Muzealne aktualności 23 – 28 marca

0

„ABYŚ W CUDZE KRAJE WĘDROWAŁ, BO Z TAKICH LUDZIE BYWAJĄ”. O WĘDRÓWKACH RZEMIEŚLNICZYCH W DAWNYM KRAKOWIE DO KOŃCA XVIII WIEKU

23 marca (wtorek) godz. 17:00

www.facebook.pl/MuzeumKrakowa 

Wykład poświęcony będzie podróżom rzemieślniczym, które były ważnym etapem nauki rzemiosła. Od kiedy tzw. Wander był obowiązkowy? Jakie warunki należało spełnić, aby udać się w podróż czeladniczą i jak długo ona trwała? Jakie obyczaje towarzyszyły krakowskim czeladnikom wyruszającym na wędrówkę i jak przyjmowano w Krakowie czeladników przybywających z innych miast i krajów? Jak wyglądała nauka podczas wędrówki? I wreszcie: jakie były kierunki podróży krakowskich czeladników i z jakich krajów przybywano na naukę do krakowskich mistrzów? Na wykładzie przybliżymy te zagadnienia i zaprezentujemy przedmioty ze zbiorów Muzeum Krakowa wiążące się z podróżami czeladniczymi.
Prowadzący: dr Katarzyna Moskal

 

SAVOIR VIVRE – CZYM TO SIĘ JE?

24 marca (środa), godz. 17:00

www.facebook.pl/MuzeumKrakowa 

Savoir-vivre (z j. francuskiego: savoir – wiedzieć, znać; vivre – żyć) w wolnym tłumaczeniu oznacza znajomość zasad zachowania. Te obecnie znane i obowiązujące mają długi rodowód, kształtowały się ewolucyjnie, biorąc swój początek w średniowiecznym życiu dworskim. Szczególny wkład wyrażający się wzbogaceniem i skomplikowaniem etykiety wniósł wiek XVIII, zwłaszcza w kręgach arystokratycznych, i wiek XIX, kiedy sztywne formy zachowania zaczęły intensywnie oddziaływać na życie codzienne silnego i zasobnego mieszczaństwa. Savoir-vivre  obejmuje wszystkie dziedziny życia towarzyskiego i społecznego, choć zdecydowanie termin najczęściej kojarzy się z zachowaniem obowiązującym przy stole. Historycznie biorąc, zasady te przybrały najbardziej sztywne i skomplikowane formy pod koniec XIX stulecia. Materialnym odzwierciedleniem tego faktu są niezwykle bogate garnitury sztućców i zastawy stołowej stosowane w tym czasie podczas posiłków i uroczystych przyjęć. W XX wieku nastąpiło stopniowe rozluźnienie i uproszczenie norm, co nie odznacza, że możemy obejść się bez ich znajomości. Podstawowe zasady znane są powszechnie, jednak nie zastanawiamy się, skąd się wzięły i jaka jest ich geneza. Może warto porozmawiać o tym, dlaczego nóż kładziemy z prawej strony talerza, jak zmieniał się kształt łyżki i czy zawsze widelec miał cztery zęby. Zapraszając do udziału wszystkich, a przede wszystkim Seniorów, zachęcamy do uruchomienia pamięci i podzielenia się własnymi wspomnieniami związanymi ze zwyczajami „przy stole”.

Prowadzenie: Marta Marek

 

PRAPREMIERA „WESELA” W OBIEKTYWIE

25 marca (czwartek), godz. 17:00

Platforma ZOOM

Aktorzy grający w prapremierowym przedstawieniu „Wesela” zostali uwiecznieni na fotografiach wykonanych w atelier „Zofia”. Jak wiele możemy wyczytać z tych zdjęć. Czego dowiadujemy się na ich podstawie o samym przedstawieniu? O tym powie dr Agnieszka Wanicka.
Prelegent: dr Agnieszka Wanicka
Wydarzenie odbędzie się on-line na platformie ZOOM
Wydarzenie bezpłatne

Szczegółowe informacje: rydlowka@muzeumkrakowa.pl

 

KRAKOWSKI KAZIMIERZ NA ZDJĘCIACH EUGENIUSZA WILCZYKA Z LAT 50. I 60. XX WIEKU

zdj. E. Wilczyk

25 marca (czwartek), godz. 18:00

http://www.facebook.pl/FabrykaSchindlera

Zapraszamy na wykład towarzyszący wystawie „Ślady”.

Udział bezpłatny

 

SPOSÓB NA SUKCES. KULINARNE REWOLUCJE

 

28 marca (sobota)

platforma ZOOM oraz https://www.facebook.com/KamienicaHipolitowMHK

Zapraszamy na kolejne święto oddziału Kamienica Hipolitów!

PROGRAM

11.00
Tajemnice kuchni pradziadków (lekcja on-line)

Co jadano 100 lat temu? Jak przygotowywano posiłki i jakie dania królowały na stołach naszych pradziadków? Jak można było przygotować herbatę i kawę bez elektryczności? O tym dowiemy się w trakcie spotkania odsłaniającego tajemnice dawnej kuchni.
Zajęcia będą prowadzone na platformie ZOOM
Koszt: 10 zł
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl

15.00
Kuchenne rewolucjonistki przełomu XIX i XX wieku – Lucyna Ćwierczakiewiczowa i Maria Gruszecka (wykład on-line)

W czasach współczesnych na tematy kulinarne wypowiada się każdy, jest to modny element kultury, jednoczący wszystkich wokół smaku, zapachu i atrakcyjnego podania różnorodnych potraw. Modne jest umieć gotować, a wytrawni kucharze, gospodynie i gospodarze domowi oraz amatorzy kuszeni są nowinkami- bądź to wyszukanymi zestawieniami smaków bądź egzotycznymi produktami. Każdy z nas stara się jeść zdrowo i poszukuje opiniotwórczych osobowości, które uczynią kuchenną alchemię przyjemną i smaczną zabawą.
Podkreślić należy, iż sto lat temu starano się jeść zdrowo. Co prawda inne były medyczne poglądy na rozmaite produkty i ich składniki. Zawsze jednak zwracano uwagę na staranność przygotowania potraw, na ich różnorodność, a także na zasobność domowych budżetów.
Podobnie jak obecni szefowie znanych kuchni czy blogerzy kulinarni zachęcają nas do eksperymentów i radości smakowania potraw, tak i przed stu laty działały energicznie autorytety, które doprowadziły do prawdziwej kuchennej rewolucji- warto dla przykładu wspomnieć postać „królowej polskiej kuchni”- warszawianki Lucyny Ćwierczakiewiczowej (1829- 1901). Jej książki kucharskie zmieniły polską kuchnię, a niektóre jej przepisy do dziś cieszą się uznaniem. Pretendentką do miana kulinarnego autorytetu na terenie ziem polskich była także krakowianka- Maria Gruszecka, której „Ilustrowany Kucharz Krakowski” (I wydanie w 1892 r.) konkurował z „365 Obiadami” Lucyny Ćwierczakiewiczowej. Same autorki niejednokrotnie surowo recenzowały swoje poczynania kulinarne.
Spotkanie będzie transmitowane na stronie: https://www.facebook.com/KamienicaHipolitowMHK









PLACES WORTH YOUR TIME