na Ukrainie wzór zachowanego prywatnego miasta „idealnego”, prawdziwa perła narodowego dziedzictwa architektonicznego.
Ekspozycja jest efektem prac realizowanych przy projekcie „Muzea bez granic”, który powstał dzięki wsparciu finansowym województwa małopolskiego w ramach współpracy międzyregionalnej pomiędzy Małopolską a Obwodem Lwowskim.
Bilet wstępu w cenie biletu do Wieży Ratuszowej


STALE O NOWEJ HUCIE
18 lipiec – 8 października 2017
Dzieje Nowej Huty


OKUPANCI. NIEMCY W KRAKOWIE 1939 – 1945
27 kwiecień – 29 października 2017
Fabryka Schindlera


OSTOJA TRADYCJI
22 grudnia 2016 – 30 listopada 2017
Stara Synagoga


KOBIECE SPOJRZENIE. O AKTORSTWIE ANTONINY HOFFMANN
29 czerwca 2017 – 4 lutego 2018
Kamienica Hipolitów

ZWIERZYNIEC ZAPRASZA: RAKOWICE

23 września 2017 – 25 lutego 2018
Dom Zwierzyniecki

Tekst i foto: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Muzeum Narodowe w Krakowie

W niedzielę 17 września arcydzieła sztuki Zachodu i Wschodu staną się w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka staną się dekoracja spektaklu „Zapraszamy do szkoły kusicieli”. Fot. Pracownia Fotograficzna MNK

W sobotę baw się z nami na ulicy Krupniczej, a w niedzielę – na Kanoniczej

To będzie weekend pełen dobrej zabawy – świętować będą dwie popularne krakowskie ulice: Krupnicza (w sobotę) i Kanonicza (w niedzielę). Przy każdej z nich znajduje się oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, a w każdym oddziale czekają na naszych gości wyjątkowe atrakcje.

W sobotę od godz. 11.00 zapraszamy do Domu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej 26. Zaczniemy od zajęć jogi z zaprzyjaźnioną, mieszczącą się w sąsiedztwie szkołą MAYURA. Między godz. 13.00 a 14.00 będzie można zwiedzić muzeum z przewodnikiem, a o 14.30 rozpoczną się warsztaty plastyczne poświęcone twórczości Jerzego Nowosielskiego. Melomanów oczekujemy o godz. 16.00 na koncercie Sarah WÜRSTEN i kwartetu Airis. W programie m.in.: Bloch, Chopin, Gershwin, a także Haydn i Szymanowski. A wszystkim zainteresowanym postacią Franciszka Wyspiańskiego polecamy spotkanie o godz. 18.00 z Beatą Studziżbą-Kubalską, kuratorką wystawy poświęconej ojcu Stanisława Wyspiańskiego, którą otworzymy w Domu Józefa Mehoffera 28 listopada br. Przez cały dzień zapraszamy także do ogrodu, zamienionego przez muzealnych edukatorów w strefę twórczych eksperymentów. Dom i ogród Józefa Mehoffera będą otwarte 16 września do godz. 20.00. Zwiedzanie i udział we wszystkich akcjach są tego dnia darmowe!

Do Święta ulicy Krupniczej przyłączy się także inny oddział MNK – EUROPEUM – Ośrodek Kultury Europejskiej z sąsiedniego placu Sikorskiego. Galeria będzie czynna tego dnia do 18.00, a wśród atrakcji znajdą się m.in. konkurs z nagrodami Tropiciele sztuki, zabawy plastyczne i muzyczne oraz warsztaty sensoplastyki. Od godz. 15.00 do 18.00 na gości będzie czekała przewodniczka, która opowie o zgromadzonej w EUROPEUM kolekcji, a zwłaszcza o obrazach wybranych przez Widzów.

W niedzielę natomiast po wielu latach wraca do mieszkańców Krakowa i turystów Święto Ulicy Kanoniczej. Otworem dla gości stanie jeden z najciekawszych budynków przy tej ulicy – Pałac Biskupa Erazma Ciołka, oddział MNK prezentujący sztukę dawnej Polski oraz unikalną kolekcję ikon. Największą atrakcją tego dnia będzie spektakl „Zapraszamy do Centrum Szkolenia Kusicieli” na podstawie „Żywotów Świętych” wg Piotra Skargi oraz „Listów Starego Diabła do Młodego” C.S. Lewis’a w interpretacji aktorskiej Pauliny Puślednik, Mai Luxenberg oraz Sebastiana Grygo. Aktorzy zabiorą widzów w szaloną wyprawę po muzealnych salach, a arcydzieła sztuki Zachodu i Wschodu staną się punktem wyjścia do opowieści o świętych i grzesznikach. Spektakl przeznaczony jest dla widzów od lat 15 i zostanie wystawiony dwa razy: o godz. 11.30 i 16.30. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego prosimy o rezerwację miejsc pod adresem rezerwacja@mnk.pl.

17 września w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka odbędą się także koncert Chóru Ars Cameralis (godz. 15.00) oraz spotkanie z Anną Grochowską wokół książki „Wszystkie drogi prowadzą na Krupniczą. O Domu Literatów” (godz. 13.00). W niedzielę wszystkie wystawy w tym oddziale MNK można zwiedzać bezpłatnie.

