KALENDARIUM

0

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

SALON KSIĄŻKI KRAKOWSKIEJ: IGNACY KRIEGER

23 maja 2017, godz. 18.00

Rynek Podziemny

Czy wiesz jak wyglądał Kraków na przełomie XIX i XX wieku? Kto był jednym z pierwszych dokumentalistów Krakowa? Czym były „krajowidoki”? Pasjonujesz się fotografią?

W tym roku obchodzimy 200. rocznicę urodzin Ignacego Kriegera – wybitnego fotografa i dokumentalisty, co jest znakomitą okazją do przypomnienia tej postaci i jego działalności.

Zapraszamy na spotkanie promujące album poświęcony twórczości Ignacego Kriegera.

Od „krajowidoków” do fotografii mieszkańców Galicji w charakterystycznych dla nich strojach – będzie można podziwiać podczas prezentacji.

W spotkaniu prowadzonym przez Marcina Barana  wezmą udział autorki publikacji: Teresa Kwiatkowska (MHK) oraz Ewa Gaczoł (MHK)

WSTĘP BEZPŁATNY

W BLASKU LAJKONIKA I ZŁOTEGO SMOKA

24 maja 2017, godz. 17.00

Pałac Krzysztofory, sala audytoryjna Kupferhaus

Muzeomania, z cyklu: „Muzealna Akademia 67 +/-„

W 1961r. w Krakowie rusza Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych, a od 1964r. jest już wydarzeniem o międzynarodowej randze. To tutaj Krzysztof Kieślowski, Andrzej Fidyk, Marcel Łoziński, Borys Lankosz, czy laureat Oscara za film Tango – Zbigniew Rybczyński, rozpoczynali swoją filmową karierę.

Omówione zostaną wybrane nagrodzone filmy i ich twórcy oraz kolekcja pamiątek dotycząca tego wydarzenia. Warto dodać, że autorem statuetek przyznawanych wyróżnionym dziełom – Lajkonika i Złotego Smoka – jest krakowski rzeźbiarz Bronisław Chromy.
Cykl wykładów skierowany przede wszystkim do osób starszych, zainteresowanych historią, kulturą i obyczajowością dawnego Krakowa.

WSTĘP WOLNY

OKUPANCI. NIEMCY W KRAKOWIE 1939-1945

26 maja 2017, godz. 18.00

Fabryka Emalia Oskara Schindlera
Zapraszamy na wydarzenie towarzyszące wystawie Okupanci. Niemcy w Krakowie1939 – 1945 oprowadzanie kuratorskie po wystawie.

WSTĘP BEZPŁATNY

KS. ZASTAWNIAK I JEGO DZIEŁO

27 maja 2017, godz. 10.00

Os. Słoneczne 16

Zapraszamy na spacer Ks. Zastawniak i jego dzieło – wydarzenie towarzyszące wystawie Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty – Czyżyny.

Zwiedzanie przez młodzież i studentów kościoła św. Judy Tadeusza w Czyżynach połączone z wykładem na temat życia i zasług budowniczego kościoła, ks. Józefa Zastawniaka.

WSTĘP WOLNY

ZIELEŃ TWIERDZY KRAKÓW

28 maja, godz. 16.00

Celestat, ul. Lubicz 16

Muzeomania z cyklu: „Salon pod Faetonem”: Zieleń twierdzy Kraków.

Zapraszamy na wykład dr hab. inż. arch. Jadwigi Środulskiej-Wielgus, która przybliży genezę, formy, funkcje oraz przekształcenia zieleni fortecznej w odniesieniu do konstrukcji obronnych drugiego i trzeciego pierścienia krakowskiej twierdzy z 2. połowy XIX i początku XX wieku.

Wyjątkowo wykład odbędzie się w oddziale Celestat, przy ul. Lubicz 16.

WSTĘP WOLNY

MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

MINI-MAX ZAPROJEKTUJ IDEALNY PLAKAT REKLAMOWY

24 maja 2017, godz. 10.00

Kamienica Hipolitów

Czy wiesz jakie formy i środki reklamy występowały w przedwojennym Krakowie? Odpowiedź poznasz na warsztatach plastycznych 24 maja. Stworzysz z nami plakat reklamowy zgodnie z zasadą, iż plakat jest to ogłoszenie zmniejszone co do treści, powiększone co do formatu.

Zapraszamy dzieci w wieku 6-12 lat wraz z opiekunami.

Obowiązuje rezerwacja miejsc: 12 426 50 60, info@mhk.pl

KOSZT UDZIAŁU W WARSZTATACH – 5 zł OD OSOBY

MAŁY KRÓL KURKOWY

27 maja 2017, godz. 10.00

Celestat, ul. Lubicz 16

16 edycja konkursu o tytuł MAŁEGO KRÓLA KURKOWEGO

Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski oraz Starszy Bractwa Towarzystwa Strzeleckiego „Bractwo Kurkowe” w Krakowie Henryk Kuśnierz zapraszają do udziału konkursie, adresowanym do uczniów klas V i VI szkół podstawowych o tytuł Małego Króla Kurkowego. Przyjdź 27 maja 2017 do Celestatu na finał konkursu i festyn z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka i ZOSTAŃ  KRÓLEM KURKOWYM!
Na każdego czekają wspaniałe atrakcje – konkursy z nagrodami, pokazy walk rycerskich i tajemnicze przedstawienie. Gościem specjalnym będzie mistrz Polski w łucznictwie i olimpijczyk Krzysztof Włosik, który każdego śmiałka nauczy jak po mistrzowsku strzelać z łuku.
W finale wyłoniony zostanie zwycięzca konkursu, czyli Mały Król Kurkowy, którego INTRONIZACJA odbędzie się 3 czerwca 2017 r. o godz. 12.00 na estradzie na krakowskim Rynku Głównym.

WSTĘP WOLNY

FANTASTYCZNY OGRÓD

27 maja 2017, godz. 11.00

Miejsce zbiórki: Kamienica Hipolitów

Muzeomania, z cyklu: „Mały wielki Kraków”

Są takie ogrody w Krakowie, które kwitną cały rok. Wystarczy odwiedzić kościół franciszkanów, aby poznać piękno polskich kwiatów przedstawionych na polichromii Stanisława Wyspiańskiego. Zapraszamy na spacer, podczas którego jego uczestnicy poznają dekoracje roślinne ukryte w krakowskich świątyniach i na fasadach krakowskich kamienic.
Cykl miejskich spacerów dla dzieci w wieku 9-12 lat i ich rodziców/opiekunów. Obowiązuje rezerwacja miejsc: 12 426 50 60, info@mhk.pl

WSTĘP WOLNY

GARDEROBIANY – TEATRALNY DOM MODY

27 maja 2017, godz. 12.00

Pałac Krzysztofory

Muzeomania z cyklu: „Zagraj w teatr”: Garderobiany – teatralny dom mody.

Jakie sekrety i tajemnice skrywa garderoba aktorska? Kim jest garderobiana?

Zapraszamy na warsztaty, w czasie których przemienimy się w garderobiany. Spróbujemy ubrać aktora w kompletny strój sceniczny i w kilka sekund pozapinać tysiące haftek, guzików, czy zawiązać paski i sznurki.

Cykl warsztatów Zagraj w teatr jest skierowany do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej poszukującej kreatywnej rozrywki. Zajęcia mają na celu rozwijanie teatralnych pasji i przybliżenie obrazu współczesnego teatru zawodowego. Zaglądając do pracowni teatralnych, uczestnicy przekonają się, czym jest magia sceny i jak ją stworzyć. Rąbka teatralnych tajemnic uchylą pracownicy Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@mhk.pl lub 12 426 50 60.

WSTĘP WOLNY

WAWELSKIE OPOWIEŚCI Z PREZYDENTEM ANDRZEJEM KULIGIEM

28 maja 2017, godz. 11.00

Pałac Krzysztofory, Cafe Putto

Zapraszamy dzieci do spotkania z cyklu Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie.

W świat legend związanych z wawelskim wzgórzem przeniesie nas sam prezydent Andrzej Kulig. To będzie wyjątkowe, królewskie spotkanie!

Zapraszamy dzieci w wieku od 4 do 9 lat wraz z rodzicami/opiekunami. Dla dzieci został przewidziany również mały poczęstunek.
WSTĘP WOLNY

