MUZEALNE AKTUALNOŚCI 19 – 25 PAŹDZIERNIKA

0

KOMUNIKAT:
Muzeum Krakowa podejmuje wszelkich starań, aby byli Państwo u nas bezpieczni.
Do naszych oddziałów można wejść tylko w maseczkach bądź przyłbicach, obowiązuje także dezynfekcja rąk.
Również wszystkie wydarzenia organizowane są z zachowaniem reżimu sanitarnego. Dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego wszyscy uczestnicy zajęć realizowanych w przestrzeni zamkniętej zobowiązani są do zakrywania ust i nosa. Wymóg ten dotyczy również osób, które ze względów medycznych zwolnione są z tego obowiązku. W takie sytuacji zalecamy korzystanie z przyłbic lub rezygnację z udziału w zajęciach. Przed wejściem do muzeum konieczna jest również dezynfekcja rąk.
W przypadku zajęć realizowanych na wolnym powietrzu zakrywanie ust i nosa nie jest konieczne, o ile uczestnicy zachowują minimum 2-metrowy dystans (ograniczenie to nie dotyczy rodzin oraz osób wspólnie gospodarujących).

PIĘKNO RZEMIOSŁA
22 października (czwartek) godz. 11.00
Pałac Krzysztofory, ul. Szczepańska 2

Zapraszamy na warsztaty introligatorskie prowadzone przez Katarzynę Pietrzycką-Mińczak (Muzeum Krakowa), w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Pochwała książki. Robert Jahoda- rzemiślnik i artysta. 
Na zajęciach uczestnicy dowiedzą się o technikach introligatorskich i ręcznie wykonają album.
Obowiązkowa rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl
Koszt: 15 zł/ os 

 

MALOWNICZA WIZJA PRZESZŁOŚCI – TAJEMNICE POKOJU KOLEKCJONERA
23 października (piątek) godz. 16.00
Kamienica Hipolitów. Pl. Mariacki 3

Zapraszamy do Kamienicy Hipolitów na specjalistyczne oprowadzanie przez Michała Hankusa (Muzeum Krakowa).
Zbieranie dzieł sztuki, które z perspektywy ziem polskich w okresie nowożytnym kojarzone było głównie z mecenatem arystokracji, w XIX wieku „demokratyzuje się” i staje się oznaką stopniowego wzmacniania pozycji społecznej mieszkańców miast. Przedsiębiorcy, kupcy lub osoby związane z Uniwersytetem Jagiellońskim zbierają cenne pamiątki historyczne z dziejów Polski i Krakowa, przykłady rzemiosła artystycznego z różnych epok lub tworzą interesujące kolekcje malarstwa i rzeźby.
Jak wyglądały dawne zbiory miłośników historii i sztuki? Jakiego typu pamiątki zbierano i jaki był ich wpływ na rozwój współczesnych muzeów? Odpowiednio przygotowana ścieżka tematyczna pozwoli na przybliżenie epoki, kiedy prywatna kolekcja zyskuje miano zbioru ważnego dla lokalnej społeczności, a z czasem staje się zalążkiem muzeum.
Obowiązkowa rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl
Bilet normalny: 12 zł, Bilet ulgowy: 8 zł

 

 

PRZENIKANIE: DEBATA
23 października (piątek) godz. 17:00
Rydlówka, ul. W. Tetmajera 28

Zapraszamy na dyskusję o przenikaniu się różnych artystycznych prądów w okresie Młodej Polski: muzyki klasycznej, kultury ludowej i teatru. W gronie muzyków porozmawiamy o naszych muzycznych inspiracjach i fascynacjach, o tym, jak rozumiemy tytułowe „przenikanie”, jakie były jego kanały kiedyś oraz czy dzisiaj również możemy obserwować podobne zjawisko.
Debatę wspierać będzie muzycznie kapela Raraszek, grająca muzykę tradycyjną z obszaru Małopolski.
Obowiązkowa rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl
Koszt  5 zł/os

OPROWADZANIE KURATORSKIE
25 października (niedziela) godz. 14.00
Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41

Adam Setkowicz- artysta znany czy nie znany?
Opowieść o popularnym twórcy pocztówek, który pozostawił po sobie bogatą, choć mało dziś znaną spuściznę malarską. W Krakowie niemal każdy znał jego twórczość, a w wielu domach jego prace wisiały obok dzieł innych popularnych artystów jak Soter Jaxa Małachowski. Twórczy, wszechstronny, niezwykle płodny i sprawny warsztatowo artysta o bogatej wyobraźni, ale też krytykowany za konwencjonalność, odtwórczość i naśladownictwo. Przez lata nieceniony przez krytykę artystyczną, dziś popularny na rynku aukcyjnym i często kopiowany przez nieudolnych kopistów.
Prowadzenie: Elżbieta Lang
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl
Wstęp w cenie biletu