Więcej informacji na naszej stronie internetowej: www.mnk.pl/aktualnosci/weekend-z-mnk-swieto-ul-krupniczej-i-ul-kanoniczej

Wystawy czasowe

Gmach Główny
al. 3 Maja 1

#dziedzictwo

23.06.2016 – 07.01.2017

Legiony Polskie

03.06.2016 – 31.12.2017

Galeria „Broń i barwa”

Robert Kuśmirowski: Tężnia

02.04 – 29.10.2017

Leonardo da Vinci: Dama z gronostajem

19.05 – 31.12.2017

Muzeum Książąt Czartoryskich – Arsenał

Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich

07.04.2017 – 08.04.2018

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach

Rynek Główny 3

Twarze bohatera. Wybrane wizerunki Tadeusza Kościuszki ze zbiorów MNK

23 marca – 19 listopada 2017

Muzeum im. Emeryka Hutten – Czapskiego
ul. Piłsudskiego 12

Moneta i imperium. Od Achemenidów po powstanie królestw hellenistycznych

29.06.2016 – 08.04.2018

Szlachetne zdrowie – ziołolecznictwo i medycyna. Starodruki ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

05.09.2017 – 07.01.2018

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego
pl. Szczepański 9

Twarzą w Twarz. Sztuka w Auschwitz

WSTĘP WOLNY

07.07-19.11.2017

Szuflada Szymborskiej
do 04.02.2018

Dom Jana Matejki

ul. Floriańska 41

Podróże dalekie i bliskie Mistrza Matejki

05.07 – 01.10.2017

Wybrane wydarzenia edukacyjne

czwartek 14.09.2017

Do dzieła!

Spotkania dla dzieci w wieku 6-10 lat, z cyklu: Do dzieła!

Prowadzenie: Edyta Kuś

Muzeum im. E. Hutten-Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12

Godzina: 16.45

Cena: 5 zł od dziecka, opiekun – wstęp bezpłatny, obowiązuje rezerwacja (12 43 35 744, rezerwacja@mnk.pl)

sobota 16.09.2017

Święto ulicy Krupniczej – zapraszamy do Domu Józefa Mehoffera oraz EUROPEUM

Akcja malowania szablonów inspirowanych twórczością Stanisława Wyspiańskiego

Warsztaty plenerowe dla różnych grup wiekowych, z cyklu: Projekt Wyspiański

Prowadzenie: Blanka Dudek, Ewelina Krawczyk

planty na wysokości kościoła Franciszkanów

Godzina: 11:00

cena: udział bezpłatny, do akcji może włączyć się każdy przez cały czas jej trwania (od godz. 11:00 do 14:00), szukając nas na trasie: Planty przed kościołem Franciszkanów (ul. Franciszkańska) – Planty w stronę Wawelu – ul. Podzamcze w stronę Wisły – Bulwary wiślane obok Wawelu – koniec: Bulwary wiślane na wysokości kościoła na Skałce.

Spacer szlakiem Stanisława Wyspiańskiego

Spacer muzealny dla dorosłych z cyklu: Projekt Wyspiański

Prowadzenie: Anna Warzecha

Dom Józefa Mehoffera

Godzina: 15:00

Cena: udział bezpłatny, ograniczona ilość miejsc, obowiązuje rezerwacja (12 43 35 744, rezerwacja@mnk.pl)

niedziela 17.09.2017

Święto ulicy Kanoniczej – zapraszamy do Pałacu Biskupa Erazma Ciołka

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Twarzą w twarz. Sztuka w Auschwitz”

Prowadzenie: Agnieszka Sieradzka

Kamienica Szołayskich

Godzina: 13.00

Cena: wstęp wolny

wtorek 19.09.2017

Oprowadzanie dla dorosłych po wystawie „Twarzą w twarz. Sztuka w Auschwitz”

Prowadzenie: Zuzanna Buhcholz

Gdzie: Kamienica Szołayskich

Godzina: 16.30

Cena: wstęp wolny

Pamięć miejsca

Dyskusja dla dorosłych i młodzieży, z cyklu: wydarzenie towarzyszące wystawie „Twarzą w twarz. Sztuka w Auschwitz”

Prowadzenie: Roma Sendyka, Łukasz Gaweł

Gdzie: Kamienica Szołayskich

Godzina: 18:00

Cena: wstęp wolny

środa 20.09.2017

Oprowadzenie dla dorosłych i młodzieży po wystawie „Twarzą w twarz. Sztuka w Auschwitz”

Prowadzenie: Joanna Świtała

Kamienica Szołayskich

Godzina: 16.30

Cena: wstęp wolny

Pełne kalendarium wydarzeń w MNK na stronie internetowej: www.mnk.pl/aktualnosci/wszystkie 

Tekst i foto: Muzeum narodowe w Krakowie

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem

„KRAJOBRAZ DZIEDZICTWA – DZIEDZICTWO KRAJOBRAZU” – POD TAKIM TYTUŁEM ODBYWAJĄ SIĘ TEGOROCZNE – 25. OBCHODY EUROPEJSKICH DNI DZIEDZICTWA W POLSCE. MUZEUM TATRZAŃSKIE ZAPRASZA SERDECZNIE NA SPOTKANIE PROWADZONE PRZEZ MICHAŁA MURZYNA PT. „KRAJOBRAZ ZAKOPANEGO – NASZE DZIEDZICTWO”, KTÓRE ODBĘDZIE SIĘ W PIĄTEK 15 WRZEŚNIA O GODZ. 17 W GMACHU GŁÓWNYM MUZEUM TATRZAŃSKIEGO.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE POŚWIĘCONE DRUGIEMU NUMEROWI MAGAZYNU „NOT.FOT.”, KTÓRE ODBĘDZIE SIĘ W ŚRODĘ 13 WRZEŚNIA O GODZ. 18 W MUZEUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ W KRAKOWIE – MOCAK. W SPOTKANIU UDZIAŁ WEZMĄ KATARZYNA WINCENCIAK – KOORDYNATORKA I KURATORKA WYSTAW W MOCAKU, ŁUKASZ GORCZYCA – REDAKTOR MAGAZYNU ORAZ JOANNA TRZNADEL – KOORDYNATOR PROJEKTU.

WYTRWAŁYCH WĘDROWCÓW ZACHĘCAMY DO OBEJRZENIA WYSTAWY ARCHIWALNYCH ZDJĘĆ ZE ZBIORÓW MUZEUM TATRZAŃSKIEGO, KTÓRE SĄ OBECNIE PREZENTOWANE W SCHRONISKU W DOLINIE PIĘCIU STAWÓW ORAZ W SCHRONISKU NA POLANIE CHOCHOŁOWSKIEJ.

