Koncerty Filharmonii Krakowskiej w ramach Festiwalu Wielkanocnego

0

Koncert symfoniczny, jaki w najbliższy piątek 12 kwietnia 2019 roku o godz. 19.30 (powtórka w sobotę 13 kwietnia o godz. 18.00) poprowadzi I dyrygent Orkiestry Filharmonii Krakowskiej, Charles Olivieri-Munroe, wpisuje się w harmonogram imprez krakowskich 23. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Dokładnie z tym samym repertuarem (Smetana, Strauss, Dvořák) krakowscy filharmonicy wystąpią w środę 17 kwietnia na estradzie Filharmonii Narodowej, w ramach głównego nurtu festiwalowych koncertów.

Program otwiera I Kwartet smyczkowy Bedřicha Smetany, najbardziej osobiste bodaj i zarazem w pełni dojrzałe dzieło kompozytora, tu przedstawione w orkiestracji George’a Szella. Muzyka nie jest tutaj prostą ilustracją, raczej odmalowuje nastroje, obrazowe wspomnienia czy przeżycia kompozytora: od burzliwej, pełnej romantycznego zapału młodości, poprzez radosny początek sławy i barwne życie towarzyskie, następnie liryczny, namiętny ślad miłości do pierwszej żony, aż po rozkwit i pełnię sił twórczych, którą przerywają problemy z słuchem i diagnoza postępującej głuchoty twórca – pisze Karolina Dąbek, dopisując Kwartet e-moll Smetany do najpiękniejszych kwartetów smyczkowych w całej muzyce postbeethovenowskiej.

Kulminację repertuaru stanowią Cztery ostatnie  pieśni, napisane przez Richarda Straussa u schyłku życia podczas przymusowej emigracji w Szwajcarii, a prawykonane dopiero po jego śmierci, w 1850 roku. To muzyczne pożegnanie kompozytora z doczesnością, pełne nieustającego zachwytu nad światem, oparte o teksty poetyckie Hermanna Hessego i Josepha von Eichendorffa. Zarówno w krakowskiej, jak i warszawskiej prezentacji tego niezwykłego dzieła udział weźmie wyśmienita niemiecka sopranistka Anna Gabler, specjalizująca się w wykonawstwie partii wokalnych Wagnera i Richarda Straussa. Artystka w obecnym sezonie artystycznym wystąpiła m.in. pod batutą Sir Simona Rattle’a w koncertowych wykonaniach Walkirii z towarzyszeniem Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks w Monachium.

Program zamyka poemat symfoniczny Pieśń bohaterska op. 111 Antonína Dvořáka, dzieło dotąd niewykonywane na scenie Filharmonii Krakowskiej. O genezie jego powstania, jak i o pozostałych prezentowanych kompozycjach opowie podczas prelekcji Przed koncertem o koncercie” dr Piotr Lityński. Spotkanie zorganizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Filharmonii Krakowskiej odbędzie się na godzinę przed piątkowym koncertem.

W ramach kontynuowanych od ubiegłego sezonu spotkań z gośćmi specjalnymi, na estradzie Filharmonii Krakowskiej bezpośrednio przed częścią muzyczną piątkowego wieczoru wystąpi krakowski poeta i literaturoznawca Bronisław Maj.  

Kasa biletowa:  wt.-pt. godz. 10-14, 15-19,
soboty i święta – godzinę przed koncertem.
Rezerwacja: widownia@filharmonia.krakow.pl
tel. +48 12 429 13 45

Tekst i foto: Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie

Charles Olivieri – Munroe, Probensituation, September 2011,
Sonja Werner, Fotografie









PLACES WORTH YOUR TIME