„Kultura ponad granicami – კულტურა საზღვრებს მიღმა” – nowy projekt MNK

0

Rusza projekt „Kultura ponad granicami – კულტურა საზღვრებს მიღმა”, realizowany przez Muzeum Narodowe w Krakowie. Jego celem jest wymiana doświadczeń między polskimi a gruzińskimi instytucjami kultury. Trwający kilka lat program zainauguruje kickoff meeting w Tbilisi już 26 i 27 listopada.

– Jednym z celów projektu jest stworzenie trwałych relacji między polskimi a gruzińskimi instytucjami kultury, także w zakresie wymiany wiedzy i doświadczeń. Muzeum Narodowe w Krakowie przez ostatnie lata wypracowało wiele dobrych rozwiązań, poczynając od zarządzenia projektami wystawienniczymi przez ochronę dzieł sztuki po digitalizację zbiorów. Chcemy podzielić się tymi doświadczeniami z przedstawicielami gruzińskich muzeów – mówi dr hab. Andrzej Betlej, prof. UJ, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Projekt, w którego ramach powstał program „Akademia Zarządzania Instytucją Kultury”, oficjalnie wystartuje podczas spotkania na Uniwersytecie Gruzińskim w Tbilisi w dniach 26–27 listopada, na które Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza liderów gruzińskich instytucji kultury oraz inne osoby odpowiedzialne za najważniejsze obszary działalności tych instytucji. Podczas spotkania specjaliści z MNK zaprezentują procesy wdrażane w Muzeum i dobre praktyki z zakresu m.in.: zarządzania instytucją kultury, zarządzania projektami wystawienniczymi, projektowania przestrzeni wystawienniczych, edukacji kulturalnej, marketingu, pozyskiwania funduszy, nowych technologii digitalizacyjnych czy projektowania rozwiązań IT. Swoje wystąpienie będzie miało także Stowarzyszenie „Most do Gruzji”, które opowie o działalności NGO w Polsce.

– Istotnym elementem spotkania będzie analiza potrzeb gruzińskich instytucji kultury i oczekiwań ich przedstawicieli względem naszej współpracy. Pozwoli to dostosować do tych potrzeb i oczekiwań plan działań projektowych i opracować ich program na kolejne lata. Następnym etapem będzie stworzenie rozbudowanej formuły wizyt studyjnych, pozwalających na wzajemną wymianę wiedzy przez pracowników różnych działów instytucji kultury, muzealników, konserwatorów i badaczy – mówi Kamila Hyska, koordynator projektu z Muzeum Narodowego w Krakowie.

Spotkania zrealizowane w 2019 roku to dopiero początek długofalowej współpracy. W planach na kolejne lata przewidziane są wizyty studyjne w Polsce i w Gruzji, warsztaty, panele dyskusyjne, a także programy stażowe w formie job shadowing dla przedstawicieli gruzińskich instytucji kultury. Podsumowaniem projektu ma być realizacja wspólnej wystawy sztuki gruzińskiej w Polsce, co stanie się okazją do sprawdzenia zarówno mechanizmów współpracy, jak i uzyskanej wiedzy.

Projekt realizowany jest w ramach programu „Kultura inspirująca”, koordynowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Ministrem Spraw Zagranicznych.

Partnerzy projektu: Narodowa Agencja Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Gruzji, Państwowe Muzeum Historyczne w Kutaisi, Instytut Polski w Tbilisi oraz Stowarzyszenie „Most do Gruzji”

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura Inspirująca”









PLACES WORTH YOUR TIME