Więcej na www.mhk.pl/kalendarium

Tekst i foto Muzeum Historyczne Krakowa

Muzeum Narodowe w Krakowie

Dama z gronostajem

Alegoryczny portret Cecylii Gallerani
 – to jeden z najpiękniejszych portretów na świecie i najważniejszy obraz w polskich zbiorach. Leonardo – mianowany dopiero w XX wieku geniuszem wszechczasów – w zgłębia-niu tajemnic natury sięgał dalej od innych eksperymenta-torów. Malując wizerunek Cecylii Gallerani, stworzył dzieło oryginalne – pierwszy nowoczesny portret w dziejach sztuki. Przekroczył tradycyjną, średniowieczną konwencję: „Jakby uwolnił z ram portretu postać, zwróconą gestem i spojrze-niem poza pole widzenia; nie skamieniałą, jak zazwyczaj, 
w sztywnym profilu lub trzech czwartych, ale ruchliwą niemal jak barokowa figura serpentinata; nie wpisaną, jak dawniej, w płaszczyznę obrazu, na której lekko podcienio-wane kształty rozłożone są równomiernie obok siebie niby na płaszczyźnie pomalowanej lokalnymi kolorami, ale cofniętą w głąb mrocznej przestrzeni, z której promień światła wydobywa te tylko kształty i kolory, które zwrócone są ku niemu” – pisał o Damie Marek Rostworowski, wieloletni kustosz Muzeum Książąt Czartoryskich.
Leonardo miał 38 lat, gdy malował portret Cecylii. Wszechstronne wykształcenie plastyczne zyskał w warsz-tacie Verocchia we Florencji, lecz wiedzę z zakresu anatomii, architektury, budowy mostów, mechaniki, hydrauliki, ma-tematyki, fizyki, geologii i przyrody zdobywał sam. Nie studiował na żadnym uniwersytecie. W wieku 20 lat był już członkiem florenckiego cechu malarzy. Jako 30-latek przybył na dwór księcia Mediolanu Ludovica Sforzy, mając już na swoim koncie kilka dzieł. Zapewnie dlatego Il Moro (czyli Maur, bo tak nazywano księcia z powodu ciemnej cery), rówieśnik Leonarda, zlecił mu namalowanie portretu jednej z najbardziej uroczych kobiet na dworze mediolańskim, swojej młodziutkiej, 17-letniej kochanki – Cecylii Gallerani. Wykształconą (znała łacinę, filozofię, literaturę, pisała wier-sze po łacinie i włosku), śliczną dziewczynę, pochodzącą 
z nieszlacheckiej sieneńskiej rodziny, przyciągnęła do medio-lańskiego dworu sława „drugich Aten”. Ją samą nazywano „wielkim światłem języka włoskiego”, „Muzą”, „kobietą uczoną”, porównywano z poetką Safoną. Mimo tych zalet Sforza w 1491 roku poślubił nie ją, lecz brzydką i nieciekawą Beatrice d’Este, córkę księcia Ferrary, z którą był zaręczony od 10 lat. Gdy w maju 1491 roku Cecylia urodziła księciu
syna Cesarego, Il Moro pod wpływem nacisków żony oddalił kochankę z dworu. W maju 1492 roku wydał ją za mąż za Lodovica Carminatiego de Brambillę, hrabiego Bergamini. Cecylia wraz 
z mężem zamieszkała w pałacu Carmagnola, a portret namalowany przez Leonarda miała 
w swoich pokojach. Zmarła w 1536 roku.
Niespełna 250 lat później polski książę Adam Jerzy Czartoryski w niejasnych okolicznościach, może w Mediolanie, zapewne na przełomie 1799 i 1800 roku, kupił niewielki portret dziewczyny trzymającej na ręku białe zwierzątko. Adam Jerzy podarował obraz matce, Izabeli Czartoryskiej, która w roku 1808 umieściła go w Domu Gotyckim – jednym z dwóch budynków nowo otwartego, pierwszego na polskich ziemiach muzeum „narodowego” 
w Puławach.
W Puławach obraz uchodził za podobiznę La Belle Ferronière, rzekomej kochanki króla Franciszka I (jej portret znajduje się w Luwrze), o czym świadczy napis „LA BELE FERONIERE / LEONARD D’AWINCI”, widoczny w lewym górnym narożniku, obok nazwiska artysty pisanego po polsku przez „w”. Dopiero w 1900 roku polski historyk sztuki Jan Bołoz-Antoniewicz ustalił, że znajdujący się w Polsce obraz to uznany za zaginiony portret Cecylii Gallerani.
A jakie zwierzątko trzyma dziewczyna na obrazie? Znawcy spierają się do dziś, czy jest to łasica, fretka, czy może gronostaj. Izabela uznała je za kunę, która jest przecież brązowa, podczas gdy stworzenie na ręku modelki ma biały kolor. A więc to gronostaj – orzekli historycy sztuki – odmiana łasicy. Zwłaszcza że Gronostajem (po włosku: Ermellino) zwano kochanka Cecylii Ludo-vica Sforzę, od czasu gdy w 1488 roku przyjął on od króla Neapolu Ferdynanda Aragońskiego „Order gronostaja”. Od nazwy łasicy i gronostaja (po grecku gale) pochodzą również dwie pierwsze sylaby nazwiska Cecylii. Ponoć Cecylię też nazywano Ermelliną. Zatem zwierzątko to kryptonim obojga kochanków. Zdaniem Marka Rostworowskiego mistrzowi obserwacji, jakim był Leonardo, nie chodziło o zoologiczną dokładność, lecz o emblematyczną nobilitację.
Tajemnicze zwierzę stało się bohaterem jeszcze jednej teorii. Krystyna Moczulska, emerytowany kustosz z Muzeum Czartoryskich, przytoczyła mit o dramatycznych narodzinach Heraklesa – nieślubnego syna boga Zeusa i kobiety Alkmeny – opisanych w Metamorfozach Owidiusza (Leonardo znał ten utwór, nawet podejmował próby jego przekładu). Z polecenia Hery, żony  Zeusa, narodzinom przyszłego bohatera przeszkadzała bogini porodu Ejlejtyja. Jednak młoda służąca Alkmeny o imieniu Galantis podstępem zmyliła boginię i pomogła urodzić się herosowi. Rozgniewana Ejlejtyja z zemsty zamieniła służącą w łasicę: Galantis w gale. „Jej ręce 
w przednie łapki zwierzątka” – jak pisze Owidiusz. A na obrazie Leonarda przednia łapka jest widoczna w całości. Jeśli mit o Galantis miałby związek z Cecylią przez jej nazwisko, to zna-czyłoby, że była brzemienna, a Leonardo zaszyfrował ówczesne wydarzenie na dworze swego mecenasa. Tak namalował dziewczynę (ukazując ją w półpostaci), by ukryć jej stan, bo nie ciąża była tematem obrazu, lecz przedstawienie kochanki Ludowica jako ideału piękna – wybranej 
i ukochanej przez władcę, oczekującej jego potomka, którym do tej pory los go nie obdarzył.
Dama z gronostajem to jeden z zaledwie kilkunastu obrazów namalowanych przez Leonarda da Vinci. Mimo przemalowania tła jest też jednym z najlepiej zachowanych jego dzieł.
Katarzyna Bik

Informacje dla zwiedzających:

Leonardo da Vinci, Dama z gronostajem

Od 19 maja 2017 w MNK

Pokaz jest możliwy dzięki dotacji celowej prof. dr. hab. Piotra Glińskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Pon.: nieczynne
Wt. – sob.: 10.00–18.00
Niedz.: 10.00–16.00

Damę z gronostajem będzie można oglądać w specjalnych pomieszczeniach na I piętrze Gmachu Głównego MNK.
Od 23 czerwca zaczną obowiązywać bilety – normalny 10 zł, ulgowy 8 zł, rodzinny 17 zł, grupowy normalny 7 zł, grupowy ulgowy 5 zł.

Przyjmujemy już zapisy od grup zorganizowanych i osób indywi-dualnych na wejścia bez przewodnika oraz oprowadzanie w j. pol-skim lub angielskim. Koszt oprowadzania w j. polskim to 70 zł od grupy (+ bilety wstępu), a w języku obcym 100 zł (+ bilety wstępu). Rezerwacji można dokonać przez Centrum Informacji i Rezerwacji Muzeum Narodowego w Krakowie (czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00–16.00) – tel. +48 12 433 57 44, e-mail: rezerwacja@mnk.pl

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

KUPUJĄC OCZAMI. REKLAMA W PRZEDWOJENNYM KRAKOWIE

18 maja 2017, godz. 17.00

Kamienica Hipolitów

Zapraszamy do zwiedzania i oprowadzania kuratorskiego po wystawie.

Koszt udziału w zwiedzaniu w cenie biletu na wystawę

OTWARTE DNI FUNDUSZY EUROPEJSKICH

18 – 21 maja 2017

Pałac Krzysztofory, Rynek Podziemny

W dniach 18-21 maja 2017 r. zapraszamy do Muzeum Historycznego na Dni Otwarte Funduszy Europejskich.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa pozyskało dofinansowanie ze środków unijnych na realizację projektu „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa – szlak turystyczny po podziemiach Rynku Głównego” oraz projektu „Krzysztofory od nowa – Muzeum Kompletne: modernizacja i remont konserwatorski Pałacu Krzysztofory wraz z przystosowaniem jego funkcji do realizacji zadań nowoczesnego, wielofunkcyjnego obiektu muzealnego”.

Zapraszamy na zwiedzanie wystawy Cyberteka. Kraków – czas i przestrzeń prezentowanej w Pałacu Krzysztofory oraz Śladami europejskiej tożsamości Krakowa w Rynku Podziemnym, w wybranych godzinach z przewodnikiem.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Obowiązuje rezerwacja miejsc: Centrum Obsługi Zwiedzających: 12 426 50 60 lub info@mhk.pl

 

NOC MUZEÓW

19 maja 2017, od godz. 19.00

Oddziały Muzeum Historycznego M. Krakowa

Tylko raz w roku i tylko w Krakowie niezwykła Noc Muzeów w piątek od 19:00! Dołącz już dziś i skorzystaj z atrakcyjnej oferty przygotowanej specjalnie na tę jedna noc przez Muzeum Historyczne M. Krakowa!

Czy to spotkanie o wydarzeniach, które zmieniły biega historii, czy też prezentacje multimedialne, kuratorskie oprowadzania po wystawach, filmy dokumentalne, występy muzyczne, a może spektakl Walka o tron A.D. 1587 to nie może Cię zabraknąć!

WSTĘP NA WSZYSTKIE WYDARZENIA ZA OKAZANIEM SPECJALNEJ MONETY ZA 1zł

(dostępna we wszystkich kasach oddziałów)

INTERWENCJE – CYKL MINIWYSTAW

ROK AWANGARDY 2017 W KAMIENICY HIPOLITÓW

19 maja 2017

Kamienica Hipolitów

Rok 2017 został ogłoszony rokiem awangardy. A czym jest awangarda? To co było jeszcze nie tak dawno temu awangardowe dziś podziwiamy w muzealnych salach, obrazy i rzeźby, które swoim nowatorstwem tematu lub jego ujęcia wychodziły poza ramy obowiązujących kanonów. Pragniemy zaprezentować Państwu dzieła kilku współczesnych artystów, którzy klimatem swoich prac nawiązują do sztuki „dawnej” – tej, która 100 lat temu była uważana za awangardową.

W dniach 19 maja – 4 czerwca zapraszamy na pierwszą z wystaw, na której zaprezentujemy dzieła Marcina Dymka, absolwenta krakowskiej ASP. Jego twórczość czerpie z ekspresjonizmu, kubizmu, czy konstruktywizmu.

Bilety w cenie biletów na wystawę stałą.

WISŁA – KRÓLOWA RZEK

20 maja 2017, godz. 12.00

Miejsca zbiórki: przystanek tramwajowy „Stradom” (obok Hotelu Royal)

Muzeomania z cyklu: „Kraków naprawdę dla wszystkich”: Wisła – królowa rzek – spotkanie dla osób z dysfunkcja wzroku.

Uczestnicy spotkania przejdą bulwarami wzdłuż rzeki Wisły, usłyszą opowieści m.in. o rzecznych galarach, wiślanych podróżach, czy nadrzecznych zabawach, a także poznają najciekawsze budynki i miejsca nierozerwalnie związane z Wisłą.

WSTĘP WOLNY

NOWA HUTA – OAZA KRAKOWSKIEJ ZIELENI

20 maja 2017, godz. 12.00

Pomnik Solidarności przy Placu Centralnym

Muzeomania, z cyklu: „Muzeum bez granic”

Zapraszamy na spacer Nowa Huta – oaza krakowskiej zieleni. Czy w Nowej Hucie – jedynym takim miejscu w skali europejskiej związanym z architekturą i urbanistyką, czyli mieście zaprojektowanym i zbudowanym od podstaw przez Polaków – znajdziemy oazy zieleni? Tego dowiecie się podczas sobotniego spaceru…

WSTĘP WOLNY


MUZEUM DLA DZIECI

STARYCH WITRYN CZAR

17 maja 2017, godz. 10.00

Kamienica Hipolitów

Czy wiesz jakie formy i środki reklamy występowały w przedwojennym Krakowie? Odpowiedź poznasz na warsztatach plastycznych 17 maja. Tym razem zaaranżujesz z nami witryny sklepowe. Wydarzenie towarzyszące wystawie Kupując oczami. Reklama w przedwojennym Krakowie.

Zapraszamy dzieci w wieku 6-12 lat wraz z opiekunami.

