Muzealne aktualności 18-24 października

0

KONSULTACJE SPOŁECZNE NA TEMAT ZAGOSPODAROWANIA FORTU NR 31 ŚW. BENEDYKT

Konsultacje mają na celu uzyskanie informacji na temat pomysłów oraz oczekiwań mieszkańców dotyczących zagospodarowania przestrzeni Fortu nr 31 „św. Benedykt”.

Konsultacje prowadzone są przez Zarząd Budynków Komunalnych we współpracy z Wydziałem Polityki Społecznej i Zdrowia na podstawie uchwały nr CXI/2904/18 Rady Miasta Krakowa z dnia 26 września 2018 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami Gminy Miejskiej Kraków oraz z Krakowską Radą Działalności Pożytku Publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji.

Czas trwania konsultacji: od 27 września do 22 października 2021 roku.

W  ramach konsultacji zaplanowano:

  • badanie ankietowe, realizowane w formie ankiety on-line w okresie od 27 września do 12 października 2021 r.: – ankietę w wersji papierowej można wypełnić także w siedzibach:
  • Rady Dzielnicy XIII-Podgórze – Rynek Podgórski 1
  • Centrum Kultury Podgórza, ul. Sokolska 13
    Programu Aktywności Lokalnej „Stare Podgórze/Zabłocie”, ul. Dąbrówki 7/3-4 warsztaty planowania partycypacyjnego w dniu 19 października 2021 r. w godzinach 17.00-19.00
    Miejsce: – Muzeum Podgórza, ulica Limanowskiego 5
  • Link do ankiety elektronicznej znajduje się na stronie www.obywatelski.krakow.pl.

 

 

20 pażdziernika (środa) 2021, godz. 18:00
Sala Miedziana, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
Spotkanie będzie również transmitowane online na fanpage’u Muzeum Krakowa
.

Muzeum Krakowa zaprasza na spotkanie ze specjalistami w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Współistnienie.

Wokół wirusa SARS-CoV-2 oraz wywoływanej nim choroby COVID-19 wciąż jest wiele niedopowiedzeń, niezweryfikowanych informacji czy czasem wręcz kłamstw. Większość z nas wiedzę o obecnej sytuacji czerpie z mediów, gdzie często mnogość informacji powoduje nasze zagubienie. Podczas spotkania wybitni specjaliści w swoich dziedzinach będą rozmawiać o sytuacji epidemiologicznej, która miała i ciągle ma miejsce na całym świecie. Obok wsłuchania się w słowa autorytetów będą Państwo mieli także możliwość zadawania pytań – na miejscu, lub już teraz.

Nasi specjaliści postarają się odpowiedzieć na wybrane pytania , które pojawią się w tym wydarzeniu lub w postach informujących o tym spotkaniu.

Paneliści:
lekarka Lidia Stopyra – Specjalistka Chorób Zakaźnych, Specjalistka Pediatrii, Oddział Chorób Infekcyjnych i Pediatrii, Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Krakowie

prof. dr hab. med. Andrzej Matyja – Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej

Stacjonarnie obowiązuje limit osób.
Obowiązują wcześniejsze zapisy w Centrum Obsługi Zwiedzających:
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, telefon: 12 426 50 60

Wydarzenie towarzyszy wystawie Współistnienie, do zwiedzania której zapraszamy do Muzeum Podgórza (ul. Limanowskiego 51)
Czas trwania wystawy: 1 lipca 2021 – 24 kwietnia 2022
Kurator: Mateusz Zdeb
Mecenas: Fundacja ZIKO dla Zdrowia

 

STACJA BEŁŻEC – OSTATNI PRZYSTANEK
AKCJA REINHARDT OCZAMI KRAKOWSKICH ŻYDÓW

OPROWADZANIE TEMATYCZNE PO WYSTAWIE KRAKÓW – CZAS OKUPACJI 1939-1945

 

21 pażdziernika (czwartek), godz. 16:00
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4

W ramach tzw. akcji wysiedleńczej w październiku 1942 roku z Krakowa prosto do komór gazowych obozu zagłady w Bełżcu odjechały kolejne pociągi z mieszkańcami getta. Obok akcji czerwcowej był to kolejny punkt niemieckiego planu „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej” i Akcji Reinhardt, która miała na celu zamordowanie polskich Żydów w obozach zagłady w Bełżcu, Sobiborze i Treblince. Podczas spotkania przyjrzymy się Zagładzie jako procesowi, który swymi korzeniami sięga powstania III Rzeszy i przyjęciu przez Reichstag Ustaw Norymberskich. Proces ten będzie omawiany z perspektywy żydowskich mieszkańców Krakowa. Spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego Holokaust był możliwy. Poznamy również jego przebieg oraz historie decyzji, które doprowadziły do śmierci milionów ludzi tylko i wyłącznie ze względów na pochodzenie i wyznanie.

Prowadzenie: Mateusz Zdeb
Udział w cenie biletu na wystawę stałą
Cykl: oprowadzania tematyczne po wystawie Kraków – czas okupacji 1939-1945.
Obowiązuje rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających Muzeum Krakowa:
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, telefon: 12 426 50 60.

 

 

POROZMAWIAJMY O… NOWEJ HUCIE

 


MDK – Fort 49 „Krzesławice”

Zapraszamy na spotkania z przedstawicielami miasta!