SPACERUJĄCYM KRUPÓWKAMI POLECAMY WYSTAWĘ PLENEROWĄ „WYCIECZKI W TATRY” PREZENTUJĄCĄ FOTOGRAFIE ZE ZBIORÓW MUZEUM TATRZAŃSKIEGO PRZEDSTAWIAJĄCE DAWNE WYPRAWY GÓRSKIE. WYSTAWĘ MOŻNA OGLĄDAĆ NA DOLNYCH KRUPÓWKACH PRZY KAWIARNI SAMANTA.

PRZYPOMINAMY O NASZYCH WYSTAWACH CZASOWYCH:

„WYSTAWA KARYKATUR KAZIMIERZA SICHULSKIEGO Z KOLEKCJI STANISŁAWA KARPOWICZA” PRZEDSTAWIAJĄCA ZNANE OSOBISTOŚCI ŚRODOWISKA ZAKOPIAŃSKIEGO. MIEJSCE: MUZEUM STYLU ZAKOPIAŃSKIEGO W WILLI KOLIBA

„NIE TYLKO MORSKIE OKO. OBRAZY STANISŁAWA GAŁKA Z DARU ANNY OLSZEWSKIEJ” – WYSTAWA 46 OBRAZÓW OFIAROWANYCH W 2016 ROKU PRZEZ BRATANICĘ ARTYSTY ANNĘ OLSZEWSKĄ. MIEJSCE: GALERIA SZTUKI XX WIEKU W WILLI OKSZA

„KAPLICZKI. SZLAKIEM WOJCIECHA KUŁACHA-WAWRZYŃCOKA” WYSTAWA JEST POKŁOSIEM DOROCZNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO Z CYKLU „ZABYTKI ARCHITEKTURY ZAKOPANEGO I PODHALA” DLA DZIECI I MŁODZIEŻY. MIEJSCE: GALERIA SZTUKI XX WIEKU W WILLI OKSZA

„PORUSZENIE” WYSTAWA RZEŹB ZE STALI MATEUSZA SIKORY ORGANIZOWANA W RAMACH FESTIWALU „MUZYKA NA SZCZYTACH”. MIEJSCE: GALERIA WŁADYSŁAWA HASIORA

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Szczegółowe informacje na www.muzeumtatrzanskie.pl
Tekst i foto: Muzeum Tatrzańskie

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Gra miejska „ W służbie Ojczyźnie i bliźniemu”

12 września 2017, godz. 9.00-16.00
START: Ulica Pomorska, ul. Pomorska 2
Zapraszamy do udziału w historycznej grze miejskiej W służbie Ojczyźnie i bliźniemu, towarzyszącej wydarzeniu Dni Pamięci Ofiar Gestapo.  Gra tematycznie nawiązuje do dziejów konspiracji w Krakowie w czasie okupacji  niemieckiej w latach 1939-1945 i pomocy dla ludności Żydowskiej. Gra skierowana jest do uczniów szkół gimnazjalnych i średnich wraz z nauczycielami oraz uczestników indywidualnych. Zadaniem drużyn będzie zaangażowanie się nie tylko w działalność konspiracyjnego harcerstwa czyli Szarych Szeregów, ale również w pomoc śmiertelnie zagrożonej przez okupanta niemieckiego ludności Żydowskiej.
Udział bezpłatny

Kobiece spojrzenie. O aktorstwie Antoniny Hoffmann

14 września 2017godz. 16:30
Kamienica Hipolitów
Zapraszamy na kuratorskie oprowadzanie po wystawie Kobiece spojrzenie. O aktorstwie Antoniny Hoffmann, przedstawiającej postać krakowskiej aktorki z drugiej połowy XIX wieku – kobiety silnej, niezależnej i niezwykłej pod każdym względem, która miała odwagę iść pod prąd i zmienić polski teatr.
Podczas oprowadzania kuratorskiego zaprezentowana zostanie biografia Antoniny Hoffmann i nieznane dotychczas fakty z jej życia prywatnego i scenicznej kariery udokumentowane cennymi eksponatami zgromadzonymi na wystawie.
Udział w cenie biletu

Zajrzyj do Huty

16-17 września 2017
Dzieje Nowej Huty
Już w najbliższy weekend zajrzyj z nami do Huty. Poznaj bliżej dzielnicę oraz jej fascynujące dziedzictwo historyczne.  Zwiedzisz ją na piechotę i w autobusie. W każdym z miejsc, które odwiedzisz dostaniesz bezpłatnie kieszonkowy przewodnik oraz ulotkę- mapkę, która pozwoli Ci jak najlepiej zaplanować swój dzień w Nowej Hucie.
W tym roku m.in. dowiesz się Kto i gdzie straszy w Nowej Hucie, poznasz Nowohucki slow life. Zobaczysz jak od środka wygląda praca w hucie ArcelorMittal Poland SA Oddział w Krakowie i Oczyszczalni Ścieków „Kujawy”.
Nie zabraknie atrakcji dla Najmłodszych. Dla nich przygotowaliśmy Nowohuckie herbarium – warsztaty, podczas których dzieci poznają nowohuckie zioła i ich właściwości, stworzą zielnik i nauczą się ich łacińskich nazw oraz warsztaty architektoniczne Nie taki socrealizm straszny, jak go malują. Będzie można również zobaczyć Kotka Włodka w Bibliotece Kraków – wystawę ilustracji Joanny Styrylskiej do książki Kotek Włodek z Nowej Huty autorstwa Iwony Gierłach.
Dla miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu mamy bieg na dystansie ok. 14 km oraz gry terenowe. Ponadto, po raz pierwszy podczas „Zajrzyj do Huty” przepłyniemy Dłubnię kajakiem.
Zapisy na wszystkie wydarzenia w ramach cyklu Zajrzyj do huty ruszyły 1 września.
Pełny program znajdziesz tu: www.mhk.pl/aktualnosci/30

KOMUNIKAT

Informujemy, że z powodu prac remontowanych oddział Stara Synagoga będzie nieczynny w dniach 11-17 września.
Bardzo przepraszamy za niedogodności.

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE

Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.mhk.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.