Obowiązuje rezerwacja miejsc: 12 426 50 60, info@mhk.pl

KOSZT UDZIAŁU W WARSZTATACH – 5 zł OD OSOBY

W PRACOWNI ŚWIETEGO ELIGIUSZA, CZYLI RZECZ O KRAKOWSKIM CECHU ZŁOTNIKÓW

21 maja 2017, godz. 11.00 i 15.00

Pałac Krzysztofory

Muzeomania, z cyklu: „Akademia małego odkrywcy”

Podczas warsztatów dzieci zapoznają się z historią krakowskiego cechu złotników, poznają tajniki ich rzemiosła oraz legendę o najsłynniejszym z nich – św. Eligiuszu. A także każdy z nich jak złotnik ozdobi naczynie czy zaprojektuje i wykonana biżuterię.

Spotkanie warsztatowe dla dzieci w wieku 6−9 lat. Obowiązuje rezerwacja miejsc: 12 426 50 60, info@mhk.pl.

Wstęp: 5 zł od osoby.

Filharmonia Krakowska

Filharmonicy krakowscy w hołdzie kardynałowi Franciszkowi Macharskiemu

20 maja 2017 roku przypada 90. rocznica urodzin księdza kardynała Franciszka Macharskiego, wielkiego przyjaciela Filharmonii Krakowskiej i gorliwego melomana, zmarłego w sierpniu ubiegłego roku. W hołdzie kardynałowi w piątek 19 maja o godz. 19.30 i w sobotę 20 maja 2017 roku o godz. 18.00 Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą niemieckiego dyrygenta Markusa Boscha wykonają dzieła symfoniczne  dwóch wielkich kompozytorów – Josepha Haydna oraz Ralpha Vaughana Williamsa.

Jak wspomina wieloletni dyrektor programowy Filharmonii Krakowskiej, Jacek Berwaldt, ksiądz kardynał  „na koncerty filharmoniczne przybywał wmieszany w tłum zdążającej publiczności, witał się z napotkanymi pracownikami obsługi, a za garderobę służyła mu portiernia. Bywał w prostej księżowskiej sutannie lub w skromnym garniturze z koloratką. Zawsze z nieodłącznym posłudze biskupa pektorałem. (…) W loży, w przerwie koncertów odwiedzało ks. kardynała grono przyjaciół. Jego obecność elektryzowała publiczność.” Ostatnia wizyta kardynała Macharskiego w Filharmonii Krakowskiej odbyła się 7 lutego 2015 roku podczas koncertu z okazji  70-lecia jej istnienia.

Program koncertów otwiera Symfonia e-moll zwana Żałobną Josepha Haydna – dzieło o osobliwym, melancholijnym nastroju, zważywszy na optymistyczne nastawienie do świata kompozytora. Haydn napisał tę symfonię niemal czterdzieści lat przed śmiercią, nosi ona zaledwie 44 numer w dorobku autora 104 symfonii, a mimo to właśnie fragment tego dzieła wyznaczony został przez kompozytora do wykonania na jego własnym pogrzebie.
W drugiej części wieczorów po raz pierwszy w historii Filharmonii w Krakowie wykonana zostanie I Symfonia zwana Morską Ralpha Vaughana Williamsa – student Ravela i Brucha, przyjaciela Holsta i Stokowskiego  zaliczanego obecnie do najważniejszych postaci brytyjskiej historii muzyki. Jego I Symfonia, powstała w oparciu o teksty amerykańskiego poety Walta Whitmana, ojca wolnego wiersza, w sposób nieszablonowy traktuje obsadę, przypisując chórowi mieszanemu rolę integralnego elementu struktury kompozycji. Przeznaczona na baryton, sopran, chór i wielką orkiestrę kompozycja, otworzyła nowy etap brytyjskiej muzyki symfonicznej i chóralnej pierwszej połowy XX wieku. W krakowskim wykonaniu, oprócz Orkiestry i Chóru Filharmonii Krakowskiej poprowadzonych przez Marcusa Boscha udział wezmą także soliści: Agnieszka Tomaszewska – sopran oraz Stanisław Kierner – baryton.

Bilety: 45-25 zł
Kasa biletowa:  wt.-pt. godz. 10-14, 15-19,
soboty i święta – godzinę przed koncertem.
Rezerwacja: widownia@filharmonia.krakow.pl
tel. +48 12 429 13 45

Tekst i zdjęcia Filharmonia  im. Karola Szymanowskiego w Krakowie

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

ZAPRASZA NA SPOTKANIE PROMUJĄCE ALBUM FOTOGRAFII

W RAMACH CYKLU „SALON KSIĄŻKI KRAKOWSKIEJ” – IGNACY KRIEGER

23 MAJA 2017 R., GODZ. 18.00, RYNEK PODZIEMNY, RYNEK GŁÓWNY 1

Czy wiesz jak wyglądał Kraków na przełomie XIX i XX wieku? Kto był jednym z pierwszych dokumentalistów Krakowa? Czym były „krajowidoki”? Pasjonujesz się fotografią?
W tym roku obchodzimy 200 rocznicę urodzin Ignacego Kriegera – wybitnego fotografa i dokumentalisty, co jest znakomitą okazją
do przypomnienia tej postaci i jego działalności.
Zapraszamy na spotkanie promujące album poświęcony twórczości Ignacego Kriegera. Od „krajowidoków” do fotografii
mieszkańców Galicji w charakterystycznych dla nich strojach – będzie można podziwiać podczas prezentacji.

W spotkaniu wezmą udział:
Teresa Kwiatkowska  (MHK)
Ewa Gaczoł  (MHK)

Spotkanie poprowadzi Marcin Baran

UWAGA!
SPECJALNY RABAT na zakup publikacji podczas spotkania!

Wstęp wolny
Tekst i zdjęcie:  Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Muzeum Narodowe w Krakowie

19 maja – Noc Muzeów w MNK: otwarcie pokazu „Damy z gronostajem” Leonarda da Vinci
w Gmachu Głównym MNK, pierwsza wystawa w budynku dawnego hotelu Cracovia.

„Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci to jeden z najpiękniejszych portretów na świecie, najważniejszy i najcenniejszy obraz w polskich zbiorach. Arcydzieło kupił około roku 1800 książę Adam Jerzy Czartoryski i ofiarował swojej matce Izabeli Czartoryskiej. Dziewczyna ukazana na portrecie to Cecylia Gallerani, ukochana księcia Mediolanu Ludovica Sforzy.

„Damę z gronostajem” będzie można oglądać w specjalnych pomieszczeniach na I. piętrze Gmachu Głównego MNK od 19 maja 2017 r. Do 22 czerwca wstęp na pokaz obrazu jest bezpłatny (należy pobrać darmową wejściówkę w kasie). Od 23 czerwca zaczną obowiązywać bilety – normalny: 10 zł, ulgowy: 8 zł, rodzinny: 17 zł, grupowy normalny: 7 zł, grupowy ulgowy: 5 zł. Przyjmujemy już zapisy od grup zorganizowanych i osób indywidualnych na wejścia bez przewodnika oraz oprowadzanie w j. polskim lub angielskim. Koszt oprowadzania w j. polskim to 70 zł od grupy (+ bilety wstępu), natomiast w języku obcym – 100 zł (+ bilety wstępu). Rezerwacji można dokonać poprzez Centrum Informacji i Rezerwacji Muzeum Narodowego w Krakowie (czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-16.00) tel. +48 12 43 35 744, e-mail: rezerwacja@mnk.pl

19 maja po raz pierwszy od wielu lat krakowianie będą mogli wejść do budynku dawnego hotelu Cracovia. Z okazji Nocy Muzeów MNK zaprasza od godz. 18.00 na wystawę „Cracovia – więcej niż hotel. Ceramika i ubiory”. Pokażemy na niej m.in. manekiny gości hotelowych, ubranych w nieco teatralne stroje projektu Jerzego Antkowiaka, dyrektora artystycznego „Mody Polskiej”. Do architektury i dekoracji ceramicznych w budynku nawiąże pokaz ceramiki z lat 60. Największą atrakcją będzie jednak możliwość zobaczenia samego wnętrza Cracovii z jej imponującym marmurowym holem ozdobionym tzw. „złotą mozaiką” projektu Krystyny Zgud-Strachockiej, oraz fryzem „Miasta” zaprojektowanym przez Helenę i Romana Husarskich, który został specjalnie odsłonięty przez MNK na tę okazję. O godz. 19.15 i 20.00 Muzeum zaprasza na spotkania przybliżające tematykę pokazu i historię budynku. Podczas pierwszego kustosz Joanna Kowalska opowie o modzie schyłku PRL i niezwykłych projektach Jerzego Antkowiaka. Drugie, prowadzone przez kustosz Bożenę Kostuch, poświęcone będzie mozaikowym i ceramicznym dekoracjom słynnego budynku.

Na odrębnej ekspozycji można będzie się zapoznać z pomysłami studentów wydziałów architektury i młodych projektantów z całej Polski na zagospodarowanie budynku Cracovii. To efekt warsztatów przygotowanych przez miesięcznik „Architektura – Murator” i prowadzonych przez światowej sławy architekta hiszpańskiego Fernando Menisa, znanego w Polsce m.in. z realizacji Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu. MNK jest oficjalnym partnerem warsztatów. Pierwszą wystawę we wnętrzach Cracovii będzie można oglądać do 4 czerwca bieżącego roku. Warto pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa goście zobaczą tylko kilka hotelowych pomieszczeń.
Szczegółowe informacje o Nocy Muzeów w MNK: www.mnk.pl/aktualnosci/noc-muzeow-2017

Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki

The War From Here
Curator: Gordon MacDonald
In an era where the world is scourged by ongoing conflict and ever-shifting battlefronts, images of wars have become almost interchangeable within the news media. Journalistic photography seems to have lost its power to define the essence of individual conflicts, but instead has become an ongoing record of human depravity and suffering. The War From Here presents works of individual artists. yet they are not documents of individual events, but representations of disgust, resistance, empathy or regret. The wars we watch from a distance seem more accessible and the viewer stops being just an indifferent observer and begins to feel.
In this exhibition curated by guest curator of the Krakow Photomonth 2017—Gordon MacDonald—the subjects of mechanised warfare and photography’s documentation of its effects are considered as parallel histories. The exhibition also focuses on the idea of war as a remote event, mostly only revealed to us through information received through traditional media or citizen journalism photographs and news footage, and features artists who manipulate the perception of what war looks like, how we should “feel” about it and what our connection to and complicity in it is.
The artists included in The War From Here approach the subject of war in many different ways, but all use innovative or unusual mechanisms to allow us to consider the way that we view war photographs and, in effect, consume war through images. The approaches range from the digital reconstructions of bomb craters, often made from several original documentary photographs (shot by her and others), in Sophie Ristelhueber’s Eleven Blowups, to the reconstructions of memories through storytelling and snapshot photographs in Monica Haller’s Veterans Book Project and Riley and his story. From the overwhelming clash of images of war in a domestic setting in Martha Rosler’s photomontage series Bringing the War Home, to the extreme clash of environments met by military drone pilots, bombing Middle Eastern sites by virtual interface and returning to Las Vegas immediately afterwards in Lisa Barnard’s project Whiplash Transition.
Finally, in the odd interaction between Nina Berman’s projects Homeland, a documentary project revealing the ways in which war as a product and part of a national identity is promoted in the US, and Marine Wedding, which follows the wedding preparations of a Marine returning from action with horrific injuries.
The War From Here
Lisa Barnard, Nina Berman, Monica Haller, Sophie Ristelhueber, Martha Rosler
Curator: Gordon MacDonald
Bunkier Sztuki Gallery of Contemporary Art
pl. Szczepański 3a
Opening: 20.05.2017, 4 p.m.
Exhibition open: 20.05–18.06.2017

