Konkurencja dla Smoka. Owca ziejąca ogniem stanęła u stóp Wawelu. & Obok Życzliwka wyrosło. POLE SŁONECZNIKÓW!

0

W tym roku LEGO® wybrało tylko dwa miasta w Polsce: Kraków i Wrocław, jako miejsca ekspozycji wielkoformatowych instalacji zbudowanych z klocków, które nawiązują do symboli, historii i dziedzictwa tych właśnie miast. Jest to część globalnej akcji #RebuildTheWorld, której celem jest rozwijanie kreatywności u dzieci. W Krakowie tuż obok Smoka Wawelskiego już jutro stanie Owca ziejąca ogniem (oczywiście bezpiecznym ogniem z klocków), a obok wrocławskiego krasnala Życzliwka pojawiło się już wczoraj pole słoneczników, ponieważ… Życzliwek w swojej dłoni trzyma słonecznika – symbol radości i zabawy.

Cała akcja jest związana z… Dniem Życzliwości, który na całym świecie jest obchodzony  to jest 21.11.. Ambasadorem akcji jest Marcin Prokop, który będzie zamieszczał w swoich mediach społecznościowych relacje z obu miast.

Konkurencja dla Smoka. Owca ziejąca ogniem stanęła u stóp Wawelu.

Według jednej z najbardziej znanych krakowskich legend Smok Wawelski wiele wieków temu uprzykrzał życie dawnych mieszkańców grodu Kraka. Na szczęście dziś jedynym wspomnieniem po tych trudnych dla krakowianek i krakowian czasach, jest pomnik wykonany przez Bronisława Chromego, osadzony u wejścia do słynnej smoczej jamy. 21 listopada 2020 r. tuż obok niego pojawi się niezwykła owca zbudowana w całości z… klocków LEGO®. O ile obecność owieczki przy smoku nie dziwi, wszak wszyscy znamy zakończenie tej historii – w tym wypadku mamy do czynienia z szczególną owcą, która tak samo jak pradawny gad… zieje ogniem. Instalacja nawiązuje do globalnej akcji #RebuildTheWorld, której celem jest rozwijanie kreatywności u dzieci i odnosi się do tegorocznej edycji Światowego Dnia Życzliwości. Owcę będzie można zobaczyć aż do Świąt Bożego Narodzenia. 

Legendę o Smoku Wawelskim znają nie tylko krakowianie. To historia, o której słyszeli prawie wszyscy Polacy. Prehistoryczny gad zamieszkujący jamę pod Wawelskim Wzgórzem, uprzykrzał codzienność mieszkańców grodu Kraka. Na szczęście dzięki kreatywności szewca Skuby, problem udało się rozwiązać. Chłopak został sowicie nagrodzony, jednak niewielu pamięta, że pomogła w tym także pewna krakowska owca, która do tej pory nie doczekała się dostatecznej uwagi opowiadających tę słynną legendę. Twórcy międzynarodowej akcji #RebuildTheWorld nie tylko kierują uwagę na zapomnianą w tej całej historii owcę, a dodatkowo wyposażają ją w niespotykane umiejętności. Pozwalają jej obronić się samej, co więcej w tej historii smok zionie… ze strachu przed odważnym trawożercą. 

Bez wątpienia więc jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Krakowa, obok obwarzanka, hejnału i gołębi, jest właśnie Smok Wawelski, którego pomnik znajduje się u stóp Wzgórza Wawelskiego na Bulwarze Czerwieńskim. Znają go nie tylko mieszkańcy, ale i turyści, którzy chętnie robią sobie z nim zdjęcia, a legenda o nim przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. To jedno z ulubionych miejsc spacerowych Krakowian. 

Historia Smoka Wawelskiego stała się inspiracją dla żartobliwej instalacji, która została zbudowana w całości z klocków LEGO® w ramach globalnej kampanii #RebuildTheWorld. Jej celem jest celebrowanie kreatywności oraz jej zdolności do zmieniania świata. Podobne konstrukcje w zeszłym roku można było podziwiać chociażby w Wielkiej Brytanii, gdzie w Londynie, Birmingham, Nottingham, Manchesterze oraz Cardiff pojawiły się zaskakujące budowle z klocków związane z każdym z tych miast. Poprzez takie właśnie działania w przestrzeni miast LEGO® pokazuje, że rozwijanie kreatywności nie tylko pobudza wyobraźnię, ale także wpływa na kreowanie postawy otwartości u dzieci. Poprzez zabawę klockami, czyli niekończące się budowanie i odbudowywanie, rozwijana jest także umiejętność rozwiązywania problemów i radzenia sobie z przeszkodami. To także sposobność do budowania nowych konstrukcji z takich samych elementów, a co za tym idzie tworzenia coraz to nowych historii. Dlatego też w legendzie o Smoku Wawelskim warto zwrócić uwagę na owcę, która do tej pory nigdy nie grała pierwszoplanowej roli.