MAŁE MIASTO IDEALNE, WIELKIE DZIEDZICTWO

30 sierpnia – 30 września 2017
Wieża Ratuszowa
Wystawa opowiada o Żółkwi – historycznym ośrodku sztuki, życia religijnego Ukraińców i Polaków, żydowskiej myśli filozoficznej i drukarstwa. To jedyny na Ukrainie wzór zachowanego prywatnego miasta „idealnego”, prawdziwa perła narodowego dziedzictwa architektonicznego.
Ekspozycja jest efektem prac realizowanych przy projekcie „Muzea bez granic”, który powstał dzięki wsparciu finansowym województwa małopolskiego w ramach współpracy międzyregionalnej pomiędzy Małopolską a Obwodem Lwowskim.
Bilet wstępu w cenie biletu do Wieży Ratuszowej

INTERWENCJE – CYKL MINIWYSTAW
ROK AWANGARDY 2017 W KAMIENICY HIPOLITÓW

6 – 17 września 2017
Kamienica Hipolitów

Rok 2017 został ogłoszony rokiem awangardy. A czym jest awangarda? To co było jeszcze nie tak dawno temu awangardowe dziś podziwiamy w muzealnych salach, obrazy i rzeźby, które swoim nowatorstwem tematu lub jego ujęcia wychodziły poza ramy obowiązujących kanonów. Pragniemy zaprezentować Państwu dzieła kilku współczesnych artystów, którzy klimatem swoich prac nawiązują do sztuki „dawnej” – tej, która 100 lat temu była uważana za awangardową.
W dniach 6 – 17 września 2017 zapraszamy na wystawę prac Mateusza Szczypińskiego,  absolwenta Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP oraz Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego.  W swoich pracach wykorzystuje znajomość historii sztuki, przede wszystkim malarstwa dawnego oraz sztuki awangardowej z I poł. XX w. Łączy ją z solidnym warsztatem malarskim oraz ciekawym zabiegiem kolażu wykorzystując fragmenty starych czasopism.
Bilety w cenie biletów na wystawę stałą.

STALE O NOWEJ HUCIE
18 lipiec – 8 październik
Dzieje Nowej Huty
http://www.mhk.pl/wystawy/stale-o-nowej-hucie

OKUPANCI. NIEMCY W KRAKOWIE 1939 – 1945
27 kwiecień – 29 października 2017
Fabryka Schindlera
https://www.youtube.com/watch?v=5CoSgfGsGaw

OSTOJA TRADYCJI
22 grudnia 2016 – 30 listopada 2017
Stara Synagoga
https://www.youtube.com/watch?v=fVh9IOKU2MA

KOBIECE SPOJRZENIE. O AKTORSTWIE ANTONINY HOFFMANN
29 czerwca 2017 – 4 luty 2018
Kamienica Hipolitów
https://www.youtube.com/watch?v=Kg7ZzGaK78M

Tekst i foto: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK

13.09. godz. 18
Spotkanie poświęcone drugiemu numerowi magazynu NOT.FOT. To bezprecedensowe wydawnictwo prezentuje mniej znany obszar działalności Władysława Hasiora: fotografowanie.

14.09. godz. 18
Przedpremierowy pokaz filmu o Andzie Rottenberg Układanie wolności w reżyserii Róży Fabjanowskiej i Sławomira Malcharka. Po seansie odbędzie się rozmowa z bohaterką i twórcami.

19.09. godz. 18
Wykład towarzyszący wystawie Sztuka w sztuce: TEATR W TEATRZE (Marta Bryś, UJ).

20.09. godz. 18
Wykład towarzyszący wystawie Sztuka w sztuce: KULTURA W KULTURZE (Samuel Nowak, UJ).

21.09. godz. 18
Wykład towarzyszący wystawie Sztuka w sztuce: AWANGARDA W AWANGARDZIE (Michalina Kmiecik, UJ).

26.09. godz. 18
Debata NACJA, EMIGRACJA, GLOBALIZACJA z udziałem m.in. Marii Anny Potockiej i Edwina Bendyka.

Tekst i foto: Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK

 

Międzynarodowe Centrum Kultury

1 września, piątek

14.00-16.00 Powrót do szkoły-zaPLANuj z MCK!

Bezpłatne rodzinne warsztaty z okazji rozpoczęcia roku szkolnego. Dla dzieci: wykonanie magnesowego planu lekcji oraz organizer na długopisy, kredki i ołówki, rodzice w tym mogą wziąć udział w oprowadzaniu po wystawie.

Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy, informacje: warsztaty@mck.krakow.pl, tel. 12 424 28 60

2 września, sobota

10.00–14.00 MCK na Pikniku krakowskim

Planty krakowskie

W programie plenerowe warsztaty dla dzieci i dorosłych.

Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy, informacje: warsztaty@mck.krakow.pl, tel. 12 424 28 60

3 września, niedziela

10.00–14.00 MCK na Pikniku krakowskim

Park Kościuszki

W programie plenerowe warsztaty dla dzieci i dorosłych.

Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy, informacje: warsztaty@mck.krakow.pl, tel. 12 424 28 60

3 września, niedziela

12.30 MINIspotkania ze sztuką – Morze

Godzinne zajęcia dla dzieci w wieku 4-6 lat, których tematem jest jedno wybrane pojęcie związane z tematyką wystawy Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović.

Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy, informacje: warsztaty@mck.krakow.pl, tel. 12 424 28 60

4 września, poniedziałek

12.00 sMoCzKi

Oprowadzanie po wystawie Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović dla opiekunów z dziećmi do lat trzech.

Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy, informacje: warsztaty@mck.krakow.pl, tel. 12 424 28 60

4 września, poniedziałek

20.00 Spotkanie z noblistką Swietłaną Aleksijewicz. Prowadzenie Łukasz Wojtusik

Swietłana Aleksijewicz – wybitna białoruska reporterka tworząca w języku rosyjskim, twórczyni unikalnej metody reporterskiej zwanej „powieścią zbiorową” lub „powieścią-oratorium”, laureatka literackiej Nagrody Nobla z 2015 roku została Laureatką Nagrody Nowa Kultura-Nowej Europy im. Stanisława Vincenza. Jej pobyt w Polsce związany jest z odebraniem nagrody.

