Koncert: Tribute to Amália Rodrigues. W hołdzie królowej fado (16.02., 20:00)

0

Zapraszamy na koncert w hołdzie Amálii Rodrigues, królowej fado.

Niedziela, 16.02.2020, godz. 20.00

Koncert: Kinga Rataj
Tribute to Amália Rodrigues. W hołdzie królowej fado

Amália Rodrigues była artystką niezwykłą, do dziś nazywaną królową fado i trudno nie zgodzić się z tym tytułem. Rozsławiła tę portugalską muzykę na całym świecie i niejako przywróciła ją do łask po latach politycznych zawirowań w Portugalii.

Amália Rodrigues urodziła się w 1920 roku w Lizbonie, w 2020 obchodziłaby setne urodziny. Okrągła rocznica jest okazją do bardziej „hucznego” niż dotąd świętowania pamięci o Amálii Rodrigues. Z okazji okrągłego jubileuszu Kinga Rataj przygotowała specjalny koncert „Tribute to Amália Rodrigues. W hołdzie królowej fado”.

Kinga Rataj jest jednym z najciekawszych odkryć wokalnych w Polsce ostatnich lat, a także laureatką licznych festiwali. Przełomem stał się rok 2006, w którym zdobyła Główną Nagrodę oraz Nagrodę Prezesa TVP za Najciekawszy Debiut na 42. Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. To w tym czasie zrodziła się u Kingi fascynacja muzyką fado (nie bez znaczenia była tu twórczość Amálii) oraz językiem i kulturą Półwyspu Iberyjskiego. Zaowocowało to powstaniem wspomnianego już wcześniej koncertu, w którym klasyka fado miesza się z jazzem, tango i flamenco. Nieprzerwanie od 2010 roku koncert ten zachwyca publiczność w całej Polsce. Śpiewając fado, artystka prezentuje takie opanowanie języka portugalskiego, że brana jest za rodowitą Portugalkę. Nie uszło to uwadze entuzjastom i miłośnikom fado na Półwyspie Iberyjskim. Artystka ze swoim koncertem została zaproszona na Festival Internacional de Fado de Catalunya / Inter-Fado, a fragment nagrania jednego z koncertów otrzymał status „wideo tygodnia” na Portal do Fado – jednym z najważniejszych portali fado w Portugalii.

Od tego czasu Kinga Rataj dała setki koncertów fado w całej Polsce. Teraz postanowiła uczcić królową fado i przygotować koncert z repertuarem Amálii Rodrigues.

Kinga Rataj – wokal
Urszula Stosio – gitary
Marek Bazela – fortepian
Gościnnie wystąpi Chris Schittulli.

Bilety: 25 zł (przedsprzedaż)
30 zł (w dniu koncertu)
Bilety dostępne w recepcji Żydowskiego Muzeum Galicja.

PLACES WORTH YOUR TIME