Akcja łączy wiele miast europejskich wokół Światowego Dnia Życzliwości. Bo życzliwości trzeba nam dzisiaj szczególnie. Jak tłumaczy Wielki Słownik Języka Polskiego „życzliwość” to cecha kogoś, kto lubi innych ludzi, chce ich dobra i jest gotów działać, aby innym było lepiej. W Krakowie życzliwych ludzi nie brakuje, a okazja do świętowania pojawia się 21 listopada. To właśnie wtedy obchodzony jest Dzień Życzliwości – święto, którego idea zrodziła się w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych za sprawą braci Briana i Michaela McCormacków. W tym roku w akcją włącza się LEGO®, które wybrało tylko dwa miasta w Polsce: Kraków i Wrocław, jako miejsca ekspozycji przewrotnych instalacji zbudowanych z klocków. Nawiązują one do symboli, historii i dziedzictwa tych właśnie miast. 

 

To co spodobało nam się w tej akcji, to jej pozytywny przekaz, odwołujący się do potencjału wyobraźni, jednocześnie alternatywnego snucia historii doskonale znanych i wzajemnej życzliwości. W czasach, w których coraz bardziej zadajemy sobie pytania o źródła naszej tożsamości, ale czasem ze zbytnią powagą odtwarzamy, zamiast twórczo interpretować – dobrze czasem wywrócić znane historie do góry nogami. Bo pomysł na waleczną owcę rzucającą wyzwanie przerażającemu gadowi z pewnością wyrywa nas z dotychczasowych ram myślenia. – opowiada o projekcie Robert Piaskowski, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa do spraw Kultury. Chcieliśmy z przymrużeniem oka popatrzeć na kanon opowiadania naszych legend i pozwolić wokół zionącego ogniem gada na odrobinę żartu. Puszczamy tym samym oko do tych wszystkich, dla których historia o szewczyku Skubie i złym smoku nie może mieć innego zakończenia, a jednocześnie zapraszamy rodziców i dzieci do wspólnej zabawy nad poszukiwaniem nowych zakończeń tej historii. – zapowiada Robert Piaskowski.

Przechodząc obok owcy zbudowanej z klocków LEGO®, która w duecie ze Smokiem Wawelskim stoi na Bulwarze Czerwieńskim, warto zrobić sobie z nimi zdjęcie i umieścić w mediach społecznościowych wraz z hashtagami: #Kraków, #RebuildTheWorld oraz #DzieńŻyczliwości.

Zabawę można także kontynuować w domu. Najmłodsze krakowianki i krakowian wraz z rodzinami zapraszamy do samodzielnego poszukiwania nowych zakończeń znanej legendy oraz budowania podobizny owcy i smoka z klocków, a także dzielenia się zdjęciami oraz filmami za pośrednictwem mediów społecznościowych oraz wklejanie zdjęć pod postami na fanpage’ach miasta Krakowa (@wwwKrakowPl) i LEGO® (@LEGOPolska) na Facebooku. Zachęcamy także do oznaczenia profili:@krakow_pl oraz @legopoland_official na Instagramie. Krakowska owca i Smok Wawelski pojawią się także na profilu Marcina Prokopa na Instragramie.

Instalacja powstawała pod czujnym okiem czeskiego konstruktora Libora Udržala, który wraz z zespołem do budowy owcy wykorzystał kilkanaście tysięcy klocków LEGO®, ważących łącznie 62 kilogramy! Jej projektowanie trwało 39 godzin, zaś sam proces budowania zajął łącznie 86 godzin. Instalację będzie można oglądać aż do Świąt Bożego Narodzenia. 

Obok Życzliwka wyrosło… POLE SŁONECZNIKÓW!