Wojna, jaką widzimy
Kurator: Gordon MacDonald
Gdy świat jest nękany ciągłymi konfliktami, a linie frontu szybko się zmieniają, trudno w przekazach medialnych odróżnić od siebie obrazy poszczególnych wojen. Wydaje się, że fotografia reportażowa utraciła moc chwytania istoty poszczególnych konfliktów, że stała się już tylko świadectwem ogólnego ludzkiego upadku moralnego i cierpienia. Wojna, jaką widzimy prezentuje prace indywidualne artystek, nie dokumentują one jednak pojedynczych zdarzeń, lecz wyrażają odrazę, sprzeciw, empatię i żal. Sprawiają, że wojny oglądane z dystansu, nie wydają się już tak odległe, a widz przestaje być tylko chłodnym obserwatorem, zaczyna czuć.
Wystawa przygotowana przez Gordona MacDonalda, kuratora gościnnego Miesiąca Fotografii w Krakowie w 2017 roku, w kilku równoległych narracjach bada dwa tematy: wojny zmechanizowanej oraz fotograficznej dokumentacji jej następstw. Koncentruje się także na koncepcji wojny jako wydarzenia odległego i poznawanego przez nas właściwie tylko za pośrednictwem informacji czerpanych z reportaży fotograficznych, które można zobaczyć zarówno w mediach tradycyjnych, jak i dzięki dziennikarstwu obywatelskiemu, oraz z materiałów filmowych wyświetlanych w serwisach informacyjnych. Przedstawia artystki, które manipulują naszym postrzeganiem wojny, związanymi z nią „odczuciami”, tym, co nas z nią łączy i na czym polega nasz współudział w niej.
W pracach, które złożyły się na wystawę Wojna, jaką widzimy, podejmują one na różne sposoby temat wojny, wszystkie jednak korzystają z nowatorskich lub niecodziennych technik, czym skłaniają nas do zastanowienia się nad tym, jak postrzegamy fotografie wojenne i jak za pośrednictwem obrazów poznajemy wojnę. Ich metody są różne: od proponowanej przez Sophie Ristelhueber w cyklu Jedenaście eksplozji cyfrowej rekonstrukcji lejów po bombach, często powstałej z połączenia kilku oryginalnych zdjęć dokumentalnych (wykonanych przez nią i innych fotografów), po rekonstrukcję wspomnień przy użyciu opowieści i migawek w Projekt: książka weterana oraz Riley i jego historia Moniki Haller. Od szokującego zestawienia obrazów wojny z domowym zaciszem w serii fotomontaży Marthy Rosler Dom piękny. Przynosząc wojnę do domu do zderzenia skrajnie różnych środowisk, w jakich funkcjonują operatorzy dronów wojskowych, którzy za pomocą wirtualnego interfejsu w bazie sił powietrznych zrzucają pociski na cele zlokalizowane na Bliskim Wschodzie, by chwilę później wrócić do Las Vegas, w projekcie Lisy Barnard Bolesny przeskok.
Jesteśmy wreszcie świadkami osobliwego dialogu między projektami Niny Berman Ojczyzna – dokumentalnym cyklem ukazującym sposoby propagowania wojny w Stanach Zjednoczonych jako produktu i elementu tożsamości narodowej – oraz Ślub żołnierza piechoty morskiej, w którym oglądamy przygotowania do wesela żołnierza wracającego ze służby z potwornymi obrażeniami.

Wojna, jaką widzimy
Lisa Barnard, Nina Berman, Monica Haller, Sophie Ristelhueber, Martha Rosler
Kurator: Gordon MacDonald

Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
pl. Szczepański 3a
Wernisaż: 20.05.2017, 16.00
Czas trwania wystawy: 20.05–18.06.2017

Teksty i zdjęcia : Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki

19.05. 2017 (piątek) godz. 19 – 1 / Noc Muzeów w Bunkrze Sztuki

Wstęp: bezpłatny

Premiera wystawy Miesiąca Fotografii w Krakowie Wojna, jaką widzimy. Kiermasz wydawnictw Bunkra Sztuki. Wstęp do Galerii bezpłatny

Specjalnie dla gości Nocy Muzeów przygotowaliśmy przedpremierowe otwarcie wystawy Wojna, jaką widzimy, organizowanej w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie. Jej oficjalny wernisaż odbędzie się w sobotę 20 maja o godz. 16.

Prace pięciu artystek układają się w głośny antywojenny protest, choć każda z nich operuje inną techniką – kolaż, fotomontaż a nawet fotoksiążka. Piękne panie domu w stylu American glamour odkurzają zasłonę – a za nią wielkoformatowe zdjęcia z frontu (to twórczość Amerykanki Marthy Rosler). Zapraszamy do lektury tekstu kuratora wystawy Gordona MacDonalda.

Oprócz wystawy Wojna, jaką widzimy w Bunkrze Sztuki będzie można obejrzeć prace: Justyny Mędrali na wystawie Maszyna była pod takim wrażeniem, że sama na siebie spadła oraz Rupali Patil i Prabhakara Pachpute Zwiastunki chaosu. Warto też poszukać wędrującej wystawy: Maciej Jerzmanowski. Janusz Kaczorowski. Ukryte. Wstęp na wszystkie ekspozycje będzie bezpłatny.

Podczas Nocy Muzeów będzie można także zrobić zakupy. Na kiermaszu będą dostępne nowości wydawnictwa Bunkra Sztuki w bardzo atrakcyjnych cenach. Szczególnie polecamy książki dla dzieci z nagradzanej serii Mały Klub Bunkra Sztuki z czołówką nazwisk polskich pisarzy współczesnych, m.in.: Justyna Bargielska, Joanna Bator, Sylwia Chutnik, Łukasz Orbitowski, Szczepan Twardoch, oraz Węże, sztylety i płatki róży. Polska ilustracja książkowa.

Oficjalny organizator Nocy Muzeów: Urząd Miasta Krakowa Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego

www.krakowskienoce.pl

Międzynarodowe Centrum Kultury

Noc Muzeów – Belle Epoque w MCK

19 maja 2017, 16.00 – 24.00

Galeria czynna tego dnia w godz. 16.00-24.00. Wstęp wolny na wystawę i wszystkie wydarzenia

W Noc Muzeów MCK zaprasza do przeniesienia się w belle epoque. Można będzie wysłuchać wykładu o modzie, ilustrowanego pokazem dawnych strojów, zwiedzić wystawę z przewodnikiem, nauczyć się tańca z epoki czy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w foto-budce.

Najmłodsi będą tworzyć żywe obrazy wcielając się w postacie z epoki i bawić się tworząc własny zestaw do wykonania szklarni – ozdoby okiennej w stylu secesyjnym.

PROGRAM:

18.00 – 22.00 – zwiedzanie z przewodnikiem o każdej pełnej godzinie (ostatnie o 22.00)

18.00 – Moda art nouveau – piękno codziennego użytku. Wykład połączony z pokazem kostiumów z epoki przygotowany przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej i Kostiumingu „Krynolina”

Art Nouveau, secesja, Jugendstil to wiele nazw określających jeden, bardzo charakterystyczny styl, który śledzić można nie tylko w architekturze i sztuce, ale także modzie. Podczas spotkania omówione zostaną przemiany, jakim ulegał strój damski i męski na przełomie XIX i XX wieku. Co więcej modę tej epoki będzie można prześledzić, podziwiając stroje uszyte przez członkinie stowarzyszenia.

18.45, 19.45, 20.45, 21.45 – „Tanecznym krokiem w Belle epoque” warsztaty tańca ze Szkołą Tańca Jane Austen*

Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich chętnych, nie jest wymagane wcześniejsze przygotowanie taneczne. Tańce salonowe z przełomu XIX i XX wieku, które będą przedmiotem warsztatów, mają charakter grupowy, więc nie trzeba też mieć partnera.

*Szkoła Tańca Jane Austen istnieje od 2011 roku, działa w Krakowie przy Ośrodku Kultury „Krakowiacy”, gdzie prowadzi regularne kursy tańca. Z zamiłowania do dworskiej kultury szkoła organizuje również bale historyczne oraz tematyczne zabawy i spotkania taneczne. Szkoła zajmuje się propagowaniem historycznych tańców balowych, popularnych w okresie od XVII do początku XX wieku na terenie kontynentalnej Europy i Wielkiej Brytanii. Specjalnie dla MCK przygotowała program w stylistyce Belle Epoque. Zespół Tańca Jane Austen działa w ramach szkoły, prowadzi ją choreografka Maja Zawada. Bierze udział w wielu występach i pokazach w ramach festiwali oraz różnych przedsięwzięć artystycznych związanych z tańcem, kulturą i muzyką (np. Festiwal Tańców Dworskich Cracovia Danza, Spotkania z Tańcem Dawnym Korowód w Warszawie, Festiwal Nauki w Krakowie). Członkowie zespołu starają się tańcem oddać atmosferę i urok minionych epok, wykorzystując przy tym kostiumy wzorowane na oryginalnych, historycznych strojach.

19.00 – 21.00 Warsztaty plastyczne dla dzieci pt. Wachlarz przeszłości

Średniowieczne piwnice MCK to znakomita sceneria dla zabawy dla dzieci, nawiązującej do dawnych czasów. Odbędzie się losowanie postaci związanych z belle époque (cesarz, dama, kamerdyner), następnie dzieci same przygotują sobie atrybuty związane ze swoja postacią, a później otrzymają zadania do wykonania. Odbędą się też zabawy w „ żywe obrazy” i ozdabianie przedmiotów inspirowane wystawą ceramiki Zsolnay. Będzie też można zakupić, w specjalnej promocyjnej cenie, gadżety wystawy – zestaw do wykonania szklarni – ozdoby okiennej w stylu secesyjnym.

Warsztaty skierowane do dzieci w wieku od 4 do12 lat.

19.00 – 22.00 Secesyjna Foto-budka – możliwość zrobienia sobie zdjęcia w secesyjnej aranżacji

Tekst i zdjęcia: Międzynarodowe Centrum Kultury

MOCAK

Noc Muzeów w MOCAK-u

Tegoroczna Noc Muzeów w MOCAK-u zostanie zorganizowana wokół wystawy Sztuka w sztuce. Dla publiczności dostępne będą również ekspozycje przygotowane w ramach Miesiąca Fotografii, a także Kolekcja MOCAK-u, instalacja Live Factory 2: Warhol by Lupa, wystawa w Galerii Alfa Twórca i ślad. Materiały z Archiwum Artystów z Kolekcji MOCAK-u oraz Biblioteka Mieczysława Porębskiego. Zapraszamy również do nowo otwartego Archiwum MOCAK-u.
Tego dnia Muzeum będzie otwarte wyłącznie od godziny 18 do 1 w nocy. Ostatnie wejście na ekspozycję o godzinie 0.30. Wstęp wolny.