Jakie tematy są ważne dla mieszkańców dzielnic nowohuckich oraz jakie działania dotyczące poprawy jakości życia powinno podjąć miasto? Na te i inne pytania szukaliśmy odpowiedzi w trakcie badania ankietowego pn. Porozmawiajmy o Nowej Hucie na przełomie sierpnia i września 2021 r. Teraz chcielibyśmy zaprosić Państwa na spotkania będące podsumowaniem przeprowadzonego badania z:

I Zastępcą Prezydenta ds. Polityki Społecznej i Komunalnej Andrzejem Kuligiem
II Zastępcą Prezydenta ds. Zrównoważonego Rozwoju Jerzym Muzykiem

UWAGA! Ze względu na obostrzenia epidemiczne na udział w spotkaniach wymagana jest REJESTRACJA – zgłoszenie zawierające imię i nazwisko należy przesłać do dwóch dni przed planowanym spotkaniem na adres email: konsultacje@um.krakow.pl bądź telefoniczne pod numerem: 12 616-60-20.

Harmonogram spotkań w dzielnicach:
Wzgórza Krzesławickie (XVII) – 21 października 2021 r. w godz. 17:00-19:00, MDK – Fort 49 „Krzesławice”

Ponadto podsumowanie cyklu spotkań dla wszystkich dzielnic nowohuckich odbędzie się w Nowohuckim Centrum Kultury – 4 listopada 2021 r. w godz. 17:00-19:00.

 

 

KAMERA NA NOWOHUCIAN: SERCE NA TALERZU
GRILL MANHATTAN BBQ, ŚMIETANKA NOWOHUCKA I WESOŁE GARY


Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1
Transmisja online: profil Muzeum Nowej Huty na Facebooku

Nowa Huta to bardzo prężnie rozwijająca się dzielnica Krakowa, także pod względem kulinarnym. Wszyscy lubimy smacznie zjeść, ale nie każdy ma czas i ochotę, by gotować. Nowohuckie punkty gastronomiczne serwują nie tylko dania z różnych zakątków świata, ale także te tradycyjne – „jak u mamy”. Bez trudu znajdziemy coś dla siebie. Na forach internetowych smakosze dzielą się opiniami na temat tego, co ostatnio wprawiło w rozkosz ich podniebienia.

O tym, jak osiągnąć sukces i zdobyć serca nowohucian, a także o tym, jak radzić sobie z przeciwnościami, porozmawiamy z Katarzyną Pachacz ze Śmietanki Nowohuckiej, Ewą Piwowarską z Wesołych Garów i Piotrem Rondudą z Grill maNHattan BBQ.

Udział bezpłatny
Limit uczestników będzie zależny od aktualnych obostrzeń
Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją w Centrum Obsługi Zwiedzających Muzeum Krakowa: e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, telefon: 12 426 50 60.

Spotkanie będzie transmitowane na żywo na profilu Facebook Muzeum Nowej Huty.

 

 

WERNIZAŻ WYSTAWY RZEŹB PAWŁA ORŁOWSKIEGO BOT RIDERS
NA PLACU SZCZEPAŃSKIM ORAZ NA DZIEDZIŃCU I W PASAŻU PAŁACU KRZYSZTOFORY

22 pażdziernika 2021 (piątek), godz. 18:00 – Plac Szczepański
godz. 19:00 – dziedziniec Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35

Muzeum Krakowa zaprasza na wernisaż wystawy rzeźb Pawła Orłowskiego BOT RIDERS.

Wystawa jest wynikiem współpracy Artysty Pawła Orłowskiego z Akademią Sztuk Pięknych w KrakowieMuzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz
Muzeum Krakowa, które jest Partnerem Wystawy.

Wystawa wpisuje się w program wydarzenia Open Eyes Art Festival, będącego częścią Open Eyes Economy Summit. Zapraszamy Państwa do zapoznania się ze szczegółowym programem festiwalu.

***

Program wernisażu:

22 pażdziernika 2021 (piątek)
godz. 18:00 – zapraszamy na otwarcie wystawy na placu Szczepańskim – odpakowanie blisko czterometrowej rzeźby oraz aktorskie czytanie tekstów autorstwa Stanisława Lema o robotach

godz. 19:00 – druga część wernisażu oraz mapping autorstwa Wojciecha Kapeli na dziedzińcu Pałacu Krzysztofory

W erze postczłowieka, w kontekście futurystycznych wizji lemowskich, Paweł Orłowski próbuje oswoić odbiorców z tym, co nadejdzie. Robi to, konstruując kilkumetrowe rzeźby Botów, które mają ambicje „zamieszkać” na naszych osiedlach, w parkach, na lotniskach, a dziś natomiast, na krakowskim placu Szczepańskim i dziedzińcu Pałacu Krzysztofory. Artysta staje się w ten sposób demiurgiem, a jego awatary odbywają podróż z wirtualnej do realnej rzeczywistości, materializując się w postaci zgeometryzowanych, kanciastych biomorficznych rzeźb, botów czy jeźdźców konnych.

Oswajanie przyszłości to ważna społeczna, niemal terapeutyczna rola sztuki Orłowskiego.

W dniu otwarcia wystawy artysty, Akademia Sztuk Pięknych zaplanowała na dziedzińcu Pałacu Krzysztofory, w przestrzeni, w której umieszony jest posąg jeźdźca, multimedialne wydarzenie – mapping autorstwa Wojciecha Kapeli, który będzie artystyczną impresją – łącznikiem przeszłości z przyszłością, inspirowaną jedną z krakowskich legend – O jeźdźcach zaklętych w gołębie.









PLACES WORTH YOUR TIME