Krzysztof Czyżewski z tytułem Ambasadora Nowej Europy

0

Miło nam poinformować, że Krzysztof Czyżewski otrzymał nagrodę Ambasadora Nowej Europy za książkę W stronę Xenopolis opublikowaną przez Wydawnictwo MCK w serii Biblioteka Europy Środka.

 

Wyróżnienie to przyznawane jest od 2011 roku przez Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku oraz Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego we Wrocławiu.

 

W stronę Xenopolis to posumowanie drogi intelektualnej i praktyki kulturowej Krzysztofa Czyżewskiego, z których wyłoniła się jedna z najważniejszych współczesnych koncepcji myślowych: wbrew pogłębiającym się podziałom, wbrew kryzysowi wspólnotowości, wbrew alienującemu indywidualizmowi współczesnej kultury autor uczy nas budowania małych centrów świata, pokazuje tajemnicę małej liczby, wartość tkanki łącznej, myślenia dialogicznego, współodczuwania — Dla globalizującego się i coraz bardziej współzależnego świata najważniejszym wyzwaniem staje się solidarność, obejmująca całość relacji człowieka, tak z innymi ludźmi, jak i z naturą. A głęboka solidarność potrzebuje głębokiej kultury. Człowiekowi nowej epoki – jeśli nie doprowadzi do katastrofy, ulegając narastającym po raz kolejny siłom ksenofobii i egoizmu – prawdziwe wyzwolenie przyniesie empatia, o którą będzie walczył z taką samą determinacją i odwagą jak wcześniej o wolność i którą będzie w sobie kształtował, nie uciekając od wolności, lecz dobrowolnie się jej wyrzekając, albo też – co na jedno wychodzi – mądrze się nią dzieląc – pisze w swojej książce.

 

Ambasador Nowej Europy to najważniejsza polska i jedna z ważniejszych europejskich nagród w dziedzinie myśli. Choć bazuje na dorobku, nie jest jak większość nagród skierowana na to, co było, co już się dokonało, lecz wskazuje najwartościowsze spojrzenia na to, co przed nami. Jest więc nagrodą dającą nadzieję. Tak jak cała myśl Krzysztofa Czyżewskiego. Jak jego Xenopolis – mówi Łukasz Galusek, zastępca dyrektora ds. programowych Międzynarodowego Centrum Kultury.

 

Warto przypomnieć, że to już druga nagroda Ambasadora Nowej Europy dla autora i książki wydanej przez MCK. W 2017 roku tytuł ten otrzymał Claudio Magris za przygotowany
i przetłumaczony przez Joannę Ugniewską zbiór esejów O demokracji, pamięci i Europie Środkowej.

 

Krzysztof Czyżewski – praktyk idei, pisarz, tłumacz, redaktor, reżyser i wykładowca uniwersytecki. Współtwórca Fundacji „Pogranicze” i Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Wraz z zespołem „Pogranicza” powołał do istnienia Międzynarodowe Centrum Dialogu im. Czesława Miłosza w Krasnogrudzie. Inicjator programów dialogu międzykulturowego w Europie Środkowej, na Kaukazie, w Azji Środkowej, w Indonezji, w Bhutanie, w Afryce Północnej, na Bliskim Wschodzie, w Stanach Zjednoczonych i na wielu innych pograniczach świata. Profesor Uniwersytetu Bolońskiego i Uniwersytetu Rutgersa. Autor książek, między innymi: Ścieżka pogranicza (2001), Linia powrotu. Zapiski z pogranicza (2008), Miłosz. Tkanka łączna (2014), Małe centrum świata. Zapiski praktyka idei (2017), Żegaryszki (2018). Współautor między innymi: Podręcznika dialogu. Tożsamość i zaufanie (2012), Miłosz – Dialog – Pogranicze (2012), Krasnogrudzkiego mostu. Niezbędnik budowniczego (2016). Reżyser opowieści teatralnych „Pogranicza”, w tym ostatnio: Trzy kobiety. Metamorfozy mitu Medei u Owidiusza i Picassa oraz Misterium Mostu. Przez Jerzego Giedroycia uhonorowany nagrodą Małego Berła Kultury Polskiej. W 2014 roku otrzymał Nagrodę Dana Davida, a w 2018 – wraz z zespołem Pogranicza – Europejską Nagrodę Kultury im. Księżniczki Małgorzaty wręczoną w Amsterdamie.

 

Książka W stronę Xenopolis dostępna jest w księgarni internetowej MCK w wersji drukowanej oraz elektronicznej (format EPUB i MOBI).

 

Celem nagrody Ambasador Nowej Europy jest promowanie publikacji, które w nowatorski sposób przedstawiają skomplikowane historyczne procesy lub aktualne doświadczenia i wyzwania Europejczyków. W gronie nominowanych wydawnictw znalazły się również: książka Ivana Čolovicia Śmierć na Kosowym Polu. Historia mitu kosowskiego (Wydawnictwo Pogranicze), Natalki Śniadanko Frau Müller nie zamierza płacić więcej (Warsztaty Kultury w Lublinie), Martina Šimečki Słowacja. Dzieje obojętności (Wydawnictwo Universitas) oraz Magdaleny Grochowskiej W czasach szaleństwa. Hertz, Fiłosofow, Stempowski, Moltke (Wydawnictwo Agora).









PLACES WORTH YOUR TIME