Program
Oprowadzania:
Wystawa Sztuka w sztuce
godz. 20
godz. 22
Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie Sztuka w sztuce. Uczestnicy proszeni są o pojawienie się przy recepcji MOCAK-u na 5 minut przed oprowadzaniem.

Kolekcja MOCAK-u
godz. 21
Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie Kolekcji MOCAK-u. Uczestnicy proszeni są o pojawienie się przy recepcji Muzeum na 5 minut przed oprowadzaniem.

Biblioteka Mieczysława Porębskiego
godz. 23
Biblioteka MOCAK-u w Noc Muzeów zaprasza do odwiedzenia z przewodnikiem Biblioteki Mieczysława Porębskiego. Uczestnicy oprowadzania będą mieli szansę zapoznać się bliżej z księgozbiorem Profesora oraz z wybranymi obrazami z jego kolekcji. Udział jest bezpłatny, nie obowiązują zapisy. Uczestnicy proszeni są o pojawienie się w Bibliotece MOCAK-u na 5 minut przed oprowadzaniem.

Wydarzenia:

Światło – cień. Gra terenowa w MOCAK-u
Podczas tegorocznej Nocy Muzeów uczestnicy będą mogli wziąć udział w grze terenowej, do której zapraszamy rodziców z dziećmi. W przestrzeni Muzeum i jego najbliższej okolicy zostaną schowane tajemnicze przedmioty, łudząco podobne do tych, które można znaleźć w pracach prezentowanych na wystawie Sztuka w sztuce. Wyposażeni w mapy i latarki uczestnicy gry będą mieli za zadanie odnaleźć wszystkie ukryte skarby, a następnie odszukać ich pierwowzory na prezentowanych w Muzeum dziełach.
Pokaz instalacji Zwarcie
W ramach tegorocznej 5. edycji Festiwalu Kultury i Mediów Polikultura, która odbywa się pod hasłem O dążeniach niepokornych…  W trakcie trwania Nocy Muzeów od 18 do 1 w nocy w Bibliotece MOCAK-u można będzie zobaczyć instalację Zwarcie autorstwa Zofii Dziurawiec i Zuzanny Opozdy.
Zwarcie to instalacja typograficzna. Składają się na nią świecące napisy, które dzięki tytułowemu Zwarciu zapraszają do refleksji nad znaczeniami niesionymi przez słowa.
Praca została zrealizowana w ramach projektu Ekspresja litery – typografia w przestrzeni publicznej.
Akcja Ośmiorczniki dla wcześniaków, godz. 18–23
Biblioteka MOCAK-u zaprasza do włączenia się w akcję szydełkowania ośmiorniczek dla wcześniaków w inkubatorach. Wspólnie będziemy uczyć się dziergania przytulanek, które przekażemy później krakowskim szpitalom. Zapewniamy potrzebne materiały.
Oznacz się w Muzeum!
Wszystkich zwiedzających MOCAK zachęcamy do wykonywania zdjęć w przestrzeni Muzeum i opublikowania ich w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram lub Twitter) z tagiem #nocmuzeow #mocak. Autorzy zdjęć zostaną nagrodzeni niespodziankami, które będzie można odebrać w recepcji muzeum.
Zniżki
Z okazji Nocy Muzeów MOCAK Bookstore oferuje 20% zniżki na wybrane publikacje MOCAK-u.

Sztuka książki: klasycznie piękna książka

W środę 17 maja o godzinie 17 zapraszamy do MOCAK-u na kolejne spotkanie z cyklu Sztuka książki: o projektowaniu publikacji. Tym razem naszym gościem będzie profesor gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych Janusz Górski, a tematem klasyczne piękno książki.
Na kolejne cztery spotkania zapraszamy po wakacjach, kiedy poruszymy takie zagadnienia jak współczesna ilustracja, typografia, projektowanie specjalistycznych książek podręcznych, a także współpraca autora z projektantem.
Sztuka książki to cykl wykładów i spotkań przybliżających najważniejsze kwestie związane z projektowaniem książek. Zajęcia przeznaczone są dla wszystkich zainteresowanych projektowaniem graficznym – zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Prowadzący – doświadczeni projektanci i teoretycy– omówią zasady sztuki projektowania i zwrócą uwagę na relację tekstu i obrazu. Kolejne spotkane omawiające klasyczne piękno książki, odbędzie się 17 maja, kiedy naszym gościem będzie Janusz Górski.

Janusz Górski – projektant książek i wydawca. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i Wydziału Malarstwa i Grafiki PWSSP w Gdańsku. Profesor na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany w konkursie Najpiękniejsze Książki Roku, laureat Nagrody Honorowej Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (2006). Od lat projektuje książki dla najważniejszych instytucji polskiej kultury (Muzeum Narodowe w Warszawie, Łazienki Królewskie, Narodowe Centrum Kultury, Teatr Narodowy). Współzałożyciel, razem ze Stanisławem Rośkiem, wydawnictwa słowo/obraz terytoria. Redaktor naczelny i dyrektor artystyczny wydawnictwa Czysty Warsztat, redaktor naczelny i dyrektor artystyczny Oficyny Gdańskiej. Współautor Encyklopedii Gdańska (2013). Autor wywiadów z twórcami polskiej szkoły grafiki: Jak ktoś mógł na to pozwolić! (2011), Józef Wilkoń. Szum drzew (2013), Wojciech Fangor: Ja (2014), Kilian dzieciom (2014). Kurator Galerii Plakatu AMS.

Sztuka książki: klasycznie piękna książka
Data: 17.5.2017 godz. 17
Miejsce: Sala audiowizualna
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.
www.sztukaksiazki.pl
15 stuleci. Spotkanie z Wilhelmem Sasnalem i Jakubem Banasiakiem
MOCAK oraz Wydawnictwo Czarne zapraszają w czwartek 18 maja o godzinie 18 na spotkanie poświęcone książce 15 stuleci – wywiadu rzeki Jakuba Banasiaka z Wilhelmem Sasnalem. W spotkaniu wezmą udział artysta oraz autor, a rozmowę poprowadzi Adrian D. Kowalski.
„Najlepiej sprzedający się polski malarz”, „najpopularniejszy polski malarz swego pokolenia”, „najbardziej rozpoznawalny na świecie polski artysta” – media przyzwyczaiły nas, że po nazwisku Sasnal zazwyczaj następuje jakieś „naj”. Jest znany, a popularność i kwoty, które kolekcjonerzy są skłonni płacić za jego obrazy, coraz częściej przesłaniają jego samego, zamykając go w szczerozłotej szufladzie z nazwą „gwiazdor polskiego malarstwa”.
W rozmowie z Jakubem Banasiakiem Wilhelm Sasnal nie daje się zamknąć w żadnej szufladzie. Odżegnuje się od etykietki dyżurnego popbanalisty czy artysty pokoleniowego, opowiada nie tylko o całej swojej drodze twórczej – od krakowskiej ASP do ostatniego filmu „Słońce, to słońce mnie oślepiło” – ale także burzy narosłe wokół swego wizerunku mity. Mówi o inspiracjach, o tym, co jest w malarstwie dla niego najważniejsze, ale także o tym, co go mierzi we współczesnej kulturze. Z jego odważnych, często kontrowersyjnych refleksji wyłania się postać humanisty i dojrzałego, społecznie zaangażowanego artysty, który ani przez chwilę nie osiadł na laurach.

[z materiałów  wydawnictwa]

Wilhelm Sasnal (ur. 1972) – malarz, rysownik, filmowiec i twórca komiksów. Jego prace były pokazywane podczas wielu wystaw indywidualnych i grupowych: 31 Bienal de São Paulo (2014), Haus Der Kunst w Monachium (2012), Whitechapel Gallery w Londynie (2011/12), 55th Carnegie International (Carnegie Museum of Art, Pittsburgh, 2008), Kunsthalle Zürich w Zürichu (2003). Wspólnie z żoną Anką wyreżyserował cztery filmy pełnometrażowe: Słońce, to słońce mnie oślepiło (2016), Huba (2013), Aleksander (2013) oraz Z daleka widok jest piękny (2011). Mieszka i pracuje w Krakowie. Jego twórczość jest reakcją na obrazy, które napotyka w mediach i całej otaczającej go rzeczywistości. Bazuje między innymi na przekazach medialnych, zmieniając istotę zawartych w nich znaczeń. W dziełach malarskich posługuje się uproszczoną formą i syntetycznym kolorem. Prace Wilhelma Sasnala znajdują się w Kolekcji MOCAK-u.
Jakub Banasiak (ur. 1980) – historyk i krytyk sztuki, pracuje w Katedrze Historii Sztuki Polskiej Najnowszej na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną warszawskiej ASP. Zajmuje się historią polskiej sztuki nowoczesnej i współczesnej; szczególnie interesuje go zagadnienie relacji sztuki i czynników pozaartystycznych. Członek AICA Polska, redaktor naczelny magazynu o sztuce współczesnej „Szum”. Autor licznych recenzji, esejów i wywiadów, a także trzech książek: Rewolucjoniści są zmęczeni (2008), Zmęczeni rzeczywistością (2009) oraz Oduczyć sztuki. Metoda pedagogiczna Leona Tarasewicza (2016).
Adrian D. Kowalski (prowadzący) – koordynator projektów pozawystawienniczych w MOCAK-u, absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Publikował między innymi w „Dekadzie Literackiej”, „Masce”, „Studiach Orientalnych”, „Muzyce”, „Polisemii”, „Zeszytach Naukowych UJ”.

15 stuleci. Spotkanie z Wilhelmem Sasnalem i Jakubem Banasiakiem
Data: 18.5.2017 g. 18
Miejsce: sala audiowizualna
Wstęp wolny ilość miejsc ograniczona

Oprowadzanie po wystawach w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie 2017
W sobotę 20 maja o godzinie 12 zapraszamy na oprowadzanie po wystawach Susan Lipper Grapevine: 1988–1992 i Diany Lelonek Liban i Płaszów – nowa archeologia. Ekspozycje w Galeriach Beta i Re prezentowane są w ramach festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie 2017.
Tego samego dnia o godzinie 13.30 odbędzie się spotkanie z artystką Susan Lipper.
Oprowadzanie po wystawach w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie 2017
Data: 20.05.2017 godz. 12
Wstęp wolny

Tekst i zdjęcia: Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK

Nowohuckie Centrum Kultury

20 maja (sobota), g. 19.00, Scena NCK

STANISŁAWA CELIŃSKA – „Atramentowa” – recital

Aktorka odgrywa swoją kolejną wspaniałą rolę – pieśniarki, która wie o czym śpiewa i wie jak przyciągnąć słuchacza, wykorzystując pełną paletę barw i emocji. Usłyszeć będzie można utwory skomponowane i przygotowane przez uznanych autorów specjalnie dla Stanisławy Celińskiej. Niepowtarzalne teksty do kompozycji Macieja Muraszko napisali: Wojciech Młynarski, Dorota Czupkiewicz oraz Muniek Staszczyk i Marcin Sosnowski. Artystce towarzyszą wybitni muzycy młodego pokolenia z Polski oraz artyści z Ukrainy.

bilety: 85 zł/75 zł

21 maja (niedziela), g. 16.00, sala kameralna

SPOTKANIE Z PIOSENKĄ

Impreza przeznaczona dla miłośników polskiej piosenki, którzy chcą przyjemnie i aktywnie spędzić czas, słuchając i śpiewając ulubione piosenki XX wieku. Uczestnicy każdorazowo otrzymują teksty piosenek do wspólnego śpiewania, mają także możliwość indywidualnego zaprezentowania własnej interpretacji piosenki z profesjonalnym podkładem muzycznym.

