Muzealne aktualności 6 – 12 września

0

 

8 września (środa), godz. 16.30

Miejsce zbiórki: sień Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35

Muzeum Krakowa zaprasza na zwiedzanie Pałacu Krzysztofory.
We wrześniu zapraszamy na oprowadzania, podczas których będzie można zwiedzić z przewodnikiem wyremontowane pałacowe wnętrza, skąpane w promieniach jesiennego słońca.

Pałac Krzysztofory to jedna z najważniejszych i najbardziej okazałych rezydencji miejskich Krakowa. W trakcie spaceru poznamy bogatą historię Krzysztoforów. Cofniemy się do średniowiecza, do czasów, kiedy znajdowały się tutaj kamienice mieszczańskie, których przebudowa w XVII w. doprowadziła do powstania rezydencji magnackiej goszczącej przez stulecia władców i najważniejsze osoby w państwie. Spojrzymy także na historię Krzysztoforów z szerszej perspektywy, prezentując rezydencję jako świadka najważniejszych wydarzeń w dziejach Krakowa oraz Polski. Podczas spaceru przybliżymy nie tylko bogate dzieje i dziedzictwo Krzysztoforów, ale także zaprezentujemy jego odnowione i dostosowane do nowej funkcji wnętrza.
Miejsce zbiórki: sień Pałacu Krzysztofory
Ilość miejsc ograniczona
Cena: 10 zł od osoby
Uczestnicy spacerów zobowiązani są do zakrywania ust i nosa.

Rezerwacja miejsc i sprzedaż biletów:
Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory,
tel. 12 426 50 60,
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Terminy:
8 września 2021 (środa), godz. 16:30
9 września 2021 (czwartek), godz. 16:30
10 września 2021 (piątek), godz. 16:30
15 września 2021 (środa), godz. 16:30
16 września 2021 (czwartek), godz. 16:30
22 września 2021 (środa), godz. 16:30
23 września 2021 (czwartek), godz. 16:30
24 września 2021 (piątek), godz. 16:30
29 września 2021 (środa), godz. 16:30
30 września 2021 (czwartek), godz. 16:30

 

 

 

8 września (środa), godz. 17.00-20.00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

Muzeum Krakowa zaprasza na pierwszy projekt Muzeum Zabawek w Krakowie: edycja druga w Muzeum Podgórza.

Czy chcielibyście stworzyć wystawę w muzeum? Wejść w rolę kuratora i aranżera? Zbudować opowieść z zabawek historycznych oraz współczesnych wykonanych wspólnie z rzemieślnikami? Zapraszamy do projektu „Witryna z zabawkami” na siedem wrześniowych warsztatów w Muzeum Podgórza.

„Witryna z zabawkami” wypełni się autentycznymi zabawkami z kolekcji rodziny Sosenków – największej w Polsce kolekcji historycznych zabawek. W trakcie siedmiu spotkań w Muzeum Podgórza uczestnicy warsztatów – kuratorzy – pracować będą nad osobistym pokazem kolekcji, w którym pojawią się wątki podgórskie. Marek i Katarzyna Sosenko opowiedzą o wybranych zabawkach, z których kuratorzy wybiorą te, które znajdą się na wystawie. Krakowscy rzemieślnicy ujawnią tajniki swojego warsztatu, a uczestnicy pod ich okiem stworzą własne zabawkowe przedmioty. Całość zyska profesjonalną oprawę plastyczną, którą uczestnicy wykonają wspólnie ze współczesnym artystą. Obiekty uzupełnimy też o osobiste komentarze.

Pokaz odbędzie się w tytułowej witrynie – przeszklonych regałach w holu wejściowym muzeum oraz w Depozycie pamięci. Witryny ze spotkania na spotkanie będą się wypełniać obiektami z historycznej kolekcji, współczesnymi interwencjami i historiami. Spotkanie premierowe – otwarte dla publiczności – będzie też zachętą do podzielenia się własnymi zabawkami, które będą mogły uzupełnić pokaz tylko na chwilę lub pozostać w tym miejscu na dłużej.

Zapraszamy osoby w każdym wieku!

