Mój Kurdystan – spotkanie z Ahmadem Nabazem

0

30 października 2019 r., godz. 17.00, Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25.

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na spotkanie z Ahmadem Nabazem,
33-letnim kurdyjskim artystą, który opowie o swoich pracach prezentowanych obecnie na wystawie Ciemny Wschód w średniowiecznych piwnicach MCK. Rozmowę z artystą poprowadzi Zyiad Raoof, Pełnomocnik Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce.

Prace artysty z Erbilu – stolicy autonomicznej irackiej prowincji Kurdystanu, są efektem zarówno jego bolesnych osobistych doświadczeń, jak i obserwacji trudnej sytuacji narodu kurdyjskiego i całego Bliskiego Wschodu. Ahmad Nabaz szczególnie wiele uwagi poświęca sytuacji kobiet, gdyż zdaniem artysty Bliski Wschód zamienia się dla nich w wielkie więzienie.

W prezentowanych na wystawie w MCK pracach Nabaza powstałych w latach 2014–2019 dominują czerń i szarość, dodatkiem jest czerwień. Kolory te mają symbolizować przesiąkniętą niepokojem wizję przyszłości regionu, zniewolenie kobiet, cierpienie dzieci i wszechobecną przemoc. W jego dziełach można dostrzec cały ból i dramat tego regionu, obrazy są krzykiem rozpaczy, wyrazem protestu i głosem w obronie prześladowanych, a także oskarżeniem reszty świata o obojętność lub wręcz przyzwolenie na ogrom zła dotykający Bliski Wschód.

Wstęp wolny.

PLACES WORTH YOUR TIME