W repertuarze znajdują się piosenki różnych okresów od 20-lecia międzywojennego, poprzez lata 50-60-70 do końca XX wieku.

prowadzenie – Wojciech Dąbrowski

bilet: 2 zł

21 maja (niedziela), g. 18.00, Scena NCK

GRZEGORZ HALAMA – „Długo i szczęśliwie czyli Intymne Życie Grubasa”

Grzegorz Halama – komik, aktor komediowy, filmowy i teatralny, parodysta i muzyk. Znany ze świetnego poczucia humoru i własnego stylu. Ojciec Chrzestny polskiego stand-up’u.
Wykreował wiele postaci, a wśród nich Pana Józka (hodowcę kurczaków z Chociul), śpiewającą bakterię, czy w ostatnim czasie ochroniarza z supermarketu.
Po 5 latach urlopu wraca na scenę z nowym programem. „Długo i szczęśliwie”- to bystre obserwacje życia codziennego, podane szczerze i dowcipnie.

bilety: 50 zł

23 maja (wtorek), g. 19.00, studio teatralne 209

PRAGNĘ WOLNOŚCI – Młodzieżowy Teatr Empiryk

Wzruszający spektakl łamie stereotypy młodzieży, wskazując na piękno, wrażliwość i mądrość młodych ludzi uwikłanych w przeżycia niejednokrotnie przekraczające doświadczenia dorosłych.

reżyseria: Marlena Topolska

bilet: 15 zł

24 maja (środa), g. 18.00, Scena NCK

MAMA NASZA KOCHANA

Koncert w wykonaniu zespołów artystycznych NCK, dedykowany wszystkim mamom w dniu ich święta. Muzyczna laurka z podziękowaniem za trud wychowania, wielką miłość i serce.

bilet: 5 zł

25 maja (czwartek), g. 20.30, studio teatralne 209

PIASKOWNICA – Teatr Ab Intra

obsada: Ewa Ilczuk, Tomasz Machnicki

reżyseria: Marlena Topolska

bilet: 15 zł

27 maja (sobota), g . 20.00, studio teatralne 209

WITEK – Teatr Ab Intra – premiera

Czy nadmiar rodzicielskiej opieki może być równie szkodliwy jak jej brak?

Co się dzieje, gdy rodzina gnieździ się w ciasnym mieszkaniu, gdzie atmosfera jest gęsta, a relacje napięte do granic. Historia dorastającego Witka pokazuje jak bardzo pragniemy szczerości, jednocześnie bojąc się własnego obnażenia.

scenariusz i reżyseria: Łukasz Hanczakowski

bilet: 15 zł

27-28 maja (sobota, niedziela), g. 10.00-21.00

ALTERNATYWNY FESTIWAL – Zdrowie, Rozwój, Wiedza

Niezbadane zjawiska, niepotwierdzone teorie, dylematy poznawcze, zdrowie i rozwój osobowości. W atmosferze tych przenikających się obszarów odbędzie się kilkanaście spotkań, prelekcji, warsztatów, pokazów, koncert i wiele dodatkowych atrakcji.

bilet na jeden dzień wykładów – 35 zł, dwa dni – 60 zł

bilet na warsztat – 60 zł

targi – wstęp wolny

29 maja (poniedziałek), g. 17.00, sala kameralna

KONCERT WOKALNY STUDIA PIOSENKI MAGDY NIEDBAŁY-SOLARZ I KLAUDII RABIEGI

scenariusz i przygotowanie wokalne: Magda Niedbała-Solarz

bilet: 5 zł

Tekst i zdjęcia: Nowohuckie Centrum Kultury

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

16.05 Czwartek

18.00 Skopje: modernizm niewygodny – wykład dr. Bojana Blażewskiego

Prelegent jest stypendystą programu Thesaurus Poloniae, macedońskim politologiem, dziennikarzem, badaczem architektury zaangażowanej, szukającym powiazań pomiędzy polityką a budową i odbudową miast.

Wstęp wolny, wykład w jęz. angielskim, tłumaczony symultanicznie na jęz. polski.

19.05 Piątek

16.00-24.00 Noc Muzeów – Belle époque w MCK.

W programie: pokaz i warsztaty tańców historycznych we współpracy ze Szkołą Tańca Jane Austen, prelekcja i pokaz strojów historycznych – węgierska belle époque przygotowane przez stowarzyszenie „Krynolina”, warsztaty plastyczne dla dzieci, zwiedzanie wystawy z przewodnikiem.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

20.05 Sobota

11.00 Katowice. Spacer Akademii Dziedzictwa. (zbiórka pod Pomnikiem Wojciecha Korfantego, Plac Sejmu Śląskiego 1)

Spotkanie promujące kolejną edycję studiów podyplomowych Akademia Dziedzictwa, zrealizowany w ramach krótkich form edukacyjnych AD. Prowadzenie – dr Aneta Borowik, historyczka sztuki, pracownica Zakładu Historii Sztuki Uniwersytetu Śląskiego.

Obowiązują zapisy: e.wojton@mck.krakow.pl, m.wisniewski@mck.krakow.pl. Spacer potrwa do 14.00.

25.05 Czwartek

18.00 Świat materii – drugie spotkanie w ramach cyklu Ceramiczne uniwersum. Oprowadzania tematyczne po wystawie „Zsolnay. Węgierska secesja”.

Czym jest technika eosynowa? Jak powstaje na powierzchni naczynia niezwykła, iryzująca powłoka? Co czyni pirogranit tak niezniszczalnym, że wykonane w tej technice detale architektoniczne są tak trwałe? Czym różni się porcelana od fajansu? Odpowiedzi na te pytania będzie można usłyszeć podczas drugiego spotkania z cyklu Ceramiczne uniwersum, którego tematem będą techniki artystyczne szkła i ceramiki.

Wstęp wolny za wejściówkami, liczba miejsc ograniczona. Wejściówki dostępne na tydzień przed wydarzeniem w internecie (https://ceramika2mck.evenea.pl/) oraz w kasie galerii.

27.05 Sobota

10.00 Warszawa, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Spacer Akademii Dziedzictwa.

Spotkanie promujące kolejną edycję studiów podyplomowych Akademia Dziedzictwa, zrealizowany w ramach krótkich form edukacyjnych AD. Wykład wprowadzający wygłosi Paweł Jaskanis, dyrektor muzeum.

Obowiązują zapisy: e.wojton@mck.krakow.pl, m.wisniewski@mck.krakow.pl. Spacer potrwa do 13.00.

28.05 Niedziela

12.30 MINIspotkania na Dzień Matki – Bukiet kwiatów.

Godzinne zajęcia dla dzieci w wieku od czterech do sześciu lat, których tematem jest jedno wybrane pojęcie związane z tematyką wystawy Zsolnay. Węgierska secesja.

Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy, informacje: warsztaty@mck.krakow.pl; tel.: 12 42 42 860.

PROJEKTY

1–2.06 Czwartek–piątek

4. Forum Dziedzictwa Europy Środkowej – Dziedzictwo i społeczeństwo.

REJESTRACJA do 22 maja 2017 r.

Podczas Forum ponad 80 prelegentów z całego świata będzie próbowało odpowiedzieć na pytania jaki jest dziś stosunek społeczeństwa do kwestii dziedzictwa – do jego istotnej, choć często trudnej przeszłości, w jaki sposób dziedzictwo kształtuje społeczności, w których żyjemy, kto jest jego właścicielem i dlaczego. Wykłady plenarne podczas konferencji wygłoszą światowej sławy badacze: prof. Sharon Macdonald, prof. Robert van der Laarse oraz prof. John Tunbridge.

Językiem konferencji jest angielski (brak tłumaczenia). Wstęp na trzy wykłady plenarne jest wolny. Udział w całości Forum, w tym w wykładach równoległych i blokach tematycznych, możliwy po uprzedniej płatnej rejestracji. http://mck.krakow.pl/konferencje/4-forum-dziedzictwa. Więcej informacji zob. dział Konferencje i programy edukacyjne.

Akademia Dziedzictwa

Nabór do 12. edycji

Studia podyplomowe z zarządzania dziedzictwem kulturowym realizowane są od 2001 roku wspólnie z Małopolską Szkołą Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Adresatami studiów są pracownicy administracji publicznej, służb ochrony zabytków, nauczyciele, muzealnicy i pracownicy placówek kulturalnych oraz osoby zainteresowane dziedzictwem kulturowym. Uczestnicząc w wykładach i seminariach obejmujących zagadnienia ekonomiczne, prawne, administracyjne i społeczne, słuchacze zdobywają wiedzę o współczesnych narzędziach ochrony dziedzictwa kulturowego i zarządzania jego zasobami. Zajęcia realizowane są w ramach następujących bloków: teoria ochrony dziedzictwa kulturowego, prawo i finanse w zarządzaniu dziedzictwem; marketing i promocja dziedzictwa kulturowego; zarządzanie instytucją: ludzie i zasoby, dziedzictwo kulturowe a planowanie przestrzenne i administracja publiczna, turystyka i muzea. Uzupełnieniem programu są warsztaty poświęcone zarządzaniu instytucjami kultury oraz zarządzaniu obiektami dziedzictwa kulturowego w formie wyjazdów studyjnych. Podsumowanie studiów stanowi przygotowanie pracy końcowej w ramach jednego z kilku seminariów tematycznych. Studia realizowane są dzięki wsparciu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.

Thesaurus Poloniae

XVI edycja: marzec – lipiec

Trzymiesięczny program stypendialny Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, realizowany jest od jesieni 2009 roku w Krakowie przez Międzynarodowe Centrum Kultury. Program adresowany jest do zagranicznych naukowców (nie będących obywatelami Polski), prowadzących badania poświęcone kulturze, historii i wielokulturowemu dziedzictwu Rzeczypospolitej oraz Europie Środkowej. O stypendium ubiegać mogą się osoby zajmujące się historią, historią sztuki, socjologią, etnografią oraz antropologią kulturową i innymi naukami pokrewnymi. Informacja o aktualnym naborze dostępna na www.mck.krakow.pl.