Nie od dziś wiadomo, że wrocławianki i wrocławianie są znani z życzliwości. Zachęca ich do tego jeden z najpopularniejszych wrocławskich krasnali – Życzliwek, który w swojej lewej dłoni dzierży słonecznik. 19 listopada 2020 r. tuż obok niego na placu Gołębim przy fontannie wyrosło pole niezwykłych słoneczników z klocków LEGO®. Instalacja jest jednym z elementów programu tegorocznej edycji Dnia Życzliwości. To także część globalnej akcji #RebuildTheWorld, której celem jest rozwijanie kreatywności u dzieci. Słoneczniki będzie można podziwiać aż do Świąt Bożego Narodzenia. 

Jak mówi Wielki Słownik Języka Polskiego „życzliwość” to cecha kogoś, kto lubi innych ludzi, chce ich dobra i jest gotów działać, aby innym było lepiej. We Wrocławiu życzliwych ludzi nie brakuje, a okazja do świętowania pojawia się co roku 21 listopada. To właśnie wtedy obchodzony jest Dzień Życzliwości – święto, którego idea zrodziła się w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych za sprawą braci Briana i Michaela McCormacków. W tym roku w akcję włącza się LEGO®, które wybrało tylko dwa miasta w Polsce: Wrocław i Kraków, jako miejsca ekspozycji wielkoformatowych instalacji zbudowanych z klocków. Nawiązują one do symboli, historii i dziedzictwa tych właśnie miast. 

Bez wątpienia jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Wrocławia jest krasnal Życzliwek, który na co dzień mieszka tuż obok fontanny na placu Gołębim, a w swojej lewej dłoni trzyma słonecznik. Znają go nie tylko mieszkańcy, ale i turyści, którzy chętnie robią sobie z nim zdjęcia oraz obdarzają uśmiechem. Krasnal promuję ideę życzliwości, zachęca do rozmowy, a poprzez słonecznik – symbol zabawy i ciepła – daje znać wszystkim przechodniom, że są we Wrocławiu mile widziani. 

To dlatego słoneczniki stały się głównym elementem wielkoformatowej instalacji zbudowanej z klocków LEGO® w ramach globalnej kampanii #RebuildTheWorld. Jej celem jest celebrowanie kreatywności oraz jej zdolności do zmieniania świata. Podobne konstrukcje w zeszłym roku można było podziwiać chociażby w Wielkiej Brytanii, gdzie w Londynie, Birmingham, Nottingham, Manchesterze oraz Cardiff pojawiły się zaskakujące budowle z klocków związane z każdym z tych miast. Poprzez takie właśnie działania w przestrzeni miast LEGO® pokazuje, że rozwijanie kreatywności nie tylko pobudza wyobraźnię, ale także wpływa na kreowanie postawy otwartości u dzieci. Poprzez zabawę klockami, czyli niekończące się budowanie i odbudowywanie, rozwijana jest także umiejętność rozwiązywania problemów i radzenia sobie z przeszkodami. 

Przechodząc obok słoneczników zbudowanych z klocków LEGO®, które w duecie z Życzliwkiem stoją na wrocławskim Rynku, warto zrobić sobie zdjęcie i umieścić w mediach społecznościowych wraz z hashtagami: #DzieńŻyczliwości, #RebuildTheWorld, #Wrocław oraz #ŻyczliweSłoneczniki. 

Zabawę można także kontynuować w domu. Najmłodsze wrocławianki i wrocławian wraz z rodzinami zapraszamy do samodzielnego budowania podobizny Życzliwka z klocków i dzielenia się zdjęciami oraz filmami za pośrednictwem mediów społecznościowych i wklejanie zdjęć na własne profile (oznaczając post jako publiczny i dodając hashtag: #ŻyczliweSłoneczniki) oraz pod postami z hasłem #ŻyczliweSłoneczniki na fanpage’ach miasta Wrocławia (@wroclaw.wroclove) i LEGO® (@LEGOPolska) na Facebooku. Zachęcamy także do oznaczenia kont: @wroclaw_official oraz @legopoland_official na Instagramie. Wrocławskie słoneczniki i Życzliwek pojawią się także na profilu Marcina Prokopa na Instagramie. 

Instalacja powstawała pod czujnym okiem czeskiego konstruktora Libora Udržala, który wraz z czteroosobowym zespołem do budowy słoneczników wykorzystał kilkanaście tysięcy klocków LEGO®, ważących łącznie 68 kilogramów. Ich stworzenie zajęło 236 godzin! Instalację będzie można oglądać aż do Świąt Bożego Narodzenia. 

 

PLACES WORTH YOUR TIME