Nagroda Forum Ekonomicznego Nowa Kultura-Nowej Europy im. Stanisława Vincenza przyznawana jest od kilku lat osobom oraz instytucjom popularyzującym kulturę krajów Europy Środkowej i Środkowowschodniej. Znaczenie tematów poruszanych przez Aleksijewicz w reportażach, a także międzynarodowa sława, jaka przyniosła jej twórczość, pogłębiająca istotnie powszechną wiedzę o trudnej historii XX-wiecznej Rosji i Białorusi, były decydującymi czynnikami o przyznaniu nagrody.

Organizatorami wizyty Swietłany Aleksijewicz w Polsce są: Miasto Kraków, organizator i fundator Nagrody Nowa Kultura-Nowej Europy im. Stanisława Vincenza i Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Organizatorzy spotkania w Krakowie: Krakowskie Biuro Festiwalowe i Międzynarodowe Centrum Kultury.

Bezpłatne wejściówki na spotkanie są dostępne w portalu EVENEA: https://spotkanie-z-aleksijewicz.evenea.pl/

8 września, piątek

12.00 Dojrzali do sztuki – Walka o wpływy – pomniki

Spotkanie dla seniorów przybliżające tematykę wystawy Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović.

Podczas wykładu zostaną omówione wybrane przykłady z historii obecności rzeźby
w przestrzeniach miejskich, jak również zostaną przeanalizowane przekształcenia formalne, jakie dokonywały się przez wieki w tym obszarze. Szczególna uwaga zostanie przy tym poświęcona przeobrażeniom i nowym rozwiązaniom w obszarze rzeźby pomnikowej w sztuce XX wieku.

Prowadzenie: Małgorzata Jędrzejczyk. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy, informacje: warsztaty@mck.krakow.pl, tel. 12 424 28 60

9 września, sobota

10.00–14.00 MCK na Pikniku krakowskim

Planty krakowskie

W programie plenerowe warsztaty dla dzieci i dorosłych.

Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy, informacje: warsztaty@mck.krakow.pl, tel. 12 424 28 60

10 września, niedziela

10.00–14.00 MCK na Pikniku krakowskim

Park Kościuszki

W programie plenerowe warsztaty dla dzieci i dorosłych.

Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy, informacje: warsztaty@mck.krakow.pl, tel. 12 424 28 60

16 września, sobota

10.00–14.00 MCK na Pikniku krakowskim

Planty krakowskie

W programie plenerowe warsztaty dla dzieci i dorosłych.

Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy, informacje: warsztaty@mck.krakow.pl, tel. 12 424 28 60

17 września, niedziela

10.00–14.00 MCK na Pikniku krakowskim

Park Kościuszki

W programie plenerowe warsztaty dla dzieci i dorosłych.

Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy, informacje: warsztaty@mck.krakow.pl, tel. 12 424 28 60

17 września, niedziela

12.30 MINIspotkania ze sztuką – Pochodzenie

Godzinne zajęcia dla dzieci w wieku 4-6 lat, których tematem jest jedno wybrane pojęcie związane z tematyką wystawy Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović.

Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy, informacje: warsztaty@mck.krakow.pl, tel. 12 424 28 60

21 września, czwartek

18.00 Historia Chorwatów. Wykład Macieja Czerwińskiego

Wstęp wolny

Maciej Czerwiński – filolog slawista, tłumacz, krytyk literacki, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się językami, kulturami i literaturami byłej Jugosławii, a także pograniczem teorii języka i literatury, w tym problematyką dyskursu historycznego. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdzie zdobył tytuł doktora nauk humanistycznych, a następnie habilitację. Część studiów doktoranckich odbył na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Yale w USA, gdzie pełnił funkcję Visiting Assistant Researcher (2003). Był stypendystą Imre Kertesz Koleg w Jenie (2015). Jest autorem kilku książek opublikowanych w Polsce i Chorwacji, a także wielu artykułów i esejów, które publikował w „Studiach z Filologii Polskiej i Słowiańskiej”, „Pamiętniku Literackim”, „Pamiętniku Słowiańskim”, „Stylistyce” oraz w licznych czasopismach południowosłowiańskich. Publicystykę i krytykę literacką zamieszczał w „Tygodniku Powszechnym”, „Znaku” i „Herito”. Współredagował dwujęzyczny reprint albumu z 1881 r. Kraków Zagrzebiowi (2011) oraz tomy poświęcone postaci biskupa Josipa Juraja Strossmayera i związkom polsko-chorwackim. Jest członkiem redakcji chorwackiego czasopisma filologicznego „Fluminesia”.

23 września, sobota

10.00–14.00 MCK na Pikniku krakowskim

Planty krakowskie

W programie plenerowe warsztaty dla dzieci i dorosłych.

Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy, informacje: warsztaty@mck.krakow.pl, tel. 12 424 28 60

24 września, niedziela

11.00 – 19.00 Chorwacka niedziela w MCK

W programie m.in. warsztaty dla dzieci i dorosłych, oprowadzania po wystawie

Przez cały dzień wstęp wolny do Galerii MCK

28 września, czwartek

18.00 Starożytna i średniowieczna sztuka adriatyckiego wybrzeża Chorwacji. Wykład Sławomira Skrzyniarza

Wstęp wolny

Ivan Meštrović urodził się w Dalmacji – regionie, którego sztuka i kultura kształtowały się pod wpływem wielu kultur: greckiej, rzymskiej i bizantyńskiej. Meštrović świadomie czerpał z dalmatyńskiego bogactwa tradycji artystycznych, biegle łącząc je z wpływami wiedeńskiej i paryskiej secesji. Jednak to sztuka Dalmacji leży u podstaw jego rzeźbiarskiej drogi. Wykład przybliży najważniejsze zabytkach sztuki starożytnej i średniowiecznej Istrii i Dalmacji, bez których zrozumienie sztuki Meštrovića będzie niepełne.

