Maestra Falletta ponownie w Krakowie

0

Po raz kolejny Orkiestra Filharmonii Krakowskiej ma okazję pracować ze znakomitą amerykańską dyrygentką o żywiołowej i dynamicznej osobowości – JoAnn Fallettą. Gazeta „The Washington Post” opisała ją jako „artystkę posiadającą godną Toscaniniego ścisłą kontrolę nad zespołem, wyważenie wewnętrznych głosów Waltera, odważną umiejętność zainteresowania publiczności Stokowskiego oraz kontrolowane szaleństwo godne Bernsteina”. W najbliższy piątek 1 lutego o godz. 19.30 i w sobotę 2 lutego 2019 roku o godz. 18.00 pod batutą maestry zabrzmią utwory Coplanda, Weinberga i Zemlinsky’ego.

Koncerty zorganizowano z okazji setnej rocznicy urodzin Mieczysława Weinberga, kompozytora, którego twórczość dopiero dwie dekady po śmierci nabiera popularności. „Wydaje się, że dziś odkrywana jest jako jakiś szczególny głos, przemawiający do nas nie tylko przez dźwięki, ale i poprzez osobiste doświadczenia na różne sposoby prześladowanego autora” (Jakub Puchalski). Weinberg, syn muzyka teatrów rewiowych, studiujący grę na fortepianie, po wybuchu wojny zbiegł na Wschód z okupowanej przez Niemców Warszawy. Po uzyskaniu radzieckiego obywatelstwa rozpoczął naukę kompozycji, wspierany przez samego Dmitrija Szostakowicza, który niejednokrotnie miał go później ratować z politycznych opresji. Kompozytor żył przede wszystkim z twórczości dla filmu, teatrów dziecięcych i cyrku, znaczną część powstałych utworów ukrywając przed światem w oczekiwaniu na „lepsze czasy”. W dorobku Weinberga znajdują się ostatecznie 22 symfonie, 4 opery i ponad setka innych dzieł, a wśród nich Koncert wiolonczelowy z 1948 roku. Koncert wykonany został po raz pierwszy 9 lat później przez samego Mścisława Rostropowicza – w sali przy Zwierzynieckiej zabrzmi w wykonaniu Marcina Zdunika, laureata I nagrody, Grand Prix i 9 innych nagród w VI Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. W. Lutosławskiego w Warszawie, laureata Fryderyka za nagraną w 2009 roku debiutancką płytę, występującego na estradach wielu renomowanych sal świata.

W programie najbliższych wieczorów koncertowych Filharmonii Krakowskiej zabrzmi ponadto El Salon Mexico Aarona Coplanda – jednego z ulubionych Kompozytorów JoAnn Falletty oraz Fantazja Die Seejungfrau
Alexandra  von Zemlinsky’ego.

Bezpośrednio przed częścią muzyczną piątkowego wieczoru, w Sali Złotej o godz. 18.30 odbędzie się prelekcja dra Piotra Lityńskiego pt. „Przed koncertem o koncercie” – wstęp na podstawie biletu oraz abonamentu koncertowego. Organizatorem spotkania jest Stowarzyszenie Przyjaciół Filharmonii Krakowskiej.

Kasa biletowa:  wt.-pt. godz. 10-14, 15-19,
soboty i święta – godzinę przed koncertem.
Rezerwacja: widownia@filharmonia.krakow.pl
tel. +48 12 429 13 45

 

PLACES WORTH YOUR TIME