Tekst: Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

Muzeum Narodowe w Krakowie

De re nummaria – część III. Moneta polska w dawnej literaturze numizmatycznej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie”. Nowa wystawa w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, oddziale MNK przy ul. Piłsudskiego 12

Dawne polskie numizmaty zostały opisane i odwzorowane w wielu popularnych katalogach, spełniających m. in. funkcję przewodników dla kupców i bankierów. Od 9 maja wybór najciekawszych z nich można oglądać w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego na wystawie „De re nummaria – część III. Moneta polska w dawnej literaturze numizmatycznej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie”. Komplet monet polskich z XVI wieku zaprezentowano m.in. w pracy wydanej w Monachium: New Münz Buech (1597), autorstwa Adama Berga, który pieczołowicie przedstawił uporządkowane wg wartości monety europejskich krajów, z odwzorowaniem ich rzeczywistej wielkości. Polską monetą zainteresowali się również historycy, zwłaszcza gdy w XVIII w. „odkryto” istnienie monet wczesnopiastowskich i zaczęto pasjonować się dziejami regionalnymi. Zaowocowało to opartymi na źródłach historycznych publikacjami np. o numizmatyce pruskiej – monetach bitych na tym terenie pod rządami Zakonu Krzyżackiego i królów Polski. Pojawiły się próby całościowego przedstawienia dziejów pieniądza polskiego. Opracowaniom historycznym i katalogowym towarzyszą liczne dowody codziennego obrotu pieniądza w Rzeczypospolitej: taryfy, sumariusze i redukcje, wydawane jako ułatwienie przeliczania starej i nowej monety o rozmaitych nominałach na pieniądz krajów ościennych.

Czy na latającym dywanie można słuchać muzyki?

„Latający dywan. Opowieści przedmiotów” to jeden z najbardziej lubianych cyklów spotkań edukacyjnych w Muzeum Narodowym w Krakowie, laureat nagrody Złotego Słonecznika przyznawanej przez portal Czas Dzieci. Opowieści prowadzone są w konwencji miniatur teatralnych, w których ważną rolę odgrywa improwizacja i interakcja z widzem, i przeznaczone dla dzieci w wieku ok. 4-7 lat z rodzicami. Każde spotkanie ma swojego bohatera – wybrane dzieło sztuki lub zabytek z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. W najbliższą sobotę bohaterem „Latającego dywanu” będą zabytkowe instrumenty muzyczne. W baśniową podróż zabierze dzieci Dorota Kaczor – aktorka teatralna, lalkarka, choreografka i wokalistka. Zapraszamy o godz. 12.00 do Galerii Rzemiosła Artystycznego Gmachu Głównego MNK. Koszt – 10 zł za osobę.

16 maja – warsztaty Hotel Cracovia – nowa siedziba MNK. Szanse, oczekiwania, nadzieje

We wtorek 16 maja o godz. 18.00 w Sali Audiowizualnej Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Krakowie odbędą się kolejne warsztaty z cyklu konsultacji społecznych, poświęconych przyszłości Gmachu Głównego MNK, Hotelu Cracovia oraz placu pomiędzy nimi. Tym razem rozmawiać będziemy o pomysłach na zagospodarowanie budynku dawnego hotelu Cracovia. Warsztaty organizuje Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy z Miejskim Centrum Dialogu Urzędu Miasta Krakowa. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego zainteresowanych prosimy o zgłoszenie obecności na adres mailowy: mnkinfo@mnk.pl do poniedziałku 15 maja godz. 12.00. Decyduje kolejność zgłoszeń.

19 maja – Noc Muzeów w MNK: otwarcie pokazu „Damy z gronostajem” Leonarda da Vinci w Gmachu Głównym MNK, pierwsza wystawa w budynku dawnego hotelu Cracovia

„Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci to jeden z najpiękniejszych portretów na świecie, najważniejszy i najcenniejszy obraz w polskich zbiorach. Arcydzieło kupił około roku 1800 książę Adam Jerzy Czartoryski i ofiarował swojej matce Izabeli Czartoryskiej. Dziewczyna ukazana na portrecie to Cecylia Gallerani, ukochana księcia Mediolanu Ludovica Sforzy.

„Damę z gronostajem” będzie można oglądać w specjalnych pomieszczeniach na I. piętrze Gmachu Głównego MNK od 19 maja 2017 r. Do 22 czerwca wstęp na pokaz obrazu jest bezpłatny (należy pobrać darmową wejściówkę w kasie). Od 23 czerwca zaczną obowiązywać bilety – normalny: 10 zł, ulgowy: 8 zł, rodzinny: 17 zł, grupowy normalny: 7 zł, grupowy ulgowy: 5 zł. Przyjmujemy już zapisy od grup zorganizowanych i osób indywidualnych na wejścia bez przewodnika oraz oprowadzanie w j. polskim lub angielskim. Koszt oprowadzania w j. polskim to 70 zł od grupy (+ bilety wstępu), natomiast w języku obcym – 100 zł (+ bilety wstępu). Rezerwacji można dokonać poprzez Centrum Informacji i Rezerwacji Muzeum Narodowego w Krakowie (czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-16.00) tel. +48 12 43 35 744, e-mail: rezerwacja@mnk.pl

Dziennikarzy zapraszamy na briefing poprzedzający otwarcie pokazu w czwartek 18 maja o godz. 12.00

19 maja po raz pierwszy od wielu lat krakowianie będą mogli wejść do budynku dawnego hotelu Cracovia. Z okazji Nocy Muzeów MNK zaprasza od godz. 18.00 na wystawę „Cracovia – więcej niż hotel. Ceramika i ubiory”. Pokażemy na niej m.in. manekiny gości hotelowych, ubranych w nieco teatralne stroje projektu Jerzego Antkowiaka, dyrektora artystycznego „Mody Polskiej”. Do architektury i dekoracji ceramicznych w budynku nawiąże pokaz ceramiki z lat 60. Największą atrakcją będzie jednak możliwość zobaczenia samego wnętrza Cracovii z jej imponującym marmurowym holem ozdobionym tzw. „złotą mozaiką” projektu Krystyny Zgud-Strachockiej, oraz fryzem „Miasta” zaprojektowanym przez Helenę i Romana Husarskich, który został specjalnie odsłonięty przez MNK na tę okazję. O godz. 19.15 i 20.00 Muzeum zaprasza na spotkania przybliżające tematykę pokazu i historię budynku. Podczas pierwszego kustosz Joanna Kowalska opowie o modzie schyłku PRL i niezwykłych projektach Jerzego Antkowiaka. Drugie, prowadzone przez kustosz Bożenę Kostuch, poświęcone będzie mozaikowym i ceramicznym dekoracjom słynnego budynku.

Na odrębnej ekspozycji można będzie się zapoznać z pomysłami studentów wydziałów architektury i młodych projektantów z całej Polski na zagospodarowanie budynku Cracovii. To efekt warsztatów przygotowanych przez miesięcznik „Architektura – Murator” i prowadzonych przez światowej sławy architekta hiszpańskiego Fernando Menisa, znanego w Polsce m.in. z realizacji Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu. MNK jest oficjalnym partnerem warsztatów. Pierwszą wystawę we wnętrzach Cracovii będzie można oglądać do 4 czerwca bieżącego roku. Warto pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa goście zobaczą tylko kilka hotelowych pomieszczeń.

Szczegółowe informacje o Nocy Muzeów w MNK: www.mnk.pl/aktualnosci/noc-muzeow-2017

Tekst: Muzeum Narodowe w Krakowie

 

XII DNI MUZYKI FELIKSA MENDELSSOHNA

odbędą się w terminie 12-21 maja 2017

Więcej informacji patrz:
www.judaica.pl/mendelssohn2017.pdf

ZAPRASZAMY!

Bilety na koncerty w cenie 30zł i 15zł dla studentów
oraz karnety na wszystkie 10 koncertów w cenie 100zł
do nabycia w CKŻ

Treść: Centrum Kultury Żydowskiej Fundacja Judaica

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK


Sztuka książki: książki fotograficzne
 
W środę 10 maja o godzinie 17 zapraszamy na spotkanie poświęcone projektowaniu książek fotograficznych. W pierwszej części projektantka Anna Nałęcka-Milach wygłosi wykład prezentujący zasady, którymi kieruje się przy tworzeniu książek fotograficznych. Drugą część poświęcimy perspektywie fotografa. O swoich doświadczeniach i współpracy z projektantami opowie Michał Łuczak.
Anna Nałęcka-Milach (ur. 1977) – projektantka książek (jako Tapir Book Design), kuratorka wystaw,  stała współpracowniczka Sputnik Photos. W 2015 roku kuratorka w sekcji ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie. Projektowane przez nią książki były nagrodzone m.in. na: ParisPhoto / Aperture Foundation Photobook Award (2012, 2013, 2014 i 2016), Miesiąc Fotografii w Bratysławie (2012, 2014), The New York Photofestival (2011), Photography Book Now (2009 i 2011),  69 i 71 POYi The Best Photography Book Award (2012, 2014), Art Books Wanted International Award (2013) oraz Publikacja Roku, Fotofestiwal w Łodzi (dwie pierwsze nagrody, Polska 2013).
Michał Łuczak (ur. 1983) – doktorant Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie (Czechy) oraz absolwent języka hiszpańskiego na Uniwersytecie Śląskim, członek Sputnik Photos oraz współzałożyciel Fundacji Kultura Obrazu. Zajmuje się fotografią dokumentalną. Jest laureatem stypendium „Młoda Polska”, dzięki któremu powstała książka Brutal, uhonorowana Nagrodą im. Krzyśka Makowskiego jako Fotograficzną Publikację Roku 2013 w kategorii Self-publishing. Zdjęcia z książki Brutal – retrospekcja prezentowane były w warszawskiej Kordegardzie, Czytelni Sztuki w Gliwicach oraz londyńskiej Doomed Gallery. Nagrodzony m. in. Magnum Expression Award oraz MioPhotoAward.
Sztuka książki to cykl wykładów i spotkań przybliżających najważniejsze kwestie związane z projektowaniem książek. Zajęcia przeznaczone są dla wszystkich zainteresowanych projektowaniem graficznym – zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Prowadzący – doświadczeni projektanci i teoretycy– omówią zasady sztuki projektowania i zwrócą uwagę na relację tekstu i obrazu. Kolejne spotkane omawiające klasyczne piękno książki, odbędzie się 17 maja, kiedy naszym gościem będzie Janusz Górski.
Sztuka książki: książki fotograficzne

Data: 10.05.2017 godz. 17
Miejsce: Sala audiowizualna
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.
Więcej informacji: www.sztukaksiazki.pl

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Tekst i foto: Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego  w Krakowie