Sławomir Skrzyniarz – doktor historii sztuki, wykładowca w Instytucie Historii Sztuki UJ. W śród jego zainteresowań badawczych leżą sztuka późnoantyczna i bizantyńska, sztuka wczesnośredniowieczna w Europie Zachodniej oraz tradycje antyczne w średniowieczu. Autor książki „Hades. Recepcja, sens ideowy i przemiany obrazu pogańskiego boga w sztuce bizantyńskiej”

30 września, sobota

10.00–14.00 MCK na Pikniku krakowskim

Planty krakowskie

W programie plenerowe warsztaty dla dzieci i dorosłych.

Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy, informacje: warsztaty@mck.krakow.pl, tel. 12 424 28 60

PROJEKTY:

Akademia Dziedzictwa

Nabór do 12. edycji

Studia podyplomowe z zarządzania dziedzictwem kulturowym realizowane są od 2001 roku wspólnie z Małopolską Szkołą Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Adresatami studiów są pracownicy administracji publicznej, służb ochrony zabytków, nauczyciele, muzealnicy i pracownicy placówek kulturalnych oraz osoby zainteresowane dziedzictwem kulturowym. Uczestnicząc w wykładach i seminariach obejmujących zagadnienia ekonomiczne, prawne, administracyjne i społeczne, słuchacze zdobywają wiedzę o współczesnych narzędziach ochrony dziedzictwa kulturowego i zarządzania jego zasobami. Zajęcia realizowane są w ramach następujących bloków: teoria ochrony dziedzictwa kulturowego, prawo i finanse w zarządzaniu dziedzictwem; marketing i promocja dziedzictwa kulturowego; zarządzanie instytucją: ludzie i zasoby, dziedzictwo kulturowe a planowanie przestrzenne i administracja publiczna, turystyka i muzea. Uzupełnieniem programu są warsztaty poświęcone zarządzaniu instytucjami kultury oraz zarządzaniu obiektami dziedzictwa kulturowego w formie wyjazdów studyjnych. Podsumowanie studiów stanowi przygotowanie pracy końcowej w ramach jednego z kilku seminariów tematycznych. Studia realizowane są dzięki wsparciu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.

WYSTAWY:

A driatycka epopeja. Ivan Meštrović

do 5 listopada 2017

Galeria MCK, Kraków, Rynek Główny 25

To pierwsza w Polsce prezentacja prac Ivana Meštrovicia i zarazem sztuki chorwackiej tej klasy. Meštrović jest największym chorwackim artystą XX wieku i jednym z najważniejszych artystów środkowoeuropejskich. W wyjątkowy sposób łączył rzeźbę z architekturą i urbanistyką, dziedzictwo antyczne i bizantyńskie z modernizmem, Słowiańszczyznę i Bałkany z cywilizacją śródziemnomorską. W Galerii MCK prezentowanych jest 30 prac genialnego rzeźbiarza, ukazujących całe bogactwo i różnorodność jego artystycznej działalności.

W biografii Meštrovića (1883–1962) sztuka splata się z polityką i odzwierciedla wiele dramatycznych wyzwań, jakim musieli stawić czoła artyści środkowoeuropejscy w XX wieku. Urodzony w chłopskiej rodzinie, nie uczęszczał do żadnej szkoły aż do wstąpienia do Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, ale już w wieku 28 lat zdobył Grand prix na wystawie światowej w Rzymie (1911 r.), co rozpoczęło jego wielka karierę. Sędziwy Rodin ujrzał w nim swojego genialnego kontynuatora. W dwudziestoleciu międzywojennym był profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Zagrzebiu. Po drugiej wojnie światowej wyemigrował do USA (gdzie został profesorem rzeźby na Uniwersytecie Syracuse, a następnie Notre Dame). Był pierwszym żyjącym artystą, który miał indywidualną wystawę w Metropolitan Museum w Nowym Jorku (1947).

Wystawa przygotowywana we współpracy z Muzeji Ivana Meštrovicia: Galerija Meštrović w Splicie i Atelijer Meštrović w Zagrzebiu.

Godziny otwarcia Galerii MCK: wtorek–niedziela 11:00–19:00 (ostatnie wejście 18:30)

Ceny biletów: 12 zł (pełnopłatny), 7 zł (ulgowy), 20 zł (rodzinny)

W każdy wtorek i środę w godzinach 11.00–12.00 HAPPY HOUR – wstęp na wystawę za 1 zł.

W każdą niedzielę, w cenie biletu zwiedzanie wystawy z przewodnikiem: godz. 12.00 w języku polskim i godz. 16.00 w języku angielskim.

***

Międzynarodowe Centrum Kultury, www.mck.krakow.pl

Serwis internetowy Art and Heritage in Central Europe, www.ahice.net

Kwartalnik HERITO, www.herito.pl

Fundacja im. Anny Lindh, www.alfpolska.org

Księgarnia internetowa www.mck.krakow.pl/ksiegarnia

Biblioteka Naukowa MCK i Czytelnia Rolanda Bergera

poniedziałek 10.00–16.00 wtorek 10.00–19.00 środa 10.00–19.00 czwartek 10.00–19.00 piątek 10.00–16.00 sobota 10.00–14.00 tel.: 1242-42-833, 1242-42-835

Recepcja MCK (II piętro)

poniedziałek–piątek 8.00–18.00 tel.: 1242-42-811

Tekst i foto: Międzynarodowe Centrum Kultury

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

CZAS NA PRZERWĘ

3 września 2017, od godz. 9.30
Dom Zwierzyniecki

Finisaż pierwszej odsłony wystawy Prawie wszystko o Zwierzyńcu z licznymi atrakcjami.
UDZIAŁ BEZPŁATNY

MIEJSKIE OGRODY SPOŁECZNE – MODA CZY KONIECZNOŚĆ?

