Konkurs na projekt Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie

0

Muzeum Narodowe w Krakowie, we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Kraków, ogłosiło międzynarodowy konkurs na projekt Muzeum Stanisława Wyspiańskiego. Na miejsce nowego pawilonu wybrano działkę pomiędzy Gmachem Głównym MNK
a Domem Studenckim „Żaczek”. Pula nagród w konkursie to 275 tysięcy złotych. Zwycięzca otrzyma  90 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej Muzeum Wyspiańskiego.

Olbrzymi sukces frekwencyjny wystawy „Wyspiański”
w MNK, którą zobaczyło ponad 268 tys. zwiedzających, utwierdza nasz w przekonaniu, że muzeum tego artysty to konieczność. Dlatego razem ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich postanowiliśmy ogłosić konkurs, którego celem jest utworzenie takiej instytucji
– mówi dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie dr hab. Andrzej Betlej. – Chcemy budynku nowoczesnego, ale niewielkiego, by jego szybkie powstanie było realne, a utrzymanie – ekonomiczne.

Muzeum Wyspiańskiego ma być częścią większej całości, nowego Kwartału Muzealnego w Krakowie. Ma stanowić nowoczesną, narracyjną placówkę, która zaprezentuje sylwetkę, dorobek artystyczny i spuściznę Stanisława Wyspiańskiego w szerokim kontekście epoki oraz sztuki europejskiej i światowej. – Ma spełniać zadania o wiele szerzej zakrojone, niźli tylko galeria dzieł wybitnego twórcy. Ma być to instytucja w formule centrum nauki i wiedzy, pozwalająca korzystać z dorobku i dziedzictwa Stanisława Wyspiańskiego. Powinno pokazywać jak bardzo różnorodny i uniwersalny, nowoczesny i europejski charakter ma jego twórczość, w której przenikają się sztuki piękne, literatura, teatr, a nawet architektura oraz konserwacja zabytków – wyjaśnia prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Kraków arch. Bohdan Lisowski.

Celem dwuetapowego konkursu jest uzyskanie najlepszego rozwiązania architektoniczno-urbanistycznego dla budynku Muzeum Stanisława Wyspiańskiego. Ważne będzie powiązanie zastosowanych w jego projekcie rozwiązań

z kontekstem całego Kwartału Muzealnego (Gmachu Głównego Muzeum Narodowego
w Krakowie, Muzeum Czynu Niepodległościowego przy ul. Oleandry, dawnego Hotelu „Cracovia” z centrum magazynowania i konserwacji oraz przestrzeni łączącej wszystkie wymienione obiekty). Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać 3 czerwca bieżącego roku do godz. 14.00 w Stowarzyszeniu Architektów Polskich Oddział Kraków, pl. Szczepański 6, 31-011 Kraków.

Termin składania gotowych opracowań studialnych to 26 lipca 2017. Pierwszy etap konkursu zostanie rozstrzygnięty 12 sierpnia 2019 r., a prace konkursowe w drugim etapie można będzie składać do 14  października. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na 11 października 2019 roku.

Sąd Konkursowy:
1. arch. Maciej Miłobędzki, KSK SARP Oddział Kraków, Sędzia konkursowy Przewodnicząc
2. arch. Marcin Brataniec, KSK SARP Oddział Warszawa, Sędzia konkursowy Referent
3. prof. arch. Rainer Mahlamäki, Finlandia, Sędzia konkursowy zagraniczny
4. arch. Jacob Kurek, Dania, Sędzia konkursowy zagraniczny
5. arch. Jacek Droszcz, KSK SARP Oddział Wybrzeże
6. arch. Olaf Jasnorzewski, przedstawiciel MPOIA RP
7. dr hab. Łukasz Gaweł, MNK, Zastępca Dyrektora ds. Strategii, Rozwoju i Komunikacji
8. Magdalena Czubińska, MNK, Pełnomocnik Dyrektora ds. działalności wystawienniczej
9. Daniel Hankus, MNK, Kierownik Działu Technicznego

Harmonogram konkursu:
Ogłoszenie konkursu – 3.05.2019
Składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie – 3.06.2019, do godz. 14:00
Składanie opracowań studialnych w etapie 1. konkursu – do 26.07.2019, do godz. 14:00
Rozstrzygnięcie Etapu 1 Konkursu – do 12.08.2019
Składanie prac konkursowych w etapie 2. konkursu – do 4.10.2019, do godz. 14:00
Rozstrzygnięcie, publiczne ogłoszenie wyników Konkursu oraz otwarcie wystawy pokonkursowej – do 11.10.2019

Pula nagród (kwoty brutto): 275 000 PLN
pierwsza nagroda – 90 000 PLN
druga nagroda – 35 000 PLN
nagrody dla uczestników etapu II  – 30 000 PLN

 









PLACES WORTH YOUR TIME