Koreańsko-niemiecka przyjaźń muzyczna, czyli KIM-MANZ DUO w auli uniwersyteckiej

W środę 10 maja 2017 roku o godz. 19.00 w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędzie się ostatni w tym sezonie artystycznym Koncert Uniwersytecki. Przed publicznością wystąpi utytułowany koreańsko-niemiecki duet KIM-MANZ DUO, którego udział w koncercie jest nagrodą przyznaną podczas XIX Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi. W części słownej profesor Marek Drwięga, kierownik Zakładu Etyki Instytutu Filozofii UJ, wygłosi wykład zatytułowany „Wolność  w czasach ideologii, konsumpcji i religii politycznej. Jan Patočka oraz Józef Tischner”.
Pierwsze występy KIM-MANZ DUO, w skład którego wchodzą pianistka Kim Goun oraz wiolonczelista Dominik Manz, odbywały się już podczas studiów artystów we Frankfurcie nad Menem. Począwszy od 2014 roku muzycy byli wielokrotnie nagradzani, zdobywając takie trofea, jak: „nagroda specjalna za wykonanie utworu kameralnego” w ramach Maltańskiego Międzynarodowego Konkursu Muzycznego 2014, Kammermusikpreis Stowarzyszenia Politechniki we Frankfurcie nad Menem, stypendium Towarzystwa Yehudi Menuhin Live Music Now we Frankfurcie, czy stypendium Fundacji Kamar Percy und Ingeborg John, które umożliwiło nagranie profesjonalnej płyty CD. W ubiegłym roku zespół KIM-MANZ DOU zdobył trzecią nagrodę podczas wspomnianego już Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej w Łodzi oraz odniósł zwycięstwo w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Grand Prize Virtuoso w Londynie. Podczas koncertu w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego artyści wykonają utwory na wiolonczelę i fortepian Claude’a Debussy’ego, Roberta Schumanna,  Johannesa Brahmsa oraz Astora Piazzolli.
Bilety: 30, 20 zł
Kasa biletowa:  wt.-pt. godz. 10-14, 15-19,
soboty i święta – godzinę przed koncertem.
Rezerwacja: widownia@filharmonia.krakow.pl
Tekst i foto Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie

Nowohuckie Centrum Kultury

7 maja (niedziela), g. 18.00, Scena NCK

KONCERT DLA WOJTKA BELLONA
W koncercie poświęconym pieśniarzowi, poecie, kompozytorowi, liderowi Wolnej Grupy Bukowiny udział wezmą: Wolna Grupa Bukowina, Małgorzata Wojciechowska, Łukasz Mazur, Adam Ziemianin, Tomek Wachnowski, Janusz Deblessem.
bilety: 40 zł

9 maja (wtorek), g. 18.00, Scena NCK

89. SALON LITERACKO MUZYCZNY
Stolik Literacki
„Nie będzie tablic” wieczór autorski Joachima Neandera
Stolik Muzyczny
„Morawska Brama” recital Kuby Blokesza
prowadzenie: Basia Stępniak-Wilk
bilet: 2 zł

10 maja (środa), g. 17.00, studio teatralne 209

ŚWIAT WEWNĘTRZNY – Teatr Ancymon – premiera
Spektakl inspirowany książką „Wielka Księga uczuć” Grzegorza Kasdepke
scenariusz i reżyseria: Marlena Topolska
bilet: 10 zł

12 maja (piątek), g. 19.00, Scena NCK

PRZEBÓJ SEZONU – spektakl komediowy
Daniel Wielorak to uwielbiany aktor-celebryta, znany z telewizyjnych reklam.
Zarabia ogromne pieniądze, jest oczkiem w głowie pism plotkarskich, prowadzi wystawny dom. Ma piękną, efektowną żonę, bardzo przytomnego impresaria, uległą asystentkę-sekretarkę i… pewnego pięknego dnia wszystko staje na głowie. To komedia o tym, że jednego dnia możesz być na szczycie, ale już następnego będziesz na dnie. I nawet nie spodziewasz się, że ktoś przypadkowy obok będzie spijał nektar twojej kariery. To przestawienie o tym, że nic nie możesz wiedzieć o swojej przyszłości, ponieważ życie wymyśla najdziwniejsze rozwiązania.
reżyseria:
Krzysztof Jaroszyński
obsada:
Elżbieta Zającówna, Artur Dziurman, Olga Borys, Andrzej Beya Zaborski.
bilety: 60 zł

13 maja (sobota), g. 10.30 oraz 11.45, sala 006

Nowohucki Uniwersytet Dzieci – Wydział Przyrodniczy
KONCERT ŻYCZEŃ
Po całym roku zabawy i nauki na Wydziale Przyrodniczym stery przejmują jego adepci! Czekamy na propozycje eksperymentów i doświadczeń pod adresem mejlowym – nud@nck.krakow.pl. Postaramy się spełnić wszystkie życzenia!
Jednorazowa wejściówka: 25 zł

13 maja (sobota), g. 12.00, sala 2 budynek C

Dzień języków obcych w Nowohuckim Centrum Kultury
przygotowany przez kursantów i lektorów Centrum Języków Obcych NCK
Wstęp wolny

13 maja (sobota), g. 19.30, studio teatralne 209

ZŁUDZENIE – Młodzieżowy Teatr Empiryk – premiera
Osoba sięgająca po sławę musi zmierzyć się ze swoimi słabościami i wymaganiami otaczającego świata. Wraz z popularnością rośnie odpowiedzialność i presja. Coraz trudniej jest poradzić sobie z własnym „ja”. Siedemnastoletnia Alex wygrywa program muzyczny „Mam Głos”. Otwierają się przed nią drzwi do świata show biznesu. Jednak okazuje się, że sława ma też swoją ciemną stronę.
scenariusz i reżyseria: Kajetan Włodarczyk
bilet: 15 zł

14 maja (niedziela), g. 19.00, Scena NCK

WIECZÓR PREMIER – Grupa Tańca Współczesnego FORMA
Tegoroczny Wieczór Premier to cztery spektakle, stworzone przez cztery tancerki – cztery różne osobowości. Każdy ze spektakli opowiada inną historię, bo tak jak różni bywają ludzie, tak różne i tym bardziej fascynujące jest postrzeganie przez nich otaczającego nas świata.
scenariusz i reżyseria: Renata Podkowa
bilet: 15 zł

Tekst i foto: Nowohuckie Centrum Kultury

Nowohuckie Centrum Kultury

Teatralny tydzień
Dwie premiery teatrów działających w NCK i nieprzewidywalna komedia w gwiazdorskiej obsadzie. Zapraszamy.

Świat wewnętrzny” – Teatr Ancymon – premiera

10 maja (środa), godz. 17.00, studio teatralne 209
Spektakl inspirowana książką „Wielka Księga uczuć” Grzegorza Kasdepke.
Zapraszamy do wyjątkowego przedszkola, gdzie wraz z sympatyczną panią Miłką, teatralnym Pajacykiem i bystrymi przedszkolakami poznamy i zrozumiemy to, co tkwi wewnątrz każdej żywej istoty. Emocje, bo o nich mowa są naszymi stałymi towarzyszami od narodzin aż do śmierci. Umilają, ale też uprzykrzają codzienność. Czym one właściwie są? Kiedy się pojawiają? Jak je rozpoznać? Jakie są ich funkcje i rodzaje? Jak poradzić sobie z trudnymi emocjami? Dowiemy się tego wszystkiego podczas teatralnej podróży do wewnętrznego świata człowieka.
Reżyseria:
Marlena Topolska
bilety: 10 zł

Przebój Sezonu” – komedia nieprzewidywalna

12 maja (piątek), 19.00, Scena NCK
Daniel Wielorak to uwielbiany aktor-celebryta, znany powszechnie z telewizyjnych reklam. Zarabia ogromne pieniądze, jest oczkiem w głowie pism plotkarskich, prowadzi wystawny dom. Ma piękną, efektowną żonę, bardzo przytomnego impresaria, uległą asystentkę-sekretarkę i nagle pewnego dnia wszystko staje na głowie. Przebój sezonu to komedia o tym, że jednego dnia możesz być na szczycie, a już następnego będziesz na dnie.
Reżyseria:
Krzysztof Jaroszyński
Obsada:
Artur Dziurman, Olga Borys, Elżbieta Zającówna i Andrzej Beya Zaborski
bilety: 60 zł

Złudzenie” – Młodzieżowy Teatr Empiryk – premiera

13 maja (sobota), godz. 19.30, studio teatralne 209
Osoba sięgająca po sławę musi zmierzyć się ze swoimi słabościami i wymaganiami otaczającego świata. Wraz z popularnością rośnie odpowiedzialność i presja. Coraz trudniej jest poradzić sobie z własnym „ja”. Siedemnastoletnia Alex wygrywa program muzyczny „Mam Głos”. Otwierają się przed nią drzwi do świata show biznesu. Jednak okazuje się, że sława ma też swoją ciemną stronę.
Scenariusz i reżyseria:
Kajetan Włodarczyk
bilety: 15 zł

tekst i foto: Nowohuckie Centrum Kultury

Międzynarodowe Centrum Kultury

8.05 Poniedziałek

12.00 sMoCzKi. W galerii z maluchem.

Oprowadzanie po wystawie Zsolnay. Węgierska secesja dla opiekunów z dziećmi do lat trzech. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy, informacje: warsztaty@mck.krakow.pl, tel.: 12 42 42 860.

11.05 Czwartek

18.00 Ceramik ma w sobie coś z naukowca i hazardzisty – wykład Bożeny Kostuch w ramach programu towarzyszącego wystawie Zsolnay. Węgierska secesja.

Pod koniec XIX wieku ceramika otworzyła się na nowe źródła inspiracji, a jej twórcy uznani zostali za pełnoprawnych artystów. Prelegentka przedstawi obraz polskiej ceramiki przełomu wieków na szerszym, europejskim tle.

Bożena Kostuch – historyczka sztuki, muzealniczka, kustosz w Muzeum Narodowym w Krakowie. Autorka publikacji naukowych i popularyzatorskich, kuratorka wystaw. Specjalizuje się w polskiej ceramice XIX i XX wieku.

12.05 Piątek

11.00 Dojrzali do sztuki – Secesja na Węgrzech. Spotkanie dla seniorów przybliżające tematykę wystawy Zsolnay. Węgierska secesja.

W Austro-Węgrzech to Wiedeń był centrum artystycznym silnie promieniującym na inne miasta monarchii habsburskiej. Nie należy jednak zapominać o stałym dialogu intelektualnym, jaki łączył stolicę Austro-Węgier z innymi lokalnymi ośrodkami miejskimi. W wyniku tego przepływu myśli i inspiracji, a także oddziaływania lokalnych tradycji artystycznych i dążeń politycznych, wykształciły się miejscowe odmiany secesji, łączące pierwiastki kosmopolityczne z zakorzenieniem w miejscowej kulturze.

Prowadzenie: Małgorzata Jędrzejczyk. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy, informacje: warsztaty@mck.krakow.pl, tel.: 12 42 42 860.

14.05 Niedziela

12.30 MINI spotkania ze sztuką – Symetria.

Godzinne zajęcia dla dzieci w wieku od czterech do sześciu lat, których tematem jest jedno wybrane pojęcie związane z tematyką wystawy Zsolnay. Węgierska secesja.

Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy, informacje: warsztaty@mck.krakow.pl; tel. 12 42 42 860.

16.05 Czwartek

18.00 Skopje: modernizm niewygodny – wykład dr. Bojana Blażewskiego

Prelegent jest stypendystą programu Thesaurus Poloniae, macedońskim politologiem, dziennikarzem, badaczem architektury zaangażowanej, szukającym powiazań pomiędzy polityką a budową i odbudową miast.

Wstęp wolny, wykład w jęz. angielskim, tłumaczony symultanicznie na jęz. polski.

tekst i foto: Międzynarodowe Centrum Kultury

PLACES WORTH YOUR TIME