3 września 2017, godz. 17.00
Pałac Krzysztofory, Sala Miedziana

W ostatnich latach w Krakowie powstają tzw. parki partycypacyjne. I tak na Zabłociu mamy park kieszonkowy „Na rogu Dekerta”, czy Społeczny Ogród na Krzemionkach. W budżetach partycypacyjnych coraz liczniej  pojawiają się propozycje dotyczące zakładania nowych oraz rozwoju istniejących parków i ogrodów. Warto więc porozmawiać o tym, kiedy miasto zazielenia się dzięki świadomym ruchom oddolnym.
Jeśli interesuje Cię jak wygląda krajobraz i zieleńce na Twoim osiedlu, wokół twojego domu/bloku/kamienicy, to koniecznie przyjdź na nasza debatę o współczesnym społecznym trendzie ogrodowo–parkowym.
Dołącz już dziś do wydarzenia na facebook’u:
http://bit.ly/2vmhkns

UDZIAŁ BEZPŁATNY

KOMUNIKAT
ZAJRZYJ DO HUTY 2017

1 września 2017
Już od 1 września 2017 ruszają zapisy na wydarzenia w ramach cyklu Zajrzyj do Huty, który odbędzie się w dniach 16 i 17 września  2017.
Jak co roku zapraszamy mieszkańców Nowej Huty do poznania swojej dzielnicy, Krakusów do pozbycia się mylnych wyobrażeń o Nowej Hucie, całą resztę turystów do zobaczenia „innej twarzy” Krakowa. Jednym zdaniem: do poznania fascynującego dziedzictwa historycznego Nowej Huty.
Pełny program znajdziesz tu: www.mhk.pl/aktualnosci/30

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.mhk.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.

MAŁE MIASTO IDEALNE, WIELKIE DZIEDZICTWO

30 sierpnia – 30 września 2017
Wieża Ratuszowa
Wystawa opowiada o Żółkwi – historycznym ośrodku sztuki, życia religijnego Ukraińców i Polaków, żydowskiej myśli filozoficznej i drukarstwa. To jedyny na Ukrainie wzór zachowanego prywatnego miasta „idealnego”, prawdziwa perła narodowego dziedzictwa architektonicznego.
Ekspozycja jest efektem prac realizowanych przy projekcie „Muzea bez granic”, który powstał dzięki wsparciu finansowym województwa małopolskiego w ramach współpracy międzyregionalnej pomiędzy Małopolską a Obwodem Lwowskim.

Bilet wstępu w cenie biletu do Wieży Ratuszowej


PRAWIE WSZYSTKO O ZWIERZYŃCU
TYLKO DO  3 WRZEŚNIA 2017
Dom Zwierzyniecki


STALE O NOWEJ HUCIE
18 lipca – 8 października
Dzieje Nowej Huty


OKUPANCI. NIEMCY W KRAKOWIE 1939 – 1945
27 kwiecień – 29 października 2017
Fabryka Schindlera


OSTOJA TRADYCJI
22 grudnia 2016 – 30 listopada 2017
Stara Synagoga


KOBIECE SPOJRZENIE. O AKTORSTWIE ANTONINY HOFFMANN
29 czerwca 2017 – 4 luty 2018
Kamienica Hipolitów

Tekst i foto: Muzeum Historyczne Miasta  Krakowa

Muzeum Narodowe w Krakowie

Tablica anatomiczna. Miedzioryt z Anatomii Andreasa Vesaliusa, wydanej w Amsterdamie w 1617 r. Fot. MNK

Nowa wystawa: Szlachetne zdrowie – ziołolecznictwo i medycyna”

Weźmi liścia Makowego młodo zebranego y ususzonego garść, przyday skorek Cytrynowych lub Pomarańczowych suchych, warz w wodzie, przecedziwszy daway pić choremu często, przydaiąc Gałki muszkatowej albo Cynamonu utartych, albo kto mieć może Spiritum vitrioli do kwaterki tey Dekokcyei kropel 20”. Taki przepis „na zatrzymanie womitów” widnieje w poradniku medycznym „Vade Mecum Medicum. To iest Krotkie, y doświadczone sposoby leczenia chorob rozmaitych, Męskich, Białogłowskich, y Dziecinnych […]” wydanym w Częstochowie około 1721 r. „Vade Mecum” zaś – i blisko 80 innych starodruków o tematyce medycznej – można oglądać od 5 września na wystawie „Szlachetne zdrowie – ziołolecznictwo i medycyna” w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie przy ul. Piłsudskiego 12.

Wśród starych ksiąg znalazły się m.in. herbarze czyli dawne zielniki opisujące rośliny o leczniczych właściwościach, poradniki farmaceutyczne i medyczne, kalendarze, farmakopee zawierające spisy leków, podręczniki anatomii, chirurgii, okulistyki czy położnictwa. Pozwalają one prześledzić skróconą wersję historii medycyny w Europie, ale także ukazują jej mroczne, pełne przesądów sekrety. Na ich kartach odnajdujemy również podobizny sławnych lekarzy, wnętrza sali szpitalnej i apteki, pacjentów i medyków podczas zabiegów, narzędzia chirurgiczne, magiczne talizmany, a nawet kosmogram ukazujący oddziaływanie położenia planet na stan zdrowia człowieka. Starodrukom towarzyszy wybór 20 map i planów, opublikowanych od XVIII w. do lat 30-tych XX w., również nawiązujących swą treścią do tematyki medycznej.

wystawy czasowe

Gmach Główny
al. 3 Maja 1

#dziedzictwo

23.06.2017 – 07.01.2018

Legiony Polskie

03.06.2016 – 31.12.2017

Galeria „Broń i barwa”

Leonardo da Vinci: Dama z gronostajem

19.05 – 31.12.2017

Robert Kuśmirowski: Tężnia

02.04 – 29.10.2017

Muzeum im. Emeryka Hutten – Czapskiego
ul. Piłsudskiego 12

Moneta i imperium. Od Achemenidów po powstanie królestw hellenistycznych

29.06.2016 – 08.04.2018

Szlachetne zdrowie – ziołolecznictwo i medycyna

05.09.2017 – 07.01.2018

EUROPEUM – Ośrodek Kultury Europejskiej
plac Sikorskiego 6

Madonna z Poziomką. Pokaz w ramach cyklu „Cudowna Moc Sztuki”