Spotkania będą się odbywały w kameralnych około 12-osobowych grupach w Muzeum Podgórza (ul. Limanowskiego 51, Kraków, jeśli będzie istniała możliwość spełnienia warunków związanych z obostrzeniami sanitarnymi, dwa spotkania odbędą się w pracowniach rzemieślników).

Projekt zakończymy publikacją podsumowującą naszą wspólną pracę (ukaże się w 2022 r. na zakończenie całego projektu, czyli po zrealizowaniu pięciu wystaw w witrynie) oraz filmem dokumentalnym.

Szczegółowy program:
8 września, środa, godz. 17.00–20:00 (warsztat z rzemieślnikiem)
11 września, sobota, godz. 11.00–13:00 (spotkanie z kolekcjonerami)
15 września, środa, 17.00–20:00 (spotkanie z kolekcjonerami oraz redaktorem)
18 września, sobota, godz. 11.00–14:00 (warsztat z rzemieślnikiem)
22 września, środa, godz. 17:00–20:00 (wykonanie aranżacji plastycznej wspólnie z artystą,      Arturem Wabikiem)
25 września, sobota (inauguracja projektu z interwencjami publiczności)
Od 26 września „Witryna z zabawkami” dostępna dla publiczności od czwartku do niedzieli w        godzinach od 10:00 do 17:00

„Witryna z zabawkami” to cykl warsztatów realizowanych przez Fundację Zbiorów Rodziny Sosenków we współpracy z Ośrodkiem Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, Muzeum Podgórza (oddziałem Muzeum Krakowa) i Muzeum Narodowym w Krakowie. Łącznie odbędzie się pięć edycji projektu, czyli postanie pięć pokazów. Pierwsza edycja odbyła się latem w Cricotece, a kolejne trzy edycje w 2022 r.: wiosną w Kamienicy Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego (grupą docelowa będą osoby o specjalnych potrzebach), latem w Muzeum Podgórza oraz wczesną jesienią w Kamienicy Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego (warsztat w języku angielskim dla społeczności międzynarodowej). Ponadto „Witryna z zabawkami” będzie miała swoją odsłonę on-line, gdzie równolegle prowadzone będą działania włączające.

Informacja: https://www.facebook.com/muzeumzabawekrakow
Zgłoszenia przyjmujemy drogą mailową do wyczerpania limitu miejsc.
Zapisy, pytania, sugestie: kontakt@muzeumzabawekrakow.pl
Udział w projekcie jest bezpłatny.

Zależy nam na pracy w stałej grupie, ale oczywiście rozumiemy, że z różnych przyczyn stuprocentowej obecności nie da się z wyprzedzeniem zadeklarować. Gdyby się okazało, że ktoś będzie musiał opuścić zajęcia, prosimy o informację z wyprzedzeniem, abyśmy mogli to miejsce zaoferować innemu chętnemu

Koordynacja projektu: Katarzyna Jagodzińska i Melania Tutak

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.​​​​​​

 

 

8 września (środa), godz. 18:00
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4

Fabryka Emalia Oskara Schindlera, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na spotkanie wokół katalogu do wystawy Rozstania, poszukiwania. Wojenne losy krakowian.

Publikacja towarzyszy wystawie czasowej prezentowanej w Fabryce Emalia Oskara Schindlera, która opowiada z perspektywy mieszkańców Krakowa o tragicznych wydarzeniach z okresu II wojny światowej. Kluczowym momentem każdej z przedstawionych na wystawie historii jest chwila rozstania z bliskimi, a ich łącznikiem są poszukiwania prowadzone zarówno w czasie wojny, jak i po jej zakończeniu. Katalog stanowi uzupełnienie wystawy.

