Krakowska Jesień Muzyczna – festiwal muzycznej młodości

0

W najbliższą niedzielę, 1 października 2017 r., startuje kolejna, czwarta edycja Krakowskiej Jesieni Muzycznej – festiwalu młodych wybitnych wykonawców i kompozytorów. Filharmonia Krakowska po raz kolejny gościć będzie artystów, którzy nie boją się odważnych wyzwań muzycznych, ani zróżnicowanego repertuaru, w którym klasyka splata się z prawykonaniami utworów dwudziestopierwszowiecznych.

Krakowska Jesień Muzyczna powstała jako odpowiedź na zauważony przez organizatorów i pomysłodawców, Jana Kalinowskiego i Marka Szlezera, brak w panoramie polskich wydarzeń kulturalnych festiwalu promującego kameralną muzykę klasyczną. Ideą programową festiwalu, odbywającego się od roku 2014, jest łączenie utworów współczesnych oraz dzieł kompozytorów polskich z najbardziej popularnymi pozycjami repertuarowymi przeznaczonymi na prezentowane instrumenty, bądź składy instrumentalne.

Program kolejnej edycji festiwalu zakłada prezentację dzieł polskich i zagranicznych kompozytorów, w tym jedno prawykonanie światowe utworu napisanego specjalnie dla występujących artystów. Tym razem zaproszenie do udziału w Krakowskiej Jesieni Muzycznej przyjęli: Peter Jablonski, jeden z najwybitniejszych koncertujących pianistów. Na koncercie inauguracyjnym (1.10 o godz. 18.00), wraz ze swoim bratem Patrikiem wykonają program na dwa fortepiany prezentujący utwory Mozarta, Gershwina i Strawińskiego. Podczas festiwalu wystąpi również Bukolika Piano Trio (2.10 o godz. 19.30) z niezwykle ciekawym programem pokazującym różne oblicza tria fortepianowego w kontekście dzieł muzyki polskiej XX wieku. We wtorek 3.10. o godz. 19.30 zaprezentuje się lqaureat I Nagrody oraz Nagrody Fundacji BieleckiArt dla Osobowości Artystycznej Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Chopin pod Wawelem”, Ilja Domnins. Tegoroczny festiwal zamknie koncert duetu klarnetowo-fortepianowego w składzie Barbara Borowicz i Anna Miernik (4.10 o godz. 19.30), prezentujący program polski, od utworów Dobrzyńskiego po prawykonanie światowe utworu napisanego specjalnie dla artystek.

Koncertom w Sali Złotej (2-4.10) towarzyszyć będzie wystawa prac Eleny Lola Loli, artystki grafika, scenografki, aktorki, autorki plakatów Krakowskiej Jesieni Muzycznej od początku istnienia festiwalu. Wystawa prac czynna będzie do końca października 2017 roku.

Tekst i foto: Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie

PLACES WORTH YOUR TIME