08.08 – 10.09.2017

Dom Jana Matejki

Ul. Floriańska 41

Podróże dalekie i bliskie Mistrza Matejki

06.07 – 01.10.2017

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego
pl. Szczepański 9

Twarzą w twarz. Sztuka w Auschwitz

07.07 – 19.11.2017

Szuflada Szymborskiej
do 04.02.2018

Muzeum Książąt Czartoryskich – Arsenał

Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich

07.04.2017 – 08.04.2018

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach
Rynek Główny 3

Twarze bohatera. Wybrane wizerunki Tadeusza Kościuszki ze zbiorów MNK

23.03 – 15.10.2017

Pawilon Józefa Czapskiego

ul. Piłsudskiego 12

II Grupa Krakowska

08.06 – 10.09.2017

Pałac Prezydencki w Warszawie
ul. Krakowskie Przedmieście 48/50

Rodzime tradycje i obyczaje w sztuce polskiej XIX i XX wieku

od 19 października 2016 – 31 stycznia 2018

Formiści

od 19 października 2016 – 31 stycznia 2018

Zamek Królewski w Niepołomicach
ul. Zamkowa 2

Sukiennice w Niepołomicach 2, Znane i nieznane. Sztuka Polska XIX wieku
ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

wydarzenia edukacyjne:

sobota 02.09.2017

Ogród pełen sztuki

warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 5-10 lat, z cyklu: w ramach akcji „Konkurs na zielnik”

prowadzenie: Katarzyna Maziarz

Dom Józefa Mehoffera

godzina: 11:00

cena: wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązuje rezerwacja (12 43 35 744, rezerwacja@mnk.pl)

wtorek 05.09.2017

Oprowadzanie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną z cyklu: Muzeum przyjazne

Prowadzenie: Michał Liana

Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich, wystawa „Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Godzina: 10.15-11.15

Cena: 1 zł, konieczna rezerwacja: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 433 57 44 (czynne w godz. 9.00–16.00 w dni powszednie)

Oprowadzanie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną z cyklu: Muzeum przyjazne

Prowadzenie: Michał Liana

Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich, wystawa “Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Godzina: 11.45-12.45

Cena: 1 zł, konieczna rezerwacja: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 433 57 44 (czynne w godz. 9.00–16.00 w dni powszednie)

piątek 08.09.2017

Oprowadzanie po wystawie „Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Prowadzenie: Mateusz Chramiec

Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich, wystawa „Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Godzina: 16.30

Cena: bilet wstępu na wystawę

czwartek 14.09.2017

Do dzieła!

Spotkania dla dzieci w wieku 6-10 lat, z cyklu: Do dzieła!

Prowadzenie: Edyta Kuś

Muzeum im. E. Hutten-Czapskiego, ul. Piłsudskiego 12

Godzina: 16.45

Cena: 5 zł od dziecka, opiekun – wstęp bezpłatny, obowiązuje rezerwacja (12 43 35 744, rezerwacja@mnk.pl)

sobota 16.09.2017

Akcja malowania szablonów inspirowanych twórczością Stanisława Wyspiańskiego

Warsztaty plenerowe dla różnych grup wiekowych, z cyklu: Projekt Wyspiański

Prowadzenie: Blanka Dudek, Ewelina Krawczyk

planty na wysokości kościoła Franciszkanów

Godzina: 11:00

cena: udział bezpłatny, do akcji może włączyć się każdy przez cały czas jej trwania (od godz. 11:00 do 14:00), szukając nas na trasie: Planty przed kościołem Franciszkanów (ul. Franciszkańska) – Planty w stronę Wawelu – ul. Podzamcze w stronę Wisły – Bulwary wiślane obok Wawelu – koniec: Bulwary wiślane na wysokości kościoła na Skałce.

Spacer szlakiem Stanisława Wyspiańskiego

Spacer muzealny dla dorosłych z cyklu: Projekt Wyspiański

Prowadzenie: Anna Warzecha

Dom Józefa Mehoffera

Godzina: 15:00

Cena: udział bezpłatny, ograniczona ilość miejsc, obowiązuje rezerwacja (12 43 35 744, rezerwacja@mnk.pl)

niedziela 17.09.2017

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Twarzą w twarz. Sztuka w Auschwitz”

Prowadzenie: Agnieszka Sieradzka

Kamienica Szołayskich

Godzina: 13.00

Cena: wstęp wolny

wtorek 19.09.2017

Oprowadzanie dla dorosłych po wystawie „Twarzą w twarz. Sztuka w Auschwitz”

Prowadzenie: Zuzanna Buhcholz

Gdzie: Kamienica Szołayskich

Godzina: 16.30

Cena: wstęp wolny

Pamięć miejsca

Dyskusja dla dorosłych i młodzieży, z cyklu: wydarzenie towarzyszące wystawie “Twarzą w twarz. Sztuka w Auschwitz”

Prowadzenie: Roma Sendyka, Łukasz Gaweł

Gdzie: Kamienica Szołayskich

Godzina: 18:00

Cena: wstęp wolny

środa 20.09.2017

Oprowadzenie dla dorosłych i młodzieży po wystawie „Twarzą w twarz. Sztuka w Auschwitz”

Prowadzenie: Joanna Świtała

Kamienica Szołayskich

Godzina: 16.30

Cena: wstęp wolny

środa 27.09.2017

Poznajcie nas! –  cykl spotkań dotyczący postaci historycznych

Spotkanie dla dorosłych

Prowadzenie: Michał Liana

Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich, wystawa „Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Godzina: 17.00

Cena: 5 zł.

Regiment – zapomniane insygnium władzy wojskowej w dawnej Rzeczpospolitej

Spotkanie dla dorosłych z cyklu: Akademia bronioznawcy

Prowadzenie: Michał Dziewulski

Gmach Główny, Sala Audiowizualna

Godzina: 18.00

Cena: wstęp wolny

Pełne kalendarium wydarzeń w MNK na stronie internetowej: www.mnk.pl/aktualnosci/wszystkie

Tekst i foto: Muzeum Narodowe w Krakowie









PLACES WORTH YOUR TIME