Katalog wystawy jest wyborem kilkudziesięciu fragmentów relacji, zapisów wywiadów ze świadkami historii, uzupełnionych o komentarz historyczny oraz liczne ilustracje. Relacje te układają się w wielowątkową opowieść o wojnie prezentowaną z perspektywy indywidualnej. Dobrano je w taki sposób, by ukazać zróżnicowane doświadczenia wojenne mieszkańców Krakowa, a także stworzyć pewien subiektywny portret zbiorowy krakowian. O tych indywidualnych losach, a także o wykorzystaniu mikrohistorii
i skutkach wojny będą rozmawiać dr hab. Barbara Klich-Kluczewska z Zakładu Antropologii Historycznej Instytutu Historii UJ oraz Bartosz Heksel, kurator wystawy
i autor katalogu. Prowadzenie: redaktor Marcin Baran.
Wydarzenie bezpłatne

W spotkaniu udział wezmą:

  • Bartosz Heksel (Muzeum Krakowa)
  • dr hab. Barbara Klich-Kluczewska (Zakład Antropologii Historycznej Instytutu Historii UJ)

Doktor hab. Barbara Klich-Kluczewska pracuje w Zakładzie Antropologii Historycznej Instytutu Historii UJ. W swojej pracy badawczej zajmuje się m.in. powojennym społeczeństwem polskim w ujęciu kulturowym, w szczególności historią rodziny i życia prywatnego, historią kobiet i dzieciństwa. Korzysta z perspektywy mikrohistorycznej. Jest autorką licznych publikacji i artykułów.

 

„… W LEWY RÓG POD POPRZECZKĘ. BRAMKARZ ANI DRGNĄŁ.”
ŻYDOWSKO-POLSKI SPORT W II RP I W KRAKOWIE

WYKŁAD ADAMA MUSIAŁA

8 września (środa), godz. 18:00
Stara Synagoga, ul. Szeroka 24

Stara Synagoga, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wydarzenie towarzyszące wystawie plenerowej Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej, która znajduje się w przestrzeni przed budynkiem oddziału.

Ilustrowana zdjęciami opowieść o piłkarzach i sprinterkach, o pływaczkach i waterpolistach, o uczestniczkach i uczestnikach zawodów międzynarodowych i igrzysk olimpijskich, z Krakowa i z całej Polski. Opowieść o wkładzie Żydówek i Żydów w polski sport i o tym, jak i dlaczego to wszystko się zaczęło.
Wstęp wolny, limit osób: decyduje kolejność przyjścia
 

 

10–13 września (piątek – poniedziałek)
Ulica Pomorska, ul. Pomorska 2

Od 10 do 13 września 2021 r. oddział Muzeum Krakowa Ulica Pomorska organizuje
15. obchody Dni Pamięci Ofiar Gestapo.

Tegoroczna edycja poświęcona będzie działalności konspiracyjnej Polskiej Partii Socjalistycznej Wolność – Równość – Niepodległość (PPS-WRN) w Krakowie.

W czasie II wojny światowej Kraków stanowił centrum niepodległościowej konspiracji socjalistycznej. PPS-WRN rozwinęła szeroką działalność wydawniczą, przygotowywała zaplecze dla akcji partyzanckich, organizowała grupy bojowe do walki z okupantem. Działalność konspiracyjna obejmowała również akcję pomocy dla więźniów obozów koncentracyjnych i ludności żydowskiej.

Patronami tegorocznych obchodów będą:
Stefan Rzeźnik
http://krakowianie1939-56.mhk.pl/pl/archiwum,1,rzeznik,6425.chtm 
oraz wybrany w otwartym plebiscycie internetowym:
hm. Wojciech Beliczyński, pseud. Wosiek
http://krakowianie1939-56.mhk.pl/pl/archiwum,1,beliczynski,4330.chtm

Program:

10 września (piątek)
9.00 – msza święta w kościele św. Szczepana, ul. H. Sienkiewicza 19

10.00–10.40 – uroczysty apel z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego ku czci ofiar Gestapo i złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej, ul. Pomorska 2

10.45 – otwarcie wystawy plenerowej PPS-WRN w okupowanym Krakowie, pl. Inwalidów

11.00–12.00 – oprowadzanie dla uczniów szkół krakowskich po wystawie stałej w oddziale MHK Ulica Pomorska, ul. Pomorska 2

12.00–16.00 – debata oksfordzka z udziałem uczniów krakowskich szkół średnich przygotowana we współpracy z Krakowskim Stowarzyszeniem Mówców; debata otwarta dla publiczności, Pałac Krzysztofory (sala Kupferhaus), Rynek Główny 35

