Muzealne aktualności 15 – 21 marca

0

OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE

16 marca (wtorek) godz. 18:00

Ulica Pomorska, ul. Pomorska 2

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Krakowianie wobec terroru 1939-1945-1956”.
Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja: info@muzeumkrakowa.pl lub tel.: 12 426 50 60

 

OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE

17 marca (środa), godz. 17:00

Platforma ZOOM

Czym jest książka kucharska? Jaka jest jej geneza? Wbrew pozorom to nie tylko spis potraw i produktów. To dokładny zbiór doświadczeń, często wielu pokoleń, zapis historii smaku, zapachu oraz rozwoju technologii ­– od zastosowania pieca na węgiel, przez gotowanie na gazie, po najnowsze zdobycze techniki z powodzeniem stosowane w kuchni. Jak powstawały dawne książki kucharskie, jaką ewolucję przeszły w XIX i początku XX wieku? Przez kogo i dla kogo są pisane obecnie? Dowiemy się tego na spotkaniu ukazującym m.in. sylwetki prawdziwych rewolucjonistek w polskiej kuchni – warszawianki Lucyny Ćwierczakiewiczowej i krakowianki Marii Gruszeckiej. Ich silne osobowości, upór i niekwestionowany talent uczyniły z nich prawdziwe wyrocznie smaku oraz stylu życia, bo kuchnia ma być zdrową, ekonomiczną oraz ma przynosić radość.
Uczestników spotkania zachęcamy do zaprezentowania własnych zbiorów książek kucharskich oraz przepisów, które być może w ich domach przechowywane są od pokoleń.
Prowadzenie: Michał Hankus

Rezerwacja: info@muzeumkrakow.pl, tel. 12 426 50 60 Udział w spotkaniach jest bezpłatny.

 

Fot. Andrzej Janikowski/Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

18 marca (czwartek), godz. 17:00

www.facebook.com/PalacKrzysztofory

Od końca XVIII w. w krakowskim społeczeństwie, w tym wśród decydentów, pojawiła się grupa, do której przylgnęła nazwa „burzymurków”. Postulowali oni wyburzanie starych budowli, często nadszarpniętych zębem czasu, nie zważając na ich historię i znaczenie dla pozostałych mieszkańców Krakowa. W swych działaniach powoływali się na konieczność modernizacji miasta, jego upiększenia, a nawet poprawy stanu higienicznego, co miało przekładać się na zdrowie mieszkańców. Motywy te były nie bez znaczenia, ale często nie mniej ważna była chęć zysków. W wyniku działań „burzymurków” Kraków stracił wiele cennych, historycznych budowli.
Na początku XX w. na celowniku zwolenników modernizacji i zysków znalazł się również Pałac Krzysztofory. By uzyskać zgodę na wyburzenie budynku, Gustaw Gerson Bazes zamówił u niemieckich architektów ekspertyzę, która zdecydowanie na wyrost uznawała stan murów dawnej rezydencji za katastrofalny.
Zapraszamy na spotkanie, na którym przekonamy się, jak energiczna akcja społeczna ówczesnych krakowian doprowadziła do ocalenia gmachu, który do dziś stanowi ważny element panoramy Rynku Głównego i siedzibę Muzeum Krakowa, która wkrótce otworzy się dla Państwa na nowo.
Wykład wygłosi Kamil Stasiak (MK)
Wykład w wersji online będzie dostępny na stronie: www.facebook.com/PalacKrzysztofory

 

18 marca (czwartek), godz. 17:00

START: Centrum Obsługi Zwiedzających (Sukiennice)

Jak wyglądał ślub Lucjana Rydla? Komu Wyspiański czytał „Wesele”? Jak przygotowywano się do prapremiery? Jakim miastem był Kraków na przełomie wieków? O tym wszystkim będziemy rozmawiać podczas spaceru. Wspólnie prześledzimy drogę korowodu weselnego i losy tekstu „Wesela”.
Prowadzący: Joanna Zdebska-Schmidt i Ewelina Radecka
Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność przyjścia. W przypadku zaostrzenia ograniczeń epidemicznych, wydarzenie zostanie przeniesione na inny termin.
Wydarzenie w cenie biletu wstępu do Rydlówki

20 marca (sobota), godz. 10:00

Dziedziniec Domu pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21

Zapraszamy na wydarzenie towarzyszące otwarciu wystawy „W chocholim tańcu”
(performer: Bartosz Buława, koncepcja Julia Lizurek)
Czekanie. Przekładanie. Odwlekanie.
Na jutro, na lepszy dzień, czas, porę.

Weselu Gospodarz odwlekał w czasie mobilizację wojsk, która według przepowiedni Wernyhory miała przynieść narodowi wolność. Zgromadzeni weselnicy czekali na sygnał złotego rogu, który miał zasygnalizować początek niepodległościowego zrywu.
A co my dzisiaj przełożyliśmy na jutro? Ten performans zaczynamy teraz.

 

Fot. Tomasz Kalarus/Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

20 marca (sobota), godz. 12:00

Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3

Jakie znaczenie ma postać Amora podtrzymującego tarczę zegara? Dlaczego na cukierniczce, a nie na solniczce umieszczono postać Posejdona? Gdzie w kamienicy ukryły się mitologiczne syreny? Odpowiedzią na to będzie oprowadzanie tematyczne po mieszczańskim domu i odkrywanie ukrytych treści zakamuflowanych na przedmiotach codziennego użytku.
Wstęp w cenie biletu do oddziału.
Prosimy o wcześniejszą rezerwację: info@muzeumkrakowa.pl, telefon: 12 426 50 60.









PLACES WORTH YOUR TIME