SALON POD FAETONEM: TWIERDZA KRAKÓW. PIĘKNO NIEOCZYWISTE
25 października (niedziela) godz. 16.00
Pałac Krzysztofory, ul. Szczepańska 2

Zapraszamy na wykład Piotra Opalińskiego (Muzeum Krakowa), w ramach Muzeomanii z cyklu Salon pod Faetonem.
Fortyfikacje były obecne w Krakowie od czasów najdawniejszych. Przez wieki trwały w symbiozie z miastem, kształtując jego przestrzeń w ramach kolejnych założeń obronnych. Większość zbudowanych w drugiej połowie XIX w. warowni nadal wywiera wyraźny wpływ na otoczenie inspirując dzisiejszych projektantów. Wykład zaprezentuje specyficzną estetykę zabytkowych umocnień. Piękno w części utracone, otoczone tajemnicą, zapomniane, a nawet w pewnym okresie negowane. Zapoznamy się geometrią wybranych założeń obronnych oraz z ich oryginalną architekturą. Piękno postaramy się dostrzec na każdym poziomie fraktalnie zaprojektowanej twierdzy. W jakości i estetyce detalu, w formie narysu, jak również w mistrzowskim sposobie ukrycia pośród zieleni monumentalnych kubatur fortecznych.
Udział bezpłatny

MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

MAŁY WIELKI KRAKÓW: MIASTO MALOWANE, MIASTO OPOWIADANE
24 października (sobota) godz. 11.00
START: Pałac Krzysztofory , ul. Szczepańskiej 2

Zapraszamy dzieci w wieku 9-12 lat na spacer edukacyjny w ramach Muzeomanii  z cyklu Mały wielki Kraków. Przewodnikiem będzie Elżbieta Lang (Muzeum Krakowa).
Kraków to miasto wielkiej literatury i wielkiej sztuki! Miasto twórców – poetów, pisarzy i artystów, którzy parali się najróżniejszymi dziedzinami sztuki. Podczas naszego spaceru odwiedzimy miejsca związane zarówno z krakowską bohemą artystyczną z przełomu XIX i XX w., jak i ze współczesnym środowiskiem krakowskich twórców. Czy interesuje Was jak nazywała się malarka, która udawała swojego brata? Który dom i dlaczego nazywany był Domem Literatów? I gdzie kawę pijali nobliści? Zapraszamy na spacer! Kto wie, może to będzie dla Was początek artystycznej przygody życia?
Obowiązkowa rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl
Koszt: 10 zł/dziecko (jeden opiekun bezpłatnie)

POCZUJ KRAKÓW: WSPÓŁCZUCIE
24 października (sobota) godz. 12.00
START: Apteka pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18


Zapraszamy młodzież na spacer edukacyjny w ramach Muzeomanii z cyklu Poczuj Kraków. Przewodnikiem będzie Grzegorz Szymanowski (nauczyciel, przewodnik, miłośnik Krakowa)
Współczucie ogarnia nas stosunkowo często, jednak rzadko idą za nim konkretne czyny. Podczas spaceru podążymy śladami bohaterów II wojny światowej, tych znanych (Tadeusz Pankiewicz) i mniej znanych, jak m.in. Władysław Wichman, Edward Kubiczek, Jadwiga Rysińska, Tadeusz Bilewicz, dla których współczucie i solidarność z innymi były silniejsze od strachu przed pewną śmiercią. Zaczniemy na pl. Bohaterów Getta pod Apteką pod Orłem, skąd pójdziemy do Fabryki Emalia Oscara Schindlera, a stamtąd – ulicami dawnego getta pod zachowane ślady jego murów, by po długim marszu zakończyć spacer na terenie byłego obozu KL Plaszow.
Obowiązkowa rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl
Koszt: 10 zł/osoby

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe, kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.

PODGÓRZE WOJCIECHA WEISSA
8 października – 30 maja 2021
Muzeum Podgórza


POZDROWIENIA Z KRAKOWA. ADAM SETKOWICZ
10 września 2020 – 31 stycznia 2021
Dom Zwierzyniecki


 
WAŃKA-WSTAŃKA. NOWOHUCKI POMNIK LENINA
5 sierpnia 2020 – 14 marca 2021
Muzeum Nowej Huty

 
ŚLADY
13 sierpnia 2020 – 5 kwietnia 2021
Fabryka Emalia Oskara Schindlera


 
MY CHCEMY BOGA
Wystawa on-line: http://www.krzyznowohucki.muzeumkrakowa.pl/

TRASA OBRONNOŚCI
9 czerwca – 31 października
Barbakan, Mury Obronne, Celestat


 
POCHWAŁA KSIĄŻKI. ROBERT JAHODA – RZEMIEŚLNIK I ARTYSTA
21 listopada 2019 – 27 grudnia 2020
Kamienica Hipolitów

 

ATOMOWA GROZA
1 marca – 31 grudnia 2020
Muzeum Nowej Huty


   
KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ









PLACES WORTH YOUR TIME