Kazimierz Mann, sztuka to sztuka

0

15.06–28.07.2019
Muzeum Etnograficzne w Krakowie
Dom Esterki, ul. Krakowska 46

Wernisaż wystawy: 14.06.2019, piątek, godz. 18.00
Koncepcja wystawy: Katarzyna Piszczkiewicz

Malarz, grafik, projektant. Urodził się we Lwowie w 1910 r. Studiował architekturę na Politechnice Lwowskiej, ukończył też wydział malarstwa wiedeńskiej Kunstgewerbeschule. W połowie lat 30. XX wieku osiedlił się w Warszawie. Przed II wojną światową kierował atelier grafiki Polskiej Agencji Telegraficznej. W 1939 roku został uhonorowany złotym medalem Światowej Wystawy w Nowym Jorku. Po wojnie zajął się grafiką użytkową. Tworzył ilustracje, plakaty, karty pocztowe, wykonywał polichromie, projektował mozaiki. Pracował także dla ówczesnych centrali handlu zagranicznego (Paged, Cetebe, Universal) jako autor wystaw i aranżacji targowych.

Powojenna twórczość Kazimierza Manna, choć powstaje w głębokim PRL-u, dialoguje z kulturą Zachodu, jest w niej wyraźna fascynacja wątkami klasycznymi i sporo odwołań na przykład do Picassa czy Matissa. Artystę inspiruje również rodzima etnografia, co widać w serii niezwykle pięknych kart pocztowych poświęconych polskim grupom etnicznym i regionalnym legendom. Projekty Manna są eleganckie, wyszukane i zupełnie pozbawione doraźności, jaką mają prace artystów z tamtego okresu.

Kameralną wystawę Kazimierz Mann, sztuka to sztuka tworzą prace dotychczas nieeksponowane publicznie. Pokazujemy je z radością, przekonani, że artysta, choć próżno go szukać w dwudziestowiecznych kolekcjach sztuki, miał wpływ na wrażliwość wizualną i wyobraźnię kilku pokoleń powojennej Polski.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie składa podziękowania Ewie i Wojciechowi Mannom za udostępnienie rodzinnej kolekcji.

 









PLACES WORTH YOUR TIME