Kowno. XX-XXI wiek. Przewodnik architektoniczny – promocja publikacji

0

31 stycznia 2019 r.,  Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25,  godz. 18.00

Zapraszamy na spotkanie poświęcone architekturze Kowna. Okazją do rozmowy będzie publikacja Kowno. XX–XXI wiek. Przewodnik architektoniczny. W rozmowie udział wezmą
dr Vaidas Petrulis, litewski architekt, badacz dziedzictwa modernizmu w Kownie
oraz Grzegorz Piątek, krytyk i historyk architektury, członek zarządu Fundacji Centrum Architektury.

Wydarzenie odbywa się w ramach programu towarzyszącego wystawie Architektura niepodległości w Europie Środkowej prezentowanej do 10 lutego 2019 roku w Galerii MCK, na której przyglądamy się również architekturze dawnej litewskiej stolicy po I wojnie światowej.

Tuż za polską granicą kryje się skarbiec modernistycznej architektury – Kowno. Po zajęciu Wilna przez Polskę w 1920 r. to prowincjonalne miasteczko musiało niemal z dnia na dzień przyjąć rolę tymczasowej stolicy Litwy. Na potrzeby młodego państwa powstały dziesiątki gmachów publicznych, setki kamienic i tysiące domów, projektowanych przez litewskich architektów, którzy przywozili wiedzę i inspiracje z całej Europy. Fenomen Kowna przypomina początki Gdyni. Rozkwit obu miast był skutkiem ubocznym międzynarodowych konfliktów targających naszą część Europy po I wojnie światowej. Oba stały się miejscami ekspresji ideologii narodowej i realizacji wizji modernizacji państwa.

Kowno. XX–XXI wiek. Przewodnik architektoniczny (Fundacja Centrum Architektury) przygotowany przez wybitnych litewskich specjalistów to pierwsza tak szeroka prezentacja dorobku architektonicznego Kowna. Polskie wydanie zostało przygotowane w ślad za litewskim, angielskim i niemieckim. Z 242 obiektów zaprezentowanych w książce ponad połowa pochodzi z okresu stołeczności, a reszta powstała w czasach powojennych – pod władzą radziecką lub we współczesnej Republice Litewskiej.

Dr Vaidas Petrulis – litewski architekt, badacz dziedzictwa modernizmu w Kownie. Studiował historię sztuki na Uniwersytecie im. Witolda Wielkiego w Kownie i historię kultury na Uniwersytecie w Turku. Opublikował szereg publikacji i artykułów na temat litewskiej nowoczesnej architektury i architektów. Inicjator cyfrowego archiwum architektury litewskiej.

Grzegorz Piątek – polski architekt, krytyk i historyk architektury, w latach 2005–2011 redaktor miesięcznika „Architektura-Murator”, od 2011 członek zarządu Fundacji Centrum Architektury, która wydała publikację Kowno. XX-XXI wiek. Przewodnik architektoniczny.

Tekst MCK









PLACES WORTH YOUR TIME