11 września (sobota)
12.00; 16.00 – oprowadzanie po wystawie stałej (oprowadzanie w cenie biletu, obowiązuje rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających)

Sesja popularnonaukowa Polska Partia Socjalistyczna – ludzie i idee
Pałac Krzysztofory (sala Kupferhaus)
10.00 – dyrektor Jacek Salwiński – otwarcie

10.15–10.45 – prof. Michał Śliwa (Uniwersytet Pedagogiczny) – wprowadzenie: Polska Partia Socjalistyczna w życiu społeczno-politycznym II Rzeczypospolitej

10.45–11.15 – Katarzyna Kocik (Muzeum Krakowa) – Walka dzisiejsza […] o wolność Polski jest naturalnym przedłużeniem walki z faszyzmem toczonej od lat – konspiracyjna PPS-WRN w Krakowie 1939–1945

11.15–11.30 – przerwa kawowa, poczęstunek

11.30–12.00 – dr Paweł Sękowski (Uniwersytet Jagielloński) – Krakowscy socjaliści w poszukiwaniu własnej drogi – między komunistami, ludowcami a opozycją nielegalną

12.00–12.30 – prof. Andrzej Friszke (Polska Akademia Nauk) – Rozbicie PPS przez władze komunistyczne

12.30–13.15 – dyskusja, przerwa na poczęstunek

14.00–15.00 – spotkanie z rodzinami działaczy PPS-WRN: Kazimierza Hałonia i Stefana Rzeźnika, ul. Pomorska 2

15.30 – wyjazd na miejsce straceń w Glinniku – Przegorzałach (odjazd z przystanku autobusowego przy pl. Inwalidów – od strony parku Krakowskiego)

16.00–17.00 – oprowadzanie po miejscu straceń w Przegorzałach, dr Dawid Golik (IPN) (cena: 10 zł, opłata w kasie muzealnej, ul. Pomorska 2; możliwy zakup online, obowiązuje limit miejsc)

12 września (niedziela)
11.00–13.00 – spacer edukacyjny Ślady okupacji niemieckiej na terenie Krowodrzy, oprowadza Mariusz Bembenek (cena 10 zł, opłata w kasie muzealnej, ul. Pomorska 2, możliwy zakup online, obowiązuje limit miejsc)
Plany utworzenia niemieckiej dzielnicy mieszkaniowej na terenie dzisiejszej Krowodrzy ogłoszono publicznie w czerwcu 1940 r. Jej centralną ulicą miała być Reichstrasse (przed wojną ul. Wybickiego, dziś ul. Królewska). Od 1944 r. w najbliższej okolicy zaczęto budować schrony przeciwlotnicze, które miały być ratunkiem dla tutejszych Niemców zaskoczonych na ulicy w czasie nalotu. Rozpoczęto również budowę wzorcowego osiedla domków wielorodzinnych, usytuowanych wzdłuż Reichstrasse.

14.00–16.00 – spacer edukacyjny Tajemnice krakowskich ulic w okresie okupacji niemieckiej, Andrzej Chytkowski (cena 10 zł, opłata w kasie muzealnej, ul. Pomorska 2, możliwy zakup online, obowiązuje limit miejsc)
W pierwszych dniach stycznia 1945 r. w łaźni ludowej przy ul. Karmelickiej doszło do tajemniczego potężnego wybuchu, w którym zginęło wiele osób. Od 1944 r. Niemcy opracowywali w Krakowie przy ul. Batorego plany dla własnych oddziałów dywersyjnych i walk partyzanckich na ziemiach utraconych przez III Rzeszę. W październiku 1944 r. w gabinecie dentystycznym przy ul. Karmelickiej doszło do spektakularnej akcji likwidacji konfidenta Gestapo przez grupę egzekucyjną pod dowództwem Jana Kowalkowskiego pseud. Halszka.

13 września (poniedziałek)
09.00–15.00 – Zakonspiruj Kraków – quiz historyczny online połączony z grą miejską w terenie przeznaczone dla młodzieży szkolnej w wieku 13–19 lat przygotowany wspólnie z Biurem Edukacji Narodowej IPN w Krakowie (zgłoszenia: gry@muzeumkrakowa.pl).









PLACES WORTH YOUR TIME