„LATO Z WAJDĄ” W MUZEUM NARODOWYM W KRAKOWIE 23.07 – 15.09.2019

0

Krystyna Janda, Andrzej Seweryn, Maja Komorowska – to tylko niektórzy z wybitnych aktorów, biorących udział w sierpniowej odsłonie cyklu „Aktorzy Wajdy”. W ramach wydarzenia odbędą projekcje filmów Andrzeja Wajdy połączone ze spotkaniami z aktorami jego filmów. „Lato z Wajdą” to także nowe ceny biletów na wystawę WAJDA w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Wakacyjne ceny biletów z Kartą Krakowską

Od dziś wystawę WAJDA poświęconą życiu i twórczości Andrzeja Wajdy można zobaczyć w specjalnej, wakacyjnej cenie. Dzięki współpracy z miastem Kraków posiadacze Karty Krakowskiej wejdą na ekspozycję za symboliczny 1zł!

Cieszę się, że Muzeum Narodowe w Krakowie stworzyło tak niekonwencjonalną, multimedialną i narracyjną wystawę poświęconą twórczości Andrzeja Wajdy, którą teraz posiadacze Karty Krakowskiej będą mogli obejrzeć za symboliczna złotówkę. I właśnie po to został wprowadzony program Karty Krakowskiej. Biało niebieska karta z Lajkonikiem ma być przepustką do wielu instytucji – sportu, kultury i wielu innych. Wakacje to czas na nadrobienie wszelkich zaległości kulturalnych więc jestem przekonany, że krakowianie z chęcią wybiorą się na tę wystawę. To pierwsza, ale na pewno nie ostatnia, wspólna inicjatywa miasta i Muzeum Narodowego – mówi Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa.

Bilet do kina… i na wystawę

Kampanię „Lato z Wajdą” współtworzą też krakowskie kina studyjne. Od 26 lipca do końca trwania wystawy widzowie z biletami zakupionymi w jednym z krakowskich kin: Kino Agrafka, Kino Kika, Kino Pod Baranami, Kijów.Centrum i Kino Mikro będą mogli zobaczyć ekspozycję WAJDA za 1zł.  Ważne, by w kasie MNK pokazać kinowy bilet zakupiony po 26 lipca.

Wystawa WAJDA to pierwsza tego rodzaju monograficzna wystawa o reżyserze w Polsce i jedno z najważniejszych przedsięwzięć Muzeum Narodowego w Krakowie w tym roku. Immersyjna, multimedialna formuła w połączeniu z ponad tysiącem obiektów związanych z twórczością Andrzeja Wajdy wciąga odwiedzających w filmowy mikroświat i pozwala doświadczyć magii kina. Chcąc uatrakcyjnić naszą wakacyjną ofertę dla odwiedzających i zadbać o to, aby jak najwięcej osób mogło uczestniczyć w tej wyjątkowej ekspozycji ruszamy z kampanią „Lato z Wajdą” – obniżamy bilety wstępu

na wystawę i zapraszamy do udziału w nowych wydarzeniach dodanych do programu działań towarzyszących – mówi Kamila Hyska, koordynatorka wystawy w MNK.

Przypominamy, że stała cena biletu na wystawę WAJDA wynosi 5zł i obowiązuje do 15 września.

 „Aktorzy Wajdy” – kino plenerowe i wyjątkowe rozmowy w Ogrodzie Pawilonu Józefa Czapskiego

WAJDA w Muzeum Narodowym w Krakowie to nie tylko niestandardowa ekspozycja, ale także wiele wydarzeń towarzyszących. Jednym z nich są „Aktorzy Wajdy” – cykl projekcji filmowych i spotkań z najbliższymi współpracownikami Andrzeja Wajdy. W sierpniu widzowie będą mieli okazję dowiedzieć się więcej o życiu i twórczości reżysera od Krystyny Jandy, Andrzeja Seweryna, Olgierda Łukaszewicza, Mai Komorowskiej, Anny Seniuk i Krystyny Zachwatowicz-Wajdy.

Te spotkania w sposób szalenie istotny pokazują to, co jest sednem wystawy WAJDA, czyli rozpoznawanie człowieka w artyście i artysty w człowieku. Tylko przez bezpośredni kontakt z najbliższymi współpracownikami Andrzeja Wajdy możemy poznać jego drugą, pozafilmową twarz. Do udziału w spotkaniach udało się zaprosić naprawdę wybitne nazwiska, dzięki którym obraz Mistrza jest nie tylko uzupełniony, ale w satysfakcjonujący sposób dopełniony – mówi Łukasz Maciejewski, krytyk filmowy, prowadzący spotkania z cyklu „Aktorzy Wajdy”.

Sierpniowe projekcje odbędą się pod hasłem „Wielka literatura na ekranie”. Cykl zainauguruje rozmowa z Andrzejem Sewerynem i pokaz „Pana Tadeusza” – filmu, który do kin przyciągnął ponad 6 milionów widzów. Kolejne spotkania i projekcje będą adaptacjami dzieł Jarosława Iwaszkiewicza. Widzowie zobaczą „Brzezinę”, której towarzyszyć będzie spotkanie z Olgierdem Łukaszewiczem i „Tatarak” uświetniony wizytą Krystyny Jandy i Krystyny Zachwatowicz-Wajdy. Cykl zakończy pokaz „Panien z Wilka” oraz dyskusja z Mają Komorowską, Anną Seniuk i Krystyną Zachwatowicz-Wajdą.

Udział w spotkaniach i projekcjach, które odbędą się w Ogrodzie Pawilonu Józefa Czapskiego, jest bezpłatny. W filmowych adaptacjach dzieł Iwaszkiewicza dużą rolę odegrała natura, dlatego wyjątkowa sceneria dla spotkań i seanse pod gwieździstym niebem pozwolą w pełni zanurzyć się w twórczość Andrzeja Wajdy.

Wystawa WAJDA została dofinansowana ze środków: Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Gminy Miejskiej Kraków.

„Aktorzy Wajdy” – program spotkań i projekcji w sierpniu:

4.08: Oto Polska

  • 19.00: spotkanie z Andrzejem Sewerynem
  • Prowadzenie: Łukasz Maciejewski
  • 20.30: pokaz filmu „Pan Tadeusz”

9.08: Śmierć w Brzezinie

  • 19.00 spotkanie z Olgierdem Łukaszewiczem
  • Prowadzenie: Magda Miśka-Jackowska
  • 20.30: pokaz filmu „Brzezina”

18.08: W gąszczu tataraku. Przekraczając granice fikcji

  • 19.00 spotkanie z Krystyną Jandą i Krystyną Zachwatowicz-Wajdą
  • Prowadzenie: Łukasz Maciejewski
  • 20.30: projekcja filmu „Tatarak”

25.08: W poszukiwaniu utraconego czasu. Panny z Wilka w Krakowie

  • 19.00 spotkanie z Mają Komorowską, Anną Seniuk, Krystyną Zachwatowicz-Wajdą
  • Prowadzenie: Łukasz Maciejewski
  • 20.30: pokaz filmu „Panny z Wilka”

Wstęp na wydarzenia towarzyszące wystawie WAJDA jest bezpłatny

Patronem cyklu jest PKO Bank Polski


Wystawa
WAJDA

Gmach Główny

3 maja 1

6 kwietnia – 15 września 2019

Pon.: nieczynne

Wt. – sob.: 10.00–18.00

Niedz.: 10.00–16.00









PLACES WORTH YOUR TIME